WAALS RECHTZAKEN STADSNIEUWS AGENDA ACADEMIENIEUWS DINSDAG 16 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Exceptioneele aanbieding van moderne eiken Slaapkamers met toebehooren. *"^f COMPLETE KAMER MET KAPTAFEL, spiegelkast, 2 pers. ledikant, nachtkastje, tafel en 2 inn GEZONDHEIDSMATRASSEN, 2 persoons 15.- 11.50 9.50 7.50 5.75 MATRASSTELLEN, uitsluitend gevuld met prima onvermengde Java- kapok, 2 pers., compleet met peluw en 2 kussens 75.- 65.- 55 - 45.- 35.- 28 50 23.75 HAARLEMMERSTR. 130-936 DEZELFDE SAMENSTELLING, smaakvol iiq cq met corornandel versierd II51* ONS 0LYMPIA MATRAS garandeeren wij U voor onbepaalden tijd. 1 pers. t 22. 2 pers. t 25. IN HET HEERENKLEEDINGBEDRIJF. Een dreigend conflict. De vakbonden in de kleeding- industrie treffen tegen-maat regelen. De dag. besturen der vakbonden in de tleedingindustrie kwamen Maandag j.l. bij een, ter bespreking van bet feit, dat de maat-annex-confeotiezaken en de maatza- ken, de kleermakers tegen Vrijdag of 2Sal ter dag a.6. hebben ontslagen, met de be doeling de kleermakers te dwingen, indivi- dueele jaarcontracten af te sluiten. De hoofdbesturen der vakbonden beslo ten tegenmaatregelen te treffen. De hoofdbesturen hebben den kleerma kers verboden, zonder toestemming der vakbonden gewijzigde arbeidsvoorwaarden te aanvaarden of contracten te teekenen. Alle hoofdbesturen hebben de leden hun ner bonden ter vergadering opgeroepen, terwijl in verband met het dreigend con flict, met verschillende personeelen zal worden vergaderd. Zeer waarschijnlijk zal Dinsdagmiddag a.s. nog eene bespreking tusschen de vertegenwoordigers der werk geversbonden en de werknemersorganisa ties plaats vinden, teneinde na te gaan, of een conflict alsnog kan worden voorkomen. VERDUISTERING. De Rechtbank te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen G. C. van de Wall, eenig firmant van de firma Van den Broek Go., commissionnair in effecten, wegens verduistering van effecten, ter waarde van 32.000. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventive hechtenis. De eisch was drie jaar. GEFINGEERDE ROOFOVERVAL. De rechtbank te 's-Gravenhage deed he denmorgen uitspraak in de zaak tegen den gewezen directeur der Vereenigde Bak kerijen A. Ph. Z., die op 2 dezer heeft te rechtgestaan .wegens verduistering van een bedrag van totaal 9000 ten nadeele van bovengenoemde N.V. en voorts wegens valsché aangifte. Zooals gemeld is in deze zaak door het O.M. tegen verdachte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank achtte de tenlaste gelegde verduistering wettig en overtuigend be wezen en veroordeelde Z. te dier zake tot één jaar gevangenisstraf. Verdachte werd vrijgesproken van de tenlaste gelegde vai- sche aangifte. FFN WFRFÏ TT VOL TEGENSTRIJDIGHEDEN door BENITO MUSSOLINI. DE POLITIEK VAN DOMME NAIJVER. Wij staan in den meest critieken tijd, dien wij sinds drie jaren hebben beleefd. Wij verkeeren in een zwevenden toestand en kunnen er maar niet toe gebracht worden de noodzakelijke besluiten te nemen. Een talmende patie is als 'n talmend man. Hij stelt uit en stelt uit en doet tenslotte een noodlottigen stap. Zoolang er besluitloos gedraaid wordt in een atmosfeer van be druktheid, om in de toekomst in te grij pen, zal er stagnatie zijn in ons economisch en commercieel leven. De ontmoedigende cijfers van den inter nationalen handel, die zoo juist onder onze aandacht zijn gebracht, toonen onmisken baar, tot welk laag peil de internationale handel is gezonken. Zij toonen een reus achtige afneming van den omvang van den afzet. Ook al mogen sommige landen een gunstige handelsbalans toonen ten opzichte van andere landen, dan beteekent dit nog geenszins dat zij welvarend zijn. Neem b.v. de Vereenigde Staten. Zij vertoonen een handelsbalans met een gunstig saldo van 300.000.000 Dollar en toch toont de omvang van den handel een poatvermindermg van iets meer dan een billioen Dollar en een daling van den invoer van weinig minder dan een billioen. Frankrijk toonde over het afgeloopen jaar een ïnvoerverinindering van ongeveer 400.000.000.en een uitvoervermindering van 500.000.000.