23ste Jaargang VRIJDAG 19 FEBRUARI 1932 No. 7131 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE KATHOLIEKEN IN DE CORTES. BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week'f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Ret Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bi] vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt a het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen V Ontevredenheid kweeken. Er is tweeërlei ontevredenheid. Er is een ontevredenheid-, die ontstaat uit een verlangen om te bereiken wat goed voor ons is en redelijkerwijze door ons bereikt worden kan. Deze ontevredenheid openbaart zich in een streven naar dat goed. Tot op zekere hoogte moéten wij allen in dezen zin ontevreden zijn. 't Is de ontevredenheid van de jonge vrouw, die de wereld verlaat, om als reli- gieuse zich geheel en direct te kunnen ge ven aan den dienst van God. 't Is ook de ontevredenheid van den hui-svader, die, wetend dat hij met zijn arbeidskracht voor zijn gezin meer ver dienen kan, geen geoorloofd middel nalaat om inderdaad een hooger loon te bereiken. Dat is wat wij zouden kunnen noemen: de geestelijk-gezonde, levenskrachtige en ook vaak b 1 ij d e ontevredenheid. Maar er is ook een ontevredenheid, wel ke een geestelijke misvormdheid open baart, die in haar werking de kracht van het leven ten slotte ondermijnt en de blij heid ontrooft. 't Is die ontevredenheid, die 't zij ze kruipt en kronkelt langs den grond, 't zij ze opspringt en oplaait tot actie, altijd verraadt een zieken, eeh naren geest t is die ontevredenheid, die ten slotte haar doel vindt.in zichzelve. En 't is die ontevredenheid, welke in en door de partij als de S. D. A. P. wordt ge voed en gekweektl Neen, w ij zijn, gelukkig, niet zoo be perkt en bekrompen in onze waardeeriag, dat wij niet zouden erkennen, dat er onder wat door de S. D. A. P. wordt beoogd ook goede dingen moeten worden geconsta teerd! Maar in en boven dat goede streven overheersckt de propaganda van een on tevredenheid, die is: onredelijk en onge zond we mogen zeggen: heilloos en ver derfelijk Een frappant staaltje weer 'ns daarvan. 't ls een feit, dat de socialisten in de Kamer hebben gepleit voor afschaffing der opcenten op ongebouwde eigen dommen. En, nu de Minister deze afschaf fing heeft voorgesteld, spreekt het „Volk" van „een brutale klassewetgeving, die bij de beesten af is"!.... Dat is echt het „Volk". Alles, wat van de .Regeering komt, is „bij de beesten af". Ook al hebben de partijge- nooten het pas met hart en ziel verdedigd en aanbevolen!.... Zóó wordt in de S. D. A. P. ontevreden heid gekweekt! HET AMENDEMENT OP HET KORTINGSWETJE. Zes procent der uïtkeeringen inplaats van 3 procent der wedden. Het amendement-Van Vuuren-Rutgers van Rozenburg, dat gisteren bij de Twee de Kamer is ingediend op het z.g. Kor tingswetje, vervangt de korting van 3 procent der wetten door 6 procent der uitkeeringen. Deze korting wordt terug gebracht van 6 op 3 procent als de ge meente meer dan 40 opcenten op de ge- meentefondsbelasting heft, terwijl deze opcenten niet progressief worden gehe ven. Er wordt in het geheel geen korting toegepast indien de gemeente meer dan 80 opcenten op de gemeentefondsbelas ting heft (in welk geval krachtens de wet nimmer progressie plaats heeft). De korting aan de provinciën wordt uit de wet gelicht. Het verband tusschen korting en sa larissen vervalt geheel. WEL SCHOLEN, MAAR GEEN LEERLINGEN. (Van onzen bijzonderen Spaanschen correspondent). MADRID, 9 Febr. 1932. De „Accion Nacional" (de Nationale Actie) is de Katholieke propaganda-vereeni- ging, waaronder alles ressorteert, wat de po.itiek betreft. Zij heeft overal in het land .vertakkingen, wat eerst reoht tot uiting is gekomen" bij het protest tegen het decreet van de ontbinding der