UIT DE OMGEVING DE DUMPING-POLITIEK VAN SOVJET-RUSLAND VRAGENBUS DONDERDAG 18 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 ROELOFARENDSVEEN. Tentoonstelling. Nog enkele dagen scheiden ons van de bloemen- en huisvlijt tentoonstelling, uitgaande van de Gezel len vereeniging en het Patronaat. Zater dagmiddag om 3 uur zal deze tentoonstel ling ollicieel door oen Burgemeester wor den geopend, en wanneer de voorteekenon ons niet bedriegen, dan belooft deze eerste jeugdtentoonsteiling een succes te worden. Er is door de daartoe in het leven geroepen commissie tard gewerkt. De GezellenleJeu en Paironaatsieuen zijn herhaaldelijk op het houden van deze tentoonstelling gewe zen en over de deelname zullen we niet te klagen hebben. Een groot aantal leden heeit zich voor deze tentoonstelling opge geven, terwijl er zelfs oud-leden zijn, die in hun vrijen tijd een of ander houtsnij werk hebben vervaardigd ter completee ring van deze tentoonstelling. Dit alles »s reeus een gang naar de Paneratiuszaal waard, doch naast het nuttige van deze tentoonstelling heeft het bestuur ook iet aangename niet vergeten. Tal van verma ken en attracties zijn in de zaal aanwezig; de entreeprijs is zeer matig gesteld, en be draagt slechts ƒ0.10 met nog een kans op een prijs, terwijl er den geheelen dag mu ziek is. De tentoonstelling is de eerste dag geopend van 411 uur en den Zondag van 1111 met eenige uren pauze. Niemand verzuime aizoo ueze tentoonstelling te be- zoexen. Gij geeft door uw bezoek blijk met het jeugdwerk te sympathiseeren. Werxloosheid. Het aantal werkloozen ingesenreven bij de aibeidsbeurs bedraagt op neden 171. Bij de werkverschaffing zijn momenteel 8 arbeiders tewerk gesteid. Het ziet er met de werkgelegenheid nog zeer siecüt uit. Veriedeu jaar bedroeg het aantal werkzoekende op uien datum 78. „In de olie". Heden is alhier opge bracht P.v. V. afkomstig uit Alphen aan den Rijn, die in een zoodanigen staat van dronkenschap verkeerde, dat hij per vrachtauto naar het politiebureau moest woruen overgebracht. Na ontnuchterd te zijn is hij weer op vrye voeten gelaten. Te gen hem is proces-ver baal opgemaakt. VOORHOUT. Opening ontspanningslokaal voor de werKiOozeii. Gistermorgen waren in de Patronaatszaal bijeengeroepen, alle Voor- houtsche werkloozen, teneinde tot de offi- cieeie opening van een voor hen beschik baar geste.d lokaal, alwaar zij hun tyd niet in ledigging behoeven door te brengen. Bij deze opening waren o.a. tegenwoordig het college van Burgemeester en Wethou ders, het eere- en het uitvoerend of werk comité. De Voorzitter van het uitvoerend comité richtte een bijzonder woord van welkom tot de aanwezige werkloozen, en uitte den wensch, dat het voor dezen hier zijn moge: een gezellig tehuis, dat zij hier mogen vin den hetgeen voor hen niet elders te vinden is. Hij spoorde hen dan vervolgens aan om alles maar te doen om den lediggang te ver drijven. lederen morgen zal nu voor al de werk loozen deze zaal beschikbaar zijn gesteld vanaf des voormiddags 8.30 tot 11.30 uur en verder des middags van 2 tot 4.30 uur in welke tijd zij kunnen kaarten, dammen, sjoelbak-spelen en meer andere spelen voor tijdverdrijf beoefenen. Ten slotte hoopte spr., dat de opzet van het werkcomité na beëindiging van hare taak, ten volle ge slaagd mag worden genoemd en dat de werk.oozen, voor wie dit alles wordt ge daan, ook mogen beseffen en waardeeren datgene wat voor hen wordt uitgevoerd. Spr. eindigde dan zijn openingswoord, en verklaarde deze bijeenkomst voor geopend. Hierna kwam aan het woord de Burge meester, die het een ware verrassing vond, dat het werkcomité