23ste Jaargang MAANDAG 15 FEBRUARI 1932 No. 7127 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN MADRIDS BISSCHOP OVER SPANJES HEDEN EN TOEKOMST KERKNIEUWS DE VEELBESPROKEN GEBEURTENIS DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franoo per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Kamerleden van de eigen partij. Het „Volk" had. een beschouwing gehou den over cumulatie van pensioenen en non- activiteitstractementen met het Kamerlid maatschap. De „Avondpost" reageerde daarop met de vraag: „Waarom geven de betrokken so cialistische Kamerleden niet vrijwillig het goede voorbeeld?" Het liberale blad herin- nrde er aan, dat het reeds meermalen op denzelfden „wantoestand" gewezen heeft. Hierop weet het „Volk" op zijn beurt weer te zeggen: „Waarom geven dan echter de liberale Kamerleden niet vrijwillig het goede voor beeld? Op den weg van het liberale blad het het veeleer gelegen dit te vragen. Waarom geeft b.v. het liberale Eerste- Ka-merlid Fock niet vrijwillig het voorbeeld door niet langer tegelijk zijn pensioen als Kamerlid, minister en gouverneur-generaal te innen? Waarom niet? Om dezelfde re den, waarom ook zeer vermogende leden van Tweede Kamer, gemeenteraden, Baad van State enz. hun vergoeding, presentie geld, salaris enz. plegen te innen. Omdat, gelijk wij reeds schreven, 't euvel niet in de personen, doch in de wet ligt. Omdat elke critiek op personen in dezen de aandacht slechts van den wettelijken misstand af leidt en als gevolg zou hebben, dat slechts op de vertegenwoordigers van één enkele partij druk uitgeoefend zou worden en de vertegenwoordigres van andere partijen in hun vuistje lachen". Zóó draait men genoegelijk om de kwes tie heen; en 't blijft, zooals het is Men kan niet alléén in de socialisti sche perswel 'ns constateeren, dat Ka merleden van de eigen partij, bij een pers beschouwing over een of andere verkeer den toestand in de politiek, heel erg worden ontzien. Zoo hier weer in het „Volk". Als het blad nu die bedoelden toestand van cumulatie werkelijk verkeerd vindt en deze meening kan oi. ongetwijfeld heel goed gemotiveerd wordenwaarom dan niet aan de vertegenwoordigers der partij in de Tweede Kamer, gevraagd, desge- wenscht „gevraagd" met aandrang, om te trachten, op welke wijze dan ook, daarin wijziging en verbetering te brengen? Waarom niet? Omdat enkele vertegenwoordigers, die zelf profiteeren van dien verkeerden toe stand, dan boos op hün blad zouden wor den Zóó alleen kunnen wij de houding van het „Volk" verklaren. V Dwang is nöodig. Naar aanleiding van de verwerping van de pachtregeling in de Eerste Kamer schrijft mr. Marchant o.m. in de „Vrijzinnig Democraat": Wat ons trof in sommige senatoriale redevoeringen was ook dit, dat men een beroep hoorde doen op de voor beeldige verhouding tusschen hun zelf zeer goed bekende eigenaren en der zei ver pachtboeren. Wij nemen gaarne aan, dat het beroep terecht werd ge daan. Maar als dit zoo was, dan zal bij zoodanige verhouding een dwingende regeling overbodig blijken en zullen de geschillen in der minne tot een oplos sing komen. De keeren moeten toch be denken, dat sociale wetgeving noodig is niet voor de voorbeeldigen, die zon der dwang handelen naar de eischen der redelijkheid, doch voor hen, die on redelijk gewin zoeken,'en die zijn er ook. In een volmaakte samenleving is dwingende wetgeving overbodig. In deze bezwaren lag derhalve gee nerlei grond om wetsontwerpen, die in de Tweede Kamer na ampele beraads- slaging met groote meerderheid waren aanvaard, af t® wijzen alsof zij roode smokkelwaar