WAALS VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HAARLEMHIERSTR. 130-136 3 Steeds zuBt U bij WAALS beten en voordeeliger koopen. Ziehier eenige voorbeelden Dames Pyama van fijne gekleurde madapolan, zeer mooi model 1.95 Kinder Pyama's van prima waschecht gekleurd shirting, ruime goedpassende mod. 0.95 Linn. Dam. Japonschort verschillende wasch- en lichtechte stoffen, zeer practisch model 0.921/9 Heeren Overhemden van prima Engelsche per- cal, met extra boord, zeer bijzondere aanbied. 0,89 Overalls in khaki en blauw, bijz. sterke stof, prnctisch en gemakkei jjk model 2.35 Partij Wafelbaddoeken maat 60'120 cM., pracht- doeken, speciaalprijs 0.35 De Kamer keurt de motie-Vander Waar den goed met 71 stemmen tegen 1 stem, die van den heef Weitkamp (bij vergis sing). De voorzitter wil nu de motie-Co- lijn in stemming brengen, maar de heer W ij n k o o p (communist) stelt voor, dat de Kamer het eerste zal stemmen over zyn motie, die van verdere strekking is. De Kamer verwerpt dit voorstel-Wijn- koop met 40 tegen 33 stemmen. De motie-Coüjn wordt aangenomen met 70 stemmen tegen 1 stem, die van den heer Wijnkoop. (De heer De Visser heeft bij ver gissing voorgestemd). De motie-Wijnkoop wordt verworpen met 44 tegen 30 stemmen. Voor: s.d.j v.d.; communisten en de heer Floris Voe. Te 5.4*0 uur wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 1.30 uur. DE NIEUWE DRANKWET. Inwerkingtreding 1 April. In Staatsblad no. 24 is thans afgekon digd een Kon. Besluit, waarbij is bepaald, dat de wet van 26 November 1931, houden de bepalingen tot regeling van den klein handel in alcoholhoudende dranken in wer king treedt met ingang van 1 April a.s. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Bespreking tusschen de partijen te Amsterdam. Te Amsterdam is gisteren een vergade ring gehouden van de besturen der Enscbe- desche en Twentsch-Gelderscbe Fabrikan- ten-Vereenigingen met de besturen van het N. V. V., het R.-K. Werklieden Verbond en Chr. Nationaal Vakverbond, ter bespre king van het conflict in de textielindustrie. De besturen waren tot deze bespreking uit genoodigd door den burgemeester van En schede, den heer Edo J. Bergsma. De besprekingen werden niet ten einde gebracht. Zij zullen nog worden voortge zet. DE ONVERKOOPBARE GROENTEN. Wat moet er mee gebeuren? Minister Ruys acht distributie aan werkloozen onmogelijk. Op de vragen van den heer Drop betref fende het nemen van maatregelen tegen de vernietiging van tuinbouwproducten, heeft minister Ruys de Beerenbrouck het volgende geantwoord: De practijk van jaren leert, dat aan de veilingen wordt weggeworpen wat niet meer voor consumptie geschikt is. Dezt grens was den laatsten tijd echter merk baar overschreden, omdat minder gekocht werd. Hierdoor ontstond een stagnatie in den afzet, waarvan de gevolgen voor de verschillende producten verschillende zijn. De meer duurzame producten, zooals sluit- kool, uien en grove peen, zijn zelden onver koopbaar, daar zij, zonder dat hun kwa liteit als consumptie-artikel wordt ge schaad kunnen worden opgelegd en be waard tot den dag, dat de prijzen beter zijn, in tegenstelling met die soorten van groenten, welke spoedig aan bederf onder hevig zijn, zooals spinazie en sla. Ten aanzien van de vraag of, zoo ja, in hoeverre en op welke wijze het mogelijk is. de onverkoojbare gedeelten van den tuinbouwoogst op te vangen en aan de ge zinnen der werkloozen uit te deelen, die uitkeeringen ontvangen of krachtens cri sisregelingen worden gesteund, wees het ingestelde onderzoek uit, dat daaraan on overkomelijke bezwaren verbonden zijn. Ten eerste is te voren nooit met eenige ze kerheid te zeggen, wanneer groenten op de. veilingen onverkoopbaar zullen zijn en hoe groot dat overschot azl zijn. Boven dien bedreigt een zoodanige distributie in het algemeen de