LUCHTVAART STADSNIEUWS VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. F Gevaar voor drijfijs in Boven- en Midden-Rijngebied. Medegedeeld wordt, dat de ochtend- temperaturen m het Boven- en Midden- Rijngebied sedert 9 Februari gedaald zijn van het vriespunt tot 14 graden. In Nee- kar, Main, Nahe en Moezel heeft zich drijfijs gevormd, dat zich ook reeds ver toont in het Midden-Rijngebied. De we ringen en sluiswerken bij Kostheim en aan de monding van den Main zijn door ijsvorming buiten werking gesteld. De scheepvaart op de Main ligt stil. De bin nen komende weerberichten voorspellen voor de eerstvolgende dagen strengen vorst. Men kan dus *en toeneming van het drijfijs verwachten, waatdoor ook het Neder-Rijngebied in gevaar gebraoht zou kunnen worden. SMOKKELARIJ VAN ZILVEREN MUNTEN IN INDIE. Aantal Arabieren gearresteerd. De politie te Karatsji legde beslag op 11.000 Russische zilveren munten, die het jaartal 1718 dragen, en - op 121 guineas, die tegen 2100 van deze munten waren geruild. De politie gelooft dat bijna 200.000 zilveren munten in Karatsji zijn binnengesmokkeld. Een aantal rijke Ara bieren werd gisterenavond gearresteerd in verband met de beweerde smokkelarij in Indië van zilveren munten, verborgen in manden dadels. MARTELAREN IN CHINA. 9 Bisschoppen en 38 Priesters in een jaar vermoord. Men meldt uit Rome: De Napolitaansche correspondent van de „Tribuna" heeft een interview gehad met den Italiaanschen missionaris, pater Bona- ventura Marras, O.F.M.. uit Caglari, die in gezelschap van den Poolschen missionaris, pater Jaghelsecki, O.F.M. en vijf Chinee- sche bekeerlingen die in het college der Propaganda Fide hun studies zullen vol- tooien, om als priester weer over eenige jaren naar hun moederland terug te kee- ren. dezer dagen te Napels is aangekomen. Pater Marras is niet alleen een der ijve rigste Italiaansche missionarissen van St. Franciscus, doch bovendien een bekwaam arts en chirurg, waardoor hij onder de Chineesche inlandsche bevolking een bij zonder groot aanzien en veel invloed ge niet. Den laatsten tijd heeft hij in de pro vincie Sjansi een groot katholiek hospi taal en een weeshuis geleid. Naar pater Marras den correspondent der „Tribuna" mededeelde, zijn er in 't af- geloopen jaar in China niet minder dan ne gen bischoppen en 38 missionarissen op barbaarscbe wijze om het leven gebracht en wel door de „Toufei", dit zijn roovers. Deze roovers zijn in een groot aantal ben den verdeeld, welke elkander onderling bestrijden. Een ding hebben zij echter allen gemeen: zij trachten zooveel moge lijk geld uit de Europeanen te persen. Als een voorbeeld, hoe deze roovers op treden daar waar zij de overhand hebben, vertelde pater Marras het volgende. Hij wilde het weeshuis, dat onder zijn leiding stond, vergrooten en trad daarom in onder handeling met den eigenaar van een nabij gelegen huis. Daar deze meende er een aardig zaakje van te kunnen maken, vroeg hij een ongelooflijk hoogen prijs, waarop pater Marras zijn plan moest opgeven. Den volgenden dag kwam de roover-ge- neraal Cent-Ingam dit te weten en ter stond stelde bij de pater voor, hem de som te geven, die hij voor het huis wilde geven. Hij. generaal Ingam, wilde dan de volgen den nacht den eigenaar van het huis laten dooden en zijn gezin op straat zetten, waarop de pater het huis van hem zou kunnen huren. Het heeft heel wat voeten in aarde ge had om den onmensch