LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN AGENDA DONDERDAG 18 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TWEEDE KAMER Besloten wordt aan de agenda toe te voegen de interpellatie-Hiemstra over de werkverschaffing, die van den heer \Veib- k&inp over den nood in den landbouw en de Indische Begrooting, waarna behandeld aal worden de interpellatie-Kortenhorst over de handelspolitiek. Aan de orde is het verzoek van den heer Wijnkoop, om te interpelleeren over een bevreemdend sterfgeval in het jongenshuis te St. Jan te Soest. De Voorzitter stelt voor, deze in terpellatie niet toe te staan. De heer Wijn koop had deze zaak aan de orde moeten stellen bij de Justitiebegrooting. Er is geen reden vijf maanden na het sterfgeval, daar over te interpelleei^n. De heer W ij n k o o p (C. P.) zegt, dat hij niet eer gelegenheid had, zich op de hoogte te stellen. Spr. gaat op dit geval nader in en acht het hoogst noodzakelijk, dat hier het volle licht zal schijnen. Het heeft hier de schijn, dat er een misdaad ge beurd is, die men verborgen wil houden. De heer A 1 b a r d a (S.D.) meent, dat de heer Wijnkoop beginnen kan met schrif telijke vragen te stellen. De V o o r z. merkt op, dat hij hei be lang der aangelegenheid niet ontkent. Reeds 5 maanden geleden stonden er be richten over in de bladen. De heer Wijn koop is in gebreken gebleven schriftelijke vragen te stellen over het geval. Dit is nu niet zóó dringend, dat er aanleiding is te interpelleeren. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 72 tegen 3 stemmen. Tegen: de heeren Wijnkoop (C.P.), Beu- mer (A.-R.) en Eerdraans (V.B.). HET KORTINGSWETJE. Voortgezet worden de beraadslagingen over het z.g. Kortingswetje. Min. de Geer heeft waardeering voor de zakelijke wijze, waarop het ontwerp is bestreden. Een toezegging tot ongewij zigd laten van de wet- op de financieele verhouding is nooit gedaan. Pleegt dit ont werp 'n aanslag on de gemeentelijke auto nomie De heer Marchant zeide, dat de regeering alleen in concrete gevallen en repressjef mag ingrijpen als de gemeente- salarissen in 't algemeen belang moeten gewijzigd worden. Dit standpunt acht. spr. geheel onjuist. De heer De Wilde heeft dit argument dan ook niet gebezigd. De heer De Wilde heeft echter ook spoken gezien. Er zal thans een abnormaal groote Rijks- bijdrage noodig zijn voor het Gemeente fonds, die het mede noodig maakt, dat de salarissen der Rijksambtenaren worden verlaagd. Het zou „something rotten" zijn, als mede door die groote Rijksbijdrage de gemeentesalarissen konden worden gehand haadf. De heer Rutgers van Rozenburg zou aan een uniforme korting de voorkeur heb ben gegeven. Principieel is daartegen geen bezwaar. De 3 pet. der salarissen wil spr. desnoods ruilen tegen 6 pet., van de uitkee- ringen, hetgeen op hetzelfde bedrag uit komt. Maar dan moet de ontheffing, be doeld in art. I lid II (40 pet.) blijven be staan. Deze receling is echter niet fraai en er zullen moeilijkbeden door ontstaan. De autonomie der gemeenten mag niet worden gebruikt om do ambtenaren op een eilandje te zetten. In het debat zijn allerlei denkbeelden aan de hand gedaan om hetzelfde doel te bereiken, maar al deze middelen zouden op den grootsten tegenstand stuiten. Wat zou de heer v. d. Tempel er van denken als de Kasvoorechotwet tot dit doel werd ge bruikt 1 Als dit ontwerp niet doorgaat, zal er van alle andere middelen niets komen, daarvan is spr. overtuigd. Daartegenover wijst de Minister er op. dat het ontwerp indirect voor de openbare kassen 6 h 7 mil- lioen bespaart. Den heer v. d. Tempel deelt hij mede, dat de commissie van advies voor de pemeentefinaneiën niet is gehoord vóór de indieneing. Het betrof hier een kwestie van regeerbeleid. Aan het slot zijner rede zegt de Minis ter, dat men hier niet te doen heeft met een zonderlingen inval, maar met een ont werp, dat een gedachte bevat, die ook vroe ger al verdediging vond. Spr. staaft deze meening door aanhaling van een particulier schrijven van hem, tot iemand gericht in 1924. Het ontwerp werkt mede, het algemeen financieel vertrouwen tc herstellen, waaraan in dezen tijd zoo groote behoefte is. De heer Marchant (V.