ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. r AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND Deze rubriek verschijnt des Zaterdags om de veertien dagen. Brieven, vragen en meJedeelitigeii ie richten aan één der redactieleden: Mejuffrouw Jo van der Laan. Kijnsburgerweg 20. Leiden; Zr. L van den Abeelen Willem de Zwijger- taan 25. Uegstgeest; Mevr. Kehmers— Boer— Knottnerue, Warmonderweg 37. ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932. 'n Naamfeest vieren wij vandaag niet. Genoeg is het voor ons te overdenken wat vanmorgen ons Missaal ons aangaf op de Zaterdag in de tweede week van de Vasten. De geschiedenis van Ezain en Jacob wat ons verhaald wordt in het Epistel, de geschiedenis van de Verloren Zoon en zijn broeder in het Evangelie. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Demonstraties. Maandag, 7 Maart a.s., zal in de bovenzaal van „In den Vergul den Turk" voor de leden een demonstra tie gegeven worden door de N.V. „Art- silk'' te Breda. De demonstratie zal pre cies te half drie aanvangen. Men wordt verzocht op tijd aanwezig te zijn. Wachtuur van het H. Sacrament. Deze week zal een rondschrijven gezonden worden met inteekenbiljet. De dames, welke zich met de werkzaamheden voor deze vereeniging in de verschillende pa rochies hebben belast, hopen vele bil jetten ingevuld te mogen terugontvangen. Verdere aanbeveling is hiervoor wel over bodig. JAARVERSLAG RETRA1TEF0NDS OVER HET JAAR 1931. Onderafd. R.K. Vrouwenbond afd. Leiden Ons jaarverslag is dit jaar zeer kort en niet zeer bemoedigend Het aantal spaarders is van 38 op 3-1 gekomen ei op het oogenblik wegens de slechte tijd zijn er heel weinig leden die sparen. tiet aantal donatrices is ook met eenige ver minderd. Dit jaar zijn eenige leden van den R. K. Vrouwenbond gratis" naar de retraite geweest in Rotterdam. We zul len hopen dat a.s. zomer de 'eden weer wat meer kunnen gaan sparen. Verder wordt het spaargeld nog steeds opge haald door ondergeteekende en door mej. Sloots en de gelden der donatrices door de penningmeesteresse per quitan- tie geind. In het afgeloopen jaar zijn er ook weer verschillende spaarsters naar de retraite geweest, we zullen hopen dat er in 1932 weer een flink aantal meegaan Verder hopen we dat Gods zegen op ons werk moge blijven rusten. Het bestuur is als volgt: Geestelijk Adviseur Rector Reijnen; Presidente mej. Elshof; Secretaresse Mej. Slootjes- Meijer; Penningmeesteresse Mej. Lange- veld-Hogenboom. A. M. SLOOTJESME [JEE. Secretaresse. JAARVERSLAG VAN DE MISSIE- NAAIVEREENIG ING ST. FRANCISCUS XAVERIUS. Bij den aanvang van het jaar 1931, trad ingevolge de bestuursverkiezing van 18 December 1930 als Presidente der ver- eeniging op: mevr. A. Speet-Couturier. Op de ledenvergadering van 16 Januari werd zij geïnstalleerd. Op deze ledenvergadering kwam ter sprake het a.s. vijfjarig bestaan der ver- eeniging op 6 April 1931. Men was alge meen van oordeel, dit le lustrum feeste lijk te moeten herdenken en werden er eenige voorstellen in dien zin geopperd. En zoo werd op Zondag 19 April door onzen1 Geest. Adviseur Rector Reijnen een H. Mis van dankbaarheid opgedragen in de nieuwe kapel van het St. Elisa- beth-Gasthuis, waaronder z.eerw. met eenige welgekozen en toepasselijke woor den de vele aanwezige leden - en dona teurs toesprak. De dames van het koor der Congrega tie van de Hartebrug, luisterden deze plechtigheid mede op door de liturgische gezangen der H. Mis. Na deze kerkelijke feestviering begaven alle werkende leden zich naar het Zita-gebobuw alwaar in beide zalen een ontbijt gereed stond en waaraan de Geest. Adviseur en het dagelijksch bestuur der R. K. Vrouwen bond mede aanzat. Op Donderdag 23 April was er een feestavond georganiseerd in de nieuwe zaal van „Zomerlust". Door jongedames van" de jeugdclub werd dien avond het aardige blijspel „Achter de «Coulissen" ten beste gegeven, dat zeer in den smaak viel en aan de uitvoerenden veel applaus bezorgde. De „P. K.