RECHTZAKEN NED. OOST-INDlE VOOR HUIS EN HOF DINSDAG 16 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD fau. ID KATWIJK. T.B.C.-bestrijding. Do vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Katwijk en Omstreken, heeft haar jaarverslag gereed. De volgende vermeldenswaardige feiten na^ men we er van over. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1931 233 en 1 begunstiger. De Halvestuiversvereeniging in Rijnsburg deed onder de goede leiding van Mevr. H. C. Jonker-Schröter weer bijzonder veel goed werk. Aan de meisjes M. Vos, J. Tel- jeur, J. de Heiier, A. van Delft, G. van Eg- mond en D. Brussee gelukte het niet min der dan f 327.96 aan halve stuivers op te halen (tegen f 277.33 in 1930 en f 249.67 1/2 in 1929). Men ziet hier dus een gestadige groei. De Emmabloem-collecte bracht in 1931 op f 153.71. Mej. A. W. Notenboom, de huisbezoek- ster, deed wederom haar moeilijk en veel omvattend werk met groote toewijding. Als wij lezen dat op 31 December 157 gezinnen met 146 patiënten onder toezicht staan, dat er in het geheel 1569 bezoeken zijn afgelegd, dan behoeft men niet te vragen of aan dit toezicht veel werk verbonden is. Verheu gend is het, dat langzamerhand de maat regelen die de huisbezoekster voor hare gezinnen moet nemen, op veel minder weer stand stuiten dan eerst. Afgelegd werden 1507 huisbezoeken en 62 bezoeken voor maatschappelijk werk. Hoogtezon werd toegepast bij 46 patiën ten, waarvan 29 dit jaar werden gezonden. Ontsmetting had tien keer plaats; 4 maal na vertrek naar sanatorium of ziekenhuis, 6 maal na overlijden. In 2 gevallen moest het bed vernietigd worden; 2 keer werd beddegoed naar den ontsmettingsoven ge zonden, in allo andere gevallen werd me chanisch ontsmet gedeeltelijk met verstrek king van lysol door de vereeniging. In bruikleen werden gegeven: 5 sp. fla cons, 6 ledikanten, 3 matrassen, 1 wollen de ken, 3 lakens, 3 sloopen, 3 handdoeken, 2 schermen, 1 wieg, 1 ligstoel, 2 ligtenten. Den geheelen zomer waren 11 tenten in ge bruik, 2 patiënten kuren ook gedurende don winter. Uitgezonden werden: 2 volwassenen en een kind naar sanatoria, 1 kind naar het hospitium. Op de Leidsohe Buitenschool werden 7 kinderen geplaatst. Op 1 Januari waren er reeds 4, waardoor dit jaar 11 kin deren in dit herstellingsoord verpleegd wer den, waarvan één intern. Van dezen werden 3 genezen ontslagen, één wegens moeilijkheden met de ouders en één omdat voor hem volledige rust noodig werd geoordeeld. 9 Patiënten werden in het Acad. ziekenhuis opgenomen, één profiteer de van het vrijbed in het pl. ziekenhuis. Eén patiënt ontving gedurende een rustkuur van 4 maanden f 2.50 per week, voor hulp in de huishouding; een andere het geheele jaar door een tegemoetkoming in de kosten der huisverplegmg. Aan 2 volwassenen en 4 kinderen werd 1 L. melk per dag verstrekt: resp. 92, 212, 273, 300, 365 en 365 L. De door alle leveranciers vriendelijk toe gestane reductie werd weer gaarne als par ticuliere hulp aanvaard, evenals de be schikbaar gestelde soep van andere zijde. Dit geldt evenzeer van 3 zendingen klee- ren ter uitdeeling ontvangen. Wordt aan een dergelijke opdracht steeds met vreugde gevolg gegeven, in dezen winter nog te meer, waar het gezondere vaak in werke lijke behoefte bleek te voldoen en dankbaar ontvangen werd. Door tusschenkomst van-de vereeniging konden 6 gezinnen een betere woning be trekken, terwijl 4 gezinnen zelf zorgden voor woningverbetering. Het financieel verslag, dat als eindcijfer aangeeft de som van f 6498.22 1/2 geeft per 31 Dec. 1931 een batig saldo van f 1957.66 1/2. Voornaamste cijfers uit dit