OVERALLS akker-Kloosterbalsem "¥o'o£Zr- i VRIJDAG 5 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURAN1 DERDE BLAD PAG. 10 faVerdrijf Uw Rheumatiek Wees er vlug bij! Bij de eerste pijnlijke scheut in armen, beenen of lendenen, wrijf U dan onmiddellijk met Akker's Kloosterbalsem, het vanouds bekende en beproefde wrijf- middel, dat al zooveel goede diensten bi) rheumatiek heeft bewezen. Tot diep in de weefsels voelt Ge dan de wel dadige. genezende werking en de pijnen verdwijnen. BUITENLAND SPANJE JESUI ETEN VREES. De termijn van ontbinding verstreken. Naar „El Mat}" meldt, is de termijn van tien dagen, waarbinnen de Jesuietenorde in Spanje volgens het regeeringsdecrect ontbonden moest zijn, 2 Februari j.l. ge ëindigd. Daags te voren was nog in verscheidene Jezuïetenkerken een plechtige H. Mis op gedragen, waaronder een afscheidspredi- catie werd gehouden. Voor de betreffende parochies, schrijft „El Mati" waren hot oogenblikken van groote ontroering en de officianten konden slechts met moeite hun tranen bedwingen, toen zij hun duizenden parochianen voor de laatste maal bijeen zagen. Naar uit Irun gemold wordt, zijn Maan dag nog tal van Jesuieten de Spaanscb- Fransche grens gepasseerd. Te Madrid gaan er geruchten, dat de uitvoering van het regeeringsdecreet in Uatalonië en de Baskische provincies groo te moeilijkheden oplevert. Het schijnt, dat vooral ih genoemde provincies de Jc- suietenhuizen eigendom zijn van particu lieren en naamlooze vennootschappen, die dus niét kunnen worden geconfiskeerd. De gouverneurs oefenen evenwel een sterke pressie uit op de eigenaars der betreffen de gebouwen, om hen te bewegen, ze voor den staat beschikbaar te stellen. Niet alleen van Katholieke zijde maar ook door vele niet-Katholieken wordt met kracht geprotesteerd tegen de nationali- seering van de groote wetenschappelijke instituten, die onder leiding stonden van de Jesuieten, met name tegen de confiskatie van het beroemde observatorium van de Ebro, dat ook in het buitenland een groote vermaardheid heeft om het wetenschappe lijk werk, dat hier door de Jesuieten werd verricht. (Jok Ossorio Gallardo, de „filosoof der republiek" heeft namens het instituut van sociale, economische en politieke studiën tegen de confiskatie van genoemd obser- vabroium en andere beroemde Jesuieteu- instituten geprotesteerd. Volgens een bericht van „El Mati" uit Madrid, werd het memorandum betreffen de het ontbindingsdecreet, dat door den pauselijken nuntius aan den minister van justitie werd overhandigd, Dinsdag in den ministerraad besproken. Het resultaat van deze bespreking is nog niet bekend. Spaansche Jesuieten in België. Zooals wij t.z.t. gemeld hebben, is het oude kasteel van de familie Delvaux te Jeuffe, in den Val St. Martin, dat vroeger de Benediktijner-monniken van Ligugó herbergde, door de Spaansche Jesuieten uit Toledo gebuurd. Men is er op het oogenblik druk doende met allerlei herstellingswerkzaamheden en binnenkort zal de oude woning gevuld zijii met een honderd vijftig-tal kloosterlingen, die zooals vroeger de rustige vallei met hun arbeid en activiteit zullen komen vervullen. Reeds zeven en veertig novicen kwamen aan, welke voorloopig in een buitenhuis worden ondergebracht, toebehoorende aan de Eerw. Paters Jesuieten van het St. Mt- chiels College te Brussel. Wat gebeurt met de Jesuieten-colleges. Volgens bericht van het Spaansche blad „Luz" zullen de Jesuieten-colleges, die thans alle door de paters verlaten zijn, worden omgevormd tot nationale institu ten