UIT DE OMGEVING DONDERDAG 18 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 KATWIJK. Gemeenteraad. De Rand vergadert Zaterdagmiddag te 2.35 uur. Punten van behandeling: 1. Mededeeling van ingeno men stukken. 2. Voorstel tot wijziging vaa de gemeenschappelijke regeling Schoolart- sendienst. 3. Voorstel tot vaststelling van een steunregeling voor werklooze arbei ders. 4. Rondvraag. Werkloosheid. 8 varensgezellen, 123 visschers, 6 binnenschippers, 1 exjieditie- knecht, 5 stokers, 1 monteur, 16 kuipers, 3 mandenmakers, 63 grondwerkers, 15 op perlieden, 10 metselaars, 26 timmerlieden, 11 schilders, 121 los arbeiders, 10 fabrieks arbeiders, 1 bloemist, 114 landarbeiders, 2 tuinlieden, 1 kantoorbediende, 1 wagenma ker, 3 chauffeurs, 1 scheepmaker, 1 maga zijnbediende, 1 ijzer werker, 1 autogene- Lasscher, 1 straatmaker. Totaal 549. Bene den 18 jaar: 1 metselaar, 1 timmerman, 1 bloemist. Totaal 3. Vrouwen boven 18 jaar: 1 Werkster. LISSE. Volksbond. Gisteravond hield de R. K. Volksbond zijn jaarvergadering onder presidium van den voorz., den heer O. Schrama. De voorzitter opende de verga dering met gebed en heette de aanwezigen van harte welkom. Dank bracht spr. aan allen, ook voornamelijk aan de onderafdee- lingen, voor alles wat zij tot stand heb ben gebracht in 1931. Het nieuwe jaar ziet er niet erg bemoedigend uit, doch wij, Ka tholieken, moeten alle pessimisme verwer pen, en een vast vertrouwen stellen in God. Wij zijn thans in den H. Vastentijd, een tijd van overweging en boete. Spr. spoorde aan in dezen tijd veel te bidden, opdat spoedig redding der zieke wereld in het zicht zal komen. Voorts vroeg spr. nogmaals de steun voor de Textielarbeiders. Vele offers wor den van ons gevraagd, doch wanneer die strijd gewonnen wordt, zal onze strijd in deze streek worden verlicht. De notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Hierna kregen wij een jaaroverzicht van den penningmeester. Ontvangsten inclusief saldo vorig jaar ƒ7713.71, uitgaven 7298.64, alzoo een voordeelig saldo van 415.07. De penning meester werd dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. De secretaris gaf hierna een nauwkeurig gestyleerd verslag, waaronder een kort verslag van iedere onderafdeeling. Een dankbaar applaus ontving de secretaris daarvoor, alsmede de secretarissen, die zich de moeite hebben getroost een kort resumé over hun afdeeling in te zenden. Aan de orde was bestuursverkiezing we gens periodieke aftreding van le voorz., Ie penmngm. en commissaris. Er zijn twee candidaat-lijsten binnengekomen. Een van het aftredende bestuur. Wegens het bedan ken van Th. Hoogervorst was een candi- daatlijst binnen gekomen voor den heer J. v. Dijk Wz. Het aftredende bestuur weid herkozen en de heer J. v. Dijk Wz. als nieuw bestuurslid- Gekomen aan de rondvraag vroeg de heer Koomen, hoe of het zit met het Zie kenfonds, daar dit met twee verschillende contributies werkt. De voorz. zegt, dat dit fonds een heele lijdensweg heeft be wandeld, doch het is het werk van het Centraal Bestuur, waaraan wij nu gebon den zijn. De voorzitter raadde daarom aan, de oude contributie te blijven betalen n.l. die van 39 ets. De heer v. Leeuwen vroeg meer propaganda voor do Kerkwacht. De heer v. d. Lans vroeg een milder steun voor de Textielbeweging. De heer A. Bon zag gaarne, dat een huurcommissie in het le ven geroepen zou worden in verband met de groote werkloosheid. Gaarna zag spr. dit plan in korten tijd beslecht. Laat onze arbeid ei saf ge vaardigden m den Gemeen teraad dit punt eens nader ter sprake bren gen. Voorts vroeg spr. iets te doen voor onze jeugdige V olksbonders, welke wij nooit op de vergaderingen zien. Gekomen aan het einde van de verga dering, dankte de voorzitter allen voor de aangename