BUITENLAND WOENSDAG 9 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F IN HET CENTRUM VAN LEIPZIG, De Leipziger Messe kan zich, ondanks de economische moeilijkheden in den han del, verheugen in een vrij groote belangstelling. HET ZWIJGENDE AFSCHEID. In verband met het over lijden van Briand, heerschte in en om zijn woning aan de Avenue Kleber te Parijs groote Hrukte. Tardieu verlaat het sterfhuis na het afleggen van een bezoek van rouwbeklag. HUWELIJK IN DE RE SIDENTIE. Jhr. E. Boreel, zoon van Z.Exc. Jhr. Victor Boreel,, is Dinsdag te den Haag in het huwelijk getreden met freule K. E. v. d. Pol' VERHUIZENDE VIS- SCHEN. Op verzoek van den Delftschen Hen- gelaarsbond is Dinsdag de Berkelsche Zweth met de zegen afgevischt, met het doel, de visch over te plaatsen in het water boven Delft. VEE PER SNELTREIN. Sinds begin Maart rijdt wekelijks van Groningen naar Leiden een vee-sneltrein. Een kijkje op het emplacement te Groningen even voor het vertrek. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Het is gauw verteld. Waar het Maandag in den raad ever ging, was een kapitaalverstrekking van een halve ton aan het Gemeentelijk ^tadio- distributiebedrijf, was het onderbrengen van den Gemeentelijken dienst van inning van straatbelasting en schoolgelden bij de vereeniging „Leidsche Belastingophaal- dienst" in ruil voor een verhoogde subsidie en waren tenslotte de slachttarieven. De halte ton werd toegestaan; nu gaat het aansluiten wat vlugger. De belasting- ophalers krijgen wat meer werk en wat meer loon, aan welke beide dingen zij geen hekel hebben. En de slagers krijgen hun lagere tarieven niet; waar zij wel een he kel aan zullen hebben. Toen de raad dat allee klaar gespeeld had, was de middag om en ging men naar huis. De rest van de agenda blijft liggen tot over 14 dagen. Hiermede zou het verhaaltje uit kunnen zijn, indien de debatten in den raad zake lijk waren geweest, doch een ieder begrijpt, dat er aan het peil der discussies wel het een en ander zal hebben gehaperd, wan neer zulke betrekkelijk geringe zaken een zoo langen tijd vereischen. Dat was ook inderdaad het geval. Niet zonder reden werd in den raad zelf de opmerking gemaakt, dat het prestige van den raad niet verhoogd wordt door urenlange debatten, welke met de zaak zelf niets te maken hebben. Tot punt 10 ging het goed. Er werden eenige opmerkingen gemaakt over de ra dio-distributie, doch deze waren kort en zakelijk. Bij het voorstel om de subsidie aan den Leidschen Belastingophaaldienst te verhoo gden en een stukje gemeentedienst onder te brengen bij dezen particulieren dienst had men de poppen aan 't dansen. Het zit den sociaal-democraten nog dwars, dat deze Belaatingopbaaldienst indertijd geen ge meentelijke dienst is geworden en nu nota- bene een stukje „overheidsbedrijf', n.l. het innen van straatbelasting en schoolgelden, moest worden opgeofferd om dit particulier initiatief te verstevigen, liep hun de gal over. De sociaal-democraat v. Stralen, voor zitter van de vereeniging, toonde, onder be tuiging van onwankelbare trouw aan hot socialistisch dogma van de superioriteit van het overheidsbedrijf, toch zin voor realiteit door te overwegen, dat ten eerste de particuliere dienst er nu eenmaal is, dat ten tweede geen voorstel aan de orde ia om dezen dienst om te zetten in een ge meentelijken dienst, zoodat tegen het voor stel van B. en W stemmen gelijk zou staan met een noodzakelijke loonsverhooging voor het personeel verhinderen. Derhalve stem de hij als eenling onder de roode broeders vóór. De heer Groeneveld zou den ophaal dienst, welke niet aan de orde was, even aan de orde stellen, door er een voorstel van te maken. Had hij dit voorstel niet in den vorm van een „voorstel-van-orde" ge goten, dan had hij er langer plezier van künnen beleven. Nu werd er direct over gestemd met een voor het voorstel noodlot- tigen uitslag. Toen de heer Schüller de mogelijkheid om driemaal het woord te voeren wilde for- ceeren, werd het heelemaal een „Rijksdag'" in den raad. Er bestaat n.l. een regeling in het Re glement van Orde, die bepaalt, dat een lid slechts