inhielden. Wat de heer Marchant hier schrijft is vol komen juist. In onzen kring hoorden wij veel en hoo- ren we ook nu nog wel 'ns de opmerking, dat het vroeger toen al die sociale wet- Onze bijzondere Spaansche correspondent heelt een on derhoud gehad met den Bis schop van Madrid Alcala. EEN PERIODE VAN LOUTERING. MADRID, 7 Febr. 1932. Als ti den Bisschop deze week nog wilt spreken, dan moet u er vlug bij wezen, kwam mijn gedienstige Spaansche vriend en collega mij vertellen. Hij gaat vanavond op reis, en is zeker niet vóór Dinsdag te rug. En vandaag is het juist zijn ontvang dag. Dat liet ik me geen twee keer zeggen. Yoor het Dinsdag was, kon er al zooveel gebeurd zijn bijvoorbeeld, dat ik aan den anderen kant van de grens gezet werd, vooral als ze in de gaten kregen, dat ik nagenoeg iederen dag van hier een brief naar Holland heb gestuurd (van bevoegde zijde is me al eens gevraagd, wat ik hier eigenlijk kwam doen)! Een kwartier later was ik op het Bis schoppelijk Paleis. Er waren er heel wat, die vandaag vóór mij de ruime trappen waren opgestegen, en thans in de eenvou dige antichambre zaten te wachten. Maar aan alles komt een eind en een uur later kwam ik aan de beurt. De audiëntie gaat daar zóó. Van de anti chambre uit heeft men het gezicht op een tweede zaal zit Monseigneur met zijn be zen deuren gewoonlijk openstaan. In die twede zaal zit Monstigneur met zijn be zoeker. Is hij met dezen klaar, dan komt hij met hem naar den ingang van de anti chambre, bezoeker no. 1 verdwijnt, en no. 2 begeeft zich met Monseigneur weer in de zaal. Monseigneur neemt plaats op een stoel, en zijn bezoeker op een canapé. U komt toch niet over politiek spre ken? was Monseigneurs eerste vraag, na de begroetting. Zeker niet, Monseigneur. Ik zou alleen graag wat van U hooren over het kerke lijk leven in deze plaats, en wat daar a] zoo mee samenhangt. Bij deze woorden overhandigde ik mijn hoogwaardigen Gastheer mijn kaart, met begeleidend schrijven. Ik sloeg hem gade, terwijl bij las. Ik had mij aanstonds aan getrokken gevoeld door het goedige, echt Zuidelijk, en tevens echt priesterlijke voor komen van dezen prelaat. Toen hij gereed was met lezen, klaarde zijn gezicht geheel en al op. Hij zag het woord „college" staan, dat ergens in den brief voorkwam, en zei: Schrijft men dat bij u als regel met een c, niet met een k? Die vraag verwonderde mij niet. Mgr. Dr. Eijlo y Garay, bisschop van Madrid- Alcala, interesseert zich voor taalkundige vraagstukken. Als regel met een c, antwoordde ik. Maar verscheldenen schrijven toch ook wel een k. Dat is* wat meer modern. Deze tijd is ietwat „modernista", zei Mgr. schertsend. Zou U mij misschien iets willen ver tellen over het godsdienstig leven in deze stad? vroeg ik nu. Hoe staat het met het kerkbezoek? Werkelijk goed. Ik zeg u de volle waarheid heel wat beter, dan het vóór deze moeilijke dagen geweest is. Men kan dus zeggen, dat het niet al leen vrouwen zijn, die in de Mis komen? Zeker niet! En het aantal Communies is zelfs groot te noemen. De huwelijken worden dus ook kerke lijk gesloten? Nog niet één percent buiten de kerk. En de kerkelijke begrafenis? Wordt door 99 pet. beslist verlangd. Men kan dus veilig aannemen, dat het godsdienstig leven er niet op achteruit is gegaan? Integendeel. (Mgr. werd geestdriftig). O, u moest eens weten, hoe de menschen naar de kerk stroomen. Ook de man nen, hoort u? Waarom? Omdat zij voelen, dat hun Moeder is aangetast. Want in zijn hart is dit volk innig Katholiek, al was het tot dusver in zijn uitingen lauw. Ik heb zelf