DINSDAG 16 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. City: Afgekeurd. Luxor: Volwassenen. Trianon: Volwassenen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Febr. 1932, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 780.7 te Malinhead. Laagste barometerst.: 748.3 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 17 Febr.: Zwakke tot mati ge Noordelijke tot Westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen om het vriespunt 5s nachts, overdag toenemende dooi. De hooge drukking breidde zich over Scandinavië uit, maar de vochtigheid de» hoogere luchtlagen verhinderde een toene men van de vorst aldaar, en nu verplaatst de kern zich van Ierland Zuidwaarts, ter wijl bij IJsland de barometer plaatselijk 20 m.M daalde en de temperatuur tot bo ven 10 graden Celsius steeg, zoodat thans de warme vochtige luchtstrooming binnen enkele dagen het vorstgebied ook wel uit Scandinavië zal verdrijven. De strenge vorst verdween uit Frank rijk en Duitschland, alleen uit Finland en Hongarije wordt nog strenge vorst ge meld. in Frankrijk, Duitschland, Schotland en Ierland kwam lichte tot matige vorst voor. Alleen te Karlstadt viel meer dan 5 m.M. neerslag. LUCHTTEMPERATUUR: Temperatuur des middags-te half drie 6.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 5.40 uur tot Woensdagmorgen 6.50 uur. HOOG WATER Hoog water te Katwijk aan Zee op Woensdag 17 Februari voorm. 10.15 uur en nam. 10.40 uur. Hedenmiddag te ongeveer 2 uur had op de Hooge .Rijndijk nabij de H. B. S. een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een vrachtauto. De luxe auto moest stoppen voor een tram, waardoor de ach ter de auto rijdende vrachtwagen, welke met tijdig stopte, op z'n voorman inreed. Een gat in de kap van de luxe auto was het LETTEREN EN KUNST KUNSTFOTOGRAFIE IN NEDERLAND In Mei van dit jaar zal op de grootsch op gezette tentoonstelling „Klank en Beeld" te Amsterdam ook een afdeeling Fotografie inge richt worden, -die, te oordeelen 'naar de be langstelling, die er nu reeds allerwegen voor blijkt, van groote beteekenis zal worden. Fo tografisch werk van de voornaamste personen uit alle landen ter wereld, zal daar aanwezig zijn. Deze tentoonstelling zal ongetwijfeld weer de oude, zoo vaak opgeworpen vraag in het middelpunt der belangstelling zetten, n.l. of fotografie kunst kan zijn. Over deze vraag, vooral als ze verkeerd gesteld werd, is reeds eindeloos gedebatteerd en zal ook nu wellicht v. gedachten worden ge wisseld. Het merkwaardige is, dat door één der kinderen der fotografie, de film, de moge lijkheid van kunst door fotografie in den jong- sten tijd steeds meer erkenning ondervindt. Door deze erkenning krijgen dan de verde digers van de mogelijkheid van kunst door fotografie, op ongezochte wijze gelijk. Aan dit onderwerp zit echter veel meer vast dan men wel eens gemeend heeft, want de fotografie is een edelsteen met vele facet ten. Dit zal ongetwijfeld blijken op de foto- afdeeling van de tentoonstelling „Klank en Beeld", waar er naar gestreefd zal worden, alle richtingen te doen vertegenwoordigen. De voornaamste facetten kunnen genoemd worden de absolute fotografie en de vrije foto grafie. Koel verstandelijk beredeneerd, schijnt de absolute fotografie de meest logische. De voorstanders van deze richting meenen, dat de fotografie een zuiver mechanische afspiegeling moet zijn der werkelijkheid. De richting der moderne zakelijkheid, die ook in de fotografie vooral in Duitschland, vele aanhangers ge vonden heeft, is daarop gebaseerd. Prachtige vondsten van compositie en vlakvulling, dan ken wij aan deze opvatting. Dezelfde