23ste Jaargang ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 No. 7138 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN UIT DE ONTWAPENINGSSTAD BINNENLAND ST.-CLEMENSRETRAITENKUIS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f 2-60 per kwarr&a! Franco per poet f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur on verhuur, koop on verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Nogmaals het z.g. Kortings wetje. „Het schijnt niet overbodig nog iets meer mede te deelen over de beslissing der Tweede Kamer inzake het z.g. Kor tingswetje" aldus een der Kamerlid- redacteuren in de „Volkskrant". En hij heeft daarin volkomen gelijk. Ook de „Maasbode" van gisteravond schrijft een vrij groot artikel (ook van een Kamerlid-redacteur?) om het verloop van zaken duidelijk te maken. En wij willen graag erkennen, dat bed den daarin wel zijn geslaagd. In 't bij zonder de houding der Katholieke fractie in deze is duidelijker geworden, dan zij ons althans was. Wij laten den schrijver in de „Volkskrant" aan het woord: Een zeer groote meerderheid der Ka mer had tegen het z.g. Kortingswetjo van minister De Geer ernstige bezwaren. De eerste behandeling moest dan ook op het laatste moment worden ge schorst. Men wilde blijkbaar een conflict vermijden. Toen werd een amendement-Van Vuu- ren ingediend, gevolgd door §en sub- amendement-Suring. Dit laatste was het verst strekkend. Het kwam het eerst in stemming en werd aangenomen met niet minder dan 77 tegen 13 stemmen. Men zou nu hebben verwacht, dat het zoo gewijzigde amendementVan Vuuren nu ook met dezelfde meerderheid werd aangenomen. Het werd integendeel ver worpen met 55 tegen 36 stemmen. Was het aangenomen, dan zou voor alle ge meenten, behoudens voor gemeenten, die meer dan 80 opcenten op de Gemeente fondsbelasting heffen deze werden vrijgesteld een gelijke korting van 3 pet. worden toegepast. Deze heffing zou niet toegepast worden op de provincies en zij hield verband met de salarissen. Het gewijzigde amendement-Van Vuu ren bracht dus een groote verbetering. Het zou de beste oplossing zijn geweest. Het blijft dan ook onbegrijpelijk, dat ie sociaal-democraten en vrijzinnig-demo craten, die dit amendement hielpen ver beteren, er toch tegen hebben ge stemd. Dit was in elk geval een slechte politiek. De Kamer kwam toen voor velen onverwacht voor de beslissing te staan, om het ongewijzigd wetsontwerp aan te nemen of te verwerpen. Verwer ping zou een ministerieele crisis hebben veroorzaakt. Zulk een crisis in dezen tijd en op dit moment, nu een nieuwe Staats-, leening is uitgeschreven, zou ernstige gevolgen hebben gehad. Men moet er niet lichtvaardig over denken. Een ge wetensvolle beslissing op zulk moment, kan zwaar vallen 1 Wij weten nu, dat de Katholieke Kamer fractie tegen het wetsontwerp-De Geer was; dat zij (in haar geheel of de meerder heid?) dat wetsontwerp bevredigend gewij zigd oordeelde door aanneming van het amendement-Van Vuuren; dat „voor velen onverwacht" dit amendement werd verwor pen, en de meerderheid der Katholieke Ka merfractie toen alleen daarom voorstemde, omdat zij geen kabinetscrisis durfde ver oorzaken. In dat „voor velen onverwacht" afstem men van het amendement-Van Vuuren kan dan ook een verklaring worden gevonden voor het zwijgen van de meerderheid der Katholieke Kamerfractie, die onver wacht voor ons allen vóór het wetsont werp stemde. De sociaal-demoeraten en vrijzinnig-de mocraten hebben hier ongetwijfeld een slechte politiek gevoerd. DU staat vast. MaarEn „Volkskrant" èn „Maasbode" hadden er óók op kunnen wij zen, dat het amendement-Van Vuuren zou zijn aangenomen, als mèt de geheele Ka tholieke Kamerfractie ook de andere twee reehtsche Kamerfracties zich in haar ge heel daarbij hadden aangesloten. Er is in deze toch ook wel, aan verscheiden, kanten, naar 't ons toeschijnt, een tekort aan be vredigend overleg geweest, noodig om die slechte politiek van de S.D.A.P. en Vrijz.