WAALS' GROOTE VOORJAARS-RECLAME! KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING AGENDA Aan- en Verkoop van Effecten ES UIT DE RIJNSTREEK HOE HET WERELDHART KLOPT WOENSDAG 2 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 U ontvangt bij ons uiterlijk tot en met 15 Maart waardebonnen, welke gedurende de geheele maand April geldig zijn Haarlemmer straat 130-136 Bij aankoop van Fl, 5.- tot Fl, 10.- waardebon Fl. I.- 10. 25.- 2.- >i n n 25.- 50,- 5.- Bij aankoop van Fl. 50.- tot Fl. 100.- waardebon Fl. 10.- n ii ii 100.- 250.- 20.- ii ii ii 250.- 500.- 50,- 500.- of meer 100.- Voor verdere bijzonderheden leze men de aanplakbiljetten op onze etalages. contingenteer ing en export belangen. Verzoek om meer overleg te doen plegen Het Comité voor Economisoh Verweer uit de land- en tuinbouworganisaties heeft in een adres aan den minister van Arbeid, H. en N. zijn bezwaren uiteengezet tegen de wijze, waarop hier te lande contingen- teeringsmaatregelen tegen buitenlandschc artikelen worden genomen. Bij de voorbereiding van contingentee ringsmaatregelen wordt voorzichtigheid betracht, maar niet voldoende rekening gehouden met onze exportbelangen in de landen, welke het meest door onze invoer beperkingen worden getroffen. Als voor beeld noemt het comité de contingenteering van den vleesohinvoer en den export van tuinbouwproducten naar Denemarken. Do uitvoer der laatstgenoemde producten schijnt van de contingenteering van het Deensche vleesch de dupe te worden door de tegenkanting, welke er van Deensche zijde tegen de Nederlandsche tuinbouwpro ducten is ontstaan tengevolge onzer oon- tingenteering. Volmondig moet erkend worden dat der gelijke bezwaren niet altijd te ondervan gen zijn. Men acht het echter noodig, dat de commissie, die de regeering adviseert inzake het nemen van contmgenteerings- maatregelen, niet alleen rekening houdt met de belangen, die bij het product zelve betrokken zijn, doch ook nagaat, welke andere Nederlandsche exportbelangen bij het land of de landen, die door een derge- lijken maatregel het zwaarst getroffen worden, betrokken zijn. Overleg met deze belangengroepen zal er allicht toe leiden, dat men de te -nemen maatregelen zooda nig kan toepassen, dat die belangen op eenigerlei wijze ontzien worden. Het comité dringt er bij de regeermg op aan te willen bewerkstelligen, dat de commissie van Advies voor de contingen teering haar werkwijze in dezen geest wij zigt. jaarvergadering „de hollandsche molen". Dinsdagmiddag hield de Vereenignig „De Hollandsche Molen" haar jaarver gadering in het gebouw va* de Burger wacht te Amsterdam. De voorzitter, mr. P. G. van Tienho ven, sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Het bewijst, dat, on danks de zorgelijke tijden, waarin wij leven, de schoonheid van ons land nog steeds veler daadwerkelijke liefde heeft en sterk naar voren treedt. In het bij zonder verheugt het spr. ter vergadering wederom den vertegenwoordiger van Waterstaat, ir. Gelinck uit Haarlem, te mogen begroeten. Bij ons streven, aldus spr.,. gaat het er om den molen als drijf- en bemalings werktuig recht te doen wedervaren. Een molen zonder economische reden van be staan verdedigen wij niet, maar juist van vele tot verdwijnen gedoemde mo lens is aan te toonen, dat zij op econo mische gronden bestaansrecht bezitten. Berichten van bedreigde watermolens ■waren minder talrijk dan in vorige ja ren, vooral in de tweede helft van 1931. Het aantal molens, uitgerust volgens het systeem-Dekker, nam met vier toe en bedraagt thans 