tweemaal over eenzelfde onderwerp het woord mag moeren, tenzij hij een voor stel heeft ingediend en daarover spreken wil of tenzij hij verlof van den raad heeft gekregen om voor de derde maal te spre ken. De heer Schüller wilde voor de derde maal spreken en begon alvast maar met te veronderstellen, dat hem dat wel eens kon worden geweigerd. Om dat te voor komen diende hij een nietszeggend voor stel in, dat de voorzitter evenwel weiger de in behandeling te nemen. Een domme methode, welke een kwaad geweten vei- ried. Inderdaad maakten eenige leden be zwaar, zoodat een stemming onvermijde lijk was. ,jEen schandaal" noemde dat de heer v. Eek. „Een aantasting van het vrije woord Een degradatie van een mede-raadslid"'. Waarop de voorzitter hem er aan herinner de, dat het eenvoudig de handhaving was van het reglement van orde. In zooverre had de heer v. Eek gelijk, dat hij in het feit, dat er een stemming gevraagd werd, een veroordeeling zag van een zekere ma nier van debatteeren. Omtrent de niet-verlaging der slacht huistarieven valt weinig meer te zeggen. De heer Bergers sloeg de spijker op den kop, toen hij zeide: „De wethouder heeft den tijd mee (d.w.z.: den ongunstigen tijd) en hij kan huilen". De meerderheid van den raad wenschte slechts te zwichten voor noodzakelijkheidsmotïeven en niet voor billijkheidsargumenten en hield de koorden van den geldbeurs dicht. Mr. H. G. VERKEERSLESSEN VAN DEN A. N. W. B. rnn? ff-jfcj*: sxmÜh 3e Les. Let op! Gevaar! Er zijn voorzichtige en onvoorzichtige kinderen. De onvoorzichtige zijn nu eens niet op het lïhkerplaatje afgebeeld, zooals op de beide vorige zegels, maar op de teekening rechts. Dat is expres gedaan, om de goede oplossing niet altijd rechts te laten zoeken. Heel onvoorzichtig komen Piet en zijn zusje Annemie achter de tram om, zonder eerst goed uit te kijken, of de weg, dien ze willen oversteken, wel vrij is. Zie maar eens hoe gevaarlijk dat is. De chauffeur, die juist de tram passeert, kan natuurlijk niet zien, dat daar een paar domme, on oplettende kinderen aankomen en hij moet ineens verschrikkelijk haastig uitwijken, om ze niet te overrijden. En door dat plotse- se.ing uitwijken loopt hij nog de kans ook, om een botsing met een andere auto te veroorzaken. Annemie laat van 6chrik haar schooltasoh vallen en als Piet niet héél vlug achteruit gaat, raakt hij onder de wielen en dat is heusch zoo prettig niet en heel ongezond. Op het linker plaatje doen Jan en zijn zusje Eulalia het beter. Die letten goed op het gevaar en wachten, als ze achter de stilstaande tram langs komen, veilig op den vluchtheuvel, tot de auto op den 4ruk- ken rijweg voorbij en de weg vrij is. Dan gaan ze veilig naar den overkant en Eula lia behoeft haar schooltasch niet van schrik te verliezen. Wat houdt ze die stevig onder haar arm vastl Ieder begrijpt natuurlijk wel, dat het niet alleen gevaarlijk is achter een tram over te steken zonder uit te kijken, maar dat je even goed moet opletten, als je ach ter een auto, of vrachtkar passeert. Kijk dus vóór het oversteken a 11 ij d goed uit, of de weg vrij is. Dan breng je jezelf en je schooltasch netjes en veilig thuis. FRANKRIJK NA BRIANDS DOOD. HET DOODSGEVAAR VERZWEGEN. Briands laatste .uren. Zooals eerst fchane uit den vrienden kring van Briand bekend wordt, waren de geneesheeren van Briand zich de laat ste week van zijn hopeloozen toestand bewust en verwachtten zij eiken dag het overlijden van den grijzen oud-minister. Er was echter een streng voorschrift, om naar buiten niete te laten blijken van den ernst van den gezondheidstoestand van Briand, aangezien hij tót den laat- sten dag zelf de kranten las en men met wilde, dat hij in de pers zou lezen hoe ernstig zijn toestand wel was. Dienten gevolge kwam het overlijdensbericht ge heel onverwacht. Toen Briand op 29 Februari jJ. uit Cocherel naar Parijs terugkeerde, kostte het hem veel moeite om zijn op de twee de verdieping van het flatgebouw aan de Avenue Kléber gelegen woning te berei ken. Wat hem de laatste dagen het meest hinderde, was het rookverbod, dat hem door zijn behandelenden geneesheer was