—. Groot Brittannië heeit niet alleen een passieven balans met rond 2.000.000.— Dollar doch doet bovendien de onaangename onder vinding op, van een ini- port-decres van 900.000.000 Dollar en van een exportafname van 1 billioen. Italië is er weliswaar in geslaagd zijn ongunstigen handelsbalans te verbeteren, doch zijn in voer is verminderd met 300.000.000 Dollar en zijn uitvoer met meer dan 100.000.u00. Ons verlangen is niet alleen, dat de handel terugkomt op het peil van 1925, wij wenschen zelfs, dat hij tot den toestand van evenwicht komt, als voor den oorlog bestond. De wereld heeit zijn evenwicats- toestand nog met bereikt. Er is zooveel uit het evenwicht geslagen, en de wereld is zoo vol tegenstrijdigheden, dat het tijd kost om alles weer zoo te regelen, dat het als duurzaam geregeld kan gelden. De vulkaan die in den oorlog tot uitbarsting kwam is aan het inslapen, maar dit gaat niet zon der aardverschuivingen, die de late ge volgen zijn van de groote catastrophe. De toestand van voor den oorlog had zich ontwikkeld na een eeuw van vooruit gang. Op economisch gebied zooal met op politiek gebied had ïedei; zijn plaats gevonden, al was een ieder met met die plaats tevreden. Wij waren echter zoover gekomen, dat de economische positie van elk land min of meer gestabiliseerd was, en dat het verbreken van het evenwicht veol tijd zou hebben gekost. Duitschland en de Vereenigde Btaten gingen constant vooruit in handel en industrie, terwijl Engeland zijn heerschappij over de internationale markt bezig was te verliezen. Maar deze verschuiving wa-s geleidelijk en werd ge meten naar tijdperken van tien of twintig jaren. Zij wekte daarom minder moeilijk heden en verwarring. De groote oorlog kwam en het evenwicht werd totaal ver stoord. En zelfs thans veertien jaren na het conflict is het evenwicht nog niet hersteld en het zal niet worden hersteld wegens de nieuwe belangen, welke do ver schillende landen kregen sedert de oorlog den geheelen toestand overhoop wierp. Enkele naties hebben nu en dan gunstige tijden doorgemaakt na den oorlog, maar dit was geen regel. De Vereenigde Staten hadden oplaaiingen van welvaart, die dne of vier jaar duurden en enkel hinder on dervonden van een internationale situatie, die elk land van zijn geluk beroofde. De periode van welvaart zijn bij wijze van spreken samengeflanst evenals de heeie structuur van het economische wereld systeem. Langzamerhand hebben wij ons duidelijk gerealiseerd, dat er iets met goed werkte. Mogelijk slagen wij er in, nog en kele dagen goed werk te krijgen, maar <ie machine is caduc en is al te veel opgeiapt, zoodat zij er nog niet veel reparaties bij kan hebben. Thans moet er beslist wordeD wat er te doen valt. Meermalen heb ik ge wezen op den vernietigenden invloed van slecht toegepaste tarieven, die niets meer of minder beteekenen dan een polities van dommen naijver. Omtrent het vraagstuk der herstel- en oorlogsschulden alsmede omtrent het belangrijke onderwerp der ontwapening heeft de italiaansohe regee ring haar standpunt reeds bepaald en zij heeft geëischt, dat deze vraagstukken zoo spoedig mogelijk zullen worden opgelost. Volgens onze meening moeten eerst deze kwesties van het internationaal terrein verdwijnen, voordat wij een herstel van vrede en rust kunnen beleven. Genoemde problemen zijn hinderpalen op zichzelf en hun verwijdering opent voor Europa de mogelijkheid, zich toe te leggen op een stel selmatig weloverlegde poging, tot een be tere toekomst te komen. Wanneer deze kwesties zijn opgelost, dan kunnen wij