23ste Jaargang WOENSDAG 9 MAART 1932 No. 7147 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND 3)e £cid^elve0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f 2-50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij rooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Rare „verdraagzaamheid". Verdraagzaamheid is een kostelijk goed. 't Ie een vrucht van innerlijke bescha ving. Maar in een onevenwichtigen geest kan dit resultaat van klaar-begrijpen en zuiver- aanvoelen niet of heel moeielijk groeien. 't Wordt dan dikwijls een schijn-ver- draa-gzaamheid, een rare „verdraagzaam heid", welke gedragen wordt door gemia aan eigen positief levensbeginsel of gebrek aan inzicht en kracht en durf om dat levens beginsel in zijn consequenties te beleven. Van zulk 'n „verdraagzaamheid" meldt men aan de „Haagsche Post" uit Genève ©en allerdwaast exempel: „Een reactionnaire internationale club bood den Kussischen volkscommissaris een lunch aan. En nu vochten tweehonderdzes tig bourgeois en aristocraten om de eer, met de heer en mevrouw Litwinof te lun chen. Reeds weken tevoren waren alle plaatsen verkocht; den leiders rezen de haren ten berge. Zoo een belangstelling was nog nooit voorgekomen. Onder de gasten zag men een prinses, twee gravinnen en onge veer een half dozijn baronessen. Allen wa ren in groot ornaat: de dames hadden kleine chique hoedjes op, de heeren droe gen de costuums, die de etiquette voor schrijft. Bij de komst van den commissaris fanatiek gejuich. De heer en mevrouw Litwinof houden in triomf hun intocht. Tot het gevolg benoo- ren de heererr Loenotsjarsky, Radek, de Turksche minister van Buitenlandscne Za ken Tefwik Roesjdi Bey en twee wasch- echte roode generaals. Waarom de internationale haute volée nu juist precies de bolsjewistische staats leiders bejubelt, ie met den besten wil van de wereld niet te begrijpen. Na het genot van een gevulden kalkoen spreekt de volkscommissaris. Stormachtig applaus na iedere kleine pauze. Het hooge internationale gezelschap is bepaald in extase over de bolsjewieken. Als Litwinof heeft uitgesproken breekt een ware ovatie los. En als Litwinof deze dames en heeren van ganscher ha-rte veracht, hebben zij dat ten volle verdiend. Als tsaar en tsarina verliet het gevierde echtpaar de zaal". Men leest en ziet wel meer van derge lijke dwaasheden bij menschen die groot en breed-van-opvattmg willen s c h ij n e n EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 8 Maart BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. Aan de orde is hoofdstuk V der Rijks- begrooting voor 1932 (Binnenlandsche Za ken en Landbouw). De landbouw in nood. De heer Westerdijk acht den steun aan den landbouw niet slechts een kwestie van gratie en utiliteit, maar ook van recht. De opbrengst van den akker bouw en de veeteelt, in 1928 nog 1152 mil- lioen gulden bedragende, is in 1931 onge veer 450 millioen minder geweest: zij daal de tot 114 per Ü.A„ volgens cijfers ver strekt door dr. Oortwijn Botjes. De consu menten van Nederland8cke landbouwpro ducten hebben door de daling der prijzen in 1931 een voordeel van een paar hon derd millioen gulden genoten, ten kost© van de producenten. Op het platteland kan men eieren beko men voor 2 2yt cent, vleeech voor 26 cent per pond, slachtvarkens 16 17 cent per pond. Spreker wijst in dit verband op de rede, onlangs door dr. Colijn gehouden met het onderwerp „St. Vitusdans" en hij beveelt de lezing daarvan ernstig aan. Terwijl wij als 't ware stikken in den overvloed, zijn er op de wereld 20 millioen iprerkeloozen. Want onzen landbouw betreft, allereerst moeten het zuivelbedrijf en de veeteelt worden geholpen; voor de Veenkoloniën in het bijzonder is steun aan den roggebouw gewenscht. In Groningen zijn voorts duizenden H.A. gedraineerd land, die niettemin met wa ter overvloed hebben te kampen. Ook hier in moet zoo spoedig mogelijk worden voor zien. De aanklager van burgemeesters. De heer Hermans (S.