23ste Jaargang DONDERDAG 10 MAART 1932 No. 7148 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN HEEL ENGELAND SPREEKT VAN HERSTEL. BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij rooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuyr, koop en* verkoop f 0.50. De hoopvolste week sinds 1929. Vertrouwen en optimisme. De verklaring van Mr. Chamberlain. „Vertrouwen en optimisme zijn de noodzakelijke voorwaarden voor beterschap". LONDEN, 7 Maart 1932. De afgeloopen week ia de meest bemoe digende geweest, welke Engeland sinds 1929 gekend heeft. Zij was ook de eerste week van het nieuwe economische tijdperk, dat gebroken heeft met de traditioneeie vrijhandelsbeginselen. Dit was ongetwij feld slechts een toeval, een coïncidentie; begrijpelijkerwijze evenwel beschouwt het publiek het als een goed voorteeken voor de protectionistische proefneming, waar van voor de naaste toekomst des lands zooveel kan afhangen. Indien de Beurs de barometer is van de economische vooruitzichten, dan moeten deze, oordeelend naar het verloop der ei- fectemnarkten m de vorige week, wel heel gunstig zijn. Het is minstens twee-en-een- half jaar geleden, dat de prijzen op bijna alle afdeelmgen zoo scherp opliepen en dat het vertrouwen dag in, dag uit, zoo schitterend zegevierde over angstvallig heid, pessimisme en lusteloosheid. Wij hebben soortgelijke periodes, zij het op bescheidener schaal, ook m 1931 en 1930 beleeid, maar dan waren zij het gevolg van j één bijzondere gebeurtenis, zooals bijvoor beeld president Hoover's moratorium-aan bod. Ditmaal is een week van klaterend optimisme gevolgd op twee maanden, ge durende welke, ondanks vele tegenslagen, de toestand een geleidelijke verbetering onderging. Sinds de tweede helft van De cember heeft de Beurs zich schrap gezet. Zij heeft blijk gegeven van een weerstands vermogen, dat haar sinds de economische wereidkrach in het najaar van 1929 ontbro ken scheen te hebben. Reeds eenige wekeu geleden waren de noteenhgen op de meeste afdeelmgen hooger dan in den aanvang van het jaar. De City had als het ware den pas gemarkeerd. Daarna was zij, in de tweede helft van Februari behoedzaam maar doelbewust voorwaarts gerukt, en tea alotte ging zij, in de afgeloopen week, over tot een algemeen offensief, dat o.ver heel de linie schitterende resultaten opleverde. De bevelvoerende generaal heette Ver trouwen; zijn adjudant Optimisme. En, om ons aan deze beeldspraak te houden: de minister van mum tie was Mr. Neville Chamberlain. De mededeelingen, Woensdag door dezen in bet Lagerhuis gedaan, maakten niet al leen te Londen,-maar in alle leidende oen tra een diepen indruk. Van hem vernam een juichend parlement, dat de beperkin gen'op den wisselhandel onmiddellijk zou den worden ingetrokken, dat het over- groote deel der Fransche en Amerikaan- sche milliarden-credieten vóór den tijd zou worden ingelost, dat de begrootin^ in even wicht was gebracht, en dat, „terwijl het Britsche crediet over het kritieke punt heen is, de tijd rijp is voor een algemeene verbetering in dén wereldhandel". Het buitenland heeft geen oogenblik ge aarzeld de woorden van den Britschen mi nister te bevestigen. De twee toonaange vende centra, Parijs en New York, hebben blijk gegeven van onvoorwaardelijk ver trouwen in het Britsche crediet, en te Lon den heeft men den indruk, dat zij den gede primeerden Bterling thans hooger schatten dan hun op gouden tronen zetelenden frank en dollar. Een half jaar geleedn werd de wereld geschokt door 'n sterlingcnsis, welke, zoo zij niet bedwongen was geworden, Europa in een afgrond gestort zou hebben; de