K WATT A'S 5cts VLOEIBARE CRÊME=REEP DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND SPORT HET HUIS DER VERSPIEDERS ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1? FRAMBOOS CITROEN SINAASAPPEL ANANAS met geldig Kwatta-soldaatje Bierstaking. Kent u het oude studentenliedje: „Bier her, Bier her, oder ich fall um"? Dit liedje teekent den bierdorst der Duit- sche studenten, die zonder bier niet kün- nen blijven staan. Duitschland staat of valt met het bier. Maar wat nu? Nu in Berlijn een biersta king is uitgebroken en inboorling noch vreemdeling zich meer zal kunnen laven aan dezen nationalen drank? Zal dit het symbool zijn van den smade- lijken val van het Duitsche Rijk Dan moge Brüning in den Rijksdag op de bres staan en den stormaanval door staan van nationaal-socialisten en Duitsch- nationalen die met alle geweld het Duitsche volk willen reddendan moge Hinden burg zich op 84-jarigen leeftijd nog candi- daat stellen voor het presidentschap dan moge de geheele wereld bijeenkomen in Herstelconferentie om den financieelen catastrophe voor Duitschland af te wen den het zal niet baten. B'er her! Bier her !- Oder das Reich fallt um R ij k s d a g. Wanneer men de de batten leest, welke in den Duitschen Rijks dag worden gehouden, dan zou men in derdaad gelooven, dat binnen afzienbaren tijd de chaos in het Duitsche Rijk moet lombarsten. Het is een herrie en een rumoer van je welste in dit college, dat n.b. geroepen is om door zijn wetgeving richtincr en koers te bepalen van het regeerbeleid in den Staat. Een mooie bende van elkaar aangrijn zende en scheldende apen. een troep brul lende leeuwen, die soms tot handtastelijk heden overgaan daarover zwaait voor zitter Loebe als een wanhopige de bel en als hij boven het rumoer niet uit kan ko men. verlaat hij zijn zetel maar en schorst daarmee de vergadering. Als een lid er uit gegooid wordt, bege leidt een heel koor van zingende afge vaardigden den man de deur uit. Mag ik u voorstellen: de wetgevende vergadering van DuitschlandIs het won der dat Brüning de voorkeur geeft aan re- geeren bij noodverordeningen? Weet u, waarover thans eigenlijk gede batteerd wordt? Over de vaststelling van den datum der presidentsverkiezing De regeering stelt den 13den Maart voor, en wanneer het noodig mocht zijn (en het zal wel noodig zijn) een herstemming in April. Nu zou men zeggen, dat als niemand bezwaar heeft tegen dien datum, de be raadslagingen gesloten kunnen worden. Maar als u dat zegt, kent u de politiek niet. Deze gelegenheid is te mooi om haar niet uit te buiten voor propaganda. Een der candidaten is Hindenburg en daar Hindenburg de politiek van Brüning met zijn gezag heeft gesteund, moet er natuur lijk gesproken worden over het beleid van Brüning. Dat gaat niet zonder de voortref felijkheid van eigen standpunt in het licht te stellen en de verfoeilijkheid van de te genstanders in de zwaftste kleuren af te schilderen. Dat is politiek Zooals gezegd, heeft de oude Hinden burg zich weer candidaat gesteld. Hij maakt vooralsnog de meeste kans. Tegen over hem hebben de nazi's Hitier gesteld. Daar deze man niet eens genaturaliseerd was „ein zugelaufen Oesterreioher" noe men hem de Duitschers is hij in verband met zijn candidatuur tot Duitsch staats burger gebombardeerd door hem een staatsbetrekking te bezorgen. Hitler maakt o.i. weinig kans. Hij is niet eens de man van de geheele rechtsche op positie. Naast hem hebben de Duitsch-na- tionalen Düsterberg gecandideerd, terwijl de communisten hun geestverwant kame raad Thalmann als candidaat hebben ge steld. Men verwacht, dat de drie tegencandida- ten bij de eerste stemming