van zijn voornemen af te brengen. Pater Marras heeft nog interessante mededeelingen gedaan betreffende den oor log tusschen Japan en China. Men moet in Europa er zich voor hoeden te gelooven, dat in Mandsjoerije spoedig weer vrede en rust zullen terugkeeren, in tegendeel de oorlog zal ongetwijfeld wor den voortgezet. OOK CIRCUS GLEICH HEEFT PECH. Vier wagons met dieren ontspoord. Toen gisteren het circus Gleioh van Brussel naar Charleroi wilde vertrekken ontspoorden de laatste vier wagons van het uit 16 wagons bestaande dieren transport. In deze wagons, die grooten- deels vernield werden, bevonden zich paarden, olifanten en buffels. De mate rieel e schade is zeer aanzienlijk. De oor zaak is nog niet bekend. Misdadigheid te New-York. New-York verdringt Chicago als de grootste misdadigersstad van de wereld. De reeds gemelde moord op Vincent Coll heeft duidelijker dan ooit. aldus de „Daily Express", getoond, hoe onmachtig de mo dern toegeruste en uitstekend georganiseer de politie is om de benden betaalde moor denaars uit te roeien. In New-York worden thans de moor den talrijker dan in Chicago en de politie is niet in staat de moordenaars te vatten, of de slachtoffers van hun wraak te be schermen. Coll zelf was vermoedelijk een moorde naar, wat de politie echter niet met bewij zen staven kon. Coll werd dan ook vrijge sproken van de boschuldiging van moord op een kind, dat door het vuur van machine geweren bij een poging tot moord op een mededinger van een bendenleider was neer geveld. C'oll was een geteekende. Er was een prijs van 50.000 dollars op zijn hoofd ge ■teld, doch het scheen onmogelijk, dat de «cherpschutters, die hem beloerden, hem 1175 neer konden leggen. Zes detectives gingen intusschen dag en nacht al zijn gangen na, teneinde voldoende bezwarend materiaal tegen hem te verzamelen om hem in de ge vangenis te krijgen. Op de een of andere wijze was Coll dezer dagen er in geslaagd, zich ongezien uit het hotel, waar hij verbleef, te verwij deren, om op te bellen in een drogisterij. Zijn lijfwacht was bij hem, doch liet hem op het critieke oogenblik in den steek. Op dat moment reed er een auto voor. waarin zich drie mannen bevonden gewapend met machinegeweren, verborgen onder hun lange overjassen; 2 van hun bleven bui ten om iedere interventie van buitenstaan ders te beantwoorden met een regen van kogels, terwijl de derde den winkel binnen sloop om het vonnis aan Coll te voltrek ken. De moordenaar liep voort tot op een af stand van zes voet van de deur der tele fooncel. waar Coll door het glas van de deur een duidelijk doelwit bood. Eerst toen hij zeker was van zijn schoten, stelde hij het machinegeweer in werking, en niet voordat Coll levenloos op den vloer was neergestort, spoedde de moordenaar zich naar den wachtenden auto, welke hierop met groote snelheid wegreed. OLYMPISCHE SPELEN DE OLYMPISCHE WINTER SPELEN TE LAKE PLACID. BOBSLEEWEDSTRIJDEN AFGELAST. LAKE PLACID, 11 Febr. (Reuter Spe cial). Door de zware regenbuien moes ten de bobsleewedstrijden- hedenmorgen worden afgelast. Het weer is warmer ge worden en de vooruitzichten zijn thans niet zoo goed meer voor het verdere ver loop der winterspelen. Een nader bericht meldt, dat heden nacht een hevige dooi intrad. Het heeft den geheelen nacht hevig geregend, doch de gecombineerde wedstrijd skispringen zal hedenmiddag toch plaats hebben. De bemanning van de Belgische vierpersoons bob trok zich zonder opgaaf van reden te rug uit de wedstrijden. Een groote menig te begaf zich door de smeltende sneeuw baggerend naar plaatsen langs de skibaan bestemd voor de toeschouwers. DE SKI-WEDSTRIJDEN. LAKE PLACID. 