23ste Jaargang WOENSDAG 24 FEBRUARI 1932 No. 7135 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE NIEUWE STAATSLEENING. BINNENLAND S)e£cicii(^(2ou^Gmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is toot de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. regeL ■M\ Dit nummer bestaat uit drie bladen V Cumulatie. Wij hebben wel 'ns gewezen op de wen-' schelijkheid, dat er getracht wordt, wijzi ging te brengen in de cumulatie (d.w.z. op- eenhooping) van gelden, getrokken uit pen sioenen en vergoedingen tengevolge van het bekleeden van functies in ons Staats kundig bestel. Evenzeer op de wenschelijkheid, om op de vergoedingen, die de Kamerleden ont vangen, een soortgelijke korting toe te pas sen als die, welke de salarissen van het Rijkspersoneel moeten ondergaan. Beide denkbeelden zijn in de „Maas bode" van de hand gewezen. Maar elders weer gepropageerd. Wat de vergoeding der Kamerleden be treft verwijzen wij naar een bericht onder de rubriek „Binnenland". Over de cumulatie maakt het „Vader land" van gisteravond eenige opmerkin gen, welke o.i. heel juist zijn. Het gaat in deze feitelijk om de vraag, of het goed is, dat iemand, door Kamerlid te worden, en 20 jaar in de Kamer te blijven zitten, en er passant nog vijf jaar lang wethouder van eene groote stad bij te wezen en dan ook nog eens vijf jaar lid van Gedeputeer den van een provincie, zich een. pen sioen verzekert, dat bij elkaar zeer, seer groot mag genoemd worden het gaat om de tweede vraag, of de be staande toestand moet worden besten digd. dat een ambtenaar, die Kamerlid wordt, per se non-activiteitstracte- ment moet genieten. En ons antwoord daarop is: Dat is niet goed, en dat kan niet goed zijn, want het gaat ver uit boven wat de gever heeft gewild. Wij zijn niet met den heer Moltma- ker van oordeel, dat er een eind ge maakt zou moeten worden aan dien stand van zaken, omdat de Rijksamb tenaren, die straks in hunne salarissen gekort zullen worden, daardoor verbit terd zijn. Wij achten het wenschelijk de zaak ook los daarvan te bekijken, niet vergetende, dat te allen tijd roen- schen worden aangetroffen, wien hoo- ger inkomen dan het hunne den slaap ontrooft. Het hier genoemde soc.-dem. Eerste Ka merlid, de heer Moltmaker, heeft onlangs in den Senaat gezegd: „Ik ben vóór een goede bezoldiging en vóór een behoorlijk pensioen, en tevens ook, indien deze maatregel moet worden toegepast, vóór een goede wachtgeldregeling, maar niet wanneer deze goede bepalingen, die. in den loop van de jaren in het leven zijn geroepen, worden misbruikt, waar door zoovele ongewenschte toestan den ontstaan, die zich de laatste jaren in ons land hebben voorgedaan." In die ongewenschte toestanden willen ook wij verandering zien. HET KORTINGSWETJE AANGENOMEN. Met 48 tegen 42 stemmen. Gisteren heeft de Tweede Kamer het z.g. Kortingswetje aangenomen. Het amendement-van Vuuren, dat de korting der Rijks uitkeering aan de ge meenten theoretisch (practisch o.a. niet) losmaakt van salarisverlaging voor het gemeentepersoneel, is verworpen, hoewel het eerst naar de meening van Regee ring en Kamer verbeterd was door een subamendement van den heer Suring. Toen heeft de Kamer het wetsontwerp aangenomen waarschijnlijk mede ten gevolge van een bedreiging met de por tefeuillekwestie door Minister de Geer. De beslissing is met 48 tegen 42 stem men gevallen. Tegen hebben gestemd de sociaal- en vrijzinnig-democraten (en hun aanhangsel Floris Vos), de communisten. 