23ste Jaargang DINSDAG 1 MAART 1932 No. 7140 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND Afscheid van Katwijk's Burgemeester DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2 60 per kwartaal Franco per poEt f 2.95 per kwartaal Het Ge-llustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De opvolger van mr. Schokking. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten van Zuid-Ho'land heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. J. Schokking tot lid van dit college benoemd verklaard mr. dr. J. van Bruggen te Dordrecht, lid van den gemeenteraad en voorzitter van den Raad van Arbeid aldaar. GEEN MIDDAGSLUITING DER WINKELS. Haarlems raadsbesluit niet goedgekeurd.. Naar wij vernemen, is door de Kroon niet goedgekeurd het raadsbesluit der gemeente Haarlem, volgens hetwelk a.le winke s des Donderdagsmiddags na 1 uur gesloten zou den moeten worden. DE CONTINGENTEERING VAN BROOD Minister Verschuur wacht advies der Commissie voor de Crisisinvoerwet. Op de vragen van den heer Hermans, betreffende contingenteering van den in voer van brood, heelt minister Verschuur geantwoord, dat hij beeft overwogen, of invoer van brood dient te worden gecontin- genteerd. Daarbij heeft hij het noodig ge acht advies in te winnen van de commis sie, bedoeld in art. 2 der Crisisinvoerwet. Dit advies is nog niet ingekomen. Van den inhoud daarvan zal veel afhangen vour de plannen van den minister ten aan zien van de contingenteering. DE GRAAL IN HET STADION. Demonstratie van 10.000 meisjes. Iedereen herinnert zich natuurlijk nog de Paasch-uitvoering lan het groote spreekkoor vao „De Graaf' in het Amster- damsche Stadion en het geweldige succes dat daarmede behaald is en den lof, den leidsters voor haar durf en doorzetting „door vriend en vijand" toegezwaaid. Dit jaar krijgen we weer iet® dergelijks te genieten, maar dan niet met Paschen, maar met Pinksteren en op nog veel grou- ter schaal. Werkten aan de Paasch-uitvoering ruim 2500 meisjes mee, aan de a.s. Pinksteruit- voering zullen, naar de „Nieuwe Haarl. Crt." meldt, ongeveer 10.000 haar krachten geven. Het zal ditmaal niet worden één spreek koor, waarbij allen hetzelfde zeggen, neen, de medewerkenden zijn verdeeld in ver schillende groepen, die ieder een spreek koor vormen en beurtelings, naar de rol len die ze uitbeelden, hun verzen zeggen. Zoo zullen bijvoorbeeld de Amsterdam- sohe meisjes een groep Graal-leden voor stellen, de Haarlemsche een groep Enge len, enz. Reeds nu is men druk met de voorberei ding bezig en zijn overal de repetities in vollen gang. ARBEID IN WASSCHERIJEN EN STRIJKINRICHTINGEN. De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft vergunning verleend aan hoofden of bestuurders van -wasscherijen en strijkinrichtingen in a.le gemeenten des Rijks, om gedurende de tijdvakken van 29 Maart tot en met 2 April 1932, van 2 tot en met 7 Mei 1932 en van 17 tot en met 21 Mei 1932. in hunne onderneming door de aldaar ■werkzame arbeiders in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Ar beidswet 1919 arbeid te laten verrichten als volgt: op 29, 30, 31 Maart en 1 April, op 2, 3, 4 en 6 Mei en op 17, 18, 19 en 20 Mei 1932 ge durende ten hoogste 9 1/2 uur per dag, en op Zaterdag 2 April, 7 Mei en 21 Mei 1932. gedurende ten hoogste 6 uren per dag, een en ander onder de bepaalde voorwaarden. Arbeidsvoorwaarden in het Bakkersbedrijf. Gistermiddag zijn in restaurant „Baga telle'' te :s-Gravenhage de besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van werk gevers en van de werknemers in het bak kersbedrijf voortgezet. Naar wij vernemen heeft de vergadering besloten het collectief contract, dat heden zou af oopen met een weck te verlengen dus tot Maandag a.s. In die week zai men trachten door plaatselijke besprekingen over de arbeidsvoorwaarden en de loonen tot overeenstemming te ko men. Deze plaatselijke besprekingen be treffen vijf steden t.w. Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Arnhem. Na afloop van de vergadering van giste ren is de Rotterdamsche bespreking reeds begonnen. Heden zal zij worden voortgezet. