CENTRALE VERWARMING m MET OLIIBRANDER SANITAIRE INSTALLATIES UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 27 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 BERNARD SCHULTE Voorhout bij Le d:n -Telefoon: Sassenheim 4532 NOORDWIJK. Coöperatie D. S. S. Gisteravond hield de Coöp. Verbruiksvereeniging „Door Sa menwerking Sterk'" in het Juvenaat haar 7e Jaarvergadering, waarbi] ruim 200 le den tegenwoordig waren. Wegens de overvolle agenda opende de voorzitter, de heer C. J. v. d. Hulst, met een kort welkom deze bijeenkomst om daarna direct de gelegenheid te geven tot het afdraaien van de Haka-film, Deze propagandistische film, waarin het niet aan de noodige humor ontbrak, ondervond vee! bijval, vooral wat betrof de zeep- avonturen van Billy, welke een zoo ver strekkend gevolg hadden, toen hij tot de ontdekking kwam van de eigenschap pen der Haka-zeep. Interessant was ook do droom van Billy op het doek, waar successievelijk de Haka-artikelen de re vue passeerden, een goed overzicht ge vend, wat alzoo in de Haka-winkel te koop is. Ook het bezoek van Billy c.s. gaf de aanwezigen een goed denkbeeld van de omvangrijkheid van het Haka-bedrijf ev tot slot een aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende illustratie over de hygiënische waarde van de verpakte wa ren. Van een en ander ging een flinke propagandistische strekking uit, waarvan de profijten niet achterwege zullen blij ven. Voor het gepresteerde op het doek, werd den man van de rolprent een dank baar applaus gebracht. De notulen werden hierna onder dank vastgesteld. Het jaarverslag van den se cretaris was, niettegenstaande de omzet, alzoo ook de winst minder was dan vorig jaar, toch zeer optimistisch daar de' om zet in de laatste 4 maanden met reuzen sprongen was omhoog gegaan, hetwelk het bestuur vertrouwen schenkt voor het ko mende jaar. Het terugloopen van de om zet is verder grootendeels ontstaan 4°°r de prijsdaling der artikelen, Het ledental nam toe met 25 leden, een mooi succes. Dit gevoegd bij de thans flink stijgende omzet, zijn wel factoren die dankbaar slemmen. Bespreking bestuursbeleid ging zonder meer onder een fiksche hamerslag door, hetwelk wel pleit voor de activiteit van het bestuur. De periodiek aftreden de bestuursleden C. v. d. Hulst en C. Ruig- tok werden bij enkele candidaatsfcolling herkozen, zoo ook de heer G. Mounts in de Raad van Toezicht. In de vacature van dit college werd gekozen de. heer L. J. Droogh. Alsnu bracht de heer H. G. de Boer verslag uit over Balans, Verlies en Winstrekening, wélke door den accoun tant der Handelskamer was gecontroleerd en correct in orde was bevonden. Deze ga ven aan een omzet van f 35168.—, en na diverse afschrijvingen een winst van 1457.Door spr. werd voorgesteld het accountants rapport te aanvaarden, het welk met algemeene stemmen werd aan genomen. Namens den Raad van Toezicht bracht spr. dank aan het ijverige bestuur en aan den chef, den heer Kuipers, yoor diens groote aoctiviteit, wat met applaus door de vergadering wefd onderstreept. Met een kleine waarschuwing om toch steeds tiouw het verschuldigde op tijd te betalen, was het spr. een genoegen te mogen con- stateeren, dat de omzet weder beduidend omhoog gaat, hetwelk zeker voor het be stuur een spoorslag zal zijn op den inge slagen weg voort te gaan. De winstver- deeling werd als volgt vastgesteld: 4.5 pet. dividend, HerwonnenLevenskracht 15.Fonds voor Weduwen en Weezen 15.gratificatiën personeel 50.De dividend uitkeering zal plaats hebben op Donderdag 3 Maart aan de achterzijde van den winkel. Bij de rondvraag werd nog de mogelijkheid geopperd om bij wijze van propaganda Haka koffie te schenken in de