UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS DINSDAG 1 MAART 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 Tien koeien gestorven. Naar wij ver nemen zijn bij den landbouwer Schouten ban de N. Z. 10 koeien gestorven. Veimced wordt door vergiftige bestanddeelen in het veevoeder. BOSKOOP. Aanbesteding Gouwe werken. Van wege het Prov bestuur van Zuid-Holland is aanbesteed het maken van een aarden lichaam van een gedeelte der opritten voor de nieuw te bouwen brug over de Gouwe, een en ander behoorende tot de werken der Gouwe-verruiming onder de gemeente Bos koop. Laagste inschrijver was W. Bakker Tzn., te Gouda, voor 10.704. ZOETERWOUDE. Naar de Missie. Vrijdag a s. zullen met het s.s. „Johan van Oldenbarneveld" vanaf Genua naar de Missie in Indië vertrekken de Eerw. Zus ters Marie Chrysosthima en Marie Ama- culata van ..De Goede Herder'' alhier. Tevens zal de Provinciaal Overste, de eerw. Moeder Cecilia, in gezelschap van de Eerw. Zuster Augustina per zelfde gelegen heid vertrekken tot het maken van een in spectiereis. Dn beide eerw. Zusters, die zich aan het Missiewerk in Indië zullen gaan wijden zullen worden toeeevoegd aan de reeds werkzaam zijnde Zusters der orde in Ba tavia. DE CENTRALE VEILING. De groote voordee'en van de samen smelting blijken thans. Vrijdagavond werd in het R. K. Vereeni- gingsgebouw de eerste algeraeene leden jaarvergadering gehouden van de Coöp. Centr. Tuinbouwveil ver. ..Ter-Aar en Omstreken" G-A. te Ter-Aar. De opkomst was bevredigend, 215 leden waren tegenwoordig. Te ruim 7 uur opent de 2e Voorzitter M. Hölseber (de le voorzitter, Rekelhof, was door ziekte verhinderd) de vergade ring, heette alle leden van harte welkom. Spr. vraagt aller zakelijke medewerking tot het afhandelen van de agenda. De secretaris, de heer H. van Harten, leest de notulen van de" vorige vergade ring. welke worden vastgesteld. Mededeelingen en Ingekomen stukken zijn niet aanwezig. De voorz. van de Commissie van Con trole. de heer W. J. v. d. Hoorn Azn„ brengt rapport uit over de Balans en Ver lies en Winstrekening. Alles was correct in orde. Naar aanleiding hiervan werd door eenige leden gevraagd wat de post Pro ceskosten" behelsde. Hierover ontspon zich een heftig debat. Ten slotte werd be sloten, dat het Bestuur alles in het werk za.! stellen om deze kwestie op een bevre digende manier op te lossen. Verder wer den oor enkele lerlen eenige nadere verkla ring gevraagd omtrent een paar Balans- posten. Na een kleine verklaring en toe lichting door den Directeur Post was hun dit duidelijk. Vervolgens brengt de Directeur een jaar verslag uit, wat met een dankbaar ap plaus begroet werd door de leden. Het Jaarverslag. Het jaar 1931 gaf reden tot gemengde gevoelens; nl. teleurstelling als we zien naar de financieele uitkomsten onzer be drijven, anderzijds tevredenheid als wc beschouwen de werking en het financieel gedeelte onzer Vereeniging. Toen op 1 Maart van het vorige jaar de Vereeniging lot stand kwam waren we be zield met gedachten van vertrouwen op de toekomst. En met reden. Aan vele wan toestanden welke voorheen voor ons be stonden, kon een eind gemaakt worden, de gedachtengang van het Bestuur kon zich losmaken van concurrentiestrijd on derling. zich geheel gaan concentreeren op het welslagen van de ééne Veiling. Vooral de opvoering van kwaliteit, het toezien op do wicht, het afleveren der producten, het uur van veilen, de afzet onzer artikelen en vele anderen, hadden de belangstel ling van het bestuur. Ook de commissie van Advies heeft hierin een belangrijke roJ gespeeld. Toen op Donderdag 11 Juni de veiling officieel