12 Febr. (Reutor Spe cial). De wedstrijden verspringen skiloo- pers trokken reusachtige belangstelling. Niet minder dan 15000 toeschouwers waren aanwezig. De Noor Andersen spande de kroon en sprong 64 meter in demonstratie Ter gelegenheid van den feestdag der her denking van den geboortedag van Lin coln waren duizende belangstellenden uit New York naar Lake Placid gekomen, ook burgemeester Walker. Groote teleurstelling heerschte er toen de bobsleewedstrijden, die een groote at tractie vormen werden uitgesteld. De snelrijders Shea en Jaffee namen uitnoodigingen aan om do volgende maand mee te rijden te Oslo in de wedstrij den hardrijden. De uitslagen in het kunstrijden dames luiden: Sonja Henie (Noorwegen) 1370 pun ten verplichte figuren. 932 vrije figuren. Fritzi Burger (Oostenrijk) behaalde res pectievelijk 1291 en 875 punten. LAKE PLACID. 12 Febr (Reuter Spe cial). De voorzitter van het internationaal Olympisch Comité, Graf Baillet Latour, sprekend over de incidenten, voorgeval len na de opening der winterspelen, zeide blijde te zijn, dat alles in goede verstand houding geregeld was. Hij wees met nadruk op de uitnoodiging aan de Amerikanen Shea en Jaffee om naar Oslo te komen, welke uitnoodiging zij hebben aangeno men. Dit is een bewijs, zoo zeide Latour, dat de Olympische Spelen goede broeder lijke gevoelens aankweeken tusschen de naties, hetgeen een der bedoelingen is van het Internationaal Olympisch Comité. LAKE PLACID, 12 Febr. (Reuter Spe cial). De eerste zes plaatsingen in de ski sprongen zijn als volgt: (de cijfers geven aantal meiers van beide sprongen aan). De Noor Grottnumsbraaten 5150 M., de Pool Czech 5150 m. de Tsjecoslowaak Siraunek 5051.5 meter, de Amerikaan Monson 5452 meter, de Canadees Nord- moe 5352 meter, de Tsjechoslowaak Bar ton 47.545 M. Het te behalen aantal punten bedraagt 480. De leiders hebben respectievelijk 446, 436.5, 43-4.6, 418.7, 402.3 en 391.1 punten. De andere leidende skispringers zijn de Tsjechoslowaak Cifka, de Canadees Bag- guley, de Canadees Gravel, de Zwitser Kaufmann en de Zwitser Chiogna. WEDSTRIJDEN UITGESTELD. LAKE PLACID, 12 Febr. (Reuter Spe cial). Zware regenbuien en warm weder deden de sneeuw smelten, waardoor deze veranderde in modder. Dientengevolge zijn de viermansbobsleewedstrijden verdaagd tot Zaterdag of waarschijnlijk Zondag. Gis teravond laat hield de regen op, doch niets wijst op nieuwe koude, welke zoozeer noo- dig is. Allen verklaren eenstemmig, dat de Olympische Spelen onder geen slechtere weersgesteldheid hadden kunnen plaats hebben, waardoor het gering aantal toe schouwers verklaard wordt. DE WEDSTRIJD HOLLAND—BELGIE. Van der Meulen en Adam verhinderd mede te spelen. Naar wij thans officieel vernemen, is Van der Meulen verhinderd om a.s. Zon dag als doelverdediger onzer nationale ploeg op te treden in den wedstrijd tegen België. Hij zal vervangen worden door Odijk (Hollandiaan). Als reserve-keeper is nu aangewezen Van der Male (Feijenoord). Eveneens is Adam wegens een Zondag in Zwitserland opgeloopen blessure, ver hinderd uit te komen. Hij zal vervangen worden door Van der Broek van P. S. V. uit Eindhoven. De kans bestaat, dat in het Belgische elftal, dat