23ste Jaargang WOENSDAG 2 MAART 1932 No. 7141 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2J>0 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12-60 per kwartaal Franoo per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ©ent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: 'I Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen REGELING VAN DEN INVOER VAN VLEESCH. EEN WETSONTWERP INGEDIEND. Ingediend is een wetsontwerp tot re geling van den invoer van versch afge koeld rund- en varkensvleesch en van 'bevroren rund- en kalfsvleesch. Aan de Memorie van Toelichting ont- leenen wij, dat dit wetsontwerp is sa mengesteld ter voldoening aan het voor schrift van de Crisiswet, dat onverwijld een wetsvoorstel aan de Staten-Generaal moet worden gedaan tot voorziening van een verbod van invoer, geregeld in een Koninklijk Besluit, krachtens die wet ge nomen. De commissie van advies vermeldt, dat zij mondeling over 't onderhavige onder werp het oordeel heeft ingewonnen van de volgende organisaties: het Kon. Ned. Landbouwcomité, den K. K. Ned. Boe- ren- en Tuindersbond, den Chr. Boeren- en Tuindersbond, den Ned. Bond van Importeurs van versch buitenlandsch vleesch, den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, den Ned. Slagers- bond, den Hanzebond v an Slagerspa troons, de Coöp. Vleeschhouwerij Eigen Hulp te 's-Gravenhage en de Eerste Am- sterdamsche Grossiersvereeniging in uit sluitend Hollandsch vleesch. Deze belang hebbenden meenden zonder uitzondering, dat contingenteering op zeer korten ter mijn tot stand moet komen. De commissie komt tot de gevolgtrek king, dat het inderdaad dringend ge- wenscht is, met den meesten spoed de Crisisinvoerwet in toepassing te brengen. De sterk toegenomen invoercijfers in 1930 en 1931 en meer in het bijzónder de stijgende invoer in de laatste maan den, hebben de noodzaak van snel in grijpen bewezen en de commissie raadt tot een voorloopige contingenteering en wél voor een tijdvak van drie maanden, ingaande 1 Januari j.l. Uit hoofde van practitsche overwegingen bepalen de Ko ninklijke Besluiten in afwijking van dit advies den aanvang van dit tijdvak op 16 Januari j.l. De hoeveelheid, die ingevolge die be perking in dat tijdvak zal kunnen wor den ingevoerd, is vastgesteld in overeen stemming met het advies der commissie. Deze zal de uitwerking van deze voor loopige contingenteering volgen en tij dig den minister op grond dier ervaring adviseeren over een voort te zetten con tingenteering. De minister uit gaarne een woord van lof voor de nauwgezette wijze, waarop de commissie zich van haar taak heeft gekweten. Art. 2 van het wetsontwerp bevat een opgave van de hoeveelheden, waarboven de invoer uit ieder land zal zijn verbo den, met vermelding van den grondslag waarvan bij de vaststelling van die hoeveelheid is uitgegaan, en van het contingenteeringstijdvak. Bepaald is-, dat bij K. B. van deze bepalingen kan wor den afgeweken. DE VERBANNING DER JEZUÏETEN UIT SPANJE. Protestvergadering te Nijmegen. Maandagavond werd in de groote zaal der Vereeniging te Nijmegen een vergade ring gehouden', waar tweeduizend Katho lieke mannen en vrouwen van allen rang en stand bijeen waren, op initiatief der Com- misie van Samenwerking, om openlijk te protesteeren tegen de uitbanning der Pa- ters Jezuïeten uit Spanje. Tal ven professoren, waaronder de rec- tor-magnificus, de Katholieke wethouders en tal van raadsleden, de vertegenwoordi gers van de verschillende geestelijke orden waren mede aanwezig. De studenten wa ren officieel vertegenwoordigd. De voorzitter van de