BUITENLAND MAANDAG 8 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 INTERNAT. CONFERENTIES ONTWAPEN INGS-PETITI ES OVERHANDIGD. Een pleidooi namens 25 miliioen Katholieke vrouwen. De plenaire zitting van de Ontwape ningsconferentie was Zaterdag geheel ge wijd aan de overhandiging van de ver schillende petities; het werd een grootsche manifestatie van de openbare meening in de geheele wereld voor vrede en ontwape ning. Ook de petitie van de Nederlandsche Dagbladpers werd overhandigd. Voor den aanvang begaf zich een stoet van ca. honderd vertegenwoordigers der verschillende vrouwenorganisaties uit de geheele wereld, naar de conferentiezaal, waar mis Marsy Dingman namens de 45 midlioen georganiseerde vrouwen, en mevr. F. SteenbergheEngering, voorzitster van den R. K. Vrouwenbond in Nederland, na mens de leden der katholieke vrouwenorga nisaties petities 'overhandigden. Mevrouw öteenberghe verklaarde, dat de vijf en twintig nullioen Roomseh-Ka- tholieke vrouwen, die door de vier en vijftig Katholieke vrouwenbonden vertegenwoor digd zijn, welke vaui de internationale unie deel uitmaken, evenals de andere Katho lieke vrouwen en mannen van verscnillen- de landen, die zich tot de unie gewend hebben met heb verzoek, hen hier te ver tegenwoordigen, besloten hebben actief voor den vrede mede te werken in hun dubbelen titel van leden van de groots menschel ij ke familie en van Katholieken. De verschillende moties, die mevrouw Steenberghe aan den voorzitter der confe rentie ter hand stelde en die door katho lieke organisaties uit verschillende landen waren aangenomen, zijn het getuigenis vaii den wil der Katholieke vrouwen om dit vredeswerk voor te zetten, in den geest van Christelijke liefde, die de eenige hechte grondslag is, waarop de vrede kan worden gevestigd. De Katholieke vrouwen zullen voortgaan te werken voor de vervanging van de mate- rieele kracht der wapenen door de zede lijke kracht van het recht, in overeenstem ming met de directieven die op dit gebied door de verschillende pauselijke documen ten zijn gegeven. In de overweging, dat de gelijktijdige en wederzijdsche vermindering van bewape ning een onontbeerlijke voorwaarde is om den vrede te bereiken, bezweren de Ka tholieke vrouwenorganisaties de gedele geerden op de ontwapeningsconferentie zich van hun verantwoordelijkheid reken schap te geven en niet uiteen te gaan, zon der te hebben beslist, dat een belangrijke vermindering van bewapening de uitkomst van de conferentie zal zijn. En daar zij, die een hius bouwen, ver geefs arbeiden, indien niet de Heer het huis bouwt, wenscht de Katholieke vrou wenorganisatie den gedelegeerden toe, dat God met hen zij. Tenslotte heeft mevrouw Steenberghe aan den voorzitter der conferentie, behal ve de bovenbedoelde moties der vrouwen organisaties, ook nog eenige petities van den R. K. Vredesbond in Nederland en van de Katholieke Vereeniging in Tsjecho- Slowakije overhandigd. TARDIEU'S ONTWAPENINGS VOORSTEL. Gemengde indruk bij de delegaties. De Fransche voorstellen zijn in de krin gen der delegaties ter ontwapenmgsconïe- rentie met gemengde gevoelens ontvangen. Onverdeelae instemming hebben zij alleen ontmoet bij die delegaties, die voor alles bedacht zijn op de nationale veiligheid zoo als Polen, Roemenië, Joegoslavië en Isje- choslowakije. Deze delegaties zien in de voorstellen van Tardieu een doeltreffend middel om de kans op aanvallen van bui ten af te verminderen. De ontvangst der Fransche voorstellen bij de Italianen, Brit ten, Amerikanen, Duifcschers en Russen is uiterst koel geweest, en men krijgt den in druk, dat geen dezer delegaties geneigd is op het oogenblik den door Tardieu uitge- 6tippelden weg in te slaan. De Sovjets zien in de voorgestelde politie-macht een pistool, dat vooral op hun bonst is gericht. Men erkent vrij algemeen in conferentie- kringen, dat. Tardieu door ale eerste met positieve voorstellen te komen, zich. een niet te onderschatten moreel en tactisch voordeel heeft weten te verzekeren, het geen te belangrijker is