bijeenkomsten van de werkloozen in het Juvenaat. Dit denkbeeld werd door het bestuur gaarne in overweging genomen. Nadat meerdere sprekers het woord nog hadden gevoerd over de propaganda voor de Coö peratie, wees de winkel-chef nog op het euvel, dat het nog^veel voorkomt dat bood schappen gehaald worden zonder boekje, hetwelk veel Last veroorzaakt. Spr. vraagt in aller belang medewerking om dit te voorkomen. Na een gratis verloting van een flinke collectie prachtige prijzen, sloot de voor zitter deze zeer geanimeerde vergadering met den Chr. groet. ZOETERMEER Aanbesteding. Uitslag van de gehouden aanbesteding ten behoeve van de verbetering en vernieuwing van de Dorpsstraat. Aantal I inschrijvers 31. Biljeten waren ingekomen van: W. H. van Deursen, Hillegersberg 19190, P. van Dool, Ammerstol 12644, Gebrs. van Tilburg, Nootdorp 18435, W. A. Kamsteeg, IJsselmonde, 16500, T» A. A. Werner, Vlaardingen 15800, Klinkenberg en De Vries, Delft 17626, W. de Jong, Amers foort 15770, Gebrs. Heuvelman, Krimpen a. d. IJssel 15739, J. Bazuin, Delft, 14790, Fa. Stolker Knijff, Schiebroek 15000, L. van der Hooven, Pernis 15227, N. Timmers Jr., Leiden 15500, P. H. Huberts, Nijmegen 13116, A. Schouls, Rotterdam 15997, J. H. Sanders, Delft 16750, J. Hoogerbrug, Den Haag 21000, P. Snoeker, Leiden 15750, J. Krageling, Rotterdam 22900, H. Werner, I Vlaardingen 18000, Fa, E. Sanders Co., Gouda 14026, Gebr. Smits, Zoetermeer 13890, N.V. Aannemrsbedrijf v.h. W. Bok hoven, Gouda 14750, Gebr. Huurman, Zeg- waart 12785, Ph. Haring Zn.. Schipluiden 13551, W. Bakker, Gouda 14800, N.V. tot aanneming van werken v.h. H. J. Nederhorst, Gouda 15193, C. A. Boon, Vleuten, 15908. P. Stigter Hz., Ammerstol 13396, J. de Rooy Leiderdorp 15370, H. J. Scholten, Ammer stol 14145. G. van Herk, Nieuwerker a. d. IJssel ƒ14750. Het werk is door B. en W. dezer gemeente nog niet gegund. De laagste inschrijver is de aannemer P. van den Dool te AmmerstoL NIEUWE WETERING Loterijvereeniging. De Loterijvereeniglng „Wie waagt, die wint", vet gaderde in café Remmerswaal, onder leiding van den voorzit ter, den heer A. Kalker. Volgens presentie- lijst waren aanwezig 26 leden. Ongeveer half acht opende de voorzitter met een woord van welkom de vergadering. De notulen werden na voorlezing goedgekeurd en onderteekend. De penningmeester had een batig saldo van 151.21 in kas. Zijn boeken werden nage zien en in orde bevonden door de heeren Eek man en Van Amsterdam. Hierna was volgens mededeeling van den voorz. het geheele be stuur aftredend, bestaande uit 5 leden. Met bijna algemeene stemmen werden alle heeren herkozen en namen hunne herbenoe ming aan. Vervolgens prijsuitdeeling van de laatste trekking. Van de rondvraag werd door eenige leden gebruik gemaakt; de gestelde vragen werden alle naar genoegen beantwoord. Er werd be sloten als er geen prijs gevallen is, buiten de jaarvergadering om niet meer te vergaderen. Aan het einde der vergadering sloot de voorz. met eenige welgekozen woorden deze goedgeslaagde vergadering. KORENBOND DE RIJNSTREEK" Een kloosterzuster becritiseert de mannenkorenl Bovengenoemde Bond hield Donderdagavond zijn gewone jaarlijksche bijeenkomst, waar bij alle aangesloten koren ongeveer voltallig waren opgekomen. Kort na zeven uur opende de president, de zeereerw. heer pastoor Ruiter, de bijeenkomst met een woord van welkom aan de leden, aan de eerw. heeren, die ook uit de verschillende parochieën tegenwoordig waren en vooral aan den zeereerw. heer pastoor van Leeuwen uit Reeuwijk, die een dergelijk blijk van mede leven met zijn zangkoor gaf, dat hij ondanks zijn hooge ouderdom en den verren afstand deze avond wilde bijwonen. Jammer, dat nog