Commissie van Sa menwerking, de heer Jules Nijst, sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst van de Nijmeegsche Katholieken. Spreker verwelkomde allen, in het bijzonder de Eerw. Paters Jezuieten, die thans eeregas- ten waren. (Daverend applaus). Spreker deeide mede, dat de rector der Spaénsche Jezuïeten te Aalbeek was uit- genoodigd om deze vergadering bij te wo nen. Deze kon persoonlijk niet komen, maar zond een hartelijk schrijven, waarin hij o.m. zijn dank betuigde voor de hartelijke ge negenheid en die de verbannen Spaansche Jezuieten in Nederland hebben ontvangen. De heer Jules Nijst schetste vervolgens de beteekenis van dezen avond voor Ka tholiek Nijmegen en ieide daarna den eer sten sproker van den avond in, n.l. Pater Lector Molkenboer O.P., die er op wees, AFSCHEIDSFEEST VAN DR. DE WITH TE NOORDWIJKERHOUT. Van links naar rechts: Dr. Sengers, Broeder-Overste Hilarianus, dr. de With, dr. Kerstens, Z. E. Rector Elsenbroek, dr. Pameyer, Inspecteur van het Krankzinnigenwezen. dat Katholiek Nijmegen veel te danken heeft aan de Paters Jezuieten, en ook do eer heeft, het initiatief genomen te hebben tot de openbare protest-actie tegen de hou ding der Spaansche regeering tegen de Paters Jezuieten. Openlijk werd hier hulde gebracht aan den heer v. d. Borg, die de telegrammen-actie had ontplooid. In breede trekken schetste spreker het groote werk op godsdienustig sociaal pae- dagogisch en ethisch gebied, door- de pa ters Jezuieten in Spanje verricht. Openlijk protesteerde spr. hier tegen de houding der Spaansche regeering, welke willoos en beginselloos een offer bracht aan loge en communisme. De rede werd telkens met daverend ap plaus onderbroken. De tweede spreker was Pater Borro- maeus de Greeve O.F.M.. die een woord van troost sprak voor de vervolgde Spaan sche Katholiekenen tevens een woord van protest deed hooren tegen de Jezuie- ten-vervolgers in Spanje en den Gods diensthaat der Spaansche regeerders. Spr. protesteerde vooral tegen den haat welken de Spaansche leiders, voortgedron gen door communisten, toonen tegen de priesters. Spr. waarschuwde daarom vooral ook te gen de communistische gevaren, welke ook Nederland zullen bedreigen, wanneer wij Katholieken niet waakzaam zijn. Hadde Katholiek Spanje een Katholieke Staatspartij gehad als Nederland, nimmei zouden zij het behoeven te dulden, dat de Jezuieten uit het land werden verbannen. Wij. Katholieken, zijn één in beginsel en leeren in dat opzicht Spanje. Openlijk bracht spr. hulde aan de Paters Jezuieten die wij meer eeren naarmate de vijanden hen minachten en haten. Daverend applaus klonk na deze rede. De heer Jules Nijst dankte den spreker. Aan het slot der vergadering werd onder daverend applaus besloten het volgende telegram te zenden aan den president Za mora der Spaansche republiek. De KatholieEen van Nijmegen, geboorte plaats van den heiligen Jezuïet, Petrus Canisius, verontwaardigd over de vervol ging tegen de religieuzen, in het bijzonder de Jezuieten, over de beleediging den Hei ligen Stoel aangedaan. Vragen u, mijnheer de president, alles in het werk te stellen om voor de eer en het waarachtig belang van Spanje, het ge pleegde onrecht zoo spoedig mogelijk te herstellen. Namens de verbannen paters Jezuïeten sprak Rector Jansen S.J. van het St. Cani- siuscollege, een woord van dank aan de Commissie van Samenwerking en aan de spreker van den avond voor de organisatie van deze protestvergadering. Spr. dankte ook alle Katholieke Nijmegenaren die in massa waren opgekomen om te protestee ren tegen het onrecht den eerw. paters Je zuieten aangedaan. Spr. besloot met opwekking tot gebed. DE CHR. HIST. TWEEDE KAMER FRACTIE. De Christelijk-Historische Tweede Ka merfractie heeft tot haar voorzitter, in de plaats van dr. J. Schokking, die be noemd dis tot lid van den Raad van State, aangewezen den heer J. R. Snoeck Henkemans. NED. R.