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Een enquete van regeeringswege? In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Arbeidsbe- grooUng deelt minister Verschuur mede, dat nu het optreden van den Rijksbemiddelaar in het conf.ict in de textiel-industrie in Twente met tot oplossing heeft geleid en partijen niet tot overeenstemming kunnen komen omtrent bemiddeling of arbitrage, is bij de Regeering in overweging of tot het in stellen van een onderzoek (enquête) als be doeld in par. 4 van hoofdstuk II der Ar- beidsgeschnienwet dient te worden overge gaan. Bij een dergelijke enquête kan, krachtens art. 49 der Arbeidsgeschil enwet, overlegging van de boeken der bij het ge schil betrokken ondernemingen worden ge vorderd. Gistermorgen heeft de afdeeling En schede van den Modernen Textielarbei- dersbond de Eendracht een zeer druk be zochte stakersvergadering in de groote zaal van Ons Huis gehouden, welke des middag3 is voortgezet. De bondsvoorzitter Ringenng heeft verslag uitgebracht om trent de Vrijdag met de werkgevers ge houden conferentie. Hij deelde mede, dat de werkgevers bereid zijn, bindende arbi trage voor de firma Jaainink te aanvaar den. Zij houden verder vaat aan de tien procent loonsverlaging. Zij zijn echter be reid de tweede vijf procent eerst zes we ken na de beëindiging van de staking te doen ingaan. Verder zijn zij bereid in eijjen kring te overwegen of er een nauwer con tact tussciien werkgevers en arbeidersorga nisaties tot stand kan worden gebracht. Rancuneniaatregelen zullen met worden getroffen, al zal het niet mogelijk zijn di rect alle arbeiders aan het werk te zet- De bondsvoorzitter deelde mee, dat het bondsbestuur met de betrokken afdeelings- besturen en met het bestuur van het N.V. V. over deze voorstellen heeft beraad slaagd en dat al deze instanties eenstem mig van oordeel waren, dat op deze voor stellen de staking niet kon worden opge heven. Het advies is gegeven, deze voor stellen te verwerpen en de staking onver zwakt voort te zetten. Onder applaus is, overeenkomstig het advies, besloten de voorstellen met te aanvaarden. DE NIEUWE RIJKSWEG 'S-GRAVENHAGE—ROTTERDAM. Zooals bekond, hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. zich korten tijd geleden ge wend tot den minister van Waterstaat met een adres, waarin zij er de aandacht voor vroegen, dat, blijkens de mededeelingen, welke in Mei 1931 vanwege den rijkswater staat aan de pers werden verstrekt, vol tooiing van de grondwerken voor het weg gedeelte DelftOverschie van den rijks weg 's-GravenhageRotterdam, behou dens bijzonder omstandigheden, tegen het einde van het jaar 1932 mag worden ver wacht, waarna zal worden aangevangen met het aanbrengen van verhardingen op dit wegvak, waarvan de voltooning eerst in den zomer of in den herfst van 1934 tege moet gezien zal kunnen worden. Zij wezen er daarbij op, dat het zich laat aanzien, dat zoodra dit wegvak volle dig zal zijn voltooid, de rijksweg van Rijs wijk naar Rotterdam eveneens gereed zal zijn, met uitzondering van de ruim 3 K.M. lange omlegging beoosten Delft, waarvoor de werkzaamheden blijkbaar zijn stopge zet. Het ligt blijkbaar wel in de bedoe ling, ook deze omlegging in de tweede vijf jarige werkperiode (1932 t.m. 1936) tot uit voering te brengen, aangezien volgens ge gevens, overgelegd in bijlage 5 van de memorie van toelichting van de Wegonfonds begrooting 1932 de weg no. 3: 's-Graven hageRotterdam, aan het eind van deze periode wordt berekend „geheel gereed" te zijn, doch genoemde vereenigingen vreezen, dat na voltooiing van het wegvak Delft— Overschie de omlegging beoosten "Delft nog niet gered zal zijn, omdat in de Wegen- fondsbegrooting 1932 hiervoor geenerlei gelden zijn uitgetrokken. In zoodanig geval zal na ingebruikne ming van den nieuwen weg het in de naas te toekomst stellig nog aanzienlijk toene mende verkeer tusschen 's-Gravenhage en Rotterdam nog gebruik moeten blijven maken van de geenszins aan de eischen van dat verkeer beantwoordende tra verse langs