NED. OOST-INDIE SPORT WOENSDAG 9 MAART 1932 DE LEIDSCHÈ COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 en hij heeft steeds getracht zioh te laten leiden door het verstand cn het gevoel voor mensclielijkheid. Daardoor was hij en zal hij steeds blijven een voorbeeld voor diegenen, die het volk heeft geko zen voor de leiding en de controle zijner zaken. Onvermoeid werkte hij voor het herstel van den vrede voor het geweten, voor den vrede der partijen en voor den vrede der volkeren. In den Senaat zeido de voorzitter Le brun, dat Briand als minister van Bui- tenlandsche Zaken gedurende vele jaren en als permanent gedelegeerde van Frankrijk bij den Volkenbond in de ge schiedenis de onvermoeide werker voor den vrede zal blijven, die zich door geen enkele teleurstelling liet weerhouden. On getwijfeld was de werkelijkheid niet steeds zooals de overleden staatsman wensohte en in zijn laatste levensdagen heeft hij zelfs de bitterheid van de ont goocheling leeren kennen. Maar wie kan weten, of niet reeds morgen, als de geest der gereohtigdheid en der waarheid on der de volkeren weer ontwaakt, zijn stre ven niet toch vruchten zal dragent Namens de regeering nam de minister van Justitie, Reynaud, het woord. Wat Briand zoo groot maakte, aldus de mi nister, was, dat hü de Fransche traditie heeft gevolgd, die s'teeds de politieke macht ten dienste van een ideaal heeft gesteld. Do Kamerzitting werd door het corps diplomatique bijgewoond en in beide Huizen, waar alle leden aanwezig waren, werden de redevoeringen staande aange hoord en door applaus onderstreept. Ten toeken van rouw werden de zittingen daarna opgeheven. De Paus diep geroerd. Bij het vernemen van den dood van Briand gaf de Paus blijk van diepe ont roering. Hij herinnerde met droefheid aan de sympathie, die hij koesterde voor den man, die op alle terreinen zoo mach tig had bijgedragen tot de vefzoening der geesten. POINCARé'S TOESTAND ZORGELIJK. De gezondheidstoestand van Poincaré is volgens uit Parijs ontvangen berichten zorgelijk, zoodat de dokters hem hebben verboden bezoek te ontvangen. ITALIË ITALIË STEMT IN MET EEN DONAU- BLOC. De Italiaansche regeering heeft gisteren op het z.g. Donau-memorandum der Fran sche regeering geantwoord en tevens de regeeringen van Groot-Brittannië en Duitschtand in kennis gesteld met het standpunt, dat zij in dit antwoord inneemt. De noodzakelijkheid, een aanvang te ma ken met het economisch herstel der Donau- landen is thans, aldus de nota, door alie Europeesche mogendheden erkend, hoewel men er nog niet m geslaagd is, het eens te worden over een organische oplossing van het vraagstuk, welke voor ailen aan vaardbaar is. De italiaansche regeering was een der eersie, die zich met deze aangelegenheid hebben bezig gehouden, en is dan ook zeer ingenomen met de door de Fransche regee- ring te kennen gegeven bedoelingen. Zij is steeds bereid, alle desbetrettende plannen te bestudeeren. Nadat zq naar standpunt te Geneve had uiteengezet, heeft zij beslo ten, met Oostenrijk en Hongarije speciale verdragen te sluiten, welke ten doel heb ben, door credietfacihteiten en andeie maatregelen, welke ouder den druk der monetaire situatie in deze landen moesten worden genomen, den uitvoer te vergemak kelijken. in de nota wordt voorts er op gewezen, dat net economische leven van Italië tal rijke aauknoopingspuuten heeft met dat der beide geuoemde landen. Dit draagt ertoe bij, het voor alle betrokkenen van oe- lang te doen zijn, dat een weg wordt gevon den, die naar nauwere economische samen werking leidt, en zoodoende ook naar een algemeen herstel der Donau-Ianden. De medewerking der Fransche regeermg is hierbij absoluut noodzakelijk. Het staat echter nog niet vast, welke methode zal worden gekozen: een algemeen plan of af zonderlijke overeenkomsten. Thans dienen de eerste stappen te worden gedaan, waar na de algemeene plannen bestudeerd moe ten worden. Met betrekking tot de door Frankrijk voorgestelde voorkeursrechten wordt er up gewezen, dat ook brankrijk zelf van oordeel is, dat dienaangaande nog geen gevestigde opvattingen bestaan. De vijf hierbij be trokken landen dienen hierover te onder handelen. De italiaansche regeering be- twijteit echter, of een dergelijke conferen tie trans opportuun is, daar deze een op lossing misschien zou vertragen. Een defi nitieve oplossing kost tijd, zoodat het de voorkeur verdient, aldus de nota, reeds te voren het verleenen van den noodzakelijken financieelen steun te overwegen om even tueel© catastrofes te vermijden. CHINA HET CONFLICT MET JAPAN. DE VOLKENBOND OVER JAPAN. Ontruimen, blijft de eisch van China. De algemeene commissie der buitenge wone Volkenbondsvergadering heeft giste ren de algemeene discussies gesloten. Nug elf sprekers hebben aan de discussies deel genomen, zoodat 31 delegaties haar mee ning hebben kenbaar gemaakt. Niemand heeft een woord van verdediging voor Ja pan gesproken. Algemeen heeft men aange drongen op strikte eerbiediging van het Volkenbondsverdrag. Aan het slot van den middag was het woord weer aan Yen en Sato. De Chinees overtrof zichzelf in de heldere uiteenzetting van zijn opvattingen over de taak der Volkenbondsvergadering. Zijn rede maakte opnieuw diepen indruk. Hij besteed, dat de Volkenbondsverga dering het rapport van de commissie in Mandsjoerije zal moeten afwachten, alvo rens advies over de oplossing van het ge- heele geschil te geven. Dit wachten op het rapport over Mandsjoerije mag echter niet ten gevolge hebben, dat de Volkenbond-s- vergadering niet reeds thans duidelijk uit spreekt, dat Japan door de militaire bezet ting van Chineesch gebied, het Volken- bondsverdrag en het pact van Kellogg heeit geschonden. Bovendien zal de Vol kenbondsvergadering den eisch van den Volken bondsraad omtrent de terugtrekking van de Japansche troepen uit alle Chinee- sche gebieden moeten herhalen. Sato was gisteren heel kleinmoedig. De Japanners hebben blijkbaar gezien, dat hun zaak in de Volkenboudavergadering verlo ren is en dat alle verontschuldigingen niemand kunnen doen vergeten, dat Japan een misdaad heeft begaan door Chineesch grondgebied militair te bezetten. Sato deed dan ook niet de minste moeite meer den Volkenbond van verdere oe- moeiingen uit te schakelen. Integendeel, hij bedankte den Volkenbond en Amerika voor de goede hulp tot oplossing van het geschil. Zaterdag zal te Genève het werk van den Volkenbond stil staan, fcen einde allen ge delegeerden, die dit wenschen, gelegenheid te geven naar de begrafenis van Briand te gaan. Nieuw Japansch ultimatum gelast? De Japansche opperbevelhebber heeft het zenden van een nieuw ultimatum aan de Chineesche autoriteiten bevolen. In dit ultimatum wordt geèischt, dat de Chinee sche troepen nog tien K.M. verder van Sjanghai terugtrekken. Mochten de Chmeezen dezen eisch niet inwilligen, dan zullen de Japansche troe pen opnieuw de vijandelijkheden openen. Het verluidt dat de Japanners vreezen, dat de nieuwe Chineesche versterkingen, wolke ongeveer 50.000 man zouden bedra gen, door de 20 K.M. zone zouden kunnen heenbreken. Japansche opmarsch naar Nanking in voorbereiding? Het Chineesche hoofdkwartier deelt me de, dat de Japansche troepen hun aanval len veruer voortzetten, meldt V.D. uit Nanking. Up het traject SjanghaiNanking hebben zij verscheidene plaatsen bezet. De Chineezen beweren, dat de Japanscüe troe pen uit Tokio bevel hebben ontvangen, Nanking zoowel van de land- als van de zeezijde aan te vallen. Te dien einde zijn ongeveer 80.000 man