samenwerking en sloot hij de vergadering met gebed. SASSENHEIM. Gevonden: Een zwarte ceintuur, een grijs dameshoedje, een lage bruine schoen, een lipssleutel, een bril m étui, een reserve autoband met velg, een ring, een gereed schapsleutel. Verloren: Een zilveren rozenkrans in bruin etui, een bankbiljet van 10 gulden, een mantelriem, een schoolétui, inhouden de potlooden en pennen, een reserve auto band met eig. Nadere inlichtingen ver strekt de politie alhier. Gevestigd: Mej. A. Zuidhoek, Bij dorpstraat 19, van Noordwijkerhout. L. M. G. G. Burton, Hoofüstraat 354, van Haarlemmermeer. J. v. d. Meij, Gouver neurlaan 52, van Haarlem. H. Burg graaf!', Beukenlaan 54, van Leiderdorp. Mep. A. C. Schildering, W. Warnaarlaan 4, van Renkuin. Mej. J. M. L. ter Lin den, Hoofdstraat 167, v. Nuenen. Vertrokken: Mej. A. J. Duivenvoor de, van Hoofdstraat 169 naar Noordwijker- hout. Mej. J. H. Strijk, van Hoofdstraat 119, naar Alkemade. Geboren: Jaqueline Maria, d. van W. v. d. Vlugt en M. H. Bote veel. Gerda Catharina, d. van C. M. H. Braun en G. E. C. Larsen. Leonardus Hendncus, z. vau J. v. d. Hulst en M. P. v. d. Lans. Overleden: G. van Nobelen, m. 64 j. te Leiden. M. van Steijn vr. 68 j. J. Noordermeer vr. 82 j. Onder voorzitterschap van Burgemeester Keijzer kwam de Raad van Stompwijk in Openbare Vergadering bijeen. In zijn ope ningswoord brengt de Voorzitter dank aan allen voor de gelukwenscben hem met in gang van het nieuwe jaar gezonden, weder- keerig hoopt hij voor 1932 niets dan goed voor de geheele bevolking. Het oudste lid van den Raad, de heer Vink, zegt hartelijk dank aan den Voor zitter voor zijn vriendelijke woorden en hoopt het beste voor de Gemeente, Hierna worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Dankbetuiging der R. K. Vereeniging Moederschapszorg voor de ver leende subsidie. Goedkeuring Ged. Staten verhuur Kniplaan. Mededeeling Ged. Staten verdaging goedkeuring Begrooting 1932. Eigendomsbewijs overdracht van den Broekweg, enz. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot opheffing' onbewoonbaar- verk.aring perceel Achterweg 68 wordt z.h. st. goedgekeurd. Benoeming onderwijzer aan de O. L. School aan den Westvlietweg uit de volgen de voordracht: 1. D. J. Klaver, 2. J. v. d. Broek, 3. H. B. v. d. Lee. Na een kleine op merking van den heer Vink en toezegging van den voorzitter wordt met algemeene stemmen benoemd No. 1 van de voordracht de heer D. J. Klaver. Voorstel subsidievereeniging buitenge woon Lager Onderwijs. De heer Vink vreest, dat de macht vau den Baad wordt verlegd naar B. en W.; hij zal er echter niet tegen zijn als de verzekering wordt gegeven, dat beroep op den Raad mogelijk b.ijft. Nadat deze toezegging is verstrekt, wordt het voorstel z.h.s. goedgekeurd, 'evenals het voorstel wijziging der Alg. Politieverorde ning en het voorstel wijziging der verorde ning tot verleenen van landbouwverloven. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten de bespreking van punt 5 der agen da, intrekking opdracht inning achterstalli ge watergelden door deurwaarder Coljee te Den Haag, te doen plaats hebben in ge heime zitting. De steunregeling voor werkloozen. Voorstel naar aanleiding van adres van een 4 tal organisaties tot wijziging van de steunregeling werkloozen. B. en W. stellen voor hierop niet in te gaan. De heer Vink wil tegelijkertijd bespreken de door hem gestelde 2e vraag. Het afwij zend advies van B. en W. heeft hij ernstig onder de oogen gezien. Zijn conclusie is, dat in dit adres van de organisaties de mensehen uit de praktijk hebben gesproken. Uit de stukken blijkt dat het B. A. geen ad vies heeft gegeven', dat het achterwege is gebleven, spijt hem zeer. Volgens B. en W. zijn f 2000.welk bedrag de inwilliging van het verzoek met