BUITENLAND RUST DOOR EEN C. A. C. UIT DE OMGEVING ALLERLEI DINSDAG 16 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ONTWAPENING MINISTER BEELAERTS SPREEKT. Het is een „vredesconferentie". In de gisterochtend gehouden zitting der ontwapeningsconferentie heeft de Neder landsche minister Beelaerts van Blokland het woord gevoerd. De minister begon met de verklaring, dat deze conferentie, aan vankelijk betiteld als ontwapeningsconfe rentie en thans officieel genoemd als con ferentie voor beperking en vermindering van de bewapening, menigmaal ook van de tribune der conferentie af als vredescon ferentie wordt aangeduid. Deze laatste benaming geeft volgens mi nister Beelaerts misschien wel het best het doel der conferentie aan. Wij zijn hier gekomen voor 'n gemeenschappelijke krachtsinspanning tot versterking van de vredeswaarborgen, door een aanval re richten tegen oatgene wat de meest directe bedreiging van den vrede is, namelijk Je bewapening. Spr. herinnert dan aan hetgeen in vroe ger jaren reeds op dit gebied gedaan is en aan den grooten wereldoorlog, welks namelooze ellende ons nog goed in het ge heugen ligt. Na den oorlog zyn de veilig heidswaarborgen veel groote geworden. De gebeurtenissen in het Verre Oosten hebben weliswaar duidelijk gemaakt, dat die waai burgen voornamelijk van zedelij- ken aard zijn en nog onvolledig en dat de volkenbond nog niet in staat is, onder alle omstandigheden het gebruik van de oe- wapeningsmacht voor de regeling van in ternationale geschillen te verhinderen of zelfs maar te beperken. Doch deze gebeurtenissen, hoe ernstig ook, mogen ons de gevallen niet doen ver geten, waarin de volkenbond met succes voor den vrede is opgetreden. Een gevoelen van pessimisme over de mogelijkheid van verwezenlijking van de vredestaak van den volkenbond zou met gerechtvaardigd zijn. Alle vredeswaarborgen der laatste jaren hebben echter het verderfelijke stelsel van een gewapenden vrede niet kunnen doen wankelen. Toch eischt de logica zelf, dat verster king van de veiligheid haar terugslag zal vinden in vermindering van bewapening. Deze zal op haar beurt de veiligheid dan weer verhoogen. Wanneer men de vrijheid van bewapening in stand houdt, zal vanzelf het in artikel acht van het volkenbonds verdrag genoemde minimum van bewape ning, dat vereenigbaar is met de nationale veiligheid, voortdurend in alle landen blij ven stijgen. Een enkele vermeerdering van bewapening in een enkel land terwille van de nationale veiligheid, zal het veiligheids gevoel bij de naburen verzwakken en ook hen weer tot vermeerdering van bewape ning bewegen. Deze noodlottige kringloop heeft geen grens en kan slechts eindigen met de e'co- nomische en financieele ineenstorting en met den oorlog. Minister Beelaerts herinnerde vervolgens er aan, dat het Eransche denkbeeld van de schepping van ^en internationale per manente politiemacht reeds voor 1914 door Prof. van Vollenhoven was verdedigd. De N ederlandsche ed legatie zal aan net belangrijke Eransche voorstel alle verdien de aandacht schenken en overwegen, of dit denkbeeld thans meer kans van verwezen lijking heeft dan toen prof. van Vollenho ven de vraag opwierp. Het denkbeeld van een niet-permanente internationale politiemacht, waarvan de staten bij een voorkomende gelegenheid de contingenten zouden leveren, is reeds m het volkenbondsverdrag neergelegd. De op dit punt bestaande verplichtingen zijn ecu- ter tot dusver meer in beperkenden dan in uitgebreiden zin geïnterpreteerd. Deze neiging tot beperking der verplichtingen zal stellig minder sterk zijn, indien het verlangen tot uitbreiding der sancties zal zijn vergezeld gegaan van werkelijke ver mindering van bewapening. Ne Nederlandsche delegatie zal aan het conierentie een nieuwe poging doen om een meer bevredigende regeling inzake de pu bliciteit der bewapening te verkrijgen. De minister sprak zich vervolgens