steeds niet alle eerw. heeren der verschillende aangesloten parochies schijnen in te zien van hoeveel belang een dergelijk mededeleven voor de ambitie hunner zangkoren is. Tevens gold dit welkomstwoord ook aan de gasten van de verschillende andere koren als van Oegstgeest, Noordwijk en Nieuw-Vennep, welke laatste ons de verrassing bracht, dat deze zangersavond ook werd bijgewoond door de eerw. Zuster Hildegardis, gediplomeerd leerares der Ward-methode. Hierna verzocht de president eerst aan het oudste lid der examen-commissie, het zangers- diploma uit te reiken aan een zestal geslaag den van het laatst gehouden examen, waar aan door dezen met een woord van geluk- wensch en aanmoediging werd gevolg gegeven. Nu werd overgegaan tot het afwerken van het programma, 't welk bestond uit „Kyrie" en Gloria der 10e Mis, Introitus van Palm- Zondag, Paschen, Hemelvaart, Pinksteren, Sexagesima en de Communie van Witten Don derdag. Ieder der koren moest nu uit de op- geven nummers een of meer stukjes zingen door het bestuur op te geven, 't Bleek, hierbij, dat de regeling niet geheel af was. Telkens moest nog in 't bestuur gedelibereerd worden welk nummer gezongen zou worden, hetgeen vanzelf ongewenschte vertraging gaf. Na de pauze zou dan door ieder koor een vrij nummer worden gezongen. Uit alles kon men opmerken, dat met ijver gestudeerd was. Eigenaardig was, dat sommi ge koren na de pauze veel beter zongen dan daarvoor. Bij enkele koren was inderdaad zelfs grootere vooruitgang te constateeren. Waar de eerw. br. Marcolinus uit den Haag, die een beoordeeling van het gezongene zou geven, door onbekende omstandigheden verhin derd scheen geworden, verzocht de president aan de eerw. Zuster Hildegardis haar oordeel uit te spreken. Deze begon met te zeggen, dat ze daar na tuurlijk niet op gerekend had, al had ze dan ook enkele notities gemaakt, terwijl ze als leerares der Ward-methode nogal critisch stond wat betreft stemvorming, uitspraak, enz. Na hierover eenige algemeene opmerkin gen gemaakt te hebben, vroeg ze aan de aan wezige koren of ze ook ieder voor zich haar opmerkingen wilden hooren. En nu brak het mooiste moment van dezen Korenbond-avond aan, toen heel de zaal met een spontaan „ja!" antwoordde; daardoor een bewijs gevend van echte leergierigheid, om zoodoende hun schoo- ne zangerstaak steeds beter tot Gods eer te kunnen vervullen. En nu begon de eerw. Zuster met te zeggen, dat, al ging ze dan nu ook onbewimpeld zeg gen, welk koor 't beste, welk minder goed, enz. gezongen had, dit nog geenszins zeggen wil, dat een koor, wat minder goed gezongen had geen „goed koor" kon wezen; want dat men hier met allerlei factoren als stemmen- materiaal, leiding, enz. moest rekening houden en 't heel goed kon wezen, dat zij, wier zang minder goed was, toch 't meest met de bun gegeven talenten gewoekerd hadden en aldus bij O. L. Heer het hoogst stonden aangeschre ven; dat ze echter enkel 't minder goede, als ook 't goede en zelfs beste aanwees, om dui delijk te maken hoe 't niet en hoe het wel moest wezen, opdat zulks tot navolging zoude prikkelen en de koren aldus aan God het beste zouden geven van hun kunnen. En nu kregen we een heele reeks pittige, vaak ook geestige opmerkingen, welke door de aanwezigen met zulk een aandacht gevolgd werden, dat echter in de zaal heele groepen waren opgestaan ten einde de spreekster beter te kunnen zien en hooren. Tenslotte bewees het luide applaus hoezeer haar uit het hart gewelde improvisatie de harten der hoorders veroverd had. Alleen hoorde ik iemand de ondeugende opmerking maken: „als die Zuster nu eens wèl er op uit geweest was critiek te leveren?!" Tenslotte een klein critiek je