verslag zijn: Inkomsten: subsidie van het 'Efijk f 1679, van Katwijk, Rijnsburg, Val kenburg f 550, van Provincie f 617.20. Ver- plegingskosten van niet-leden f 530.70, La-mpbes tra ling f 270. Uitgaven: Salaris Huisbezoekster f 2010, Sanatoria f 150, Bui tenscholen f 950, Kinderhospita f 130, On derhoud f 240, Bureaukosten f 134. WARMOND. Belangrijke verbetering. De Dorps straat nabij de jachthaven Cieco zal be langrijk worden verbreed daar de heer N. Kieken hiertoe de grond aan de gemeente gratis heeft afgestaan. Dit zal het verkeer daar ter plaatse, hetgeen in de zomermaan den zeer druk is, zeer ten goede komen. Botsing. Gisteren kwam een auto met flinke vaart gereden uit de richting Sas- senheim. Uit tegenovergestelde richting kwam een motor aan met duo-passagier. Juist in de kromming van den weg moes ten deze twee elkaar ontmoeten, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. Doordat de motorrijder zijn stuur plotseling omgooi de, werd de aanrijding echter voorkomen, doch do motorrijder reed met zijn passa gier in de aan den weg grenzende sloot. Hij kwam met den schrik, een nat pak en eenige schrammen doch met een zwaar beschadigde motor, vrij. Geboren: Willem, zoon van W. den Dunne en J. H. M. Kuypers Antonia, Petronella, dochter van A. F. Koks en E. M. van Winsen Helena Cornelia Maria, dochter van G. W. Bakker en C. M. de Groot Simon Joannes Casper, zoon van W. J. C. Schouten Casper Hendrikus J. A. van Eed en en E. A. Zandbergen Hendrik Martinus, zoon van H. Schellens en A. A. Soldaat. Overleden Maria Cornelia Bakker oud 75 jaar echtgenoote van C. van Velzen Gerardus Kokshoorn oud 76 jaar echt genoot van J. van Noort Johanna Bol, oud 77 jaar weduwe van J. Bergman Gerardus Maria v. d. Horst oud 4 weken Peter Fasel oud 69 jaar weduwnaar van J. v. d. Heyden. N00RDWIJK. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert Vrijdagmiddag te 2 uur. Agenda: 1. Ingekomen Stukken. 2. Mededeelingen. 3. Vaststelling notulen. 4. Reclame vergun ningsrecht J. M. Vos. 5. Adres Wed. van Sohie inzake rioolbelasting. 6. Verzoek van A. Rodenburg i. z. geleidingen voor gas-, water en electriciteit in Beeklaan. 7. Adres inzake legesbetaling voor ventver- kunningen. 8. Wijziging legesverordening. 9. Voorstel inzake renteverlaging aanvul lend bouwvoorschot St. Jeroen. 10. Voor stel intrekking raadsbesluit inzake voor schot voor bouw 10 woningen door St. Je roen. 11. Ingebruikgeving grond voor toe gangsweg naar Florapark 12. Ingebruikge ving grond aan Kerkhofpad. 13. Grondruil met Admiraal aan de Bomsteeg. 14 Verbe tering en verhuring van gronden nabij het pompstation. 15. Adres Bloembollenkwee kers Genootschap inzake huurverlagmg. 16 Verbetering timmerwerkplaats en loodsen openbare werken. 17. Verbetering Rijns- burgerweg. 18. Ontheffing werkliedenre glement in verband met aanstelling nacht waker gasfabriek. 19. Instelling betrek king stoker centrale verwarming openbaar lagere school en bepaling belooning. 20. Vaststelling vergoeding artikel 101 L. O.- wet voor Chr. U. L. O. over 1929. 21. Voor schot vergoeding artikel 101 L. O. wet aan bijzondere scholen over 1932. 22. Uit- keering weezengelden. 