-Band" was zoo wel willend het muzikale gedeelte van dien avond te verzorgen. Mogen wij alzoo met genoegen op onze eerste lustrumviering terugzien, niet minder is dit het geval met onze jaar lijksche tentoonstelling. Op 20, 21 en 22 September werd deze tentoonstelling gehouden in de kieine Stadsgehoorzaal. De zeereerw. pastoor Beukers werd bereid gevonden deze te openen. Dezo tentoonstelling, van de geduren de dit jaar vervaardigde kleedmgstukken en paramenten, mocht zeer veel belang stelling trekken. De loten, die te voren nog niet allen geplaatst waren, werden uitverkocht, de attracties brachten veel gezelligheid en ook een aardig sommetje in de kas. Onmiddellijk na de tentoonstelling werden de goederen naar de verschil lende Missies verzonden. I. Een zending jongens- en meisjes- kleeding naar Z. E. Pater van 't West einde in Midden-Africa, voor zijn Wees huis. II. Een kist met goederen ging naar Oeganda, Missie van father Van Oerle. Dit waren Khaki broeken en overhem den voor inlandsche priester-studenten. III. Aan den nieuw benoemden Pastoor Berkemeier zonden wij een superpli, drie misdienaarssuperpli's en eenige paramen ten voor zijn arme parochie te Den Burg (Texel). IV. Aan Z. E. Pater Bröcker, die de ze maand naar zijn Missie in Celebes vertrokken is, werd een doos met jon gens- en meisjeskleeding medegegeven. V. Aan 't einde van het jaar kwam Z. E. Peter Wijtenburg, een oud Leide- naar, bij ons aankloppen. Onze laatste voorraad bestaande uit 47 stuks kleeding zonden wij hem te Rotterdam, om mede te némen naar dn Congo. VI. Tenslotte was het ons nog moge lijk om 50 stuks meisjesjurken te ver vaardigen en te schenken aan het R. K. Werkloozencomité. Het was in hoofdzaak thuiswerk van de dames en meisjes. Gedurende dit jaar werden 4 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen gehouden. In ons bestuur kwam nog een vaca ture door vertrek van mej. Bögemann naar Zutphen. Onze vereeniging telt thans 374 leden en donateurs; dames, werkende leden; dames, jeugdclub. Moge onder Gods zegen en den steun van leden en donateurs en onze ijverige werkende leden het jaar 1932 weder vruchtbaar zijn voor de Missies. Iedere Vrijdagavond 8 uur. naaiclub voor de dames. Voorts Dined-«avond 8 uur (om de 14 dagen) jeugdclub in het Zitagebouw, Pieterskerkkoorsteeg. On onze avonden zijn nieuwe leden steeds hartelijk welkom. Namens het Bestuur B. VAN OERLE—SPIERENBURG. JAARVERSLAG VAN DE VEREENIGING S. VERONICA OVER HET AFGELOOPEN JAAR 1931. Uit vereenigingsoogpunt beschouwd, mogen we 1931 een zeer gunstig jaar noemen. Trots of liever juist door den algemeenen slechten toestand, kon onze vereeniging volkomen aan haar doel, steunen van stille armen, beantwoorden. Uit de cijfers, welke wij u straks zullen doen hooren, zal u blijken, dat door Sanc- ta Veronica veel en goed werk ver richt is. Het aantal kleedingstukken door ons uitgereikt, het aantal gezinnen door ons gesteund, nam in buitengewone mate toe. De finantiën, welke onze actie, naast de milde liefdadigheid van onze Katholieke dames, mogelijk moeten ma ken, vloeiden, dank zij de door ons ge organiseerde