kwalitei ten. echter vermeerderd met fijn doorvoelde stemmingskwaliteiten zijn steeds het doel ge- j weest van hen, die de fotografie beoefenden, zooals schilders, teekenaars en etsers het tot hun dienst staande materiaal trachten te ge bruiken om persoonlijk beinvloede schoonheid te produceeren. Dat beide richtingen reden van bestaan heb ben, valt niet te ontkennen, doch evenmin mag verbloemd worden, dat door de verdedi ging der vrijheid, vaak ter goeder trouw ern stig gedwaald is. Op dit gebied zijn echter ook zeer schoone werken geschapen, die een krachtig pleidooi vormen voor de veelzijdig heid der fotografie, beoefend met volle tech- niekbeheersching, door menschen met een kunstenaarstemperament. Hoe belangrijk de foto-afdeeling van „Klank en Beeld" belooft te worden, de eerste demonstratie van de kunstmogelijkheden door fotografie, is dat ten onzent lang niet. Reeds dertig jaar en langer geleden, zijn ten onzent tentoonstelinlgen van fotokunst georganiseerd. De Nederl. Amateur Fotografen Vereeniging die reeds meer dan veertig jaar op dit gebied werkzaam is, heeft zich steed sbevlijtigd. de fotografie in al haar uitingen te bevorderen. Als gevolg daarvan, werden geregeld tentoon stellingen gehouden, waarvan in dit verband genoemd moet worden een buitengewoon be langrijke expositie in de Militiezaal te Am sterdam, in het jaar 1895. Daarna volgden de fotografententoonstellingen elkaar met gere gelde tusschenpoozen op en vrij geregeld zijn in ons Stedelijk Museum tentoonstellingen op dit gebied gehouden, van meer of minder be teekenis, nationale en internationale. Enkele namen mogen genoemd worden en dan zal dat in de eerste plaats zijn de naam van den helaas overleden Ing. Bispinck, die jaren-lang voorzitter was der N. A. F. V.. zelf een uitnemend amateur-fotograaf, voor de tentoonstellingen zijner vereeniging, steeds het allerbeste van de geheele wereld wist samen te brengen. Tot de oudste beoefenaars der kunstfoto grafie in Nederland, behoorde Joh. Huysser, wiens werk op oude tentoonstellingen reeds een peil had breeikt. dat ook de critiek van onzen tijd nog zou kunnen doorstaan. In dien zelfden tijd was een merkwaardig hoog peil van techniek-beheersching en aesthetische volmaking .bereikt in het werk van den Rot- terdamschen vakfotograaf C. E. Mögle. Van de na hem gekomen vakfotografen moet nog met groote waardeering genoemd worden B. Zweers, terwijl tot de belangrijkste figuren, dif nu werkzaam zijn, behooren Bern. F. Eilers, op het gebied van het portret en het landschap, en verder de Hagenaars Berssen- bruggen en Fr- Ziegler. Als een figuur die een twintig jaar geleden ook veel heeft gedaan in het belang van de ontwikkeling der kunstfotografie in Nederland, moet genoemd worden W. H. Idzerda. die nog korten tijd werkzaam was als privaat-docent in de fotografie, aan de technische Hooge- school te Delft. Onder de vakfotografen moet feitelijk ook gerekend worden Adr. Boer, die vroeger ijve rig exposeerde, doch de laatste jaren, voor namelijk door woord en schrift, wertczaam is tot verheffing der fotografie in Nederland. Voor de vakfotografen was de strijd steeds moeilijk, omdat zij geregeld 'oeinvloec werden door de wenschen hunner oodrachtgevers. Vrijer stonden de amateurs, die uit liefde tot deze schoone kunst, geheel zichzelf kon den zijn. Tot de meest belangrijke figuren op dit ge bied in Nederland, moet gerekend worden Ge neraal L. E. W v. Albada, wien de groote ver dienste toekomt, de stereoscopische fotografie j op een geheel nieuwe en wetenschappelijk ge- zonde basis te hebben gesteld, waarvoor hem i internationale erkenning is ten deel