VAN MOEKDEN NAAR SJANGHAI. RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK 4 ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 Mandsjoerije is definitief door Japan bezet. Voor de correspondenten is er nog maar weinig werk te doen: bandietenbestrijding, vorming van regeerings- partijen, elkaar raadseltjes opgeven of Mandsjoerije een kolonie, een onafhankelijke republiek, een kei zerrijk of een mandaat natuurlijk onder Japan- sche Staatshoogheid zal worden. Intusschen is, zooals men weet Mandsjoerije tot een republiek verklaard. VAN ONZE CORRESPONDENT. SJANGHAI, Februari. Dat alles ie niet erg interessant want, zooals het aan de beurs is, is het ook hier: wat heden als een feit wordt genoemd geldt morgen al weer net en wie geen ef fecten heeft, heeft ook geen belangstelling voor de koersen. Men moet derhalve weer een nieuw veld van actie zoeken. Waar heen zal ik gaan? Op mijn program stond Korea als mijn eerste reisdoel, maar Seoul en al die kleine stadjes sliepen de slaap van Doornroosje, terwijl in het Zuiden al les borrelde en siste en men geen oogen- blik wist, wanneer de bruischende vulkaan tot uitbarsting zou komen en wat er van het gevolg zou zijn. In Peking zat Tschang-Tsueh-Liang, de jonge Maarschalk, van wie men vertelde, dat hij het liefste naar Amerika zou gaan om bevrijd te worden van al die regeerings- zorgen, in Nanking volgde de eene minis ter van buitenlandse he zaken den anderen in sneltreintempo op, nauwelijks had een minister zijn ministerie betreden of hij ging er alweer uit en liet zijn portefeuille aan den een of adderen opvolger over, m Shanghai scheen de temperatuur op kook hitte te zijn gekomen. Men kon in de kran ten lezen, dat de Japansche consul aan den Chineeschen burgemeester een ulti matum had gezonden, wegens de anti-Ja- pansche organisaties en de krantenartike len, die op minder vriendelijke wijze over de mariniers hadden geschreven. Waarheen zou men gaan om op tijd daar te zijn, waar het een ofander was te ver wachten? Want men moet niet vergeten, dat Moekden eenige dagen ver van al deze plaatsen is verwijderd. Eerst dus maar op reis gaanover Dairen gaat de weg in elk geval, en een definitief besluit kon onder weg nog altijd genomen worden. Ik stond op het station te Moekden en wachtte op den expres-trein naar het Noorden. „Masehi maschi Mister Bosshard, gaat u weer eens een klein reisje maken?" Achter mij stond een Japansche politie agent, die ons buitenlanders altijd begroet en afscheid van ons neemt als wij op het perron verschijnen. „Waar gaat u nu dezen keer heen?" „Naar Dairen". „Sssss naar Dairen". Hij zoog de lucht door neus en mond naar binnen, als slechts een Japanner doen kan, dan zeide hij verder: „Een mooie stad, u kent toch Dairen, nietwaar?" „Nog niet". „Dan zult u wel eenige dagen daar blij ven?" „Dat weet ik nog niet". „Sssss en wanneer komt u terug?" „Dat hangt van de gebeurtenissen af!" „Sssss morgen gaat een schip van Dairen naar Shanghai. Gaat u daarmede mee?" „Dat is nog niet bepaald". Op deze wijze spraken wij een tijdje met elkaar, terwijl ik op den trein wachtte en aldoor bij mijzelve overlegde: zal ik naar Seoul, naar Peking, naar Nanking of Shanghai gaan? Ik vroeg mijn Japansche politieagent om raad. „Sssss Shanghai zal voor u zeker de meest intéressante plaats zijn", antwoord de hij zonder zich lang te overleggen. De trein kwam binnen, de bagage werd in de wagen gebracht, mijn vriend op het perron drukte mij de hand. „Vergeet u niet, dat uw schip om 11 uur naar Shanghai gaat en wanneer u mis schien terugkomt stuurt u mij wel bericht. Niet dat ik lang zou moeten zoeken om u te vinden. Wij vinden u altijd. Hier