verloting ruimschoots toe. Zij werden echter in ruime mate dienst baar gemaakt aan ons doel. In het bestuur van onze vereeniging vonden verschillende veranderingen plaats door bedanken respectievelijk van voor zitster, 1ste en 2de magazijnmeesteresse. In deze vacatures" is thans voorzien en is het bestuur nu als volgt samenge steld: Voorzitster Mevr. Pollmann Schoon- dergang; Secretaresse mej. v. Teijlingen; Penningmeesteresse mej. Catijn; 1ste Magazijnmeesteresse Mevr. Jongmans Weenink; 2de Magazijnmeesteresse mej. Bayer; Geestelijk Adviseur Rector Reij nen; Afgevaardigde Mevr. Manders Vermeulen. We achten het onze plicht den afge treden bestuursleden een oprecht woord van dank te wijden, voor alles, wat zij voor S. V. gedaan hebben en tevens spreken wij den wensch uit, dat de ver eeniging noder het nieuwe bestuur moge groeien en bloeien tot heil van de velen, welke onzen steun zoo zeer behoeven. In 't bijzonder brengen we hulde aan de daadwerkelijke hulp en belangstelling, welke wij van onzen geestelijken adviseur Rector Reijnen mochten ondervinden. De steun, welke Z.Eerw. ons verleende door practische wenken en zijn rijke ervaring is niet genoeg te roemen. Naast Zijn- eerw. moeten we ook onze algemeene presidente Mevr. Manders noemtn die ons steeds met raad en daad tei zijde stond en eveneens veel tot tiet succes van S. V. heeft bijgedragen. Dat beiden nog lang deel mogen nemen aan ons ver een igingslevwn wenschen wij van ganscher harte. Ook willen we op deze plaats een beroep doen op uw laler sympathie en steun. Helpt allen mede om onze maga- zijnvoorraad en ook onze finantiën op dusdanig peil te brengen, dat niemand tevergeefs bij ons om hulp zal behoeven aan te kloppen. Dankbaar gedenken „we ook de aan gename samenwerking met „Hulp i. d. huishouding' „De Baby". Vertrouwende, dat uwe belangstelling voor S. V. in hoogere mate gewekt zal worden, laten we u thans de verschil lende feiten uit ons vereenigingsjaar hooren. Inkomsten 628.60 Uitgaven 298.98 Saldo 329.62 Inkomsten saldo 1930 39.98 Giften 39.— Donaties 97.50 Rente 0.09 Saldo verloting 452.03 628.60 Uitgaven aankoop goederen 235.62 Advert., Drukw35.93 Zaalhuur 15. Diverse 12.43 IMTERPAROCHIEELE „SANCTA VERONICA". Dames, u weet dat „Sancta Veronica" de eerste Donderdag van de maand, dus 3 Maart a.s. van 35 uur, Pieterskerk koorsteeg 15, zitting houdt, om in ont vangst te nemen, wat doop uw hulpvaar digheid tot stand is gekomen. Bovendien kunt u dan misschien weer wat katoen of wol meenemen. U doet 't toch allen, niet waar! Offert wat van uw vrije tijd op voor de stille armen. U maakt er zoovelen gelukkig mee. Mogen we op u rekenen? VEREEN. VAN ALTIJDDURENDE AANBIDDING EN LIEFDEWERK VOOR ARME KERKEN EN MISSIëN. Er zijn vele aanvragen om hulp, en vanuit arme parochies en van verre mis sielanden. Om aan alle hulpbeden te voldoen werken nijvere handen veel en vlug. Nu staat ons maar één naai* machine ten dienste; menigmaal geeft dat groote oponthoud in het afwerken der noodige goederen. Wij weten wei. dat op het oogenblik de tijd niet gun stig is, om bij edelmoedige menschen een naaimachine af te bedelen. Maar de wetenschap dat er in deze vereeniging zoo'n groote behoefte bestaat aan iets wat soms in huisgezinnen niet meer ge bruikt wordt, zou ons ten goede kunnen komen. lederen Maandagmiddag is er bijeen komst der werkende leden van 25 uur. Pieterskerkkoorsteeg 16. Namens het Bestuur, JO VAN DER LAAN Rijnsburgerweg 20 Het alleraardigste stukje in de vorige rubriek, onderteekend P. waarin een lans gebroken werd