16. Overal, waar dit sys teem wordt toegepast, is men hoog ge stemd en voldaan over de verkregen re sultaten. In het afgeloopen jaar konden vele molens worden behouden. Indien de burgemeester van Won- brugge er in is geslaagd belangstel ling te wekken voor den molen aan de Braassemermeer, zal ook deze het land schap blijven sieren. Weliswaar is deze molen reeds geruimen tijd buiten gebruik, doch zelfs met stilstaande wieken aan dezen plas nog van zoo'n groote beko ring, dat de burgemeester, zoo even ge noemd, alles in het werk wilde stellen om zijn ondergang te voorkomen. Groote successen werden, zooals reeds gezegd, met het systeem-Dekker geboekt. Naast de ongeveer 38 behouden mo lens ging helaas een bijna even groote groep verloren. Het bestuur van „De Hollandsche Mo len" werd bij acclamatie uitgebreid met de heeren ir. W. Cool, dr. J. Kalf, jhr. Michiels van Kessenich, ir. Stokhuyzen, K. v. d. Werk, J. S. Dijt en C. Bezel- man. Na afloop van het. huishoudelijk ge deelte was het woord aan den heer A. J. Dekker, molenbouwer uit Leiden, voor zijn lezing over „De verbetering van den Hollandschen Windmolen" (wat bereikt is en kan worden verwacht). Wanneer men de groote voordeeleri van dit nieuwe systeem zal inzien, be hoeft geen enkele molen meer te ver dwijnen. Er zal zelfs een tijd komen, dat talrijke nieuwe molens zullen worden ge bouwd. De molens, die eens in onze geschie denis zulk een voorname plaats innamen, zullen deze opnieuw kunnen veroveren en de rechtgeaarde Nederlander, die met leede oogen het verdwijnen van zoovele molens heeft gadegeslagen, beleeft wel haast den tijd, dat de wiekendragers in veel grooteren getale herrijzen tot bloei en welvaart van ons land. De wind zal over Holland altijd waaien en de molens zullen deze, ons door de natuur geschonken energie, voor ons in bruikbaren vorm afleveren. Zij zullen onze onafhankelijkheid in ruime mate vergrooten. UIT DE KLEED ING INDUSTRIE. Naar men weet hebben de R. K. en de Prot. Chr. bonden van werknemers in de kleedingindustrie de voorwaarden van den rijksbemiddelaar van 20 Februari j.l. aan vaard. Thans hebben de moderne en de fe deratieve bond, nadat deze aanvankelijk de voorwaarden hadden verworpen, deze HINDENBURG, DE REDDER. Oorlog en ontwapening. Herstelbetalingen. De toestand der wereld van politiek ge bied uit kenmerkt zioh tegenwoordig door de volgende factoren. Ten eerste door de Duitsche presidents verkiezingen. Ten tweede door de Ontwapeningsconfe rentie en het Japanscb-Chineesche conflict.' Ten derde door het besluit van de Euro- peesche Mogendheden om in Juni a.s. een definitieve regeling van de herstel-vraag stukken te treffen. Men heeft mij verzocht om mij over dezen toestand uit te laten. Het gaat met mij als met een afgediend cavaleriepaard, dat voor een rijtuigje was gespannen. Toen het de excerceerplaats voorbijdraafde en het oude trompetsignaal hoorde ging het aan het galloppeeren. Ik kan mij derhalve niet onttrekken aan het verzoek en wil probee- ren, het mijne bij te dragen tot verhelde ring van den toestand. Ten eerste. Een verliohting van den ge spannen toestand op het gebied van de we reldpolitiek zal de herkiezing van Hinden burg tot Rijkspresident zeker brengen. Het is een feit, dat Hindenburg door heel de wereld populair is. Zijn ouderdom behoeft geen hinderpaal te zijn. Een paar jaar ge.e- den zeide hij nog tegen mij, dat hij nog een paar mooie reizen zou wi.len maken, als hij zijn ambt kon neerleggen. Maar wij konden hem hier in Duitschland niet missen. Te midden van