Jezuieten-orde. Tooh moet men den invloed der Natio nale Actie niet overschatten. Zij is het beste te kenschetsen als een begin van een Ka- t-ho'ieke partij. Een Katholieke partij, die werkelijk een éénheid vormt, is er in Span je nog niet. Er zijn een aantal groepen, met verschillende wenschen, die weliswaar alle Katholiek zijn te noemen, maar feitelijk alleen bij elkaar blijven, omdat ze nergens anders kunnen worden ondergebracht. Uit gesproken Katholiek zijn alleen de Basken (het z.g. bloc VascoNavarro), die ten ge tale van 16 het Baskenland en Navarra ver tegenwoordigen, en het z.g. agrarische blok, met 15 leden. De leider der Basken c.s. is de heer Beunza, geboortig uit Pamplona, en advocaat van beroep. De agrariërs zijn in wezen monarchistisch, maar zij dienen zich aan alsagrariërs. Hun chef is Martinez Velasco. Propagandisten z.ijn vooral Gil Ro bles en Lamamie de Olairac. Tot de afgevaardigden van Baskenland en Navarra behoort ook de priester Pildain, kanunnik, en hoogleeraar aan het Semina rie van Yitoria. Behalve hem zijn er nog ■vijf andere priesters in de Cortes, en ver scheidene op zichzelf staande elementen (allen zonder leiderdie weliswaar allen gerekend kunnen worden, de Katohlieke be ginselen te zijn toegedaan, maar er blijk baar niet toe hebben kunnen komen, om zich bij een bepaalde Katholieke partij aan te sluiten of er zelfs een te vormen. Als men nu weet, dat het gezamenlijk aantal Katho lieken in de Kamer over de honderd man bedraagt, dan beseft men eerst goed, wat een versnippering van krachten hier plaats heeft. Toch is de toestand verre van hope'oos te noemen. Men ontveinst zich niet in Katho lieke kringen, dat de eerstvolgende maan den een ware terreur kunnen brengen. Maar het verzet groeit, en eindelijk schijnt het volk uit zijn sombere berusting te ontwa ken. Het is feitelijk niet alleen berusting. Het is voor een goed deel ook onverschillig heid en goedgeloovigheid. Slechts heel lang zaam dringt het tot de hersenen van de menschen door, dat ze bedrogen zijn. Maar om nu in actie te komen De Spanjaard is een somber wezen. Ech te vroo'ijkheid zal men maar zelden bij hem aantreffen. Dat is opmerkelijk bij een ge legenheid als Carnaval. Ik bedoel de on schuldigste ziide van deze pret de ellen lange optochten, die door de straten trek ken, en toch menig onderdeel bevatten, dat den lachlust gaande maakt. Een massa volk was hier, Zondag, op de been en bewoog zich langs de heerlijke boulevards, die deze stad rijk is. Er heerschte werkelijk een ge zellige stemming en toch: de Spanjaard is niet gezellig. Hij lijkt koud. en in zichzelf gekeerd. Hij kan niet hartelijk lachen. Maar hij is waardig. Op een Hollandsche ker mis zou hij zich allerminst thuis voelen. Ik kan het niet genoeg herhalen dat de zaken zóóver hebben kunnen komen in dit door godsdiensthaters geregeerde land, is voor een goed deel mógelijk gemaakt door de vrijwel Oostersche onbewogenheid der Spanjaarden. Want werkelijk, dit volk is zijn Kerk en godsdienst niet vergeten. Ze zijn niet allemaal als de heer Alexander Lerroux, die eenmaal in een artikel („Het hart op de lippen") ronduit verklaarde: „Verscheurt de registers van het bezit, rukt de Zusters in de kloosters den sluier af, en maakt haar tot moeders, slaat neer, steelt en steekt in brand!" Ze zijn niet alle maal een Pilatus-figuur als Alcal& Zamora. Het geduld van den Spanjaard moet wel haast teneinde zijn. Maar vooralsnog be paalt hij zich ertoe, met meer nauwgezet heid zijn kerkelijke plichten te vervu.len. Het is treffend te zien, hoe goed bezocht een Hoogmis in de hoofdstad is. En ook onder de Hoogmis worden tal van Commu nies uitgereikt waarbij, volgens de stich tende gewoonte van dit land, een misdie naar met brandende kaars den priester ver gezelt. Voegen wij erbij, dat al'es, wat wij in