belangen der kleine ven ters en winkeliers. Ten slotte moet reke ning worden gehouden met den eisch der psychologie, dot slechts groenten van eer st© kwalit©it voor deze wijze van distribu tie in aanmerking kunnen komen 't is ech ter juist deze soort groente, welke op de laatste plaats onverkoobaar blijkt te zijn. GESUBSIDIEERDE PROEFTUIN. En de vrije handel. Op de vragen van den beer Van Rap- pard in verband met een door den proef tuin te Aalsmeer bij advertentie gedane aanbieding van rozenstruiken: Is het den minister bekend, dat in De Nieuwe Courant, nieuws- en advertentie blad voor West-Friesland, van Woensdag 13 Januari 1932 een advertentie voor kwam, waarin werden aangeboden ro zenstruiken, voor perk gesnoeid, 20 stuks 1.25, 50 stuks 2.50 en 100 stuks 4.50 (gewone prijs circa 20 per 100 stuks) en dat deze aanbieding is uitgegaan van den Proeftuin t© Aalsmeer, die door Rijk, pro vincie en gemeente wordt gesubsidieerd Is de minister niet van meening, dat een gesubsidieerde preoftuin het gebied van den aprticuliercn handel volstrekt niet mag betreden en zich moet onthouden van zulk ©en moordende concurrentie? Is de minister bereid t© bevorderen, dat aan dezen wantoestand ton spoedigst© ©en einde komt? heeft de minister van binnenlandsche zoken landbouw geantwoord: Het was ondergeteekende niet bekend, dat vanwege het bestuur van den proeftuin te Aalsmeer een advertentie, als hiervoor bedoeld, was geplaatst. Hij heeft bij den directeur van dien tuin inlichtingen doen inwinnen, waarbij is gebleken, dat het in deze advertentie aangebodene betrekking had op rozenstruiken, welke voor gewone handelsdoeleinden niet gebruikt kunnen worden. Zij hadden n.l. gediend voor de snijbloementeelt onder glas, doch bezaten als zoodanig geen waarde meer; als perk roos zijn zij nog bruikbaar. De prijs, waar voor dergelijke struiken thans t© Aalsmeer worden verkocht, is nog lager dan die, welke in de advertentie is genoemd. Veel resultaat heeft bedoelde advertentie niet opgeleverd; er zijn slechts drie bestellin gen ingekomen, voor een toaal bedrag van 3.75. Hoewel hier dus, naar de mooning van ondergeteekende, van een wantoestand be zwaarlijk sprake kan zijn, en ook de proef tuinen hun producten moeten kunnen t© gelde maken, is hij toch in het algemeen van oordeel, dat het voor dergelijke instel lingen aanbeveling verdient zich zooveel mogelijk te onthouden van handelingen, waaraan de particuliere handel te recht aanstoot zou kunnen nemen. Dit is den directeur van bedoelden tuin medegedeeld en deze heeft reeds toegezegd te zulleu afzien van een verdere plaasting van ad vertenties als hier bedoeld. NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Protest tegon de regeling tot distributie van zwavelzure ammoniak. In een gistermiddag te Utrecht gehou den vergadering van de Vereeniging van fabrikanten van en handelaars in kunst meststoffen en voederstoffen is de vol gende motie aangenomen, die ter kennis van het Nationaal Crisis-Comité is ge bracht: De vergadering enz. acht de getroffen regeling van de distributie van zwavelzu ren ammoniak ondoelmatig en verwacht daarvan allerlei misbruiken. Zij protesteert tegen het passeeren van den handel. Zij is bereid tot samenwerking en verzoekt een bespreking tot overleg om de hulp te orga- niseeren met medewerking van de tot nu toe gebruikelijke organen. Zij wijst het Crisis-Comité op de mogelijke noodlottige gevolgen van de thans toegepaste methode. De vergadering werd bijgewoond door den heer Voute, als vertegenwoordiger van de Utrechtsche Kamer van Koophandel. VERKOOP VAN SIGAREN BENEDEN BANDEROLLEPRIJS. Een adres aan den minister. Naar het „Centr." verneemt, heeft de Ned. R. K. Vereeniging van öigajenfabij kanten tot den minister van Justitie een uitvoerig request gericht, houdende ver zoek om invoering