23ste Jaargang VRIJDAG 12 FEBRUARI 1932 No. 7125 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE NOTA VAN Z. H DEN PAUS AAN DE SPAANSCHE REGEERING DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2-60 per kwartaal Franco per port I2J5 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 regel. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Ds moeielijke taak der regeering. De industrie heeft gevraagd en geroe pen om bescherming tegen den invoer De regeering werd laksheid verweten om haar lang wachten en talmen, en ook zij die buiten de industrie stonden klaagden mee in het koor. Maar n u zijn dan toch door de regeering krachtens haar bij een desbetreffende wet gegeven bevoegdheid besluiten genomen ter beperking van den invoer van be paalde artikelen. En er is tevreden heidWeineen 1 Zooals men gisteren heeft kunnen lezen, zijn te Amsterdam winkeliers e.a. samengekomen om te pro testeeren tegen de invoerbeperking van textielgoederen. Algemeen is de helaas zeer ware - overtuiging, dat de oeconomisohe toe stand voor de boeren slecht is en vooral ook voor de „kleine" boeren. En de regeering heeft om deze laatsten eenigszins te helpen bepaald, dat door het Nationaal Crisis-Comité gratis kunst meststof, zwavelzure ammoniak, zal wor- den gedistribueerd. En.... fee Utrecht zijn gisteren fabrikanterj en handelaars samengekomen om tegen dezen regeerings- maatregel te protesteeren! Inderdaad, de regeering kan het niet ieder naar den zin maken dat ging niet in normale omstandigheden maar dat gaat nu in dezen crisistijd nog veel minder. Wij willen hiermede natuurlijk niet suggereeren, dat men daarom maar moet zien, wat de regeering doet of niet doet. en tevreden moet zijn, wat er ook door de regeering wordt gedaan of niet ge daan. Volstrekt niet. Als men overtuigd is met kennis van zaken dat een maatregel ten voordeele van een bepaal den groep personen door de regeering kan worden genomen z o n de r dat daardoor een ander groep of andere groepen onevenredig zwaar wor den benadeeld, dan is 't redelijk, dat van uit eerstbedoelden groep op het nemen van zulk een maatregel bij de re geering wordt aangedrongen. Langs den weg dér organisatie. De eigen organisatie, die daartoe is aangewezen. En hier willen wij naar aanleiding van een gisteren in den Haag gehouden bijeenkomst van boeren vertrouwen uitspreken in het principieel inzicht der Katholieke landbouwers, die zich niet buiten het verband hunner eigen orga nisatie zullen laten lokken! Hij, die heden ten dage nog in het le ven gelooft, die thans zijn innerlijke zeker heid bewaart, die tegen de hoop in blijft hopen, die niet den ondergang, maar de hergeboorte tegemoet ziet, die te midden van de gruwelijke ellende van oorlog, re volutie en armoede nog, gelijk St. Francis- cus, het zonnelied zingen kan, hij is de overwinnaar. Frïedrïch Muckermann, S.J. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. B.-K. H. B. S3.75 Wij hopen en vertrouwen, dat velen, de nuttige en noodzakelijke steun-actie va Leidsch Crisis-Comité mogelijk zullen ma ken door hun giften. Onze bijzondere correspondent te Madrid heeft een onderhoud gehad met den pauselijken gezant bij de regeering Mgr. TedeschinL HOE DE JEZUÏETEN NOG IN SPANJE KUNNEN VERBLIJVEN MADRID, 6 Febr. 1932. Mijn weg voerde mij, door het ontzettend drukke gewoel van de Puerta del Sol en omliggende straten, voorbij de verlaten redactie-bureaux van „El Debate", die zwijgend het einde van de hun opgelegde werkloosheid afwachten, naar de stille en bescheiden Calle del Nuncio, naar het pa leis van den pauselijken gezant