BUITENLAND DONDERDAG 10 MAART 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. r PROF. DE LOUTER, f Prof. J. dc Louter, de befaamde kenner van het Volkenrecht is in den ouderdom van 84 jaar te Hilversum overleden. DUITSCHLAND OM HET PRESIDENTSCHAP. De verkiezings-campagne. De verkiezings-campagne voor en tegen de candidaten voor het presidentschap is in vollen gang. Te Düsseldorf sprak dezer dagen rijks- kanslier dr. Briining. Hij gaf o.a. eenige staaltjes van de verkiezingspropaganda der oppositie Iq Oost-Pruisen wordt gezegd, dat als Hindenburg wordt gekozen, Oost- Pruisen voor het rijk verloren zal zijn en dat de dochter van den president en zijn familieleden tot anti-godsdienstige ge meenschappen behooren. Het is ontstellend, dat gezegd wordt: Die oude man is heele- maal niet meer in staat zijn regeeringsza- ken te leiden. Zou het niet beter zijn ge weest, aldus de rijkskanselier, indien de grijze koning Wilhelm nog een paar jaren langer had kunnen leven en Bismarck nog een jaar langer rijkskanselier was geble ven De rede van den rijkskanselier werd door de stampvolle zaal luide toegejuicht. TEGEN CADEAU-STELSEL EN EENHEIDSPRIJZEN. Nieuwe noodverordening. De Duitsche regeering heeft gisteren een nieuwe noodverordening gepubliceerd. Ter inleiding wordt opgemerkt, dat de nood wetgeving en de andere regeeringsmaatre- gelen worden geleid door de hoofdgedach te, dat de waarde van de mark moet stij gen en het vertrouwen moet toenemen. Als bewijzen voor het stijgende vertrouwen worden aangevoerd de geldbeweging bij de banken en spaarbanken en het terugvloei en van achtergehouden bankbiljetten. De nieuwe aanvul'ende bepalingen heb ben ten doel de vrije concurrentie niet te belemmeren door overdreven of ongeoor loofde maatregelen. In het eerste deel van de noodverordening wordt er op gewezen, dat de reclame door middel van het ca deau-stelsel derge'ijke afmetingen heeft aangenomen, dat de prijsberekening en de hoedanigheid der goederen er onder lijden. Daarom worden met uitzondering van toe gift-artikelen met reclame-opschrift van geringe waarde, geschenken bij den aan koop van artike'en slechts toegelaten, in dien de verkooper op wensch van den kooper in plaats van het geschenk een be paald bedrag in ge'd betaalt, dat niet min der mag zijn dan het inkoopsbedrag van het geschenk Verboden worden toegift- artikelen. waarvan de uitreiking afhanke lijk wordt gemaakt van een verloting of een kansspel. Deze bepalingen worden op 10 Juni a s. van kracht. Uitverkoopen 'zullen in de toekomst slechts onder bepaalde omstandigheden toece'aten worden. De bevoegdheden der controleerende instanties zijn uitgebreid. Ook op het gebied der economische spion- nage zijn bedenkelijke verschijnselen te oonstateeren. De bestaande strafbepalin gen zijn niet voldoende, om het economi sche leven te beschermen en daarom voor ziet de noodverordening in deze leemte. In het derde gedeelte der noodverorde ning wordt beDaald, dat in steden van minder dan 100.000 inwoners gedurende twee jaar geen nieuwe winkels met een heidsprijzen mogen worden opgericht. De middenstand in de kleinere sleden wordt daardoor tot op zekere hoogte beschermd Voor de groote steden werd een dergeliike ingrijpende maatregel niet noodig geacht. De regeering is overigens van meening. rl^t langduriger ervaring noodig is voor een de finitieve beoordeeling van het stelsel der eenheidsorijs-winkels en het opheffen van gen hebben betrekking op de bestaande eenheidsorijs-winkels en het opehffen van misbruiken. Ingevolge de verordening van 1 Dec. j.l. was de reveerine gemachtigd, indien dit om economische redenen dringend noodig was, de invoerrechten te veranderen. Door de bijeenkomsten van den Rijksdag op 23 Febr. is deze machtiging vervallen. Het is echter in verband met den toestand ge- wenscht, dat elk ooeenb'ik nieuwe over eenkomsten met buitenlandsche staten ge sloten kunnen worden en direct toegeoast Verder moet de regeering uitvoerrechten kunnen heffen. Ten gunste van den houthandel worden in hoofdstuk vijf