opgelegd. De medicüs, die Briand behandelde en bij zijn afsterven aanwezig was, dr. Sme- ry, heeft verklaard, dat Briand aan een gezwel in de long en in de hersens over leden 18. Ik ben,, zoo verklaarde de arts, om tien uur naar Briand gegaan om hem zijn dagelijksche inspuiting te geven. Briand zat in een leunstoel in zijn ka mer en scheen meer terneergeslagen te zijn dan gewoonlijk. Hij bevond zioh in een soort van halfwakenden toestand. Om twaalf uur telefoneerde Briand nog met een vriend. Kort na één uur is hij zonder doodstrijd overleden. Kerkelijke begrafenis. Naar wij vernemen, zal aan het stof felijk overschot van Briand een kerke lijke uitvaart worden bereid. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft in de duidelijke beschikkingen van den overleden staatsman aanleiding ge vonden, bij de nationale uitvaart op Za terdag a.s. de absoute te geven in de rouwkapel van het paleis van buitenland- sche zaken aan den Quai d'Orsay, terwijl bij de definitieve teraardebestelling te Coohedel aan de bijzetting een plechtige H. Mis van Requiem zal voorafgaan. Het stoffelijk overschot van Briand is naar den Quai d'Orsay overgebracht en in het ministerie van Buitenlandsche Za ken opgebaard. Op verzoek van Briand's familie en van den overledene zelf, zal de lijkdienst worden gehouden in de Notre Dame. De nationale begrafenis van Briand zal Zaterdag a.s. 12 Maart 's middags om twee uur plaats hebben. Op den dag der bijzetting zal het stoffelijk overschot in den tuin van het ministerie worden opgebarad. In aanwezigheid van het corps diplomatique zal de premier een rede houden, waarna de rouwstoet de kist zal begeleiden# tot de voorloopige groeve op het kerkhof van Passy. Later zal de eenvoudige bijzetting te Cocherel geschieden. Briand's nagedachtenis in Kamer en Senaat geëerd. De Fransche Kamer en de Senaat hebben gisteren rouwzittingen ter eere van de nagedachtenis van Briand ge houden. In de Kamer zeide de voorzitter, Boie- son, dat uit de algemeene ontroering, die de dood van Briand heeft gewekt, is gebleken, dat met hem een kracht verdwijnt, die' in dienst stond van de groote zaak en dat iedereen het voor gevoel heeft, dat om hem te vervangen niets minder noodig is dan de gemeen schappelijke krachten van allen, die de een'heid wensohen. Bouisson schetste de schitterende loopbaan van den staats man, die steeds blijk heeft gegeven van zijn zin voor evenwicht en gsmatigdheid en herinnerde aan zijn rol. op nationaal gebied vervuld, toen hij tijdens den oorlog een ministerie van nationale verdediging stichtte en den aanval op het Saloniki- front organiseerde. Maar al wensohte Briand den oorlog tot een goed einde te brengen, hij richtte tevens zijn aandacht op alles, wat den vrede kon bespoedigen en toen deze werd gesloten, werd hij steeds geleid door de overtuiging, dat alles moest worden geprobeerd, jm den vrede in de buitenlandsche politiek te verzekeren. Hierin ligt de verklaring voor zijn vol harding, die leidüe tot Locarno, het an ti-oorlogspact, talrijke arbitrage-verdra gen en de eerste pogingen tot het stich ten van een Europeesohe unie. Tardieu sloot zioh bij deze woorden aan en verklaarde, dat hij op Zaterdag a.s. tijdens de nationale Begrafenisplech tigheid in tegenwoordigheid van de di plomatieke vertegenwoordigers van het buitenland en voor de Parijsche bevol king in zijn hoedanigheid van premier en op grond van zijn dertigjarige vriend- sohap met den overledene diens persoon lijkheid en kwaliteiten zal schilderen. Thans kan spr. slechts denken aan do leege plaats, die Briand achterlaat, Tar dieu noemde Briand een der grootst* politici in de Fransche 'geschiedenis. Zoo wel op het gebied van de binnenland- sche als de buitenlandsohe politiek heeft Briand als lid en als hoofd der regee ring voortdurend zijn' geloof in de voor- deelen van de vrije gedachtenwisseling en de rijpelijk overwogen accoorden be waard. Do onderhandelingen, waaraan Briand gedurende een kwart eeuw actief heeft deelgenomen, konden niet met hartstocht en vooringenomenheid geveerd worden

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5