van ons zei ven. Waarom zong het best geachte koor als vrij nummer drie stukjes muziek en geen Grego- riaansch? Pastoor Ruiter dankte als altijd recht har telijk en sloot met den christel. groet. Moge hierna een vraag geuit, welke onder het schrijven van dit verslag bij mij oprees, naar aanleiding van het dezer dagen versche nen bericht, dat men in Leiden pogingen wilde doen om te komen tot de oprichting van een „Vereeniging van kerkzangers", en wel deze, of het niet meer op den weg lag dier heeren te komen tot de oprichting van een „Korenbond". Vindt men het niet sneu, dat onze goede St. Petrus-stad, welke het voorrecht heeft den eminenten voorzitter der Nederlandsche St. Gregorius-vereeniging in zijn midden te hebben, nog steeds een derge- lijken bond mist? Is er zelfs wel een koor in onze stad bij die Vereeniging aangesloten, niettegenstaande het Doorluchtig Episcopaat toch meermalen den wensch heeft uitgesproken dat alle koren zich daarbij zouden aansluiten. 't Is maar een vraag. Ik laat 't antwoord gaarne aan de heeren. ALPHEN AAN DEN RIJN. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE SLACHTPLAATS? Werkt de burgemeester het onderzoek tegen7 Het lid der Tweede Kamer, de heer Braat, heeft den minister van Justitie gevraagd: Is het den minister bekend, dat van een op 21 November j.l, gestorven rund van den heer W. Vergeer te Alphen a. d. Rijn welk rund ter gemeentelijke nood-slachtplaats aldaar uit verkocht is 'n belangrijk kuantum vleesch of de opbrengst daarvan verduisterd is. dat genoemde heer Vergeer van deze ver duistering aangifte deed bij de politie op 1 December 1931, die van dit geval proces-ver baal heeft opgemaakt, doch dat een gerechte lijk onderzoek tot heden achterwege is geble- dat het vermoeden bestaat, dat door den burgemeester ter plaatse een gerechtelijk on derzoek wordt tegengewerkt? Is de minister bereid naar bet gesignaleer de geval een onderzoek te doen instellen en zoo noodig recht te laten geschieden? Ziekenhuisver pleging. Door de R.K. Ver- eenigng tot- ziekenhuisverpleging „St. Damia- nus" kerd gisteravond in de St. Josephzaal de goed-bezochte jaarvergadering gehouden. De voorzitter opende de bijeenkomst met 'n welkomstwoord, inzonder aan den Deken. Spr. bracht vervolgens dank aan den oud-voorzit ter, den heer W. W. van Leeuwen, voor het geen hij als voorz. voor de vereeniging had gedaan. Tot zijn voldoening kon spr. mede- deelen, dat de financieele toestand van St. Damianus gunstig was. Gedurende de enkele jaren van haar bestaan, werd reeds een bedrag van ongeveer 8000 betaald met 1645 ver- pleegdagen. Het financieel verslag van den penningmees ter gaf aan inkomsten een bedrag ad ƒ2458.72 terwijl de uitgaven 1773.31 bedroegen. Het totaal bezit bedroeg op 31 December j.l. 1732.09. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental over het algeloopen jaar met plm. 50 was gestegen, waardoor dit thans 1250 bedraagt, 20 patiënten werden verpleegd tot een totaal van 406 verpleegdagen. Drie leden waren door den dood ontvallen. Voor hun ziele-rust werd gezamenlijk gebeden Onder de ingekomen stukken was een me dedeeling der controle-commissie, dat boeken en bescheiden van den penningmeester in orde waren bevonden. Voorts was bij het bestuur ingekomen een verzoek van de federatie van ziekenhuisver pleging, voor aansluiting bij genoemde orga nisatie. Om verschilende redenen werd hierop afwijzend beschikt Onder algemeene instemming werd op voor stel van den voorzitter besloten den penning meester, den heer C. Janmaat, een gratifica tie te verleenen. Vervolgens had een kleine aanvulling van 't reglement plaats, behelzende, dat geen ver goeding zou worden uitgekeerd