van middelbaar onderwijs. In het college van Chamartin zal een afdeeiing worden ondergebracht van bet instituut van Sint Isidoor, terwijl het ge bouw, dat de Jesuieten te Areneros had den, zal worden omgevormd tot een studie huis voor industrieele ingenieurs. RUSLAND. M0L0T0FF OVER HET TWEEDE VIJFJARENPLAN. Het verschil tusschen stad en dorp zal thans worden opgeheven. Op de zeventiende conferentie van de communistische partij van de sovjet-unie heeft Molotoff rapport uitgebracht over de richtlijnen en uitwerking van het tweede vijfjarenplan. In zijn redevoering zeide Mo lotoff oa. het volgende: De gelukkige voltooiing van het eerste vijfjarenplan in vier jaar verschaft de basis voor de verwerkelijking van een tweede vijfjarenplan met een internationale draag wijdte. De structuur van dit tweede vijfja renplan op een oogenblik waarop niemand zeggen kan hoe de crisis in de kapitalisti sche landen af zal loopen geeft antwoord op de vraag: Aan wien behoort de toe komst? Al» resultaat van het eerste vijfjaren plan bezit Rusland bhans een basis, waar op de geheele nationale, economische re constructie lean worden voltooid. Door de schepping van socialistische pro ductievormen in den landbouw sowchozen en kolchozen is men er in geslaagd het moeilijkste probleem na de Octoberrevolu- tie op te lossen. Na vervolgens gewezen te hebben op wat met het eerste vijfjarenplan bereikt is, als de volledige liquidatie van de werkloos heid, de schepping van een tweede steen- kolenbasis etc. etc. ging Molotoff over op den strijd, die gevoerd is moeten worden tegen de Trotskisten, die thans geworden zijn tot de avant-garde van de internatio nale contra-revolutie. De opportunisten van rechts gelooven niet in den socialieti- schen opbouw en brengen de aspiraties van de stervende klassen tot uiting. De uitslag van het eerste vijfjarenplan geeft duidelijk aan wie gelijk gehad heeft. Steunende op leerstellingen van Lenin en Marx zeide Molotoff dat Rusland een halfstaat is, een overgangsstaat die geheel verdwijnen zal in het tijdperk, van het vol komen communisme. In de eerste phase van het communisme vooral in het socia lisme bestaat de staat ten behoeve van de volledige afschaffing van de factoren, die do exploitatie van den eenen mensch door den anderen bepalen. Het tweede vijfja renplan moet het verschil tusschen staat en dorp opheffen. Het stelt de taak de» materieel© levens voorwaarden te verbeteren en het cultu- reele niveau der massa's op te heffen. De sovjet-unie is reeds op weg elk verschil óp te heffen tusschen physiek en geestelijk werk. De voornaamste taak van het tweede vijfjarenplan is de voltooiing van de tech nische reconstructie van de nationale eco nomie. Na gewezen te hebben op de noodzake lijkheid nieuwe kaders te vormen van in genieurs en technici wees Molotoff er opv dat men thans nog vee] meer zijn toevlucht moest nemen tot de medewerking van bui- tenlandsche technici. Wij zijn zeer dank baar voor de medewerking van de buiten- landsehe specialisten aan den opbouw van het socialisme in ons land, aldus Molotoff. Het woord van Lenin, de kapitalistische landen inhalen en voorbijstreven krijgt nog veel meer beteekenis. Overgaande tot bespreking van de alge meen© atmosfeer in het buitenland zeide Molotoff ton slotte, dat de crisis zich bui tengewoon verscherpt in antagonismen in het kamp der imperialisten. Deze groei van antagonismen schept ^en gevaar voor nieu we oorlogen en directe agressie tegen sov jet-Rusland. CHINA HET CONFLICT MET JAPAN. AFWIJZEND