meegemaakt, hoe iemand, die jarenlang niet meer naar de kerk was geweest, en zelfs de noodzakelijkste gebeden was verge ten, met een ander meekwam, en tot hem zeide: „Ik ben alles vergeten, maar zeg me het „Salve, Eegina'' voor, dan zal ik het herhalen". Het „Salve, Eegina" dat is een gebed., dat iedere Spanjaard kent»! En dan de jeugd. Het is een lust, om te zien, hoe die zich nu organiseert. Ik zeg u de waarheid! Hoe is het toch mogelijk, dat slechts enkelen aan de rest van het volk hun wil kunnen opleggen? Is de macht der Loge zóó vérstrekkend in dit land? Helaas, ja. En toch zijn niet alle vrij metselaars even groote vijanden van deu godsdienst. Ik heb zelf menschen bij me gehad, die zeiden: „Ik ben vrijmetselaar, maar, dèt, wat nu gebeurt, gaat te ver". Maar die vrijmetselaars zijn stellig in de minderheid? Natuurlijk. U moet ook wel beden ken, dat tijdens de dictatuur van Primo de Rivera de Loge zich geweldig heeft ontwik keld, bij wijze van reactie, in het geheim, tot zij de kans schoon zag. Hoe is de houding van de Regeering tegenover U persoonlijk? Mgr. glimlachte. Wij, bisschoppen, bestaan voor haar niet, zei hij sarcastisch. Monseigneur, wat U mij gezegd hebt, en in het algemeen de indrukken, die ik in dit land heb opgedaan, doen mij vermoe den, dat de Katholieke zaak er niet zoo slecht voorstaat, als men op het eerste ge- zich zou zeggen. Zoo is het inderdaad. Nog eens: wan neer de Kerk wordt aangetast, voelt iedere rechtgeaarde Spanjaard dat als een belee- diging van zich zelf. Wij maken hier een tijd van loutering door, waaruit wij met Gods hulp als een andere gemeenschap te voorschijn zullen komen. Nog geruimen tijd, nadat ik van dezen waardigen kerkvorst afscheid had geno men, dacht ik over zijn woorden na. Ja, werkelijk, de Spanjaard heeft een ontzet tend geduld. Het vuur moet hem na aan de schenen gelegd worden, vóór hij in actie komt. Maar dan als hij ontwaakt! De Spanjaard is ook een mensch van uitersten hij kan heel plotseling doen en dan gaat het er, wat men noemt, een beetje naar toe.... ten er niet waren heel veel beter was, en men wijst dan naar bepaalde verhoudingen, die werkelijk goed waren en waarin de so- siale wetgeving eerder verslechtering dan verbetering heeft gebracht. Maar den vergeet men hierbij, dat er naast die bepaalde inderdaad: goede en zelfs uitstekende verhoudingen véél meer wantoestanden bestonden, die riepen en schreeuwden om een verbetering, welke niet zonder den dwang van de wetgeving kon worden bereikt! Mr. Marchant zegt dat in wat wij hier ei- teeren heel goed. MGR. LEMMENS. Naar de „Msb." verneemt, heeft de benoemde coadjutor van het bisdom Roermond Mgr. J. H. G. Lemmens aan de edelsmeden Brom te Utrecht op dracht gegeven tot 'het ontwerpen van Zijn bisschoppelijk wapen. Dit zal bestaan uit één veld in wit en blauw. Terwijl beneden wordt weergege ven een woelige zee, schittert boven een witte ster. In deze voorstelling is weer gegeven het devies dat Monseigneur zich gekozen heeft: „Stella Duce" onder lei ding van de Ster. Een en ander duidt op de onrustige, woelige tijden waarin we leven en meer in 't bijzonder op den toestand in Lim burg, waar vreemde elementen hun in vloed meer willen doen gelden en werken op geloofsverflauwing en afval, stoken van tweedracht onder het Katholieke volk en het zaaien van ontevredenheid in het industrieele gebied. Maria, de Sterre der Zee, die in Maas tricht, waar Mgr. Lemmens eenige jaren als kapelaan in de St. Mathiasparochie is werkzaam geweest, in het bijzonder vereerd wordt, zal de Leidsvrouwe zijn van den Bisschop bij het bestuur van zijn diocees in deze moeilijke tijden. De consecratie van Mgr. Lemmens tot bisschop zal hoogstwaarschijnlijk plaats hebben op 19 Maart, St. Jozefsdag, in de kathedrale kerk van St. Ohristoffel te Roermond. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Memelkwestie voor den Volken bondsraad. (Buitenl. 2e blad). De toestand in Sjanghai wordt voort durend ernstiger (Buitenl. 2de blad). Een vlieger, die in de lucht ver dwaalde. (Luchtvaart). BINNENLAND. IJs-ongelukken op tal van plaatsen. Elf personen verdronken, waaronder twee redders. (Gem. Ber. 3de blad). Overal brandt het. (Gem. Ber. 3de blad). Meisje door den electrischen stroom gedood. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland verliest den landen-voetbal- wedstrijd tegen België. (2de blad). De Olympische Winterspelen te Lake Placid. De sluiting. Heden de laat ste wedsrtijden. (2de blad). Pijnenburg wint den Zesdaagsche te Chicago. (2de blad). ONZE ROMEINSCHE MEDE WERKER SCHRIJFT OVER HET BEZOEK VAN MUSSO LINI AAN DEN PAUSBladz. 1 ONZE CORRESPONDENT TE MADRID HEEFT EEN ON DERHOUD GEHAD MET DEN BISSCHOP ALDAAR Bladz. 1 DE BETEEKENIS VAN MUSSOLINI'S BEZOEK AAN DEN PAUS. (Van onzen Romeinschen Correspondent). ROME, 11 Februari. Waar nu al bijna drie jaar over gespro ken was en wat op het laatst haast nie mand meer wilde gelooven is nu toch be waarheid geworden: Mussolini heeft een plechtig bezoek aan den Paus gebracht. Vanmorgen vroeg was het in de buurt van het Yaticaan al te zien, dat er iets bijzon ders ging gebeuren, er begonnen al men schen rond te wandelen, van die heeren met bolhoedjes en stemmige regenjassen, aan wie je toch direct kunt zien, dat ze deel "uitmaken van het uitgebreide leger der „stille agenten", dat bij dergelijke ge legenheden haast een talrijker toesohou- werspubliek vormt dan de gewone toe schouwers. Maar ook de politie van de Vaticaanstad was terdege op haar hoede, de Sint Pieter bleef gesloten en werd gedurende den mor gen tot in de uiterste hoekjes doorzocht, of er misschien niet weer een helsche machi ne verborgen was, die om een uur of twaalf zou moeten ontploffen. Tegen den bepaalden tijd kwamen van alle kanten al belangstellenden aan, die ten minste een glimp van de groote ge beurtenissen wilden opvangen, maar de politie was niet te vermurwen. „Heeren, doorloopen" klonk het in de straten die naar de Sint Pieter voeren. We keken om en achter ons stond zoo'n voor noemde heer in bolhoed en stemmige re genpas. We gingen verder en beproefden ons geluk, door ons bescheiden bij een zuil aan de rand van het Sint Pietersplein op te stellen. Maar nauwelijks stonden we er of weer stapte een der talrijk aanwezige „stemmige" heeren op ons af met de aan maning tooh vooral te maken, dat we weg kwamen. En op alle punten, vanwaar men ten minste een schaduw van des Duee's auto zou kunnen zien klonken dezelfde ver maningen, zoodat menigeen van de in groote getale opgekomen buibenlandsche studenten de hoop maar opgaf, om in zijn vaderland nog eene te kunnen vertellen, dat hij Mussolini heel goed en van heel dicht bij gezien had. Kortom het deed in alles terugdenken aan drie jaar geleden, toen het weer even koud en de regen even nat was en toen ook een paar honderd studen ten voor het paleis van St. Jan van Late- ranen stonden te wachten, om de sluiting van de vrede mee te maken, en na drie uur wachten ook niets anders te zien kre gen, dan een vergezicht op de auto van den Duce, die heel hard wegreed. De audiëntie. Om half elf arriveerden de auto's van Mussolini en zijn