voor besmet telijke ziekten. Aan de orde kwam bestuursverkiezing. Bij het bestuur was een candidatenlijst ingekomen ten name van denn heer J. v. d. Aar. De aftre dende bestuursleden, de heeren W. W. van Leeuwen, A. F. Ruyssenaars en G. Bruinis, werden evenwel allen herkozen. Tot lid der controle-commissie werd be noemd de heer Th. Rozestraten. Bij de rondvraag brengt de heer van Schaik het bestuur dank voor het werk, dat zij voor St. Damianus heeft verricht. Spr. vraagt voorts met welke bedoeling Zondags na de H.H. Mis sen met de busjes wordt gecollecteerd en of deze busjes geen afbreuk doen aan de Ver eeniging St. Damianus. De voorz. antwoordt hierop, dat deze busies door het St. Elisabeth- gesticht zijn opgericht in alle dekenaten, met het doel de kosten te bestrijden voor patiën ten, die absoluut minvermogend zijn. Ook het bestuur, zegt spr., heeft deze zaak overwogen en zich met het bestuur van het St. Elisabeth- gesticht in verbinding gesteld. Het heeft daar bij de toezegging gekregen, dat ten opzichte van St. Damianus een regeling in het leven zou worden geroepen, die de belangen der vereeniging zou bevorderen. De voorz. sprak daarna een slotwoord, waar in hij den deken en overige aanwezigen dank bracht voor hun belangstelling en allen op wekten te trachten het ledental zooveel mo gelijk te vergrooten. Hierna sluiting der geanimeerde bijeenkomst met den chr. groet Gevonden voorwerpen: Een vulpen, 2 bokken, 1 paar werkschoenen, een belasting- plaatje, 1 portemonnaie. NOORDEN Tuinderij. Tot lid van de Commissie van Bijstand van de Coöperatieve Groenten- en Fruitveiling te Vinkeveen werd benoemd de heer J. Baas, adjunct-secretaris van de Tuin- dersvereeniging alhier. NIEUWKOOP Verkooping. Op 8 Maart a.s. des voor middags 11 uur zal in hotel „Het Vliegende Paard" publiek worden verkocht het huis, be woond door J. Damen met het daar achter gelegen huis, bewoond door G. Voorsluis, ZOETERWOUDE. Een adres van de Hanze. Door het be stuur van de R. K. Middenstandsvereeni- ging .,de Hanze" alhier, is tot Burgemees ter en Wethouders een adres gericht, waar in betoogd wordt dat het onbillijk is de vergunning- en verlofhouders in deze ge meente verantwoorde'ijk te stellen inzake het cafébezoek door werkloozen en dat het op den weg ligt, dat de betrokken werkloo zen allereerst en alleen voor hunne daden verantwoordelijk worden gesteld. Tevens memoreert het bestuur het indertijd gedane verzoek, waarop afwijzend werd beschikt, om in plaats van steungelden, bonnen voor goederen in natura uit te geven, hetgeen tengevo'ge zou hebben dat de gelden beter besteed zullen worden. Steunverleening. Gedurende de maand Januari j.l. werd aan steun uitbetaald van wege de gemeente f 414.01, terwijl voor werkverschaffing werd betaald f 891.78. Door de besturen der werkloozenkassen werd gedurende die maand in t-otaal uitbe taald f 970.45. Het aantal mpmenteel nog in geschreven werkloozen bedraagt 88. TWEE PLEEGKINDEREN. Naar een ware gebeurtenis door S. v. K. De regen viel bij strooinen neer over bèt Iundal. Under donderend geraas stortten de gezwollen stroomen hun water tusscücn de rotsblokken omlaag. In het huisje van öcharfenstein had een bejaard heer voor enkele oogenblikken een schuilplaats gezocht en de vriende lijke huisvrouw leidde hem onder deel nemende woorden in haar woonkamer. „Geef uw regenjas maar hier, dan zal ik hem even uithangen. U bent zoo- nat als een kat.... Dat u ook met zoon weer juist buiten moest zijn...." De vreemde heer lachte: „En boven op uw dak zit een arbeider, die zoo ijverig met dekken bezig is alsof het het prachtigste zomerweer is. Een dekker doet zulk werk gewoonlijk toch niet in den