-D.) repli ceert. Hij handhaaft zijn bezwaren. De re geering kan, wanneer zij de salarissen to hoog acht, goedkeuring aan een bepaalde gemeentebegrooting. onthouden. Dan moet zij echter met argumenten komen en die schijnt zij niet te bezitten. Het ontwerp is volmaakt overbodig. De heer De Wilde (A.-R.) verklaart, dat zijn bezwaren door het betoog van den minister niet uit den weg zijn geruimd. Zelfs is de minister op sprekers hoofdbe zwaar niet ingegaan. Spr. beeft aangetoond dat de gemeenten in schijn riechts vrij blijven. Hier 's dwang aanwezig. De Regeoring mag dwan.®uitoefenen, maar zij heeft daarvooi haar k&ialen. Zij mag niet vr-jbnuen, zooa s h er. De heer G o s e 1 i n g P KA repliceert en handhaaft eveneens zijn bezwaren. De heer v. d. T e m p e 1 (S. D.) repli ceert. Hij vraagt, dat de minister alsnog zal mededeelen, de wijze waarop de commissie van advies inzake gemeente-financiën zich over hel ontwerp heeft uitgelaten. De heer Sraeenk (A.-R.) repliceert. Spr. prefereert dit wetsontwerp boven de andere aanbevolen middelen. De heer Rutgers v. Rozenburg h (C.H.) zegt, dat hij, ofschoon hij het wets ontwerp niet fraai acht, er voor stemmen zal. Minister De Geer beantwoordt eenige gemaakte opmerkingen, waarna hij ver zocht, zijn rede heden te mogen voortzet ten. De vergadering wordt te 3.45 uur ver daagd. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. De voorzitter der Kath. patroons dreigt met heengaan. De Bond van Kath. Patroons in het Bloembollenbedrijf heeft gisterenmiddag vergaderd in de „Nachtegaal" te Lisse, om een beslissing te nemen aangaande het niouw te sluiten collectief contract. Er was groote belangstelling. Het bestuur kwam zooals bekend met het voorstel het loon te bepalen rondom f 21. Tegen dit voorstel kwam uit de vergade ring zoodanig verzet, dat de voorzitter de „portefeuille-kwestie" stelde. Deze leden wenschten niet hooger te gaan, dan f 20. De heer Jonkheer dreigde zijn functie neer te leggen, als vele leden in de oppositie bleven. Met algemeene stemmen werd toen be sloten met het volgend voorstel bij de Ar beidersbonden te komen: Het loon wordt bepaald op gemiddeld f 21. Met de vakorganisaties zal nader wor den overlegd, of in de 6 wintermaanden f 20 en de 6 zomermaanden f 22 zal worden uitbetaald, of dat een andere regeling ge- wenscht is. Bovendien werd gehandhaafd de 2% bijdrage ouderdomspensioen (dus geen verlaging tot en de 1/2 bijdrage in het kindertoeslagfonds. De Katholieke patroons laten dus de bij dragen voor ouderdomsvoorziening en voor de groote gezinnen onaangetast. Tevens betuigde de vergadering haar in stemming met het voorstel, dat wegens de onzekerheid van den toestand aan de a-rbeiders, die „los" gemaakt worden, toch door hun patroon land voor aardappelen en groente beschikbaar zal worden gesteld. Het „lo8"-maken immers, geschiedt in uiter ste noodzaak. Zoodra de toestand verbetert komt hierin weer verandering. Een voorstel om in de zomermaanden f 23.in de wintermaanden f 19.te be talen, met deTiedoeiing dat 's winters méér arbeiders in dienst konden worden gehou den, kon geen genade vinden. De voorzitter, de heer Jonkheer, sprak de hoop, maar ook de verwachting uit, dat op de basis der aangenomen voorstellen, overeenstemming met de arbeiders-organi saties zal worden verkregen. De drie-Patroonsbonden hebben thans hun beslissing kenbaar gemaakt. De Arbeidersbonden zul .en nu beraden, of zij de voorstellen der Patroons aanvaar den, ja dan neen. „MOORD IN EEN MISSIEHUIS". Aan het Kameroverzicht van de „Maas bode" van heden ontleenen we: „Moord in een Missiehuis?" luidde met koeien van letters het opschrift van een sensationeel artikel in „Het Volk" van -1 October 1931, naar aanleiding van het feit, dat in het Missiehuis te Soest op 20 Sep tember 1931 een jorigen verhangen was ge vonden. De doodsoorzaak is medisch geat testeerd, maar