3 anti-revolutionairen (de heeren de Wil de, Visscher en Schouten) en 8 Katholie ken (de heeren Goseling,, Suring, Kuiper, Feber, Guit, Moller, van Poll en Uyen). Het ontwerp van wet, dat was gewij zigd vóór de openbare gedachtenwisse- ling aanving, bepaalt, dat gedurende 3 jaren een korting wordt toegepast op de uitkeeringen aan de gemeenten uit het gemeentefonds. Deze korting beloopt 3 pet. van het bedrag der gemeentelijke „MINISTER DE GEER GEEFT HIER HET GOEDE VOORBEELD". SAFETY FIRST. Ha zeven jaren verschijnt eindelijk de Staat der Nederlanden weer als geldnemer ten tooneele (andere tussohentijdsche lee ningen dienden ter conversie de periodieke uitgiften van ^chatkistpapier vallen buiten het kader der groote massa). De indruk der voorwaarden en neven omstandigheden, waaromtrent wij reeds gisteren het voornaamste konden mede- deelen, geeft de stellige overtuiging, dat het succes formidabel zal worden. Klaar blijkelijk is Minister de Geer uitgegaan van het beginsel „Safety first". Een be drag van 64 millioen is (tegen 4.4 pet. ren te) reeds geplaatst bij de Rijksfondsen, waardoor slechts 186 millioen gulden in obligatievorm ter openbare inschrijving komt. Daarvan is bijna 35 millioen vast ondergebracht. Bovendien is van een ver dere 35 millioen de deelneming reeds „ver zekerd". Resteert dus slechts 115 millioen voor het groote publiek. Het is niet te zeggen of deze voor conversie der volle 150 millioen 6 pet. Nederland 1922 A zullen moeten dienen, in welk geval het een ge weldig gedrang zou worden voor een plaatsje onder de conversie-zon. In het reeds fixe geplaatste deel is vermoedelijk een bepaald bedrag aan ter conversie be stemde „oude zessen" begrepen. Het zou voor de informatie der aspirant-inschrij vers dienstig zijn geweest, indien het pro spectus zich ten deze ondubbelzinnig had- de uitgesproken. Volledige openbaarheid immers kan het Staatscrediet slechts ten goede komen. Het animo voor de nieuwe leening blijkt voor den vakman aanstond uit den koers van 100 11/16 der „oude zÊssen", die op 1 April k pari worden terugbetaald en daar om feitelijk geenerlei rente meer afwer pen. Deze rentederving is feitelijk reeds een verkapt agio van de nieuwe leening. Wel is veel ten goede veranderd sinds de donkere dagen voor Kerstmis 1931, toen rijp en groen door den radeloozen belegger aan den minst biedende werd verkocht. Van veel gewicht is thans de bepaling, dat deze leening ab initio is vrijgesteld van mogelijke toekomstige couponbelastingen etc. Nu de fiscus met hongerenden muil alle kreitsen van het economisch bestel afloert, wordt het tijd dat de geldgevers zich al leen inlaten met obligatieleeningen, waar bij de debiteur, gelijk elders reeds lang gebruikelijk, mogelijke toekomstige lasten op zich neemt. Minister de Geer geeft hier het goede voorbeeld. Laat ons hopen, dat het niet tevens een waarschuwing is. Een novum is deze clausule weliswaar aller minst: (ook in prospectus van vroegere Nederlandsche Staatsleeningen kwam zij voor) maar zij is toch wel bijzonder actueel Al kunnen andere geldnemers hun schuld brieven uiteraard niet, gelijk de Staat, van toekomstige belastingen vrijstellen, zoo kunnen en moeten zij toch den geldgever voor zoodanige onaangename verrassingen vrijwaren. Wij kunnen slechts den wensch uitspre ken, dat de Regeering zich in haar streven naar bezuiniging niet zal laten remmen door een klaarblijkelijke geneigdheid van het publiek om begrootings-tekorten te fundeeren. Van onze serieuse leidsmannen is zulk een fatale quid pro quo gelukkig niet te verwachten. wedden en loonen over 1931 van het in vasten dienst zijnde gemeentepersoneel Dit is de regel. Op dezen regel zijn ver schillende uitzonderingen. Géén korting wordt namelijk toegepast als de gemeen telijke loonen sinds 1931 met 3 pet. ge daald zijn en desondanks tenminste 40 opcenten op de gemeentefondsbelasting geheven moeten worden (zonder progres sie) en de overige gemeentelijke heffin gen tot redelijke bedragen zijn opge voerd. Voorts blijft de 3 pet. korting ach terwege, indien een gemeente minder dan 500o inwoners telt of bij Kon. Besluit wordt verklaard, dat het loonpeil in een gemeente niet voor verlaging in aanmer king komt (met denzelfden eisch van re delijke opvoering der heffingen en ten minste 40 opcenten op de fondsbelasting zonder progressie). Voor de Provincies is de eisch van ten minste 40 opcenten op de fondsbelasting vervangen door 20 opcenten op de ver- DE SALARISKORTING VOOR DE KAMERLEDEN. Op