nu er bij de overige delegaties een groote armoede aan nieuwe ideeën schijnt te bestaan. Van tegenvoor stellen der overige delegaties is op het oogenblik nog niets bekend, al is het waar schijnlijk, dat de Duitechers en Russen met dezelfde radicale voorstellen voor den dag zullen komen als zij destijds bij de commis- sie-Loudon hebben ingediend. Aangezien de kans gering is dat deze voorstellen in de huidige politieke situatie genade zullen vinnen in de oogen der vertegenwoordigde staten is het waarschijnlijk, dat de confe rentie ten slotte als uitgangspunt van haar besprekingen zal terugkomen op het ont werp der commissie-Loudon, dat destijds ongeveer de grootst gemeene deeler was van de zeer uiteenloopende tendenzen en belangen. ITALIË PLECHTIG BEZOEK VAN MUSSOLINI AAN DEN PAUS. Op 11 Febr. a.s. Den lJen Februari zal Mussolini een be zoek aan den Paus brengen. Hij zal daarbij vergezeld worden door den minister van justitie en eeredienst Rocco, onder-staats secretaris Guinta en den gezant van Italië bij het Vaticaan. De ontvangst zal een plechtig karakter dragen. ITAUEN STAATSGREEP IN HET MEMEL- GEBIED. In het Memel-gebied heeft Zaterdag een staatsgreep plaats gehad. De „Königsber- ger Allgememe Zeitung" meldt, dat de gou verneur m het Memel-gebied, Merkys, in strijd, met de bepalingen van het statuut van Memel, een Groot-Litauschen landraad heeft gevormd, nadat hij het tot dusver be staande directorium had afgezet. De voorzitter van het directorium, Boettcher, werd Zaterdag door twee Litau- sche gendarmen per auto naar een onbe kende bestemming weggevoerd. De gouver neur Merkys was Zaterdag uit Kowno te ruggekeerd en begaf zich naar het gebouw van het directorium, na verklaard te heb ben, dat. de door hem genomen maatrege len berusten op instructies van de centrale regeering te Kowno. Merkys eischte van een der leden van het directorium, dat deze de leiding der loopende aangelegenheden op zich zou ne men, hetgeen echter geweigerd werd. Vervolgens stelde de gouverneur een voorloopigen Groot-Litauschen landraad in. De ambtsvertrekken van Boettcher bet hij verzegelen. De telefonische verbindingen met den Landdag, de justitie en andere autoriteiten zijn verbroken. De atmosfeer te Memel schijnt zeer gespannen te zijn. Naar verluidt, zou Boettcher zijn over gebracht naar de Litausche kazerne. Van de zijde der Litausche regeering is nog geen verklaring over de maatrege len van den Memelschen gouverneur ver schenen. Van welingelichte zijde verluidt echter, dat de stap van den gouverneur in derdaad met toestemming van de Litausche regeering is gedaan. SPANJE DE UITDRIJVING DER JESUIETEN. Kaar „El Mati" uit Barcelona meldt, heeft de gouverneur der provincie, senor IM^les, Donderdag op last van de regeering beslag gelegd op de gebouwen, die de Je- suieten te Barcelona m huur hadden van de naamlooze vennootschap „La Educa tion". De vertegenwoordigers van genoemde vennootschap overhandigden den gouver neur, die vergezeld was van zijn secretaris en vier politiemannen, eenige officieeie stukken, waardoor bewezen wordt, dat de betreffende gebouwen eigendom zijn van „La Education S.A." De gouverneur zeide hiermede echter geen rekening te kunnen houden en dwong de eigenaars, hem de sleutels van de gebouwen te overhandigen. De vertegenwoordigers der naamlooze vennootschap lieten daarop onmiddellijk een officieeie acte van beschuldiging tegen de gouverneur opmaken. Toen deze de sleutels van het college in de „carrer de Rosselló" opeisohte, zeide de vertegenwoordiger van „La Education", dat hij deze met kon geven. De gouverneur sloeg daarop eenige ruiten in en drong met de politiemannen het gebouw binnen. Tot de geeonfiskeerde gebouwen behooit ook het ooilege en chemisoh instituut van Sarria, waarvan de paters, zooals bekend, in het retraitehuis te Aalbeek in Limburg, een gastvrij onderdak hebben gevonden. De echtscheidingswet. Bij het Spaansche parlement is thans een wetsontwerp tot invoering van de echt scheiding ingediend. Het wetsontwerp be paalt o.a., dat