23. Wijziging steun regeling. Leges bouwvergunning. B. en W. stel len aan den raad voor de legesbedjggen voor bouwvergunningen te verhoogen in verband met de vergoeding die de gemeen te moet betalen aan „Het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland" voor de keuring van de bouwplannen. Bouw Landhuis. Door het gemeente bestuur is een bouwvergunning verleend voor het bouwen van een groot landhuis aan den Rembrandtweg aan architect Wou ter Hamdorff te Laren in opdracht'. Verlaging pacht. B. en W. stellen aan den raad voor een reductie van pl.m. 25 pet. te verleenen op de pachten van ver schillende gemeentelijke landerijen. Inenting. Voor kostelooze vaccinatie en re-vaccinatie alhier is gelegenheid in de nieuwe Openbare School op Woensdag 24 Februari a.s. van 4.155.15 uur nam Zij, die hiervan wenschen gebruik ie ma ken, moeten zulks ter Secretarie aangeven uiterlijk tot 20 Februari a.s., onder over legging van het trouwboekje. Geboren Jannetje, dochter van E. Plug en N. Vink Johannes Nicölaas, zoon van J. M. P. Does en W. Smit Christiaan Willem, zoon van M. Wijnands en J. van Duijn Nicolaas Jeroen, zoon van J. C. Groenendijk en J. C. Westgeest Franciscus Johannes, zoon van J. C. Beugelsdijk en M. C. van Wiixsen Ame- rik, zoon van J. Kloos en M. Onderwater Petrus Johannes zoon van G. Steen voorden en J. A. Gerritsen. Ondertrouwd: H. Ruterink 36 jaar en M. Apel 25 jaar K. Imthom 24 jaar en N. Roskam 24 jaar Getrouwd: C. H. v. d. Zalm 26 jaar en G. G. v. d. Berg 25 jaar E. M. van Winsen 22 jaar en J. Steenvoorden 23 jaar A. v. d. Wiel 30 jaar en M. Nigt 27 jaar. Overleden: Johanna Hermina Vis ser 82 jaar wed. van J. van Boshoven Cornelia Alkemade 80 jaar wed .van P. H. van Eeden Jacob Scheurwater 1 1/2 jaar zoon van G. A. Scheurwater en M. v. Bee- len Hendrikus Johannes Antonius van Bolderik 52 jaar Gerardus van Stijn 84 jaar, wednr. van G. Brama. Severinus Henricus Boock 86 jaar wednr. van J. M. M. ten Velden Antje Beentjes 66 jaar wed. van W. P. Zonneveld. Gevestigd: C. van Duivenboden, dienstbode van Arnhem thans Julianaweg 5 Fam. W. M. Blom van Krimpen a. d. IJssel thans Voorstraat 85 C. C. Otto, dienstbode, van Lisse thans Katwijksche- straat 1 J. J. H. Duijndam, dienstbode, van Noordwijkerhout thans Wilhelmina- straat 15 E. M. van Winsen, bloemist van Warmond thans Voorstraat 50 W. J. M. van RoonHolman van Den Haag thans St. Duitstraat 13 W. F. van Ot- terloo van Den Haag thans Prins Hendrik straat 5 M. C. v. d. Niet, dienstb. van Voorschoten thans Schoolstraat 15D Wed. K. MolenkampVink van Rijnsburg thans Wilhelminastraat 15 N. M. Pas- schier van Krommenie thans Oude Zee weg 84 Fam. J. C. Plug, reiziger, van Zwitserland thans Hoofdstraat 19. Vertrokken Th. A. Coppens naar 2e Emmastraat 245 Den Haag Fam. P. van Gerven, bloemistknecht, naar Nieuwe Haven 9, Sassenheim J. M. C. de Jong Beuk, naar Cornelis Materweg Wijk aan Zee M. A. J. Kieft, dienstbode, naar 3e Gortestraat 98, Leiden J. G. A. de WaalSchwarz, naar Pieter Kiesstraat 63 zwart Haarlem A. E. Meerman, l,-l,verpl. naar Gen. Cronjéstraat 9, Haarlem Fam. H. Logtens, telegrafist. Morelstraat 133 Den Haag Fam. G. J. Heemskerk, bak ker, Eemt Zijdewind (N.-H.); P. M. Gooi, Secr. Varkevisserstraat 16 Katwijk aan Zee Fam. N. v. d. Eijkel, bloemist, naar Hofje 14, Rijnsburg T. M. Schipper, 1.1.- verpl., Oranjeboomstraat 9Sa, Rotterdam E. A. Lang, leerares, Valeriusstraat 194B Amsterdam. NOORDWIJKERHOUT. Auto-ongeval. Op den Gooweg alhier had een auto-ongeval plaats. De chauffeur J. uit Noordwijk reed met een citroen auto over voornoemden weg. Hij maakte plotse ling een zoodanige manoeuvre dat do auto van den weg tegen een naast den weg staanden boom schoot. De rechter treeplank werd ernstig beschadigd, de voorruit en rechterportierruit braken tot scherven. De chauffeur en een mede inzittende bekwa men van de glasscherven verwondingen. De chauffeur nog al vrij ernstig aan het hoofd, de mede-inzittende minder ernstig in het gelaat. De waarschuwde politie con stateerde, dat de chauffeur, die door dokter Visser werd behandeld, onder drankinvloed verkeerde. De chauffeur werd aangehouden en tegen hem proces-verbaal opgemaakt. De auto werd inbeslag genomen en naar de ga rage van het gemeentehuis te Noordwijker hout vervoerd Gelukkig bevonden zich geen personen ter plaatse op den drukken ver keersweg toen de auto van den weg tegen den boom reed. Het is wenschelijk, dat de justitie den chauffeur, die in zijn dronken toestand een gevaar voor den weg oplever de, belet, verder onheil op den weg teweeg te brengen. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Donderdagmiddag te 2 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken; 2. Vaststelling der gemeentelijke vergoeding per leerling aan de besturen der bijzondere scholen, ingevol ge artikel 101 der L. O.-wet 1920 over het jaar 1929; 3. Vaststelling van de Voorschot ten aan de besturen der bijzondere scholen op de gemeentelijke vergoeding, overeen komstig art. 101 der L.O.-web voor het dienstjaar 1932; 4. Voorstel van den heer W. Th. Langeveld tot verhooging van de pensioensbijdragen voor het gemeen «per soneel; 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een steun regeling voor uitgetrokken, dubbel uitge trokken, reglementair nog niet rechtheb benden op de uitkeering uit de werkloozen- kas en ongeorganiseerde arbeiders; 6. Wij ziging begrooting, dienst 1932; 7. Wijziging begrooting, dienst 1931; 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Algemeene Politieverordening; 9. Voor stel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de Zake lijke Bedrijfsbelasting; 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit dd. 23 December 1931 No. 85 tot verkoop van een perceel grond aan J. P. van den Burg; 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening tot heffing van keurloonen in den Keurings dienst- „Lisse"; 12. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot verkoop van gronden gelegen langs de Julianastraat tegen f 2.50 per M2 aan het bestuur der Ned. Herv. School alhier; 13. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders om hen machtiging te verleenen tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling tot wederzijdsche hulp bij brand in de Bollenstreek. 0EGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt Donderdagavond te 7 ure in Openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling: 1. Opening. 2. Notulen, ingekomen stukken, mededeelingen. 3. Benoeming ge meente-ontvanger. Aanbeveling: I. A. C Sommeling, Leiden; II. D. C. Doorduyn. Ooltgensplaat. 4. Advies van B. en W. inzake een adres van G. Borst om een bijdrage uit de gem een teka-s ooi ten be hoeve van krotopruiming aan hem een eigen woning te verschaffen. 5. Voorstel van B. en W. tot onbewoonbaarverkla ring der perceelen Burgemeester Terwee- weg nos. 106, 10S, 110 en 112. 6. Idem tot overdracht van grond aan het Rijk. 7. Idem tot verleening van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding als be doeld in artikel 101 der L. O. wet 1920 aan besturen van bijzondere lagere scho len. 8. Idem tot wijziging der Bouw- en Woningverordening. 9. Idem tot bet uit vaardigen van een parkeerverbod. 10. Verslag en advies van de commissie ad hoe inzake c7/e herziening van het regle ment van orde voor de vergaderingen van den raad. 11. Praeadvies van B. en W. inzake het voorstel van den heer Kruizinga om adhaesie te betuigen aan •het adres van het bestuur der Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal betreffende het z.g. Kortingswetje. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een besmettelijke ziektenverordening. 