23ste Jaargang WOENSDAG 10 FEBRUARI 1932 No. 7123 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN EEN KLEINE MINDERHEID IN SPANJE TERRORISEERT BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f260 per kwartaal Franco per pott f 2.95 per kwartaal tiet Ge-llustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen DE VASTENBRIEVEN. De Bisschop van Roermond, Z.H.Exc. Mgr. L. Schrijnen, begint, zijn Vastenbrief met dank te betuigen aan zijn diocesanen: „Nu Wij door eene beschikking van Gods vaderlijke goedheid herstellende zijn van eene ernstige ziekte, wenschen Wij U allen, Priesters en Geloovigen van harte dank te zeggen voor de vurige gebeden voor Ons tot God gericht; hieraan toch schrijven Wij voor een groot gedeelte onze beterschap toe, en Wij blijven Ons bij voortduring in Uwe godvruchtige gebeden aanbevelen. Wij achten het Onze plicht, met deze in nige dankbetuiging het schrijven te begin nen, dat Wij gewoon zijn bij het naderen van de veertigdaagsche Vasten tot U te richten. Dit jaar zal het slechts een kort woord zijn van vermaning maar ook van opbeuring en troost in de ernstige tijden, die wij beleven." Aan het bisschoppelijk schrijven ontlee- nen we nog verder: Het kwaad is, als een zondvloed, over vele zielen gekomen. De vergoding van al wat aardsch en stoffelijk is. en de leer, dat het mensche- lijk verstand de bron is van alle kennis, heeft uit don geest van vele menscben het geloof aan een oneindig machtigen Schep per, de erkenning van eigen nietigheid en de hoop op een eeuwig, volmaakt geluk kig leven na den dood geheel en al ver dreven. Koud egoïsme, honger naar geld en laag zingenot heeft bij velen de edele gevoelens van liefde tot God en liefde tot den naaste verdrongen. Zelfs wordt er eene leer verkondigd, die do heiligste banden van echtelijke trouw, van familieleven en van ouderliefde -een beletsel noemden voor de welvaart der menschen op aarde. Zoo trachtte men de grondslagen eener christelijke samenleving te ondermijnen. En al hebben deze valsche en ver.lerfeli'ke grondstellingen onder deze katholieke be volking, Gode zij dank. weinig ingang ge vonden. toch zijn ook velen onzer n»«t ge heel vrij gebleven van den geest des tijds. die naar een valschê onafhankelijbneid streeft en slechts oog en oor heeft voor geld en genietingen. Vooral in den laatsten tijd echter beeft de wereld ondervonden, dat op aarde goen geluk, geen welvaart, geen orde, geen vre de kan heerschen. als de groote en mach tige God niet erkend wordt als de Heer en Meester en de Wetgever der menschbeid. De mensch heeft zich zeiven willen re- geeren. zonder rekening te boudon met Gods Wetten, en 'het gevolg is ontredde ring en ellende over de geheele wereld, on danks uitvindingen en toepassingen van natuurkrachten, ontzaglijber als ooit eoni- ge eeuw gekend heeft. Moge deze wereldcrisis de menschen tot inkeer brengen, en op de kniecn doen val len voor den oneindigen Schepper van Hemel en aarde en voor Zijn eenigen Zoon Jezus Christus,.uit den hemel op aarde ge daald om onze Leermeester, onze Verlos ser en onze Redder te zijn. De Bisschop van Breda, Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans, behandelt in zijn Vastenbrief de encycliek van Z.H. Paus Pius XI over het huwelijk. Mgr. wijst er op, welk een groote wel daad Gods de kinderzegen is, en houdt den gehuwden en den ouders huu plichten voor inzake het voortbrengen en opvoeden van kinderen. Dan zegt de Bisschop over de kinder rijke gezinnen: „De kinderrijke huisgezinnen inzonder heid die van den minder rezocJen stand, verdienen aller belangstelling en steun. Vóór alles moet er uaar gestreefd wor den, dat in de burgerlijke maatschappij dusdanige economisch «n sociale toescan- den worden geschapen, dat alle huisvaders zoowel voor zich zelf als voor vrouw en kinderen, overeenkomstig hun rang en st-md, de noodzatvciijke levensbehoeften kunnen verdienen en verkrijgen want de arbeider heeft recht op zijn loon. Verder moeten particuliere of publieke vereenigingen worden opgericht om te kun nen voorzien in de nooden van hen, die zich zelf alleen niet kunnen helpen. Wij rekenen het ons ten plicht hier op heel bij zondere wijze de aandacht te vestigen op den katholieken Bond voor Groote Gezin nen, die zich tot taak stelt niet alleen het stoffelijk welzijn der groote gezinnen te be vorderen, maar ook en wel op de voor naamste plaats het geestelijk welzijn, de PROF. DR. J. H. LEMMENS. COADJUTOR BISSCHOP VAN ROERMOND. Naar wjj vernemen is tot coadjutor van Z. H. Exc. Monseigneur L. J. A. H. Schrij nen, bisschop van Roermond, met recht van opvolging, benoemd de Zeereerwaarde, Zeergeleerde heer dr. Joseph, Hubertus, Guillaume Lemmens, professor aan het groot-seminarie te Roermond, met den ti tel van titulair-bisschop van Cardica in partibus infidehum. Het oude Cardica (Megalo Gardiki) was gelegen in het Noord-Grieksche Thessalië (hoofdstad Lanssa). Hoewel Mgr. Schrijnen reeds in Juni van het vorig jaar naar Rome het verzoek had gezonden om in het bisschoppelijk bestuur door een assistent-bisschop te worden bijge staan, kwam de benoeming gisteravond nog onverwacht. Mgr. dr. Lemmens werd geboren te Schinnen en is thans acht en veertig jaren oud. Hij werd priester gewijd 26 Augustus 1909 in de Jesuietenkerk te Maastricht, studeerde eenige jaren theologie in Leuven ~n vertrok daarna naar Rome, waar hij m 1913 doctoreerde in het kerkelijk en ro- memsche Recht. Een jaar later volgde de aanstelling van dr. Lemmers tot kapelaan der St. Mat- thias-kerk te Maastricht. Na vier jaren in deze parochie werkzaam te zijn geweest, werd dr. Lemmens oe- noemd tot professor in de moraaltheolo gie aan het Groot-Seminarie te Roermond. Mgr. dr. Lemmens stamt uit een gezin, dat vier religieuzen voortbracht. Een broer van dr. Lemmens is leeraar aan het Bis schoppelijk College te Sittard, een zuster is overste van „Heliomare" te. Wijk aan Zee en een tweede zuster is religieuse in de In dische Missie. godsdienstige en zedelijke belangen. Ieder weldenkende zal instemmen met het stre ven van dezen bond, die zich ook ten doel stelt de waardigheid van het christelijk huwelijk boog te houden, de dwalingen en de ondeugden, strijdig met het christelijk huwelijk, te bestrijden overeenkomstig de encycliek van Z.H. den Paus. Daarom koes teren wij de gegronde hoop, dat welwil lend zal geluisterd worden naar onze drin gende aanbeveling om tot dien heilzaam werkenden bond toe te treden of minstens dien bond naar beste krachten te steunen. Ten slotte moet de christelijke liefdadig heid aanvullen, wat aan hulpbehoevenden ontbreekt. Vooral de rijken moeten dan de minderbedeelden helpen en zij, die over vloed van aardsehe goederen bezitten, mo gen deze niet besteden voor nuttelooze uitgaven of ze dwaas verspillen, maar moeten ze aanwenden tot behoud van le ven en gezondhei .1 van hen, viien zelfs het noodzakelijke ontbreekt Vooral moet het den meergegoeden ter barte gaan om door ruime bijdragen de