zoo spoedig deze zaak voor elkander heeft kunnen krijgen, waar mede hij haar gaarne geluk wenschte. In dien nu blijkt, dat de werkloozen dezer ge meente bewijzen leveren, dat het noodig is dat dit ontspannmgslokaal voor hen ia be schikbaar gesteld, dan zal het succea van het. werkcomité niet onverzekerd zijn. Zooals de voorgaande spr. in zijn ope ningswoord heeft opgemerkt, is deze zaal beschikbaar voor spelen, als kaarten, dam men, enz., doch spr. acht het toch ook zeer ■wel wenschelijk, dat voor de algemeene ont wikkeling dezer categorie van menschen ook wat wordt gedaan; spr. is van meening, dat het houden van een lezing en een spreekbeurt zeer veel zal bijdragen, om de ontwikkeling van den werkloozen arbeider tevergrooten, waarvoor hij zich gaarne bij voorbaat reeds beschikbaar wil stellen. De heer Angevaare, Voorzitter van den R. K. Volksbond, brengt een woord van hulde aan de heeren van het eere- en werk comité, dat deze aangelegenheid zoo spoe dig in het reine is gebracht. Hij juicht ver volgens toe, hetgeen door den heer Bulten reeds is opgemerkt, dat lezingen en spreek beurten worden gehouden, hetgeen niet an ders dan de ontwikkeling voor onze arbei dersstand kan bevorderen. Spr. haalt ver volgens aan, wat de heer Bulten in de Leidsche Crt. van gisteren heeft geschre ven. Hij meent ook nog te moeten wijzen op de orde die in deze zaal moet wezen. Aan de ingezetenen dezer gemeente werd heden èen lijst de ronde gedaan, waarin wordt verzocht een financieele bij drage ineens, per week en per maand. Gaarne willen wij al diegenen, die zoo'n circulaire hebben ontvangen er eens toe aansporen, hun bijdrage te storten, voor de werkloozen dezer gemeente. Mochten er nog menschen zijn, die zoo'n circulaire niet heb ben ontvangen, en toch hunne bijdragen wil.en storten, voor het groote nut om de werkloozen een lokaal van verpoozing eu andere aangeleden aan te bieden, dan ver voegen zij zich bij 't bestuur van het werk comité voor de werkloozen. Gaarne zullen aldaar giften worden ingewacht of afge haald. NOOTDORP. Volksbond. De R. K. Volksbond, afdée- ling Nootdorp hield 1.1. Dinsdag haar jaar vergadering in het R. K- Vereenigingsge- bouw. Na opening en notulen-lezing, werden eenige ingekomen stukken behandeld, waarin hulp gevraagd werd voor onze sta kende broeders in Twente. Besproken werd een commissie op te richten, om gelden in te zame en, voor genoemde broeders. Op het einde der vergadering gaven enkele le den zich op, welke bereid waren, bonnen voor het Crisis-Comité te verkoopen. De secretaris las het jaarverslag, waar voor de voorzitter hem dank bracht. Het jaarverslag van den penningmeester luidde als volgt: Saldo 1 Jan. 1931 f 121.53. ontvangsten f 820.09. uitgaven f 724.23, een saldo op 1 Jan. 1932 van f 95.86. Het vers'.ag ..Hulp in Nood" luidde: Sal- 1 Jan. 1931 f 40.59. Ontvangsten f 48.93, uit gaven f 38.92, op 1 Jan. 1932 een saldo van f 50.60. In een commissie tot nazien der boeken werden benoemd W. Pijnaker en J. Th. Jasperse. Aan de orde was bestuursverkiezing. Af tredend waren Th. Lindeman, J. J. de Hol lander en Adr. Kroon. Oandidaten waren niet ingekomen, waarom de aftredende be stuursleden zonder stemming werden her kozen. Deze namen hunne benoeming aan. Hierna werd het woord sevoerd door Ka pelaan Blancker8. Deze fe'iciteerde de ver eeniging nog met haar 12 1'2 jarig jubileum dat zij deze maand herdacht had en gaf vervolgens no? een nuttige uiteenzetting omtrent den R. K. Volksbond. De voorzitter dankte den spreker voor zijn mooie en opwekkende woorden. Mede gedeeld werd nog, dat de volgende verga dering zal arehonden