gevallen. Een zeer belangrijke figuur was ook Richard Polak, die op zeer origineele wijze, reconstruc- j ties opbouwde van oud-Hollandsche schilde- rijen en die met volkomen techniekbeheersching in zeer gevoelige fotografie uitbeeldde. Een apart staande figuur was ook Mr. L. de I Bruyn, die de schilderachtige streken van Noord-Afrika bereisde en daarvan steeds fijn doorvoelde foto's van groote technische volmaking, meebracht. j Een ander, helaas overleden, amateur van i groote beteekenis was Alb. Kapteyn, terwijl van de nog levenden moet genoemd worden P. M. G. M. v. Haaren, de nestor van een I school van fijnvoelende foto-artisten, die veel heeft gedaan in het belang van een juist in- I zicht op het gebied der kunstfotografie, j Jan v. d. Pant, een in Canada wonend Hol- I lander, verwierf een wereldnaam voor zijn voortreffelijk fotografisch werk, dat het mid den houdt tusschen absolute fotografie en vrije lichtbeeldkunst, terwijl tenslotte in de vermelding van personen van beteekenis op dit gebied, niet mag ontbreken de naam van A. P. H. Trivelli. een Hollander die sedert ja ren werkzaam is aan het wetenschappelijk la boratorium der groote Kodak fabrieken in Amerika, en daar heel veel heeft kunnen doen in het belang der wetenschappelijke fotogra fie. In zijn studententijd deed hij zich ken nen als een fijnvoelend amateur, die reeds meer dan 25 jaar geleden, werk van groote aesthetische waarde heeft geëxposeerd. Dit korte overzicht, dat allermist aanspraak maakt op volledigheid, moge gesloten worden met de vermelding der namen van drie „Nieuwlichters" op het gebied der fotografie, J. Kiljan, Paul Schuitema en Piet Zwart, die in de lijn der Duitsche nieuwe zakelijkheids enthousiasten. op dit gebied zeer merkwaar dige en terecht warm gewaardeerde werkstuk ken, hebben getoond. LAATSTE BERICHTEN Auto-ongeval. Hedennaoht omstreeks half fcwee heeft op den Rijksstraatweg te Soesterberg een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een Chevrolet-vrachtwagen uit Zeist van de garage „Ekris" deed een proefrit. Op een gegeven oogenblik, toen de wagen een snelheid van 50 K.M. had, gingen de lich ten uit. De auto reed hierdoor tegen een boom en sloeg om. Van de drie inzittenden bekwamen twee ernstig letsel; de eene brak de pols, de andere liep een zware hoofdwonde op. Beiden werden door een particulier, den heer van den Broek, per auto naar het gemeente-ziekenhuis te Zeist overgebracht. De wagen is totaal vernield. Een jonge man met een mes gestoken door een meisje. De 22-jarige mej. H. M. M. schijnt de gewoonte te hebben op de grens van de gemeente SchoonhovenWilligeLangerak de wielrijders met steenen te gooien. Zoo ook ondervond dit de heer v. d. VI. uit Willige-Langerak. Hij stapte van de fiets en een woordenwisseling ontstond. Mej. H. haalde een mes voor den dag en bracht den heer v. d. VI. een wonde toe in den bovenarm. Daarna werd zijn jas stuk gesneden, v. d. VI. moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen, waarna aangifte bij de politie is gedaan. Burgerlijke Stand TELEGRAMMEN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het standpunt van Zwitserland. GENEVE, 16 Febr. (V.D.). De Zwitser- sche pondspresident Motta heeft in de vergadering van de Ontwapeningsconfe rentie heden het Zwitsersche standpunt uiteengezet. Hij verklaarde, dat hij niet gelooft aan een onmiddellijke, algemeene, volledige ontwapening. De volken zijn hibr- voor nog niet rijp. De voorstellen van Tar- dieu kunnen slechts worden doorgevoerd, wanneer alle groote mogendheden lid van den Volkenbond zijn. Motta eischte daar op afschaffing van de