is mijn kaartje". De locomotief floot, de trein reed weg. Ik zit aan het venster en lees het kaartje dat ik nog altijd in de hand houd. Japanese Gendarme Y. Kurimata, Moek den Militarry Police, tel. N. O. 2005. De Japansche gendarmen zijn chic ge worden. Vroeger kwamen zij met hoog of- ficieele gezichten en bestormden de vreemdeling met plompe vragen: hoe heet u waar gaat u Daar toe What is your business? Heden worden de gewenschte informaties op den onverbiddeiijken weg van een gesprek bijeengebracht en men krijgt nog goeden raad op den koop tool Terwijl de trein noor vruchtbare vlaii- ten rijdt begin ik weer te deuken: zal ik zal ik niet zal ik naar Shangia gaan zal ik niet naar Shangia gaan. Des avonds kom ik in Dairen aan en besluit om er nog maar eens een nachtje over te sla pen. Dairen, een prachtige stad, de mooiste stad van Mandsjoerije. Welk een contrast tusschen het smerige onverzorgde Obarbin en het zindelijke, tusschen heuvels gelegen Dairen met zijn breede asphaltstraten, zijn aardige huisjes in de buitenwijken en de prachtige gebouwen in het midden der stad. Alles ziet er hier zoo zindelijk en frisch gewasschen uit: schoolkinderen op straat, de Rickscha-man in zijn witte handschoenen, de taxi-chauffeur met don onverbeterlijk gestreken broek, de plant soenen en zelfs het ijsveld midden in do stad glanst als een reusachtige winkelruit, die zoo juist door de glazenwasschers on derhanden is genomen. Als een eeuwige Zondag doet Dairen aan en toch wordt hier geweldig gewerkt. Dairen is de haven van de grootste beteekenis van Mandsjoe rije. Hij is in de laatste jaren voor den toenemenden handel van dit opbloeiende land te klein geworden. De kaden, de pak huizen, het geweldige hospitaal van de Zuid-Mandsjoerijsche Spoorweg, de admi nistratiegebouwen, allen laten den vasten wil van Japan zien, dat op het Aziatisch continent definitief voet wil zetten, om afzetgebieden voor zijn industrieën te vin den. Op den heuvel, de heele stad over- heerschend, staat het monument voor de soldaten, die in den B ussisoh-Japanschen oorlog zijn gevallen. Heele scharen van kinderen maken in den voormiddag een pelgrimstocht naar dit eenvoudig helden graf. De onderwijzers vertellen hun in het Japansch de geschiedenis van verleden da gen. Spoedig zal op een anderen heuvel een nieuw monument oprijzen voor de sol daten die in 1931 in Mandsjoerije zijn ge vallen. Om 11 uur verlaat de „Hoten Ma- ru" den haven. Langzaam glijden wij uit den sterk bevestigenden inham naar open zee. Mijn bpsluit staat vast: ik volg den raad van mijn politieagent in Moekden en reis over Tsjingtao naar Shangai. Tsingtao. Wanneer er niet twee Japan sche oorlogsschepen rookend in de haven lagen, dan zou men kunnen denken, dat m'en aan den Rijn was. De oevers, de hui zen langs den vloed, de met bosschen be dekte heuvels rondom, dat alles is niet Chineesch, het schijnt Duitschland en Duit- sche invloed te zijn. Alles lijkt hier Duit-sch. Ik heb Dairen een prachtige stad genoemd, Tsingtao verdient het attribuut: heerlijk en met recht wordt zij ook be schouwd als de mooiste stad van! heel China. Mijne bekenden zijn minder enthou siast". „U had Tsingtao voor 1914 moeten zien, toen was het nog niet zoo op den hond als tegenwoordig, toen werden de bosschen, die wij met groote moeite hadden geplant, niet vernield". Ik hoorde vele klachten hoeveel mooier vroeger alles geweest was. Niettegenstaande dat verkeerde ik in geestdrift over deze kleine model-stad, die in de laatste jaren uitgegroeid, is tot een mondaine badplaats. In 1914 belegerden haar de Japanners. Drie maanden lang bood de kleine bezetting aan den tienvou dige overmacht