-D.) klaagt over het optreden van de burgemeesters van Hasselt en van Buurmalsen. Eerstbedoelde informeerde bij den postdienst naar cor respondentie van zijn ingezetenen met re- volutionnaire centra; laatstgenoemde bur gemeester maakte zich schuldig aan mis handeling van een scholier, die met zijn zoon een vechtpartij had gehad. Voorts klaagt spreker over belemmering van drukpersvrijheid bij de werkverschaf fingen. Onder het motto „opruiing" is daar diverse lectuur verboden, evenals het in <ie keet ophangen van portretten van bepaalde personen. Dit optreden doet spreker te veel aan Rusland denken, ook al plakt men er een Nederlandsch etiket op. Werkverschaffings-aangelegen- heden. De heer Heerkens Thijssen (R.K.) dringt aan op vermeerdering van steun aan gemeenten ten behoeve van de werk verschaffingen en betoogt, dat het verre tie voorkeur verdient, werkeloozen aan arbeid te helpen boven het terleenen van finan- cieelen steun zonder meer. De heer Polak (S.D.) acht bezuiging op het gemeentelijk beheer mogelijk door samenvoeging van kleine gemeenten. Er zijn m ons land 165 gemeenten met minder dan 1000 inwoners en 230 met 10002000 inwoners, in totaal 395 gemeenten met min der dan 2000 zielen of wel 35 pCt. van het geheele aantal gemeenten in Nederland. Groot gevaar dreigt voor het Gooi-reser- vaat, indien de bestaande toestand op het gebied van uitbreiding der bebouwing wordt voortgezet. Verder dringt spr. aan op het nemen van maatregelen m het belang van de jeug dige werkeloozen. Resultaten met het onderwijs aan en be zig houden van jeugdige werkeloozen zijn alleen in de gemeente 's-Gravenhage ver- Gezorgd moet worden voor het behoud van verkregen vakkennis door jongelui, die niet in de gelegenheid zijn deze reeds in de praktijk ten nutte te maken. Doch ook de oudere werkeloozen moeten op meer doeltreffende wijze worden gehol pen; zij mogen niet naar „armenzorg" wor den verwezen. Met den meesten ernst dringt spr. er bij den minister op aan om niets te doen, dat den toestand voor de werkeloozen ongun stiger zou kunnen doen worden, en, om een betere verzorging van de jeugdige werke loozen, zoomede steunverachaffing aan wer- kelooze met-kostwmners tot een bepaald maximum gezinsinkomen is bereikt, te be vorderen. De heer De B r u ij n (R.K.) wijst erop, dat de loonen bij de werkeloozen belang rijk lager zijn dan die in de particuliere bedrijven. Het schijnt, dat de Regeering de loonen der landarbeiders als maatstaf aan neemt, maar dit mag toch niet worden ge daan ten opzichte van die werkeloozen die uit industrie en handel voortkomen. Een loon van 1.50 per dag is voor laatstbedeel- den wel zéér aan den lagen kant. Ook ten aanzien van het gezinsinkomen moet een andere maatstaf voor de werk verschaffing worden aangelegd. De kinder toeslagen zouden voorts ook buiten Noord- Brabant en Limburg behooren te worden Tenslotte zou spr. wenschen, dat den te- werkgestelden gelegenheid gegeven werd eenmaal per week naar huis te gaan. Aan het bedrag van 750.000 ten behoeve van de werkeloozen aan het Crisiscomité afgestaan, dient een ruimere strekking te worden gegeven. De heer R u g g e (S.D.) klaagt eveneens over te lage loonen bij de werkverschaffin gen, en keurt af, dat aan dit instituut een loondrukkende tendens zou worden gege ven. De heer F o c k (Lib.) acht de argumen ten van den minister om de samenvoeging van kleine gemeenten tot het uiterste i© beperken, niet steekhoudend. De heer W b a u t (S.D.) sluit zich aan bij den aandrang tot verbetering van de werkeloosheidszorg. Spr. zou een orgaan in het leven willen zien geroepen, waarbij ook de stem der gemeenten zich ten aan zien van de maatregelen van werk\erschaf- fing en werkelooaensbeun kon doen gelden, bijv. een commissie van ad "ies in den geest als door de Vereeniging van Ned. Gemeen ten is aanbevolen. De heer N i v a r d (R.K.) meent, dat de