aanvalswapenen, permanente internationale controle op de bewapening, den wapenhandel en de wa- penfabricage, internationale regeling en controle van de burgerlijke luchtvaart; in stelling van de permanente controle-com missie voor de uitvoering van de eerste ontwerp-overeenkomst en latere ontwape- nings-overeenkomsten. De ontwapenings bepalingen van het Verdrag van Versailles kunnen niet uitgevoerd blijven. Zwitser land aanvaardt de ontwerp-overeenkomst van den Volkenbond en verlangt vermin dering van de bewapenigsuitgaven, publi catie van alle uitgaven voor bewapening on een permanente militaire controle. BLOEDIGE TWIST IN EEN PARIJSCH CAFE. Drie personen doodgeschoten. PARIJS, 16 Febr. (V. D.). In een der grootste café's aan de Boulevard Mont- martre zijn gisteravond drie Argentijnen door een landgenoot doodgeschoten. Het was tegen tien uur in den avond en het café was tot de laatste plaats bezet. Terwijl de kapel eea wals speelde, werden de dichtst bij het tafeltje der Argentijnen zittende bezoekers opmerkzaam gemaakt op den twist, die tusschen do Argentijnen was uitgebroken. Plotseling sprong een der twistenden op, en loste uit een revolver vijf schoten, waarvan geen zijn doel miste. Drie mannen zakten doodelijk getroffen ineen. Terwijl in het lokaal een paniek uitbrak, trachtte de moordenaar met een groot pakket uit het café te ontvluchten, doch verscheidene cafébezoekers hielden hem tegen, namen hem zijn wapen af en over weldigden hem. De politie die terstond ter plaatse was, nam den man in arrest en moest hem tegen de woedende menigte beschermen. DE TOESTAND IN CHINA. Tegenaanval der Chineezen te Sjanghai? NANKING, 16 Febr. (V.D.). In voor aanstaande kringen hecht men groote be teekenis aan het bezoek van Maarschalk Tsjang Kai Sjek aan Nanking. Tsjang Kai Sjek zal besprekingen voeren met ver schillende leiders der Kwomintang over den toestand in Sjanhai. De Kwomintang eischt, dat de tegenstand tegen de Japan ners zal worden versterkt en dat de Chi neezen te Sjanghai tot een tegenoffensief tegen de Japanners willen overgaan. Nieuwe Amerikaansche protesten tegen Japan. WASHINGTON, 16 Febr. (V.D.). De Amerikaansche regeering heeft opnieuw bij de regeering van Japan geprotesteerd tegen de verschillende incidenten, die zich in de laatste dagen te Sjanghai heb ben voorgedaan. In de eerste plaats werd geprotesteerd tegen het feit, dat twintig Japansche granaten zijn neergekomen in een gedeelte van de internationale neder zetting, dat bewaakt werd door Ameri kaansche marinesoldaten. Ten tweede xs geprotesteerd tegen het feit, dat de Ja pansche troepen de internationale neder zetting gebruiken als basis voor hun mili taire operaties, waardoor verwacht kan worden, dat de Chineezen dit gedeelte der LEIDEN. Geboren: Christina Maria, d. v. M. Beekman en H. Chr. Sjardijn. Pieter Jo hannes, z. v. P. J. Ouwerkerk en N. W. Klomp. Elisabeth, d. v. F. J. Will en H. W. M. Tonhof. Irmgard, d. v. E. J. van Peeren en I. G. Rollmann. Anna Geer- truida, d. v. J. Zwaan en A. M. van den Nou weiand. Pierre Martin, z. v. Oh. V. Martinot en J. Koning. Matthijs, z. v. L. P. Ebbing en G. Esveldt. Clazina, d. v. H. van Diggele en W. van der Hoogt. Gretha Gerda, d. v. T. Roest en J. H. J. van Rijn. Teeke Johannes, z. v. J. Th. Dijk stra en E. Turenhout. Jannetje Maria Johanna, d. v. D. Boom en C. H. J. Verver. Paulus Ludovicua, z. v. M. J. Blangé en W. Höver. Adriana Dina, d. v. J. Mulder en A. den Heeten. Gehuwd: M. P. Manui jm. Chr. M. Valk jd. Overleden: P. H. Raijmans-Hellegers vr., 75 j. J. W. van Wijk, wedn., 83 j. Th. de Groot-Aniba, wed.e 83 j. M. H. Gigengack, dr. mnd. K. van