den Oostsingel te Delft. Naar de meening van voornoemde vereenigingen zou derhalve het verkeer over den hoofd weg van 's-Gravenhage naar Rotterdam in hooge mate zijn gebaat, indien de rege ling van de werkzaamheden zoodanig zou kunne plaats vinden, dat de omlegging be oosten Delft niet aan het einde van de tweede vijfjarige werkperiode, maar gelij kertijd met het wegvak Delft (Pauwmo len)Overschie gereed zou kunnen zijn. In verband hiermede verzochten zij aan den minister van waterstaat het in het be lang van de v.eiligheid en de vlotheid van het in de naaste toekomst nog aanzienlijk toenemende verkeer tusschen 's-Graven- hage en Rotterdam, daarheen te leiden, dat tegelijkertijd met de voltooiing van het weg vak Delft—Overschie, mede de omlegging I beoosten Delft gereed zal kunnen zijn. Hierop hebben genoemde vereenigingen thans bericht ontvangen, dat met het oog op de beschikbare middelen om mede den aanleg en de verbetering van andere ver- j bindingen ter hand te nemen, het niet mo- gelijk is tegelijkertijd het wegvak Delft— 1 Overschie en dat beoosten Delft te vol tooien. De totstandkoming van laatstge noemd wegvak, zoo deelde de minister van waterstaat mede, zal echter, voor zoover mogelijk worden bespoedigd. CONTINGENTEERING VAN SCHOEISEL. Tot 1 April geen invoervergunningen. ^Naar het „Hbld." verneemt, kunnen voor schoeisel, gerangschikt onder A (statistiek- post 675) tot 1 April a.s. geen invoerver gunningen worden afgegeven, aangezien de hoeveelheid van dit sooit scheoisel, inge voerd in het tijdvak 1 Jan. tot 8 Febr. 1932, zóó groot-is geweest, dat het contin gent voor de voornaamste landen reeds is overschreden. Bij wijze van uitzondering kunnen voor dit soort schoeisel nog bijzondere vergun- nigen worden uitgereikt alleen aan impor teurs. die blijkens door hen ingevoerde hoeveclhedeTi in de basisaren rechten meenen te kunnen laten gelden A. voor zendingen, die reeds aan de grens zijn aangekomen vóór 1 Maart 1932 B. voor nakoming van contracten, waar van onomstootelijk vaststaat, dat ze waren afgesloten vóór de in werking treding van het K. B. van 5 Febr. 1932 tot tijdelijke beperking van den invoer van sohoeisel. Verklaring over te leggen geteekend door Nederlan-dsche consulaire ambtenaren, Ne- derlandsehe K. v. K. en Fabrieken of an der offieeeile Nederlandsch lichaam; C. voor schoeisel, dat hier te lande niet wordt vervaardigd of om bijzondere rede nen hier niet kan worden vervaardigd en niet te vervangen is door een bruikbaar ander schoeisel, dat hier te lande wel wordt gemaakt D. voor seizoenartikelen, als de import daarvan niet kan worden uitgesteld tot een volgende periode. Mocht daardoor het con tingent van belanghebbenden worden over treden, dan zal dit meerder in aftrek ko men in eventueel volgende perioden. Ten sterkste moet worden ontraden om zendingen te laten afzenden, indien de im porteur geen vergunning tot invoer in zijn bezit heeft. Bezuiniging bij de P. T. T. Als bezuinigingsmaatregel zal bij de Posterijen, Telegrafie en Telefonie het noodige worden verricht om de formaties in velschillende rangen strikt te beperken tot de behoeften van den dienst, zooals zij thans gezien worden, zoo noodig door her groepeering van werkzaamheden en toeoe- deeling van taken aan ambtenaren van lageren rang, als de dienst zulks toelaat. Aangezien het overcompleet bij het te legraafpersoneel groot is, zal in de eerste plaats aan dat personeel gelegenheid wor den gegeven op verzoek ontslag te beko men met toekenning van wachtgeld; in de tweode plaats zal dit worden overgeheveld naar andere dienstonderdeelen, zooala de Posterijen en wat de vrouwelijke telegra fisten betreft naar de Telefonie. Rotterdam's haven-belangen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de volgende motie aanvaard van de heeren Donder (S.D.), Baars (R.K.), Hudig (Lib.), Diemer (A.R.), Nelemans (C.H.) en Reeser (V.D.), waarin de Raad als zijn verwach ting uitspreekt, dat de Regeering, als heb bende te bevorderen de Nederlandsche welvaart, waarvan de zeehavens een der kostbaarste