Japansche troepen geconcenti eerd. Zij zouden de eerstvolgen de dagen den aanval op Nanking openen. Chineesche troepenbeweging. Te Sjanghai worden Japansche berich ten verspreid, meldt V. D. uit Londen, vol- geus welke Japansche verkennrngsvliegcui- gen sinds Zaterdag groote rtoepenconcen- traties hebben waargenomen in de omge ving van 'laitsjang. Hieruit zouden de Ja panners concludeeren, dat de Chineezen een groots opgezetten tegen-aanvai voor bereiden. Een Chineescne troepenafdee- ling is Maandag naar Lioeho opgemar cheerd, waar zich de pas ontscheepte Ja- panseno troepen bevinden Japanscne voor-' posten zijn door Chineesche soldaten be schoten. Ook bij Hangtsjau zouden Chinee sche versterkingen in aantocht zijn. P0E-NJI TE TSJANGTSJ0EN. Installatie heeft heden plaats. De Chineesche ex-keizer Poe-nji is gis termiddag te Tsjangtsjoen, de hoofdstad van den nieuwen staat Mandsjoerije, aange komen. Zijn officieele installatie als hoofd der regeering zal heden geschieden. De stad Tjangtsjoen was ter eere van de komst van Poe-nji in feesttooi. Hem viel een geestdriftige ontvangst ten deel. De Japanners hadden maatregelen geno men voor zijn veiligheid. Vanavond zou do stad geïllumineerd zijn. OVERCOMPLETE LANDSDIENAREN. Regelen voor vervroegde pensionneering. Aneta seint uit Buitenzorg: Met betrekking tot de pensionneering van overcomplete landsdienaren heeft de Regeermg een rondschrijven verzonden, waarin o m. tijdelijk wordt vastgesteld, dat overbodige landsdienaren ontslagen kun nen worden: lo. Wanneer zij den leeftijd van 55 ja ren hebben bereikt en alsdan recht hebben op verminderd pensioen. 2o. wanneer zij recht hebben op een normaal pensioen, tenzij de betrokkenen ia het belang van den landsdienst binnen twee jaren in een andere betrekking kun nen worden geplaatst. Gehuwde landsdienaressen die geen kost- winster zijn, dienen in aanmerking te wor den gebracht voor ontslag zoodra zij recht hebben op verminderd pensioen. Doze nieuwe regelen worden ook toepas selijk verklaard op landsdienaren die op wachtgeld zijn gesteld, dan wel met verlof zijn vertrokken, of aan wie buitenlandsch verlof is toegekend Laatstgenoemden zul len echter eerst ontslagen worden na om mekomst van het him verleende verlof. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN STORM IN AMERIKA. Reeds 38 dooden. Gemeld wordt, dat er zioh ten gevolge van den hevigen storm langs de Ameri- kaansche kust, acht schepen in gevaar be vinden of vermist worden. Het aantal doo den te land en ter zee ie reeds gestegen tot 38. Verschillende steden in het Noorden van den staat New York zijn door den he vigen sneeuwval geheel geïsoleerd en niet minder dan 70 auto's zijn ip de wegen in dit gebied ingesneeuwd. Een aantal vlieg tuigen i« bezig hen van voedsel te voorzien. „Tel.". MIJNRAMP IN JAPAN. 18 slachtoffers. Uit Tokio wordt een ernstig mijnongeluk gemeld. In een kolenmijn heeft een ontplof fing van mijngas plaats gehad. Men vreest dat 18 slachtoffers te betreuren zijn. Vijf lijken zijn reeds geborgen. SPOORWEGONGELUK AAN DE RIVIERA. Drie personen zouden omgekomen zijn. Uit Nice wordt gemeld, dat gistermorgen ©en ontsporing heeft plaats gehad op den tandradspoorweg van Beau Soleil naar La Turbie. Naar verluidt zijn drie personen om het leven gekomen. STAKING BIJ DE FRANSCHE UNIVERSITEITEN. Protest tegen vrijstelling van het staatsexamen. Gisteren is aan alle universiteiten van Frankrijk een werkstaking onder de stu denten uitgebroken als protest tegen het votum van de Kamer, waarbij aan daarvoor in aanmerking komende studenten bij het middelbaar onderwijs de mogelijkheid wordt geopend, zich voor de rechtsstudie te doen inschrijven met vrijstelling van het staatsexamen. Totnogtoe deden zich geen incidenten