zich brengt, niet ge oorloofd. Heeft dit bedrag echter zoon groote beteekems voor ons budget? Als wij dankbaar zijn voor de gezonde financieele positie onzer Gemeente, dan speelt een derge.ijk bedrag geen rol. De zaak zelve is hem sympathiek en daarom moet het, als het kan. Men moet nooit bezuinigen op werkloo-zensteun of op steun voor werkver schaffing. Een andere vraag is, hebben B. en W. naast het advies van het B. A. ook advies gevraagd aan de Vakbonden. Waar hem hiervan niets bekend is, zal de Raad zelfstandig moeten beslissen. Door B. en W. is niet bewezen, dat de steun voldoende is. Van een bedrag van f 10.kan men niet leven, elke verbetering daarin moet wor den doorgevoerd, daarbij rekening hou dende, dat de steun nooit het volle loon kan zijn, teneinde den prikkel om te werken niet weg te nemen. De omliggende Gemeen ten betalen f 13.50; de vakbonden zijn dus zeer bescheiden, als zij vragen f 12.— en f 1.25 voor elk kind; dit laatste is weer een kwartje minder dan elders. De gevraagde huurtoeslag is weer wat anders, omdat wij niet weten, welk bedrag dit zal eisohen, als dit betrof een 60 cent per week, dan zou ook dit wel te doen zijn, doch dit is niet het zwaartepunt, als wij het eerste maar krijgen, dan is al veel gewonnen. De Voorzitter zegt, dat de cijfers door den heer Vink genoemd, niet geheel juist zijn; deze houdt geen rekening met het feit, dat het B. A. inplaats van f 13.000.reeds f 17.000.zal noodig hebben. Volgens B en W. zal het wel f 20.000.— worden. Komen nu nog deze meerdere bedragen er bij, dan wordt het wel f 25.000.—, dit is f 12 000.— boven de begrooting. Het adres is ingeko men na behandeling der begrooting 1932. Ware dit voor dien tijd ingekomen, dan hadden B. en W. de cijfers anders kunnen groepeeren en was niet de vraag geweest of B. en W. de verhooging van de opcenten Gem. Fondsbelasting zouden hebben terug genomen. Zestien vragen, maar geen geld! De hooge werkloozenuitkeering speelt ook nog een rol bij het leenen van geldbij 13 instellingen is getracht te eenen, doch zonder succes, daarna is den Minister ge vraagd, deze stelde echter 16 vragen, doch geld is er niet gekomen. Vergelijking van Stompwijk met Voorburg gaat niet op. Hij zet een en ander nog verder uiteen. B. en W. kunnen het adres niet steunen. De heer B oemheuvel is het geheel eens met den heer Vink; hij zou echter aan het college van B. en W. willen vragen, tracht gij eens van f 12.- per week rond te ko men. Hij vindt de houding van B. en W. diep treurig. De heer Wülemse heeft met verwonde ring de stukken gezien. Het B. A. heeft indertijd zonder den Raad een steunrege ling gemaakt, thans had zij den Raad een advies moeten geven en zich er niet moeten afmaken met alleen het kostenbedrag te noemen; de raad heeft dus formeel niets te zeggen over deze uitkeeringem Wat de vak bonden vragen, is zeker geenszins onbi lijk. Een beroep op de slechte elementen gaa: niet op. Hoeveel zijn er dit: geen 4 op de VAN STOMPWIJK honderd en moeten de 96 anderen daarvan dan de dupe worden. Open oog moet men hebben voor de belangen van den arbeider; geeft men de menschen te weinig om staan de te blijven, dan drijft men ze in de armen van de communisten. Er wordt nu wel over al gezegd, er is geen geld, doch de zaak is anders, het geld is er nog -wel, doch het wordt vastgehouden. Toen indertijd 800 mil.ioen was vergokt in Amerikaansche pa pieren, toen bemerkte men daar niets van, maar thans kan men niet van zijn geld af stappen, getuige de simpele halve mijlioen Gulden voor het crisiscomité. Men vergeet ook vaak, dat er aan voldoende steunver- ieening nog andere zaken vastzitten, n.l. de belangen van den Middenstand, welke thans heel veel op crediei moeten leveren. Het valt natuurlijk niet mede om geld