worden op Maandag 7 Maart a.s. Dezen avond zal de-heer van de Akker een lezing houden met lichtbee'den. Aan de rondvraag gekomen, vroeg de heer H. de Wit een weinig aandacht te schenken aan de kinderen, welke onder den leeftijd van 15 jaar in de uitvoeringen zijn, terwijl op de toegangsbewijzen staat, dat toegang voor hen is verboden. Hét bestuur zal zich hiermee belasten. De heer C.vJansen vroeg, of het bestuur zich wil belasten om te zorgen, dat de le den in de uitvoeringen een behoorlijke p'aats hebben, daar velen zich tijdens de laatste uitvoeringen met een staanplaats tevreden moesten stellen en de plaatsen voor in de zaal ingenomen waren door per sonen, welke geheel buiten den R. K. Vn'ks- bond staan. Ook hiervoor zal het bestuur zorgen. Hierna sluiting. WASSENAAR. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Woensdag 24 Februari a.s. dee voormiddags te 9.45 uur ter openbare verga-dering bijeen. Werkloosheid. De werkloosheid in deze gemeente neemt steeds grooter om vang aan. Bij de Gem. Arbeidsbeurs staan deze week niet minder dan 350 personen ingeschreven, waaronder 49 los-arbeideis, 15 bloemistknechts, 20 chauffeurs, 77 grond werkers. 24 metselaars, 26 opperlieden, li straatmakers, 24 timmerlieden, 44 timmer lieden enz. Autodief gevat. Na een wilde jacht de persoon in kwestie ging er van door slaagde de politie er in om een autodief te achterhalen, wiens aanhouding door do Rijswijksche politie was verzocht. De da der, een zekeie B. uit Bloemendaal, werd met auto en al gearresteerd en overgege- van aan de politie te Rijswijk, alwaar hij is ingesloten. Eenige uren na de ontvreemding was de eigenaar weer in het bezit van den gesto len auto. Ruit vernield. Proces-verbaal is op gemaakt tegen H. en W. alhier, die, al stoeiende, een ruit hadden ingedrukt van de sigarenwinkelierster Th. aan de Lang straat. Geboren: Cornelis, z. van O. v. d. Munt en M. M. Boerman. Berend-, z. van B. Heofakker en H. v. d. Kuilen. Ca- tharina Margaretha, d. van P. T. Braun en C. M. van Houten. Gerda, d. van D. Buit en L. de Moei. Nellie, d. van G. J. v. d. Stoel en A. Koning. Ondertrouwd: F. W. Conringh Roessingh en C. M. van Beuningen. Overleden: H. Dirkzwager 73 j. we- duwn. van C. M. Vink. M. v. d. Niet 81 j. echtgenoote v. J. v. Duivenbode. O. Compeer 41 j., echtgenoot van B. Konijnen burg. Johanna v. d. Kroft 85 j. C. v. d. Spek 77 j. weduwnaar van M. C. v. d. Zijl. M. C. Vogels 78 j., echtgenoote van W. v. d. Kleij. N. F. Vosse 62 j. echtge noot van A. M. A. Ogier. EEN VOORTDURENDE BEDREIGING ONZER ECONOMISCHE SAMENLEVING door PROF. GUGLIALMO FERRERO In geheel Europa is de opschudding, ver oorzaakt door de „dumping-politiek" dor Sovjet-Republiek nog SLeeds niet geluwd. Indien de laatste berichten, die ons van uit de Vereenigde Staten bereiken, waar heid behelzen, dan is ook daar de onge rustheid groot en wordt in de bedreigde kringen van handel en industrie overlegd, hoe men zich kan verdedigen. Deze ongeiustheid w te hegrijpen. Dum ping is geen loyaal wapen in den econo mischen stiijd en berust op een der vele verxeerde opvattingen, dat geweld in de zen strijd geoorloofd is om den zwakkere te kwetsen. Het verspelen van geld uoor het eigen product onder de waarde te ver- koopeu en langs dezen weg een zwakkere ïnuustne of handel te rumeeren is een maatregel, die in de laatste vijftig jaren door de particuliere industrieën onderling in de vei schillende lanuen meedoogealoos werd aangewend. De daardoor ontstane verwarring was echter nooit zeer groot. Niettemin hebben zelfs de machtigste trusts, zelfs de meest bloeiende ïnuus- tneen der rijkste