van een verbod van ver koop van sigaren beneden den banderolle- prijs. HEERENKLEEDINGBEDRIJF. Dreigend conflict. In de Woensdagmiddag j.l. gehouden conferentie tusschen de besturen der twee werkgeversorganuisaties in het maat- an nex confectiebedrijf en het maatbedrijf en de vertegenwoordigers der vakbonden in de kleedingindustrie, is geen overeen stemming bereikt. De dagelijksche bestu ren der verbonden verklaarden zich niet bereid de voorstellen der werkgevers o.a. inhoudende een verlaging van het uurloon met 5 cent en een voor de kleermakers in de maatzaken ongunstiger toepassing dei tarieven, bij de kleermakers t© verdedi gen. De werkgeversorganisaties hebben beslo ten, de kleermakers nog deze week te ont slaan met ingang van Zaterdag 20 Febr. a.s. Zij zullen echter de kleermakers in de gelegenheid stellen, in de volgende week op nieuwe arbeidsvoorwaarden aangeno men te worden. De hoofdbesturen der vakbonden hebben den kleermakers gewaarschuwd, dat zij zonder toestemming der vakbonden geen gewijzigde arbeidsvoorwaarden mogen aanvaarden. Zaterdag en Zondag vergaderen de ver schillende hoofdbesturen der vakbonden, terwijl Maandag a.s. de dagelijksche bestu ren bijeenkomen, voor het treffen van maatregelen en om na te gaan, of verdere besprekingen met de werkgeversorganisa ties mogelijk zijn. Internationale rozenwedstrijd te Rome. De gouverneur van Rome heeft een wed strijd uitgeschreven voor een nieuwe, fraaie variëteit roos en heeft alle bloemenkwee- kers der wereld uitgenoodigd, daaraan deel te nemen. De stad Rome bezit zelf in het Parco Appia 2000 rozenstruiken, ieder van een andere variëteit. Behalve Italiaansche deskundigen maken ook vertegenwoordigers van vereenigingen van rozenkweekers uit Frankrijk, Duitsch- land, Engeland, Luxemburg, Nederland en Amerika deel uit van het comité. De wedstrijd zal om de twee jaar plaats hebben, te beginnen met 1932. Vóór 28 Fe bruari 1932 moeten de deelnemers vijf strui ken van iedere mededingende soort inge zonden hebben, die tot November van het volgende jaar gehouden worden, om de jury gelegenheid te geven, ze gedurende twee jaar te bestudeeren. Boerendemonstratie in Den Haag. Gisteren was op Houtrust te den Haag door het Nationaal Boeren Crisis Comité ©en demonstratie georganiseerd teneinde in massa op te komen voor de nood.ijdende landbouwers. Deze meeting heeft evenwel bij lange na niet den omvang gehad, dien de organisaties zich daarvan hadden voor gesteld. Toen te 12 uur de voorzitter vn het co mité, de heer A. Fikse, uit Achteveld (bij Barneve'.d) de meeting opende, was nog slechts een 500-tal demonstranten aanwezig. De heer Fikse schetste den nood van de Nederlandsche boeren en tuinders en riep in het bijzonder den heer Braat een welkom toe. Terwijl spr. het woord voerde groeide het aantal belangstellenden tot eenige duizen den aan. De heer Fikse las aan het slot van zijn rede het adres voor, dat een deputatie gis termiddag aan den minister zou aanbieden. Daarop werd door de versterkingsinstal latie het Wilhelmus ten gehoore gebracht, dat door allen luide werd meegezongen. Voorts werd besloten tot verzending van een telegram aan de Konigin, waarin wordt betuigd, dat noch socialistische, noch com- munstische bewegingen, noch ook de crisis, de trouw der Nederlandsche boeren aan Haar gezag zullen doen verzwakken. Hierop voerde de heer Braat het woord. Spr. betoogde o.m., dat de landbouwers hun eigen afgevaardigden in het parlement moeten hebben, waarin thans veel te veel advocaten, dominee's en onderwijzers zit ting hebben. Allerlei sociale lasten worden den boerenstand opge.egd en wij gaan, zei- de spr. zóó het communisme tegemoet, dat voor den landbouw funest zal zijn. De heer Verheul uit Maartensdijk was de volgende spreker. Deze gaf eveneens een exposé van den noodtoestand en