een vraag in de Kafch. Kiesver- eeniging te Groningen hem gesteld in zake nieuwe bezuinigingen, de salaris- korting der Kamerleden in de cumulatie, antwoordde het Kath. Kamerlid v. Vuu ren o.m. het volgende: „Dat de commissie-Welter heel spoe dig met een rapport zal komen en dan zullen veel staatsuitgaven wellicht kun nen worden verminderd. Wat de kortin gen op de vergoedingen der Kamerleden betreft, op één partij na is men overeen gekomen om de korting op de vergoedin gen wel toe te passen. Cumulatie van pensioenen leverde moeilijkheden op Men zou in de toekomst wellicht grenzen kunnen stellen". DE VERMOGENS. Daling met 43 millioen gulden. In de eerste aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden gepubliceerd de uit komsten der Vermogensbelasting. Het belastingjaar 1930-1931 is hierbij in ver gelijking gebracht met de cijfers over de voorafgegane jaren. Uit de cijfers blijkt, dat onder den in vloed der in 1920 ingetreden malaise het totaal bedrag der vermogens van 1920- 1921 tot 1923-1924 is gedaald met bijna 1407 millioen en van laatstgenoemd jaar tot 1929-1930 als gevolg van de verbete ring in den algemeenen economischen toestand wederom is gestegen met 3485 millioen. Als gevolg van de in 1929 ingetreden economische crisis is daarop een vermin dering gevolgd van 43 millioen van 1923- 1930 tot 1930-1931. Het vermogen over laatstgenoemd jaar ig hierdoor nog 2034 millioen hoover dan dat over 1920-1921 (14.97 pet.). De bevolking nam van 1 Januari1921 tot 1931 evenwel toe met 15.37 pet., met welk percentage een ver meerdering der gezamenlijke vermogens correspondeert van 2088 millioen, zoo dat, indien wel rekening wordt gehouden met de toenemine der bevolking, doch niet met de waardeverandering van het geld, het totaal der vermosrens over 1930- 1931, 54 millioen achterblijft bii het to taal over 1920-1991. Ook de enfers van het onzuiver bedrag der belasting ver- toonen hetzelfde beeld. Betreffende het aantal aanges^genen zij vermeld, dat het aantal over 1921-1922 hooger is dan dat over 1990-1921, dat daarna het cijfer over 1922-1923 een daling doet zien. om vervolgens van jaar tot jaar te stijgen tot een cijfer over 1930-1931. dat 38053 hooger is dan dat over 1920-1921 (23.87 pet.). Vergelijkt men het aantal aangeslage- nen in de verschillende vermogens groe pen, dan blijkt, dat dit van 1920-1921 tot 1923-1994 (het jaar met het laagste be drag der vermogens als gevolg der ma laise) alleen voor de groep aangeslage- nen met vermogens beneden 50.000 is gestegen en voor de andere groenen is gedaald. Van 1923-1924 op 1929-1930 ziin voor elk der vermogensgroepen de cij fers steeds gestegen, terwijl van 1929-1930 op 1930-1931 de toeneming beperkt blijft tot de vermogenseroepen beneden 100.000 en van 200.000 tot 300.000. Uit de cijfers ziet men, dat slechts een klein deel van alle belastingplichtigen in de hooeere vermogensgroepen vallen. Het aandeel dezer groenen in het totaal der vermogens en der belasting is even wel van veel meer belang. Zoo bezaten over 1930-1931 de 43.13 pet. der aange- elagenen voor vermogens beneden f 30.000 tezamen 11.61 pet. van het totaal vermo gen en droegen slechts 7.23 pet. bij tot da totaal opbrengst der belasting in hoofd som. Daarentegen hadden de 0.66 pet. der aangeslagenen voor vermogens- van 1.000.000 en hooger 18.76 pet. van het gezamlijk vermogen en droegen 19.70 pet. tot de totaal opbrengst der belasting bij. Uit de cijfers blijkt eveneens, dat het gemiddeld vermogen na een daling van 85.000 over 1920-'21 tot 74.000 over 1924-'25 over de volgende jaren weer re gelmatig is gestegen tot 81.000 over 1928-'29 en 1929-'30, om daarna weer te dalen tot 79.000 over 1930-'31, waar door het wederom 6000 blijft beneden dat over 1920-'21. ENSCHEDE EN L0NNEKER. In de gisteravond gehouden vergade ringen van de gemeenteraden van En schede en Lonneker werd besloten het ontwerp van wet van Ged. Staten tot samenvoeging van beide gemeenten met ingang van 1 Mei 1933 goed te keuren. STEUN AAN DE SUIKERBIETENTEELT De regeling voor 1932. Naar de „Msb." verneemt, zal binnen kort een regeling het licht zien voor de uitvoering van den steunregeling voor de bietenteelt in 1932. De regeling zal inhouden, dat ieder te ler van suikerbieten recht heeft op een re- geeringspremie tot 80 pet. van het gemid delde kwantum bieten, door hem in de ja ren 1928. 