werd geopend, waren we, voor zoover het betrof de finantieele uitkom sten, zeer tevreden en zagen we hoopvol d*. toekomst tegemoet. De prijzen tot dan toe gemaakt waren loonend te noemen. Het bleef dan ook vrij goed gaan, totdat op Donderdag 4 Augustus de Duitsehe Cri sis uitbrak, waardoor we, gezien de volle aanvoer van snijboonen in die dagen, hier door een schade beliepen van pl.m. 100.000. Wanneer we daarbij rekening houden met de mislukking van de oogst van augurken, later nog de daling van ne pond sterling op bijna 2/3 der waarde, algemeene ciisis hier nog bijgevoegd, al deze factoren bijeengenomen vormen de oorzaak der slechte uitkomsten. En steeds meer trekken al'e l^n^en zich bi^ne-1 de grenzen terug ter bescherming van eigen industrie, tuin- en landbouw. Het gevolg hiervan is, dat een klein land als Nederland, dat is aangewezen op im- en export zoo zwaar getroffen wordt. Doch laten wij ons werden tot de licht zijde van het afgeloopen jaar. Dan zien wij dat de vele moeilijkheden welke uit den weg moesten geruimd om tot één veiling te komen ruimschoots zijn beloond, Finan cieele zoowel als persoonlijke offers wer den gevraagd en gebracht, doch alles bij eengenomen wegen zij niet op tegen de bereikte voordeelen. Aan de hand van onze balans kan ik wijzen op de veel economi scher werking onzer vereeniging. Welk beeld zonden de belangen te zien geven waren dc drie oude vereenigir.gen intact gebleven. Vast Etaat dat, waar de omzet n^g lager ii dan vorig jaar. wederom met flinke tekorten gewerkt had geworden, terwijl nu een bevredigende oplossing op de roerende en onroerende goederen kon plaats hebben, terwijl bovendien een half pet. op de reserve kon worden geplaatst. Bovendien is een speciale reclame ge voeld voor onze producten, hetgeen vooial in een tijd van malaire harder noodig is dan in normale omstandigheden. Welke voordeelen zijn niet behaald doordat geen kwesties meer bestaan over het uur van veilen, maar ook en vooral kan spr. hier op wijzen, hoeveel lager is onze vordering op den handel vergeleken bij vorige jaren. Wij hebben kunnen zien hoe de producten door een strengere keur tot hoogere kwa liteit zijn opgevoerd. Dit laatste is van zeer groote beteekenis. Sieeds meer en meer wordt uitgezien naar eerste kwali teit, en reden vooral bestaat, dat hierop nog meer moet worden aangedrongen toch vooral eerste kwaliteit te leveren. De hoo- ge invoerrechten toch maken het exportee ren van afwijkende artikelen onmogelijk zoodat dit in het Binnenland geheel moet worden afgenomen. De Conservenfabrie- ken nemen niet anders dan eerste soort, alleen m allerlaatste instantie stellen zij zich tevreden met wat minderwaardig goed. In de loop van het jaar zijn verschillen de gebouwen en terreinen aangekocht en overgenomen tot een totaalbedrag van 50.000.Voorts zijn stappen gedaan tot het in eiger.dom verkrijgen van de grond der H. S. M waarop het Veilinggebouw staat en tot heden in huur was. De be moeiingen inzake het aansnellen eener Tuinbouwkundige mocht de aandacht en medewerking met zich dragen van het De partement van Landbouw, echter door de voorgeschreven bezuiniging kon niet het bedrag hiertoe benoodigd door het Rijk worden verstrekt. Geadviseerd werd de betrokken Gemeenten om subsidie te ver zoeken. Tot heden bleef dit zonder resul taat. zoodat we het eerste jaar nog wel peen deskundige in ons midden zullen heb ben. De kosten voor de nieuw aan te leggen weg naar de veiling worden gedragen door Provincie en Gemeente. Niettegenstaande de primitieve beweging hebben we ons ge- ïed met het autoverkeer, doch door de enorme vlucht welke het auio-transport neemt, moeten andere maatregelen worden getroffen. De verkoop van tuinbouwproducten en gi oenten leverde een totaalbedrag op van 610.000.hetgeen een f 15.000.