- Democr. te keeren. Diplomaten die kunnen lachen. GENEVE, 24 Februrai. om een uur ongeveer is het eerste deel der Ontwapenings-Cónfe- j rentie geëindigd, zooals dat officieel heet: als een nachtkaars uitgegaan, luidde de al- gemeene indruk. En dat kon ook bijna niet anders. Het punt dat van Maandag 8 Februari af ze ventien dagen lang op de agenda stond, heette „Discussion générale". Wat wordt er gediscussieerd Niets natuurlijk. Het geen achter dien hoopgevenden naam schuilt, is niet anders dan wat in onze spreekwijze heel wat juister „Algemeene Beschouwingen" heet. De rest is duidelijk. Vier-en-zestig aan wezige landen beteekenen ook vier-en-zes tig sprekers, oftewel vier-en-zestig redevoe ringen. Er is een Ontwerp-Overeenkomst der Voorbereidende Ontwapenings-Com- missie binnen wier kader de redenaars min of meer blijven moeten. Strikt genomen zeggen ze dus. een paar schakeeringen uit gezonderd, allemaal hetzelfde. En de eerste week ging het nóg. De groote lan den deden hun stemmen hooren, de Braziliaan de Macedo Soares hield een toespraak van tien minuten, het nieuwtje was er nog niet af. Maar toen de tweede week werd ingezet door den vertegenwoor diger van Haïti, die ongeveer twee uren noodig had om er het zijne van te zeggen, toen minderde de belangstelling ziender- oogen. De Conferentie op zoek naar een spreker. Toen we voor het eerst tot den engelen bak werden toegelaten, welke in het Palais du Grand Conseil voor perstribune dient, hingen daar zeer discrete kartonnetjes met het verzoek om niet te applaudissee- ren. Een dag of drie, vier, hebben we on der dat regiem geleefd, toen, ofschoon nie mand tegen dit verzoek in handelde, die discrete kartonnetjes plots verdwenen wa ren, om plaats te maken voor enorme plakkaten welke elk teeken van afkeu ring of instemming direct verboden. Deze plakkaten golden ook de „publieke belang stelling", welke van het kartonnetjes-sys teem verschoond was gebleven. Zoo langzaam-aan zijn die plakkaten een stille ironie geworden, waar ze met hun dringend-zwarte opschriften hingen als een gil in de woestijn. De „publieke be langstelling" toch, die ondanks alles ap- plaudisseeren bleef, had haar voor drie weken zoo moeizaam veroverde plaatsen bijna geheel verlaten. De pers die een paar weken geleden met opdrachten van twee- en drie-duizend woorden per dag in haar zak liep, mocht nu de honderd of bonderdvijftig woorden niet overschrijden, en de journalisten hin gen in de bar, in de perszaal, en wianneer men terugdenkt aan den tijd, toen men bijna over elkaar heen moest stappen, dan zijn er de laatste dagen velen «.elfs niet meer naar de Place Neuve gekomen. De gedelegeerden waren nog trouw op hun post. Grooter echter dan voor Gerr spreker was gewoonlijk hun belangstel ling voor de kranten, waarvan ze heele pakken meebrachten. Een vermakelijk incident teekende he denmorgen wel heel duidelijk de alge meene malaise. Toen Arthur Henderson den allerlaatste spreker, den vertegenwoordi ger van Venezuela, opriep, bleek dezu zelfs niet in de zaal te zijn. Er werden een paar boden uitgezonden om hem te zoeken. Toen ze onverrichterzake terugkeerden, schorste de voorzitter ten einde raad de vergadering voor tien minutenEen kwartier laten was de heer Makay, die rus tig in zijn hotel zat, ontdekt en stak hij met zijn speech van wal. Als de Duitschers konden lachen. Eenige afwisseling bracht nog de rede van Nadolny. In groote lijnen waren de Duitsche voorstellen natuurlijk al bekend