-K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Bondsraadsvergadering. Zondag hield de katholieke bedienden- organisatie bondsraadsvergadering in „De Roode Leeuw" te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer A. van Hamers- veld. Uit de mededeelingen ter vergadering bleek, dat de bond zich in een voortdu- renden groei mag verheugen; naast de vele acties in verband met den vaak ongemo- tiveerden drang naar salarisverlagingen en ontslag, wordt de propaganda onvermin derd voortgezet en kon in de eerste maan den van 1932 worden overgegaan tot het oprichten van afdeelingen te Heerlen, Weert en Oss. De positie der bondsfinancïën bleek zich volgens de balans 1931 in gunstigen zin te ontwikkelen; de bondsraad hechtte zijn coedkeuring aan de gewijzigde begrooting 1932. De voorzitter deelde uitvoerig mede het verloop van do onderhandelingen met den Rijksdienst voor de Werkloosheidsverzeke ring betreffende de in 1929 door de bonds vergadering geodgekeurde wijzigingen in het reglement werkloozenfonds. Eerst daags zal nu eindelijk een beslissing daar over tegemoet mogen worden gezien. Het werkloozencijfer onder de bedien den is steeds stijgende, een steeds grdoter aantel bedienden doet zijn rechten op de werkloozenkas gelden. De positie der kas was over 1931 nog zoodanig, dat de voor geschreven reserve werd gemaaktz<# baart dus momenteel geen zorg, ofschoon het bondsbestuur een waakzaam oog op de toekomst gericht houdt. De bondsraad vereenig<le zich met het voorstel van het bondsbestuur om voor een bepaald bedrag deel te nemen in het aandeelenkapitaal van „De Volkskrant", zoo ook met de prae-adviezen van het bondsbestuur op eenige voorstellen inge diend voor de aanstaande bondsvergade ring, welke dit jaar gehouden wordt op 10 April te Utrecht. Men vereenigde zich met de algemeene inzichten van het bondsbestuur omtrent de richtlijnen der te voeren propaganda en in principe werd goedkeuring gehecht aan het uitgeven van een nieuw propaganda-or- gaan, waarin het werken en streven der katholieke bediendenorganisatie van alle zijden zal worden belicht. Voorts zal worden nagegaan in hoeverre de massa-verspreiding van circulaires ter hand moet worden genomen. Binnenkort zullen de afdeelingen in structies ontvangen betreffende het op richten van afdeelingsvakgroepen voor de bankbedienden, waarna het bondsbestuui zich voorstelt tot oprichting van een na- tionalen vakgroep over te gaan. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de aanstelling van een derden gesala- rieerden bestuurder. Bij de rondvrag werd nog medegedeeld, dat. na een uitnoodiging der directie van de Nederl. Verzekering-Maatschappij „St. Wil- librordus" te Utrecht, het bondsbestuur met de onderhandelingen over het afsluiten eener collectieve arbeidsovereenkomst zoo ver is gevorderd, dat spoedig onderteeke nig van het contract tegemoet kan worden gezien. KONINKLIJKE BESLUITEN. Onderwijsraad. Op verzoek eervol ontslag verleend aan prof. dr. B. Symons, te 's-Gravenhage en prof. dr. J. H. Gunning Wzn. te Hilversum, onderscheidenlijk als lid-voorzitter en als lid van den Onderwijsraad, onder dankbe tuiging voor de vele diensten, in die be trekking bewezen. Benoemd tot voorzitter van den Onder wijsraad prof. dr. R. H. Woltjer, thans on dervoorzitter; tot