vo rige week is het de voornaamste zorg der monetaire overheden geweest een te sneue rijzing van het pond tegen te gaan, het geen haar slechts gelukt is door den aan koop van dollars en franken, waardoor het pond kunstmatig omlaag gehouden werd. Het woord „herstel" is thans op aller lippen. Maar een herstel van Engeland, dat niet gepaard gaat aan een algemeene herleving, is ondenkbaar. De algemeene in druk is dan ook deze, dat, hoe moeilijk de toestand in de meeste landen ook zijn mo ge, dit jaar getuige zal zijn van een alge meene weder-opbeuring, en dat, gelijk de crisis in 1931 verscherpt werd door de ge beurtenissen in Engeland, zij in 1932 bot haar einde zal komen dank zij Engelands financieel hersteL is deze indruk juist? Wie zou het met zekerheid durven bevestigen of ontkennen? Maar vertrouwen en optimisme zijn de noodzakelijkste voorwaarden voor beter schap; alleen een volk dat deze bezit, zal de kracht en den moed hebben om te over winnen. (Deze opmerking geldt niet allen voor het Engelsche volk 1 Wij allen moge er naar weten te handelen! Red.). EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 9 Maart. ARBEID, NIJVERHEID EN HANDEL. Aan de orde is de begrooting van Ar beid. Handel en Nijverheid voor 1932. De heer Heorkens Thyssen (R.- K.) brengt hulde aan den minister voor diens werkzaamheid en aan de wijze waar op deze bewindsman zijn uitgebreide taak opvat. Spr. betuigt zijn instemming er mede, dat de minister verder reductie van de pre mies der Rijksverzekeringsbank heeft af gewezen en dringt aan op versobering van administratiekosten bij die instelling. De heer Gelderman (V. B.) dringt aan op een technische herziening van de sociale verzekeringen. Spr. gaat over het algemeen accoord met de beschouwingen van den minister in de Memorie van Antwoord over het arbeids loon. Hij schetst de groote moeilijkheden waarin vele bedrijven hier te lande verkee- ren. ook door de concurrentie-vergrooting van Engeland en de Scandinavische lan den tengevolge van valuta-daling en van Duitschland door de noodverordening. Spr. uit de hoop dat de minister er in zal slagen hier te landen een algemeene daling van het prijsniveau te bevorderen. De heer Serrarens (R.-K.) houdt be schouwingen over de koopkrachttheorie, welke door mannen als Ford, Filence en Bata wordt verdedigd. De productiemoge lijkheid van de wereld is ontzettend geste gen als gevolg van de rationalisatie, enz. De koopkrachttbeorie' is in internationale zin zeer juist te achten, inplaats van 'n dwaal leer. Het is spreker een raadsel, hoe een internationale daling van loonen vergroo ting van afzet kan bevorderen. De daling van het pond in Engeland heeft volstrekt niet de capaciteit en den afzet van de industrie bevorderd althans het resultaat en de verwachtingen zijn lang niet zoo gunstig als men dacht. De Nederlandsche metselaars leggen 2000 steenen per dag, de Engelsche maar 350 a 450. Minister Verschuur: De steenen zijn daar véél grooter (gelach). De heer Serrarens: Dab krimpen ze zeker na te zijn gemetsel, want in de woningen, die ik in Engeland heb gezien, waren de steenen even groot als de Ne derlandsche. De Regeering wil nu in het bouwbedrijf een daling der loonen bevorderen, doch welke garantie heeft de Regeering, dat daardoor de prijsdaling der woningen zal worden verkregen Loonsverlaging heeft bovendien de nei ging in de arbeiders wereld onlusten teweeg te brengen. Indien de Regeering van meening is, dat ingrijpen in de loonen noodig is, -dan moet zij ook ingrijpen in de beoordeeling van het bedrijfsbeheer, de productieme thoden, enz. De Regeering hoede zich er