uit ten gunste van een verbod van bepaalde soorten oorlogstuig, die bijzonder voor aan- valsdoeleinden dienen of zelfs als zij voor verdediging gebruikt worden, een buiten gewoon vernielende werking hebben. De minister erkent dat een dergelijk verbod op de nationale verdediging van het eene land een gansch andere uitwerking zou kunnen hebben dan op die van een ander land. De kwestie moet dus ernstig onderzocht wor den, maar als het gelukken zou, een derge lijk verbod bot stand te brengen, zou deze conferentie een belangrijk tastbaar resul taat verkregen hebben. De Nederlandsche delegatie is een voor stander van een verbodsbepaling van het gebruik van gifgassen en van de voorbe reiding van den chemischen oorlog, gelijk zij zal medewerken tot alle maatregelen, bestemd tot bescherming van de burgerlij ke bevolking, tegen het werpen van bom men uit de lucht. De Nederlandsche regeo- ring is ook een voorstander van een ver bodsbepaling, dat in volle zee automatische contactmijnen gebruikt worden. DUITSCHLAND HET RIJKSPRAESID1UM. Hindenburg stelt zich beschikbaar. Op de in de laatste dagen aan hem ge richte vragen heeft rijkspresident von Hin denburg het volgende antwoord gep.uDb- ceerd „Na ernstige overweging heb ik, in het bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid voor het lot van het vaderland, besloten mij beschikbaar te stellen voor een even- tueele herkiezing. De omstandigheid, dat het voorstel hier toe niet van één partij, doch uit breede la gen van het volk tot mij is gekomen, doet mij in mijn bereidwilligheid een plicht zien. Indien ik gekozen zal worden, zal ik ook in de toekomst met al mijn kraohfcen het vaderland trouw en naar geweten dienen, om het naar buiten toe te leiden tot vrij heid en gelijkberechtigdheid en naar bin nen tot eenheid en opgang. Indien ik niet gekozen word, blijft mij dan het verwijt bespaard, dat ik in dezen moeilijken tijd mijn post eigenmachtig ver laten heb. Voor mij bestaat slechts één waarachtig nationaal doel: aaneensluiting van het volk in zijn strijd om het bestaan, volledige deelneming van eiken Duitscher aan den harden strijd om het bestaan der natie'*. De Rijksdag komt 23 Februari bijeen. De Rijksdag is thans definitief tegen 23 Februari, drie uur 's middags, bijeengeroe pen. Op de agenda staat alleen de vast stelling van den dag voor de verkiezing van den rijkspresident, waarbij zal worden uitgegaan van het voorstel der rijksregee- ring, de eerste stemming op 13 Maart en de tweede, zoo noodig, op 10 April te hou den. ENGELAND MACDONALD MOET MINSTENS DRIE WEKEN RUST NEMEN. Zondagmiddag is de Britsche premier MacDonald van de kliniek waar hij ver toeft, naar een specialist gegaan, die zijn pa-s-geopereerde oog grondig heeft onder zocht. Daarna werd officieel medegedee'd, dat het resultaat der operatie zeer bevre digend werd geacht, maar dat het niette min dringend noodig is, dat MacDonald minstens drie weken volstrekte rust neemt. De premier keerde na het onderzoek naar de kliniek terug, waar hij tot het midden van deze week zal blijven. SPANJE ALGEMEENE WERKSTAKINGEN. Tegen de deportatie-politiek der regeering. Als protest tegen de deportatie naar Spaansch Guinea van revolutionairen, zet- ten de extremisten te Madrid een alge- meene werkstaking op touw. Deze poging is echter volkomen mislukt. Vele personen werden gearresteerd. De politie heeft strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. De voornaamste strategische punten worden bewaakt. Ook te Sevilla is een algemeene werk staking uitgebroken als protest tegen ge noemde deportatie. De tramwagens wor den geconvoyeerd door troepen. Zoo goed als alle masazijnen zijn open gebleven. Ook te Cadix is een algemeene staking geproclameerd. Benden stakers wierpen de spiegelruiten in van enkele uitstalkasten. Reuter maakt melding van vele daden van sabotage te Barcelona gepleegd langs de spoorbanen