sinds de vergaderingen der Voorbereidende Commissie. Maar dat deed toch aan de sen satie niets af van ze officieel te hooren verkondigen en ze te zien deponeeren op de tribune van den voorzitter. Als de eerste indruk beslissend is Een Fransche krant, waarvan we ons momenteel den naam niet met zekerheid herinneren, schreef onlangs dat de Duit schers nooit of te nimmer succes zullen hebben in de diplomatie.... omdat ze niet kunnen lachen Daar valt wat voor te zeggen. zoek zijn; diplomaten die niet Zie nn bijvoorbeeld Tardieu. Keurig ge kleed, de eenige man ter wereld die wer kelijk elegant een lorgnet weet te dragen, een paar krullen in zijn haren waarvoor een Napolitaansche Figaro in z'n knieën zou vallen, beklimt hij de tribune, lacht eens naar Arthur Henderson, lacht eens naar de vergadering, deponeert zijn be faamde voorstellen, lacht nog eens en heel de Conferentie, ofschoon zij nauwelijks den moed vindt om te ademen, terwijl zij haar hart vasthoudt, heel de Conferentie, zeg gen we, lacht mee en applaudisseert. Paul Boncoür. die, wanneer onze mid- deleeuwsche schilders zich niet vergist heb ben, sprekend op den H. Petrus lijkt, glim lacht den heelen dag en schijnt zelfs niet te kunnen spreken zonder te la-ehen. In- tusschen slaagt hij er als voorzitter van den Volkenbonds-Raad in om den Japan ner Sato alles onder zijn neus te wrijven zonder hem éénmaal nijdig te maken. Reynaud, die eiken dag een ander zwart costuum draagt, heeft in zijn bolrond ge zicht, dat nog een beetje gebruind is van zijn lange reis door de tropen en dat be kroond wordt door een glimmende brij" van heel veel pommade en heel weinig haar, de lachrimpels zoo diep ingegroefd staan, dat hij zelfs lacht, wanneer hij niet lacht. En intusschen is hij dikke vrienden met den fascist Grandi. ondanks dat hij toch ook over Tunis Minister van Kolo niën is; althans, een paar dagen geleden nog was. En nu de Duitschers Briining staat te preek en, dat je onwille keurig op het ritueele „in de eeuwen "dei eeuwen, amen zit te wachten. Weiszacker lijkt te snikken wannéér hij1 in den Raad van den Volkenbond, met een kleur tot achter zijn ooren, een paar woorden zegt. Von Bülow, die zijn haar precies kamt als Napoleon, kijkt of hij morgen den slag van Waterloo zal verliezen, en. wanneer hij het met den Iithauer Zaunius aan den stok heeft over Memel, zou men wenschen, dat er maar vast een Volkensbondsleger klaar stond om in te grijpen. En voor de verdediging der Duitsche voorstellen zendt men Nadolny. Als ge zant in Ankara is die ongetwijfeld op zijn plaats, want het lijkt waarschijnlijk dat Mustapha Kémal Pascha van krachtige fi guren houdt. Ook in Rome zou hij het wel „doen". Von Neurth lijkt zoo Weensch- aristocratisch naast Mussolini. Nadolny sprak als een kolonel met pen sioen en met jicht. En wij herhalen: Als de eerste indruk beslissend is.... De vooruitzichten zijn gunstiger. Arthur Henderson besloot de Algemeene Beschouwingen met een lange rede waarin hij de voorloopige resultaten der Conferen tie besprak en zeide, in de vrij groote ge lijkheid der geuite meeningen op sommige zeer belangrijke punten een gunstig voor teeken te zien van het verder verloop der bijeenkomst welke, volgens de woorden van Gibson, geen bijeenkomst der regeeringen, maar der volken is. Evenals in zijn openingsrede schilderde hij de gevolgen van een modernen oorlog, ook voor de niet-strijders en vooral voor de kinderen, herinnerde hij aan de harde les van het conflict in het Verre Oosten, en constateerde hij met genoegen den vasten, algemeenen wil die thans ook door de meeste redenaars uitgesproken is, om door de vermindering en de beperking der bewapening den oorlog zooveel mogelijk buiten te