gevolg aan de grens van de Vaticaansche stad, waar een afdeeling van de Zwitsersche garde in groot tenue gereed stond, en eenige auto's met Pause lijke hofdignitarissen de stoet voorgingen tot het „Cortile San Damaso". Hier werd Mussolini verwelkomd door de comman danten van de Pauselijke corpsen, en begal men zich te voet langs de „Scala Nobile" naar de Sala Clementina, terwijl overal eerewachlen stonden van de pauselijke gendarmerie en van de Palatijnsche garde, die bij het voorbijkomen van Mussolini de wapens presenteerden. In de Sala Clementina werd de Duce verwelkomd door Monseigneur Caccia Se raf ini, de gouverneur van de Vaticaanstae. Mgr. Caccia Dominioni geleidde den Duce naar de particuliere bibliotheek van Zijne Heiligheid, waar gedurende eenige tijd het particulier onderhoud plaats had tusschen den Paus en Mussolini. Na dit onderhoud werd in de kleine troonzaal het gevolg van den Duce aan den Paus voorgesteld. Ook het gevolg deed te rugdenken aan do historische gebeurtenis sen van drie jaar geleden; er waren de mi nister van Justitie en diens secretaris, die beide bij de onderteekening van het ver drag van Lateranen tegenwoordig waren; de minister van Buitenlandsche Zaken wae wegens de conferentie te Genève afwezig en werd vertegenwoordigd door Zijn secreta ris. Verder waren er nog de Italiaansche gezant bij het Vaticaan en de perschef van den Duce, benevens het personeel van de ambassade. Vervolgens begaf de Duce zich naar do appartementen van Kardinaal Pacclli, den staatssecretaris, die hem opwachtte, om ringd door de verschillende ohefs van do staatssecretarie. Ook hier had Mussolini een langdurig onderhoud met den kardi naal in diens particuliere vertrekkn. Na dit onderhoud begaf de plechtige stoet zich door de zalen en loggia's van het Vaticaan, waar Mussolini de heerlijke meesterwerken van de schilderkunst be wonderde, naar de Sint Pieter, waar Mgr. Pellizo met twee andere bisschoppen ter begroeting aanwezig waren. Hier bracht Mussolini eenigen tijd in gebed door voor het Sacramentsaltaar en voor het graf van den H. Apostel Petrus, en verliet daar na door de sacristie langs de „scala Bras- chi", die eigenlijk alleen voor vorston be stemd is, de basiliek. Met vorstelijke waardigheid. Zooals men ziet, heeft het bezoek een buitengewoon plechtig karakter gedragen, en het protocol, waarmee anders eerste ministers ontvangen worden is voor deze gelegenheid verrijkt met bijzondere dis tincties, zoodat het bezoek haast een vor stelijk karakter kreeg. Deze distincties zijn in acht genomen omdat Mussolini, met Paus Pius XI de bewerker van het verdrag van Lateranen geweest is. Naar wij echter uit goede bron vernamen, is juist de kwes tie, met welk protocol de Duce ontvangen moest worden al sinds September het on derwerp van langdurig© onderhandelingen geweest. De Paus der verzoening. Het bezoek van Mussolini aan den Paus, op den vooravond van den tienden verjaar dag van de Pauskroning, kan als een tref fende samenvatting van heel 't tienjarige pontificaat van Pius XI opgevat worden. De latere kerkgeschiedenis zal weliswaar den tegenwoordigen Paus meerdere eere- titels geven, maar vóór alles komt aan dezen Paus de eer toe, dat hij tegen Italië verzaakte aan de eisch van de wereldlijke macht, en Italië weer met de Katholieke Kerk verzoende. Toen Pius XI den zesden Februari 1922, aanstonds na zijn keuze, voor het eerst sinds 1870 vanaf het buiten balkon van Sint Pieter, „Urbi et Orbi" aan Rome, Italië en de wereld zijn eerste Paus-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1