iets meer dan de helft der uitgebrachte geldige stemmen zullen krijgen, zoodat de absolute meerder- derheid (de helft plus één) door Hinden burg niet wordt bereikt. Dan moet her stemming plaats vinden en wordt degene gekozen verklaard, die relatief de meeste stemmen heeft en dan maakt Hindenburg natuurlijk de allerbeste kans. Ierland. Nu wij het toch over ver kiezingen hebben, mogen wij wel even mededeelen de niet-officieele uitslag der verkiezingen in Ierland. Wij hebben den uitslag nog niet gepubliceerd, omdat wij officieele gegevens wilden afwachten. Nu deze nogal lang uitblijven kunnen wij hier alvast mededeelen, dat een belangrijke wij ziging in de samenstelling van de Dail (het parlement van den Ierschen Vrij staat) zal blijken te hebben plaats gegre pen, als deze begin 'Maart weer bijeen komt om den president van de regeering te kiezen. Deze wijziging zal al dadelijk tot gevolg hebben, dat als zoodanig niet meer C'osgrave zal optreden, doch hoogst waarschijnlijk de Valera, de leider van de republikoinsche partij. Deze partij heeft n.l een winst te boe ken van een 30 pet,- terwijl de regeerings- oartij in stemmen- en zeteltal is achteruit gegaan. De toestand is dientengevolge deze geworden,' dat geen der twee groote par tijen beschikt over zulk een meerderheid, dat zij onafhankelijk van den steun van andere partijen kan regëeren en dat de of ficieele Labourpartij op de wip komt te zit ten, van welke beslissende positie alge meen een remmende invloed wordt ver wacht op al te radicale experimenten van de Valera c.s. De Valera heeft oa. op zijn wenschlijstje staan verbreking van den band met Lon den door -afschaifing van art. 17 v. d. ler- sche grondwet, waarin de eed van trouw aan den koning van Engeland wordt voor geschreven voor de leden van de volksver tegenwoordiging. Een verbreking, welke in theoretisch opzicht van belang geacht moet worden, daar de kroon in de nieuwe verhouding tusschen de deelen van den Britschen bond van staten het eenige bindmiddel vormt. Daarmede samenhan gend wilde Valera het ambt van gouver neur-generaal opgeheven zien en vervangen door dat van president voor de Iersche re publiek. Ontwapening. De algemeene beschouwingen op de óntwapeningscoiLe- rentie zijn ten einde. Een stroom van wel sprekendheid is over de hoofden der ger delegeerden weggevlodenmen maakt zich op om de concrete voorstellen te formulee ren, welke aan de lange redevoeringen ten grondslag lagen. Afgezien Van de nuances, de overigens vaak zeer individueele nuances, kan men scherp drie richtingen onderscheiden, schrijft de „Msbd.": lo. zij die de Fran- sche stelling van de veiligheid op de allereerste plaats aanvaarden en nu ook hun volle instemming met de gedachte van den gewapenden volkenbond betuigd heb ben; 2o, de voorstanders van het Duitsche standpunt, dat alle heil van de ontwape ning, geleidelijk tot het peil, hetwelk door de vredesverdragen aan de overwonnenen is opgelegd, verwacht, doch als alternatief voor Duitschland het recht opeischt om in verband met de gelijkberechtigdheid, wel ke Duitschland in staat moet stellen de zelfde veiligheid te genieten als de over winnaars, zijn weermacht tot het niveau der andere staten omhoog te brengen; en 3o. de groote groep van hen, die ontwape ning en veiligheid op hetzelfde plan willen verwezenlijken, doch in elk geval van mee ning zijn, dat de wedloop in bewapening, het steeds hooger opvoeren van de z.g. zelfverdediging de groote factor is, welke elke moreele ontwapening, den besten, waarborg van de veiligheid, eenvoudig on mogelijk maakt. Bij de verdere debaten over de uitwer king der diverse voorstellen