voor de R. K. Vrouwen bond contra de Huis vrouwen vereeniging kwam te laat in het bezit der redactie, om er een naschrift bij te geven wat we eerlijkheidshalve toch niet na willen la ten, ook, al onderstrepen we ten volle, het nut en de noodzakelijkheid van onze Vrouwenbond en haar veel omvattenden arbeid. De Vereeniging voor Huisvrouwen be doelt volstrekt niet te zijn een charita tieve vereeniging. Dè naam zegt het immers voldoende, enkel huisvrouwen, zich alleen begevende op het terrein der huishouding en alles wat daarmede samen hangt, zijn lid van deze vereeniging. De R. K. Vrouwenbond wil alle vrou wen omvatten jong of oud, gehuwd of ongehuwd en heeft in hoofdtrekken voor haar arbeidsveld gekozen, weldoen, ih welken vorm dan ook. En om deze reden is de Vrouwenbond dan ook voor ieder zoo bijzonder geëigend en zouden we zoo graag het aantal leden verdubbeld zien. Wellicht zal het artikeltje van P. daar toe een steentje bijdragen. Redactie Rubriek R. K. Vrouwenbond. Fr. S. R0MB0UTS. Katholieke Paedagogiek. Eerste deel: Het Kind. Drukkerij R. K. Jon gensweeshuis. Tilburg, 1931. Een boek over „opvoedkunde". Veel is er op paedagogisch gebied geschre ven, maar groote behoefte was er aan een katholieke opvoedkunde. F. Rombouts heeft door zijn vlotte manier van schrij ven dit als een boeiend boek voor ons BROEDERS-CONGREGATIE Q.L.VROUW VAN VII SMARTEN NOVICIAAT JUVENAAT VOORHOUT MISSIE IN CHINA n*» Opleiding vanaf 12 jaar voor jongens die neiging gevoelen om Broeder te worden in verschillende ambachten bij het Lager On derwijs en Nijverheidsonderwijs. Kost- en leergeld nader overeen te komen. Prospectus wordt gratis op aanvrage toe gezonden I We zijn zoo gauw geneigd te zeggen: I „Opvoeden is geen theorie, ieder kind heeft andere, leiding noodig, ik behoef daar niets over te lezen, mijn praktijk i zegt me genoeg". Laat ik u dan een goede raad geven: lees tegen uw zin dit boek en oordeel er over als u 'fc geheel gelezen heeft. Het zal u in veel gevallen helpen bij moeilijkheden, die u met de opvoeding van uw kinderen ongetwijfeld tegen zult komen. I Door andersdenkenden kan het ook voor een groot gedeelte gebruikt wor den. Voor ons, katholieken, heeft het een bijzondere waarde, omdat het zoo frisch op geestelijk gebied de ontvanke lijkheid van do kinderziel weet te tref- fen. Niet alleen ouders, maar ook onder wijzers, waar het eveneens voor geschre- j ven is, kan ik het van harte aanbevelen. J J. F. ADOLF K0LPING. XXVII. De verdere voortgang van het werk is zeker wel zoo interessant als de groei der Keulsche vereeniging. Waar we in twee voorgaande artikelen reeds hebben gewezen op die uitbreiding, kunnen we ons bepalen tot algemeenheden. In Duitschland groeide alles in een ge regeld tempo en schier elke maand verre zen nieuwe vereenigingen, schoten de wor tels dieper en werden de bestaande ver- eenigingen de motoren voor het in Duitsch land zwak staande Katholicisme. Men ver- gete niet, de arbeiders en de kleine bur gers, door maatschappelijke ellende in ver val, werden in den macht der socialisten gedreven en juist daarom was een sterke organisatie dringend noodzakelijk. Kolpmg riep daartoe ook voor zijn Keulsche Ver eeniging de hulp in van den Staat; Bonn en Koblentz deden evenzoo. Pas had de regeering aan de Evangelische Jongelings- vereenigingen geldelijke steun verleend en daarop beriep men zich. Van alle kanten kwamen goede berich ten en bij hun Stichtingsfeesten stond men verbaasd over de vitale kracht der Ge- ze llen- Vereenigingen. De Bisschop van Mainz, Mgr. von