13. Idem tot vas tstelling vaneen veror dening houdende verbod tot het verlee nen van een drankvergunning in bepaal de wijken, buurten of straten der ge meente. 14. Idem tot verhuiirg der wo ningen van Wijttenbachweg nos. 16, 17, 18 en 19. 1.5 Voorstel van d> heeren van Breda en Kruizinga tot vermindering der huur van het perceel Geversstraat no. 4 met praeadvies van B. en W. 16. Voorste-l van B. en W. tot verleening van een extra subsidie over 131 ten bedrage van 1200.aan het Burgerlijk Arm bestuur. 17. Begrootingswijziging. 18. Schoolgeldreclames. Rondvraag. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Miltvuur. Bij den landbouwer K. is on der het vee een geval van miltvuur gecon- stateei'd. Het cadaver is onder politietoe zicht naar Leiden vervoerd. Flinkraak. De autobestuurder M. had gisteren op den Heerenweg het ongeluk door een defect aan de stuurinrichting, met zijn auto eerst tegen een lantaarnpaal en daarrfa tegen een boom te rijden, met ge volg dat de auto aanzienlijk werd bescha digd. Den bestuurder trof geen. letsej. Melk-federatie opgericht. In navolging van andere plaatsen had gisterenmorgen op de bovenzaal van Hotel „De Vergulde Wagen" een druk bezochte vergadering plaats van landbouwers en veehouders uit Alphen en omliggende gemeenten met het doel de toetreding te bevorderen bij de Melk-federatie. Nadat verschillende spre kers hierover het woord hadden gevoerd, hebben alle aanwezigen zich bij de Fede ratie aangesloten. KINDEREN AZIJNEXTRACT TOEGEDIEND. Jeugdige dienstbode uit Monster voor den kinderrechter. De kinderrechter te 's-Gravenhage, mr. Feith, behandelde gistermiddag de zaak tegen de 14-jarige dienstbode uit Monster, verdacht in Mei van het vorig jaar in een vlaag van woede, na een berisping, die zij ontvangen had, de kinderen, die aan haar zorgen waren toevertrouwd met een sui kerlepeltje azijnextract te hebben toege diend. Terstond nadat de moeder gemerkt had, wat er gebeurd was, werden de klei nen in het ziekenhuis te Delft opgenomen, waar enkele dagen later het 6-jarig knaap je ia overleden, terwijl het meisje van an derhalf jaar, na een langdurige ongesteld heid, is genezen. Naar wij vernemen heeft de officier van justitie, mede op grond van de verklarin gen der deskundigen, geëisoht dat de dienstbode ter beschikking der regeering zal worden gesteld, om van harentwege te worden verpleegd. De kinderrechter, die de zaak uiteraard met gesloten deuren be handelde, zal op 29 Februari a.s. vonnis wijzen. „Tel." DE DOODSLAG OP NOTARIS C0URRECH STAAL. De veroordeelde in hooger beroep. C. S. te Woerden, die op 29 Januari j.1. door de Rechtbank te Dordrecht als ver dacht van doodslag op notaris Oourrech ötaal te Gorinchem tot vijftien jaar werd veroordeeld, heeft hooger beroep aangetee- kend. Hij zal voor het Haagsche Gerechts hof verdedigd worden door mr. dr. W. A. Vrolijk te Arnhem. DOODSLAG. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft G. K. uit Vlijmen wegens doodslag op van R. uit Eindhoven in den Berenbyt te 's-Hertogenbosch gepleegd, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor den Haagschen Politierechter stond terecht de 20-jarige van R., uit K a t w ij k aan Zee, die ten laste was gelegd mis handeling van den tramconducteur J. 0. M. Op 25 Dec. j.l., toen verdachte zich per tram naar Leiden wilde begeven, achtte de conducteur het beter, dat van R. met mede kon. Van R. werd hierover boos, nam een kei, die in de nabijheil lag, en gooide deze te gen het hoofd van M. aan, waardoor M. een bloedende wond opliep. Verdachte was ter terechtzitting verschenen. De Politierech ter laakte de handelwijze van den