stroomenden regen' „Het is ook geen dekker", zei de oude vrouw, terwijl zij tevreden glimlachte: „Dat is mijn jongendat wil zeggen eigenlijk is hij niet van mij.... Toen hij nog heel klein was, heb ik hem opgeno men, omdat hij alleen in de wereld was. Vanmorgen, toen het weer zoo mooi was, is hij aan het dak begonnen, de regen heeft hem echter overvallen, maar nu werkt hij toch door.... het is zoon goede jongen". „Hoe kwam u er toe, een vroemd kind aan te nemen!" vroeg de heer, die plaats genomen en ook sprekenderwijze zijn naam „Directeur Rein uit München" ge noemd had. „Och, wat doet men, als zoo'n arm kind heelemaal alleen in de wereid staaf', antwoordde de vrouw: „Het wae een arme stumperd, zonder vader of moeder. Toen dacht ik bij mezelf: „Wie zoo'n kind op neemt, neemt Onze Lieve Heer zelf op en toen heb ik hem naar huie gedragen. Hij is niet alleen gebleven. Ik heb zelfs enkele jaren later nog een tweeden jongen bijgenomen". „Twee vreemde kinderen aannemen I Maar goede vrouwdie kleedt en voedt u geheel op 2Dat doet u toch niet voor niets?'" vroeg de directeur. „Heelemaal voor niets en graag ook heel graag.... De tweede jongen was toch zoon stakkerd.... Hij bracht mij dan ook een bijzonderen zegen aan.... O ja! het mooht wel een wonuer heetenl" „Wat is er dan mee gebeurd?" vroeg de directeur wiens verbazing in belang stelling voor de vrouw en haar beide jon gens overgegaan was. „Dat zal ik u eens vertellen", antwoord de vrouw Scharfenstein. „Toen Sepp on geveer zes jaar oud was, is hij eens naar beneuen gerold en heeft zich aan don voet bezeerd. In het begin dacht men, dat het niets was, maar plotseling kan de jongen niet meer loopen. Ik ging direct met hem naar den dokter maar deze kon me niet veel troost geven. De jongen moest geopereerd en in het hospitaal te Kufsiein opgenomen worden. Daar werd het nog veel erger. De dokter die hem onderzocht, zei direct: „We kun nen niets met hem beginnen vrouw. Bij hem helpt geen operaue meer. De ziekte is ongeneeslijk en de voet zal stijf blij ven 1" „O mijnheer, wat was ik boen bedroefd. Maar dat hielp me niets. Ik had nog en kele boodschappen in de stad en liet mtjn arme jongen in het hospitaal achter, om dat er nog een dokter was, die hem wilde onderzoeken. Toen ik alles bezorgd bad, ging ik naar de kerk en smeekte weenend den goeden God, om genezing maar ik dacht telkens: „Het ie toch voor niets". De dokter heeft immers gezegd: „Er moet een wonder gebeuren, wil de voet weer goed worden". „Dan had u zeker wel heel veel spijt den jongen opgenomen te hebben, na de vooroitzichten zoo slecht waren?" merkte de directeur op. „Neen, neen", antwoordde de vrouw levendig. „Ik dacht: Goddank, dat de arme stakker bij mij is. Waar zouden ze zoo'n arme kreupele willen? Bij mij zal hij het goed hebben!" „Maar hoe is het dan mogelijk, dat de jongen nu totaal genezen is?" vroeg de directeur verder. „Ja, dat ia wonderbaar gegaan", ant woordde de oude vrouw. „Toen ik de eer ste maal in het hospitaal kwam, liet de zuster, die bij Sepp was, mij een jongetje zien, dat heelemaal vol uitslag zat. Heb was afschuwelijk om te zien.... Toén zei de zuster: het kind heeft niemand op de heele wereld neem u het toch! Onze Lieve Heer zal er u voor beloonen". „O neen", antwoordde ik. „Hoe zou ik roo iets kunnen doen? Ik heb al het on geluk en de zorg met het eerste kind. Ik zou niet weten hoe ik het aan moest leg gen met nog een tweede kind erbij, ik heb zelf immers van niemand de minste hulp". Toen ik weer in het hospitaal kwam hoorde ik van den tweeden dokter de zelfde uitspraak als van den eerste: „Niets meer aan te doen.... het kind zai ongelukkig blijven". Geheel terneer geslagen