de paters zijn, naar onze meening onvoorzichtig geweest om, ten respecte van de ouders, hun die doods oorzaak te verzwijgen en mee te deelen, dat bet jongetje „plotseling- aan hartver lamming overleden was". Wij kunnen die houding begrijpen, maar onmogelijk billij ken. Men gebruikt hier geen goed middel om een goed doel te bereiken en de afloop is nog veel kwader geweest, want de on juiste voorstelling kon aan kwaaddenken den grond geven voor allerlei fantastische vermoedens. Voor de somma van 12 1/2 ct, zijn al die vermoedens benevens nog andere schoone historiën va.n dezen aard te koop. Wij hebben het boekske in handen en als wij zeggen, dat het blijkens den datum van het „Voorwoord" dezer dagen moet zijn verschenen, kan men ook begrijpen, waarom de heer Wijnkoop nu pa-s een inter pellatie aanvroeg. De voorzitter, die blijkbaar niet zoo'n be lezen man is, begreep heelemaal niet hoe de heer Wijnkoop vijf maanden na dato met een interpellatie-verzoek kwam over een onderwerp, waar hij zelfs met geen woord over had gerept bij de begrooting van Jus titie. En ir. Albarda, die zijn eigen pers blijkbaar ook critisch leest, was van mee ning, dat de heer Wijnkoop zijn nieuwsgie righeid volkomen kon bevredigen, door schriftelijke vragen te stellen aan de Re geering. Waren de inlichtingen dan nog niet voldoende, dan kon tot interpellatie worden besloten. De Kamer was 't met de zienswijze van den voorzitter volkomen eens: het inter pellatie-verzoek van den communist werd afgewezen met 72 te-gen 3 stemmen. Van die- drie stemmen was er 1 van den heer Wijnkoop, 1 was een vergissing van den A. R. dr. Beumer en 1 misschien een over blijfsel van atavistisch anti-papisme. Ten zij ook prof. Eerdmans zich vergist heeft, hetgeen wij nietv uitgesloten achten. Dat met het bevreemdend sterfgeval in zeer ordinaire pamfletten wordt geleurd ofschoon alles door de justitie is onder zocht, en dat de heer Wijnkoop er zich voor interesseert, bewijst aan verstandige menschen. dat de oogmerken der belang stelling weinig objectiviteit verraden. Te eonstateeien, dat de socialistische leider zich wel objectief toonde, is onzerzijds een aangename plicht. DE VLEESCHCONTINGENTEERING. Denemarken heeft in Januari reeds zijn contingent van acht maanden ingevoerd. Met de contingenteering van versch rund- en balfsvleesch staat de zaak er on geveer eender voor als bij de schoenen, d. w. z. het kwartaals-contingenfc is in de eerste de beste maand (Januari) al ver en ver overschreden. Uit Denemarken mocht worden inge voerd 565 ton en.... er wérd geimporteerd 1470 ton, dat is dus ruim twee en een half maa' zooveel als het kwartaal-contingent. Men kan ook zeggen, dat Denemarken in Januari heeft geimporteerd de toegestane hoeveelheid van bijna acht maanden. Duitschland daarentegen, dat 110 ton mag invoeren, kwam slechts tot 37, dus iets méér dan zijn toegestaan maand-ge- middelde. Met het bevroren vleesch is het, zooals bij de geldende prijzen te verwachten was, niet zoo snel gegaan. Van het Argentijn- sche kwartaal-contingent ad 1368 tons werd in Januari 42S ton, dus nog iets minder dan het gemiddele maand-contingent, inge voerd. Australië echter, dat in het heele kwartaal slechts 27 ton mag invoeren, staat reeds op 30 en is er dus al over heen. „Hbld." MINISTER DECKERS HUIS TOE. De minister van Defensie, de heer Dec kers, is gisteren per „Marnix van St. Alde- gonde" naar Nederland vertrokken. Een groot aantal personen deed Z Exc. uitge- leido; doch op verzoek van Z.Exc. droeg het uitgeleide geen officieel karakter. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL- NIJVERHEID. Nog geen resultaat der besprekingen. Gisteren zijn de besturen van de Ensche- desche en Twentsch-Geldersche Textielfa- brikantenvereenigingen met de besturen van de drie textielarbeidersbonden de „Eendracht", „St. Lambertus" en „Unitas" en het N. V.V., het R.