naties het nooit als juist bescnouwd, om by de toepassing van dit sirydmiddel hun fiuantieeie verliezen een bepaalde limiet te laten oversenryden, en- kei en alleen om den een of andeien con current daardoor te rumeeren en zy lieten deze dumping nooit ontaarden in een vol- led-igen veruietigingsstryd. Maar nu heeft een staat ziok in dit strydperk begeven. Het is een groote siaat, hoewel met zonder zwakke zyden, welks regeering een absoluut gezag uitoeient en die een economischen oorlog met groote verliezen kan aanvaarden, omdat die ver liezen niet drukken op de leden der re geering, maar op het volk. indien het volk daar tegen protesteert legt de regeering het door een schrikbewind het zwygen op. En wat kunnen de machtigste trusts en de geweldigste zakencombinaties anders te genover zulk een staat stellen dan opoffe ringen en verhezen van zeer beperkten om vang? Er bestaat geen particuliere industrie die zich op dit slagveld met een staal kan meten. De verontrusting is daarom zoo groot in Europa, omdat het duideiij* is, aat m hanuen van een staat zooais Rus land-, de dumping tevens dienstbaar ge maakt wordt aan politieke doeleinden. De ze dumping is een vorm van oorlog ïonder bloeuvergieten, waarin de Russische revo lutie een deel van haar rykdommen opof fert om haar legenstanders te rumeeren. Dit is aan geen twytel onaerhevig. Wij neb ben te doen met een nieuw groot gevaar, dat opdaagt in het Uosten en Europa eu Amerixa, reeds zoo in verwarring georac-ut door alierlei moedykhedeu, bedreigt. De getrofxen belanghebbenden pogen zich te veruedigen en dat is ook goed. Maar hce dan ook, wi] deze verdediging euect heb ben, dan zal men een eenvoudige en sim pele waarheid in gedachte moeten houden, die maar al te dikwyls wordt vergeten in de onmetelijke verwarring waarin de we reld thans leeft. TEGENSTELLINGEN MET HET WESTEN. Deze niet tijdig voorziene dumping van Russische zyde bewyst, dat, ten spyt van alle pogingen door de andere naties ge daan om met de Sovjets zooal niet in een dracht, dan toch tenminste in vrede te leven, er in werkelykheid een onoverbrug baar antagonisme, zooal niet een openlyke oorlogstoestand met Rusland bestaat. De moreeie beginselen, welke in RusLands po gingen om een nieuwe gang van zaken te sokeppen, tot uiting komen, zijn lijnrecht in strijd met de beginselen waarop de Wes- tersche samenleving gebaseerd is. Wat geoorloofd is in Rusland is ontoe laatbaar voor de Westersche landen, en omgekeerd. Handelsbelangen mogen dit over het hoofd doen zien, maar daardoor wordt door dit antagonisme nog geen streep gehaald. In dit artikel door Prof. Gagltalmo F err er o voor ons blad geschreven, geeft deze meest vooraanstaande Italiaansche historicus een uiteenzet' ting van de Russische dumping en de politieke bedoeling daarvan, een groot gevaar voor de economische samenleving in Amerika en Europa. De heldere in het licht stelling van de bedoeling der Sovjets mei deze dumping kan na lezing van dit inte ressant artikel door niemand worden misverstaan. Hoe machtiger de Sovjets zullen wovden in bewapening en rijkdom, in aanzien bij de andere mogendheden en in innerlijke samenhang, des te openlijker, resoluter en meedoogenloozer zullen zij optreden als de vijanden van het Westen. Het is nut teloos om illusies te koesteren, de .feiten spreken voor zich. Waarom kan Rusland heden ten dage het gekeele Westen met dumping bedreigen? Omdat het Westen, Europa en Amerika de Sovjets hebben ge holpen met geldleeningen, met m^ccino- rieen, technische deskundigen en geschool de arbeidskrachten, waardoor hun indus trie en landbouw op beter peil