St. Vincentius/er- eenigingen, de St. Elisabeth vereen 'gingen, de Hulp in de Huishouding en andere in stellingen van liefdadigheid in staat te stellen haar zegenrijk werk van naastenlief de uit te oefenen." Onze bijzondere corresponded te Madrid heelt een onderhoud gehad met een pater Jezuïet MADRID, 3 Febr. 1932. Aan de Calle de Alberto Aguiléra ver rijst statig het Instituto Católico de Artes e Industrias. Door de vriendelijke bemid deling van een Spaanschen collega, en, voorzien als ik was van deugdelijke ge loofsbrieven, was ik aldra in kennis geko men met pater Garcia Villada S.J., den waarnemend-rector van genoemde inrich ting. Ik kwam net op tijd, want heden, Woensdag, moet de overdracht van alle in richtingen van onderwijs, die tot dusver door de Paters Jezuieten geleid werden, aan den Staat plaats hebben, en Pater Vil lada was blijkbaar in afwachting van de komst der regcerings-ambtenaren De kennismaking had op straat plaats. Op dat oogenblik had pater Villada niet veel weg van een Jezuiet. Ik had werkelijk moeite, om te geloovenj dat die eenvou dige, in burgerkleeding gesloken man. die met enkele anderen vóór de deur stond te praten, de door mij gezochte was. Maai toen hij hoorde, waarvoor ik kwam, trok hij mij aanstonds mee naar binnen, en weldra waren wii in een druk gesprek ge wikkeld. Ik drukte mijn innig leedwezen uit over wat de Orde in Spanje was over komen. Maar vóór ik nog uitgesproken was, vroeg pater Villada: Hebt u dit gebouw al gezien? Nu had ik we! een wandeling om het kolossale bouwwerk gemaakt, en wel op gemerkt. dat er heel wat ruiten vernield waren en de deuren en de kelderverdiepin gen sporen van geweld vertoonden, terwijl ook de voorgevel niet vrij was van brand- vlekben zoodat ik het gebouw aan stonds van een foto, die na de brandstich ting op 11 Mei gemaakt was, herkend had. Maar wat ik nu te zien kreeg, was zóó ont zettend, dat ik mijn oogen niet gelooven kon. De kerk. die van de inrichting deel uitmaakte, was een puinhoop Er was ge woon niets meer in te zien. Alles aan den wand, en alles, wat los en vast was. de al taren. alles was weg. De eetzaal, in een ander deel van de benedenverdieping, was grondig vernield. Evenzoo de tooneelzaal. van de studenten. De physica-zaal een puinhoop; alles, wat breekbaar was, kort en klein geslagen. Van de bibliotheek was niets meer over dan in een hoek een sta pel halfverbrande boeken. Ongevoer 40.000 werken zijn verloren gegaan, waaronder heel wat. die niet meer vervangen kunnen worden. Slechts enkele klaslokalen zijn gespaard gebleven, en ook de kapel wonder boven wonder. En daar woonden wij zei pater Vil- iada weemoedig naar de trap wijzend, die naar de derde verdieping: leidde. Maar boe is dat alles toch oo plotse ling in zijn werk gegaan 1 vroeg ik. toen ik eenigszins van mijn ontsteltenis beko men was. Pater Villada glimlachte even. Toen de monarchie viel. wisten we. dat wij het eerst aan de beurt waren, zeide hij. Afgesproken werk. Maar (en hij keek mij veelbeteekeneod aan) wij Je zuïeten zijn zoo iets gewoon Wat is nu het eevolg van een en an der? vroeg ik. Wat gaan de Jezuieten beginnen We kunnen niet anders dan weg gaan, luidde het antwoord. Hoeveel blijven er nog. denkt u? Een kleine helft. De meesten gaan naar Frankrijk, België en elders. Ook naar Holland gaan er enkelen naar Valken burg. O, we worden overal goed ontvan gen. Ik zag daarstraks beneden nog wat jongelui rondloooen, zeide ik is dit ge bouw dan eigenlijk nog open