— minder beteekent dan vorig jaar de drie Veilingen bij elkaar verveilden. In het algemeen is dit toe te schrijven aan de uitbreidende teelt van bloembol len, terwijl nog enkele tuinders zich niet hebben aangesloten bij onze vereeniging. De opbrengst zoowel van kassen als plat- glas is in algemeene beschouwing lager dan vorig jaar. De koude grondcultuur heeft betere resultaten te boeken. Zelfs zijn enkele bedrijven aan te wijzen waar van de opbrengst een 60 pet. is verhoogd. Niettegenstaande dit echter bet geval is, konden deze voordeelen niet opwegen te gen de lagere opbrengsten en bleef onze omzet dus lager. Het bestuur heeft in verband met de samenstelling van een nieuwe veiling een zware taak gehad. 27 Bestuursvergaderin gen zijn gehouden, waaraan veel tiid is I opgeofferd. Nu echter kunnen zij met vol- I doening een terugblik slaan op hun arbeid I hetgeen niet tevergeefsch is geweest en waarvan gezegd kan worden dat de resul taten vele zijn. De Commissie van Advies heeft zeer vele offers gebracht om ons te brengen waar we zijn. Tijd nog moeie, zelfs kosten zijn niet ontzien. Uren van hun kostbare tijd hebben de loden der Commissie gege ven om onze belangen voor te staan en menigmaal is in moeilijke omstandigheden een oplossing tot stand gekomen door hun toedoen. Den heer Lemkes in zijn leiding, Nota ris Stoop en mijnheer Van Vollenhoven voor hun belangloos optreden bij transpor ten. ook de andere heeren in 't algemeen onzen oprechten dank. Ook brpngt spr. dank namens het Be stuur aan de Commissie van Controle. Het volgende punt van de agenda „Het Bestuur stelt voor handhaving Commissie van Advies tot wederopzegging", werd na eenige discussie aangenomen, maar niet tot wederopzegging, doch voor een jaar". De heer Lemkes, als voorz. van de Com missie, wilde het nog in zijn beraad hou den. Het Bestuursvoorstel om nl. een strook grond over te dragen en in eigendom af'te staan aan de gemeente Tei-Aar, om op bedeelde strook grond een Rijweg aan te leggen, werd aangenomen met 17926 sieinmen. De loopende rekening aan de Boeren leenbank „Ter-Aar" te Nieuwveen is we derom met een jaar verlengd. De voorz. deelt voorts mede. dat dit jaar de veilingsprocenten zijn vastges eld zoo als het vorig jaar. Het persoonlijk veilen 5 pet., en bloc 8 pet. De heer Lemkes, voorz. van de Commissie van Advies, het woord verkrijgende, zet uiteen hoe Jhr. Stoop. Notaris, op zijn aandrang zitting had genomen in de Commissie van Advies. Door de fusie van de veilingen en oprich ting van de nieuwe veiling zijn verschil lende transacties verricht door den No taris. en dit heeft hij geheel gelangeloos gedaan, wat voor de vereeniging een be sparing beteekende van minstens duizend gulden. Het heeft spr. pijnlijk getroffen, dat door sommigen op laatdunkende ma nier over de commissie is gesproken, wat op zijn minst genomen voor den Notaris wel geheel en al misplaatst was. Dit heeft bij spr. een gevoel van schaamte voor de vereeniging gewekt tegenover Notaris Stoop. Hij maakt zich dan ook tot tojk der gansche vereeniging, om en Jhr Stdop en den heer Van Vollenhoven, candidaat-No- taris. alsmede de andere commissieleden hartelijk dank te zeggen voor hun gansch belangelooze prestaties. De heer P. van Dam, memoreerde het ontstaan van de nieuwe vereeniging. de indienstneming van personen die een leidende functie hadden in de oude vereeniging. Wij hebben nu een jaar gewerkt, zegt spr., en ik moet eerlijk