813 deekmers in 8 weken. 23ste Jaargang ZATERDAG 6 FEBRUARI 1932 No. 7120 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN FRANSCHE VOORSTELLEN OP DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE BINNENLAND S)e£eicbcfi^0ou4omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f260 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel» Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V Geloof en Wetenschap. De Katholieke Kerk heeft immer voor gehouden, dat Geloof en Wetenschap niet met elkander in strijd kunnen zijn. En ook f e i t e 1 ij k is geen enkel leer- pnnf der Katholieke Kerk in strijd met vaststaande resultaten van wetenschap pelijk onderzoek. Menschelijke kortzichtigheid en hoog moed hebben echter het tegendeel ge predikt en gepropageerd: Geloof en We tenschap kunnen niet samengaan Maar ten slotte zal ook in deze de waarheid door de omschansing van de leugen heenbreken en overwinnen. Er is in deze al heel veel kentering Wij hebben al eenige dagen naast ons liggen een frappeerend artikeltje uit de liberale „Avondpost", dat wij heden voor onze lezers hier willen afdrukken. De „N. R. Ct." had een onderhoud 'met dr. J. Hekman, geneesheer-directeur van het ziekenhuis aan den Bergweg te Rot terdam, waarin deze geleerde op tref fende wijze uiting gaf aan zijn echt christelijke geloofsovertuiging: „Ik voor mij zie geen vol levqn zonder den inhoud van mijn positieve geloof. Nu sta ik rustig tegenover de medische en psychische vraagstukken En de liberale „Avondpost" geeft van 'haar warme instemming blijk: „Wat is dit alles van een ontroerend- sberke en mooie overtuiging. Zie hier een man van erkend-weten- schappelijike reputatie, een man die zijn heele leven midden in het lijden van de menechen zit, en die aldus toch voor zijn rotsvaste geloof uitkomt. In weerwil van ad die ellende en van die vele raadsels geknakte en gebroken levens, die hi; van uur tot uur om zich héén ziet: on wankelbaar blijft zijn geloof. Macr dit niet alleen. Zijn godsdienst geeft hem juist kracht om in „de oplossing" van zijn medischen arbeid te gelooven, zon der zijn geloof zou hij, „cynisch" en „sceptisch" zijn, nu is hij het niet. Als hij zijn werk heeft gedaan, zijn operaties verricht, dan is alles wat een mene-oh kan doen afgeloopen, dan is de weten schap uitgesproken, en dan geeft hij „de oplossing" in „vertrouwen" over aan Hem in Wien hij gelooft. Waarlijk: er is toch veel wat verandert in de ver houding van de wetenschap tot het ge loof. Er is een periode geweest in het mid den en in de tweede helft van de vorige eeuw, dat de wetenschap met het geloof afgerekend dacht te hebben: zij had het geloof, en dan allereerst, het orthodoxe wèggeredeneerd. Finaal. Dit stand punt is een verschrikkelijk échec gewor den. Geleerden als Hekman en anderen zeggen: ik doe wat ik kan met mijn wetenschap, maar de eindbeslissing ie niet bij mijn operatiemes, doch bij Eén. voor Wien ook die wetenschap zich bui gen moet". „Er is toch veel wat verandert", zou den wij op onze beurt dankbaar willen vaststellen, in de verhouding van som mige liberalen tot het geloof. Het blad eindigt aldus: „Door dit geloof in onzienlijke dingen stelt de wetenschap zich op hooger plan, in het licht der eeuwigheid". Wij maken van deze waardeering van het geloof van liberale zijde met ver heuging melding. MAAR NIET OVER ONTWAPENING. Een leger ter beschikking van den Volkenbond. De Fransche mipister van oorlog, Tar- dieu. heeft gisteren den president der ontwapeningsconferentie de Fransche voor stellen overhandigd, welke voorstellen gis teravond om 3 uur in een persconferentie nader toegelicht zijn. De voorstellen zijn in 5 hoofdstukken verdeeld. In de inleiding wordt ver klaard, dat de ontwapeningsconferentie bij haar werkzaamheden op den voorar- beid van den volkenbond moet steunen. In het eerste hoofdstuk wordt voorge steld, de burgerlijke luchtvaart internatio naal te maken. De groote en voor militair gebruik bestemde vliegtuigen zullen zonaei uitzondering ter beschikking van den vol kenbond worden gesteld, terwijl d,e kleine re en voor militaire doeleinden niet bruik bare vliegtuigen voor de eigenlijke bewa pening der desbetreffende staten beschik baar zullen blijven. Alle overige vliegtui gen zullen onder controle van den volken bond komen, welke een permanent recht zal hebben om deze vliegtuigen van de sta ten, die