de burgerlijke recktbanü ieder huwelijk kan ontbinden. De scheiding kan uitgesproken worden, zoo beide partijen een gemeenschappelijk verzoek daartoe indienen of indien een hunner om bepaalde redenen de scheiding verlangt. EEN PILATUSFIGUUR. Zamora wascht zijn handen in onschuld. Nu de ontbinding der Jesuieten-orde ïu Spanje een feit is, dringt zich bij velen we derom de vraag op, hoe het mogelijk was, dat Bamora, hij, de Katholiek, die algemeen geprezen werd om zijn sterk rechtsgevoel, hij, die onmiddellijk na zijn verklaring tot president der republiek een H. Mis liet lezen voor de zielerust der republikeinen, die in Jaca werden gefusilleerd, en beloofd had een grootsohe campagne voor herzie ning der hatelijke grondwet in het geheeie land in te leiden, het decreet tegen de Je- suieten kon onderieekenen. Sinds hij het presidentschap aanvaardde en den eed van trouw op de grondwet af legde, repte Zamora met geen enkel woord meer over grondwetsherziening. Niettemin liet hij bij verschillende gelegenheden door schemeren, dat hij zijn invloed zou aanwen den, om de anti-kerkelijke bepalingen in gematigden zin toe te passen. Volgens een Kipa-bencht uit Madrid, heeft Zamora aanvankelijk geweigerd, het decreet tot ontbinding der Jesuieten-orde te onderteekenen. Het zou volkomen in het karakterbeeld van Zamora passen, als het vermoeden van sommigen werd bewaar heid, dat het initiatief tot het eerste juri dische advies, dat tengunste van de Je- suietenorde uitviel, van hem is uitgegaan. Zoo trachtte hij zijn geweten te ontlas ten, door den Katholieken een uitweg te wijzen. Ook al zou het advies niet worden aanvaard, dan zou hij tenminste, zoo meen de hij, zijn handen in onschuld kunnen wassoken. Toen de radicaal-socialisten in de Kamer aan de regeering den eisch stelden, dat zij onmiddellijk tot de toepassing van het grondwetsartikel betreffende de religieuze orden zou overgaan, waren er nog velen, die er vast van overtuigd waren, dat Zamo ra eerder het presidentschap zou laten va ren, dan dezen eisch in te willigen. Ande ren echter waren reeds de ipeening toege daan, dat hij, eerzuchtig als hij is, voor de tegenstanders der Kerk zou zwichten. Wellicht herinnerde zich Zamora, toen hij het decreet onderteekende, den nacht, toen bij voor den koning trad met de ver klaring: „Er blijft slechts één ding over"en de koning ging. Thans echter was het Azana, die tot Zamora kwam met dezelfde verklaring: „Er blijft slechts ééa ding over"en Zamora deed, wat hem bevolen werd. Toch blijft het een geheim, hoe Zamora als Katholiek zoo'n ontzettende verant woordelijkheid op zich heeft durven nemen, en op de vraag, in hoeverre hij zijn houding persoonlijk tracht te rechtvaardigen, is nog steeds geen bevredigend antwoord to ge ven. BRITSCH-ÏNDIE AANSLAG OP DEN GOUVERNEUR VAN BENGALEN. Door een studente. Op den gouverneur van Bengalen zijn eenige geweerschoten afgevuurd. Hij werd evenwel niet geraakt. De aanslag is gepleegd door een stu dente. Zij werd onmiddellijk gearresteerd. In totaal had zij vijf schoten gelost. CHINA HET CONFLICT MET JAPAN. Tsjapei geheel door brand verwoest. Volgens een officieel Russisch bericht uit Sjanghai zijn de gevechten bij Tsjapei nog niet ten einde. Zaterdag ie de stad Tsja pei geheel afgebrand. De schade wordt ge- raa-nd op ongeveer een milliard gulden. De Chineesche troepen hebben versterkingen ontvangen en wi"en den strijd voortzetten. Nieuwjaarsviering onderbreekt den strijd. Op merkwaardige wijze kwam Zater dagmiddag om 1 uur (pla&tsel. tijd) korten tijd een einde .an de gevechten, die om 10 uur nabij het Noord-station in Tsjapei wa ren begonnen. Naar in het Japansche hoofdkwartier aan den correspondent va'n United Press weid medegedeeld, wilden de Chineesche soldaten het Chineesche nieuw jaar, voor zoover de omstandigheden het toelaten, zoo goed mogelijk vieren. Om drie uur was de rust van den Nieuwjaarsdag al weer verdwenen daai een escadrille Ja pansche vliegtuigen boven de stad ver scheen en twee Chineesche batterijen be