bekennen dat de verhouding als Ambtena ren 'onderling met het verdere kantoor personeel. voortreffelijk is geweest. Een woord van dank aan onzen Directeur Post is hier zeker wel op zijn plaats, want door zijn sympathieke leiding is de verstand houding hecht en sterk. Ook het bestuur mijn dank voor de prettige samenwerking. Verder gaf spr. nog eenige toelichting op de emballagerekening van de tuinders. Wanneer de tuinder medewerkt om alles 7.00 regelmatig en passend te doen, voor komt dit veel administratieve abuizen. Bij de rondvraag werden nog eenige huishoudelijke puntjes besproken. Hierna si ui ting. 0EGSTGEEST. De heer Rubenkamp 12*4 jaar wethouder Morgen zal het 12*4 jaar ge- eden zijn, dat onze gemeen teraad de heer H. W. Rüben- Itamp tot wet houder be noemde. Of die keuze een gelukkige is geweest? We laten hier even aan het woord een re dacteur van de ..Holland Ex press" die in 1922 een bezoek bracht aan Oegstgeest. om persoonlijk den parkenaanleg in oogerischouw te nemen. En in zijn blad van Augustus van dat jaar gaf hij uiting aan den uitstekenden indruk, welke hij had ondergaan bij het aanschouwen van wat hier in kort tijdsbestek was tot stand gekomen. Hij schrijft dan: „Van dit alles is de heer Riibenkamp de ziel. Hij schijnt geen grooteren ijver te hebben, dan de verfraaiing van zijn dorp. Zoo'n ij veraar voor het schoon in de natuur en architectuur zou men elke ge meente toewenschen. Oegstgeest felici- teeren we met hem". Wanneer deze zelfde redacteur nu eens kwam zien, wat zou nu zijn bevinding wel niet zijn? Te ontkennen is het dan ook niet dat de vooruitgnag van Oegstgeest voor een deel is tot stand gekomen door den idurf, verziende blik en voortva rendheid van den heer Riibenkamp. Wan neer bij gebrek aan durf en moed iets traineerde, was het steeds de heer Rii benkamp, die de stoot gaf tot nieuw le ven, waaruit geboren werd nieuwe ener gie, gericht op de ontwikkeling der ge meente. De heer Riibenkamp is in den Raad geen redenaar, doch de technische verdediging van vele gedane voorstellen is h/m wel toevertrouwd. Moge de heer Riibenkamp in het be lang van de gemeente, waar hij ook het levenslicht aanschouw.de, nog vele jaren werkzaam zijn. Afscheid Gemeente-ontvanger. Zoo als bekend had de Raad der gemeente den heer Lubbe met ingang van 1 Maart op de meest eervolle wijze ontslag verleend als gemeente-ontvanger, onder dankbetui ging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Hedenmorgen te elf uur kwamen Burge meester en Wethouders alsook Secretaris Reitsma ten huize van den heer Lubbe om officieel afscheid te nemen. Burgemeester van Gerrevink deelde me de, dat het bij B. en W. een punt van oe- spreking is geweest, hoe afscheid van den heer Lubbe als gemeente-ontvanger moest woiden genomea. in verband met de ge zondheidstoestand van den heer Lubbe werd de wenscheujkhoid besproken dit met te doen in openbare Raadsvergadering. Spreker herinnerde vervolgens aan de oo- noewing tot ontvanger in 1883, en schetste het ambt van ontvanger in die dagen nog als van weinig beteekenis. Door de groote vooruitgang der gemeente in betrekkelijk korten tijd (Oegstgeest werd van plat'.e- landdorp een villadorp bij uitnemendheid) groeide ook de werkzaamheden van deu ontvanger en werd het ontvangerschap een betrekking van gewichtige beteekeni9. Mot onkreukbare eerlijkheid aldus spreker heeft u deze betrekking bijna 49 jaar vervuld en heeft u zich aangepast aan de veranderingen in de administratie die de tijd gaf. Voor deze onberispelijke vervul ling van uw taak brengen wij u namens de gemeente dank. Spreker feliciteerde de heer Lubbe