Holland hebben parochieblaadjes, bi bliotheek, apostolaat der pers, parochiale vereenigingen ook hier geen onbekende zaken zijn, al is het soms op ietwat kleiner schaal. De groote moeilijkheid zal voorloopig blij ven, om alle weldenkende elementen tot één krachtdadige actie samen te brengen. Zoo- als meestal gebeurt in een Katholiek land, is ook hier geen sprake geweest van organi satie. Men ziet het in, nu hetnog niet te laat is. Sprekend voor wat er in de har ten der menschen leeft, is de voortdurend krasser wordende taal der Katho'ieke bla den, ondanks het dreigend gevaar voor schorsing; en verder bet feit, dat voor verscheidene Colleges, tot voor korten tijd door de Paters Jezuïeten beheerd, en thans heropend als staatsscholen, zich bijna geen leerlingen komen aanmelden; in San Se- bastiaan hebben zich voor 't College twee leerlingen van de tweehonderd aangeme'd; in Barcelona geen enkele! De ouders weigeren eenvoudig hun kinderen naar scholen te zenden, waar men hun den gods dienst onthoudt en waar bovendien het gehalte van het onderwijs er niet op vooruit is gegaan. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 18 Februari. K0RTINGSWET. Voortgezet worden de beraadslagingen over het z.g. Kortingswetje. Minister de Geer had nog iets willen zeggen over de kwestie van do uniforme korting. Hedenochtend is echter een amen dement ingediend. Daarom zal spreker deze kwestie bij het amendement behande len. De heer v. d. Tempel (S.D.A.P.) stelt voor de beraadslagingen te schorsen. De V oorzitter had willen voorstellen de beraadslagingen te schorsen, na de alge- meene beschouwingen. Het amendement is van de heeren v. Vuuren en 'R*utgers van Rozenburg. De heer Marchant (V.D.) zegt, dat het amendement een geheel andere strek king aan het ontwerp kan geven. Het is be ter, de algemeene beschouwingen niet te sluiten. De heer Beumer (A.R.) ziet niet in, waarom de algemeene beschouwingen niet kunnen gesloten worden. De V oorzitter acht het thans beter de algemeene beraadslagingen open te hou den. Dit voorstel van den voorzitter wordt aangenomen. De behandeling van het ontwerp zal Dinsdag worden voortgezet. RADI O-INTERPELLATIE. Geen enkel resultaat. Een verloren middag. Aan de orde is de interpellatie Boon naar aanleiding van onlangs p.aats gevonden hebbende publicaties over de voorgeschie denis der toestandkoming van het zendtijd- besluit van 15 Mei 1930. De heer Boon (V.B.) weet niet, hoe de bekende brief van de Katholieke en Chris telijke Omroepvereenigingen in handen van de A. V. R. O. is gekomen. De publicatie ervan is afgekeurd door velen, die anders publicatie van vertrouwelijke stukken als iets zeer gewoons beschouwen. De Radio- raad, waarvan men schrijft, dat er een lek moet zijn, waardoor spr. van allerlei dingen kennis heeft gekregen, heeft nooit den brief onder de oogen gehad en er geen advies over gegeven. Dit laatste is juist de grief In den loop zijner rede deelt spreker mee, dat zijn geestverwant, prof. v. d. Bilt, na de V.A.R.A.-uitzending van „Des Keizers Koe lies" te hebben gehoord, zoo verontwaar digd was, dat hij tegen middernacht den Minister van Waterstaat heeft opgebeld, om te protesteeren tegen de toelating van een dergelijke uitzending. (Beweging). Voorts betoogt spreker, dat onwaar is de bewering, als zoude spreker's vrouw, die lid van den Radioraad is, hem van vertrou welijke zaken, die in dien Raad behandeld worden, op de hoogte stellen. Voorts gaat spreker na, wat gebeurd is tusschen K.'R.O. en N.C.R.V. eenerzijds en den Minister anderzijds, met de aanbieding van een schema-zendhesluit van den heer van der Deurne aan den Minister. Spreker leest een anoniemen brief voor, dien hij reeds lang geleden ontving en waarin stond, dat het zendtijdbesluit aan den Minister ge dicteerd was door de beide genoemde ver