zal men goed doen deze drie stroomingen ter oriëntee ring vast te houden. Chin aJ a p a n. Ten slotte een klein woordje over den strijd in het Verre Oosten. Sinds de vorige week Zaterdag doen de Japanners aanval op aanval op de Chineesche stellingen rondom Sjanghai. Sinds Zaterdag woedt er op dat stukje Chineeschen bodem een oorlog in optima forma, zonder dat het „oorlog" heet. De Japanners hadden verwacht, dat zij met hun moderne oorlogsmiddelen het handjevol wanordelijke Chineezen maar voor zich uit hadden te drijven, maar daar in hebben zij zich toch vergist. De tegenstand der Chineezen bleek bui tengewoon taai en zelfs hebben de Japan ners talrijke verliezen moeten lijden. Dat had niemand verwacht, zelfs de Chineezen staan stom verbaasd over hun eigen' dapperheid en juichen reeds over de „groote overwinning" op de Japanners. Zoover is het nog wel niet, want wanneer de Japansche versterkingen zullen zijn ge arriveerd zullen de Chineesche soldaten het wel niet tegen hen kunnen uithouden. Maar de moed tot scherp verzet is le vendig geworden in de harten der lang staarten en aan den anderen kant gaan er in Japan stemmen op tegen de politiek der regeering, zoodat er misschien kans is, dat Japan een toontje lager gaat zingen. Als nu de Volkenbond er nog eens een schepje op zou willen doen. VOETBAL UIT HET KATHOLIEKE KAMP OVERZICHT Het zal nog enkele weken kunnen du ren alvorens de definitieve beslissing in zake het kampioenschap der eerste klasse E gevallen is. D. w. z., indien tenminste de concurrenten van T. Y. B. B. voet bij stuk houden en in den strijd om het kam pioenschap niet sneuvelen. Zoo krijgt D. H. L. morgen bezoek van Spartaan. Het zou ons echter al sterk ver wonderen, indien de Delftenaren hun laat ste kans op een mogelijk kampioenschap zich lieten ontnemen door ook maar één punt te verliezen. Hetzelfde geldt voor H. B. C. dat de Beverwijksehe club ontvangt. T. Y. B. B. blijft morgen rustig toezien, om tenslotte in den laatsten wedstrijd haar slag te slaan en de^cohcurrenten onder zich te laten. Die laatste wedstrijd gaat welis waar tegen D. H. L. in Delft, maar de Haarlemmers hebben dan slechts gelijk te spelen om kampioen te zijn. De derde wedstrijd in deze klasse gaat morgen in Den Haag tusschen Graaf Wil lem en S. J. C. Zouden de Noordwijkers nu niet eens probeeren hun puntenaantal tot minstens tien op te voeren? In de tweede klasse O krijgt Leiden be zoek van Graaf Floris. De Rood-Zwarten zijn thans op den goeden weg. Nog zijn zij niet geheel safe en moeten zij dus het zekere voor het onzekere nemen en win nen. Graaf Floris is echter ook nog niet veilig en dus zullen de Leidenaars dubbel stevig moeten aanpakken. Blauw Zwart gaat op bezoek bij Excel sior. Willen de Schiedammers hun kam pioenskans niet bederven, dan zullen zij van de Wassenaarsohe club moeten win nen, hetgeen natuurlijk niet onmogelijk is. R K. FEDERATIE. R. K. Sportvereniging „Leiden". Graaf Floris zal. morgen de gast van ons eerste elftal zijn. Daar de Rood-Zwarten nog wat met de Grafelijken te verrekenen hebben, geloo ven we niet anders dan dat de beide punt jes in de Sleutelstad zullen blijven. De opstelling van het eerste elftal blijft voor dezen wedstrijd onveranderd. Hoe wel de bekende Leiden-speler Fr. Goddijn thans weer tot spe'.en in staat is, heeft hij gemeend zijn plaats, die op alleszins loffe lijke wijze werd bezet, aan den invaller te laten! Al met al verwachten wij een mooien wedstrijd en voortzetting van de Leiden- o verwinni ngenreeks. Onze junioren gaan bij O. V. V. te gast. Rood-Zwartjes, het parool zij: „de punten mee naar Leiden! Good Luck! Voor deelname aan de reis naar Arn hem ter gelegenheid van den interlanden wedstrijd R. K. NederlandR. K. Duitsch land, blijft de inschrijving nog steeds ge opend. In het belang van een goede orga nisatie wordt men verzocht zich ten spoe digste op te geven. De opgaven kunnen zooals bekend geschieden aan het adres L. Pieterskerkkoorsteeg 17. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. Sitt. BoysR. K. V. V. L.; Valkenburg V. V. H.; CaesarChèvremont; Marsana Kerkrade; VolhardingHelios; Kimbria R. K. O. N. S. Eerste klasse B. MuloGeel Zwart; Wilhelmina—Bra- bantia; GennepUnion; R. K. T V. V. Venlo D. E. V.S. V. B.; Venlosche Boys Kolping. Eerste.klasse D. H. M. S.Wilskracht; De MeerV. I. C.; Limvio—Santpoort; P. V. C.V. V. Z. Eerste klasse E. D. H. L.Spartaan; H. B. C.D. E. M.; Graaf Willem—S. J. C. (2.30 uur). Tweede klasse O. LeidenGraaf Floris VExcelsior Blauw Zwart. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.-R.). Na een lange rustperiode komt Meer burg I weer eens binnen de lijnen. Op verzoek van S. N. A< speelt het eer ste een bekerwedstrijd om half drie tegen S. N. A. I in'stompwijk. S. N. A. dat kampioen is van de 3de klasse, heeft een uitstekend seizoen achter den rug. waardoor dan ook een spannende wedstrijd tegemoet gezien kan worden. Van den uitslag is niets te zeggen; we hopen, dat het een faire strijd zal worden, waaruit de sterkste als overwinnaar to voorschijn zal komen. De beker is geschon ken door den heer van Esveld, café-houder van „Het Blessepaard". (Vertrek voor spelers om kwart vóór twee per autacar van het secretariaat). Meerburg II ontvangt om half drie het zwakke zusje uit haar afdeeling S. J. C. IV Over dezen wedstrijd kunnen we kort zijn. We verwachten een goede overwin ning, tenminste als de voorhoede nog zoo op schot is als de laatste weken. Jongens! denkt om den begeerden titel. Meerburg III gaat te gast bij O. V. V. II te Cegstgeest. Ook hier verwaohten we een Meerburg-overwinning. Aanvang half drie. Meerburg I (Jun.) ontvangt om één uur S. M. C. I (Jun.). Uit werd op het kantje af verloren. Vooruit junioren, laat morgen zien wat jullie kunnen. We houden het op een gelijk spel. Meerburg II (Jun.) trekt naar Voorscho ten om te één uur de V. V. L. junioren te bekampen. Een voorspelling durven we niet geven, doch we vertrouwen, dat allen hun uiterste best zullen doen. Samenkomst om half twaalf aan het Patronaat, waar besloten zal worden hoe de reis wordt aanvaard. Dus allen op tijd! R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood-Wit," Wandelsport „De Antilopenrt. Zondag zal de herhaling der 3e serie- wandeling worden gehouden. De start heeft dezen keer plaats om 12 uur vanaf de Haarl. trekvaart, alwaar een groot aantal deelnemers wordt verwacht. De route loopt door de schitterende omgeving van bosch en duinland en wel Haarl. Trekvaart af langs Poelgeest en verder langs Warmon derhek naar Noordwijk-Binnen vervolgens door-. Noordwijkerhout naar den Ruigen- hoek, dan door het prachtige Keukenbosch en langs Sassenheim en Oegstgeest naar Leiden, alwaar wij om ongeveer 6 uur aan komen. Iedereen, die al eens een seriewande ling geloopen heeft, kan aan deze marsch deelnemen. Voetbal: Het eerste heeft morgen weer een zwaren wedstrijd voor den boeg. Zij zullen den strijd moeten aanbinden te gen V. V. B. III. Als de senioren goed aanpakken dan kunnen de puntjes mee naar huis genomen worden. Vertrek half 2 vanaf Gem. H. B. S. per fiets. Het tweede ontvangt S. M. C. III. Wij zijn benieuwd of zij dezen wedstrijd zul len winnen. Rood-Witten toont, dat gij ook onze kleuren hoog kunt houden. Aanvang 1 uur, Maaldrift. De junioren