Zondag tegen Nederland speelt, Voorhoof, die last van zijn knie heeft, ver vangen zal moeten worden. Als het Zondag vriest. Het Stadion is op het oogenblik in beste conditie. De harde kantjes worden eraf gehaald en al vriest het Zondag nog zoo hard, de wedstrijd gaat in ieder geval door. Maatregelen worden genomen, dat ook bij de te verwachten strenge vorst het veld bespeelbaar zal zijn. LEIDSCHE VOETBALBOND. Wedstrijden afgelast. De voor morgen en Zondag vastgestelde competitie-wedstrijden van den Leidschen Voetbalbond zijn uitgesteld. SKISPRINGEN. Academische wereldkampioenschappen. Gisteren zijn te Grindelwald begonnen de achtste academische skiwereldkampioen schappen. Er zijn meer dan honderd deel nemers. waarbij vooral Zwitserland, Italië en Oostenrijk met sterke krachten uitko men. Helaas zijn twee van de favorieten voor het nummer skispringen, onze land genoot Loopuyt en de Noord Kylland, in verband met de reeds gemelde Zondag op geloopen kwetsuren bij een springwedstrijd ie Villars niet in staat aan dezen wed strijd deel te nemen. Het is vooral jam mer voor Loopuyt, die dne jaar geleden te Mürran het wereldkampioenschap sprin gen had veroverd en een uitstekende kans had dit jaar dit nogmaals te winnen. Loopuyt heeft naar het blad Sport nader meldt inwendige kneuzingen opgeloopen in de buurt van de m; SCHAATSENRIJDEN Nationale wedstrijden. De Koninklijke Nederlandsc-he Schaat- senrijdersbond heeft de volgende wedstrij den uitgeschreven: een nationalen wed strijd voor amateurs in het hardrijden. Af standen: 500, 1500 en 5000 meter, op Zater dag 13 Februari op de baan van de Alk- maarsche IJsclub te Alkmaar. Aanvang 11 uur. Voorts een nationalen wedstrijd voor amateurs om het Provinciaal Kampioen schap hardrijden voor de provincie Gro ningen. Afstanden: 500, 1500 en 5000 meter op Zondag 14 Februari op de banen der IJsclub te Stadskanaal. Aanvang 11 uur. WATERPOLO Z. I. A. N. II—L. Z. C. II 2—1. Voor de 2de klasse der wintercompeti tie kwamen de reserves van Z. I. A. N. en L. Z. C. tegen elkaar. De strijd was over het geheel genomen zeer spannend door het betrekkelijk gering krachtsverschil. Met de rust was de stand gelijk, terwijl Z J. A. N. II na de hervatting onder j groote spanning de winnende goal j scoorde. WIELRENNEN DE 27STE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. 12 koppels aan den start, waar onder 3 Neder anders. Charlier- Deneef winnaars? De Zesdaagsche wielerwedstrijden in Duitschland volgen elkaar direct op. Van avond vangt er al weer een aan en zes da gen en zes nachten zullen de wielen weer over de baan rennen. Het Sportpaleis te Berlijn is thans aan de beurt, waar de 27ste Berlijnsche Zesdaagsche wordt gehouden. De bezetting in de Zesdaagschen van den laatsten tijd laat niets te wenschen over, ondanks het feit, dat eenige goede Europee- sche renners den Oceaan zijn overgestoken om in Amerika meer te „verdienen" dan in Europa. De directies der banen doen alle moge lijke moeite zoo sterk mogelijke koppels te vormen, hoe meer strijd, hoe grooter de spanning, des te meer publiek, hetgeen weer geld in het laatje brengt. Een middel om zoo sterk mogelijke koppels te krijgen is het contracteeren der winnaars van de Zesdaagsche wielerwedstrijden d'« in dit seizoen reeds werden verreden, b.v. die van Dortmund n Frankfurt am Main. 13 koppe.s zullen Vrijdagavond 10 uur den langen weg aanvangen. Het zijn: Piet en