met groote helderheid den ingrijpenden invloed nagaan van de ma chine op onzen internationalen toestand. De wetenschap, heeft het handwerk reeds zoover verdrongen, dat wij ons verwonderd afvragen, hoe de volgende stap eruit zal zien. De uitvindingen van slechts eeni- ge tientallen jaren geleden waren eenvou dig mechanische verbeteringen, die slechts tien of twintig werklieden konden vervan gen. De uitvindingen van tegenwoordig verdringen echter werklieden bij massa's. Nog zijn wij niet zoover verwijderd van de uitvinding van het machinale weefgetouw, dat de handwevers tot woede bracht, daar deze verbetering hen van hun bestaan be roofde. De weefmachine werd opgevolgd door vele andere verbeteringen van gelij ken aard, de zaainiachine, de schoenma- ohine, naaimachines en vele andere, die dozijnen mannen en vrouwen verdrongen en destijds niet weinig beroering en on rust verwekten, omdat voor werkelooze handen andere bezigheden moesten wor den gezocht. Werkloosheid en gebrek wa ren aan de orde van den dag, totdat er een nieuw evenwicht kwam, doordat de onop houdelijke vooruitgang van de machine nieuwe behoeften scniep. De nieuwe gebieden van handel en in dustrie, die door de wetenschap geopend zijn wijzigen zich echter voortdurend met zulk een snelheid, dat het ontzettend moei lijk is aanpassingen te vinden bij de steeds nieuwe voorwaa'rden, waaronder moet wor den gewerkt. De uitvinding van den \er- brandingsmotor en de vervanging van ko len door olie heeft den handel van Enge land ernstig geschaad en een onvoorziene welvaart versoliaft aan de petroleumgebie- den van de Vereenigde ötaten en aaa de patroleumttrusts. Nemen wij de uitvinding van de geluids film en denken wij na hoe de wetenscnap erin slaagde licht en geluid om te zetten en vice versa, dan staan wij tegenover een van die verschijnselen van de moderne in- dustrieele vooruitgang. De invoering van de „talkie" zette met een slag duizenden en duizenden musici in alle landen en we reldstreken op straat. Na een opleiding van jaren en jaren in de kunst, worden deze ongelukkige artisten op de arbeidsmarkt geworpen. Wij kunnen pro,testeeren tegen een mechanische muziek zooveel als wij maar willen, de onverbiddelijke macht van den handel heeft haar oordeel uitgesproken en de arme muzikanten worden op zij gezet als onbruikbare pionnen op het schaak bord. Wij zouden het voorbeeld yah de ge luidsfilm duizendmaal kunnen vermenig vuldigen, om een idee te krijgen van wat de wetenschap heden ten dage doet op het gebied van de industrie. Chemie en physica scheppen wonderen en maken menscheiijke inspanning in de mechanische bedrijven meer en meer overbodig. De wetenschap werkt in het groot en maakt de werkkiach ten bij duizenden overbodig. Kunstvaardig heid, handwerk en gewonen arbeid wor den weggevaagd door een enkele ontdek king van de krachten, die overal rondom ons verborgen liggen. Moeten wij deze loop van zaken bekla gen al3 de oorzaak van steeds grootere ont wrichting van ons huidig economisch stel sel 1 Moeten wij halt roepen, de machines vernielen gelijk sommige voorstellen of hei gebruik ervan beperken? Moeten wij terug- keeren tot de primitieve landbouwpericKie, waarin het leven eenvoudig was en er geen sprake was van de zenuwsloopen.de haast van ons geslacht? Deze oplossing zou kinderachtig zijn in haar overmaat van simpliciteit. Het zou onmogelijk zijn, zelfs al was het wenscüe- lijk om sporen van een heel tijdperk van menscheiijke geschiedenis uit te wisschen en terug te keeren sic et simplicioer tot den z.g. goeden ouden tijd. Uok die was in werkelijliheid vol moeilijkheden en leed en ook toen werd er geworsteld met hel lot. Want dit is de bestemming van de mensohheid, al zien wij dien goeden ouden tijd thans door het romantische waas van den afstand en van het heimwee. Reactie is nooit