te leenen, doch is dit een reden om bij de pak ken neer te zitten, of de menschen dan maar aan hun lot over te laten. Een gezm met 4 kinderen zaï dan thans krijgen f 17. per week voor 6 personen, is dit te veel en zal men daarvoor trachten aan werken te ontkomen? Het adres moet weer naar het B. A., deze moet ons advies geven, waarna wij de gelden moeten voteeren, die zij dan kunnen uibkeeren. De Voorzitter heeft er niet veel op te zeggen, daar het standpunt van B. en W. vo.uoende bekend is. De heer de Lang dankt den heer Vink voor zijn sympathiek betoog en gaa-t met het betoog van den heer Wiljemse geheel actoord. Uverleg met de organisaties is niet noodig, daar iedere week te betrokken Penningmeesters coniereeren met den amb tenaar van den betrokken dienst. Z.i. zijn de organisaties bescheiden geweest; het kan niet worden ontkend, dat werk krijgen haast tot het onmogelijke behoort. De heer Hoogeveen zegt, dat met f 17. steun niemand meer aan het werk gaat; een boer is niet ïu staat f 18.per week aan een arbeider te betalen. De heer Vink zal het scherp zeggen: de redeneenng van den V oorzitter is fout. Het is niet te bespreken aan de hand van de begrooting. De f 2000.— extra zijn van geen gewicht voor ons budget. Men zal er B. en W. geen verwijt van maken, dat leenen moenijk is. Een vergelijking met Voorburg heeft hij niet gemaakt, hij .verlangt geen opvoering tot het peij van Voorburg, maar ook geen peil van het Achterland. Moet het B. A. door de hoogere steun aan werk loozen, ook hoogere steun an anderen ge ven dan is dit accoord. (Jok deze menschen moeten geholpen. De stemming van den heer Hoogeveen kan hij zich best begrijpen, doch deze moet begrijpen, lat hier het loon hooger is voor vakarbeiders. Het motief, dan werken ze niet meer, gaat niet op, is dit zoo, dan nemen en B. en W. de meest strenge maatregelen. De heer Wil.emse wil opmerken, dat geld- leenmgen voor steunver eening niet noodig was, doch voor productieve werkverschaf fing de steun moet worden gevonden uit de gewone middelen. Optreden tegen het B. A. kunnen we niet; wij kunnen slechts advi- seeren. De Voorzitter zegt, dat het college van B. en W., gehoord de besprekingen, wil voldoen aan het gevraagde in I, II en IV en het B. A. wil adviseeren daaraan te vol doen. Dit voorstel wordt aangenomen z.h.s. met aanteekening, dat de heer Hoogeveen geacht wordt te hebben tegengestemd. De heer Wi.lemse wi!de gaarne, dat het gevraagde onder 3 (huurtoeslag) nader met de organisaties zal worden besproken; deze kunnen wellicht de gegeven verstrekken, want ook dit verzoek is billijk. De Voorzitter zegt, dat wij hieromtrent niet over cijfers beschikken; daarover kun nen wij later nog eens praten; B. en W. hebben thans meer gedaan dan aanvanke lijk hun plan was. De heer de Lange dankt B. en W. voor hun tegemoetkomende houding. Burgemeester van één Gemeente? De heer Vink is dankbaar voor de be antwoording van de gestelde vragen; uit de cijfers van de Volkste ling is hem echter gebleken, dat onze Gemeente boven de 5000 zielen telt. Art. 34 van de Gemeentewet zegt echter, dat in dit geval een Burge meester niet kan optreden voor 2 Gemeen ten. zooals hier het geval is. De vraag is nu echter, is dit iets voor den Raad, of moet men wachten, totdat hoogerhand daarin voorziet. De Voorzitter kan hierop niets anders zeggen; de vereeniging van beide Gemeen ten speelt hierin een rol. De heer Wi'lemse heeft reeds vorig jaar over deze zaak gesproken, ook toen hing het af van de vereeniging van Stompwijk en Veur; dit laatste moet echter zooveel mo gelijk worden bespoedigd. Ingekomen is een vraag inzake den aan leg van de schooltuintjes bij de School aan den Westvlietweg. De Voorzitter antwoordt hierop, dat nog geen plannen zijn gemaakt; er