de vreeselijke splitsing van ons volk moet het symbool en de magneet van onze eenheid voortdurend bij ons blijven. Dat het radicalisme van links en rechts daarom juist zijn Candida tuur van de hand wijst en partij-candidaturen stelt, is voor den toestand kenschetsend, Wij hebben een vast vertrouwen, dat de goede geest van het Duitsohe volk, die in Hindenburg is be lichaamd, zal zegepralen en wel bij d® eer ste ronde. Hindenburg heeft in de eenvoudige pro clamatie waarin ieder woord de uitdruk king van zijn wezen is, de belofte gedaan, om zijn laatste krachten aan de eenheid en opbloei in het binnenland en aan de vrijheid en aan het gelijke recht naar buiten te wil len besteden. Het geheele buitenland weet, dat achter deze uitlating het hoe'e Duitsche volk staat. Het ziet in dezen leider, in zijn groote ziel, zijn heerlijke opvatting van waardigheid, in zijn karaktersterkte en zijn verantwoordelijkheidsbewustzijn de waar borg voor het behoud van den vrede en voor het tot stand komen van een rechtvaardige orde onder de volkeren bij het nastreven der Duitsche doe'einden. Ten tweede. Het Japansch Ohineesche ook aanvaard. Over eenige onderdeden zullen de werkgevers en werknemers nu nog confereeren. Z. exc. mgr. schioppa. Mgr. Lemmens, benoemd bisschop-coad jutor van Mgr. Schrijnen heeft heden m handen van Zijne Exc. Mgr. Sckioppa de gebruikelijke eeden afgelegd. Gisteren heeft Zijn Exc. Mgr. Verriet een bezoek gebracht aan de internuntia- tuur. De gezondheid van Mgr. Schioppa is langzaam vooruitgaand. door Dr. JULIUS CUETIUS, Duitsch Oud-Minister van Bui- tenlandsche Zaken. conflict dreigt van bet gezichtspunt der we reldpolitiek uit gevaarlijk te worden. Hon derd jaar geleden kon Goethe de vreed zame burgers bij een glas wijn 'behagelijk over oorlog en oorlogsgeschreeuw „ergens ver in Turkije" laten keuvelen. Misschien zouden wij, menschen van nu, ons nog te vreden hebben kunnen ste.len met het op treden van Japan in Mandsjoerije. Maar de aanval op Shanghai, een aanval op het hart van China moet bij het in elkaar grijpen en bij de tegenovergestelde belangen in het Vere Ooste;; tot buitengewoon zware com plicaties leiden. Ook is de eer de- bp;Hp strijdende naties ermede gemoeid. De gees ten der vernietiging zijn losgelaten. De er varing leert, dat deze krachten zich uit razen en een altijd grootere aantrekkings kracht uitoefenen, wanneer niet uit andere sferen tegenkrachten ontstaan en halt ge bieden. De partners van het verdrag der ne gen mogendheden, de onderteekenaars van het Keljoggpact, de leden van den Volken bond moeten eindelijk effectieve tegenmaat regelen nemen. Voor den Volksbondsraad wordt deze toestand langzamerhand grotesk De leden, die sedert maanden ononderbro ken berichten .vernemen, onderhandelen en besluiten nemen, zijn zich daarvan mis schien niet- zoo bewust. .Wie echter, zooals ik, in September mede aan de tafel van den Baad zat en in een pleohtige demon stratie reeds toen het terugtrekken der Japansche troepen en de oplossing van het conflict met bemiddeling van een neu trale commissie heeft geëischt- en nu na vijf maanden weer opnieuw voor het vraagstuk wordt geste.d, die voelt in den toestand van heden op de eerste plaats 7rf zwaar affront en tegelijk een gevaarlijke autoriteitsver mindering van den Volkenbond. De ontwapeningsconferentie staat na tuurlijk onder den diepen invloed van het vreeselijk conflict en onder zijn terugwer king op den Volkenbond. Toch zou het ver keerd zijn, s'echts ironisch van theater te spreken. De gebeurtenissen