Ketteler, hield herhaalde lijk meesterlijke toespraken, waarbij deze vooral wees op de roeping van Kolping. Inderdaad was Kolping door de Voorzie nigheid daartoe gebracht; hoe anders te verklaren dat, toen Paus Leo's „Rerum Novarum" verscheen, de organisatorische gedachte van Kolping de juiste was? Als God's werk wordt het duidelijk en waar! In de jaren 18501860 was er een zeer sterke uitbreiding merkbaar in Zuid- Duitschland en Oostenrijk, en München was daarin toonaangevend. Maar wat te doen zonder geld? Maar ook hier was het pen ningske der arme van waarde en Praeses Mayer was niet de man van talmen, maar van onversaagd doorzetten. Een fijn-typeerend staaltje van degelijke waardeering mogen we niet onvermeld la ten. Mgr. ióchaffer schrijft aldus: „Toen de Gezellen-Vereeniging te München eens ge meenschappelijk ter Communie ging, zag dr. Christmiller een arm vrouwtje bitter weenen. Hij nam haar ter zijde om de re den te vernemen. Ik heb twee zonen gehad, sprak zij, de een zit in het tuchthuis en de andere ging de vreemde in en is van kommer en ellende gestorven. Lk zou ze nooit verloren hebben, als deze vereeniging toen maar be staan hadr". Door de keurige houding der gezellen in de H. Mis en aan de Communiebank werd de menigte geestdriftig en bij het vasthou den aan „Godsdienst vooraan" klom de waardeering. Dr. Rinecker, als kanselrede naar beroemdy sprak over de houding der gezellen: „Ik wenschte op den kansel te staan om aan het volk te zeggen, wat de Gez.-Ver. is en wat de menschen voor haar moeten doen". Op den Ssten December 1853 heeft hij 't gedaan en alle predikers der stad Mün chen had hij uitgenoodigd hetzelfde onder werp te behandelen. Zijn tekst was: Sa- pientia aedificavit sibi domum. De Wijs heid heeft zicheen huis gebouwd. Hij kweet zich schitterend van zijn taak en de toe standen besprekend, bracht hij naar voren de enorme verdienste der Gez.-Ver., die de jongemannen niet alleen beschermde, maar ook opvoedde tot bewust Christen. Het was voor Praeses Mayer een zware taak om gereed te komen met een gebouw, doch gesteund door rijk en arm, door baas en gêzel, begon hij te bouwen en Augustus 1854 stond het huis onder dak, maar zon der meubels. Door de cholera werd de edelmoedige weldoener en bouwmeester weggerukt en pas maanden daarna kwam men, geholpen door een aanzienlijke gift, klaar. Aartsbisschop Graaf Reisaoh wijd de het gebouw in en onder de vele aanwe zigen was een eenvoudig priester, met tra nen van vreugde, over het prachtwerk der Münchener gezellen ten zeerste voldaan het was Vader Kolping. S. M. RETRAITECLUB „ST. CLEMENS". We vestigen nog eens extra aller gezel len aandacht op het volgende: Onze retraite II wordt gehouden van 12-^15 Juli in het Clemenshuis. Wie in den zomer ter retraite wil gaan, vindt hier een prachtige gelegenheid. De kosten zijn 6.50 en de gelegenheid tot sparen, op eike bij eenkomst, staat voor iedereen open. Mocht een gezel dan niet kunnen, voor een enkeling is 't moeilijk misschien, dan kan nog aangesloten worden bij de Paasch- retraite van 2629 Maart. Kosten eveneens 6.50. Let wel, wie eenigszins kan, maakt na tuurlijk gebruik van onze retraite II, van 1215 Juli, want in de toekomst moeten we deze retraite geheel vullen, gelijk we onze Kerstretraite geheel vullen. Inlichting verstrekken we gaarne. Het Bestuur. WIE IS MACHTIG? 't Was 'n avond van je welste! 