gon te borabardeeren. In de Transcne nederzetting werd de feestdag strikt ir acht genomen en het eenige incident was, dat van een auto uit een bom op straat weid geworpen, die ver- scheiden personen kwetste. Ook in de in ternal iona?e concessie z\;n bommen ont ploft. De aandacht dèr buitenlanders ver slapt geen oogenblik: dc voorzorgsmaatre gelen blijven gehandhaafd en op de positie der partijen wordt voortdurend toezicht uitgeoefend. Uit Nanking wordt gemeld, dat men al gemeen verwacht, dat de Japansche troe pen Nanking zullen aai vallen. Van de 180 Amerikanen zijn ex I0a waaronder alle kinderen en de roeeste vrouw eD der Ameri kanen, reeds uit Nanking vertrokken. Openbare Raadszitting. In de openbare vergadering van den Volkenbondsraad, die Zaterdagavond plaats bad is niet gesproken over de ge beurtenissen in China. De twaalf raadsle den, die voora, een korte beraadslaging badder gehouden, besloten met het oog op de onderhandelingen der groote mogenhe- den met beidr partijen, de kwestie niet in de openbare raadszitting ter sprake te bren gen. Bovendien was het rapport der en quête-commissie nog niet ontvangendit wordt heden, Maandag, verwacht. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. GROOTE MIJNRAMP IN BELGIE. VERMOEDELIJK TWINTIG SLACHTOFFERS. Explosie op 1250 meter diepte. In een mijn te Marchienne na-bij Charle roi, op een diepte van 1250 meter, heeft Zondagochtend tusschen half vier en vier uur een hevige mijngasontploffing plaats gehad, die waarschijnlijk aan een twintigtal mijnwerkers het leven zal hebben gekost. De ramp geschiedde in de mijnschaeht num mer 19 van de mijn Monceau Fontaine, in een mijngang van 150 meter lengte, waar zich een 25-tal arbeiders moet hebben be vonden. De ontploffing veroorzaakte twee instortingen, waarvan er een den luchtkoker volkomen vernielde en de ander den lucht toevoer afsloot. Een zevental arbeiders slaagde er in, met brandwonden bedekt en half bedwelmd door den verstikkenden rook en het mijngaa, op handen en voeten in de richting van de schacht te kruipen. Drie uur later werden zij door 'n reddingsbrigade gevonden en be houden naar boven gebracht. De eenige arbeider, die geheel ongedeerd aan het gevaar is ontsnapt, is een man van 58 jaar, die reeds driemaal een mijnramp van grooten omvang heeft meegemaakt in de 44 jaar, die hij in de mijnen heeft ge werkt. Hij bevond zich in het luchtgat-, toen de ontploffing plaats had. Hij had met nog een anderen mijnwerker kunnen vluchten. Hoe hij vooruit gekomen was, wist hij niet en evenmin kon hij een verklaring van het gebeurde geven. Hij vreesde voor het lot van de achttien personen, die zich nog in de mijngang bevinden, daar zij van alle luchttoevoer zijn verstoken. Nader wordt gemeld: Van de zeven mijnwerkers, die naar bo ven zijn gebra-cht, zijn er later in het zie kenhuis drie aan de bekomen verwondingen overleden. De ingeslotenen bevinden zich in een half- ingestort gedeelte van een gang, waar een temperatuur van 60 graden moet heerschen. Men heeft dan ook vrijwel alle hoop opge geven, dat zij nog levend kunnen worden geborgen. Dit is te meer onwaarschijnlijk, daar de ontploffing buitengewoon ernstig is geweest, hetgeen blijkt uit het feit, dat op 300 meter afstand van de plaats van het on heil het geheel verkoolde lichaam van een paard, is gevonden. Het reddingswerk. Toch is het reddingswerk onmiddellijk met kracht ter hand genomen. Een groot aantal ingenieurs, ook van de naburige mij nen, heeft-terstond reddingsploegen ge vormd, terwijl zich tevens talrijke mijnwer kers uit eigen beweging daarvoor hebben aangemeld. Spoedig daalden dan ook de eerste reddingsmanschappen, voorzien van het noodige materiaal, zooals zuurstofmas kers, in de mijn af. Onder de menigte, die zich voor den mijn ingang verzamelde, heersohte een angstige s-panning. Men wachtte echter doodstil o-p nader nieuws. De mijnwerkers en ingenieurs hadden eerst weinig succes met hun moedi ge bergingspogingen. Zij moesten hun werk verrichten bij een hitte van 60 graden, ter