in het Verre Oosten werken toch ook als een vlammend mene tekel en de geesten der vrenieling die daar aan het werk zijn, mogen wel de rol van den geest spelen, „die 6teeds het kwade wil en steeds het goede voortbrengt". In ieder geval is de ontwapeningsconfe rentie met ernst haar groote taak begon nen. Wanneer deze regels in de krant zul len verschijnen zal het eerste deel de alge- meene beschouwingen, de opmarsch der de legaties geëindigd .zijn. Wie nog eenmaal deze eerste acte in zijn gedachtenis terug roept, ziet reeds zekere hoofdlijnen der ge heele ontwikkeling van het ontwapenings- vraag3tuk zich afteekenen. Vroeger gold het woord: „Als gij den vrede wilt, bereidt U voor ten oorlog". Deze leer is thans verworpen. Zij zal ook niet meer in den nieuwen vorm erkend worden, die haar de Fransche delegatie wil geven: „Wanneer gij den vrede wilt, bereidt U dan voor ten volkenbondsoorlog". Ik wijs deze opvatting beslist van de hand. Ontwapening der volkeren, niet be wapening van den volkenbond, is de taak der conferentie. Trots toestemming uit be paalde kringen die Frankrijk heeft gevon den, kan men consUteeren dat de groote meerderheid de Fransche hoofd these ver werpt. Verworpen wordt eveneens door de meest invloedrijke leden de these: „Eerst veilig heid, dan ontwapening". De juiste these moet de overwinning behalen: „Vei'igheid door ontwapening". Zeer indringend heb ben vooral .Henderson en Gibson den fou- tieven cirkel der traditioneele veiligheids these aangetoond en de noodzakelijkheid bewezen, dezen te breken en van de ontwa pening uit de zekerheid der volkeren te waarborgen, die anders niet is te verkrij gen. Grandi had gelijk, toen hij het onvrucht bare debat over veiligheid en ontwapening brandmerkte als ontwapeningsophisterij. Duitschland heeft de vo'doening gehad, dat zijn juristische en moree.e aanspraken op ontwapening der anderen, nadat het zelfs ontwapend had, niet meer worden be streden, zelfs door talrijke redenaars plech tig werden geproclameerd. De daarmede samengaande eisch van gelijk recht, het ge bruik van gelijke methoden voor de ontwa pening, heeft in de conferentie voortdurend terrein gewonnen; men erkent immer meer dat een gelukkig einde der conferentie af hangt van de erkenning van dit beginsel. Rijkskanselier Brüning heeft derhalve goed daaraan gedaan het verder dulden van de Duitsche discrimineering van de hand te wijzen. Niemand in de Geneefsche conferentie zaal rekent op een directe volkomen ontwa pening. Allen bepalen zich bij het doel der vredesbeveiliging tot den weg van etappes. Maar men is er toch zeker van, dat naast de principicele erkenning van het gelijke recht reeds in de eerste etappe de beslis sende stap ter ontwapening moet worden gezet. Het schijnt mij een goed teeken te zijn dat drastische eischen naar spoedige afschaffing der hoofdaanvalswapenen door bijna allen werden gesteld, en dat het con ventie-ontwerp alléén nog maar het karak ter van een grondslag voor de debatten heeft. Uit dit alles kan nog niemand een prog nose voor het einde der conferentie stellen. Wel echter kan men toenemend inzicht vasts te len en waarnamen voor de noodza- kelijkheidsgevoel van alle deelnemers ten overstaan van het geweten der wereld en zich steeds verder uitbreidende erkenning van den samenhang tusschen de nationale belangen en de internationale so'idariteit. Tën derde. Vele redenaars hebben de aandacht gevestigd op de schreeuwende wanverhouding tusschen de bewapeningen der staten en den economischen nood der volken. Natuurlijk