verdach te zeer. De Officier van Justitie eisohte tegen den verdachte een geldboete van ƒ35 subsidiair 35 dagen gevangenisstraf. De Politierechter, onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde verdachte overeen komstig den eisch van de Officier. INGEZONDEN STUKKEN Nogmaals: Baker of Kraamverpleegster. Sassenheim, 13 Febr. 1932. Mijnheer de Redacteur. Mag ik misschien even van uw gastvrij heid gebruik maken. De zeer onsympathieke toon in het in gezonden schrijven over kraamverpleeg sters in de „L. Crt." d.d. 9 Febr. doet ver moeden, dat er meer achter steekt dan al leen een kwestie over titulatuur. Tusschen de regels door werd den indruk gewekt hoewel dit natuurlijk de bedoeling niet was alsof de betrokken zuster uit Sas- sem een minderwaardig verpleegster is, omdat zij klaarblijkelijk- niet het diploma bezit, wat H. B. wenscht. Om de wrange smaak van het ingezon- dene weg te nemen alleen dit: de zuster uit S. is blijkbaar zeer goed voor haar taak berekend en geniet de sympathie van al len, die met haar samenwerken of haar hulp behoeven. Ik heb tenminste nooit an ders gehoord. Niettegenstaande de kleinee- riiig (nogmaals: natuurlijk niet zoo bedoeld, want zoo unfair mag ik niemand veronder stellen) zullen de belanghebbenden in S. wel zoo verstandig wezen eer te blijven ge ven wie eere toekomt. Alleen bij dankbe tuigingen zullen zij niet vermelden: gedipl. kraamverz., daar dit een gedepon. handels merk is. Met beleefde dank voor de plaatsing. B. B. VOLKSRAAD. Minister Deckers woont de zitting bij. Uit Batavia wordt gemeld, dat de zitting van den Volksraad gistermorgen speciale beteekenis had, allereerst door het feit van de tegenwoordigheid van minister Deckers, en in de tweede plaats door de indiening van vier wetsontwerpen, respectievelijk be treffende een speciale crisisbelasting, waar bij een heffing wordt opgelegd van twee tot zes procent op het inkomen, een nieuwe ver hooging van den benzine-accijns, goedkeu ring van den aankoop door de Ned.-Ind. Re geering van gedeprecieerde ponden sterling van de Ned. Bank en van de Javasche Bank, bestemd voor de aflossing van Ned.- Ind. pond sterling-leening en de verhooging van de huidige twintig opcenten op de in voerrechten tot vijftig. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. 2e helft Februari. Stamsnij- en sperzieboonen kunnen ook zeer goed vervroegd worden. Als men in het bezit is van een bak, wordt deze diep uitgegraven en weer gevuld met blad en ruig en paard enmest. Als de bak goed warm is, en de ergste damp is er uit, dan doet men er eerst een goede handbreed aarde op en over eemge dagen weer zoo, totdat er ongeveer een voet aarde opgebracht is. Bij het opbrengen der eerste aarde kan men de boonen reeds in een mandje of kistje met aarde leggen; dan kunnen ze, wanneer de bak gereed is, tegelijk uitge- plant worden. Snijboonen moeten op één lid ingenepen worden, de sperzieboonen op twee leden. Bij het opzetten der boonen in den bak zij men indachtig, dat men cle wortels der boonen niet te diep plant, wanneer de bak soms erg heet is, daar ze anders verbranden. Wanneer het om dezen tijd met vriest, kan er al veel aan de aspergebedden ge-daan worden, men kan dan beginnen met den grond gedeeltelijk van de bedden af te doen en <leze in de paden te werken, zoodat er ongeveer een goede handbreed grond op de aspergeplant blijft. Hierdoor verkrijgt men geulen op de aspergebed-den, die men vult met ver dunde koemest (men geeft ze niet gauw te veel); zoo laat men ze eenige dagen lig gen, waarna men er den grond weer op doet. Verdunde koemest is altijd bij de as perge zeer aan te bevelen, omdat deze goed in den grond, trekt, waardoor de wor tels meer voedsel krijgen. 