deed een beroep op H. M. de Koningin. De heer yan Herwaarden, uit Utrecht, hoofdbestuurslid van den Bond van veehan- de'aren, was de laatste spreker. Ook hij schetste den grooten nood der boeren. De regeering, zeide spr., grijpe nu in voor het te laat is. De deelnemers gingen hierna op straat demonstreeren. Teruggekomen op Houtrust werden de boeren door eenige heeren toegesproken. Tegen half vier arriveerde de deputatie, die naar het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geweest was. Namens haar heeft de voorzitter, de heer Fikse, ver slag uitgebracht. Hij zeide. dat bij afwezig heid van den «minister de deputatie ontvan gen was door den secretaris-generaal, mr. dr. Frederiks. Aan het slot van de boerenvergadering óp Houtrust heeft de voorzitter, de heer Fikse, medegedeeld, dat het de bedoeling is in de verschillende provincies afdeelin- gen van het Nat. Boeren Crisis-Comité op te richten en te streven naar de oprichting van een po'itieke nationale boerenpartij. Nadat de voorzitter de vergadering ge sloten had, beklom de fascist Baars het po dium en riep: Indien er ooit een revolutie komt, dan zal het geen roode, maar een zwarte revolutie zijn. Leger-promotie. Naar de ..Avondpost" verneemt, heeft de commandant van het Veldleger, com mandant van de Vesting Holland luitenant generaal E. F. Insinger, gouverneur der Residentie, het voornemen tegen 1 Mei a.s. ontslag uit den dienst te verzoeken. De heer Insinger zal dan een diensttijd van 42 jaar als officier achter den rug hebben. Zijn tegenwoordige functie vervult hij sinds 1 Januari 1929. Hij is 62 jaar oud. Het blad verneemt, dat tot commandant van het veld leger zal worden benoemd generaal-majoor jhr. W. Roëll, comman dant der eerste divisie. De heer Roëll is officier sinds 4 October 1895, dus gedurende 37 jaar. Hij is 59 jaar. Tenslotte verneemt het blad, dat tegen 1 Mei a.s. nog verschillende andere be langrijke mutaties in het leger te waohteu zijn. Groote order voor Werkspoor te Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft „Werkspoor" te Amsterdam van de Nederlandsche Spoorwegen opdracht gekregen tot den bouw van de overspanningen over het zo- merbed van de Waal bij Zaltbommel. Met de uitvoering van dit groote werk zal een bedrag van 633.000 gemoeid zijn. LETTEREN EN KUNST HULDIGING VAN EDUARD VERKADE Men meldt uit Amsterdam aan het „Vad.": Gisteravond is Verkade ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in 't Rika Hop per-theater luisterrijk gehuldigd na afloop der eerste voorstelling van het tooneel- spel: H. van Alfred Savoi dat gelegen heid te over bood, den jubileerenden ac teur en regisseur in de veelzijdigheid van zijn talent in beide kwaliteiten te bewon deren. Aan deze bewondering werd door de luide toejuichingen der toeschouwer» die geen hoekje van het theater onbezet hadden gelaten, uiting gegeven, even warm als dit geschiedde in de toespraken, waar mede Verkade werd gehuldigd door dr. F. M. Wibaufc; den heer E. Boekman, wet houder van de Kunst; dr. Tjebbo Fran ken, voorzitter van het Ned. Tooneelkuo- sten&arsvereenigingAlbert van Dalsum Jacqques van Hoven en vele andere spre kers. Op stuk en huldiging komen wij nader terug. KERKNIEUWS DE TOESTAND VAN MGR. SCHI0PPA. In den toestand van Mgr. Sohioppa, Pau selijk Internuntius, is nog geen verbete ring ingetreden; de patiënt heeft een rus- tigen nacht gehad. Mgr. Kaldewey, auditeur der Pauselijke Nuntiatuur te Boedapest, is te Den Haag aangekomen, om Zijne Excellentie Mgr. L. Schioppa tijdens diens ziekte bij de werkzaamheden op de Internuntiatuur be hulpzaam te zijn. BROEDER JULIANUS, f In het Instituut St. Marie te Huijbergen overleed op Aschwoensdag de eerw. Br. Julianus in de wereld M. v. Baal. De overledene werd 13 Oct. 1864 te Princen- hage geboren en trad Sept. 1886 in de