voor. KONINGSMANTEL VAN HAWA? GESTOLEN. Uit het gebouw van het ethnografisch instituut der universiteit van Göttingen is in den afgeloopen nacht een veeren mantel uit Hawaï gestolen. De manjel bestaat uit een gevlochten „cape", waarin kostbare veeren zijn geknoopt. De kraag is bezet met roode en gele veeren. Voorts werd een eveneens van roode en gele veeren vervaar digde he'.m gestolen. De waarde der beide voorwerpen wordt op twee millioen mark geschat. De diefstal is van beteekenis, omdat een dergelijke koningsmantel thans niet meer kan worden gemaakt De stammen, die der gelijke mantels vroeger vervaardigden, zijn thans uitgestorven. De autoriteiten hebben een groote belooning uitgeloofd. PLANNEN VOOR WERKVERSCHAF FING IN DUITSCHLAND. Een Berlijnsch avondblad maakt mel ding van een uitgebreid programma der rijksregeenng voor werkverschaffing, van bestellingen voor publieke doeleinden ten bedrage van 11/2 milliard Mark en van ar- beidsmogelijkheid voor 600.000 werkldozen. Van welingelichte zijde verne/nen wij, dat het hier voorloopig nog slechts om ontwer pen gaat. Eerst in den loop der volgende week sul'en positiever bijzonderheden kun nen worden vastgesteld van een program ma voorwerk verschaffing. BABY LINDBERGH. Onderhandelingen gaande? Lindbergh heeft gisteren twee brieven gekregen, waarvan de een getypt is en de ander een handschrift vertoont, dat volko men gelijk is aan dat van het briefje, dat in de slaapkamer van den jongen Lind bergh is gevonden. De inhoud van deze brieven is niet bekend gemaakt, doch men neemt aan, dat zij van de ontvoerders van de baby afkomstig zijn. Gezegd wordt, dat zij de verzekering bevatten, dat de jongen gezond en wel is en voorts aanwijzingen be helzen over de wijze waarop de losprijs moet worden betaald. Te middernacht heeft Lindbergh bezoek gekregen van een vooraanstaand rechtsge leerde, wiens naam evenwel niet bekend is gemaakt. Deze bezoeker zou hebben ver klaard, in het bezit te zijn van een vol macht tot het treffen van de noodige maat regelen voor de teruggave van de baby. De politie heeft te Bristol (Pennsylvania) 2 mannen en 2 vrouwen gearresteerd, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij het schrijven van den brief, welken Lindberg Zaterdag heeft ontvangen en waarin een losgeld van 50.000 wordt ver langd. Hulp der kerken gezocht. Leden van verschillende organisaties hebben de gedachte aan de hand gedaan, de kerken te benutten als heiligdommen, waar de ontvoerders van het kind van Lindbergh dit kunnen overdragen en het losge.d in ontvangst nemen, zonder ge vaar te loopen. VOETBAL DIOO. HAARL. VOETBALBOND. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De Juniorencompetitie. Uitslagen van Zondag: Afdeeling A. Leiden I-«. J. C. I 1—1; O. V. V. I— Teijlingen I 20; R. W. D. ID. O. S. I 5—1. Afdeeling B. V. V. B. IS. M. O. 1 0—0; Meerburg I—S. N. A. I 3—1. Afdeeling O. V. V. L. II—Meerburg II 1—3; S M. O. II—R. W. D. II 0-2. Programma voor Zondag a.s.: Afdeeling A. D. O. S. I—O. V. V. I (H. van Velen); Teijlingen I—R. W. D. I (G. E. Bakker). Afdeeling B. Meerburg I—V. V. B. I (S. Belt); S. M. C. IAlph. Boy8 I (A. Knecht). Afdeeling O. R. W. D. II—Meerburg II (A. Waaier); V. V. L. II—A. S. C. I (C. v. d Zijden). Aanvang der wedstrijden 1 uur. De compeetitieleider, P. J. A. DE VRIND. R. K. Scheidsrechters—0ud-,fLeiden"-leden Het Bcheidsrechters-elftal dat Zondag a.s. op het Maaldriftrspoitpark tegen de oud-„Leiden'-leden een medaille wed strijd speelt, is als volgt samengesteld: C. Onderwater R. v. Gelder Joh. .Meijer D. Haverkorn G. Niersmon G. Abswoude N. Caspers C. v. d. Geer L. Schrama Th. Hensing Jac. Hoogenboom Eventueel aangewezen zijnde tot het leiden van een wedstrijd, gelieve men tij dig bericht van