voor, om zich voor het wagentje van algemeene loonsverlaging te laten spannen. Wanneer in eenig bedrijf de loonen werkelijk te hoog zouden zijn, dan zijn de werkgeversorgani saties mans genoeg om dit in orde te bren gen. Ten slotte behandelt spr. een speciaal punt: de subsidieering der tuberculose bestrijding. Hij hoopt, dat deze zal worden bepaald naar het aantal patiënten en niet naar het aantal inwoners der gemeente of provincie. De heer W i b a n t (S. D.) vraagt den minister of de toegezegde verschaffing van bouwcredieten ook van toepassing zal zijn op den woningbouw door gemeenten ea ver- eenigingen. Spreker herinnert aan de circulaire van den Minister van 6 November j.l. betreffen de steun aan woningbouw voor groote ge zinnen. Als maatstaf is aangenomen, dat 37.50 per jaar bijslag in de huur kan wor den verstrekt wanneer het gezin 6 of meer kindoren beneden 16 jaar telt, die geen van alle eenig inkomen hebben. Maar wan neer men de arbeiderswoningen nagaat, dan hebben deze in den regel niet meer aan slaapkamers, dan een grootere voor de ouders en twee kabinetjes voor kinderen. In dat licht bezien is een gezin met vier of meer kinderen reeds in de noodzakelijk heid een grootere of duurdere woning tq betrekken. Wanneer het criterium 6 of meer kinderen wordt gehandhaafd, dan zal de steun tot enkele uitzonderingsgevallen beperkt blijven en dus weinig beteeke- nen. De heer Dani (S. D.) betwist eveneens de opvatting, die bij de Regeering ingang schijnt te hebben gevonden, als zouden de loonen moeten worden verlaagd, om de koopkracht te vergrooten. Vervolgens bepleit spr. verbetering van steun aan de werkeloozenkassen, die door de voortdurende crisis in moeilijkheden zijn gera akt. Hij criliseert verder het geven van over- heidsvergunningen en in het algemeen het langer laten werken dan acht uren per dag. Terwijl een groot deel van de arbei ders werkeloos rond loopt, moeten anderen meer dan 45 irur per week werken om achterlijke en zwakstaande bedrijven in stand te houden. Spr. keurt dit af. De heer Ter Haar (C.-H.) betoogt, dat' het particuliere initiatief in den woning bouw voorop moet blijven staan. Hij con stateert met genoegen, dat cok de minister die opvatting huldigt, maar dan moet er eveneens voor gewe kt worden, dat de ge meentebesturen zich geen monopolie op den grondeigendom scheppen en dat zij aldus voor de particuliere bouwers de uitbreiding aan banden leggen. Huurbeoaling beneden bet econmisch niveau beteekent een verkapte steunver- leening. Tndien steun moet worden ver leend, dan behoort dit per geval te worden behandeld. Daarna is het woord aan den heer Kos ter (V. B.). die met voldoening consta teert. dat de minister zijn medewerking heeft toegezegd om verlaging van produc tiekost-en te bevorderen, hetgeen in het bij zonder voor de export-industrie van betee- kenis zal zijn, die in staat moet zijn, aan buitenlandsche concurentie het hoofd te bieden. Spr. verzet zioh echter tegen zoodanige conlingenteering van den invoer, dat deze een beschermend karakter verkrijgt. Zij verkrijgt dit wanneer de continteering minder bedraagt dan 100 pet. van den in voer in het afgeloopen jaar, wanneer die normaal is geweest. De concurrentie wordt dan verzwakt en de prijsdaling blijft ach terwege. Het doet hem genoegen, dat een deel onzer textielindustrie contingentee- rincr heeft afgewezen. Van onze productie wordt 40 pet. uitge voerd. De Vereenigde Staten hebben een uitvoer van slechts 7 pet. Willen wij de concurrentie met de ons omringende landen volhouden, dan is da ling van productie kosten onvermijdelijk. Men strijdt voor het behoud van het ver kregen geldloon, maar men vergeet, dat de prijzen der levensmiddelen enz. zijn ge daald. Spr. toont met de indexcijfers aan, dat de arbeiders, die hetzelfde loon genie ten als in 1929, daarmee 13.7 pet. zijn voor uitgegaan. wanneer men de prijzen der le vensbehoeften in aanmerking neemt. Op den duur kan een loonpeil, dat uitgaat bo ven de loonen in de ons omringende lan den niet worden bestendigd. De heer Janssen (R.