Regeering ten aanzien van de werkver schaffing een loyale houding dient aan te nemen. Zij beknibbele niet verder op de arbeidsvoorwaarden, waardoor aan de be trokken gemeentebesturen t© veel last wordt veroorzaakt. Hij beveelt aan, den inspecteurs een ruimere bevoegdheid te ge\en tot het afdoen van plaatselijke klach ten. De tewerkgestelden moeten niet in een ongunstiger positie worden gebracht. Al leen in Rotterdam zijn 36.500 gezinnen wer keloos, waarvan er 28.000 afhankelijk zijn van steun door de overheid. Spr. meenV dat de crisis voor alle be drijven geldt en dat de Regeeringsbijdra- gen voor werkeloozenkassen dan ook al due bedrijven behoort te omvatten. Minister Ruys aan het woord Minister Ruys de Beerenbrouck beantwoordt de sprekers. Wat het Gooi betreft, daar is inderdaad wel het een en ander geschied, dat aan.de bescherming van het natuurschoon met ten Wat de bezuinigingsmogelijkheid door samenvoeging van gemeenten aangaat, tegenover den heer Fock wijst spr. erop, dat telkens wanneer een voorstel tot aa menvoeging wordt gedaan zich in de ver dwijnende gemeenten een hevig \«rzet pleegt te openbaren. Vroeger hield mon vergaderingen en schreef men krantenarti kelen, doch tegenwoordig houdt men op tochten bij dag en bij avond om zich te gen annexatie te verzetten. Intusschen wil spr. op dit punt zijn aandacht geves tigd houden. Uiteraard hebben ook burgemeesters zich te onthouden van het zich bemoeien met de oorreapondentie van particuliere ingezetenen. In het geval van de vechtpartij tusschen den zoon van den burgemeester van Buur malsen met een andereu knaap licht spr. toe, dat den burgemeesterszoon twee tan den uit den mond waren geslagen. De da der had dus voor den kinderrechter moe ten komen, doch de burgemeester heeft ge meend, dat hij als „vader van den zoon van den burgemeester" (gelach) het met een kastijding wel af kon. Dat daarbij een rij zweep zou zijn gebruikt is wel door den gestraften jongen gezegd, maar de burge meester betwist de juistheid van die bewe ring en deelt mede, den jongen eenvoudig met de hand 'n paar klappen te hebben toegediend. Verstand boven gevoel. Tot de werkverschaffingsaangelegenhe den komend, wijst de minister erop, dat men daarin niet alleen zyn gevoel, maar ook zijn verstand moet laten gelden, in dien er hier of daar wordt gefaald in de verzorging der werkverschaffingen, dan is spr. gaarne bereid de fouten weg te nemen of maatregelen te treffen om dergelijk fa len voor de tokomst te voorkomen. Wat de loonen betreft, deze mogen bij de werkverschaffing met een zoodanig peil bereiken, dat de drang om naar het vrije bedrijf terug te keeren, zou worden wegge nomen. Het eenmaal per week naar huis gaan in plaats van eenmaal per 14 dagen is een kwestie van geld, doch over het al gemeen vinden de betrokkenen eenmaal per 14 dagen met onvoldoende. De financieele regeling met de gemeen ten is zoo, dat men met geheel en al on tevreden kan zijn; dit is m de tegenwoor dige omstandigheden het meest bereikbare. Wat de steunregeling betreft kan spr. niet de verzekering geven, dat daaraan nimmer zal worden getornd; als de prijzen der levensmiddelen dalen, zal de steun wel moeten worden verminderd. Spr. hoopt binnenkort een beslissing t« nemen op het verzoek van de Vereeniging van Ned. Gemeenten om in de ry der ad viescolleges t© worden ingeschakeld, waar het de werkverschaffing en steun ver leemng betreft. Spreker, bij wiens departement deze aangelegenheid binnenkort wordt wordt overgebracht, zal zeker gaarne van de adviezen van die Vereeniging gebruik maken. Over maatregelen tot steun aan de aard- appelmeelindusirie kan spr. thans nog geen mededeelingen doen. Dat in het belang van den Nederland- schen Landbouw en de zuivelindustrie nog het een en ander moet worden gedaan, geeft spr. volkomen toe. De omstandighe den waaronder onze takken van volksbe staan, onze andere bedrijven enz. verkee- ren, eischen