Het aantal personen gear resteerd wegens ongeoorloofgde pressie op arbeiders, is tot ongeveer vijftig gestegen. De voor Barcelona afgekondigde alge meene werkstaking is in de stad zelf mis lukt, doch in de buitenwijk der stad en in de banlieue is de arbeid in een groot aan tal fabrieken neergelegd. Er kwamen ver scheiden botsineen voor tusschen politie en extrimisten. Schoten werden gewisseld, bommen ontploften, o.a. in het materiaal depot van den onenbnren reinigingsdienst en op den weg naar Tarrasa. Er werd pia- terieele schade veroorzaakt. Te Parransa, waar de werkstaking alge meen is. blokkeerde extremisten de kazer ne der guardia civil en maakten zich mees ter van het gemeentehuis, doch gaven zich later over aan de gewapende macht. Een V.-D.-bericht meldt nader, dat de communisten en syndicalisten voor geheel Spanje het stakingsnarool hadden uitgege ven. In alle groote steden legden de syndi calisten het werk neer, de socialistische ar beiders voleden het stakingsparool niet op. Te Barcelona staakten de haven- en me taalarbeiders. Te Sevilla, Cadizz en Soria wordt algemeen gestaakt. Te Malaga en Saragossa wordt slechts gedeeltelijk ge staakt. In verscheidene steden moesten de militairen ingrijpen to herstel van de orde. Te Tarrasa bij Barcelona bestormden de arbeiders het raadhuis en hingen de Sov- jetvlag uit. Ook de 'landarbeiders in het gebied van Medina Sidonia sloten zich bij de stakingsbeweging aan. CHINA BITTERE ELLENDE TE SJANGHAI. Leger van werkloozen en vluchtelingen. Onze speciale correspondent te Sjanghai, Walter Bosshard, seint, dat de toestand in de stad Sjanghai hoogst verontrustend is. Meer dan 180.000 geschoolde arbeiders zijn werkloos tengevolge van de sluiting van talrijke textiel- en andere fabrieken, Tien duizenden vluchtelingen verscherpen den ernst van den toestand. Het gebrek aan levensmiddelen kan to ernstige ongeregeld heden leiden, indien niet binnen zeer kor ten tijd hulp wordt geboden. De beper king der credietverleening en de stilstand in zaken wekken groote onrust bij de Chi- neezen. Tijdens den wapenstilstand, die vier uur duurde, zijn twee duizend vluchtelingen uit West-Tsjapei verwijderd. Er wordt van vredesonderhandelingen gesproken, zoodra de Britsche gezant Nel son Johnson, de Fransche gezant Wilden en de Italiaansche zaakgelastigde zijn .aan gekomen. De Japansche minister Shigemitsu heeft echter verklaard, dat onderhandelingen In de geheele bloembollenstreek wordt op 't oogenblik een stille maar hoogst belang rijke strijd gevoerd rondom de hernieuwing van een collectief arbeidscontract. De politieke en economische factoren, die handel, landbouw en nijverheid der ge heele wereld in dezen tijd beheerschen, gaan aan het groote bedrijf der bloembol lenstreek niet ongemerkt voorbij. Integendeel, daar is een crisistoestand in getreden als nooit gekend is. Tal van ondernemingen, groote maar vooral kleinere hebben een struggle for life te voeren, waarvan zich de uitslag niet ver zekerd gunstig, zelfs soms tot ondergang voerend, laat aanzien. Inderdaad is veler bestaan zeer onzeker en doet zich de crisis terdege gelden op de algemeene welvaart der streek. De besturen van de diverse gemeenten hebben de uiterste krachten in te spannen om een groote laag der bevolking voor on dergang en pauperisme te behoeden. Met wijs beleid moet de Overheid trach ten in stand te houden, wat in dagen van voorspoed kon worden gewrocht. Of dan gewanhoopt moet worden aan herstel 't Zij' verre. Maar noodig is, dat men zich niet zenuwachtig maakt en dat verzekerd wordt de onontbeerlijke rust in het be drijf. De loonkwestie is een vraagstuk, dat die rust zou kunnen bedreigen. Daarom is de uitslag der onderhandelin gen rondom het collectief arbeidscontract van zoo groote beteekenis. Immers het gaat daarbij natuurlijk om de bestaansmogelijkheden van het geheele bedrijf en tevens om de levensvoorwaarden van de groote groep der arbeiders in deze tuinbouwbranche. 