op dezen eersten dag van zijn ambteloos le ven, hoopt dat de heer Lubbe nog lang een welverdiende rust mag genieten en be veelt de gemeente in zijn belangstelling aan. Als stofrelijk aandenken overhandigde Buigemeester van Gerrevink den scheiden den ontvanger een zilveren sigarenkist met inscriptie vermeldende de jaren 18831932 en het wapen der gemeente. De heer Lubbe dankte zeer onder den indruk voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken. Ja er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Al geelt bet laatste ook wel iets weemoedigs,toch meent spreker niet pessi mistisch te moeten zijn en brengt dank aan God, die hem de kracht gal het ontvanger schap der gemeente bijna een halve eeuw te hebben mogen vervullen. Het xs altijd aangenaam en vleiend, zoo vervolgt spr., voor het doen van de goede vervulling van zijn plichten openlijk te worden bedankt en dubbel aangenaam 13 het dit te hooren uit den mond van Bur gemeester van Gerrevink, die alleszias be voegd is dit te beoordeelen. Spreker meent echter dat hem die lof met zoo toekomt, en zegt slechts zijn plicht te hebben gedaan, hetgeen hij bij de aan vaarding van het ambt onder eede heelt beloofd. Vervolgens dankt spreker het college van B. en W. voor de ondervonden vriend schap en welwillendheid en aan secretaris Reitama voor de beiangstel.ing en hulp vaardigheid tijdens sprekers ziekto. Hij hoopt ais ambteloos burger nog eenigen tijd te genieten en getuige te mogen zijn van den groei en bloei van onze geliefde gemeente Oegstgeest. Hedenmiddag om vier uur kwamen de gemeente-ambtenaren afscheid nemen, waarvan we morgon een verslag zullen geven. Crisiscomité. De opbrengst van de verleden week gehouden wekelijksche collecte ten bate van het crisiscomité bderaagt 188.50. Voorzeker een heel mooi resultaat. Wij kunnen dedze collecte in de voort durende belangstelling dedr gemeentena ren aanbevelen. Niemand late de bekende zwarte busjes voorbijgaan. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 257. De verkeersagent, door den verrekijker ziende, was op zijn beurt verbaasd. Want hij zag den koning der ka bouters met de gevangen spin in het bosch wandelen. „Zoo heb ik nog nooit op een draaiorgel hooren spe len", zeide Keesie. 238. Ook de eerste kabouter, die mede den tocht naar de maan had gemaakt, kijkt door de telescoop, wordt kwaad en schudt van woede zijn vuist, want hij ver trouwt de spin geen zier. Zilveren jubileum. Heden herdenkt de heer D. Barthen zijn zilveren jublieum als amanuensis van het Pharmaceutisch Laboratorium in de Hugo de Grootstraat alhier. Dc ^jubilaris werd hedenmorgen in in- tiemen kring gehuldigd, waarbij hij enkele stoffelijke blijken van belangstelling in ontvangst had te nemen. Adjunct-inspecteur van politie. Met ingang van 15 Maart a.s. is door den burgemeester benoemd tot adjunct-inspec teur van politie alhier de heer W. de Gast, adspirant-inspecteur te Leeuwarden. Socife'tas Lugduno Trajetina. Onder voorzitterschap van prof. Volgraff werd te Utrecht een vergadering gehouden^ Dr. van Groningen besprak de tekstconsti tutie van (Aristoteles') Ooconoraica en lichtte met voorbeelden zijn stelling toe, dat men bij de uitgave van dit werk, ont staan met de door den laatsten uitgever ais minderwaardig beschouwde klasse van handschriften weer rekening zal moeten houden. Mej. dr. Roes gaf beschouwingen over een zouden gesp te Dyondeze moet van EtruskiRchen oorsprong zijn en bevat zoo wel door haar techniek als door haar vorm nieuwe gegevens, die de Etruriërs niet het Oosten verbonden, n.l. vogels vaak naast zonnewielen als symbolen uit den