Jan van Kempen, Nederland; CharlierDeneef, België; SchönGobel. Duitsch'and; KrollMaidorn. Duitschland; Siegel—Thierbach, Duitschland EhmerO. Nickel, Duitschland; DinaleMiethe, Ttalië Duitschland; G. Deb*etsJ. van Hevel, België; Broccardo—Tietz, Frankrijk— Duitschland; RauschHuertgen, Duitsch land; Preuss—Rieger, Duitschland; Funda Maczinsky, Duitsch'and Duelberg Braspenning, D,,:tc"MondNederland. Welk koppel heeft de beste kansen? EhmerNickel is het zwakste koppel van de 13. Schön rijdt thans in plaats van met Tietz, met wien hij de Zesdaagsche van Frankruft won, met Göbel. en men kan er direct aan toevoegen, dat dit koppel nog sterker is te achten. Charlier—Dencef zijn steeds bij de sterkste koppels in al'.e Zes daagsche wielerwedstrijden; zul en zij thans eens een overwinning behalen 1 Broceardo Tietz rijn de winnaars van de 26ste Berlijn sche Zesdaagsche, daarom heeft men den Franschman met den Duitscher laten rijden. RauschHuertgen zijn als altijd sterke con currenten, terwijl de Nederlanders Gebr. van Kempen voor een verrassing zorg kun nen dragen. Het hanst hier gehee! van den vorm van Jan van Kempen af. De derde Nederlander, Braspenning, rijdt ditmaal met Due.berg, die weer van Amerika is te ruggekeerd. De Duitscher was al gewend geraakt op de lichte Amerikaansche ba- en, het is de vraag of hij op de zwaardere Duitsche banen even goede prestaties kan rerrichten als dat het geval was aan gene zijde van den Oceaan. Zondag j.l. won het koppel Charlier—Deneef den drieuurkop- pelwedstrijd. Wel'ieht is dat een aanwijzi- ging in do richtine.dat de Belgen nu eens een groot kans hebben op een zege. De 27ste Berlijnsche Zesdaagsche zal weer vol verrassingen blijken te zijn, wie winnaars zullen worden zal wel tot den laatsten dag een open vraag b'.ijven. DE ZESDAAGSCHE TE CHICAGO. Na 81 uur luidde de stand van den zes daagsche te Chicago: 1. HoranMac Namara 166 p. 2410.5 km. 2. RitterJ. Walthour 121 p.. Op een ronde 3. AudyPeden 134 p.; 4. GrimmB. Wal thour 82 p.; 5. LetourneurGrimbretière 73 p. Op drie ronden: 6. Pijnenburg—Van- nevele 86 punten; op vier ronden: 7. Hill Stockholm 107 punten; 8. SpencerGior- getti 92 punten; 9. Kroshel—Schenk S6 p. Öp vijf ronden: 10. BullaWals 173 pun ten; 11. DelilleRodack 155 p. In den loop van den dag hebben DevittaSchen- nau opgegeven. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd D. O. S. I P. van Cleef I voor de comp. L. B. B. afd. 1 luidt: B. Tegelaar (P.v.Cl.) 200 30 33 6.66 A. Verstraaten (D.O.S.) 159 '29 19 5.48 G. M. Tegelaar 200 32 34 6.25 N.N. 136 31 17 4.38 W. F. K. 150 33 17 4.54 P. Horree 111 32 19 3.46 A. L. v. Iterson 84 32 16 2.62 A. J. Offenberg 150 32 23 4.68 P. v. Cleef 2 en D. O. S. 0 puniox». De tin slag van den wedstrijd S. D. O. II de Krans I voor de comp. L. B. B. 2e afd. luidt: B. Montfoort (de Kr.) 110 36 19 3.30 lï. Kantebeen (S.D.O.) 125 36 19 3.47 J Zaalberg 125 42 20 2.97 J Slimmers 108 41. 14 2.63 J. Ouwerkerk 125 57 8 2.19 N.N. 105 56 14 1.87 N.N. res. 95 55 14 1.72 A. J. Kantebeen 125 55 10 2.27 S. D. O. 1 en de Krans 1 punt. De uitslag van den wedstrijd S. D. O. 4 D. O. S. 4 voor de comp. L. B. B. 5e kl. luidt; N.N. (D.O.S. 55 22 10 2.50 W. Hanselaar (S.D.O.) 60 22 11 2.72 P. Kasteelen 60 29 8 2.06 N.N 44 28 7 1.54 N.N. N.N., res. G. Nas 60 49 7 1.22 J. v. Wijk, res. 54 48 5 1.12 D. O. S. 2 en S. D. O. 0 punten. DE D0-X IN APRIL NAAR EUROPA TERUG. De Duitsche Dornier-vliegboot DO-X, die nog steeds te New York ligt, zal in April naar Duitschland terugkeeren. Te St. Johns op New Foundland en op de Azoren zal de vliegboot haar brandstoffen- voorraad aanvullen. 