't Laat zich aanzien, dat een zekere per manente werkloosheid, die eerder niet ge kend werd. ontstaat. De strijd van de arbeiders om in de nood druft te kunnen voorzien wordt daardoor moeilijker en de zorgen van gemeentebe sturen in dit opzicht steeds zwharder. zoo zwaar zelfs, dat de streek, die zich 7.elf zoo lang mogelijk hielp, op hulp van rijkswege zal zijn aangewezen. uitgesloten zijn, zoolang de Chineesche troepen zich niet 15 mijlen terugtrekken achter de stellingen, die zij thans innemen. Beide partijen worden intusschen door nieuwe troepen versterkt. De Chineesche derde divise krijgt versterking van 10.000 man uit Hankau, terwijl 20.000 man Japan ners uit Tokio in den strijd zullen worden geworpen; De Chineezen mobiliseeren vrij willigerscorpsen, die in de_achterhoede ge bruikt zullen worden voor het handhaven der orde in het achterland, zoolang de gere gelde troepen aan het front vechten. Chineesch verzoek aan den Paus. De Chineesche vertegenwoordiger bij den Volkenbond. Jen, heeft een verzoek aan den Paus gericht, waarin hij om woorden ten gunste van zijn land smeekt. De kardi naal-staatssecretaris heeft hem geant woord, dat de Paus hem zijn beste wen- schen zendt en hem verzekert, dat hij zal bidden voor den terugkeer van den vredes toestand. AMERIKA OPSTAND IN COSTA RICA? Leden der regeering ontvoerd. Volgens particuliere berichten uit San Jose zou in Costa Rica een opstand zijn uitgebroken. In de straten zouden vuurge vechten worden geleverd, waarbij een aan tal personen gewond zou zijn. Naar ver luidt zijn de vice-president en de minister van financiën door de opstandelingen ont voerd en zijn de president en de overige ministers uit het regeeringspaleis gevlucht naar de artilleriekazerne. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. SNELTREIN IN FRANKRIJK ONTSPOORD. Helsche machine op de rails. Zaterdagavond is de sneltrein Ventimi- gliaParijs, nabij Marseille ontspoord. Het ongeluk werd veroorzaakt door ont ploffing van een helsche machine, die op ae rails geplaatst was; toen de locomotief van den trein juist over een kleine brug reed, volgde een geweldige explosie waarvan de knal tot ver in den omtrek gehoord kon worden. De locomotief reed na de ontsporing met den tender, een bagagewagen en een res tauratierijtuig nog een honderd meter door, alvorens tot staan te komen. Drie volgende rijtuigen vielen van den 6 k 8 meter hoogen spoordijk. Eenige passagiers werden licht gewond. Op het moment van de explosie zag men nabij de plaats van het ongeluk een auto, die in snelle vaart wegreed in de richting Marseille. Nader wordt gemeld, dat men veronder stelt hier met een misdadigen aanslag van bandieten te doen te hebben, wier doel het zou zijn de reizigers van den verongeluk ten trein te berooven. Indien nu niet tot stand zon komen een collectief arbeidscontract zou de loon- vTaag een voortdurende strijdvraag blij ven, die het geheele jaar door van ongun- stigen invloed zou zijn. Een zekere onrust zou komen te heerschen. Op deze plaats te spreken over de hoe grootheid van het loonbedrag is niet wen- schelijk. Daarover gaan de onderhandelin gen en daarbij zal de maat van een mensch- waardig bestaan voor den arbeider een der meest doorslaggevende factoren zijn. Maar wel kan in 't algemeen betoogd worden, dat het hoogst wenschelijk is, dat een collectief arbeidscontract tot stand komt. Dat geeft rust- in het geheele bedrijf, is voor de stabiliteit van de diverse onderne mingen van levensbelang en geeft aan de arbeiders althans eenige verzekerdheid voor hun bestaan. Voorkomen worden dan neigingen, aan vechtingen, pogingen om in het hoog-sei- zoen tot uiterste dwingende maatregelen over te gaan. die zich later weer in het af- loopen van het seizoen wreken en die al tijd nadeelige gevolgen meebrengen. Hetgeen van de