ANTWOORD VAN JAPAN Op de vijf eischen der mogendheden. Het. Japansche antwoord is om 6 uur gis teravond plaatselijke tijd (d.vv.z. gistermor gen circa 9 uur) aan do drie gezanten over handigd. Het aanvaardt het staken der vijandelijk heden indien de Chiueezen hetzelfde doen. Anders moet Japan zich volledige vrijheid van beweging voorbehouden. Gezien de Chineesche bedreiging en den ernst van den toestand acht de Japansche regeering het onmogelijk geheel*af te zien van mobilisatie of voorbereiding van vij andelijkheden. Zij is niet tegen een neutrale zone, in het district Tsjapei. Zij acht het noodig da kwestie van Sjanghai geheel af te schei den van de kwestie van Mandsjoerije, wel ke gedekt wordt door de resolutie van den Volkenbond van 10 Dec. 1931. en waarin niet voorzien is, dat Japan de hulp zou moeten aanvaarden van neutrale toeschou wers of helpers. Bijgevolg is punt vijf onaannemelijk. Verontwaardiging Het Duitsche socialistischo blad de „Vov- wiirts" is zeer verbolgen over het Japan sche antwoord aan de mogendheden. Wanneer, zoo meent dat pacifistisch ont wapeningsblad, de mogendheden dit ant woord aanvaarden, moet men van een ge blameerd Europa spreken en van een Ame rika zonder ruggegraat. Het zou een schande zijn. zoo heet het verder, indien de mogendheden de Japan sche tegenvoorstellen aanvaarden. Bijzonder het scheppen van neutrale zo nes wordt -door het blad veroordeeld, wijt het deze voor verkapte internationale con cessies aanziet, waartegen de Chineesche regeering immers zoo hardnekkig kampt. Het Japansche wantrouwen tegen de Chineezen wordt het,toppunt van huiche larij genoemd en uit de Japansche sabo tage blijkt duidelijk, dat Tokio besloten heeft Mandsjoerije niet meer los te la ten. Volgens een Geneefsch telegram aan de „Vossische Zeitung" zijn de diplomaten aldaar even boos als de „Vorwarts" en ko men zij tot dezelfde conclusies. Zwaar bombardement der Japanners. Gisterochtend om tien minuten na half een barstte te Sjanghai een hevig Japansch bombardement van de zware artillerie los, dat vervolgens minder werd en ten slotte met een bepaalde tijdsruimte plaats had. Ondanks al het bombardeeren zouden de Japanners niets zijn vooruitgegaan. In buitenlandsche kringen te Sjanghai vreest men, dat de Japanners nu een defi nitieve poging doen om de Chineezen uit hun politie-werk te verdrijven en de bui tenlandsche troepen; die de internationale nederzetting bewaken, staan op post. Ge vreesd wordt, dat als de Chineezen de ne derlaag lijden, vele der vluchtende Chinee sehe soldaten zullen trachten door de in gangen naar de nederzetting te breken. In den loop van den dag zijn in dc ne derzetting vijf branden uitgebroken als ge volg van het bombardement, doch de brandweer was snel ter plaatse. De Japanners hebben nu alle burger-le den der nationale garde, die in de laatste dagen zoo'n groote rol gespeeld heeft, ont wapend en heden zullen de Japanners de Chineesche politie weer toestand hun toe zicht in Honkjoe te hervatten, waardoor de Japanners bovendien weer de beschik king krijgen over duizend mariniers en an dere manschappen. Pleegde Sj'iozawa harakiri? 'Uit Tokia wordt gemeld, dat vice-adrai- raal Numoera naar Sjanghai zal gaan en het bevel op zich zal nerqen van de derde vloot, die zoo juist gevormd is. Uit Sjanghai: Het gerucht loopt, dat admiraal Sjiozawa harakiri (zelfmoord) heeft gepleegd Hoewel dit bericht officieel wordt tegengesproken, wordt het door ve len geloofd, gegeven het feit, dat Sjiozawa werd vervangen door Nomoera als opper bevelhebber van de vloot'in de Chineesche wateren. BUITENL. BERICHTEN. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN TANKSCHIP. Vele dooden en vermisten. Uit Marcushook (Pennsylvania) wordt ge meld: Bij een aantal ontploffingen in het tank schip „Bidwell" van de Sinclair Oil Com pany, dat bezig was olie in te laden, zijn acht personen gedood. Er was een beman ning van 40 personen aan boord van het schip, toen de ontploffing plaats had. Acht tien personen werden gewond, van wie vier doodelijk en vijftien worden vermist-, die waarschijnlijk eveneens zijn omgekomen; de vrouw van den kapitein liep hevige brand wonden op. Het schip, dat aan de Sun Oi. Company behoort-, werd door vier ontplof fingen die tot op 30'K.M. afstand werden gehoord, geheel vernield. Nader wordt gemeld: Vijf leden der bemanning van het tank schip „Bidwell", die bij de ontploffing ernstig gewond waren, zijn in het zieken huis overleden. Zeven lijken zijn uit de over blijfselen van de tankboot geborgen. Op het moment der ontploffing bevonden zich 61 personen aan boord.' VULKAAN OP DE ALEOETEN IN WERKING. Uit Anchorage (Alaska) wordt gebeld: De Shishaldon vulkaan op het eiland Uni- mak (Aleoeten) is volgens ontvangen draad- looze berichten, Woensdag gaan werken. Vlammen schieten hoog in de lucht en de lava stroomt langs den berg. Een aschregen wordt door den hevigen wind over de Be- ringzee gejaagd. Lichte aardschok op Jamaica. Woensdag te 1 uur 's morgens, werd te Kingstown (Jamaica) een lichte aa-rdsohok waargenomen, die geen schade veroorzaak te. TREINAANSLAG IN TSJECHO- SLOWAKI JE. Betonblok op de rails. In den nacht- van Woensdag op Donder dag werd nabij station Tmisch een aanslag gepleegd op den sneltrein BudweisPraag. Op de rails was een beton blok gelegd, ter wijl een ijzeren plaat met draad aan de rails was vastgemaakt. De locomotief vernielde echter het betonblok en schoof de ijzeren plaats ter zijde, zoodat de sneltrein zonder vertraging kon doorrijden. Van den dader ontbreekt ieder spoor. AANSLAG OP N00RSCH MINISTER. De leider der crimineele politie te Oslo deelt mede, dat, toen de minister van de fensie, de heer AnderssenRysst, Dinsdag namiddag j.l. in zijn werkkamer in het mi nisterie kwam om documenten te halen, hij in het donker plotseling door een of meer mannen werd overvallen, van wie er één trachtte, hem met een mes in de borst te steken. De minister slaagde er evenwel in, den messteek af te weren, doch tegelijk werd hem een kla.p op het hoofd gegeven, zoodat hij bmviel en een tijd lang buiten kennis bleef. Het geluktg den daders intusschen te ont komen. Dz minister heeft bij den overvaf geen blijvend letsel gekregen en kon reeds den volgenden dag zijn ambtsbezigheden weer hervatten. De politie stelt een onderzoek in en heeft een belooning van 5000 kronen uitgeloofd voor inlichtingen, welke tot de arrestatie van de(n) dader(s) lei .en. GELD-0PP0TTERS IN AMERIKA. Waarschuwing van Hoover. Gisteravond heeft president Hoover zich in een oproep tot de burgers der Vereenig- do Staten gewend met het verzoek, hem te steunen in zijn strijd tegen de geld-oppot- ters. Het Witte Huis verzoekt den leiders van verschillende economische en finan- cieele organisaties om op Zondag a.s. te Washington een bijeenkomst bij te wonen ter bespreking van de campagne tegen de geldoppotters. Hoover verklaart, dat meer dan 1.3 mil liard dollar verborgen worden gehouden. Niet alleen dat elkeen de belangen van zich en de zijnen verwaarloost, maar hij handelt