1929 en 1930 aan de suikerfabrie ken geleverd. De leveranciers zullen moeten opgevpn tot hoeveel K.G. garantiebieten zij in 1932 gerechtigd wenschen te worden. Het con tract zal een clausule bevatten, waarin wordt bepaald, dat indien de opbrengst meer bedraagt dan het aangevraagde kwantum, levering van dat meerdere niet verplichtend zal zijn. Overname en samenvoering van garan- toebewijzen is niet uitgesloten. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN. Vertraagde aflossing van Marine-personeel In verband met de conflicten in China is er vertraging gekomen in de aflossing van personeel aan boord van de uit Ned. Indië thuisvarende marine. Bij informatie op het Departement van Defensie kreeg „Het Volk" de bevestiging, dat de ontstane vertraging in de aflossing van het marinepersoneel verband houdt met het Japansoh-Ohineesche conflict. De marinestaf wenscht zooveel mogelijk personeel en materieel in Ned. Indië be schikbaar te houden, ten einde op allo eventualiteiten voorbereid te zijn. L00NK0RTING TE ROTTERDAM In de middagzitting van gisteren van den Rotterdamschen gemeenteraad is het na lange discussie tet een beslissing ge komen omtrent het voorstel van het col lege tot toepassing van een korting' van 3 pet. op de loonen en salarissen van per sonen in gemeentedienst. Met 25 tegen 15 stemmen is het voorstel aanvaard. Tegen stemden de sociaal-democraten, de com munist en de beide leden van de R. S. P. Afwezig waren de sociaal-democraten de heeren Ter Laan, Donker en Mol, het R.K lid mej. Meijer en het lid van den Vrij heidsbond de heer Dutilh. Het Rijkstelefoonreglement. In een Dinsdag uitgegeven Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit tot wijzi ging en aanvulling van het Rijkstelefoon reglement 1929. Het jaarlijksche bedrag van ƒ48 voor de aansluiting aan een rijkstelefoonnet met meer dan 400 aansluitingen, welk bedrag onverminderd het per locaal gesprek te be talen bedrag verschuldigd is voor de aan sluiting aan dat net van een perceel ge legen binnen een door den directeur-gene raal te bepalen gebied van het net, wordt voortaan geheven, wanneer het aantal aan- sluitngen bedraagt van 4001 tot en met 10.000, terwijl een bedrag van 54 ver schuldigd zal zijn, indien dat aantal meer dan 10.000 beloopt. Ned. R.-K. Werkmeestersbond. Zondag vergaderde te Utrecht de vak groep coupeurs, onderdeel van boven- staanden Bond. Besproken werd de algemeene toestand in het kleedingbedrijf en 'de houding van de coupeurs en de leiders(sters) op de ate liers en confectiefabrieken, bij conflicten. De verkiezing bestuur bracht eenige wijziging in de huidige samenstelling. Ge kozen werden: De heeren T. Locks, Sterrenstraat 15, UtrechtG. van der Gein. Keplerstraat 199 's-Gravenhage en G. T. Daamen, Brouwers- grfacht 92, Amsterdam, resp. voorzitter, se cretaris en penningmeester. Voorts werd besloten het hoofdbestuur te verzoeken den naam van de vakgroep te wijzigen en deze aan te duiden met de benaming: Vakgroep „Kleedingbedrijf". Tot lid van den bestuursraad werd ge kozen de heer J. B. A. van Hebei, David- straat 62a, Groningen. In-, door- en uitvoer van kippen- en eendeneieren. Ingediend, is een wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van de wetten be treffende den in- en doorvoer en den uit voer van kippen- en eendeneieren. Dit houdt verbandt met de verwach ting, dat binnen afzienbaren tijd een in ternationale afspraak zal tot stand ko men, tengevolge waarvan de verschillen de landen voor den in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren niet zullen vor deren, dat deze zijn gestempeld met den naam van het land van herkomst, maar slechte, dat het stempel den naam van het land van herkomst voldoende i aanduidt. Daarom word.t voorgesteld een VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een rumoerige Rijksdagzitting. (Bui- tenl., 2de blad). De Japanners krijgen klop van de Chi- neezen. De toestand der Nederlanders te Sjanghai. (Buitenl„ 2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de z. g. Kon. tingswet aangenomen, (lste en 2de blad). De Rotterdamsche loonkorting aangeno men. (lste blad). DE NIEUWE STAATSLEENING Bladz. 