-K. Werkliedenver bond en het Christelijke Nationaal Vak verbond wederom bijeen geweest te Am sterdam, onder leiding van den burge meester van Enschede, den heer Edo Berg- sma, ter bespreking van het textielconflict. Er werden enkele voorstellen gedaan, welke de partijen met haar leden zullen bespreken, waarna zij opnieuw bij elkaar zullen komen. OMVANG DER WERKLOOSHEID. Volgens de laatste, opgave was het aan tal werklooze leden van de gesubsidieerde werkloozenkas 145.924 of 27 procent. De opgave van een maand terug was 26.1 pro cent in het vorig jaar op denzelfden tijd 18 procent. OVERZICHT DER WERKLOOSHEID. Ingeschrevenen bij de kassen. Aan bet overzicht betreffende de werk loosheid onder de leden der ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieer de werkloozenkassen (week van 25 Januari tot en met 30 Januari) is het volgende ont leend: Groepen geheel ged. wrkl. wrkl. Grafische vakken 1800 897 Bouwvakken 34139 1472 Schilders 5806 480 Houtbewerking 6066 283 Kleedingindustrie 1038 1055 Bewerking van leder, wasdoek enz979 519 Metaalnijverheid 24680 6105 Textielnijverheid 6463 6277 Voedings- en genotmiddelen 1218 332 Sigaren- en tabaksindustrie 1563 2057 Handels- en kantoorpersoneel 2205 19 Technici en ópzichth. perso- neel 954 3 Hotelbedrijf e. d386 6 Land- en tuinbouw 20960 5058 Mijnbouw 174 3610 Transportbedrijf en zeevaart 14544 5518 Fabrieksnijverheid 17302 1404 Kanpersbond 70 'Andere groepen 492 325 Totaal 145924 355G9 NIEUW SPOORWEG MATERIEEL. Bestellingen van de N. S. in het binnenland De Nederlandsche Spoorwegen zullen be stellen tien stuks D-treinrijtuigen eerste en tweede klasse (in hoofdzaak voor bin- nenlandsch verkeer) van een type, zooals thans reeds in bestelling isvijftien stuks derde klasse coupé-rijtuigen van den vorm, zooals de laatste jaren gebouwd; twintig stuks bagagewagens van een type, zooals thans in bestelling is (alle electrisch ge- laschte stalen voertuigen)voorts 22 6tuks locomotoren van hetzelfde type, zooals reeds op diverse stations in gebruik is. De bestellingen zullen worden geplaatst als volgt: Bij Werkspoor te Amsterdam tien D-treinrijtuigen, tien bagagewagens en 22 locomotoren; bij Beynes te Haarlem vijftien stuks derde klasse coupé-rij tuigen bij Allan te Rotterdam (Hillegersberg) tien stuks bagagewagens. Liberaie Kamerleden. Mej. Westenuan en mr. Knottenbelt heb ben naar aanleiding van de tot alle leden der liberale Tweede Kamerfractie gerichte vraag of zij zich het volgend jaar voor her- kiezing beschikbaar stellen hebben mede gedeeld, niet meer voor dien Kamerzetel in aanmerking te willen komen. Gemeentelijk crediet aan bollenkweekers. De gemeente Anna Paulowna zal een crediet aan bollenkweekers verleenen van f 59 000, dat naast het regeeringscrediet, beide renteloos, zal dienen cm te trachten de bloembollenkwee-kers er weer boven op te helpen. Vereeniging van Kaashandelaren. In haar jaarvergadering te Bodegraven heeft bovengenoemde vereeniging beslo ten geen medewerking te verleenen aan de in Keulen te houden Jaarbeurs, waartoe een speciale uitnoodiging was binnengeko men, omdat Duitschland ons land op ve lerlei gebied van export, moeilijkheden in den weg legt. Blijkens mededeeling van den secretaris zullen over het jaar 1931 bijna alle leden in zaken hebben verloren, door het sterk terugloopen der prijzen en het feit, dat oude kaas hoe langer hoe minder is ge vraagd. De kwaliteit der oudsche volvette boerenkaas werd beduidend beter geacht in 1931, dan in 1929 en 1930, omdat de boe ren meer en meer teruggekeerd zijn naar de oude methode van kaasmakerr. Beslo ten werd een zeer groote partij sluitzegels te laten maken, om meer dan tot heden be kendheid te geven aan het feit, dat Bode graven het oentrum is van den handel in boerenkaas. Aan bet bestuur werd opge dragen nogmaals den kaasboeren onde» liet oog te brengen, dat het ook in hun be lang is, kaas te maken volgens de oude method. Breedvoerig werd gesproken over de b-Zilingsmoeilijkheden met Duitsch land. Besloten werd de medewerking in te roepen van de Kamer van Koophandel te Gouda of spoedig verbetering te verkrij gen. LETTEREN EN KUNST Evert Pieters. t Gistermiddag