60 32 8 1.87 41 31 7 1.32 VEREENIGING VOOR CULTUREELE FILMS. Door de vorig jaar opgerichte Vereeni- ging voor Cultureele Films werd gister avond in café-restaurant „Zomerzorg' al hier, een propaganda-avond gehouden, welke was voorbereid door een commissie van voorbereiding, waarin zitting hadden de heeren mr. A. F. L. M. Tepe, wethouder van Onderwijs en A. P. A. Eskens, hoofd inspecteur van palitie alhier, benevens de hier ter stede nog steeds bestaande com missie van toezicht op de bioscopen. De voorzitter dezer commisie, dr. P. C. van Arkel, deelde in een inleidend woord mede, dat de heer Eskens, mede-lid der commissie, reeds eerder een verzoek ge daan had de Vereeniging voor Cultureele Films in Nederland te vragen hier ter stede propaganda te maken, omdat hier mede een groot belang gemoeid was. Na dank te hebben gebracht aan den heer Batenburg voor het beschikbaar stel len der zaal. gaf spr. bet woord aan den heer D. van Staveren, voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring en voorzitter van het hoofdbestuur der Cultuurfilmcentrale. Deze heeft heel in den breede het stre ven en het doel en de beteekenis van de cultureele film en de vereeniging uiteen gezet. Spr. begon te verklaren, dat er nog steeds heel wat verschillende begrippen bestaan ten aanzien van de beteekenis van film en bioscoop. Het meerendeel der opinies zwenkt tusschen een voortdurend geschimp en een voortdurend ophemelen der film. De waarheid zal ook hier wel weer in het midden liggen en we moeten bij bet be schouwen de bioscoop als geheel nomen. Spr. onderscheidt twee categorieën films de amusementsfilm en de opvoedende of cultureele film. De waarde van de amu sementsfilm is meestal helaas gering of negatief. Er zit heel veel leelijks in, heel veel prikkeling, een speculeeron op de ge voelens der minder ontwikkelden of van blasé, domme léegloopers. Wanneer de fouten, die er in zitten, er niet in gemaakt zijn in de fabrieken, dan worden ze er in gemaakt door de Nederlandsche tekstbij voeging of de synchronisatie. Dat de bioscoop niet alleen opvoedkun dige films kan brengen is genoegzaam be kend. Dat ligt niet alleen aan de bioscoop, dat ligt voornamelijk aan het publiek. Maar daarnaast staat toch ook, dat som mige films heelemaal worden bedorven door de domme reclame, welke er voor ge maakt wordt. Op velerlei manier is de film naar bene den gehaald, waardoor meerdere maatre gelen noodzakelijk zijn geworden. De bios coopdirecties zijn hieraan mede en voorna melijk schuldig. Cver de bioscoopbezoekers zegt spr., dat degenen, die zich trouwe bezoekers noemen, geacht kunnen worden op hetzelf de peil te staan als de bioscoop zelf. Ver keerd is het ten eenen male kinderen naar de bioscoop te laten gaan. Kinderen moe ten überhaupt niet zien wat voor groote menschen bestemd is. Hierna wijst spr. op de paedagogische waarde van verschillende films, als Shack- leton. Niemandsland. Kameradschaft, Jeanne d'Arc, Taboe enz. Dat de film kunst het nog niet verder gebracht heeft ligt in het feit. dat zij nog betrekkelijk jong is. In 1395 werd de eerste film te Parijs gedraaid en wijl in de eerste jaren voorna melijk de kermisgasten er zich opwierpen, werd er niet veel aandacht aan