gaan de bollenstreek in, het eerste gaat naar Sassenheim om Teij- lingen te bekampen. In eigen home werd met groote cijfers gewonnen. Jongens, niet te overmoedig. Anders loopt het mis! Het tweede zal S. M. C. II ontmoeten; tot een kleine overwinning achten wij jul lie wel in staat. Denkt aan de junioren- kaarten! Vertrek van beide elftallen van af het R. K. Militair Tehuis om 12 uur per fiets. R. K. Sportvereeniging AlpH. Boys. Voor Zondag staat voor het eerste elf tal een thuiswedstrijd op het program te gen A. S. C. I uit Zoeterwoude, -waarbij verwacht mag worden, dat de Boys voor de onverdiende nederlaag in Zoeterwoude re vanche zullen weten te nemen. Het 2e elftal der Boys moet op bezoek bij Lisse III, waarvan gewonnen kan worden, mits er flink wordt aangepakt. De Junioren zullen het in Voorschoten tegen V. V. L. niet gemakkelijk hebben; 't is evenwel van belang, dat de Boys win nen, omdat de kampioenskansen van hen daarmede zeer gemoeid zijn. Wij rekenen dus op een overwinning. FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 38) Er was iets smeekends in den blik waar mee ze hem aankeek en het was alsof zijn sterke, vertrouwenwekkende kop triumfantelijk afstak tegen een gore wolk van laster. Ik geloof er niets meer van. Maar dring niet verder aan. Hij beek haar met een warmen glans in zijn oogen aan. Goed dan. Nance. Ik ver klaar je hier plechtig dat ik niets voor je te verbei'gen heb. Ik ben vrij man en mijn eigen baas. Maar één ding wil ik je wel zeggen: Ik heb een diepen wrok tegen de Rothan. Ze keek hem aan alsof ze zijn gedachten trachtte te raden. Omdat hij een spion is? Of heeft hij je beleedigd? Eenvoudig omdat ik den man haat! Je haat komt dan niet uit onpersoon lijke motieven? Hij lachte grimmig: Neen Nance, daarin heb je gelijk. Haar oogen gingen half schuil onder haar lange, donkere wimpers en haar lippen tril den. Ik heb in dit warnet van verraad en laster niemand om te vertrouwen. Vertrouw mijHij boog zich naar haar toe met diepe ernst op zijn gezicht. Luister Nance. Ik ben heilig overtuigd dat je vader in groot gevaar is. Laat hij dan geen spion zijn het is een afschuwe lijk woord en ik -wil het ten opzichte van iemand die jou zoo na staat, niet gebrui ken. Maar hij is een aanhanger van de re volutie, een Jacobijnhij sympathiseert met de Franschen. De hemel weet wat hij verwacht van de komst van NapoleonDie de Rothan is het gevaar. Het land is opge schrikt en de menschen zullen niet kalm denken ze zullen geen onderscheid maken en geen medelijden toonen. Nance's bleekheid nam nog toe: ze sidderde. O, ik begrijp het! Maar vader.... Ik weet wat voor soort man hij is: een enthousiast, bereid om martelaar te zijn voor zijn idealen. Er zijn menschen dit» verdenking tegen hem koesteren maar et is tot nu toe niemand die weet wat ik weet. Kun je me helpen, Jasper?, vroeg ze met verlangen in haar stem. We moeten Stonehanger verlossen van dien schurk van een de Rothan. Maar hoe? Dat zal mijn werk zijn, Maar dat zal gevaarlijk voor je wor den. Zie ik er uit alsof ik bang ben Je bent gekomen met met te vertrouwen en je kunt er op aan dat je niet teleurgesteld zult worden. De glans in haar oogen gaf hem een won derbaar gevoel en zijn kracht en vertrou wen troostten haar. Wat zijn we toch gekke wezensEen paar minuten geleden haatte ik je omdat je me dwingen wilde, maar nu voel ik dat ik je hulp niet missen kan. Dat is wat ik je kwam aanbieden. Ik heb niets te klagen. Ze waren de laan naar Stonehanger af gewandeld. Nance, die veel onrustiger was dan Jasper, zag opeens een man te paard tusschen de met brem begroeide hoogten. Hij was op een