zonne- kultus. Dr. Gonda trachtte een verklaring te ge ven van een der Grieksche namen van de kameei: „kasia", welk een vingerwijzing bevat voor zeer oude, tot circa 700 voor Chr.opklimraonde handelsbetrekkingen van Europa met Achter-Indië en den Ar chipel. Gisteravond had in de collegezaal van het Botanisch Laboratorium een bijeen komst plaats der Vereeniging Hortus vrienden. Nadat de voorzitter den aanwezigen had verzocht bun eventueele wenschen schrifte lijk aan de secretaresse kenbaar te maken en had aangekondigd, dat de volgende le zing zal worden gehouden over het onder werp „Cacteeën", gaf hij het woord aan Prof. Baas Becking tot het houden van zijn voordracht over: „Vleeschetende plan ten." De ongeveer tachtig toehoorders volg den deze voordracht, welke verduidelijkt werd door levende planten, afbeeldingen enz. op het scherm geprojecteerde micros copische praeparaten, met de grootste aandacht. Na afloop was er gelegenheid op meer ongedwongen wijze het demonstratiemate riaal te bezichtigen en vragen te steden, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Een aantal nieuwe leden trad tot do stichting toe. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 4102. J. W. Dirkre Dzn., Leiden, Haarlemmerstraat 75, han del in fruit en Verkadea artikelen, con serven en comestibles. Vest. fil.Leiden, Haarlemmerstraat 70( in fruit en con serven) onder den naam „Het Fruitpa- leis', d.d. 26 Febr. 1932. 5767. Installatiebureau „Elmo", Leiden Haarlemmerstraat 307, installatiebul eau. Bijv. uitgeoefd. bedr.: tevens winkel in electrische artikelen enz. 2749. N.V. Boekbinderij v.h. firma J. G. Pulle. Leiden. Oude Rijn 34, boekbin derij en linieerinrichting. Uittr. adj. Dir.: J. H. Pulle, Oegstgeest; N. Dir.: J. H. Pulle, Oegstgeest. 2734. Van der Laan en Co. v.h. van der Laan en van der Horst, Voorhout, Jacoba van Beierenweg 19, kunstmest handel. Bovengenoemde vennootschap en commandite is omgezet in een handels zaak met één eigenaar, waarvan eenig eigenaar is de heer W. van der Laan, Voorhout, en welke de handelszaak drijft onder den naam: van der Laan en Co., Kunstmesthandel Voorhout. Proc.: C. J. van der Laan, Voorhout. (B. P.). 5454. B. D. Kapteyn en Zoon N.V„ Sassenheim, Vaartkade 11, bloembollen- kweekerij en export. Bovengenoemde N.V. is in liquidatie getreden. Liq.: J. Kanteyn, Sassenheim. 53. C. den Duik Jasp.z., Katwijk aan Zee, Zuidstraat 45, haring- en bokking- handel. Vest. fil.: Katwijk aan Zee, Paul KrugerBtraat 2. 5125. Verplegingsfonds, Katwijk a. d. Rijn, Ooramandeurslaan 8, elkander fi nancieel steunen bij onneming in een ziekenhuis. N. leden Raad v. Toez.: P. Slingerland, Katwijk a. d. Rijn, J. P. Bekker, Katwijk a. d. Riin en G. van der Perk, Katwijk a. d. Rijn. 1563. De Leidsche Stocmververij en chemische wasscherij onder de firma P. Stoeke, Leiden, Voldersgracht 23 (fabr.), Kantoor: Haarlemmerstraat 4. De han delszaak is met ingang van 98 Maart. 1931 ontbonden. De firma is door geen der gewezen vennooten voortgezet. Een hiervan afwijkende verklaring d.d. 21 Jan. 1932 als zou door G. v. d. Reijdcn met M. en C. Stoeke de handelszaak on der denzelfden firmanaam zijn voortgezet is abusievelijk geschied. D.d. 1 Juli 1931 is oen nieuwe vennootschap onder firma gevormd onder den naam Leidscho Stoom ververij en Chemische Wasscherij P. Stoeke en Zonen. Venn.: P. Stoeke. Lelden; G. v. d. Reijden, Leiden: Chr. Stoeke, Leiden en M. Stoeke. T eiden. Nieuwe Inschrijving: 59"$. B. D. Kapteyn en Zoon. Sassenheim, Vaart kade 11. bloembollenhandel en kweekcrij. E.: J. Kapteyn, Sassenheim.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7