geschon ken. Nu gaat de film zich echter ontwik kelen, maar we zijn er nog lang niet," om dat nog teveel hoogstaande, ontwikkeld*» menschen zioh van de film afzijdig houden. Men moet ook hier, evenals trouwens bij alle andere dingen, tegenover het kwade het goede weten te brengen. Eerst dan is ej kans op verbetering. Spr. laakt dan de houding der overheid, welke door de goede films nog niets of zoo goed als niets he'eft gedaan. Ware dit alles niet het geval, dan zou het er heel anders gaan uitzien. De keuring van films acht spr. helaas noodig, lo. voor de jeugdbescherming, 2o. ook voor volwassenen, omdat er altijd din gen zijn. die niet in het openbaar kunnen vertoond worden. Spr. analyseert hierna tot bijna in het oneindige de beteekenis van do cultureele film, als stond hij voor een schoolklas en als had hij niet te doen met menschen, die toch voor het grootste gedeelte be stonden uit voorstanders van de cultu reele film. Daarna gaf hij nog een uiteen zetting van het doel en de beteekenis van de Vereeniging voor Cultureele Films en de wijze waarop zij haar doel tracht te be reiken. Zij wil niets anders zijn dan een centrum waarin alle menschen. die iets in deze richting willen doen, kunnen samenwer- ken. Zoo zullen b v. cultureele films alleen te verkrijgen zijn via de Vereeniging. Spr. vond hierbii no? gelegenheid er op te wijzen, dat er dikwijls maar al te veel geld verknoeid wordt aan cultuurfilms, die ook in den tegenwoordigen tijd beter kon- den zijn uiteevoerd. In dit verband noem- j de sur. de K.R.O.- en de N. C. R. V.-films, I waarbij hij o.i. wel een te eenzijdig stand- 1 punt innam. Deze films toch moeten de propaganda niet enkel en alleen zoeken in kunst, (die door velen niet begreuen wordt) maar tevens in oogenschijnlijk onbe duidende bijzonderheden. Toegegeven ech ter (en geen enkel onbevooroordeelde zal zulks ontkennen) dat deze films niet in alle opzichten aan hun doel beantwoorden, dan was bet hier toch niet de plaats, om spe ciaal op deze films te wijzen Na de uiteenzetting werden enkele films vertoond. Allereerst een prachtige micros copische opname van den heer Mol uit Haarlem uit het dieren- en plantenleven, daarna een Mullens-film uit Indië over 't karakterleven, welke films werden ge draaid door den heer van Remundt. Daarna vertoonde de heer H. A. Boekraad nog een smalfilm van Pathé Rural, welke even eens bijzonder geslaagde opnamen uit het vogelleven op het doek bracht. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Propaganda-avond Bond van Chr. Polit«e- arr.btenaren. In de Graanbeurs heeft gisteravond de afdeeling „Leiden en Omstreken" van den Bond van Christelijke politie-ambtenaren in Nederland een propaganda-avond gehou den onder leiding van den heer A. Ver- braeck. In deze vergadering werd het woord gevoerd door ds. D. Kuilman, Ned. Herv. predikant alhier en door den bonds voorzitter, den heer Reeder uit Rotterdam, die beiden wezen op de plicht van de pro- teslantsch-christelijke politiemannen om zich m den Christelijken Bond te organ i- seeren en zoo ook in bet maatschappelijk leven aan Christus gehoorzaam te zijn. Do avond, die uitnemend geslaagd is, werd opgeluisterd door de mond-accordeon- vereeniging „Kunst en Genot", door decla matie van den heer H. Lambooy H.Pzn. en door zang van mej. Greta Versteeg aan de piano begeleid door mej. v. d. Veen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6