daadwerkelijk actie ge weest. De nieuwe krachten, die in het le ven zijn geroepen door den menschelijken geest en menschelijken wil-tot-macht moe ten veroverd worden. Zij zijn niet weg te cijteren. Indien slechts een enkele natie zou weigeren haar machines te vernietigen of ze in het geheim weer zou opbouwen, aan kon dit de ondergang zijn voor de huis- productae der geüeele wereld. Overigens zou een dergelijke negatie der machine een lalie en onverdiende verneuering zijn van het scheppingsgenie van de menschheid. Wanneer ons wetenschappelijk genie ons de middelen aan de hand doet, nuttige goe deren te vervaardigen met een minimum van menschelijken arbeid, dan moeten wij onze maatschappij zoo inrichten, dat al leen voorueel trekken van de nieuwe uit vindingen die woraen gedaan. De tout ligt niet hierin, dat wij te veel vorderingen maken, of dat wij ons de pro ductie te gemakkelijk .maken, neen de fout is, dat wij niet in staat zijn deze produc tie onder onze macht te houden, zoodat de geheele samenleving haar ondervindt als een voordeel en niet als een pijnlijke verplichting. De machine moet geen oorzaak van el lende, maar een brengster van meer com fort en wei vaart zijn. Wij kannen niet toe laten, dat de machine ons de baas wordt. Wanneer wij daarentegen meesters wor den over de machine, dan kunnen wij haar in onzen dienst stellen zooals wij dat \Toe- ger deden, toen haar macht ons niet zoo overstelpte. Het vraagstuk, dat aan de wereld zal worden gesteld, wanneer de eeuwigdurende oorlogsschulden en herstelbetalingen van den baan zijn is: een betere weg te vin den voor de geheele menschheid, Om te pro- fiteeren van de vruchten, die de wetenschap van de 20ste eeuw binnen ons bereik heeft gebracht. De handel zal dan een vrijen weg vinden en de enorme overproductie zal ofwel worden verbruikt door de volke ren zelf of op zoodanige wijze worden ge controleerd, dat zij nuttig wordt voor de menschen en niet voortdurend die gewel dige massa's slachtoffers van werkeloos heid ten gevolge heeft. Wij moeten er aan denken, dat de geheele wereldgeschiedenis vol cisïs en moeilijkheden is geweest. Wij kunnen evenmin de toekomstige geschiede nis van het menschdom voorspellen als een generaal den geheelen loop van een langen oorlog ka.n voorzien. Elke generatie moet actief genoeg zijn, zelf zijn houding te be palen, wanneer hij komt te staan voor een onverwachte gebeurtenis. Het is de taak van elke generatie, om op haar beurt haar eigen problemen te overwinnen en om de nieuwe generaties te laten zorgen voor de toekomstige vraagstukken. LEIDSCH POLITIE-MUZIEK- GEZELSCHAP. De burgemeester beschermheer. Eenigen tijd geleden besloot het Leidsch- Politie-Muziekgeze.schap om aan den Bur gemeester het Beschermheerschap van ge noemd gezelschap aan te bieden, waarna deze zich bereid verklaarde dit te aanvaar den. De aanbieding van het Beschermheer schap was bepaald op 26 Januari j.l. en wel ter gelegenheid van het op dien datum ge geven concert, doch kon echter niet door gaan, omdat de Burgemeester verhinderd was aanwezig te zijn. Hedenmiddag heeft de Burgemeester het dagelijksch bestuur van het Politie-Muziek- gezelschap ontvangen, waarbij de Voorzit ter van het gezelschap, de hoofdagent Dragt, het beschermheerschap van het Mu- ziekgeze.schap aan den Burgemeester heeft overgedragen, alsmede het daaraan verbon den onderscheidingsteeken. LEIDSCH UNIVERSITEITSFONDS. In de vergadering van den Universiteits raad van het Leidsch Universifceits-Fonds werden als nieuwe leden gekozen de bee- ren: mr. C. J. baron van Tuyll van Setoos- kerken, Zeist; jhr. mr. T. A. M. A. van Hu- ma Ida van Eysinga, 's-Gravenhage; dr. J. VV. W. Coebergh, Nijmegen; dr. A. A. G. Land, Haarlem; dr. G. Fabius, Utrecht; mr. K. P. van der Mandele, Rotterdam; mr. W. C. Beucker Andreae, 