dringt ook in Genève het spook van de economische crisis door en zit onzichtbaar aan iedere conferentietafel. Het is dan eindelijk gelukt een besluit over het initiatief der Europeesche mogendhe den, dat reeds lang had moeten gebeuren, ten opzichte van het vraagstuk der herstel betalingen en de daarmede samenhangende- problemen te nemen. De mogendheden zijn overeengekomen, om in Juni a.s. een defini tieve regeling van het herstelvraagstuk in studie te nemen en ook aan de oplossing van andere prob'emen, die reeds door de Commissie van Bazel behandeld zijn, pro blemen van economischen en finantieelen aard met vollen ernst te werden. De Duit sche these voor de eindoplossing is bekend. Duitschland kan verder geen herstelbetalin gen doen. Deze these is niet veranderd en kan niet veranderen. Het valt toe te juichen, dat de mogendheden, terwijl zij kennis droegen van dit feit, toch het be sluit hebben genomen, na de verkiezingen in Frankrijk de eindoplossing te zoeken. Het is te hopen, dat geen der mogendheden, die met het vraagstuk hebben te maken, over de verantwoording in onzekerheid ver- keeren, over de verantwoording die niet alleen hierdoor, maar vooral met het be sluit op zich wordt genomen, de economi sche en finantieele crisis met vereende krachten te lijf te gaan. Er moet thans op de eerste plaats een gunstige atmosfeer worden geschapen voo de oplossing der groote economische en finantieele vraag stukken die de Europeesche mogendheden in Juni absoluut aan het meer van Genève moeten nemen. LISSE. St. Joseph-Gezellenvereeniging. Op de Maandagavond gehouden bijeenkomst der St. Joseph-Gezel en vereeniging trad als spreker op Kapelaan Schotten met als on derwerp „De plaats van den Paus in de Kerk". Z.Eerw. zette in een helder betoog uiteen hoe de eerste Paus, de H. Petrus, zijn plaats innam en zijn taak vervulde in Bome. Voorts hoe de macht van de Kerk toenam en zich uitbreidde; hoe later het Oostersche Schisma ontstond. Vervolgens sprak Z.Eerw. over het onfeilbaar verkla ren van den Paus op een gehouden Kerk vergadering in 1870. Van deze vergadering lichtte Z.Eerw. enkele punten toe. De Senior dankte hem voor zijn leerzame lezing, waarna de eerw. Vice-Praeses met gemeenschappelijk avondgebed sloot. VOORSCHOTEN. Plotselinge dood. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de 60- jarige Mej. Kooij, toen zij uit de R. K. Kerk huiswaarts wilde keeren, doodgebleven. In de Voorstraat zakte zij plotseling in een. waarop zij bij den heer Maurik werd binnengedragen. Oogenblikkelijk werden dr. Stoel en kap. Hoek gewaarschuwd, wel ke laatste nog het H. Oliesel toediende. Dr. Stoel kon slechts den dood, waarschulijk door hartverlamming, constateeren. Het lijk is per brancard naar de woning overgebracht. Gemeenteraad. De Raad besloot een stuk grond te verkoopen aan de Oranje kade voor het bouwen van vijf woningen a f 5 per M2 en de werkverschaffing te doen beëindigen voor ongehuwden en gehuwden zonder kinderen op 12 Maart a.s., voor de overigen op 19 Maart a.s. LEIDEN. Oinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentiu* Bibliotheek, geopend avonds van 730—8.3(1 unr Donderdag. Zitting B.-K. Reclasseeringe- vereeniging. St. Vincentiosgebouw Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Febr. tot en met Zondag 6 Maart waargenomen door apotheek 0. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. 