onderhandelingen tus schen patroons- en arbeidersorganisaties bekend wordt, wijst er op, dat extremitei ten, door al te gToot pessimisme of door ondoordacht- optimisme ingegeven, worden vermeden. Men streeft blijkbaar naar een uitkomst, die de kans op rustige ontwik keling verzekert. Nog meer dan anders beheerscht de ernst en de wil om door den ongunst der tijden heen te komen de onderhandelingen. Dat kan niet anders dan ten goede ko men aan den wederopbloei van het bedrijf en aan de waarborging voor een zekere le vensexistentie van den arbeidersstand. Maar dat geeft ook waarbore voor de rust, noodig in deze moeilijke tijden, waar in al te zeer door elementen van wanorde eesneculeerd wordt op ontevredenheid. Die rust te verzekeren is voor de par tijen, die thans in onderhandeling zijn, een der punten waarop zij ook het oog moeten cericht houden. Niet door een partij, maar aan weerszij den moet hieraan gedicht worden. Over ig tot samenwerking door patroons en ar beiders komt beiden en de geheele gemeen schap dan ten goede. G. BULTEN. Voorhout. AUTO DOOR AFSLUITB0 0MEN GEREDEN. Op den weg Oppeln-Beuthen bij Groes- Strehlitz reed gisteren een auto, waarin twee personen waren gezeten, door de af- sluitboomen van den spoorweguvergang. De wagen bleef op de raii6 staan en werd door een trein gegrepen. Een der inzitten den, de cüreceur van een verzekeringsmaat schappij uit Stuttgart, was op slag dood. De ander, verzeKermgsinspecteur Kohier uit üppeln, werd zwaar gewond. KOUDEGOLF IN ITALIË, Bij Padua 15 gr. vorst De koudegolf in Noord-ltalië houdt aan. De lagunen in Venetio zijn zelis toegevro- reu. Ongeveer 20 barken en gondels, die in het ijs vastgevroren waren, zijn door de brandweer bevrijd, met een geunprovi- seerueu kleinen ijsbreker. De temperatuur is verder gedaald. In het gebergte bij 'irente valt veel sneeuw, ter wijl de temperatuur tot 24 gr. onder nui is gedaald. VERDACHT PAKKET IN DE ST. PIETER GEVONDEN. Zaterdagavond is door een aantal sam- pietrnu acuter een leeuw van de ciaftouibe van Raus innooentius XI in de dt Eietex te Rome een verdacht pakket gevonden, dat door hen in de lontein, welke zich voor de nieuwe facade van het Vatrcaansch sta tion bevindt, werd geworpen. Vervolgens is het naar net fort Prenesti- na overgebracht, waar het onder leidiug van artillerie-officieren zal worden ge opend. MARIA-KAPEL GEPLUNDERD. Bij het openen van de kathedraal van Valencia constateerde men Zondagmorgen, dat de Maria-kapel geheel geplunderd was. Het altaar was in stukken geslagen, ter wijl de voorwerpen van den eeredienst op deu grond lagen. De geloovigen, verontwaardigd over deze heiiigscnennis, hielden verscheidene mani festaties. Om vijf uur had een nieuwe ka tholieke betooging plaats. Het kwam hierbij tot botsingen tusschen katholieken en republikeinen. Verscheidene personen werden gearresteerd en tal van personen gewond. Voor heden is de algemeene staking af gekondigd. DE BRAND BIJ SARRA8ANI. De clown Libot, dien men aanzag voor den brandstichter in het circus barraeani te Antwerpen, is in vrijheid gesteld, omdat men geen bewijzen tegen hem heeft gevou- den. De justitie is thans op zoek naar een zekeren Mauss, die destijds een rol heeft gespeeld tijdens de bekende incidenten, dio te Luik tegen Sarrasani werden uitgelokt. TSJITSJERIN WIJDT ZICH AAN MUZIEK. Telkens opnieuw duiken in de pers be richten op, volgens welke Tejitsjerin, de thans 73 jaah oude ex-volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet-unie ge heel aan lager wal zou zijn geraakt. Dit is echter,niet zoo Tsjitsjcrin, die een vrij behoorlijk pensioen geniet, bewoont te Mos kou een klein huisje, waar hij geheel terug getrokken zijn dagen slijt. Van buiten- noch binnenlandsche politiek wil hij meer iets weten. Het eenige, wat hem nog belang in boezemt, is muziek en litteratuur. Tqjitsjerin was al van jongsaf een hartstochtelijk