daarvan eigenaar zijn, op te eischen. Alleen indien een staat aan het lucht bombardement wordt blootgesteld, kan deze ook zijn groote vliegtuigen gebruiken, doch is gehouden, daarvan mededeeling aan en volkenbond te doen. In het tweede hoofdstuk wordt voorge steld, dat slechts zulke mogendhe<Jes zware artillerie, linieschepen en duikboo- ten mogen hebben, die zich bereid verkla ren, deze wapenen ter beschikking van den volkenbond te stellen voor de toepassing van artikel 16. Het derde hoofdstuk handelt over de schepping van een internationale strijd macht. De volkenbondstroepen zullen ge vormd worden door het beschikbaarstellen van contingenten door de afzonderlijke staten, doch deze troepen zullen on het grondgebied van deze staten blijven. Frankrijk verklaart zich bereid, voor de ten uitvoer legging van besluiten van den volkenbond buiten Europa een gemengde luchtbrigade en voorts landmateriaal zon der personeel en zonder munitie ter be schikking te stellen. Voor de ten uitvoer legging van beslis singen van clen volkenbond in Europa wil Frankrijk een divisie, uit alle wapenen be staande, beschikbaar houden, benevens een vlootdivisie, een gemengde luchtvaartaf- deeling en voorts landtroepen. Mocht een aanval plaats hebben, waarbij het pact van den volkenbond geschonden wordt, dan zal het dit land vrijstaan zon der meer al zijn strijdkrachten, dus ook de volkenbondscontingenteri, in het veld te brengen. Hoofdstuk vier bevat voorstellen voor de bescherming van de burgerlijke bevolking en verbiedt gas- en bacteriënoorlogen enz., evenzoo het bombardeeren van grondge bied, dat op een bepaalden afstand van het front is gelegen. Verboden wordt ook het uitwerpen van bommen. Uitzonderingen worden echter voor verschillende gevallen Het laatste hoofdstuk bevat voorstellen tot organisatie van den vrede. De Fran sche denkbeelden omtrent het vaststellen van den aanvaller enz. worden herhaald. De Fransche delegatie merkt op, dat dit het eerste practische voorstel is, dat vol gens de uitnoodiging van Henderson aan de conferentie werd voorgelegd. De confe rentie heeft thans gelegenheid den volken bond executief gezag te verleenen en te verhinderen, dat zijn beslissingen door de zich daartegen verzettende souvereiniteit van afzonderlijke staten met lamheid wor den geslagen. Frankrijk heeft thans inplaats van den volkenbond zonder gezag een volkenbond met gezag gekozen en noodigt de andere volken uit, thans ook van hun kant een keuze te doen. In de voorstellen* zijn nauwkeurige en precies omschreven bepalingen zoowel van militairen als van volkenrechtelijken aard opgenomen. Verklaard wordt, dat het Fransche me morandum het resultaat is van maanden lange samenwerking der militaire, politie ke en economische instanties. Een concreet maar nog geen practisch voorstel. De Fransche delegatie is de eerste, die met een concreet voorstel gekomen is. De Fransche regeering heeft door haar voorstellen gevolg gegeven aan de wen- schen, van de velen, ook in Frankrijk zelf, die steeds ernstiger er op aandringen, dat de Fransche regeering niet in vage alge meenheden de veiligheidskwestie zou her halen, doch met preciese denkbeelden voor den dag zou komen. De door Tardieu ingediende voorstellen, die hij gisteravond ook bij een ontvangst der internationale pers heeft toegelicht, laten aan preciesheid niets te wenschen over. De Fransche voorstellen voeren het denkbeeld van de versterkte veiligheid tot. in de uiterste consekuenties door. Zij gaan veel verder dan de veiligheidsbepalingen van het bekende protocol van 1914, dat slechts algemeene toezeggingen van weder- zijdscben bijstand bevatte. Frankrijk stelt tfians de oude gedachte van Léon Bourgeois, op de vredesconferen tie van Versailles door dezen bepleit, be treffende de vorming van een internatio nale politiemacht opnieuw aan de orde. Interessant is echter hierbij, dat de Fran sche delegatie thans onderscheid maakt tusschen de internationale politiemacht, die slechts dienen -zal om oorlog te verhoe den en de internationale strijdmacht, die een begonnen oorlog zal hebben te onder drukken en aan een aangevallen staat de eerste hulp zal hebben te verleenen. Iedere tot de ontwapeningsconventie toetredende staat zal nauwkeurig moeten aangeven, hoeveel militaire machtsmidde len hij ter beschikking van de eene en van de andere internationale macht stellen zal. In theorie