1 DR. FELIX RUTTEN OVER JERUSALEM Bladz. 8 wijziging van de stempelingsvoorschriften Voorts wordt een wijziging noodig go- acht in verband met het scheppen van do mogelijkheid om niet alleen een stempel van herkomst voor te schrijven, maar ook een stempel ter nadere aanduiding van de klasse der eieren. Engeland eischt bij den invoer van kalk- eieren naast het stempel van herkomst op elk ei het woord „preserved". Het is mogelijk, dat het buitenland in de toe komst ook ten aanzien van de stempeling ter aanduiding van de klasse der eieren de eischen zal uitbreiden. Ook indien het Land, van import deze stempeling niet vordert, kan het onder bepaalde omstan digheden wenschelijk zijn, ze voor te schrijven Deze voorschriften zijn erop ge richt, eenheid in de wijze van stempelen te bereiken. De noodzakelijke controle op de nale ving van de voorschriften van de uitvoer regeling krachtens den algemeenen be stuursmaatregel van '16 Juni 1930 wordt uitermate bemoeilijkt door het groote aantal kantoren, waarlangs eieren kun nen worden uitgevoerd, Beperking daarvan is noodig. Daarom wordt voorgesteld een bepaling, krachtens welke het verboden is, kippeneieren, waar van de uitvoer is toegestaan, uit te voe ren langs andere dan de door den minis ter van binnenlandsche zaken in overleg met dien van financiën aangewezen kan toren. Voorts wordt voorgesteld een wijziging, welke het mogelijk zal maken, bepaalde eischen, behalve voor de klasse „versche eieren" te stellen voor andere klassen van eieren. Verder kan thans niet verhinderd wor den, dat partijen eieren, voorzien van de vastgestelde merken, in het binnenland worden verhandeld en na eenige weken alsnog worden uitgevoerd in de oor spronkelijke verpakking. Om te voorkomen Gat eieren voor uit voer de grens passeeren, die vaak niet meer beantwoorden aan de eischen, wel ke voor het verkrijgen van de merken zijn gesteld, is het noodig te bepalen, dat de waar bovendien moet zijn verzegeld van geleidebiljetten. De geldigheid daarvan kan worden beperkt tot een termijn van een bepaald aantal dagen, waardoor ge noemd bezwaar is ondervangen. Mede wordt voorgesteld aanvulling van een artikel, om ontduiking van de uitvoer- voorsohriften tegen te gaan, en wordt een artikel voorgesteld, dat de mogelijkheid schept om in den algemeenen maatregel van bestuur voorschriften op te nemen betreffende de geldigheid der geleidebil jetten. Saamhoorigheidsgevoel. Een aantal personeelleden en gepen- sionneerden der Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij is overeengekomen gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1932 een geldelijk offer te bren gen ter ondersteuning van het werk van het N. C. C. Te 's Hertogenbosch is in den ouder dom van 53 jaar overleden de heer He n- ri F. J. M. van Zinnicq Berg man n, bijna 25 jaar secretaris der Ge zondheidscommissie aldaar, secretaris van den Militieraad en van den Keurings- raad in het le district. Te Winschoten is plotseling over leden de heer E. K. Post, directeur der N.V. Stoomhoutzagerij en steenfabrieken v.h. E. Post houtzagerij aldaar. Te Princenhage overleed in deu ouderdom van 58 jaren de heer M a- thieu Verhoeven. De overledene, die een staat van dienst had van onge veer 40 jaren bij het lager onderwijs, was lange jaren secretaris van de R.K. Kios- vereeniging te Breda. Ook op het gebied der R.K. Drankbestrijding heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1