-Kondersteunt den wensch van den heer Wibaut om ten MINISTER DECKERS OVER ZIJN REIS NAAR INDIE. een re dacteur van het Neder- landsch Cor respondentie- bureau voor Dagbladen ont vangen en hem een onderhoud over zijn Indische reis toe gestaan. Het doel van uw reis, Excellentie, was voor uw vertrek geformuleerd als het be zoeken van de instellingen der Marine in onzen Oost en het voeren van verschillende besprekingen. Kunt U dit thans wellicht iets meer preciseeren? Het doel van mijn reis was: zien, hoo- ren en leeren, antwoordde de minister. Ik ging- naar Indië om de Marineinstellingen te zien en heb natuurlijk tevens van de ge legenheid gebruik gemaakt onderwerpen, welke met de Marine verband houden, te bespreken met die heeren, met wie ik tel kens schriftelijk in aanraking kom. Dit is in de eerste plaats de commandant der zeemacht. Dank zij het feit, dat hij mij tot Medan is tegemoet gereisd, konden onze besprekingen reeds aan boord een aanvang nemen. Ik voel dikwijls bij mijn werk, dat een belangr^k deel van de verantwoorde lijkheid van den minister van Defensie in Indië ligt en om mij persoonlijk van de ver houdingen op de hoogte te stellen heb ik de reis gemaakt. Ik ben in Soerabaja, in de opleidingsschool te Makassar en te Ba- lik Papan geweest en heb ook het prac- tische werk onzer marine van nabij be schouwd. En dit moet ik zeggen: Er woiv.lt in Indië hard en met toewijding gewerkt, zoowel door officieren als door minderen. Mijn reis was goed voorbereid en dank zij deze goede voorbereiding was het mij mogelijk in drie weken zeer veel van indië te zien, zonder dat het een oppervlakkig stukje werk is geworden. Wat ik gezien heb, heb ik goed gezien. Maar daarom heb ik ook veel, van wat de gewone toerist doet en ziet, moeten laten rusten. Mogen wij informeeren, Excellentie, hoe het thans staat met de kwestie van den derden kruiser. De bewering, ook in de Hollandsche pers geuit, dat ik alleen of in hoofdzaak in verband met deze kwestie naar Indië ge gaan ben, is absoluut onwaar. Natuurlijk heb ik er over geconfereerd, maar aange zien er vanuit de Kamer aan de Regeering vragen over deze aangelegenheid zijn ge steld, acht ik het minder correct, daarover thans reeds mededeelingen in de pers te doen. Over de noodzakelijkheid en wensche- lijkheid had ik natuurlijk al mijn meening, vóór dat ik naar Indië ging. Is er in het vraagstuk der kostenverdeeling nog eenige wijziging gekomen? Dit vraagstuk is natuurlijk niet be perkt tot den kruiser. In het algemeen kan men hier twee stroomingen onderscheiden. De eene zegt: Laat Indië alles betalen, maar daar behoor ik niet toe, de andere richting wenscht, dat Holland alles betaalt, dat wensch ik natuurlijk evenmin. Het is de moeilijkheid hier den gulden middenweg te vinden. Kort na mijn optreden ben ik begonnen met een voorontwerp inzake deze materie. Dit is nu zoowel hier als in Indië in onderzoek en de officieele adviezen zul len wel bmnen niet te langen tijd tegemoet gezien kunnen worden. Gaarne zouden wij nog uw oordeel verneqien over den algemeenen toestand van Indië? Daar kan ik eigenlijk moeilijk iets over zeggen. Wanneer ik zeg: Indië komt er wol weer