tegenstand, dan was de munitievoorraad uitgeput, de witte vlag werd gehesohen, en de Japanners bezetten Tsingtao, om het tot 1922 te beheerschen. De conferentie van Washington bracht ver andering. China verlangde het gebied van Kiautschau terug en onder den druk dor mogendheden moest Japan toegeven. On gaarne zonder twijfel verlieten de Japan ners deze haven die zoo gunstig gelegen is voor hun handel. De teleurstelling in Japan was toen groot, want Tsingtao vorm de het uitgangspunt voor de beheersching van de geheele Shantoengprovincie. Eenige jaren lang woei de Ohineesche vlag boven Tsingtao, in 1928, toen de strijd tusschen Noord- en Zuidarmee op zijn hoogst wa.s ondernamen de Japansche po- lici en militairen een nieuwen aanval. Ou der het voorwendsel, hun landgenooten in Tsinanfoe te moeten beschermen, werden in de haven van Tsingtao troepen aan laad gezet. Doch ook ditmaal duurde de Ja pansche bezetting niet al te lang en t>ot voor een paar dagen genoot Tsingta-o de rust van 'n vreedzame handelshaven. Toen publiceerde de Chineesche krant der Kwo- mingtang een anti-Japansch artikel, prees den Koreaansohen misdadiger, die in be gin van Januari een moordaanslag op.den keizer van Japan had gepleegd, en voor dat de onderhandelingen tusschen den Ja- panschen consul en de Chineesche autori teiten ten einde waren, werden de gebou wen der redactie en tegelijk ook het groo te Kwomingtang-hoofdkwartier door Ja pansch gepeupel bestormd en in brand ge stoken. Sedert dien zorgen twee Japansche oorlogsschepen voor rust en orde en bui ten de door rook zwart geworden ruïnes getuigt niets meer van de opwindende ge beurtenissen der vergane dagen. Sjanghai, 's Middags van den 29sten Ja nuari varen wij langzaam door de gele wa teren van den breeden Yangtsekiang, de grootste handelsstad van Azië tegemoet. Tallooze jonken vangen den lichten wind met hun bruine zeilen op en glijden stroom afwaarts, velen zijn met menschen huisraad en vee overladen, Japansche oorlogssche pen liggen naast elkaar als aan ©en ket ting. In de verte boven de stad hangt een geweldige rookwolk. Vliegtuigen cirkelen boven de stad. Langzaam dringt zich het bericht tot ons door, dat een paar uur ge leden de stad van beleg in Sjanghai is afgekondigd. Tot wij om 5 uur eindelijk aan de kade aanleggen, hebben wij reecis 12 Japansche oorlogsschepen geteld. Ter wijl de scheepstouwen vastgebonden wor den roepen ons bekenden van den wal af het laatste nieuws toe: gisternacht lan ding van Japansche troep>en, strijd in de Chineezen-stad, bommen op het Noorde lijk station, de Commercial Press door vuur en vliegbommen volkomen vernietigd. Zaken en banken gesloten.... Pas- en douanerevisde zijn in een p>aar minuten afgeloopen. Ik rijd p>er.auto door de stad die anders dag en nacht overvol is en wier straten thans leeg van menschen zijn, naar mijn hotel. De hal is vol met debatteerende menschen, die allen op iets schijnen te wachten. „Wat zal er nu gebeuren.... zullen wij dadelijk maar weer weggaan.... heb je nog geen berichten vanvragen deze opgewonden menschen door elkander. Lk laat mijn bagage op mijn kamer brengen en ga bij het invallen van den nacht door de straten der internationale concessies. Uit de verte klinken hier en daar schoten, nu en dan ook het geratel der machinege weren, de gloed van de brandende Tsapei- wijk ligt over de huizen, wagens van het Roode Kruis en de brandweer razen heen en weer. Mijn politieagent in Moekden heeft ge lijk gehad: Sjanghai is voor den corres pondent tegenwoordig de interessantste stad in heel China. HET TORENDRAMA TE AMSTERDAM. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft, zooals gemeld, gisteren voortgezet de 'be handeling van de zaak van den leidekkers- patroon, die in hooger beroep voor het Hof tërecht stond van een vonnis der Recht bank waarbij hij wegens moord op zijn compagnon Arkenhout in den koepel van de de St. urorardus Majellakerk te Amster dam tot levenslange gevangenisstraf ie ver oordeeld. De advocaat-generaal concludeerde dat door het Hof het vonnis van de Recht bank, zal worden vernietigd en, dat het Hof, opnieuw rechtdoende, den verdachte wegens moord zal veroordeelen tot levens lange gevangenisstraf. Het woord is dan aan den verdediger, mr. Kokoskv, die betoogt, dat men wel moet bedenken, dat verdachte een brief aan zijn zoon heeft geschreven in de wan hoop over zijn veroordeeling. PI. geeft toe, da-t verd. zeldzaam stupie- de antwoorden gegeven heeft. Ook pleiter gelooft niet aan alles wat verdachte zegt, De geheele zaak staat en valt echter met de verklaringen van getuige Wessendorp. Men voert als een der zwaarste aan wijzingen t©gen verdachte aan zijn klaar blijkelijke onbetrouwbaarheid, maar is het met Wessendorp niet precies hetzelfde het geval. W. heeft aanvankelijk heel anders ver klaard tot hij niet meer kon en zelf in hech tenis genomen werd. Toen is hij overstag gegaan. M. heeft Wessendorp beschuldigd, maar veel te uitvoerig en daardoor is zijn beschuldiging onwaarschijnlijk geworden. Maar men moet begrijpen, dat M. dit in zijn machtelooze woede gedaan heeft. Er rijst ernstige twijfel aan W.'s be trouwbaarheid. Hij heeft gezegd tegen M.: „Nu is A. toch doodged...." W. heeft ge hoord dat M. tegen A. heeft gezegd: „Dood dondzal ik je". Het kan dus niet an ders of W. legde verband tusschen A.'s dood en de vroegere bedreiging. In het proces verbaal staat verder: „Onmiddellijk schok te M. op en mij scherp aanziende zei hij: als jij je smniet houdt, zal ik jou en je wijf den nek afsnijden." Begreep W. toen nog niets? M. heeft hem een goede toekomst be loofd als W. niets zei: Hoe kon dit ©eni gen indruk op hem maken. W. wist im mers dat M. geen cent had en van de ver zekering wist hij ook niets af. Ook heeft M gezegd: als je mij mocht verklikken (hoe komt een halve Duit-scher aan dit woord dan zal het voor mij een koud kunstje zijn om te zeggen dat jij het ge laan hebt. Wat kon M. hier anders mée bedoelen dan den moord en begreep W. dat alweer niet? Het zal veel waarschijnlijker zijn dat Wessendorp verd. in zijn macht had. W. kan hem bedreigd hebben: Als jij mij verklikt, dan zal ik zeggen, dat jij het ge daan hebt. Kaatje is jou vijandig en als die er bij komt, dan hang je. In dit licht bezien wordt al het andere, het geld aan ^y. enz. verklaarbaar uit den angst van M. voor W. Pleiter betwijfelt ten 6terkste dat de ge tuigen verd. boven in de goot kunnen heb ben herkend. Zij hebben menschen gezien op grooten afstand, die zij nog nooit ge zien hadden. Hoe kunnen zij den 11/2 jaar later iemand pertinent herkennen? Bovendien: men heeft gezien, dat een van de menschen in de goot van den toren er als heer uitzag. A. had een mancherster- pak aan, maar hij had ook een hoed op. De andere, de werkman was lang, schraal en mager, kennelijk Wessendorp. A. kan het niet geweest zijn, die was volgens W.'s eigen verklaring zwaar en dik. Merkwaardig is ook dat de politie-agent, die de mannen inde goot gezien heeft en die volgens de woorden van den proc.-generaal gewend ia scherp te zien, verd. niet posi tief heeft herkend en een burgerjuffrouw wel. Pleiter heeft Wessendorp gevraagd of M. van plan was op 29 Maart naar Amster dam te komen ofwel dat hij slechts kwam omdat W. 