's-Gravenhage; dr. E. J. Haslinghuis, 's-Gravenhage; dr. M. van Blankenstein, Soheveningen en jhr. mr. P. A. G. de Milly van Heiden Reinen- stein, Warnsveld. De aftredende Gecommitteerden, de hee- ren van KI effens en Vissering, werden her kozen. De rekening en verantwoording over het jaar 1930/31 werd goedgekeurd. Een com missie tot het nagaan van het financieel beheer over het tijdperk 1 September 1931 1 September 1932 werd benoemd. De secretaris bracht een verslag uit over de werkzaamheden, dat reeds gepubli ceerd is. Een verslag werd uitgebracht over de in te stellen wetenschappelijke voorlezin gen over Ueconomische Geschiedenis. Als plaats voor een in 1932 te houden Universiteitsdag werd Assen gekozen. De Negerhut van Oom Tom. De belangstelling voor de gisteravond in de Stadsgeüoorzaal gegeven filmvoorstel ling van „De Negerhut van Oom Tom" was matig, als men de grootte van de zaal in aanmerking neemt. Een normale bioscoop zal evenwel met een dergelijk aantal De- zoekers aardig gevuld zijn. Deze filmvoorstelling ging uit van de Ex celsior-! iim-onderneming (dir. E. J. Weier, Rotterdam), die indertijd met de „Eeuwige Stilte" zulk een groot succes had. De heer P. J. J. van Remundt zorgde voor de bedie ning. ]yL)e Negerhut van Oom Tom" is een ver filming naar het bekende boek van Harriet Beeciier Stowe. Het verhaal van Oom Torn, Elizas Vlucht enz. mogen we voldoende bekend achten, zoodat we liever eenige bij zonderheden omtrent het spel en de moei lijke opnamen geven. Negentien maanden is er gewerkt aan de samenstelling en niet minder dan 2400 per sonen traden in deze Universal-film. op. Bijna een millioen voet negatief is opge nomen en daaruit is een keuze gedaan. In veertien acten werd het gekozen deel van het negatief ondergebracht en in die veer tien deelen zijn er 3531 scènes, het dubbele aantal van heigeen in eenige Universal-film wordt aangetroffen. Voor deze film zijn heel wat reizen on dernomen, 26.000 mijlen zijn er afgelegd door de Vereenigde Staten, want in vele gevallen zijn de opnamen gemaakt op de plaatsen, die in het boek zelf worden aan geduid. Een der oude Mississippibooten werd voor den tijd van negen weken gecharterd, om de gelegenheid te hebben rustig en kalm de scènes op te nemen, die zich aan boord van den stoomer afspelen. Wel werd het vaartuig gewijzigd, veibouwd, want het moest geheel gelijk zijn aan die, welke in de vijftiger jaren den Mississippi en de Ohio bevoeren. Zoo is de historische „La Belle Rivière", die in Harriet Beecher Stowe'a boek werd genoemd, herleefd. Een buitengewoon belangrijk deel van deze zaak was de oprichting te Universal City van een waterval, die diensten moest bewijzen om de ijs-scènes in beeld te bren gen. Dagelijks werd hiervoor twee millioen gallon water verbruikt en 37 dagen lang moest dit reservoir dienst doen. De sneeuwbuien hebben wagonladingen havervlokken vereischt, die door zes pro pellers van vliegtuigen in voortdurende beweging werden gehouden. De bloedhonden heeft men speciaal uit Engeland laten komen en zoo handelde men in alle onderdeelen. In dé costuumafdeeling zijn meer dan vijftigduizend complete costumes en daar bij komen nog duizenden stuks onderdee len van costumes. Zooals 't was met de costumes, zoo was 't ook met het décor. Men heeft niet mmder dan 65 groote bouw werken moeten maken. Dat zulk een grootsch opgezet geheel tot een bijzonder werk moest uitgroeien, be hoeft niet gezegd, 't Is een film gewordea met sterk spel van bekwame artisten. Mar garita Fischer en Eliza en James B. Lowe als Oom Tom vooral weten door voortref-' felijk spel te boeien. Ook Virginia Grey en Mona Ray resp. als Eva en Topsy boon den zich, zoo klein als zij zijn, veel belo vende fiimspeelsters. Simon Legree werd in al zijn wreedheid en onbarmhartigheid majestueus uitgebeeld door George Sieg- mann. Ondanks het verhaal algemeen be kend is, weet de film toch van begin tot einde te boeien. Hedenavond te 8 uur vindt de tweede en laatste vertooning plaats. Inbrekers op het pad. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de kantoren van de Machi nefabriek Klootwijk, de N.V. Imenexo en de Leidsche Meubelindustrie, gevestigd aau den Hooge Rijndijk. Een bedrag van 80 aan geld wordt vermist, terwijl op de kan toren alles werd overhoop gehaald en veel vernield. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de Coöperatieve Drukkerij „Luctor et Emer- go" en rechtverkrijgenden, tot het uitbrei den van de drukkerij in het perceel Nieuw- steeg No. 9; b. de N.V. R. H. W. Limona- defabriek (Riedel, Hoogenstraaten, VVil- laars) en rechtverkrijgenden tot het op richten van een mineraalwaterfabriok in de perceelen Rembrandtstraat Ni3. 17, 19, 21 en 23; c. J. L. Koningsveld en rechiver- krijgenden tot het oprichten van een che- miegrafisch bedrijf (clichéfabriek) in het perceel St. Aagtenstraat No. 24; d. D S. P. Visser, en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting in en op den Haagweg voor het perceel Haagweg No. 52. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu* Bibliotheek, geopend s avonds van 7.30—8.30 uur. Dinsdag. „Helene", Nederl. Tooneel, 5e abonnementsvoorstelling, Schouw burg, 8.15 uur. Woensdag, R. K. Volksbond, jaarvergade ring Bondsgebouw, 8 uur. Woensdag. K. J. M. V. „St. Peter Kanis". Ledenvergadering. Eigen Huis. 8.30 uu.r Donderdag, De Hanze, jaarvergadering, „lil den Vergulden Turk", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Febr. a.s. waarge nomen door apotheek W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telefoon 594. LEIDEN. Geslaagd Candidaats-examen Indisch recht de hee- ren G. M. Stijn (Winsmu) en A. Eichholtz (Den Haag); Doctoraal-examen geneeskunde de heer W. van Rossum (Den Haag). Op uitnoodiging van de Ver. voor Weten schappelijke Voordrachten zal prof. Rei- chenbach uit Berlijn Woensdagavond 2 Maart een voordracht houden. De heer O. L. de Groot, werkzaam ter griffie van het kantongerecht alhier slaag de te Den Haag voor het examen rijksklerk bij de rechterlijke macht. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 5919. J. van Rossen. Leiden, Geeregracht 36. Kaas handel enz. E.: J. van Rossen, Leiden. Wijzigingen: 5697. A. J. Tetteroo. Leiden, Haarlemmerstraat 35. Café. Overl. E.: A. J. Tetteroo, Leiden, d.d. 9 Febr. 1932 828. H. J. de Ru. Leiden, Noordeinde 15. Handel in koloniale waren. Het filiaal te Leiden, Cobetstraat 7 is overgegaan aan den heer L. van Klaveren, d.d. 9 Febr. 1932. 5795. Morpheus Verkoopkantoor N.V. in oprichting. Leiden, Havenkade 15a. Ver koop van ziekenverplegingsartikelen in den ruimsten zin des woords. Uittr. dir.: J. P. Huner, Wassenaar, d.d. 15 Febr. 1932. N. dir.-adm.: W. Mulder, Leiden. 5204. J. F. Heyman, Leiden, Merelstraat 2. Aannemer van bouwwerken. De zaak is verplaatst naar: Hilversum, Jacob Cats- straat 44. De Senaat van den U. S. L. B. is na ge houden verkiezing als volgt samengesteld: G. J. Oenderdaal, rector; W. K. H. Kars tens, a-b-actis; J. van Waalwijk van Doorn, assessor I en mej. C. M. Verver, assessor II. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de verordening, re gelende het toezicht op in Leiden ver toevende vreemdelingen, waarbij is be paald, dat een ieder, die een vreemde ling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan bennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreem delingendienst Zonneveldstraat alhier, geopend van 9—12 uur, 24 uur en van 79 uur). Deze kennisgeving is eveneens verplichtend, indien de vreemdeling reeds eerder te Leiden heeft vertoefd. Door aangifte aan het Bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's, ens.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2