zijn ge bracht. Het kapitaal, dat men aan de Rus sische revolutie heeft geleend, wordt open lijk aangewend voor oorlogsdoeleinden. Het is voorts noodig, erop te wijzen, dat de stryd tegen de Russische dumping met alleen kan worden opgenomen door die genen aan wie het nadeel berokkend wordt. De dumping moest onwettig ver klaard worden uit moreeie overwegingen, die loyaliteit in concurrentie en rechten van de voikeren op een meer evenwichtige mentaliteit der regeenngeu voorschrijvea. De stryd tegen de dumping kan met ge wonnen worden indien met tenminste alle groote mogendheden zich daarbij aanslui ten. Zou een of andere natie haar poorten sluiten voor Russische goederen welke te gen dumpingpryzen worden verkocht, dan zou een ander land deze waren kunnen af nemen en deze, op zijn beurt en tevens profijt trekkend van deze transactie, toch kunnen importeeren. Maar solidariteit kan alleen worden be reikt indien men een moreel beginsel rot zijn recht laat komen, daar in een sfeer van zuiver eigenbelang het moeilijk zal zyn een land te vinden, dat geheel alleen den strijd zal willen aanbinden tegen de Rus sische dumping. Indien dumping aan de concurreerende industrieën schade toebrengt, zullen de consumenten ervan profiteeren. Neem b.v. petroleum; de dumping wordt hier voor de consumenten een winst en wordt een mooi geschenk voor de landen, welke geen olie bronnen hebben. Om dezelfde redenen is het altijd zeer moeilijk geweest in een afzonderlijken staat overeenstemming te bereiken in 'iet bestrijden van de dumping, zelfs dau, wanneer deze groote naaeelen zou toe brengen aan haar eigen industrieën. Wie mogelijkheid ziet iets voor een spotprijs te bemachtigen zal deze kans niet licht la ten voorbijgaan. Steeds heeft de industrie die tracht een afzetgebied in een acder land te veroveren door haar producten onder de waarde te verkoopen, daarby kunnen rekenen op den steun van particulieren die daarvan profi teeren. Juist Rusland zal er ontzaggelijk van profiteeren indien Europa en Amerika alleen maar letten op hun huidige econo mische belangen en de moreeie zyde van deze aangelegenheid uit het oog verliezen, dat wil dus zeggen, indien de landen, waar getracht wordt tegen dumping-prijzen te verkoopen, niet vasthouden aan het be ginsel dat geen land ter wereld gerechtigd is het politieke en sociale evenwicht van andere staten, waarmede het niet op voet van oorlog leeft, te verstoren. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 237. De manden werden opgeladen en de terugtocht werd aanvaard. De verkeersagent vond het buitengewoon aardig weer zoo te kunnen zweven. „Het is net een zweefmolen, op de kermis", zeide hij. 238. Bij de vliegmachine gekomen, werden de manden weer van de paarden genomen en de sterren zorgvuldig ingepakt. En wel met dun asbestpapier, zooals wij onze boterhammen met vetvrij papier inpakken. Het spreekt dat geen pontje van een ster mocht worden beschadigd. DE CONFISCATIE. Zoodra de Russische revolutionairen do macht in handen hadden, gingen zij over tot een onteigening op groote schaal, welke lijnrecht inging tegen de moreeie opvattin gen van de Westersche samenlêving dia dan ook krachtige protesten liet hooren. Tien jaar gele-den kwam er zoowel in Ame rika als in Europa goen einde aan deze protesten, uit welke tenslotte toch een an dore gedragshouding had moeten voort vloeien. De naties hadden voorzichtiger moeten zijn met het leenen van geld aan een staat, die den eigendom zoo weinig eerbiedigt. Inplaats daarvan hebben Euro pa en Amerika credieten aan Rusland ge geven, op gevaar af deze bedragen weder om te verspelen. Ze