is trouwens nog geen verzoek daarom trent ingekomen. Verder wenseht de heer Bloemheuvel te interpelleeren inzake het gebeurde op den Vara-feestavond. Daar de heer B oemheu vel heeft verzuimd de vragen schrifte ijk te stellen en de Rn ad het interpellatieverzoek niet ondersteunt, maakt dit punt geen be spreking meer uit. Ingekomen was nog een vraag van den heer Ten Hoopen inzake de opening van het Kantoorgebouw der Lichtbedrijven. Men heeft heui medegedeeld, dat het per soneel in kennelijken staat was dien avond; beter ware het geweest het besteedde geld te storten in de kas van het B. A. De Voorzitter wil opmerken, dat het hier ter plaatse a-tijd usance is geweest, een k eine feestelijkheid te geven. Het is thans ook geschied op verzoek der Directie. Dronkenschap heeft niet in de bedoeling van B. en W. gelegen; om 6.30 uur was al- es afgeloopen en hij is naar huis gegaan. De noodige zuinigheid te betracht. De heer Bloemheuvel wil nog enkele vra- De Raad dezer gemeente kwam giste renmiddag te 2 uur in openbare zitting bij een. Voorzitter: Burgemeester Van Wijn bergen. Aanwezig alle leden. Een uitgestelde Nieuwjaars rede. De voorzitter opende de vergadering en hield de volgende toespraak: lk wil met verzuimen de goede gewoonte te volgen om als voorzitter van den Raad in de eerste vergadering des jaars, die tot mijn spijt niet vroeger kon plaats vinden, u en de uwen en in u alle gemeentenaren mijn oprechte wenschen te bieden voor een door God gezegend en gelukkig Nieuwjaar. 1932 is ingeluid onder schier ongekende economische moeilijkheden, te zorgwekken der, wijl niemand weet, welke afmetingen deze nog kunnen aannemen. Het Hoofdbedrijf dezer streek, dezer ge meente en daarmede heel onze Lisser ge meenschap ziet zich reeds gevoelige finan cieele slagen toegebracht. Tegen een economische verslechtering van dezen aard, die tevens een langdurige zou zijn, ware noch particuliere beurs noch gemeentekas bestand. Reeds thans toch worden al te velen geldelijk op een har den proef gesteld. Het zou zelfbedrog wezen, ons het beeld van dezen tijd onder het opzicht van stof felijke welvaart beschouwd, minder som ber te wanen dan het is. De waarheid te aanvaarden kan ons voor droeve verrassingen behoeden. Zijn er dan geen lichtpunten? Algemeen geldende, moedgevende facto ren zijn er zeker! Nog steeds is daar het hoofdbedrijf der streek met zijn monopolistisch karakter, dat, hoe ook bedreigd, geen dag later als noodzakelijk is, zijn oude positie za-1 herne men; nog steeds is er de bevolking zelve, die geloovig en godsdienstig als zij is, niet nalaten zal Gods hulp en bijstond, af te smeeken; nog steeds behield zij haar ener gie en haar goede gezindheid. Hopen wij, dat naast deze goeddeels psy chologische factoren zich zakelijke teeke nen mogen voordoen, die vertrouwen wek ken en wijzen op een komenden beteren tijd. Intusschen zal, om in de woorden der Regeering te spreken, aanpassing aan het overal gedaalde welvaartspeil noodzakelijk zijn, ook voor lands- en gemeentebestuur, wil ons Volk zoo veilig als menschehjker- wijs mogelijk is, door dezen tijd van de pressie worden heengevoerd. Zeer spoedig zullen wij ons dan ook, schoon ongaarne, voor de ernstige vraag zien gesteld, of ook in onze gemeente de rijksregeling voor werkverschaffing en steunregeling niet geldend moet worden verklaard. Het aantal van hen, die helaas geen ar beid kunnen vinden, groeit gedurig en de inkomsten der gemeente dalen. üok in verband hiermede is het waar lijk te hopen, dat het menschelijk saam horigheidsgevoel patroons en werknemers bij het onderhandelen over een nieuw con tract elkander zal doen vinden-, dat de ar beiders zullen letten op wat voor de pa troons mogelijk is, zooals de patroons mede geleid dienen te