honderdvijftig meter af stand, maar zij herkende de Rothan on middellijk. Ze raakte Jasper's arm even aan. Kijk eens De Rothan Er was iets nieuws in den blik waarmee ze hem aankeek. Ze had haar vertrouwen op hem gevestigd en wachtte de leiding af van wat hij zeggen en doen zou. Nance, doe alsof je boos op mij bent. Moet ik heusch vroeg ze schalks. Een kwartier geleden viel het je nog niet zoo moeilijk 1 Ze lachte hem toe: Moet ik heel boos en uit de hoogte doen Ja. Heel koel of praat met een heel vertoornd gezicht tegen me. Nance had een sterk ontwikkeld gevoel voor humor. Nance keek naar de Rothan en begon daarop haar huichelachtig spel letje. Ik wilde dat u me niet lastig viel met uw attenties.... met uw tegenwoordigheid ze had moeite om niet in een hartelijken lach uit te barsten, ik ben niet op u ge steld Als mijn gezelschap u niet aanstaat. Het is me buitengewoon onaange naam 9 Als dat zoo is, waarom bewoog u me dan om met u mee te gaan I Waar haalt u den moed vandaan om zoo iets te beweren Uw onbeschaamdheid is onduldbaar! Jasper had tijdens dit gesprek zijn stem uitgezet en onmiddellijk begrijpend, had Nance zijn voorbeeld gevolgd. Het was een aardig-opgevoerde ruzie: Nance speelde met veel talent de beleedigde onschuld, terwijl Jasper goed in zijn rol van den bru talen, opdringerigen cavalier was. Zij moesten voortdurend een onweerstaanbare behoefte om hard te lachen onderdrukken. De Rothan was inmiddels tot op enkele meters genaderd. Hij groette Nance emt evenveel koninklij ke vriendelijkheid als hij Benham met ma jestueuze minachting negeerde. Miss Durell mag ik gelooven dat ik het geluk kan hebben u van dienst te zijn O, Chevalier.... De Rothan keek Jasper met een prach- tig-geslaagden. vlammenden hlik aan. Mr. Benham, ik denk dat uw tegen woordigheid hier overbodig is. Ik zal miss Durell naar Stonehanger teruggeleiden. Heel graag als het u niet dérangeert, Chevaliet. Deze heer.... Miss Nance, ik begrijp het volkomen. Hij boog uit het zadel naar Jasper met een hautainen hoonlach om zijn mond. Mr. Benham, ik moet u verzoeken ons van uw aanwezigheid te verlossen. Ofschoon hij bezig wase den man voor de mal te houden, vond hij diens toon toch weer onduldbaar en dat hielp hem zijn rol natuurgetrouw spelen. Wat hebt u er mee te maken, sir? Ik kom op voor beleefdheid en ridder lijkheid. mr. Benham. Gelaarsde kathoonde Jasper hem. Ik zal een woordje met u te spreken heb ben, sir. Ik zal tot uw dienst zijn, als ik mi' Durell naar huis begeleid heb. Goed. in de laan Waar u maar wilt. Jasper zocht Nance's oogen. Zij gaf hem een snel en verstolen lonkje toen de Ro than afsteeg om naast haar te gaan loo- pen. Ze liepen samen de laan verder af, Jasper, die naast Devil Dick stond, achter latend. Hij keek hen na met een menge ling van vroolijkheid en woede want zijn haat tegen de Rothan was nog lang niet bevredigd door de wetenschap dat hij den opgeblazen pochhans fijntjes te pakken had. Maar ten slotte had hij alleen nog maar oog voor Nance. Hij had een oneindig wel behagen in het kijken naar haar ranke fi guur die ziah gracieus tusschen de groene wanden van de laan bewoog. Alles aan haar bewonderde hij even zeer: haar ede le verontwaardiging, haar verbijstering, haar langzaam-ontwakend vertrouwen in hem. Hij kon niet zonder ontroering den ken aan dien bekommerden blik in haar oogen. En hoe vlot en geestig was ze direct op het spelletje met de Rothan ingegaan! Wat een ommekeer in den loop van een uurHij was verstoord en met wrok tegen het meisje uitgereden en nu zou hij graag die twee kleine voetjes kussen (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13