bronnen vormen, bij de on derhandelingen met België ten volle re kening zal houden met de levensbelangen van Rotterdam en geen nieuwe verplichtin gen voor ons land zal aanvaarden, waar door 't verkeer van onze zeehavens naar buitenlandsche havens zou worden over gebracht en de welvaart dezer laatste dus slechts zou worden bevorderd ten koste der I^ederlaiidaohe havens. P. J. Raaymakers. De heer P. J. Raaymakers, oud-secreta ris-generaal der Rijksverzekeringsbank en oud-voorzitter van den Raad van Toezicht der Rijksverzekeringsbank hoopt den 14den Maart 85 jaar oud te worden. Ofschoon hij van een zeer ernstige on gesteldheid van vorig jaar thans geheel hersteld is, moet hij volgens medisch ad vies, met het oog op zijn hoogen leeftijd, iedere emotie vermijden. Met het oog daar op zal den 14den Maart geen officieels receptie plaats hebben en zal zijn 85ste verjaardag alleen in den huiselijken kring van Huize „Duinrust", te Ovexveen, her dacht worden. Nationaal Crisis-Comité. In de vorige week i® door het Nationaal Crisis-Comité ontvangen 19.174.55. In totaal is thans ingekomen 545.771.74. Het gironummer van het Nationaal Cri sis-Comité is 186000. Aan het eind der Gemeenteraadszit ting heeft gisterenmiddag Burgemeester Schokking afscheid genomen van Kat wijk. De burgemeester sprak als volgt: Wanneer iets in ons leven voor het laatst plaats vindt, dat meer dan gewone beteekenis heeft en deze raadsvergade ring, waar ik voor het laatst de eer heb het voorzitterschap te bekleeden, sluit tegelijkertijd mijn arbeid als burgemees ter van Katwijk af laat ons dat niet onberoerd. Want al was het betrekkelijk kort, dat ik aan het hoofd dezer gemeente stond en schijnt het mij op dit oogenblik nog korter toe dan het werkelijk was, toch zijn de bijna, vijf jaren die ik als zoodanig in Kat wijk doorbracht lang genoeg, om in ver band met hetgeen daarin gearbeid, erva ren en doorleefd werd, voor mijn besef al thans van een periode te spreken, die haar eigen beteekenis heeft en houden zal. Of ditzelfde ook met het oog op de ge meente kan worden gezegd en van welken aard die beteekenis dan zijn zal, onder zoek ik uit den aard der zaak niet. Ik kan slechts hopen, dat het oordeel vroeger of later niet al te ongunstig zal uitvallen. Alleen dit eene meen ik te mogen en te moeten zeggen. Bij de aanvaarding van mijn ambt in de raadsvergadering op Maandag 13 Juni 1927 heb ik geen bepaalde beloften gedaan, waarvan ik in ket algemeen wars ben, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Radio-rede van Z. H. den Paus (Bnitenl. 2e blad). Naar vrede in het Verre Oosten. Japan bereid deel te nemen aan een Rondetafel conferentie te Sjanghai. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. De smokkelarij aan de grenzen duurt onvormindetrd voort. Een gepantserde auto opgespoord. (Gem. Berichten, 3de blad). Een nieuwe serie branden. Oude vrouw te Oude Pe!a in de rook gestikt (Gem. Berichten, 3de blad en Laatste Berichten). knecht van wie ook te zijn, er naar staan zou de belangen te dienen van de gansohe gemeente, en hoe verscheiden ook van sa menstelling, als van een ongedeelde en van al hare inwoners. Van het begin af tot op dit oogenblik heb ik er naar gestreefd, mij hieraan te houden en daaraan mijn krachten te geven. Er mogen fouten zijn begaan; nu en dan moge zijn misgrepen Gode zij dank heb ik geleerd eigen werk onvolkomen en ge brekkig te weten, bij het ouder worden meer nog dan vroeger maar het voort durend bedoelen is, en ook hiervoor wil Z. Exc. Mr. Dr. J. SCHOKKING, lid van den Raad van State ik God danken, niet anders geweest dan werkzaam te zijn in het waarachtig belang van de gemeente en haar inzetenen en daarbij zooveel mogelijk haar ontwikkeling te bevorderen. Daarvoor was en is, naar ik meen, nog overvloedig ruimte. De positie en omstandigheden, waarin Katwijk verkeert, zijn voor die ontwikke- maar verklaard, dat ik, zonder een dienst- Burgemeester SCHOKKING presideert voor de laatste maal de gemeenteraad van Katwijk

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1