onder-voorzitter prof. dr. F. A. F. C. Went, thans lid; tot voorzitter van de afd. Hooger Onderwijs van den On derwijsraad prof. dr. F. A. F. C. Went, thans lid van deze afdeeling; tot voorzit ter van de afd. algemeen vormend voor bereidend 'hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs van den Onderwijs raad dr. P. J. M. van Gdls, thans lid van deze afd.; tot leden van den Onderwijs raad dr. L. Alma, rector van het Barlaeus- gymnasium te Amsterdam en dr. G. Ras, leeraar aan het Openbaar Gymnasium te Haarlem. Bepaald, is, dat in de afd. Hooger On derwijs van den Onderwijsraad als lid zit ting zal hebben prof. dr. R. H. Woltjer; in de afd. algemeen vormend voorberei dend onderwijs van den Onderwijsraad dr. L. Alma en dx. G. Ras. HET CONFLICT IN DE TWENTSCHE TEXTIELNIJVERHEID. Omtrent het dreigend conflict aan de bandfabriek van de firma Scholten van Heek te Enschede, waar aan de manne lijke arbeiders 7J4 pet. en aan de vrouwe lijke 10 pet. loonsverlaging is aangezegd, welke verlaging de Eendracht reeds heeft besloten niet te aanvaarden, kan worden gemeld, dat er een conferentie tusschen de fiirma en de besturen van St. Lanibertua en van Unites heeft plaats gehad, met het resultaat dat de firma bereid is gevonden 2J4 pet. van de voorgestelde verlaging twee maanden op te schorten. Naar aanleiding van de daaromtrent gevoerde besprekin gen met de leden, hebben de besturen van de drie samenwerkende organisaties op nieuw een onderhoud met de firma aange vraagd. Dit zal Woensdag plaats heb bon. DE R. K. VREDESBOND. Het referendum. In de dezer dagen te Utrecht gehouden bestuursvergadering van den R. K. Vre- desbond werden o.m. nog enkele nadere gegevens meegedeeld omtrent de officieeie aanbieding te Genève van het katholieke Nederlandsche petitionnement ten behoe ve der wereldontwapening. Zooals reeds is gepubliceerd, werd dit petitionnement in de groote zaal van het Volkenbondsgebouw aangeboden door het lid van het hoofdbestuur van den R. K. Vredesbond, mevrouw F.Steenberghe-Eu- geringh, voorzitster van de Unie van R. K. Vrouwenbonden. Bij deze aanbieding was ook aanwezig de Nederlandsche gedele geerde ter Ontwapeningsconferentie, mr. W. van Lanschot, lid der Eerste Kamer. De president der Ontwapeningsconferen tie, mr. Arthur Henderson, nam persoonlijk het referendum met enkele hartelijke woor den van waardeering in ontvangst. Dit referendum, dat op initiatief van den R. K. Vredesbond in Nederland en in hoofd zaak door middel van de groote katholieke organisaties hier te lande is tot stand ge komen, omvatte in totaal 351.144 handtee- keningen, welke voornamelijk door de ka- holiek georganiseerden werden geplaatst. Het bestuur van den R. K. Vredesbond brengt hierbij aan allen, die tot dit suc ces hebben meegewerkt, oprechten dank! Ter begeleiding van het petitionnement werd dcor mevrouw Steenberghe een fraai album aangeboden, met de signaturen van alle Bisschoppen van Nederland, van den minister-president, van allo katholieke Ka merleden en van het volledig hoofdbestuur van den R. K. Vredesbond in Nederland. Zoo heeft katholiek Nederland hiermede neg eens nadrukkelijk getuigd van zijn op recht verlangen naar vrede en zijn ernsti- gen wil gedemonstreerd, dat bij de oplos sing van voorkomende landenconflicten geen bloedbaden meer zullen worden aan gericht, maar dat volgens den wensch van Zijne Heiligheid den Paus, de barbaarsctie wapenen van het gewéld zullen worden vervangen door de zedelijke rechtspraak. Ondanks alle tijdelijk ongunstige omstan digheden moet dit in naam der menschelij- ke beschaving worden bereikt! Mogen de resultaten van de Ontwape ningsconferentie uiteindelijk beantwoorden aan den drang naar een goede rechtsorde, het rechtmatig verlangen der millioencn over de geheele wereld 1 Het Perscomité voor Internationale Actie van den R. K. Vredesbond in Nederland. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Lappo-beweging in Finland. (Bui ten 1. 2e blad). De Japanners aanvaarden de voorstellen van Paul Boncour, doch de Chineezen zijn weinig toeschietelijk tegenover de Japan- sche eisch. (Buitenl. 2e blad). Een proef in Indië heeft uitgewezen, dat de „Ooievaar" niet te zwaar belast kan zijn geweest. (Luchtv.) BINNENLAND. Wetsontwerp tot regeling van den in voer van vleesch. (1st© blad). Vrijhandelsbesprekingen te Londen. (1st© blad). Het Kasteel Nijenrode door inbrekcis geplunderd. (1st© blad). Ook de Chr. en Social. Bond hebben het voorstel der Patroonsvereenigingen in bet Bloembollenbedrijf aanvaard. (Ie blad). Groote brand in de Peel (Gem. Ber„ 3d© blad en Laatst© Berichten). Groote boschbrand onder Weert. (Laat ste Berichten). HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Naar wij vernemen is heden definitief overeenstemming bereikt tusschen de drie werkgeversbonden en de drie werknemers organisaties in het bloembollenbedrijf over den grondslag van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, welke met ingang van gisteren in werking getreden is. Het gemiddelde weekloon is bepaald op 21.— BELANGRIJKE BESPREKINGEN TE LONDEN? Het stichten van een handels verbond tusschen vertegen woordigers van Engeland, Nederland en de Scandinavi sche Staten. Men meldt nit Stockholm aan het „Vad.": De vaak zeer goed ingelichte Londensche correspondent van „Dagens Nyheter" be richt, dat hij uit volstrekt betrouwbare bron heeft vernomen, dat men in kringen van Engelsche vrijhandelaren ernstige plannen koestert, om zoo spoedig moge lijk te Londen besprekingen te houden met invloedrijke personen uit Denemarkeu, Nederland, Noorwegen èn Zweden en mis schien ook uit Zwitserland, ten einde na te gaan, in hoeverre het stichten van een handelsverbond tusschen deze landen mo gelijk is. Men hoopt door deze. officieuze besprekingen den weg te effenen voor eventueele latere besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van de regeeringen der genoemde landen. DE ACTIE yOOR DE PERS. En... Congregaties. De „Residentiebode" schrijft: „Wie verre reizen maakt, kan veel ver balen en wie in de propaganda werkt kan heel wat opdoen waarvan hij staat te kijken. We hooren soms staaltjes van ervarin gen van propagandisten, die ongelooflijk zouden zijn, als ze ons niet meermalen met nadruk verzekerd waren. Persactie en.. Congregaties, hoe rijmt men die te saam? O, op velerlei manier, maar één willen we hier toch even ver meldden. Er zijn nl. propagandisten, die thans in onze stad voor de persactie in touw zijn, die moesten ervaren, dat er tegenwoordig nog katholieken zijn, die zelfs lid van een Congregatie, Derde Orde of afdeeling eener H. Familie zijn en die toch heel gemoede reerd hun zoogenaamd „neutraal" krantje lezen en kalmpjes in hun gezin laten slin geren Van zóó iets staat men toch een oogen- blik te kijken. We signaleeren dergelijke gevallen, op dat ieder die er iets aan verbeteren kan, het niet late. Want het is een misstand, die èn voor de betrokken personen èn voor de Congregaties èn voor andere, nog slappere Katholieken, heel slecht moet werken. Aldus het Haagsche katholieke blad. In Leiden komen zulke toestanden, mee- nen we, niet voor!

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1