eenigingen, maar spreker vond 't te fan tastisch, zoodat hij er geen gebruik van wil de maken. Nochtans bleek het later waar te zijn. Mr. v. d. Deurne heeft op 5 Mei voor de microfoon gezegd heden te hebben om te ge looven, dat het zendtijdbesluit gereed was. (Vroolijkheid). De minister heeft tot den A.V.R.O. gezegd: „maak je niet ongerust: er komt niets van wat die anderen willen". Op 15 Mei kwam het zendtijdbesluit. Is men nu nog verbaasd, dat er bij den A.V.R.O. om het zacht uit te drukken, geen volledig vertrouwen is in den minis ter? Pa-stoor Perquin heeft gezegd, dat hij niet met den minister had gesproken en geen invloed op hem had trachten te oefe nen. Dat was onwaar. Maar het verkeerde is, dat het verborgen moést blijven, omdat er iets was gebeurd, dat het daglicht niet kon zien. Spr. stelt aan het 9lot van zijn interpel latie eenige vragen. De Minister van Waterstaat, de heer R e y m e r, zegt, dat de Radioraad met de verschillende omroepvereenigingen besprekingen heeft gevoerd over de sa menstelling van een nationalen omroep, maar die besprekingen leidden niet rot overeenstemming. Later heeft de Radio raad een advies uitgebracht, maar spr. wijst er met nadruk op, dat niemand daar voor een goed woord over heeft gehad. De heer Boon hebft zich nu bij dat advies aangesloten, maar de A. V. R. O. verklaar de toen, dat een regeling volgens dat ad vies den Nederlandschen omroep zou ma ken tot een voorwerp van spot voor geheel Europa. Spr. handhaaft zin voor zin, wat hij vroeger heeft gezegd over de zendtijdver- deeling. De heer Boon zegt, dat er een Neder- landsche omroep moet zijn, maar de Ne derlanders zitten niet alleen in den hoek van den interpellant, maar ook dakr en ook daar. (Spr wijst naar de rechterzijde en naar de sociaal-democraten). Een onderhoud met de N. C. R. V. is door den voorzitter dier vereeniging ge vraagd en het heeft op 19 April plaats ge had. Spr. heeft toen den heer Van den Deure gevraagd, schriftelijk uiteen te zet ten zijn bezwaren tegen het advies van den Radioraad. De wijze, waarop de ondertee kenaars van den brief, daarna door spr. ontvangen, hun inzichten hebben gefor muleerd, blijft voor hun rekening. Spr. heeft verder volkomen overgenomen het advies van den Radioraad met betrek king tot het algemeen program en tot de toewijzing aan de kleinere omroep-organi- saties. Nu zegt de heer Boon, dat spr. het zendtijdbesluit van N. C. R. V. en K. R. O. heeft overgenomen, maar reeds in den Ra dioraad was een deel der leden van mee ning, dat het recht van de geestelijke stroo mingen moest worden erkend. En die ge dachte kwam ook al tot uiting in het rap port der commissie-Ruys de Beerenbrouck van 1926. Het zendtijdbesluit moet worden gezien als een middel om aan de verschil lende levensbeschouwingen gelegenheid te geven, zich te uiten, op voet van gelijkheid en wederkeerigheid. Spr. heeft op 19 April den heer van der Deure gezegd, dat hij bleef vasthouden aan een algemeen program als grondslag van een nationalen omroep. Spr. heeft in derdaad op 24 April een brief ontvangen van de voorzitters van de N. C. R. V. en den K. R. O., waarin van de door den in terpellant genoemde punten inderdaad ge wag gemaakt is en waarvan de bewoordin gen uiteraard voor rekening van de stel lers van den brief blijven. Een schrijven, als in de derde vraag van den interpellant wordt genoemd, bestaat niet. Spr. heeft den voorzitter van de A. V. R. O. ontvangen, herinnert zich niet pre cies meer, wat besproken is, maar heeft aan dr. Molhuysen gelegenheid gegeven, I' zijn zienswijze te uiten. In het advies van den Radioraad van 7 Maart is ook een zeadtijdverdeeling in overweging gegeven. Er was geen aanlei- ding om over het advies van N. C. R. V. I en K. R. O. de meening van den Radioraad te vragen. Spr. heeft het advies van den Radio- raad