worden door wat noodza kelijk is voor de arbeiders. Zooals in alles, zoo zal ook hier het ge zond verstand den doorslag moeten geven. M. H. Het was gisteren een jaar geleden sinds ik tot burgemeester van Lisse werd benoemd. Zoo langzamerhand zijn wij vour elkander geen vreemden meer. Moge onze goede samenwerking ook dit jaar bestendigd blijven, om juist .in dezen moeilijken tijd onzen plicht zoo volledig mogelijk te volbrengen. lk eindig met de bede, dat Gods Zegen, waaraan nu eenmaal alles gelegen is, ge durende dit jaar Lisse's deel moge zijn in rijke mate. De heer Pijnacker dankte den Burge meester voor zijn toespraak, wenschte hem geluk met zijn herstel en hoopte, dat bij nog vele jarën zijn krachten in goede ge zondheid voor de gemeente zou mogen ge ven. Aan den heer Alb. Moolenaar werd een perceel grond verkocht aan de Narcissen- straat, 1129.25 M2. groot tegen den prijs van 2.50 per M2. Aan de N.V. Electr. bedrijf Hillegom- Lisse- Sassenheim werd de grond verkocht, waarop het hoogspanningsstation is ge bouwd, tegen den prijs van 6.per M2. In behandeling kwam daarna de nieuwe beheers verordening der bedrijven. In over- gen stellen, waarop de Voorzitter zegt geen bezwaar te hebben, mits de Raad het toe staat. De heer Wi.lemse zegt, dat de vragen schriftelijk moeten ingediend zijn. Wethouder van Wijk meent, dat de kwes tie, waarom het gaat, personen betreft en niet den Raad. De heer Bloemheuvel zal de vragen schrifte ijk indienen. Hierna gaat de Raad in geheime zitting inzake het ontslag Coljee. Na heropening deelt de heer Willemse mede, dat hij een nieuw onderzoek wenschelijk acht. doch dit voorstel ondervindt geen ondersteuning. Het ontslag aan den heer Coljee wordt hier na gegeven met de stem van den heer Wil lemse tegen. De heer B oemheuvel wil, dat er niet ge meten wordt met 2 maten bij de verstrek king van gratis cokes; als de eene het niet krijgt, dan ook de ander niet. De heer Ten Hopen wil een handhaving van het verbod van cafébezoek voor steun- trekkenden; verder een vast spreekuur voor den Burgemeester. De Voorzitter doet omtrent het eerste de toezegging van handhaving; het laatste zou niet in het belang zijn van de bevo king, welke nu bijna ieder uur van den dag te recht kunnen. Hierna sluiting. GEMEENTERAAD VAN LISSE leg met de provinciale griffie zijn verschil lende wijzigingen aangebracht. De heer Schrama had verschillende op merkingen. Ook de heer Segers meende, dat sommige bepalingen minder duidelijk waren geredigeerd dan in de voorgaande verordening. De voorzitter gaf ©enige toe lichting, waarna de verordening werd goed gekeurd. B. en W. stellen voor wijziging te bren gen in de keurloonen voor varkens. Het keurloon van één varken wordt verlaa-gd van 2.op 1.50. Tevens wordt het keurloon verlaagd van 1.op 0.75, wanneer 100 en meer var kens per week in één slachthuis worden gekeurd. De opbrengst der keurloonen wordt na de voorgestelde wijziging op ongeveer 10.435.— per jaar geraamd en bedroeg in de jaren 192S, 1929 en 1930, respectievelijk 11.796.—, 9.544.— en 11.280.—. De jaarlijksche uitgaven worden even eens op ongeveer 10.435.— geraamd. Eene verlaging van do keurloonen kan worden voorgesteld, omdat een zich in den Kring bevindende grossierderij in vleesch in het jaar 1931 is uitgebreid en geheel ge moderniseerd, waardoor, blijkens de uit komsten van de laatste zes maanden van dat jaar, eene stijging van de keurloonen is te verwachten. De wijziging der keurloonen werd goed gekeurd na een opmerking van den heer Pijnacker. Een reeks begrootingswijzigingen werd eveneens goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat aan een 7-tal kweekers ingevolge de steunregeling voor noodlijdende kweekers steun was verleend tot een gezamelijk bedrag van 