is voor dit Fransche voorstel veel te zeggen, doch wij weten helaas maar al te goed, dat Amerika, Engeland en Ja pan zulke preciese militaire verplichtingen niet op zich zullen nemen en daarom kan men het Fransche voorstel, zelfs als men zelf voorstander er van is, toch niet be schouwen als een practisch bruikbaar mid del om de conferentie te doen slagen. Bedenkelijk is bovendien nog, dat uit de toelichting van het Fransche voorstel vrij duidelijk blijkt, dat Frankrijk, als het geen versterkte veiligheid in den geest van de ingediende voorstellen zal verkrijgen, niet bereid zal zijn tot eenige bewapeningsver mindering en dan slechts in een stabilisee ring der bestaande strijdkrachten zal wil len toestemmen. De vraag kan ten slotte nog gesteld wor den. of misschien een compromis nog mo gelijk zal zijn door de aanvaarding van al leen die Fransche voorstellen, die betrek king hebben op de internationaliseering der burgerlijke luchtvaart en op de reglemen teering-van den aanbouw en het gebruik der militaire luchtschepen. EERSTE KAMER. DE PACHTWETTEN. Aan de orde is voortzetting van de be handeling van de nieuwe regeling van de pacht en van de regeling van de pachtcom- In de laatste 8 weken werden in het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout 15 retraiten gegeven met een totaal van 873 retraitanten, d.i. gemiddeld 58 deel nemers per retraite. Hulde aan Geestelijkheid en leeken voor hun propaganda. De volgende retraiten van Februari moeten nog voltallig worden: 1720 Febr. Geh. Dames Middenst 10. 2124 Febr. Jonge Middenstanders 10. 2427 Febr. Gehuwde Vrouwen „6.50 28 Febr.2 Mrt. Heeren Middenet. 10. Aanmelding bij de Directie. Tel. 6048. Minister Donner aan het woord. De Minister van Justitie, de heer Don ner, betoogt, dat de voorbereiding van het wetsontwerp en van deszelfs behande- ling deugdelijk is geweest en dat, zoo er al bepalingen van dwingend reoht in zijn op genomen, dit zeer gemitigeerd is geschied. Men klaagt over vaagheid, maar in de la tere jaren is men meer eii meer tot het in zicht gekomen, dat rechtszekerheid door scherp geformuleerde bepalingen slechts wordt bereikt ten koste der rechtszin ver heid. Vaak zijn bepalingen van het Burger lijk Wetboek vaag. Wat zijn „buitensporig heden", die grond opleveren voor schei ding van tafel en bed? Wat is „verwaar- loozing" van kinderen? Enzoovoorts. De critiek van prof. Diepenhorst op het oontinuatiereont moet spr. wel diep tref fen, daar zijn naaste geestverwanten van oorueel zijn, dat Hij een „ellendige zinsne de", een „omineuze bepaling" in het wets ontwerp heeft opgenomen. Men erkent, dat het eigendomsrecht mag worden beperKt, als het algemeen belang dit noodzakelijk maakt, maar dit is hier het geval, omdat Uet een algemeen belang is, dat de bewer ker van den grond hem blijft bewerken. Men wil in plaats van het continuatie- recht een schadeloosstelling, maar ook dat arijtt naar ongewenscUte oonsequenties. Daarom was er geen reden voor de re geering in de Tweede Kamer het amende ment-!: leekens onaannemelijk te verklarbn. Het debat heeft spr. herinnerd aan een ander debat, dat over de wet op de naam- looze vennootschappen. Wat is er van al die schrikbeelden gebleven? Men of tere den arbeid van een halve eeuw van hervorming van het pachtwezen niet op. De stemming. De Kamer verwerpt, zooals reeds gemeld, de nieuwe regeling van de pacht met 25 tegen 21 stemmen. Tegen: lib., (J.-H., A.-R. en de Katholie ken Arntz, Dobbelmann^ Janssen, Blom- jous, Michiels van Kessenich en Van Sasse van Ysselt. Voor: fcj.D., V.D. en de Katholieken Ste ger, Nivard, De Bruin, Heerkens Tijssen, Visser, berrarens en Van Lanschot. De Kamer verwerpt de wet betreffende de pachtcommissies met 24 tegen 22 stem men. De antirev. Minister Donner heeft het ontwerp nog met alle kracht en overtuiging verdedigd, maar;... 