maatregelen getroffen, waardoor de druk op de prijzen wordt ver minderd. De nieuwe bepalingen beteekenen niet, dat de regeering zich niet houdt aan het beginsel der economische vrijheid en zij zijn slechts gedurende de economische cri sis van kracht. De bepalingen "moeten het economische leven op benaalde punten be scherming en steun verleenen. FRANKRIJK NA BRIANDS DOOD. De Volkenbond ter begrafenis vertegenwoordigd. Alvorens over te giaan tot de dagorde nam de hoofdcommissie van de volken- bonds-assemblée te Genève kennis van een condoleantie-telegram van den voorzitter aan den Franschen minister-president naar aanleiding van het overlijden van Briand. Besloten werd, dat de volkenbond bij de begrafenis door de voorzitters van de aa- semblée en van den naad en door den se cretaris-generaal vertegenwoordigd zal wor den. De opbaring van het stoffelijk overschot. De plechtigheid van de opbaring van het stoffelijk overschot van Briand, welke eer gisterenavond plaats vond, was werkelijk grootsch, zoowel wat betreft haar eenvoud als door de stille ingetogenheid der aan wezige personen, onder wie bloedverwan ten, medewerkers en ondergeschikten van den overledene. Een drietal ruikers viool tjes en orchideeën waren op de borst van den doode gelegd. Op het deksel van de kist is een zilve ren plaatje aangebracht, dat slechts de woorden draagt: „Aristide Briand, geboren 28 Mei 1862, overleden 7 Maart 1932". Briand-straat te Parijs. Besloten is, dat ter' eere van de nage dachtenis van Briand een van de hoofd straten te Parijs naar hem genoemd zal worden. IERLAND DE VALERA PRESIDENT VAN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT. Het Iersche parlement heeft in de giste ren gehouden zitting met 81 tegen 68 stem men de Valera tot president van den mi nisterraad van den Ierschen Vrijstaat ge kozen. De aanhanger van De Valera, Frank Fahy, ,werd tot voorzitter van het parle ment gekozen met 78 tegen 71 stemmen. John Dillon verklaarde de benoeming van De Valera te zullen steunen, maar indien hij het volk naar een economischen of an deren oorlog leidt met bevriende mogend heden of naar een burgeroorlog, zal hij hem onverbiddelijk bestrijden. De afgetreden premier Cosgrave beloof de eveneens het nieuwe kabinet te zullen steunen zoolang het zich aan de Iersche grondwet houdt. De benoeming van De Va lera werd door de Kamer en de belangstel lenden buiten het parlement geestdriftig toegejuicht. Alle leden van het kabinet zijn aanhangers van De Valera's partij De levensloop van den nieuwen president. Eamonn de Valera, de vroegere opstan deling, thans president van den uitvoeren den raad van den Ierschen Vrijstaat, werd in 1882 te New York geboren. Zijn vader was een Spanjaard, zijn moeder een Ier sche en het was in Ierland, da-t Eamonn werd opgevoed. Hij begon zijn carrière als leeraar in de wiskunde, doch begaf zich daarnaast als spoedig in de politiek, die voor hem vereenzelvigd was met radicaal nationalisme. In de nationalistische Ier sche beweging begon hij een vooraanstaan de rol te spelen en toen in 1916 de rebel lie tegen Engeland uitbrak nam hij daar met hart en ziel aan deel. Hij nam het be vel op zich over een afdeeling vrijwilligers die wonderen van moed verrichtte. Zijn eigen veiligheid liet hem onverschillig, doch die zijner mannen ging hem des te meer ter harte. In dien tijd begon hij iets van een ro mantische figuur te worden. Immers ook hij werd, gelijk verscheiden anderen, ter dood veroordeeld, doch hij was de eenige die aan den dood ontsnapte: het vonnis werd in levenslange tuchthuisstraf veran derd. Een jaar later volgde zijn begenadi ging en kwam hij weer in vrijheid. In Octo ber 1917 echter koos de Sinn-Feinbeweging hem tot haar aanvoerder en toen de repu- b'iek werd uitgeroepen werd hij haar presi dent. Opnieuw werd hij gearresteerd, we gens het houden van opruiende redevoe ringen. met behulp van een valschen sleu tel ontsnapte hij uit de cel en keerde uit de Engelsche gevangenis te Lincoln weer naar Terland terug, waar hij de propaganda