sluiten. Hij wees er op hoe vrijwel eenstemmig de vermindering der zware artillerie, der groote tanks en der linieschepen is be pleit. hoe de afschaffing «van gassen en ba cillen, alsook de beperking van het lucht bombardement, practisch reeds een feit ge worden is. Vooral legde hij er den nadruk op, dat de Ontwerp-Overeenkomst der Voorberei dende Commissie gehandhaafd is geble ven als basis der Conferentie. En dit is inderdaad wel het meest ver heugende feit. Veel waarde heeft de Ont werp-Overeenkomst als zoodanig niet, zij is veel te weinig positief; de verschil lende redenaars hebben er, om het popu lair uit te drukken, aan gevrals de ratten, de Fransche, Duitsche, Russische en Turksche voorstellen staan er feitelijk glad naast, maar voorloopig is ze behouden en de Conferentie heeft een basis waarop ze bouwen kan wat ze zelf wil, terwijl ze an ders voor een chaos van onverzoenlijke ideeën en meeningen had gestaan en.... beter gedaan had met maar naar huis te DE VERHOOGING VAN DEN WIJN ACCIJNS. Maatregelen van de wijnproduceerende landen gevreesd. Aan de Tweede Kamer is een adres ge richt door het Comité van Economisch Ver weer uit de Nederlandsche Land- en Tuin bouworganisaties, waarbij zijn aangesloten de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond, de Bond van Kaasproduoenten, de Chris telijke Boeren- en Tuindersbond, de Ka tholieke Nederlandsche Boeren- en Tuin dersbond, het Koninklijk Nederl. Land- bouw-Comitó en de Nederlandsche Tuin- bouwraad. Gewezen wordt op bet adres van de Vereeniging van Nederlandsche Wijnhan delaars en wel meer bepaald van het aan het slot van dit adres vermelde, luidende: „Ten slotte veroorlooft de Vereeniging van Nederlandsche Wijnhandelaars zioh, er Uwe Kamer op te wijzen, dat reeds de kennisneming alleen van het wetsontwerp tot een zeer geprikkelde stemming in de wijnproduceerende landen heeft aanleiding gegeven. Vooral omdat in enkele landen, die het meeste nadeel van de nieuwe ac- cijnsverhooging zullen ondervinden, in den laaf/sten tijd tegenover den Nederland- schen export, vooral van zuivelproducten, eei. wat concilianter houding was aange nomen dan er bestond in de eerste tijden dat men in die landen contingenteerings- De Vereeniging van Nederlandsche Wijnhandelaars kan niet ontkomen aan de vrees, dat dat laatste wetsvoorstel zijn weerslag zal krijgen in nieuwe maatregelen van de bedoelde Staten, welke maatrege len niet anders dan tot groot nadeel van den Nederlandschen landbouw, de Neder landsche veeteelt en de Nederlandsche ex portindustrie zullen kunnen leiden". Daaruit concludeerde het Comité, dat het overtuigd is van het gevaar, dat dreigt, zoo in Frankrijk hèt door den minister van Financiën ingediende wetsontwerp tot ontstemming leidt en de afzet van Land en tuinbouwproducten, met name van kaas, naar Frankrijk daardoor weer moei lijkheden zal ondervinden, waarbij in het bijzonder in het oog moet worden gehou den, dat de Fransche consument, hetzij door den prijs, hetzij om andere reden, eenmaal afgeleid zijnde van het gebruik van Nederlandsche land- en tuinbouwpro ducten, in het bijzonder van Nederlandsche kaas, niet gemakkelijk tot dat gebruik zal worden teruggebracht; dat het meent, daar nu eenmaal de ver schillende landen, in casu Nederland en Frankrijk, meenen door maatregelen, die den handel in het algemeen en den handel in land- en tuinbouwproducten in het bij zonder belemmeren, iets te moeten doen in het belang van de financiën van dat land, het hem wil voorkomen, dat het veel juister zou zijn, als de regeeringen van beide landen middelen zouden willen bera men, waardoor de wederzijdsche afzet werd bevorderd in plaats van dat hij werd belemmerd; dat, nu een wetsvoorstel