We blijven hier tot het laatste oogen blik, antwoordde hij. Hoeveel paters zijn er in deze in richting nog? Behalve mij nog zes. Moet u nu ook vertrekken? Ja. Waarschijnlijk vandaag nog. Wat gebeurt er nu met het onder wijs De reveering zet hier eigen manne tjes neer. Maar het is nog niet zeker, waarvoor het gebouw voortaan zal die nen. Ik dacht bi? mezelf, dat de rceeerine zich heel wat kos'en had kunnen besparen, als ze het gepeupel, na de revolutie van HOE ZULLEN DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN UITVALLEN? het vorig jaar, wat minder baas gelaten had. Was het onderwijs hier geheel gratis? vroeg ik. Ja, absoluut. Dan zal het den Staat heel wat g^n kosten O, voor héél Spanje beteekènt het millioenen Waar moeten de kinderen nu hee^ zoodra deze en andere inrichtingen aan den Staat zijn overgedragen? Wat zeg gen de ouders ervan? De meeste ouders willen voor hun kin deren godsdienstig onderricht. Daarom zullen zij hoogstwaarschijnlijk niet gebruik maken van wat de Staat hun aan onder wijs biedt, maar eigen scholen stichten. Vindt de Regeering dat goed Pater Vilada haald zijn schouders op. Tot nog toe is er niets gebeurd, wat op het tegendeel wijst. Hoe staat het met de adellijke krin gen? Hoe reageeren die op den toestand? Die zijn meerendeels het land uit. En de intellectueelen Die zijn slecht geleid, in ongeloovige en anti-kerkelijke richting. Maar er zijn toch heel wat katholie ke professoren en studenten Wei voor de helft. Maar tegen de an deren moeten ze vóór alles eoed georgani seerd zijn, en dat zijn ze niet. Zoo komt het. dat de anderen ons nog de baas zijn. Hoe gaat het nu èigeniijk met. dc overdracht van de kerken en colleges De kerken worden overgedragen aan de bisschoppen, en de collegos vervallen aan den Staat die er dan mee doet, wat hij wil. Het spreekt natuurlijk vanzelf, -lat de ouders vrij zijn. toe te zien, wat voor on- derncht hun kinderen voortaan geboden wordt. Doen zich nog incidenten voor bij de overdracht Neen. De rogeering gedraagt zich over het algemeen hoffelijk. En wij moeten gehoorzamen. Hoe acht u het mogelijk, dat een be trekkelijk klein deel van dc be««.l!ong de rest on deze wijze kan termriseeren Vergeet u niet, dat de helft van de regeering tot de Loge behioH! Behoort de heer Zamora daar ook toe 1 Denkelijk wel. Hoe is dat te rijmen met zijn katho licisme van de daad? Er zijn gevallen bekend, waarin de Loge aan haar leden de verplichting op legt. om in hun eigen kring bepaalde voor schriften te blijven naleven als bet doel maar bereikt wordt. Is het niet mogelijk, dat de heer Za mora het bekende decreet onderteekend heeft, om erger te voorkomen Dat is mogelijk. Maar ik geloof bet niet. Trouwens, hoe kan het erger? Het werd tijd, om afscheid te nemen van Pater Villada. Nog één vraag, pater. Zijn de Span jaarden. de katholieke Spanjaarden vooral, zóódanig geschrokken, misschien, van wat nu gebeurt, dat bij de eerstvolgende ver kiezingen althans een sterke minderheid der katho'ieken in het parlement ge vormd wordt? De a.s. verkiezingen die zijn over enkele maanden. Ja, als het zoo doorgaat, verwacht ik een grooter aantal Va^nlipt-p Kamerleden dan de thans aanwezige 120, Vooral als de Regeering het vrouwenkies recht invoertDeze Regeering heeft in ieder geval bewezen, dat zij niet regeeren kan. Ik betreur, wat er is vooreevallen. maar ik ben overtuigd, dat er iets goeds uit voortkpmt. De Spanjaarden zijn min of meer ingeslapen. Met behulp van O. L. Heer