13 tij ven mest in ■de aspergebedden te spitten, zooals ook nog door velen wordt gedaan, heeft dit te gen, dat die mest te veel en te lang bo ven de planten ligt, en daar hebben ze De- trekkelijk weinig aan. Boomplanten bij vorst. Als algemeene regel geldt, dat men de boomen of heesters, als ze aankomen bij met vriezend weer, dadelijk moet ont pakken, de gekneusde oi met de spade af gestoken wortels met een scherp mes zui ver snijden, om de wond gemakkelijker ce doen heelen, en zorg moet dragen, dat bij het kuilen en planten de aarde goed tus schen en onder de wortels valt, want holte is voor het wortelgestel zeer nadeelig. Ko men de boomen of heesters in bevroren toestand aan, dan mag men ze zoo met ontpakken, maar moeten ze in een kelder of op een andere vorst vrije plaats gebracht worden om langzaam te ontdooien. Is de plaats, welke men beschikbaar heeft, met vorstvrij, dan doet men goed 't geiieel nog met matten, stroo, oude kleeden of anders zins te omwoeien. Zijn de boomen voldoen de ontdooid, dan kan men ze uitpakken. Als de wortels dan soms erg droog gewor den zijn, dan plaatse men ze gedurende enkele uren in een tobbe met water of m een sloot, zonder evenwel de wortels te kneuzen of te breken. Daarna kunnen ze opgehaald worden om, zoodra de vorst ge weken is, te worden geplant. De appel boom tiut het best m een tamelijk voent- houdenden, goed bewerkten, voedzamen kalk- of min of meer kiezelachtigen leem grond. Voor aanplantingen van boomgaar den kieze men sterk groeiende en weldra- gende verscheidenheden, die gezonde en mooie stammen bezitten. Als de peren niet rijpen, scheuren of versteenen en wat niet al, is het meestal het gevolg van een slechte standplaats. Wil men dus vrucht- boomen aanplanten, dan moet vooral hier op gelet worden. Men kieze een vrije zon nige standplaats. Nu de zaaitijd weer op handen is, geven we de volgende wenken. Te dicht of te dik zaaien is een zwak van velen, en nadeelig in alle opzichten; ten eerste gebruikt men noodeloos veel zaad, en ten tweede staan de jonge plantjes te dicht op elkaar. Ze groeien alsdan spillig op, zijn zwak; moeilijk te verspenen, of smeulen reeds weg, voor men tot het ver planten overgaat. Voor sommige groen tesoorten is het beter oud dan nieuw zaad te gebruiken, doch ook het tegenovergestel de kan voorkomen; zie hier eenige voor beelden: komkommerzaad is beter 2- dan éénjarig, eveneens meloenenzaad. Planten van 2-jarige zaden zetten beter vrucht. Bloemkool geeft van versch zaad krachti ger planten dan van oud zaad, daarentegen geeft het laatste eerder bloem. Krops-la en andijvie staan langer zonder te schieten als het zaad twee- of meerjarig is. Snijsla van oud zaad-, groeit langzamer dan van nieuw zaad. Gebruikt men oud zaad, dan beproeve men vooraf af dit nog kiemkrach- tig is, want niet alle zaden behouden lang hun kiemkracht; dus verzuime men niet zich eerst hiervan te overtuigen. Voor de keuken en huiskamer: Een lepel honig in een beker water met citroensap is een heer lijke lafenis na de inspannende sport. Ho nig is een geneesmiddel voor ziekten van het zenuwstelsel (Dr. A. de Rauschenfels). Het dagelijksch gebruik van honig is een waarborg voor een hoogen ouderdom (P. Priem; een honderdjarige). Toen men aan Diogenes vroeg, waaraan hij zijn hoogen leeftijd dankte, antwoordde hij: „Aan het overvloedig gebruik van honig". De schrijfster:Hij nam mij in zijn armen en droeg mij licht als een veertje over den afgrond.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10