3200. Voorts, dat B. en W. van Hillegom, Lis se en Sassenheim hadden afgezien van het verlichtingsplan van den Rijksstraatweg met het oog op de financiën. Voor de levering van een nieuwe gashou der is een inschrijving geopend onder Ned. firma's. De brug over de Leidsche Vaart. Van de gemeente Haarlem was een schrijven ingekomen, betrekking hebbende op de vernieuwing van de brug over de Leidsche Vaart, welke in onderhoud is bij die gemeente. De gemeente Lisse had vroeger verzocht deze brug, die telkens gerepareerd moet worden, geheel te vernieuwen en daarüij recht voor den Deltweg te leggen. De op rit is thans eenigszins bezwaarlijk. De gemeente Haanern bericht thans, dat de totale kosten van een nieuwe brug 22.000, waarvan Haarlem 9700.voor zijn rekening neemt, weik bedrag gerekend kan worden als herstellingskosten. De rest van het bedrag komt op reaening van de gemeente Lisse. De voorzitter verklaarde, dat B. en VV. op 't oogenblik niet veel liefhebberij er in hebben oit bedrag uit te geven. De keer begers maakte ue opmerking, dat het „beter van een stad dan van een dorp" kan! Haarlem moet als het gaat herstellen toch de brug verbreeden wegens de eischen van Rijnland. De heer Pijnacker achtte de brug voor Lisse van niet zoo groot üeiang. Weth. Warmerüam lichtte toe, dat de ondernanuenngen ïeeds van jaren lier zijn. Spr. zou bereid zijn 2000.— te geven. De voorzitter ontraadde dit. Dit bedrag maakt voor Haarlem niets uit. Het zou dan toch bij oplappen blijven. De lieer C. Öchraina wees op 't gevaar dat daar ter plaatse bestaat om in 't wa ter te rijden. Zou een rasterwerk geen voor- benoedmiddel zijn. Ook de heer A. H. Schrama achtte do situatie voor een vreemdeling bizonder gevaanijk, doch de gemeente-secretaris weerlegde deze bezwaren afdoende, door te vertellen, dat er m dertien jaar nog nooit een ongeluk is gebeurd. Besloten werd niet op het aanbod van Haarlem in te gaan. Weth. Tromp Geelde vervolgens mede, de uitslag van de onderhandelingen f>t verdieping van de Maliegatsvaart. De kos ten werden geraamd op 3100.De Pol der is bereid daarin J 1500.bij te «lrageu. De inschrijving voor liet werk is echter te gengevallen. Van de 6 peroeelen, waarin liet werk was verdeeld, zouuen 4 kunnen worden gegund. Voor de twee laatste per- ceeien, waarvoor veel te hoog werd inge schreven, zullen B. en VV. trachten een goedkooper oplossing te krijgen. De Raad ging hiermede accoord. Tevens werd medegedeeld, dat het be- schoenngswerk en de verbreeding van de Haven van Smit tot Schotje op lzUO.— wordt geraamu. Het water zou daar 2 M. woruen verbreed. De aangelanden zijn oe- reid de grond gratis ai te staan. Het is een mooie werkverschaffing. De heer Verduyn achtte het uitstekend., dat dit werk verricht werd. Het was het slechtste punt in de vaart. Het voorstei werd goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer A. H. Schrama naar de toedracht van hoi motorongeluk bij Lil ulleinaus. Heb heeft spr. verwonderd, dat er geen ziekenauto beschikbaar was. De voorzitter antwoordde, dat de briga dier van de Rijksveldwacht aan uen gewon den motorrijder de ziekenauto kosteloos heeit aaiigeDoden. .ue veidwacüter was oe- reid, ook te vragen op het Raadhuis oi een particuliere auto mocht woruen gerequi- reerd. De heer Grullemans bood echter aan den gewonde naar huis te brengen. Hij ueod dit aanbod vrijwillig, dus neeit Lij geen enkel recht op vergoeding. B. en VV. hebben daarom geweigerd de nota van den heer Grullemans te voldoen. De heer Segers inlormeeide naar de demping van de sloot aan de 3e Poellaan. De voorz. antwoordue. dat het wachten is op de Waterstaat. Het wordt daar op de lange baau geschoven. Hierna ging de Raad in geheime zitting.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10