komt alles terecht, en lang kan het zoo niet duren dat is mi.in vaste overtuiging. Ik drukte pater Villada erkentelijk de hand. Maak gerust gebruik van mijn mede deelingen, zei hij ten afscheid. Tk blijf in Madrid, maar er is niets van alles, wat ik u gezegd heb, dat ik niet verantwoorden kan. Weer spoedde ik mij door de stoffige straten der buitenwijk naar de Métro een uiterst voortreffelijk verkeersmiddel hier ter plaatse, dat het in duidelükheid van aanwijzing, en in prompte bediening van zijn Parijsche voorbeeld blijkt te win- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand in China nog onveranderd. De Vo kenbondsraad bespreekt, doch doet nog niets. (Buitenl. 2e blad). Het getal slachtoffers van de mijnramp in België tot 16 gestegen. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Tot coadjutor van Z. H. Exc. den Bis schop van Roermond is benoemd de Zeer- eerw. heer Dr. J. H. G. Lemmens, profes sor aan het groot-seminarie te Roermond. (1ste blad). Mr. J. Schokking is benoemd tot lid van den Raad van State. (1ste blad). Een vergadering van het Partijbestuur der R. K. Staatspartij. (2de blad). Groote fabrieksbrand te Eelderswolde. (Gem. Ber., 3de blad). De moord te Hemmen. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Het bouwplan voor de nieuwe R. K. H.B.S. is goedgekeurd. (1ste blad). B. en W. stellen verschillende wijzigin gen voor wat betreft de markten. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Zwaluwenvoetbalelftal versloeg de Roode Duivels te in een goeden wedstrijd. (Ie en 2e blad). De Olympische Winterspelen te Lake Placid. (3de blad). ONZE CORRESPONDENT TE MADRID SCHRIJFT OVER DE UITBANNING DER JEZUÏETEN Bladz. 1 DR. FELIX RUTTEN SCHRIJFT OVER HET OUDE EN NIEUWE JERU SALEM Bladz. 6 EEN RETRAITE IN HET PSYC HO PATH EN-AS YL TE LEIDEN Bladz. HET GEVAL-KORS. Motief der Belgische regeering. Vlaamsch-Nationale afgevaardigden heb ben gisteren den Minister van Justitie ge in terpelleeid over de ontzegging van den toegang tot België aan Pater Kors O.P., die als spreker was uïtgenoodigd op een vredes-meeting te Leuven. De Minister van Justitie herinnerde er aan, dat gedurende den laatsten tijd een krachtige actie werd gevoerd voor dienst weigering. Meetings als de bewuste vre- desvergadering te Leuven zouden gelegen heid k u n d e n geven, om tot ongehoor zaamheid aan het gezag aan te zetten. Do Minister gaf toe, dat het hier niet een re- volutionnaire vergadering gold, maar wol een meeting, welke tot dienstweigering zou kunnen leiden De Minister las een artikel voor uit de „Nieuwe Rotterdamsche Courant, volgens welk blad aan het anti-militairistisch ka rakter van de meeting niet viel te twijfe len. De regeering heeft niets tegen de per soon van Pater Kors, maar het was hot bij zonder karakter van deze meeting, dat verplichtte om hem te weigeren. Het is de plicht van elke regeermg, om vreemdelin gen te beletten, zich te mengen in bmnen- landache geschillen. Ook de Belgische re geering is vast besloten, om iedere vreem de inmenging in Belgische aangelegenne- den te beletten, en zeker daar,- waar eet. de eenheid van het land zou kunnen scha den. De minister-president gaf een zelfde ver klaring. Ingediend werd een Vlaamsoh-nationale motie, waarbij de houding der Regeering ten zeerste wordt betreurd. Over deze mo tie, die geen kans heeft op een meerder heid in de Kamer, zal m één der volgen de vergaderingen worden gestemd.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1