omstreeks vier uur is de bekende Larensche kunstschilder Evert Pieters, die 11 Dec. zijn 75sten verjaardag vierde, plotseling overleden. De kunstschilder was gistermiddag per autobus naar Baarn gegaan. Onderweg voelde hij zich onwel worden Hij liet zich daarom per taxi naar huis brengen. Vooi hij echter zijn woning bereikte was de heer Pieters reeds overleden. De teraardebestelling zal waarschijnlijk Zaterdag plaats vinden op de Algemeene Begraafplaats to Laren. Lezing van mr. dr. Westerman te Lyon. Op uitnoodiging van de „Association des Anciens Elèves de TEcole Supérieure Co- loniale" sous les auspices de la Chambre de Commerce de Lyon zal de heer mr. dr. W. M. Westerman. onder-voorzitter dpi Vereeniging „Nederland in den Vreemde" op Maandag 22 Februari a s. te Lyon een voordracht houden over Nederland-Indië. De rolprent over Nederlandsch-Indië, eigendom van genoemde vereeniging zal de lezing van den heer Westerman verluch ten. DE BROEDERMOORD TE AALTEN. - Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden morgen arrest gewezen in de zaak tegen den 22-jarigen boerenzoon D. J. Pr., die in April 1931, tijdens een vechtpartij met zijn broer, dezen zoodanig de keel dichtkneep, dat hij over'eed. Deswege werd hij door de rechtbank te Zut-nhen veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf. Het Gerechtshof veroordeelde hem heden wegens zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbend, tot zes jaren gevangenis straf. STADSNIEUWS R. K. VOLKSBOND. De jaarvergadering. Gisteravond werd iii het Bondsgebouw de jaarlijksche algemeene vergadering van den R. K. Volksbond gehouden onder voor zitterschap van den heer J. H. Nijhuis. Deze opende do vergadering met gebed en zeide na een woord van welkom, in het bijzonder tot den Geest. Adviseur, rector Reijnen, dat de opkomst gelukkig beter was dan op de vorige vergadering. De notulen der vorige vergadering wor den na lezing goedgekeurd. De voorzitter sprak hierna tot de leden een opwekkend woordje ten gunste van steun aan de stakende textielarbeiders in Twente, wier strijd een beginselstrijd is in zake de loonkwestie. Antwoord van B. en W. op het adres der Vakcentralen. De secretaris, de heer C. Streefland, doet hierna mededeeling van een ingeko men schrijven van Burgemeester en Wet houders dezer gemeente zulks naar aan leiding van een in het adres van het Co mité uit de samenwerkende vakcentrales, d.d. 18 Sept. jl. vervat verzoek om eenige, in verband met de crisis-werkloosheid, na der in dat adres omschreven maatregelen in overweging to willen nemen en in te voeren, in verband waarmede tevens een onderhoud werd gehouden met de wethou der voor Sociale Zaken en den wethouder van Fabricage. In dit schrijven zeggen B. en W. o.m.: dat een wijziging in het reglement op de steunverleening, waardoor de mogelijkheid wordt geopend om een bedrag als extra- mtkeering te verstrekken aan daarvoor in aanmerking komende geheel of gedeelte lijk werkloozen, ten behoeve van aan schaffing van kleeding en schoeisel, in de steunverleening niet thuis hoort. Dit ligt veeleer op den -weg van het Crisis-Comité. LEIDEN. dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu^ Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Dinsdag, Genootschap van den Stillen Om gang, Clubhuis „St. Antonius', Hazewindsteeg, 8.15 uur. Woensdag, R. K. Volksbond, jaarvergade ring Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Ledenvergadering. Eigen Huis. 8.30 uu.r Donderdag, De Hanze, jaarvergadering, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Vrijdag. „Geloof en Wetenschap". Lezing over „Reisindrukken uit Ned. In- dië", kleine Stadszaal, 8 uur. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a.s. waarge nomen door apotheek W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. Het verzoek om te bepalen, dat losse transportarbeiders, welke hun steimuit- keering van 42 dagen hebben genoten en alsdan uitgetrokken zijn, vanaf 1 Nov. tot 31 Dec. in de steunverleening zouden wor den opgenomen, was van dezelfde strek king als een in den raad ingediend voor stel, waarover B. en W. prae-advies had den toegezegd. Inwilliging van het verzoek om het be paalde in art. 26 sub F van het regl. op de steunverleening, waarin is vermeld, dat voor eiken dag dat gewerkt is, het steun- met 1/8 wordt verminderd, te laten verval len, kan door het College van B. en W. niet worden bevorderd. Wat tenslotte de maatregel betreft, in het vorig jaar te Amsterdam genomen, waardoor een subsidie-stelsel voor onder houdswerk aan woningen aan een bedui dend aantal arbeiders in den winter werk kan worden gegeven, wijzen B. en W. erop, dat dit raadsbesluit, na eerst te zijn ge schorst, thans door de kroon is vernietigd. Het spreek vanzelf, dat, tengevolge van bedoeld vernietigingsbesluit het maken van een dergelijke regeling in deze gemeente geen zin zou hebben. Jaarverslagen. Het finantieel verslag, uitgebracht door den heer Van Dam, geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 5545.75, met een saldo .van 49.90. Na enkele bemerkingen werd heb finan tieel versbg goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen we het vo'gende: Gememoreerd wordt allereerst de strijd, in Twente en de werkloosheid, maar dit mag niemand terneerslaan om den moed te laten zakken. De secretaris beurt de ge troffenen op door te wijzen op de geeste lijke kracht, die men door trouw kerkbe zoek kan opdoen, terwijl hij tevens niet onvermeld laat het feit, dat Katholiek Lei den zich ten aanzien van de werkloozen niet onbetuigd heeft gelaten. Na de gehouden vergaderingen opge somd te hebben, zegt de secretaris, dat de deelname van Leiden aan het demonstra tief Congres te Utrecht zeer. bevredigend, was, terwijl de gewestelijke Rerum Nova- rum-herdenking te Noordwijkerhout uit stekend slaagde. Vervolgens brengt de secretaris terloops verslag uit van de werkzaamheden der Avondteekensohool van den Volksbond-en de Spaarbank-Voorschotbank. In den breede memoreert de secretaris hetgeen aan het eind van 1930 en in de eerste maanden van 1931 is gedaan voor de R. K. werkloozen. Dank zij den steun van de eerw. geestelijkheid hier ter stede en verschillende „stille werkers", de hee ren Tobé en Bergers. Op initiatief van den geestelijk adviseur werd een R. Iv. Commissie voor Werkloo- zenzorg opgericht, die ontzettend veel werk heeft verricht, mede dank zij de groote hulp van Perosi en van de Alg. R. K. Prop. club „Dr. Schaepman". Daardoor is veel geld verzameld. Een volledig verslag daar van zal de secretaris in den loop van dit jaar geven. Voor de werkloozen werd een prachtig geslaagd Triduum gehouden, terwijl als proef een Sociale Zondag voor de leden werd gehouden. Ook aan den oudersavond werd weer medewerking verleend. De pogingen van het bestuur om de groote zaal van het Bondsgebouw te ver- grooten zijn een fiasco geworden, alies is afgestuit op finantieele onmogelijke eischen van de buren van het Bondsgebouw. De secretaris somt dan op al de functies waarin de verschillende bestuursleden zit ting hebben, waarna hij enkele grepen doet uit de hem toegezonden jaarverslagen van onderafdeelingen. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1931 758, op 31 December 856, zoodat er een winst is van 98 leden. Door vertrek of bedanken verloor de afdeeling 40 leden. Het aantal werklooze leden bedraagt 367. De voorzitter bracht den secretaris har telijk dank voor zijn uitgebreid en duide lijk verslag, hetgeen door de vergadering met applaus werd onderstreept. Spr. dankte daarna den secretaris en vooral den heer Horikx, secretaris-penning meester van de Avondteekenschool, voor het uitgebreide verslag dier school. Of de school daar nog lang in de v.d. Werffstraat zal blijven, kan spr. niet zeggen. Verschil lende kwesties hangen daarmede samen. De voorz. wekte echter de leden op hun kinderen naar deze school te zenden, om dat het onderwijs goed is, hetgeen ook door autoriteiten wordt erkend. Op een vraag, of de teekenschool geen

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2