't Vasten avondfeest ons door de K.R.O. gegeven, bracht ons in de echte carnavalsstemming. De intrede van Prins Carnaval met zijn hofhouding maakte de K.R.O. met zijn luis tervinken tot één groote familie, 't Con cert met zang, muziek en humoreske, de nieuwste schlagers, 't was alles „hoog staand" en „voor elck wat wils", 't Was als 'n afscheidsfeest aan den tijd achter ons. Bij het ontwaken den anderen morgen, schoot 't nog door ons hoofd, en moesten wij nog lachen om 't bliksemdrama„Wie", waar wij zoo ingeloopen waren. Eerst toen de Priester ons hoofd met asch bestrooid had en ons vermaand: Ge denk o mensch Toen waren wij in de stemming, die ons tijdens de groote vasten past: „Inge keerd"! De Kerk heeft zich in 't paars gestoken. Paars: boete, versterving! Kostbare tijd voor ons, juist voor ons, jongeren! Ook al behoeven wij nog niet te vasten, dan nog, is deze tijd voor ons kostbaar. Deze tijd wil voor ons niet zeggen, dat wij met 'n be grafenis-gezicht moeten gaan loopen. Nog minder, dat wij niet vroolijk en opgewekt mogen zijn. De H. Vastentijd moet voor ons, jonge ren, zijn: ,,'n Tijd van zelfbeheersching"! Juist in deze tijden van luxe, weelde, genot en zich in alles toegeven, moet voor ons 'n aansporing zijn, ons zelf te leeren be- heerschen lederen dag opnieuw zal de gelegenheid zich meermalen voordoen, om zioh te be- heerschen. Zich vrijwillig iets ontzeggen of op te zeggen. Het zal ons karakter ver edelen, onze wil stalen 1 In één woord, 't zal ons man maken!' Christus is ons voorgegaan, wij willen Hem volgen! De Kerk wordt wel eens ge noemd de Opvoedster aller tijden. Zij weet, wat voor ons 't beste is. Zij ook is het, die ons aanspoort de strijd tegen ons zelf aan te binden! Pak aan dan en trek den nieu wen mensch aan! 't Zal ons zelf en de ge meenschap ten goede komen. Alles op zijn tijd. Ook voor ons, jongeren, kan 't- geen kwaad eens ernstig in ons zelf te keeren. Vooral in dit jachtende en jakkerende tem po, waarin alles vliegt en iede rgehaast is. Hebben wij den moed ons zelf 't halt toe te roepen en te denken aan 't Vaderland, waarheen wij op reis zijn en waar ons ver blijf eeuwig zal zijn. Laten wij Christus' H. Lijden bemeditee- ren, ons leven er naar inrichten, dan zal de Vastentijd vol genaden voor onze ziel en zegen voor ons tijdelijk welzijn wo-rden. Als dan onze Moeder de H. Kerk met Paschen haar „Resurrexit Christus" zal zingen, zal dit ook voor ons 'n belofte in houden. Met Christus immers zullen wij eenmaal verrijzen ten eeuwen Leven! Ik herhaal: Wie is machtiger dan die zich beheerscht. 'n Kolpingsbroeder. MEDEDEELINGEN. De Studieclub houdt morgen een excur sie naar de Hoogl. kerk. En Dinsdag a.s. te half negen houdt de clubvoorzitter Steph. Menken een inleiding over Kanun nik dr. Th. van Tichelen, de Priester, de Vlaming, de Schrijver. De Tooneelclub vangt deze week aan met hare repetities voor een Tooneelstuk bij gelegenheid van ons Installatie-feest Zondag 17 April a.s. Aan dit spel zullen vooral de jóngeren leden mededoen. Zoo hebben dezen een mooie gelegenheid bij dit meer huiselijke feest zich te oefenen voor de grootere uitvoeringen. De Symphonie repeteert Vrijdag a.s. voor het eerst onder leiding van hare nieu we dirigent. Tevens is het ledental met een vijftal veelbelovende spelers uitge breid. ZIEKENFONDS „CORN. MUSIUS". Het reglement van ons Ziekenfonds vol gens de nieuwe regeling is in een keurige uitgave in druk verschenen. Dit reglement dient tevens als bewijs van lidmaatschap. Einde der komende week zal het aan de onderscheidene leden worden toegezonden. Beeldspraak. Blijf daar toch niet staan, idioot, als een onopgehelderde moordzaak!

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5