wijl de halfingestorte gangen het hun uiterst moeilijk maakten, vooruit te komen. Toen geconstateerd werd, dat de kokers voor den luchttoe- en afvoer geheel waren afgesloten door het neergestorte puin, moest men vrijwel alle hoop laten varen, nog een der achttien ingeslotenen te red den. Indien zij niet door de vlammen zijn omgekomen, moeten zij wel door verstik king den dood hebben gevonden. Er bevin den zich onder de ingeslotenen enkele Po len en Marokkanen. Oorzaak nog onbekend. De mijn staat er voor bekend, rijk aan mijngas te zijn, doch er is de laatste dagen geen enkele patroon gebruikt, zoodat men vermoedt, dat het ongeluk aan een onvoor zichtigheid of aan het slecht functionnee- ren van een lamp te wijten is. Men doet op het oogenblik nog alle moei te de luchtkokers weer te herste'len en zet de reddingspogingen onvermoeid voort. He denmiddag werd door autoriteiten van de ministeries van Nijverheid en Arbeid een bezoek aan de mijn gebracht, terwijl ook de directeur-generaal van het mijnwezen en de secretaris van den koning, die trouwens zelf bok verschijnen zal, aanwezig waren. Klopsignalen uit de mijn. Tegen alle verwachtingen in, blijkt er toch nog kans te zijn, dat eenige der inge sloten mijnwerkers levend kunnen worden geborgen. Een hunner heeft ten minste door klopsignalen getoond nog in leven te zijn. Men heeft intusschen reeds twee dooden onder het gesteente uitgehaald. Hevige sneeuwstorm in Zevenburgen. Circa 70 reizigers in levensgevaar. Door den in het Z.O. van Zevenburgen woedenden sneeuwstorm is Kroonstad sinds Vrijdagavond volkomen geisoleerd. De telefoondraden zijn stuk. Een trein is in de sneeuw blijven steken. Men vreest dat de 60 a 70 passagiers van koude zullen omkomen. Op de wegen op het platteland zijn reeds verscheiden personen, die door den sneeuwstorm overvallen werden, dood gevroren. Uit Boedapest wordt gemeld, dat in het Hongaarsche laagland abnormale koucie heerscht, welke talrijke wolven uit- de Karpaten tot aan de Theis heeft gedreven. Zware sneeuwstormen boven de Aegaeische Zee. In de Aegeische Zee woeden hevige sneeuwstormen. Het passagiersschip Ype- rochi is bij het eiland Skiathos gestrand. De passagiers konden gelukkig worden gered. Vele schepen hebben vertraging en loopen de kusthavens binnen. Zware sneeuwstormen in Polen. In Polen hebben zware sneeuwstormen gewoed, waardoor vooral in het Noord- Westelijk deel groote schade is aange richt. Talrijke boomen zijn ontworteld en van verscheidene huizen is het dak af gerukt. Jerusalem in den sneeuw. Gister heeft boven Jerusalem een bui tengewoon hevige sneeuwstorm gewoed. Het verkeer werd stopgezet. In dit jaar getijde is sedert vele jaren in Jerusalem geen sneeuw meer gevallen, zoodat dit bier algemeen als zeldzaam natuurpheno- meen wordt beschouwd. WEER EEN HISTORISCH KASTEEL DOOR BRAND GETEISTERD. Gisternacht is een groote brand uitge broken te Bellingen bij Halle (België) op den zolder van een kasteel. De eerste blussohingswerkzaamheden werden door omwonenden verricht. Eenigen hunner werden gewond. Toen ten slotte de brand weer uit Anderlecht ter plaatse verscheen, bepaalde deze zich er toe uitbreiding van den brand tot de vleugels van het ge bouw tegen te gaan. Het geheele midden gebouw werd door het vuur vernield. De schade bedraagt eenige millioenen fran ken. Oorzaak van den brand is vermoe delijk kortsluiting. DE M 2 NOG DEZE WEEK GELICHT? Lichting met een tros niet mogelijk. De firma, die indertijd de Duitsche vloot bij Scapa Flow heeft gelicht, heeft aan de Britsche admiraliteit aangeboden behuip- zaam te zijn bij het lichten van de gezon ken duikboot M 2. Dit voorstci is door de admiraliteit aangenomen, in verband waar mede de arbeid der duikers thans onder toezicht staat van Cox, een lid van ge noemde firma. Gisteren is een conferentie gehouden tusschen de duikers en Cox, waarbij besloten werd, met behulp van an dere duikbooten lucht in de M 2 in te pom pen, zoodat de boot geleidelijk naar de oppervlakte stijgt. Het is namolijk niet doenlijk gebleken, de duikboot met behulp van een tros te lichten of naar ondieper water te slepen, aangezien de kiel te vlak ligt. Men hoopt de boot nog deze week naar de oppervlakte te kunnen bren gen. 5)Tel.