verhindering naar Zaan dam te zenden. INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN VOOR DAMES. De interacademiale sportwedstrijden voor dames, uitgeschreven door de Am- sterdamsche Studenten Athletiekclub T. H. O. R„ zijn na de afdeeling schennen voortgezet met athletiek- en gymnastiek- wedstrijden in de Turnhal aan de Pas- 8eerderstraat te Amsterdam. Een vijftal damesploegen nam hieraan deel. De uitslagen waren: 1. T. H. O. R. (Amsterdam) 71 punten; 2. Utrecht 170 punten; 3. Groningen, 66 punten; 4. Leiden, 57 punten; 6. Wagenin- gen 41 punten. De hockeywedstrijden, die op het ter rein van Amsterdam gespeeld werden, had den de volgende resultaten: LeidenUtrecht 70; LeidenGronin gen 60; LeidenAmsterdam 00; UtrechtGroningen 30; UtrechtAm sterdam 02; GroningenAmsterdam 06, waardoor de totaaluitslag werd: 1. Leiden met 2 gew. wedstrijden, 1 ge lijk, 0 verloren; doelgemiddelde 130; 2. Amsterdam (T. H. O. R.) met 2-1-0, doel gemiddelde 80; 3. Utrecht met 1-0-2, doel gemiddelde 39; 4. Groningen met 0-0-3, doelgemiddelde 015. Het tournooi wordt nog vervolgd met zwemmen, paardensport en tennis. ZWEMMEN NATIONALE WEDSTRIJDEN Z. I. A. N. Gisteravond vonden onder zeer groote belangstelling in de overdekte zwemin richting „De Regentes" te Den Haag, zwem- en polowedstrijden plaats, welke georganiseerd waren door Z. L A. N. en waarvan de opbrengst aan het Nationaal Crisis Comitë ten goede kwam. Onder de aanwezigen merkten we ojn. op de bur gemeester van Den Haag en de voorzit ter van den Nederlandschen Zwembond. De resultaten waren als volgt: 100 meter rugslag voor heeren (seniores) 1. K. P. Jongbloed (Z. I. A. N., Den Haag) 1 min. 21.2 sec.; 2. L. Korpershoek (R. Z. C., Rotterdam) 1 min. 21.4 sec.; 3. J. J. van Woerkom (S. Z. C„ Schiedam) 1 min. 23.4 sec. 100 meter vrije slag voor dames (senio res): 1. Mej. C. Laddé, (Het Y, Amster dam) 1 min. 15,4 sec.; 2. mej. G. Klapwijk (R. D. Z.. Rotterdam) 1 min. 19.4 sec. 100 meter vrije slag voor heeren (senio res): 1. G. van Voorst (A. Z., Amsterdam) 1 min. 4.4 sec.; 2. W. Delwel (R. Z. C., Rot terdam) 1 min. 6.6 sec.; 3. J. C. Scheffer (D. J. K., Amsterdam) 1 min. 7.8 sec. Bij het nummer 100 meter rugslag voor dames ging mej. T. Baumeister alleen over de baan. Zij maakte een tijd van 1 min. 25.6 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette voor dames: 1. R. D. Z. (Rotterdam) met de dames Baumeister, Cauwe en Klapwijk in 1 min. 59.4 sec.; 2. S. Z. C. (Schiedam) in 2 min. 11 sec.; 3. Z. I. A. N. (Den Haag). Idem voor heeren: 1. Z. I. A. N. (Den Haag) met de heeren De Haas, Jongbloed en Hegi in 1 min 41.6 sec.; 2. R. Z. C. (Rotterdam) 1 min. 45.S sec.; 3. D. J. K. (Amsterdam) 1 min. 47.6 sec. Waterpolo: H. P. C.Z. I. A. N. 11 (Z. I. A. N. wint na loting); H. Z. en P. C. D. J. K. 41; Verliezersronde: D. J. K.— H. P. C. 84; Winnaars ronde: Z. I. A. N. H. Z. en P. C. 4—2. HOE DE REVOLUTIE IN SPANJE MOGELIJK WAS In de pas verschenen aflevering van het bekende tijdschrift „Studiën" komt een zeer interessant artikel voor over een vraag: Hoe is hetgeen thane in Spanje gebeurt, mogelijk? De schrijver, pater Gorris S.J„ behandelt deze vraag. Het is de moeite waard, het artikel in zijn geheel te lezen. De oorzaken van de gebeurtenissen, welke zich na de omverwerping der mo narchie in Spanje afspelen, zijn velerlei. En in zekeren zin zijn die gebeurtenissen een herhaling en vervolg van hetgeen zich in vroeger tijden reeds voordeed. Dr. Gor ris geeft een vluchtig overzicht van Span- je's geschiedenis sinds het jaar 1820 en daaruit blijkt, dat sinds dien tijd de Jezuïe ten reeds herhaaldelijk uit bet land werden verdreven (thans voor de vijfde maal), ter wijl eenvoudig niet te schatten of te tellen is, hoeveel revoluties daar