Congregatie. Van Aug. 1900 tot 8 Sept. 1909 was hij algemeen Overste. Onder zijn be stuur heeft de Congregatie zich aanzien lijk uitgebreid. Hij was de stichter der kweekschool te Bergen op Zoom, het St. Wil!ibrordu8 Gesticht te Breda werd opge richt en een nieuwe school geopend te Hulst. Van 19091913 werd hij Overste te Hulst. De laatste jaren was hij sukkelend Steeds echter behield hij zijn opgewekt heid en stichtte allen door z'n groot ge duld en innige godsvrucht. Moge God hem reeds het loon geschon ken hebben voor zijn voorbeeldig en wel besteed leven. RECHTZAKEN HAAGSCHË RECHTBANK. De gebroeders L. en P. G. te K a fc w ij k a. Z e e stonden terecht wegens mishande ling van zekeron van D., in de Voorstraat aldaar. Naar zij beweerdro zou van D. een kleinen jongen hebben afgedroogd waarop zij hem hebben uitgenoodigd met hem te beginnen. L. G. gaf daarop v. D. een vuist slag in het gezicht waardoor de getroffene eenige tanden verloor. Daar de getuigenverklaringen geenszins overeenstemden met de lezing van beide verdachten, nam het O. M. de eerste als juist aan. Eisch voor beiden ƒ10 boete; vonnis 7 gulden of 7 dagen. Bovendien moet verdachte L. G. aan v. D. de kosten van een gebit, zijnde 18 vergoeden. De chauffeur H. J. N. te Hazers- w o u d e heeft zekeren K. aldaar bedreigd met mishandeling en eenige dagen later heeft hij aan dit voornemen uitvoering ge geven toen hij K. in Boskoop ontmoette en hem met een ijzer mishandelde. Getuigen hadden gehoord dat verdachte bedreigingen als „ik maak je koud" tegen K. heeft geuit. N., beweerde door getuige gesard te zijn en hij had zijn broer meege bracht om te getuigen, doch deze zag, na door den politierechter op het gewicht van den eed te zijn gewezen, van zijn voorne men om te getuigen af. Het O.M. vorderde met het oog bp de antecedenten van N., die als vechtlustig bekend staat. 50 gulden boe ten en bovendien als waarschuwing een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met 8 jaar proeftijd. De politierechter was het met dezen eisch eens. Verdachte echter niet en tee- k.ende hooger beroep aan. STADSNIEUWS OPROEP TOT DE INGEZETENEN VAN LEIDEN EN OMSTREKEN. In verband met het zoo plotseling in treden der strenge koude ziet de Stichting „Hot Leidsche Brokkenhuis" zich genood zaakt wederom een beroep te doen op uw a'Jer vrijgevigheid. Onze voorraden boven- en onderkleeding, zoowel voor mannen, vrouwen als kinderen, zijn zoozeer gedund, dat wij weldra de talrijke aanvragers zullen moeten teleur stellen. Dat er voortdurend gebrek is aan bed den en beddegoed, vooral dekens en la kens, zal u voorzeker bekend zijn. Zij, die goederen willen afstaan, gelie ven zulks op te geven aan Mevr. J. Man- ders, Oegstgeesterlaan 12, telefoon 292, de welke voor het afhalen der goederen zaJ zorg dragen. Voor het Bestuur: Mr. P. A. VAN TOORENBURG, Voorzitter. J. W. CAHEN, Secretaris. Witte Singel 50. Ondergeteekende, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Leiden, overtuigd zijn de van de zoo nuttige werking der Stioh- AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vinoentiu» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. Vrijdag. „De Despoot" Jubileum Louis de Vries. Schouwburg 8.15 uur. Dinsdag. „Helene", Nederl. Tooneel, 5e abonnementsvoorstelling, Schouw burg, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 8 tot en met Zondag 14 Febr. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. ting „Het Leidsche Brokkenhuis" beveelt 1 dezen oproep volgaarne aan en vertrouwt, dat een ieder zich heden nog zal melden en niet zal uitstellen tot morgen, daar spoedige hulp ten zeerste gewensoht is. Mr. A. J. ROMIJN. ZWEI MENSCHEN. Het verhaal van een Priesterroeping. De groote Duitsche film „Zwei Menschen" die eenigen tijd geleden in ons land werd uitgebracht gaat deze week in het Trianon- th eater. Deze film is een film van beteekenis om de zoo piëteitvolle wijze, waarop de fijne, geestelijke inhoud van deze film is bewerkt. Zij speelt in het Tiroolsche hooggebergte en in Rome, de eeuwige stad. In een oud kasteel hoog in de bergen leeft Rochus (Gustav Fröhlich) een zoon van verarmde adellijke ouders. De jonge Ti- roler is een kind van zijn land, die zijn da gen doorbrengt in de bergen, droomend in de schoone natuur, jagend of genietend van de wintersport. Rochus is de beste jager en de beste ski-looper, hij denkt niet aan de toekomst. Maar het is de wensch zijner vrome moeder, dat hij priester zal worden en a's zijn vader hem dien wensch kenbaar maakt, wijst hij dien af. Bij het meisje, dat hij bemint, Judith, de jonge eigenares van Platterhof (Char lotte Süsa) zoekt hij troost en hij trekt met haar zijn geliefde bergen in. Dan komt er een geweldige overstroo ming die in prachtige natuuropnamen wordt vertoond. Steeds sneller en geweldiger stroomt het water van de bergen af en plot seling komen Rochus en Judith in gevaar te verkeeren. Niemand kan hen redden. Op een ontworteld stuk grond worden zij door den woesten stroom meegesleurd. Als zijn ouders het gevaar vernemen, waarin hun zoon verkeert, komen allen te samen in de kapel van het oude kasteel om te bidden en zijn moeder ligt de gelofte af, dat haar .zoon priester zal worden. Des nachts gaat de moeder door de sneeuwjacht naar de bergkapel een kaars opsteken bij de Moeder der Smarten en den volgenden morgen vindt haar zoon, die zich en Judith heeft weten te redden, haar dood bij het al taar. Dan begint voor Rochus de strijd om de gelofte zijner moeder. Zijn vader dringt aan op vervulling van die ge'ofte en de huiska pelaan geeft hem een schrijven mede voor een hooggeplaatst geestelijke in Rome, die hem raad zal kunnen geven. Rochus komt in ft'jme, woont de plechtig heden bij in de St. Pieter, die in dit film werk zoo piëteitvol zijn weergegeven. Hij komt bij den Kardinaal, die zegt, dat hij ten allen tijde vrij blijft, maar hem toch nog eens herinnert aan de gelofte zijner moeder. Rochus wordt monnik. Maar ook dan blijft natuurlijk de strijd. Hij kan Judith maar niet vergeten. Hij spreekt hierover met zijn overste, die zegt, dat hij in een klooster in de omgeving waar Judith woont, zijn liefde moet gaan overwinnen. Rochus trekt te voet terug naar Tirol en als op de hoeve van Judith een huwelijk zal worden voltrokken, wordt Rochus aangewezen om dit te vo'trekken. Zijn oudere broer is intusschen gestorven te Weenen, zoodat hij de laatste is van zijn geslacht. Dan ontmoet hij Judith. Maar beiden zijn sterk en als Judith kort daarna dwa'end in de bergen omlaag stort en den dood vindt,, staat de priester bij haar lijk. Zoo is het précaire gegeven van deze film piëteitvol behandeld en Gustav Fröhlich en Charlotte Süsa leveren sub'iem spel. Natuurlijk was het ons liever geweest als in deze film meer naar voren was gekomen het idee dat de priesters geroepen worden door God en niet door de menschen, dat slechts de roeping tot het Priesterschap leidt. Maar hier dient men dan ook in het oog te houden dat deze film niet is een fi'm van dezen tijd en dat in vroeger dagen nu eenmaal in adellijke families dikwiils den oudsten zoon voor 't leger, den jongste voor den eeredienst bestemd werd. al staat do Kerk hiertegenover geheel anders. Dit is echter de eenigste aanmerking, die wij op deze hoogstaande film zouden kun nen maken en die overigens diep, heel diep treft om de zuivere sfeer, waarin dit alles verhaald en verbeeld wordt. Vanaf hedenavond draait „Zwei Men schen" in het Trianon-theater en zelfs in dezen Vastentijd durven wij voor deze fi'm een gang naar het Trianon-theater geruste- lijk en gaarne aanbevelen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2