hebben er geen gewe tens-bezwaren tegen gehad om met het Russische gouvernement de opbrengst dor onteigende bezittingen welke tegen een spotprijs in hunne handen kwam te deelen. Ik bevond mij eenigen tijd geleden op een avondpartij in een der rijkste steden van Europa. Vele dames waren aanwezig behangen met flonkerende juweelen. De hoeren, allen gelijk eens Croesus met hun millioenen geen raad wetend, uitten aller lei verwenschingen tegen de Sovjets, noem den hen revolutionairen, roovers, bandieten, moordenaars, enz. Ik zweeg. Een beetje verbaasd vroeg een der millionairs mij, wat ik er van dacht; het was duidelijk dat hij vreesde, dat ik het Kremlin in bescher ming zou nemen. „Ik zou wel eens willen weten", ant woordde ik, „hoeveel van die diamanten en andere edelgesteenten, waarmede deze dames thans behangen zijn, vijftien jaar geleden in Russische brandkasten werden bewaard en dus een deel vormen van de eerste rooverij der revolutionairen". De Sovjet-republiek is üi staat geweest om zonder moeilijkheden in Europa en Amerika de enorme schab aan edelgesteen ten te verkoopen, welke zij in de eerste da gen der revolutie had geoonfisceerd. Indden men zich al indenken kan, dab de volksmassa, die Russisch graan en pe troleum gebruikt en dus profiteert van de lage prijzen zich niet al te nauwkeurig af vraagt waar deze handelswaren vandaan komen, dan kan men ook ongeveer begrij pen, hoe het met die diamanten en juwee len gegaan is. Door het koopen van deze buit der revolutie zonder te vragen naar de herkomst sanctioneerden de nieuwe be zitters de Sovjet-Russische confiscaties welke zij in theorie blijkbaar wel afkeuren. Wij moeten er ons voor hoede^ niet in dezelfde dwaling te hervallen wat betreft de Russische dumping. Men kan nu een maal niet twee meesters dienen zooals heb Evangelie ons leert: Belang en Beginsel. Bezien vanuit het standpunt der ver schillende belanghebbenden zal de Russi sche dumping voor den een profijtelijk, voor den ander schadelijk zijn, maar, tot welken groep men ook gerekend moet wor den, men dient deze dumping te veroor- deelen, omdat het een oneerlijke handel wijze in den economischen strijd is en om dat zij toegepast met alleen door de par ticuliere industrie en handel, maar ook door een groolen en machtigen staat, een moreeie en sociale verwarring sticht in een tijd die reeds te veel verward en geëner veerd is. Zal Europa, zal Amerika het probleem vanuit dit gezichtspunt beschou wen? Laat ons het hopen 1 Mama, moet ik mijn handen wasschen of is het voldoende als ik mijn handschoe nen aantrek? Vraag omtrent de soliditeit van een Levensverzekerings Maatschappij. Antwoord: Omtrent de soliditeit van banken of maatschappijen geven wij om principieele redenen nimmer inlichtingen. Vraag omtrent het adres van het Chi- neesche consulaat. Antwoord: Banstraat IS, Amsterdam (Zuid). Vraag M. P. L. te St. inzake ontslag van een dienstbode. Antwoord: U moet onderscheid ma ken tusschen uw verpüohting om de ver- p 1 e g i n g 8 kosten te betalen, welke ver plichting hoogstens 6 weken duurt en van welke kosten, die van de laatste 2 weken weer op de dienstbode verhaald kunnen worden; en uw .verplichting om het vplle loon uit te keeren. Wanneer u de dienst bode opzeggen wilt, kunt u dat doen met een opzegtermijn van één week; u behoeft dan slechts één week loon uit te betalen. Omtrent de wijze van verpleging kunt u dan wellicht een schikking treffen, waarbij u in acht kunt nemen, dat de wock loon wel licht wegvalt tegen de twee weken verple- gmgskosten welke u kunt terugvorderen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7