bij de re geering alhier, Mgr. Tedeschini, die mij dezen morgen bereidwillig een onderhoud heeft willen toestaan. Ik werd aldra van de wachtkamer naar de antichambre bevorderd. Den tijd even wel, dien ik hier moest wachten, kon ik op aangename wijze korton met toe te zjen, hoe de dienstdoende Spaansche gees telijke, 'n nog jonge man, met 'n ontzetten de gladde tong, zich nu eens bij dezen, d^n weer bij dien, neerzette, om een praatje te maken en tegelijk zoo onge veer het doel van ieders komst te weten te komen. Ging de deur van de ontvang kamer open, dan haastte hij zich naar binnen om de wenschen van Z.Exc. te ver nemen. Daar kwam hij terug, èn wenkte mij al van verre. El sejinor periodista (mr. de journalist) verzocht hij. Z. Excellentie wachtte mij aan de deur. Een rijzige verschijning, een ietwat streng gelaat, scherpe oogen, het haar reeds grijzend. Zoo had ik mij een kerkvorst voorgesteld, minder een diplomaat. Nu moet u weten, dat Z.Exc. mij den vorigen dag had toegezegd, dat hij me gaarne wil de ontvangen als katholieek, maar liever niet als journalistMen had 'n beetje den schrik gekregen van de journalisten. Ik sprak daarover, zoodra de eerste begroe ting voorbij was. maar Mgr. zette mij aan stonds op mijn gemak. Ik mag de journalisten graag, ver klaarde hij, en vroeger, in Rome, heb ik hen altijd met genoegen te woord gestaan. Maar (met een lachje) toen was ik géén diplomaat Ik begrijp, Excellentie, dat het on der de bestaande omstandigheden moeilijk is, maar ik zou toch graag./.. Als u maar eens begon te vragen, zei hij glimlachend. Ik zal u wel zeggen, wanneer ik het antwoord schuldig moet blijven. Nu, dat valt mee, dacht ik bij me zelf. Excellentie, zeide ik, ik heb gele zen, dat U eqkele dagen geleden een nota aan den minister van Justitie hebt over handigd, namens Z. H. den Paus. Dat is inderdaad het geval. Kunt U mij misschien vertellen, wat daarin stond? Ik heb den minister overhandigd een nota, en twee memorandums. Z.Exc. sprak Snel, alsof hij dit onderwerp zoo spoedig mogelijk wilde afhandelen.De nota was een krachtig, maar beleefd pro test tegen het decreet inzake de ontbinding van de Jezuieten-orde. Het eerste memo randum bevatte de nadrukkelijke verkla ring, dat de universiteit van Cornilla, door de Jezuieten tot dusver beheerd, eigen dom van den H. Stoel is, zoodat de H. Stoel moet protesteeren tegen het inbe- slagnemen van z ij n instelling. Het twee de memorandum verzoekt enkele verzach tende bepalingen, om althans in den eer sten noodtoestand te voorzien, met name: eenige schadeloosstelling voor de Jezuie ten, die in het land blijven, en nu vrijwel op straat staan één huis in elke provin cie, waar bejaarde en zieke leden der Or de kunnen worden verzorgd en aanstel ling van een aantal paters bij het onder wijs, opdat zij zelf in hun onderhoud kun nen voorzien. Denkt U, dat de Staat hen als on derwijskrachten zal toelaten Waarom niet? Nu de Orde ontbonden is, mogen de Jezuieten alleen niet in ge meenschap leven. Voor do rest zijn ze vrij. Ze zijn nu eigenlijk seculiere geestelij ken geworden. Zal de nota in het parlement behan deld worden? DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur ea verhuur, koop en verkoop f 0.50. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Waarschijnlijk niet. Het is meer een zaak voor den ministerraad. Hebt U eenig antwoord gekregen? Op de nota in het geheel niet. Op de memorandums ontwijkendmen zou eens zien, men zou eens probeerenMgr. glimlachte en gebaarde veelbeteekenend. Hoe is de houding van de Regeering ten opzichte van uw persoon, Excellen tie? Zeer correct. Van den beginne af. Nu een ietwat moeilijke vraag. Z. Eminentie Kardinaal Segura is thans in Rome. naar men zegt, zoo ongeveer als procurator van het Spaansche episcopaat. Niets is minder het geval, zei Z.Exc. met nadruk. Kardinaal Segura is in Rome als Kardinaal, zooals iedere andere Emi nentie in Rome kan vertoeven. Men zei er bij, dat U thans de zaken van het Spaansche episcopaat regelde, in- plaats van Kardiaal Segura. Dat heeft zelfs in katholieke bladen gestaan, knikte Z.Excellentie. Maar u kunt dat beslist tegenspreken. Zooals in ieder ander land, is de titel van primaat, dien Kardinaal Segura draagt, een eere- titel, welke hem geen enkelen zakelijken voorrang geeft over de andere bisschop pen. Het zijn de gezamenlijke bisschoppen, die het gezag uitoefenen, ook hier. Mijn taak is geen andere, dan daarover een wAakzaam oog te laten gaan. Ik zon U nog iets willen vragen over de gevolgen van het ontbindingsdecreet. Het schijnt, dat de Jezuieten in volle ge hoorzaamheid handelen? In gehoorzaamheid aan wie? Aan den Staat.... Ze kunnen niet anders Ik bedoel: zijn er geen conflicten? Die beletten de paters van te voren. Het is ook tegen den geest van de Kerk. Wat de bevolking zal doen. in het Noorden b.v. is niet te zeggen. Maar dat staat er buiten. Hoe geschiedt over het algemeen de overdracht van de goederen der Jezuieten aan den Staat? Bij notarieele acte? NatuurlijkZ.Excellentie lachte eens hartelijk. Als ze u wat afnemen, protesteert u immers, en tracht u zioh zoo veel mogelijk te laten beschermen door de wet. Daarom protesteeren de Jezuieten thans ook, en verlangen zij een schriftelijk en notarieel bewijs van de (gedwongen) overdracht. Hoe staat het nu met de zielzorg, die de paters hier uitoefenen? Zoover ze in het land blijven, kunnen ze die ook verder uitoefenen. Ze staan thans geheel gelijk met de seculiere gees telijken. Zoolang ze op zichzelf leven, of met tweeën of drieën, zal hun niets in den weg worden gelegd. Nu zou ik U nog gaarne één vraag stel len, Mgr. U hebt mij reeds gezegd, dat de Regeering een zeer correcte houding te genover U blijft aannemen. Kan men daar in een kleine aanduiding vinden, dat er betere tijden op komst zijn Neèn. Die houding beteekent niets anders, dan de gewone beleefdheid jegens een gezant, en in dit geval jegens den deken van het diplomatieke korps. Niets meer. Overigens, zei Z.Excellentie glim lachend, ben ik geen profeet, die in de toekomst kan zien. Ik kan O. L. Heer al leen bidden, dat Hij dezen zwaren tijd lich ter moge maken. Gebed vermag hier veel, zoo niet alles. Ik stond op en dankte Z.Excellentie voor het toegestane onderhoud. Ik begrijp, dat men u naar dit land gezonden heeft, zei Z.Excellentie bij bet afscheid. Het moet voor u moeilijk ge noeg zijn, om den toestand te overzien. In kringen buiten de Nuntiatuur vernam ik nog, dat de heer Zamora indertijd, evenals andere leden der regeering, bij den pauselijken gezant op bezoek kwam, en meer dan ééns. Thans verschijnt hij niet meer.... TWEEDE KAMER. ZUIDERZEEFONDS VOOR 1932. De Minister van Waterstaat, de hee*r R e ij in e r, zegt, dat niemand ont kent, dat voortzetting van de inpoldering aan de werkgelegenheid ten goede komt, maar dat men de beteekenis daarvan met moet overschatten. In een vraagstuk als het onderhavige, moet de nuttigheid vau het werk den doorslag geven en niet de werkverruiming op zich zelf. Ter zake van de overschrijding van de raming neme men in aanmerking, dat men de conjunctuurveranderingen met tevoren kan kennen. Ondanks het feit, dat de Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken wat duur is, heeft de samenwerking met dat lichaam voor het rijk een voordeel opgeleverd. De kleinste arbeiderswoningen in den Wieringermeerpolder zullen een huur van 2.50 doen, de grootste van 3.50, gemid deld ƒ3.zoodat zij goedkooper komen dan dr. Bierema meende. Jegens den heer Zandt merkte spr. op, dat het technisch volkomen onverdedigbaar zou zijn, nu op te houden met de werk zaamheden aan den afsluitdijk. Bij openla ting van het Laatste sluitgat zou het bin- neiifitroomende water zijn vermeiend wer* met succes bekroond zien. Over een goed jaar zullen de totale kos ten van den afsluitdijk wel bekend zijn. Te hoog is geweest de raming van de kosten van het in cultuur breuken vau de gronden van den Wieringermeerpolder. Zij zijn minder dan 20 milLioen, zoodat spr. den heer Krijger op dit punt gerust kan stellen. Natuurlijk is de regeoring het eens mot wie meenen, dat verdere inpoldering van nut kan zijn. Maar spr. heeft steeds op het standpunt gestaan: „Voortzetting, maar niet tot eiken prijs". De heer Golijn be pleitte voortzetting van de inpoldering, zoodanig dat hij eigenlijk zeide: „Ga voort tot elkeu prijs". Dat is het verschil tus- schen den heer Colijn en de regeering. Spr. staat volkomen op het standpunt van de heeren Biereina en Krijger ten op zichte van het feit, dat het volkomen een sprong in het duister zou zijn om nu te besluiten, de inpoldering voort te zetten. Van definitieve uitgifte van de gronden van den Wieringermeerpolder is voorloopig nog geen kwestie en de regeering is daar omtrent aan mets gebonden. Ten aanzien van de voorloopige uitgifte heeft de regee ring in hoofdlijnen de adviezen van den Zuiderzeeraad gev< lgd en in zake defini tieve uitgifte is nog niets beslist. De heeren Van der Waerden en Ebel hebben ge daagd over een gebrek aan oontact tus- schen Zuiderzeeraad en Wienngermeer- directie en spr. ontkent met, dat hem oen laatsten tijd klachten hebben bereikt. Hij heeft de zaak besproken en hoopt, een goede oplossing te verzekeren. Spr. acht het ongewenscht en onnoodig om het publiekrechtelijk en het privaat rechtelijk beheer van den polder toe te vertrouwen aan één lichaam. Bij de defi nitieve uitgifte zal worden overwogen stichting van een orgaan ex art. 1W der Grondwet. De heer Van der Waerden be toogde, dat in gemeenschappelijk overleg moet worclen beslist over de wijze van uit gifte van de Zuiderzeegronden, maar hij heeft in dit verband zijn positie niet ver sterkt, toen hij, staatsexploitatie aanbe velende, erop wees, dat een vierde van ons volk achter zijn partij staat. De politiek staat er immers buiten, zegt hij zelf! Geen maatregelen zullen worden geno men, waardoor onmogelijk zou worden ge maakt het nemen van een loyale proef met Staatsexploitatie, waarover de Regeenug met den Zuiderzeeraad overleg zal plegen. Te zijner tijd zal de Kamer in de gelegen heid worden gesteld, inzake de definitieve uitgifte van de gronden een beslissing te nemen. De heer Van der Waerden (S.D.), repliceerende, merkt op, dat het feit, dat de landbouw reeds begint zich aan te pas sen aan de veranderde omstandigheden, pleit voor voortzetting van de inpoldering. Als de in Amerika aangevangen campagne tegen de slanke lijn gelukt, zullen vele bushels meer tarwe gebruikt worden (Ge lach). Het zal den lanubouw ten goede ko men ala de vrouwen de driedimensionale afmetingen weer aannemen. (Vroolijkheid). „Verlos ons van de slanke lijn. Laat uw fi guur natuurlijk zijn!" rijmt spr. (Hilariteit). De heer Van der Waerden (S.D.) dient een motie in, waarin de Kamer de