stond ik daarToen de dok ters weg waren kwam de zuster weer en zei: „Twee uur heb ik den H. Jozef al gebeden, dat hij bij den Goeden God zou verkrijgen, dat u het arme verlaten landje mee zou nemen en dat God uw 8epp weer gezond zou maken in ruil voor uw werk van barmhartigheid". „Jawel, maar hoe moet ik heb dan aan leggen?" antwoordde ik. „ik heb al ge noeg te doen met de verzorging van één kina". „U zult niet lang moeite meer met hem hebben", verzekerde zij mij. „De H. Jozef zal u bijstaan en God helpt u vast en zéker". „En zij hield niet op met bidden en smeeken, tot ik tenslotte de arme stumpe rig Egidel meenam, ik durfde er in mijn dorp met niemand over spreken. De men seden zouden denken dat ik mijn verstand verloren had eint mijn kinderziekenhuis. Maar de Zuster had toch gelijk. Van dag tot dag ging het met öepp beter en na verloop van 6 weken kon de jongen weer loopen en men zag niets meer aan hem". „Maar dat ia toch eigenlijk ongelooflijk. Doch het was een heerigke belooning voor uw opofferende daad", verzekerde de di recteur. „En hoe ging het met het tweede kind?" „Ik heb er heel veel moeite mee gehad", zei de oude vrouw. „En het had een zorg vuldige verpleging noodig. Maar het is weer gezond en friscb geworden en er rustte blijkbaar veel zegen op mijn werk, want het zijn allebei zuike brave, degelijke jongene geworden, dat ik Onze Lieve Heer er nooit genoeg voor kan danken". Met zichtbare ontroering had de direc teur naar deze uiteenzetting geluisterd. Hg schudde het hoofd en zei: „Deze ge schiedenis is echt wonderbaar. Men zou ze niet kunnen gelooven als u het zelf niet vertelde en wanneer ik de stevige jongens niet met eigen oogen gezien had'. Ja dat zijn Gods wegen, die zeifa een onge- loovige tot nadenken stemmen en hem tot in het diepet van zijn hart treffen moes ten". Op dit moment ging de deur open en de jonge knaap, dien de directeur op het dak gezien had, kwam binnen. Hg groette vnenuelijk den vreemden heer eh wendde zich toen tot zijn pleegmoeder. „Alles is goed gegaan! Het dak is dicht en van het hooi is maar een beetje nat geworden. Dat zullen we later wel Laten drogen. „Je bent een goede jongen", prees de vtouw. „ik ben blij dat je weer heelhuids beneden gekomen bent". Nu werd de deur met een ruk open geworpen en een knaap van ongeveer 12 jaar sprong juichend binnen: „Moeder 1 moedert nu heb ik de kleine katjes gevonden! O, ze zijn zoo lief! Twee heele zwarte, en twee gevlekte en...." Plotseling hield hij op en keek ver legen naar den vreemden heer. Zijn pleegmoeder liet hem dichterbij ko men en den directeur een hand geven. Deze lachte vriendelijk en zei: „U kunt werkelijk trotsch zijn op uw beide vroolijke, trissche pleegzonen. Ik wensch u van harte geluk en Gods zegen voor beide en een rgk loon in den Hemel voor uw eigen opofferende daad 1 En gij, jongens, geluksvogeds, houdt uw moeder altijd in eere. Gij weet misschien nietj hoe zelden zulke voortreffelijke vrouwen aan getroffen worden als zij is.... Met van vreugde stralende oogen keek Sepp naar zijn pleegmoeder en zei: „O, dht weten wij.... dat er in heel Tirol geen tweede moeder bestaat aLs do onzel" De regen had opgehouden. De zon be gon weer achter de wolken te voorschijn te komen en de directeur nam hartelijk afscheid van de vrouw. Hij ging door da verkwikte natuur naar zijn zomerverblijf terug. Telkens weer stond in zijn gedachte de schildering van den armen kreupelen knaap en van het kleine, met zweren be- dekte kind en dan zag fcij weer de twee j vrouwelijk levenslustige jongens. Hij had j het gevoel alsof hij een zelfde gelukkige 1 gebeurtenis beleefd had.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11