tot verhooging van de opcenten op den accijns van wijn van 20 op 80 bij de Kamer is ingediend, Let alleszins gerechtvaardigd is aan de Kamer te vragen, de behandeling van dit wetsontwerp niet te doen plaats hebben, alvorens duidelijk is gebleken dat het der Regeering niet mogelijk is tot overeenstem ming te komen met de regeering der Fran sche Republiek inzake de middelen, die kunnen dienen om den afzet der wederzijd sche landbouwproducten, zuivel en wijn te bevorderen en daardoor de landbouwende bevolking in haar zwaar bestaan een rug gesteun te geven. Oud-zouaaf overleden. Te Venlo is in den ouderdom van 89 jaar overleden de heer H. H. Trienekens oud- Pauselijk zouaaf. De overledene was door Z. H. Paus Pius IX begiftigd met de me daille „Bene merenti". VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Alle moties van wantrouwen in de regee ring Brüning door den Rijksdag verwor pen. (Buitenl. 3de blad). Hitier beëedigd als ambtenaar. (Buiteni., 3de blad). De toestand rondom Sjanghai. (Buitenl., 3de blad). BINNENLAND. De R. K. Land?rbeidersbond St. Deus De'dit heeft het aanbod der Patroonsver- eenigingen in de Bloembollenstreek aan vaard. (1ste blad). Bejaarde vrouw te Rotterdam verbrand. Vrouw te Den Haag zware brandwan den bekomen. (Gem. Berichten, 3de blad). EIGEN CORRESPONDENTIE UIT GENEVE Bladz. 1 VAN HET OORLOGSTER REIN IN MANDSJOERIJE Bladz. 5 EEN NOVELLE VAN EDGAR WALLACE Bladz. 5 DE UITBREIDING VAN ONZE COURANT. Het is ons voortdurend streven, zooveel mogelijk aan de wenschen en verlangens van onze lezers te voldoen. Wij weten, dat in ieder Katholiek ge zin behoort te zijn een Katholieke courant vooral in dezen tijd nu juiste inlichting en voorlichting omtrent zoovele belangrijke feiten en vraagstukken dringende eisch is. Wij weten ook, dat door zeer velen wordt begeerd een eigen plaatselijk en ge westelijk dagblad. De „Leidsche Courant" wil zijn voor een groot gedeelte van Zuid-Holland het ge westelijk katholiek dagblad, dat in ieder katholiek gezin toegang vindt. Wij hebben sedert eenige maanden, ter verdere vervolmaking van onze courant, ons van de medewerking van verscheidene correspondenten en medewerkers in het buitenland verzekerd. En wij hebben mo gen constateeren, dat deze nieuwe uitbrei ding van den inhoud onzer courant door onze lezers wordt gewaardeerd. Over deze waardeering verheugen wij ons. Om onze courant te doen beantwoor den aan alle eischen, die aan een gewes telijk katholieke courant kunnen worden gesteld, bedelen wij geen steun, maar vra gen wij wel daadwerkelijke waardeering, sympathiek medeleven der Katholieken met hun eigen courant Wij mogen in dit nummer geven de eer ste correspondentie uit Genève waarheen de aandacht van heel de wereld is gevestigd van een eigen correspondent. TE N00RDWIJKERH0UT gaan en geen kostbaren tijd te verspillen. Natuurlijk kan men daarop niet al te veel staat maken, daar de meeste spre kers een slinger om den arm hielden. De eigenlijke Conferentie gaat pas beginnen in de Algemeene Commissie die vanavond haar eerste zitting hield. Er werden daai reeds dadelijk spijkers met koppen gesla gen. Wijl de vergadering tot morgenochtend onderbroken werd, komen we er later op terug. JAN HOEK. Zaterdag 58 Maart. Geh. en ongeh. mannen f 6.50 Zondag 2023 MrL Heeren gegoede stand 15. Woensd. 23—26 Mrt. Dames onderw. 10.— Zaterdag 2629 Mrt (Paaschdagen) St Josephgez. en andere J. M. 6.50 Dinsdag 19—22 April Jonge Dames 10.— Zaterd. 2326 April Geh. Mannen 6.50 Dinsd. 2629 April Meisj. bov. 17 j. 6.50 Zaterd. 30 April3 Mei Leden Voetbalbond 6.50 Dinsdag 3—6 Mei Meisjes 15-17 jaar 6.50 AANMELDING BIJ DE DIRECTIE. TEL. 6048. 1556

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1