echter de noodige voorzichtig heid. De begrooting wordt z. h. st. aangenomen, evenals die van de Landsdrukkery. Te half 7 wordt de vergadering tot hedenochtend elf uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 8 Maart. NIEUWE BELASTINGEN. De behandeling der Indische Begroe ting is onderbroken voor de behandeling van de nieuwe belastingontwerpen. De voorstellen van Minister de Geer betreffen de lijdelijke heffing (tot 1 Januari 1934) van 10 opcenten op de suikeraccijns, die 5 millioen moeten opbrengende ver hooging (alweer tijdelijk, tot 1 Januari 1934) van de opcenten op de wijnaccijns van 20 op 80, welke verhooging 11/2 mil lioen moet opbrengen; de verhooging van de opcenten op het zegelrecht van buiten- [andsche effecten van 1 op 1.6 pet. voor obligaties en van 1.2 op 1.8 pet. voor aan deden, welke verhooging 2s milioen moet opleverende verhooging van de opcenten op de tabaksaccijns voor sigaretten van 30 op 50 pet., waarvan 3 millioen wordt verwachten de heffing van een invoer recht van tien procent op zuid vruchten (dat ook vroeger wordt geheven), waarvan de opbrengst wordt geschat op 1.7 millioen. Alles tijdelijk, tot 1 Jan. 1934. Naast de genoemde belastingverhoogin- gen staat echter ook een belastingverla ging. Een die men ook een crisismaatregel zou kunnen noemen, ook al wordt zij dau ook niet voor den tijd van 2 jaar, doch voor goed ingevoerd, 't Is de afschaffing der op centen op de Grondbelasting voor het on gebouwd. Deze maatregel kost 1.2 mil lioen per jaar en vermindert de totale opbrengst van de voorgestelde maatrege len tot 12 millioen. De bezwaren, die uit de Kamer tegen al deze noodzakelijke crisis-maatregelen kwa men, kunnen voor een groot deel worden samengevat in: wij móeten er in berusten. Minister de Geer beantwoordt de spre kers en betoogt tegenover den heer Oud, dat thans het oogenblik nog niet geko men is, de inkomstenbelasting tb verhoogen en wijst er op, dat in de Eerste de heer Slingenberg, partijgenoot van den heer Oud. dit met spreker eens was. De successiebelasting leent zich moei lijk voor tijdelijke heffing en een verhoo ging van de vermogensbelasting zou moe ten voorafgaan aan een verhooging der inkomstenbelasting. Met deze laatste dient gewacht te worden tot de inkomsten zich hebben gestabiliseerd. Wat nu de verhooging van den wijnac cijns betreft, lijkt het spr. al te vreemd dat wij een zuivere weeldebelasting zouden moeten afhankelijk stellen van de moge lijkheid-dat eenig land zich geraakt zou achten. Van een contingenteering van den wijnimport is intusschen afgezien. Ten aanzien van het zegelrecht op bui- tenlandsche efecten merkt spr. op dat ook thans een recht geheven wordt naar de no minale waarde. Spr. wil graag nagaan, of het recht ook kan worden geheven van de koerswaarde Deze kwestie heeft intus schen niets te maken met dit voorstel. Te genover de verdere bezwaren hiertegen merkt de minister op: geeft de verhooging geen baten voor de schatkist, dan doet zij misschien goed in andere richting in dezen tijd, wf^arin solide hypotheekbanken en ge meentebesturen geen geld kunnen krijgen. De bezwaren tegen een invoerrecht op zuidvruchten deelt spr. niet. Ten aanzien van de scheepvaart zullen ze zich niet voordoen. De formaliteiten kunnen zeer soepel worden gemaakt. De bezwaren van den heer Ter Laan te gen de afschaffing der opcenten op onge bouwd begrijpt spr. niet. De geheele Kamer heeft er op aangedrongen, ook verleden jaar de heer IJzerman. De heer J. ter Laan (S. D.) licht een amendement toe om t© la-ten vervallen de verhooging ten aanzien van suiker en zuid vruchten. De heer Bierema (V. B.) licht amendement toe om de verhooging van den wijnaccijns te doen vervallen. De heer Kortenhorst (R.