-' UITSPRAAK IN LUBECK-PROCES. Onder groote belangstelling van het pu bliek is Zaterdagavond te Lubecx het von nis geveld in het tuberculose-po«~es. Prof. Deycke is wegens dood door schuld te zamen met het toebrengen van licha melijk letsel door schuld tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld, dr. Alstadt we gens dood door schuld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf, terwijl piof. dr. Klotz en zuster Anna ScinLze werden vrij gesproken. In de motiveering van de vonmisen zei de president oa., dat de rechtbank op het standpunt staat, dat de mogelijkheid van een reactie als oorzaak voor net ongeluk van Lubeck niet in aanmerking komt. De rechtbank is van meening, dat een verwis seling of verontreiniging met den stam van Kiel heeft plaats gehad. Het betreft hier een erkende fout. Aan prof. Deycke en dr. Alstadt kan verweten worden, dat zij het in een onvoldoend laboratorium ver vaardigde vaccin voor menscben hebben gebruikt. Prof. Deycke had, gezien den toestand in het laboratorium, rekening moeten houden met de mogelijkheid van verontreiniging. Hij mocüt de entstof niet verstrekken, omdat hij had moeten beden ken, dat er virulente bacillen in konden zijn gekomen, waardoor de kinderen ziek konden worden en sterven. Prof. Deycke heeft zich schuldig gemaaxt aan dood door schuld in 48 gevallen en in 131 gevallen aan het veroorzaken van uïhamelijk let sel. Ook dr. Alstadt heeft zich schuldig ge maakt aan dood door schu'd en het veroor zaken van lichamelijk letsel. Hij heeft na gelaten zich er van te overtuigen, dat de culturen onderzocht waren op onschade lijkheid door proeven op die en, alvorens het procédé algemeen werd aangewend. De verdachte Anna Schütze moet we gens gebrek aan bewijs worden vrijgespro ken. Bij prof. Klitz heeft de rechtbank niet kunntr constateeren, dat hij gehandeld heeft in strijd met zijn plienthij moet dus wordeD vrijgesproken. CLOWN BEKENT BRANDSTICHTING. In het circus Sarrasani. Na de brandramp van het circus Sar rasani te Antwerpen werd van stonde af aan vermoed, dat er verband bestond tus schen het feit, dat door een clown, Libot genaamd, en verbonden aan een concur- reerende instelling een actie tegen het cir cus Sarrasani werd gevoerd, en den brand. Te Luik werden namelijk door dien clown schotschriften tegen Sarrasani verspreid, terwijl hij naderhand pogingen in het werk stelde om te Antwerpen hetzelfde te doen. Sedert den brand werd Lib'ot van nabij door twee leden van het Sarrasani-gezel- schap gevolgd, die poogden vriendschaps banden met hem aan te knoopen. In een café te Brussel heeft de clown in beschon ken toestand verklaard, den brand te heb ben gesticht. Hij is daarop gearresteerd, hetgeen eenigszins moeilijk in zijn werk ging, omdat de Brusselsohe politie er niet veel voor voelde. De Antwerpsche politie heeft toen een rechercheur naar Brussel gezonden om hem te arresteeren. Libot werd naar Antwerpen overgebracht en ter beschikking gesteld van de rechtbank. Hier loochende hij echter ten stelligte den brand te hebben gesticht. Hij is echter in arrest gehouden. Goudader In Australië blootgelegd. De fanner Edward Navin uit Tyringham in Australië heeft op de vossenjacht een waardevoller buit ontdekt, dan hij zich bad kunnen droomen. Toen hij op weg was om zijn vallen na te zien zag hij bij den ingang van een hol een goudglanzende steen liggen Vermoedend, dat hij hier met goud te doen had, begon hij met zijn zoon dieper te graven en na eenigen arbeid had den zij een goudader blootgelegd, die bijna een meter breed was. Bij latere analyse van het erts werd 930 gram goud per ton geconstateerd. De ader is zeer rijk en gaat tot diep in de aarde. In dc twee voorloopige schachten ziet men het goud al bij den eerste oogopslag fonkelen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12