hervatte. Twee maal wist hij naar Amerika over te steken om daar sympathie en ge'd voor de Iersche zaak te wintien. In 1921 kwam het verdrag met Engeland tot stand; verschei den republikeinen legden zich bij den toe stand neer, doch de Valera wilde van geen samenwerking met Engeland weten. Een splitsing in de gelederen was het gevolg. De Wera stichtte een eigen partij, de Fianna Fail, „de legioenen van het nood lot", die bij de verkiezingen van 1927 57 ze tels verwierf. Na eenige strubbelingen tus- schen de leden besloot De Valera toen den eed van trouw aan Engeland af te leggen, ten einde aldus op parlementairen bodem* t« kunnen werken voor zijn politieke op vattingen. Daarmede effende hij den weg naar nractischen arbeid en samenwerking met Eneeland, een weg waarop hij thans het einddoel heeft bereikt: het presidium van den uitvoerenden raad. Dit lichaam is het equivalent van den ministerraad; aan het hoofd staat de president, die dus tege lijk premier is. Hij benoemt een vice-presi dent en. met de eoedkeuring van den Dail, de overige ministers. AMERIKA ANTI-KERKELIJKE HETZE IN BRAZILIË. Een aanval op de kloosters te Rio de Janeiro nog tijdig verhinderd. Naar Kipa nit Bio de Janeiro verneemt, hebben de anti-godsdienstige elementen in Brazilië na de plechtige inwijding van het monumentale Christusbeeld op den Gor- covado hun actie tegen de Kerk verdub beld. Door middel van geheime circulaires noo- digden zij hun aanhangers tot een congres in de Braziliaansche hoofdstad uit. Op dit congres besloten zij, openlijk hun sympathie te. betuigen met het werk der Spaansche kloosterbestormers en door een gelijktijdigen aanval op verschillende kloos ters in Bio de Janeiro het Spaansche voor beeld na te volgen. Aldus zou de illumina tie van het-Christus-beeld op den Corcova- do, zoo zeiden zij, haar vruchtbaren weer schijn vinden in de vlammen der kloosters van St. Benedictus, St. Antonius, St. Ig natius en andere. Hun booze plannen werden .echter nog tijdig ontdekt en verijdeld. Een andere aanleiding tot, anti-kerkelijke hetze vonden de vijanden der Kerk m de stichting van een katholiek dagblad door Hol niet roekeloos uit school of huis! De school gaat uit en dan willen de kin deren, die den heelen ochtend op de school banken hebben gezeten, wel eens de straat o-p hollen. Dat kan heel gevaarlijk zijn, wanneer dat wild en onordelijk gebeurt. Op het linker plaatje gaan de kinderen naar huis. langs het veilige trottoir en de onderwijzer voor de schooldeur waarschuwt ze nog eens om voorzichtig te zijn. De anderen, op het rechter plaatje, hol len niet alleen onordelijk zoo maar par does de straat op, zonder uit te kijken, maar ze.fs zeer gevaarlijk, want ze loo- pen alle kans, om onder een wagen of onder een motorfiets te komen. Waarom hollen die kinderen zoo weg? Omdat hun niet geleerd is hoe gevaarlijk dat is. En waarom wandelen de anderen, op de linker teekening, zoo rustig naar huis? Omdat ze op sohool geleerd hebben, wat de regels van het verkeer zijn en de onder wijzer hun pas nog gezegd heeft: „Blijf op het voetpad, want daar mag het rijver- keer niet komen en het kan je dus geen kwaad doen". Wie niet op het trottoir kan blijven, omdat hij naar den overkant van de straat moet om naar huis te gaan, moet dat voorzichtig doen en goefl uitkijken of de weg vrij is. Doe dat niet alleen op weg van school naar huis, maar doe het a 11 ij d, want op den rijweg dreigt steeds gevaar. Wie zich gewent, om daarop bedacht te zijn en steeds goed op te letten, zal niet licht een ongeluk op straat krijgen. Leer de ver keersregels en bedenkelijk wel: „Wie die regels niet betracht, Wordt in stukjes thuis gebracht!" den missionaris, pater Luiz Gonzaga Miele, te Curitiba. Om den pater de uitvoering van zijn plan onmogelijk te maken, overlaadden zij hetn met allerlei beschimpingen en Lasterpraat jes. Naar vernomen wordt, hebben web echter thans vijftien advocaten vrijwillig aangeboden, omden pater voor de recht bank te verdedigen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5