in dien tijd zijn geweest en hoe lang en hoe dikwijls intus- schen tegen Kerk en Godsdienst werd ge ageerd. Wat daar ginder in Spanje ge beurt, is dus eigenlijk voor dat land „niets bijzonders", zooals de schrijver zegt. Maar Spanje is toch een katholiek land, zal de lezer zeggen. Hoe laat het zich dan verklaren, dat zulke dingen kunnen voor komen? Men leze het antwoord in de „Studiën". Eenige der voornaamste passages die namelijk, welke de verhouding van gods dienst en Staat m Spanje betreffen en daarbij ook den regeeringsvorm laten wij hier volgen. Gorris schrijft: „Al aarzal ik om Spanje een katholiek land te noemen er bestaan naar mijn inzien geen katholieke landen, gelijk ook geen protestantsche landen meer; in zulke eenvoudige, algemeene formules is het bou te geestesleven van welk modern volk ook, niet meer onder te brengen al aarzel ik dus om Spanje een katholiek land te noe men, zeker is toch, dat zoo goed als alle Spanjaarden katholiek zijn, of heeten. Op de 21 millioen inwoners hebben er zich bij de volkstelling van 1920 nog geen 10.000 als protestant opgegeven. We kunnen dus gerust zeggen, dat in Spanje geen andere godsdienst wordt beleden en zelfs niet ge kend-, dan de katholieke. In overeenstemming hiermee werd dan ook in het Concordaat van 1851 vastgelegd: „De Roomsche en Apostolische katholieke godsdienst blijft, met uitsluiting van elke andere, alleen de godsdienst van het Spaan- sche volk". In normaal rustige tijden, on der het monarchaal bewind, was de hou ding van het officieele gezag hiermee in den regel en m groote lijnen wel in over eenstemming. 'Zoo verklaart de Grondwet van 1875 (die waaronder Alfonso XII en de pas afgetreden Alfonso XIII regeer den): 1. De Katholieke, Apostolische, Room sche godsdienst is de godsdienst van den Staat. 2. Niemand zal echter om zijn godsdien stige overtuiging lastig worden gevallen, en iedereen kan vrij zijn eigen eeredienst uitoefenen, behoudens den eerbied aan de christelijke zedewetten verschuldigd. 3. Openbare ceremonies en manifesta ties zijn echter niet geoorloofd dan die van den staatsgodsdienst (dus de katholieke). Deze positie als staatskerk bracht voor het Katholicisme zeker voordeelen, maar ook niet geringe nadeelen mee. Van den eenen kant kreeg de Kerk, op papier al thans, toezicht op het onderwijs; de geeste lijkheid werd, ter vergoeding van het ge roofde kerkelijk goed, van staatwege ge salarieerd; verschillende wereldlijke han delingen gingen vergezeld van godsdiensi- ge plechtigheden; de eeredien9t kon-zich luisterrijk in het openbaar vertoonen, enz. Van den anderen kant moest aan den Staat een groote invloed op de benoeming van bisschoppen en andere geestelijken wordon ingeruimd; de Staat werd in het bezit ge laten van de rijke geroofde kerkelijke goe deren, en de schamele bezoldiging, die hij ter vergoeding 'daarvan uitkeerde, vooral aan de lagere geestelijkheid, maakte deze tot hetgeen men genoemd heeft: proleta riërs in toog. Maar vooral: doordat do re geering officieel katholiek was, werd elke politieke actie tegen de richting of het behoud van de bestaande constitutie en we hebben gezien: revolutie tegen de -e- geering is in Spanje 'n periodiek verschijn sel tevens een actie, die zich vanzelf ook richtte tegen de Kerk. Welnu, de monar chie was de gewone, meest voorkomende regeeringsvorm van het Spaansche volk; al wat dus republikeinsch was en naar om wenteling streefde: anarchisten, communis ten, socialisten, radicalen, gedeeltelijk ook liberalen, het was allemaal tegen den be- staanden regeeringsvorm van den Staat, en dus ook tegen den godsdienst van den Staat, en dus anti-katholiek". Klant: Ik wou graag dat blikje daar onderaan hebben.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6