muziekliefhebber en ontwik kelde zich later tot een uitstekend pianist, die menig uur tan kunstgenot aao zijn vrienden bereidde. Op het oogenhhfc is hij bezig met het schryven van een werk over Mozart. Een gewoonte heeft hij uit zijn diploma- ten tijd overgehouden, een gewoonte, dio hem destijds bij zijn medewerkers berucht maakte namelijk de voorkeur voor wer ken in den nacht. Menigmaal liet hij hoofd ambtenaren tegen het krieken van den dag wekken en in aileryl naar het Kremlin ko men. Vaak moesten zij dan nog een paar uur kleumend van kou zitten wachten, al vorens hun hoogste chef zich herinnerde, dat hij hen had laten roepen. Bloedige botsing In Opper-Sileziü. Na een betooging van de Reiohebanner in Bischdorf (Opper-SileziëJ werd de spie ker, Musiol, door ongeveer 100 Hitieria- nen en Staihelm-ledon aangevallen. Hij greep in noodweer naar zijn revolver en schoot drie aanvallers neer; zelf werd hij neergeslagen en met steenen en knuppels zwaar gewond. 0EGSTGEEST. K.R.O.-film. Onder zeer groote be langstelling werd gisteiavond in het Ver- eenigingsgebouw „bt. Willibrord", waarin vaststaand ingebouwd bioscooptocstel aanwezig ie, de K.R.O.-film vertoond. De inhoud van deze film behoeven we niet te geven, omreden dit reeos eerder in dit bLad is geschied. Pastoor de Vetten verwelkomde bij den aanvang de aanwezigen en sprak zijn vol doening uit over de groote opkomst, bpre- ker gaf oen korte uiteenzetting over de totstandkoming der K.R.O. en bracht hul de aan den voorzitter Pastoor Perquin. Vervolgens hoopte spreker, dat het resul taat van deze filmvertooning moge zijn, dat nog veien zich zullen aansluiten als lid van de K.R.U., waarvoor de heer J. v. Vei- zen gaarne alle inlichtingen zal geven. Een zeer aardige attractie bedacht de firma Koelman, die by den uitgang v an het Vereemgiugsgebouw den bezoeaore een verrassing en tevens reclame-aanbod voor de leieiunken radio-toestehen verstrekte. Des middags werd een goueelte der fiLin vertoond voor de kinderen met als boegift een leuke teekenfilm. VOORHOUT. Gemeenteraad. De vergadering van den Raad dezer gemeente is verzet van Woensdagmiddag 2 uur op Vrijdagmiddag a.s. om 2 uur. Waterbronnen In de lucht In de stad Theodosia op de Krim wer den de ruinen van 140 bronnen en daarbij behoorende waterleidingen gevonden. Deze waterleiding voerde naar een nabijgelegen 3 k 400 meter hoogen bergketen, waar eoh- ter merkwaardig genoeg, geen bronnen aanwezig waren, doch slechts eigenaardige steenhoopen in den vorm van holle kegels van 30 meter hoogte, waarvan men er op een afstand van 3 kilometer 13 stuks telt Thans is het geheim van deze 2000 jaron oude bouwwerken door den Belgischen pro fessor Knapen opgelost De werking be rust op het princiep dor nauwverwekking. Wanneer vochtige warme lucht met een koud voorwerp in aanraking komt, dan zet zich het water op zijn oppervlakte af, zooals men zoo vaak kan zien bij het bestaan van glazen of in den winter van ruiten. Men berekende dat in ieder van deze kegels in 8 uur 55 kubieke meter water verzameld werd. Dergelijke dingen vindt men ook op an dere plaatsen, zoo b.v. bij Bizerta waar zonder regenval de waterdamp zich tegen koudere zandlagen condenseert, door een ondoordringbare leemlaag tegengehouden en in bronnen verzameld wordt. Zoo komt het ook dat in Californië waar het maandenlang niet regent, de bronnen door en door vochtig zijn en in do steppen de bodem bedekt is met gras, dat het wa ter in den vorm van dauw uit de luoht haalt. De geleerde rioht nu in Zuid-Frankrijk bij Var bij wijze van proef zulke bronnen in den vorm van koepelvormige gebouwen op, waar de warme lucht van bo\cn door openingen naar binnen komt, terwijl zij langs onder weer naar buiten gaat, waar bij zich het vocht tegen de koude wanden condenseert. Het water wordt beneden in een reservoir verzameld.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7