-K.) be strijdt het amendement. De heer Oud (V. D.) wenscht te weten, wat de minister denkt over het amende ment. Het gaat om de vraag, of onze land- en tuinbouw geen nadeelen zullen ondervinden van deze wijnbelasting. Minister de Geer beveelt de amen dementen niet aan. De verhooging van den wijnaccijns zal zuiver fiscaal werken. Spr. deelt nog mede, dat hij verschillende pun ten, door den heer Yan Vuuren ter spi gebracht, zal overdragen aan sprekers op volger, aangezien in 1934 de al of niet voortzetting dezer heffingen pas aan de orde komt. De stemming over de amendementen wordt op heden bepaald. De vergadering wordt verdaagd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De begrafenis van Briand. Zijn nage dachtenis geëerd in Frankrijk* parlement (Buitenl. 2e blad). De toestand in China. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Vergadering van Eerste en Tweede Ka mer (1st© blad). Overleden is prof. dr. J. de Louter. (1st© blad). H*0€ DE REVOLUTIE IN SPANJE MOGELIJK WAS Bladz. 9 TWINTIG MILLIOEN WERK- L00ZEN Bladz. 7 EEN CORRESPONDENTIE VAN ONZEN PAR IJ- SCHEN MEDEWERKER Bladz. 7 DE LEIDSCHE GEMEENTE RAAD Bladz. 5 LEIDSCH CRISIS-COMITE. R.-K. H. B. S. ƒ1» PROF. DR. DE LOUTER OVERLEDEN. Te Hilversum is gistervond na een ziek bed van ongeveer twee maanden te kwart voor 10 overleden prof, dr. J. de Louter. De overledene bereikte den leeftijd van 84 jaar. De begfafenis heeft plaats a.B. Zaterdag om 12 uur op de eerste Algetneene Be graafplaats te Utrecht. Deze eminente Nederlandsche rechtsge leerde werd in 1847 te Amersfoort eeboren ©n promoveerde in 1868 aan de Utrecht- sche Universiteit tot- doctor in de beide rechten. Nadat hij eerst te Amersfoort de advoca tuur had uitgeoefend werd hij in 1872 lee- raar aan het gymnasium Willem III te Ba tavia en in 1877 hoogleeraar aan de ge meentelijke TTniversiteit van Amsterdam, welke leerstoel hij in 1879 verruilde voor een hoogleeraarszetel te Utrecht waar hij het Ned Staatsrecht, het Volkenrecht, het Ad ministratief recht en de Wijsbegeerte van het Recht doceerde. Te Utrecht was hij o.a. de promotor van mgr. dr. Nolens. Ook Ko- nincin Wilhelmina mocht hij onder zijn leerlineen tellen. Prof. de Louter werd beschouwd als een onzer beste kenners van het Volkenrecht. Hij was jaren lang lid van den Utrecht- schen gemeenteraad en lid van de Provin ciale Staten van Utrecht. DE NOOD DER GEMEENTEN. Bezuinigingsplannen te Nijmegen. B. en W. van Nijmegen hebben den ge meenteraad medegedeeld, dat het tekort op de begrooting ongeveer 700.000 gld. be draagt. Tot dekking van dit tekort stellen B en W. thans verschillende maatregelen voor: 1. een tijdelijke korting op de salaris sen en loonen van het gemeentepersoneel van gemiddeld 5%; 2. verhooging van het aantal opcenten van de' gemeente-fondsbe lasting tot 100; 3. verhooging van do be lasting op de openbare vermakelijkheden met 25%; deze belasting is thans 20%; 4. heffing van precariorechten; 5. verhooging van de hondenbelasting; 6. verhooging van de tarieven van het Slachthuis: 7. beschik king over een derde van het restant van de uitkeering uit de oorlogswinstbelasting en 8. beschikking over een derde van de reser ve der gemeente-bedrijven. Door al deze maatregelen zijn B en W. er in ges'aagd het tekort op de begrooting terug te brengen tot f 150.000. ter dekking waarvan zij zoo spoedig mogelijk den Raad voorstellen zullen doen. KAAS VOOR DUITSCHLAND. Onze invoer bij dien van andere landen achtergesteld. Het lid der Tweede Kamer de hoer Lo- vink heeft aan den minister van Buiten- landsche Zaken gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat onze invoer, met name van kaas in Duitsch- land. door de wijze waarop daar te lande deviezen worden verstrekt, achtergesteld wordt bij den invoer van dit product uit an dere landen? 2. Is de minister bereid te overwegen wat kan gedaan worden om in dezen toe stand voornamelijk met het oog op de be langrijke hoeveelheid kaas, die tot dusver steeds afzet in Duitschland vond, ten spoe digste verandering te brengen-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1