inzake de zendtijdverdeeling gevolgd en is er alleen ten aanzien van de percen tages van afgeweken. Spr. heeft aan de Eerste Kamer meegedeeld, niet de leiding der omroepvereenigingen aanvaard te heb ben, omdat dit inuerüaad juist is. Dat zij de kans op omroep-vrede zou hebben ver nietigd, is onjuist. De heer Van D ij k (A.R.) noemt de in- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Duitsche Ontwapeningsvoorstellen gunstig te Genève ontvangen. (Buitenland 2de blad). De ex-koning van Saksen overleden. (Buitenland, 2de blad). Het Japansche ultimatum aan China overhandigd. (Buitenland, 2de blad). BINNENLAND. Ingrijpend amendement op het z.g. Kor tingswetje. (1ste blad). Uitsluiting in het heerenkleedingbedrijf (1ste blad). Radio-interpellatie in de Tweede Kamer. (lste blad). Badseizoen aan de Noordzee, (lste blad). De moening der regeering over de loo- nen. (lste blad). Zware brand in Felix Meritis. (lste blad.) TIEN JAAR DRAADLOOZEN PERSDIENST (een artikel met foto, van een onzer redac teuren) Bladz. 5 VAN ONZEN SPAANSCHEN CORRESPONDENT Bladz. 1 VAN ONZEN ENGELSCHEN CORRESPONDENT Bladz. 4 DR. FELIX RUTTEN OVER JERUSALEM Bladz. 7 terpellatie-Boon een opgeschroefde zaak en vindt, dat de interpellant een aantal bedenkelijke uitdrukkingen gebruikt heeft. De heer Boon heeft den minister verdacht, zich te hebben-daten leiden door sommige omroepvereenigingen, maar do interpel lant heeft hiervan niets kunnen aantoonen. De heer Oud (V.D.) acht het een won derlijk verschijnsel, dat de sociaal-democra ten hun standpunt niet uiteen wenschen te zetten. Zij zitten blijkbaar vast in de radio-coalitie. De verdeeling Van den mi nister was niet billijk. De minister ziet nog steeds niet het verschil tusschen de Avro en de andere omroepvereenigingen. De Avro houdt er immers geen afzonder lijke levensbeschouwing op na. De heer Duys (S.D.A.P.) zegt, dat hij niet den heer Boon heeft beschuldigd, noch diens vrouw.. Bpr. zou een gerechtelijk onderzoek in deze zaak wenschen. Hij vraagt of de Minister den Radio raad zoodanig wil samenstellen, dat de organisaties daarin worden vertegenwoor digd. De heer Van Hellenberg Hubar (R.K.) keurt publicatie van vertrouwelijke stukken af. De radiostrijd moet niet ge voerd "worden met spionnage en contra- spionnage. Dat het zendtijdbesluit niet deugt, heeft de heer Boon niet aangetoond. De heer K r ij g e r (C.H.) zegt, dat met geen woord waarschijnlijk is gemaakt, dat de Minister iets ontoelaatbaars gedaan zou hebben. De Minister heeft den gang van zaken uiteengezet en spr. kan zich daar mede vereenigen. De heer Schokking (C.H.) bestrijdt den heer Oud, die een bijdrage leverde tot de wenschelijkheid, dat de politiek uit de radio dient te verdwijnen. Spr. houdt voorts een pleidooi voor sa menwerking, om te komen tot een alge- meenen omroep, waarbij de rechten der verschillende groepen gewaarborgd zijn. De heer Slotemaker de Bruine (C.H.) herinnert er aan, dat één der on derteekenaars van den bewusten brief m 't openbaar gezegd heeft, dat hij geen in vloed uitgeoeieud had op den Minister. Spr. keurt dit af en is verheugd, dat de Minister de strekking van den brief, zoo als die er uit te lezen is, afkeurt. Minister lleymer repliceert. In zake de vraag van den heer Duys, zal spr. advies aan den Radioraad vragen. Hij kan nu geenerlei toezegging doen. De heer Boon (V.B.) dupliceert. De interpellatie wordt gesloten. De vergadering .wordt verdaagd. CONTINGENTEERING VLEESCH- INVOER. Naar alle waarschijnlijkheid zal thans zeer binnenkort het wetsontwerp tot be krachtiging van de contingenteering van vleeschinvoer naar de Tweede Kamer worden gezonden. Gisteren is het im mers met het advies van den Raad van State weer naar het betreffende depar tement gegaan. „Bbld."

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1