't heeft niet mogen baten. Er is gestemd, afgestemd, maar het laat ste woord er over zal nog wel niet gespro ken zijnl De Muziekauteurswet. Alvorens aan het Muziekauteursreoht te beginnen, .wachtte de Kamer een verrassing door een voorstel van den heer Wibaut, om de regeering uit te noodigen te overwegen de briefwisseling naar aanleiding van dit ontwerp tusschen de Fransche en de Ne- derlandsche regeering gevoerd, aan de Ka mer over te leggen. De heer Wibaut deelde n.l. mede te. hebben vernomen, dat de Fransche regeering, indien het ontwerp wet zou worden, de zaak, als strijdig met de Berner Conventie, voor het Internationale Hof zou brengen. Mr. Donner verzette zich tegen dit voorstel en hij kreeg steun van de rechterzijde, zoodat het met 2620 stem men (rechts tegen links) verworpen werd. De discussie over het wetsontwerp is hierna begonnen maar nog niet geëindigd. De burgemeester van Medemblik. De heer P. Schouten, burgemeester van Medemblik heeft tegen 15 April ontslag gevraagd. De heer Schouten is 69 jaar oud en be hoort tot de B. K. Staatspartij. Hij is se dert April 1920 burgemeester van Medem blik, voor dien was hij wethouder aldaar. Uitbreiding Haagsche Rechtbank. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de Rechtbank te 's-Gravenhage Mr. J. L. L. Wery, thans plaatsvervangend rech ter. Mr. Wery is commies-griffier bij de Tweede Kamer. Zooals bekend, wordt de Haagsche Rechtbank uitgebreid met twee leden. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Fransche voorstellen op de Ontwape ningsconferentie. (1ste blad). De toestand in China onveranderd. (Buitenl. 3de blad). BINNENLAND. Contingenteering van schoenen, wollen stoffen, tricotage en confectie-artikelen (lste blad). Westontwerp tot instelling van een Eco- rjomischen Raad. (lste blad). De Engelsche invoerrechten op groen ten, vruchten en snijbloemen door het La gerhuis goedgekeurd, (lste blad). Brutale roofoverval op een winkelier te Witnerswijk. (Laatste Berichten). In de moordzaak-Eschauzier is 16 jaar geëischt. (Rechtz., lste blad). Vijf nieuwe Fokkers voor den dienst op Ned.-lndië. (lste blad). Incidenten bij de Olympische Winter spelen te Lake Placid. (4de en lste blad.). EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA NAAR AANLEIDING VAN HET TIENJARIG PON TIFICAAT VAN PAUS PIUS XI Bladz. 4 EEN GEÏLLUSTREERDE PA GINA VOOR DE VROUWEN Bladz. 12 DE WINKELSLUITINGSWET. Inwerkingtreding op 1 Mei. Aanvankelijk lag het in het voornemen der Regeering de Winkelsluitingswet 1930 Ötbl. 4üU op 1 Maart 1932 in werking te doen treden. V erschihende gemeentebesturen zonden hun verordeningen op de winkelsluiting met het oog op den datum van 1 Maart 1932 tijdig bij de Regeering ter goedkeu ring in. Voor zoodanige tijdige inzending werd echter door vele andere gemeentebesturen geen zorg gedragen, terwijl in een groot aantal gemeenten de vaststelling van veror deningen nog in overweging is. in verband met deze omstandigüeden bleek het nood zakelijk de inwerkingtreding der wet nog eeingen tijd uit te stellen. Bij Kon. Besluit van 4 Februari is de datum van inwerkingtreding dor wet thans vastgesteld op 1 Mei 1932. VIJF NIEUWE FOKKERS VOOR DE K. L. M. In October a.s. in dienst. De Iv. L. M. deelt mede, dat zij aan de N.V. Nederiandsche Vliegtuigenfabriek Fokker de levering van vijf groote drie- moborige verkeersvliegtuigen zal opdragen, welke vliegtuigen dienst zullen moeten doen. op de Amsterdam-JJatavia-route. Ze zijn van het type FXVill en uitgerust met dezelfde Wasp-motoren als de Fok ker XlTs, waarmede zeer goede resultaten zijn bereikt. De F—XV1I1 heelt ongeveer hetzelfde laarvermogen als de FXII, doch heeft 15 a 20 k.AL hoogere kruissnel heid (totaal bijna 200 K.M.) waardoor heb mogelijk zal zijn den dienst op lndië met nog grootere regelmatigheid uit te voeren. Deze vliegtuigen zullep op 1 October in dienst woruen genomen, op welk tijdstip de FVllb's van de Amsterdam-Ba tavia- lijn zullen worden afgeuomen, waardoor alleen boestellen met gioote capaciteit op de lijn blijven vliegen en meer passagiers vervoerd kunnen worden. DE NOOD DER BOEREN. Regeeringsmaatregelen ge vraagd voor hoogere mini mumprijzen der melk. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Voorst tot Voorst heeft aan den Minister van Binnenland-sohe Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het den Minis.ter bekend, dat de toe stand in de weide- en gemengde bedrijven thans zoo hoogst ernstig is geworden, dat het meerendeel der boeren aan den rand van den afgrond staat? Is de Minister niet van meening, dat on middellijk maatregelen dienen genomen te worden om den prijs van de melk op te voeren tot een minimum van 6 oents in den zomer en 7 oents per liter in de win termaanden? I Kan de Minister mededeelen of binnen zeer korten tijd desbetreffende voorstei- I len bij de Kamer zullen inkomen?

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1