1650 WARMOND. „St. Matthias". Onder groote belang stelling hield de R. K. Muziek-. Zang- en Tooneelvereeniging „St. Matthias" alhier een algemeenè jaarvergadering in Hotel de Zon. Te ruim acht uur werd de bijeenkomst ge opend door den voorzitter, den heer C. Zwetsloot, die een woord van welkom sprak tot de aanwezigen, inzonder tot den heer Pastoor, het eere-'.id van Moorsel en den heer Schölvinck. In een paar gevoelvolle woorden herdacht de voorzitter het overlij den van den oud-Burgemeester^ den heer A. J. Schölvinck, in leven Beschermheer der vereeniging. Veel, aldus spreker, hebben wij in hem verloren want Matthias heeft veel aan hem te danken. Spre&er verzocht den Pastoor een gebed te willen doen voor zijn zielerust. Hierna werden door den Secretaris de no tulen der vorige vergadering gelezen en on der dankzegging, zonder op- of aanmerkin gen vastgesteld. Uit het hierna uitgebrachte financieel verslag bleek, dat de ontvangsten over het afge'oopen jaar hadden bedragen f 2287.56 en de uitgaven f 2059.82, zoodat een batig slot te boeken viel van f 227.74. Ook de pen ningmeester had ©en woord van bijzonderen dank in ontvangst te nemen voor zijn keu rig en accuraat beheer. Het hierna door den secretaris uitge bracht was in alle onderdeden keurig ver zorgd en gaf een duidelijk overzicht van den groei en bloei der vereeniging. De voorzitter bracht dan ook zoowel den secrtaris a'.s den penningmeester hartelijk dank voor alles, wat zij in het belang der vereeniging hadden gedaan, daarbij de hoop uitsprekende, dat zij beiden nog vele jaren in het belang der vereeniging zouden werk zaam zijn. Het is mij, aldus de voorzitter, een zeer aangename taak, U mijnheer Schölvinck, het eere-lidmaatschap onzer vereeniging te .mogen aanbieden. Ik meen ook uit naam te spreken van a'len, indien ik U toewensch dat U als eere'id onzer vereeniging, ons streven, de vereeniging tot grooter groei en bloei te brengen, zult mogen volgen. De heer Schölvinck bracht zoowel den voorzitter als de leden dank voor de hem toegekende onderscheiding waarbij hij de vereeniging alle goeds toewenscht. Namens de kascommissie bracht de heer J. van Stijn verslag uit over het gehouden onderzoek van kas en boeken, waarbij hij namens deze commissie mededeplde dat al les in keurige orde was bevonden. Voor 1932 werden als 'eden der kascommissie be noemd de heeren Kokshoorn. Kerkhof en Heynvms. De aftredende leden van het Hoofdbestuur, de heeren H. van Hulst en A. M. P. Versluis, werden bij acclamatie her kozen. Bij het punt „Mededeelingen" der agenda deelde de voorzitter mede dat het bestuur besloten had bij uitvoeringen na des avonds e'f uur geen leden of andere personen meer toegang tot de zaal te verleenen, terwij] het sluitingsuur in den vervolsre op het pro gramma zal worden vermeld, teneinde de rechtmatige controle op de thuiskomst te kunnen geven. De rondvraag bracht nog eenige zaken van huishoude'ijken aard naar voren, waar na de voorzitter de bijeenkomst sloot na eerst nog ©en woord van dank te hebben gebracht aan allen, die in het afgeloopen jaar hun beste krachten aan het wc'zijn van Mathias hadden gewifd. Een bijzonder woord van dank, aldus spreker, komt toe aan den heer S. G. van Stijn voor de be- langlooze medewerking bij de toonee'uit- voeringen door het afstaan van meubels etc. en aan het Warmondsch strijkje, dat steeds voor keurige muziek heeft gezorgd. hazerswoude. Inbraak. Gisternacht is ingebroken in de consistorie der Ned. Herv. kerk alhier. Ontvreemd is een offerbusje, vermoedelijk inhoudende ongeveer 4.Het busje is hedenmorgen door schoolkinderen op den Middelweg teruggevonden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2