boven op, dan wordt mij verweten, dat ik na een bezoek van 3 weken daar niets van weten kan. En als ik een meer pessimistischen indruk gekregen had, dan beweert men natuurlijk dat zoo'n kort ver blijf geen grond, kan zijn om zoo donker de toekomst in te zien. Maar uit besprekingen, welke ik met particulieren, ook uit de in dustrie, heb gevoerd, heb ik sterk gevoeld, dat de economische omstandigheden zeer moeilijk zijn. Men heeft zich zeer veel moeite ge geven mij ervan te doordringen voor zoover ik dit nog niet wist dat het in Indië verschrikkelijk slecht is. Maar daar naast stonden weer anderen, die vol ver trouwen waren, dat er binnen zekeren tijd verbetering zal komen. In het algemeen bewaart men wel zijn optimisme. Is U het tropische klimaat nogal mee gevallen? Wij hoorden, dat U zelfs den moed had in een zwart costuum aan land- te gaan. Natuurlijk had ik het warm, vooral toen ik in het zwart was. Daar heeft men wel eens grapjes over gemaakt, maar het was een kwestie van beleefdheid jegens In dië en jegenp den gouverneur-generaal. Dat kleine offer van een zwart pak en hooge hoed heb ik gaarne aan de welle vendheid gebracht. In het algemeen zoo eindigde minister Deckers het onderhoud is het een mooi bezoek geworden. De ambtenaren en de bevolking en in het bijzonder de leidende personen hebben het gewaardeerd. Ook be kende personen uit de nationalistische be weging hebben mij er hun ingenomenheid mede betuigd. Juist in dezen tijd, nu het geen couleur de rose is, heeft men dit blijk van medele ven der Nederlandsche Regeering op hoo- gen prijs gesteld. aanzien van de groote gezinnen een ruime ren maatstaf aan te nemen, wanneer huur- bijslagen moeten worden verleend. De heer Polak (S. D.) brengt den poli- tieken strijd in herinnering, die een 30-tal jaren geleden is gestreden over de werk loosheidsregeling. Toen bedroegen de uit- keeringen over een geheel jaar evenveel als thans over een week. Tal van dikke boekdeelen zijn er over versohenen, maar tot eeu algemeene Verplichte werkloos heidsverzekering is men nog niet gekomen. Verder acht spreker maatregelen ter be scherming van onze musici onvermijdelijk. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, mr. V erschuur, antwoordt ten aanzien van de contingenteering, dat reke ning moet worden gehouden met allerlei factoren. Het gaat niet aan, den invoer zonder meer te stellen op 100 pet. van vori ge jaren. Er zijn hier ontzaglijke voorra den opgestapeld en de prijzen zijn zeer sterk gedaald. Spreker verzoekt thans zijn rede te mo gen afbreken, om, in overeenstemming met den hem door den voorzitter te kennen gegeven wensch, heden verder te ant woorden. ONDERHOUD MET MINIS TER DECKERS Bladz. 1 BESCHOUWING OVER HET KIESREGLEMENT DER R. K. STAATSPARTIJ Bladz. 8 OPTIMISME VAN ONZEN EN- GELSCHEN CORRESPON DENT Bladz. 1 Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nieuwe Duitsche noodverordening tegen cadeaustelsel en eenheidsprijzen. (Buitenl. 2e blad). De Valera gekozen tot president van den lerschen Vrijstaat. (Buibenl. 2e blad). De installatie van ex-keizer Poe-Ji tot hoofd der Mandsjoerijsche republiek. (Bui tenl. 2e blad). BINNENLAND. Moordaanslag op een oude vrouw te Am sterdam. (Gem. Ber. 3de blad).. Vergaderingen van Eerste en Tweede Kamer, (lste blad). Verzending van fruit naar Frankrijk. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Nederlandsch voetbal-proefelftal sloeg gisteren Southampton te Rotterdam met 61. (Sport 2de blad)., De compettie van den Leidschen Biljart bond met eindstanden. (Sport 2e blad).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1