Sta de n- Kooijman, wed.e 74 j. A. N. van Egmond, z. 13 mnd. J. F. la Lau, z. 17 mnd. nederzetting onder vuur nemen. Tenslotte is geprotesteerd tegen de mishandeling door gewapende Japansche vrijwilligers van den Amerikaanschen vice-consul te Sjanghai Ringwalt en een Amerikaansche dame van Chineesche afkomst, mevrouw Young. De Japansche ambassadeur te Washington, Deboesji heeft Stimson ver zekerd, dat de Japanners alles zouden doen om te vermijden dat de internationale ne derzetting zal worden gebruikt als lan dingsbasis voor de nieuwe Japansche troepen. Nog steeds Japansche troepen naar Sjanghai. TOKIO, 16 Febr. (V.D.). De Japansche Minister van Buitenlandsche Zaken Jos- hisawa heeft den buitenlandschen ambas sadeurs medegedeeld, dat Japan voorne mens is nog meer troepen naar Sjanghai te zenden, ter versterking van de twintig duizend man Japanners, die deelnemen aan de gevechten tegen de Chineezen in de Jangtse-vallei. Hij verklaarde dat de Minister van Oorlog van meening was, dat deze versterkingen beslist noodzakelijk waren naarmate de gevechten een ernsti ger karakter aannamen. De Federal Reserve Bill aangenomen. WASHINGTON, 16 Febr. (V. D.). - Het Huis heeft Maandagavond de door de re geering ingediende Federal Reserve Bill om een crediet van vier milliard dollar vrij te maken voor bet Amerikaansche zaken leven aangenomen. Het Huis heeft do wet met 350 tegen 15 stommen na een debat van drie uur aangenomen. De wet gaat thans naar den Senaat, waar een vlugge behandeling wordt ver wacht. Financieele deskundigen verklaren, dat bijna een milliard dollar aan vrij goud vol gens deze wet ban worden vrijgemaakt. De Federal Reserve Banken zullen worden ge machtigd credieten te verstrekken op ge zonde waarborgen, welke thans niet kun nen worden geherdisconteerd. Maximaal zal een bedrag van tien milliard dollars wor den gebruikt ter bestrijding van de de pressie. Deze raming is van den staatsso- taris van financiën Mills. De Reserve Ban ken worden verder door de wet gemachtigd j nog een extra milliard dollars in omloop i te brengen, doch ter bevoegder plaatse j verwacht men, dat zulks niet noodig is. i Opening der conferentie van Lausanne op 20 Juni a.s.? j PARIJS, 16 Febr. (V.D.) Naar te Parijs verluidt, bestaat het voornemen de confe- xenties van Lausanne op 20 Juni a.s., dus tien dagen voor het einde van het Hoover- moratorium-jaar te openen. Politiepatrouille-auto door communisten beschoten. HAMBURG, 16 Febr. (V.D.). De politie deelt mede, dat zich gisteravond laat voor een communistisch lokaal een 150 commu nisten hadden verzameld, die het verkeer hinderden. Toen een patrouille-auto van de politie ter plaatse versoheen, werd deze boor de Communisten beschoten, waarbij een wachtmeester in den schouder gewond werd. De man moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Vijf communisten werden gearresteerd. Poging tot diefstal van documenten der Amerikaansche delegatie? GENEVE, 16 Febr. (V.D.). De leider der Amerikaansche delegatie te Genève, de ambassadeur H. Gibson, heeft de Geneef- sche politie medegdeeld, dat twee nachten na elkaar onbekenden zijn binnengedron gen in de apartementen van de Amerikaan sche delegatie ter Ontwapeningsconferen tie in het gebouw van het Volkenbonds-se- cretariaat en daar papieren met geheime informaties over het Amerikaansche leger en de marine hebben doorzocht. Verschil lende archiefkasten waren opengebroken en portefeuilles waren geopend en door zocht. Voor zoover viel na te gaan waren geen papieren gestolen. CORRESPONDENTIE. B. to L. Wij hadden reeds zelf over hetzelfde onderwerp geschroven, toen wij een ingezonden stuk ontvingen, dat wij nu o.i. beter niet kunnen plaatsen. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 16 Febr. Vee. Aanvoer: 153 parden, 1 veulen, 1177 magere runde ren, 920 vette runderen, 280 vette kalveren 1860 nuchtere kalveren, 160 graskalveren, 225 schapen of lammeren, 3 varkens, 72 biggen, 7 bokken of geiten. Prijzen per half kg.: koeien 2025, 3032 en 3538 cent, ossen 22.5—26, 30—32 en 34—37 cent, stieren 20—23. 2426 en 2931 oent, vette kalveren 3«—55, 47.5—62.5 en 57.5—62 cent, graskalveren 2022 en 24 cent. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 190 300, stieren 90—340, graskalveren 40— 90, werkpaarden 180—285, slachtpaarden 100—180, hitten 75—105, nuchtere fok- kalveren 1017, nuchtere slachtkalveren 47, kalfkoeien J 165—290, pinkon 100 150, vaarzen 1351S5, biggen f 2.50 5.00, biggen per week f 0.450.85. Over zicht: Op de vette marlet was de aanvoer van koeien en ossen groot, handel zeor lui en de prijzen van gisteren waren niet te handhaven. Een prima spoelingkoe ging nog 2 cent boven noteering. Stieren tame lijk ter markt, met gedrukten handel, doch de prijzen bleven gelijk aan die der vorige week. De aanvoer van vette kalveren was ruim met zeer slechten handel. De prijzen van de beste soorten bleven gehandhaafd, doch de mindere soorten moesten lager worden afgegeven en waren bijna onver koopbaar. Èon prima kalf ging tot 5 cent boven noteering. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien flink, met kalmen handel, terwijl de prijzen op dezelfde hoogte bleven. Jong veo matig ter markt, luien handel, doch vrijwel vaste prijzen. De aanvoer van graskalveren was eveneens matig, handel iets vlotter en in de prijzen kwam geen verandering. Nuch tere kalveren met grooten aanvoer, zeer slechten handel en lagere prijzen. De aan voer van paarden enz. was redelijk, stillen handel en ongeveer de oude prijzen. Big gen weinig ter markt, zeer flauwen handel en lagere prijzen. Schapen en lammeren tamelijk aangevoerd, handel en prijzen als gisteren. BODEGRAVEN, 16 Febr. Kaas. Aange voerd 8 partijen Goudsche kaas, w. o. 10-1 met rijksmerk. Totaal 4128 stuks, wegende 37.152 kg. Prijs met R. M. Ie soort 23—32, 2e soort 2427. Handel matig. W1SSELNOTFFRIN<FN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 58.65 Londen 8.52 New York - 2.47 Parijs 9.74 Brussel 34 50 Zwitserland 48.271 Milaan 12.85 Madrid 19.10 Uslo 46.50 Kopenhagen 47. Stockholm 47.75 Weenen 35 25 Praag 7.32 Boedapest Prol. 1 1/2 BEURSOVERZICHT. De Amsterdamsche beurs reageerde slechts matig op het flauwe verloop van Wallstreet. De noteeringon waren welis waar iets lager bij de opening, maar in het verder verloop had hier en daar een licht herstel plaat6, zoodat de stemming het beat mot „onregelmatig" gekwalificeerd is. De handel was kalm en slechts enkele fondsensoorten trokken een kleine atten tie. In Kon. Olies vonden vrij groote om zetten plaats. De stemming was vast, in verband met vraag voor Parijsche reke ning. De koers bewoog zich om de hoog ste prijzen van gisteren. De Amerikaansche Oliesoorten zetton lager in, maar later vond een verbetering plaats. Philips bij opening 6 pet. lager, maar in het verder verloop trad een gedeeltelijk herstel in. Unilevers golden iets beneden de prijzen van giste ren, evenals Aku's. Acooustiekon weinig veranderd. Suikers hadden een beperkte markt en iets lager. Tabakken en Rubbers nagenoeg onveranderd. Scheepv. gedrukt. Mijnwaarden buiten de attentie. Amerika^ «en openden lager, dooh herstolden zioh eenigszins. Zijn jullie zusjes? Neen, tweelingen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 3