's avonds sprak over het maken van een steigertje in den toren. W. zei dat M. op 29 Maart niet geko men zou zijn. als het niet was geweest om naar het steigertje te kijken, waarover W. den vorigen avond was begonnen te spre ken. Dit is een aannemelijke verklaring, maar waar blijft dan M.'s kalm overleg om A. juist op dezen dag te dooden. Verschillende bij-argumenten tracht pl. hierna nog te weerleggen. Nadrukkelijk betoogt hij dat het .Hof deten man niet kan veroordeelen tot levenslange gevange nisstraf wanneer er nog de minste twijfel aan M.'s schuld blijft bestaan. Misschien zou Wessendorp A. op instignatie van verd. hebben vermoord. Dan zou verd. een zeer zware schuld hebben, maar toch zou hij niet.'het. moordwapen hebben opgepakt- Pi. begreep de verschrikkingen van le venslange gevangenisstraf en betoogde, dat een rechter ook een sterke rechter is, als hij te werk gaat volgens het adagium: „Ik mag niet veroordeelen als er de min-,, ste twijfel bestaat". Ten slotte vroeg pl. vrijspraak. Na re- en dupliek wordt het woord aa-n verdachte gegeven. Half snikkend verklaart hij. dat men met hem mag doen wat men wil, maar dat hij onschuldig is. Hij zegt de dupe te worden van verschillende ge tuigen en herhaalt, dat hij onschuldig is. Mijn handenen geweten zijn zuiver, zoo besluit hij. De behandeling van de zaak wordt daar na gesloten. Het Hof zal 11 Maart arrest wijzen. NOODWEER. Voor de Rechtbank te 's-Hertogenbosclj is behandeld de strafzaak tegen een 22-ja- rigen smid uit Engelen, die terecht stond ter zake. dat hij op 27 December 1931 te 's-Hertogenbosch J. Venroy van het le ven heeft beroofd door hom met een mes te steken en te snijden, tengevolge waar van Venroy is overleden. De verslagen© had verkeering gehad met de verloofde van verdachte. Dezen laatst© bleek hij reeds meer gedreigd te hebben en op den bewusten a-vond, toen het paar zich huis waarts begaf naar Engelen, stond versla- gene de beide verloofden op te wachten bij de nieuwe veemarkt aan den Engelschen weg. De smid werd toen geslagen met een gummistok, waarop deze zijn mes trok, waarmee hij zijn aanvaller eenige steken toebracht, welke den dood ten gevolge had den. Na uitvoerig getuigenverhoor nam het O. M. aan, dat verdachte uit noodweer ge handeld had en requireerde tot ontslag van rechtsvervolging. De verdediger mr. E. van Zinnicq Berg- mann sloot zich bij dezen eisch aan. De rechtbank zal op 10 Maart uitspraak doen. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 253. De koning was hoogelijk ingenomen met wat het ver- ceersagentje had gedaan. „Brave kerel", zeide de koning, terwijl hij Keesje de hand drukte, „nooit zal ik vergeten, wat jij, aardwurm, voor mij hebt gedaan". „Een politie agent mag voor niets staan", meneer de koning, zeide de 254. „Je moet wat van me meenemen, als een herinnering aan je bezoek aan de maanzeide de koning. Hier heb je de ster van verdienste van de volle maan, als je de volle maan ziet of een man zonder haren, wiens hoofd net een volle maan is, dan mag je een wensch doen en dan zal die wensch in vervulling gaan". „Ik help het je wenschen", zei de verkeersagent. KATWIJK Afscheid burgemeester. Wij vestigen er de aandacht op, dat er voor alle ingezetenen van Katwijk a.s. Maandag, na de te houden raadszitting, waarin de burgemeester zijn af scheidsrede zal uitspreken, dus van ongeveer 4 uur tot half zes, ten gemeentehuize gelegen heid zal zijn van den burgemeester afscheid LISSE Vaccinatie. Woensdag, 9 Maart 1932, is J de gelegenheid opengesteld tot kostelooze in- en herinenting op de gewone spreekuren van de geneeskundigen alhier. Hinderwet. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek van het bestuur van den Lageveenschen polder om vérgunning, in gevolge de Hinderwet, tot het plaatsen van een benzine-motor van 9 P.K. op het perceel sectie kadastraal bekend gemeente Lissie A. no. 400. Op Woensdag, 9 Maart, a.s., des namiddags' om 3 uur kunnen bezwaren hiertegen worden ingebracht. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatselij ken correspondent der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering dezer gemeente staan 360 werkzoekende personen ingeschre ven, t.w. 278 landarbeiders, 24 timmerlieden, 8 metselaars, 6 schilders, 4 chauffeurs, 3 kan toorbediende, 1 monteur lasscher, 2 behan gers en stoffeerders, 11 schippers, 2 fabrieks- rbeiders, 1 machinist, 1 scheepstimmerman, 5 loodgieters, 1 smid, 1 machinebankwerker, 1 electricien, 1 typograaf, 4 opperlieden, 2 kis tenmakers, 1 auto-reparateur, 2 monteurs centr. verw. en 1 winkeljuffrouw. Vestiging arts. Binnen deze gemeente heeft zich gevestigd als arts, de heer A. J. Duymaer van Twist uit Voorschot RIJNSBURG Bloemenhandel. De aanvoer is geweldig. En onbegrijpelijk is het bijna, dat een derge lijke massa luxe producten nog een afzet vindt De prijzen wel laag, doch voor sommige soor ten is er soms nog wel eens een kleine ver hooging te bespeuren. Betaald werd per do zijn: Prins van Oostenrijk 9—14 ct. Mr. v. d. Hoeff 1823 ct. Cram. Brillant 912 ct. Mu- rillo 1218 ct. Couronne d'Or 1120 ct. La Reine 7—12 ct. Copland 8—18 ct. Theeroos 1012 ct. Bartigon 13—20 ct. Grand due 25 30 ct. Mac Kinley 12—16 ct. Fred. Moore 9— 14 cL Farncombe Sanders 14—18 ct. Flamin go 8—10 ct. Electra 18—25 ct. Gele Prins 18 —24 ct. Progression 13—18 ct. William Pitt 20—25 ct. Peach Blossom 1521 ct. Pros perity 610 ct. Victoir d'Olivierre 2027 ct. Narcissen 15 tot 30 ct. per 100. WOUBRUGGE Kar te water. De petroleumventer V. ge raakte met hit en wagen in een langs den weg gelegen sloot in den Oudendijkschen pol der. Met toegesnelde hulp mocht het gelukken het dier ongedeerd op bet droge te brengen, waarna de wagen met inhoud spoedig volgde. Bij dit ongeluk was ook weer een gelukje, omdat alles zoo betrekkelijk goed afliep. WARMOND "PadoxOndanks de vele geruchten, die de ronde doen dat eerstdaags zal worden overgegaan tot sluiting van de houtbouw- en timmerfabriek „Padox alhier kunnen wij me- dedeelen, dat deze fabriek momenteel zelfs met dag- en nachtploegen werkt en diverse werkfoozen uit deze gemeente aan deze fa briek te werk gesteld zijn. Of deze werktoe- name van langen duur zou zijn, kon men ons niet mededeelen. Villa ..Ma Retraite". De bekende buiten plaats „Ma Retraite" alhier, gelegen aan de rivier de Leede is bij den openbaren verkoop' ingezet voor de somma van 10.000. BODEGRAVEN. Arbeidsbemiddeling. Bij het Corres pondentschap der Arbeidsbemiddeling staan heden als werkloos ingeschreven1 staker, 21 losse werklieden, 6 timmerlie den, 5 fabrieksarbeiders, 2 machinisten, 1 bankwerker, 5 landarbeiders, 6 schippers, 1 smid, 5 metselaars, 4 grondwerkers, 2 pak huisknechts, 5 opperlieden, 2 schilders, 1 houtbewerker, 1 monteur, 1 kuiper, 1 chauf feur en 1 heier. Totaal 71 personen. Üe werkloozen worden er aan herinnerd de „Groene Kaart" op den juisten datum te doen verlongen. Bouwen. Aan A. A. O. van den Ouden rijn is vergunning verleend tot het bouwen van een Garage met bovenwoning voor J. C. Bruijnen. Geboren: Mina Susanna, d. van G. Rnardij en A. J. Roosendaal. Vertrokken: C. M. van Lousdon, naar Vreeswijk. Gevestigd: J. Boef van Leiden. N. van der Voorst van Barwoutswaarder. Verloren: 2 belastingmerken, 1 Duit- sohe Herdershond, 1 spoorwegabonnement en 1 „Swan" vulpenhouder. Gevonden: 1 belastingmerk en 2 Daar handschoenen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 15