regeering uitnoodigt, met bekwamen spoed voorstellen bij haar aanhangig te ma ken betreffende uitgifte van de Wierin- germeergronden en beheer van den Wie ringermeerpolder en in afwachting daaur- Mussolini*s bezoek aan den Paus. (Bui tenland, 2e blad). Vier uur wapenstilstand in Sjapei. (Buitenland, 2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer. Toch nog voort zetting van de inpoldering der Zuiderzee. Motie van den heer Colijn. (lste blad). De ziekte van den Pauselijken Inter- nuntius Mgr. Schioppa. (Kerkn. lste blad). De moord te Hemmen. De aangehou den vischventer heeft bekend. (Gem. Ber. 3de blad). Verschillende branden. (Gem. Ber. 3de blad). De voetbalwedstrijd Nederland—België gaat in ieder geval door. (Sport 2de blad). De drankwet tot regeling van dcn| kleinhandel in alcoholhoudende dranken zal 1 April a.s. in werking treden, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJD. De Olympische Winterspelen te Lake Plecid. Slecht weer eisch uitstel van wedstrijden. (Sport 2de blad). De heer M. Splinter, ambtenaar bij Ge meentewerken, plotseling overleden. (1st© blad). ONZE SPAANSCHE COR RESPONDENT HEEFT EEN ONDERHOUD GEHAD MET DEN SPAANSCHEN GE ZANT TE MADRIDBladz. 1 EEN MEENING VAN DEN BEKENDEN PROF. PIC- CARD OVER DE LUCHT VAART IN DE TOEKOMST Bladz. 7 van geen maatregelen te nomen, waardoor bepaalde vormen van exploitatie, met nam® de inrichting van een grootbedrijf vanwe ge den Staat, uitgesloten zouden worden. De beer C o 1 y h (A.R.) repliceeiende, zegt, geen gelegenheid te hebben gehad met zijn fractieleden over de motie-Van der Waerden te spreken, en kan dus slechts voor zichzelf verklaren, dat hij ervoor stem men zal Maar het moet zijn een bedrijf in den zm van het advies van den Zuider zeeraad, d.w.z. boerderijen met zetboeren en arbeiders, die niet behooren tot net overheidspersoneel, maar gewone boeren arbeiders zijn. Volgens den minister wil spr. voortzet ting van de inpoldering tot eiken prijs. Spr. is voorstander van voortzetting, maar de minister behoeft voor spr. nog geen plaala te bestellen in Meer en Berg. (Beweging). Spr. dient in een motie luidendè: De Kamer, van oordeel, dat vertraging in zake inpoldering van den Noordoostelijken pokier, zoo eenigszins mogelijk, behoort te worden vermeden, noodigt de regeering uit, vóór de behandeling van de begroo ting van het Zuiderzeefonds voor 1933 aan de Kamer te doen toekomen een nauwkeu rige berekening van de, aan den aanleg van den polder verbonden, kosten zoomede een overzicht van de wijze, waarop deze gefi nancierd kunnen worden, en gaat over tot de orde 'van den dag. De heer W ij n k o o p (oommunist) zegt, dat de motie-Van der Waerden feitelijk niets om het lijf heeft, maar dat spr., zoo als zij daar ligt, niet zou weten, waarom hij ertegen zou stemmen. De heer Golijn is vandaag overslag gegaan. Vroeger noemde hij de moties gekkenwerk, maar au steunt hij de moue-Van der Waerden en dient hij zelf een motie in. En dio motie is zoodanig, dat nu zelfs de liberalen ervoor kunnen steinemn. Spr. dient in een motie luidende: De Kamer, van oordeel, dat opschorting van de inpolderingswerken de werkeloos heid zal doen toenemen en dat de Zuider zeewerken voldoende reden geven om net werk in krachtig tempo voort te zetten, is van oordeel, dat inpoldering en droog legging niet moeten worden opgeschort, en gaat over tot de orde van den dag. De minister van Waterstaat, de heer Reymer, zegt, dat de Regeeriug meegaat met de motie-Van der Waerden. en Colijn, maar niet met de motie-Wijn koop.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1