ook rechtstreeks in strijd met het algemeen belang. Het is dringend noodzakelijk, dat de geldcirculatie wordt versterkt. Uit vrees •hun geld te verliezen hebben tal van be leggers hun geld van de banken gehaald,' waardoor menige gezonde bank te gronde is gericht. Deze onverstandige handelwijze van het publiek is een der voornaamste oorzaken van de huidige depressie. KAN DE M. 2 GELICHT WORDEN? Indien het niet inoclit gelukken de ge zonken duikboot M 2 te lichten, zal ge tracht worden onder water in de boot door te dringen. Voor de slachtoffers van de ramp zal morgen een dienst op zee worden gehouden op de plek, waar het wrak werd gevonden. Omtrent het vinden van het wrak wordt nader medegedeeld, dat de plaats, waar de duikboot op den bodem der zee ligt, ca. zes zeemijlen, verwijderd is van den vuurtoren Portland Bill. Het ligt in de nabijheid van vier wrakken, waarvan één reeds tijdens de eerste dagen van het opsporingswerk werd ontdekt, en ongeveer op de plaats, waar dc kapitein van het stoomschip „Tinesider" de onderzeeër had zien duiken en waar nader hand twee signaalvlaggen waren gevonden. Het wrak werd ontdekt door de onderwa ter-signaalinstallatie van den torpedojager „Torrid". Toen de zoeklijnen van een paar vaartuigen bleven haken aan een hindernis op den zeebodem, werden duikers neergela ten, die spoedig daarop weer boven kwamen en meldden, dat de M 2 gevonden was. Gedurende den afgeloopen nacht hebben de duikers de positie van het wrak nader onderzocht. Alle bergingsvaartuigen te Porthsmouth zijn gealarmeerd om met het lichtingswerk te beginnen, zoodra de Ad miraliteit daartoe bevel geeft. In vakkrin gen veronderstelt men, dat de boot is ver ongelukt door een ontploffing.van waterstof in de accumulatoren. Ivaat Mansmaten in blauw, bruin, wit en khaki 4.25,3.95,3.60,3.30 I nadeelig op de bewaarkool en veroorzaakt veel onderhoudskosten. Die vroeg geruimd •hebben, zijn in de beste conditie. N00RDW1JK. Een adres van winkeliers. Ongeveer een 100-tal neringdoenden in onze gemeen te hebben een adres gericht tot den raad, houdende verzoek een verbodsbepaling in het leven te roepen op het handeldrijven in onze gemeente door niet-ingezetenen zonder vergunning ^n zonder betaling van hooge legesgelden. Geen straatbelasting. Naar wij ver nemen heeft de raadscommissie tot on derzoek van de gemeenterekening 1930 en van de begrooting 1932 dezer dagen rap port uitgebracht, zoodat behandeling van deze begrooting na het uitbrengen van de memorie van antwoord door Burgemeester en wethouders kan plaats hebben. Zijn wij wel ingelicht, dan komt deze commissie na het voorstel om niet onbe duidende bezuiniging aan te brengen op de uitgaven tot de conclusie, dat het in voeren van een nieuwe straatbelasting bij aanneming harer voorstellen achterwege kan blijven. Tegen het invoeren, van een vermakelijkheidsbelasting heeft de com missie daarentegen geen overwegende be zwaren. Nachtelijke telefoon. Naar wij verne men worden er van gemeentewege stap pen ondernomen bij het rijk om tot een nachtelijke openstelling van de telefoon te komen zoo mogelijk buiten bezwaar van de gemeentekas door aan hen, die buiten den gewonen kantoortijd willen telefonee- ren, een extra tarief te berekenen. Likeurflesschen met gevaarlijken inhoud. Eenige arbeiders, werkzaam bij een Ko- penhaagsohe vuilnisbelt, vonden in een hoop afval eenige likeurflesschen, die ge heel gevuld waren, terwijl de sluiting nog intact was. Zij dachten dan ook niet anders dan dat er likeur in de flesschen zat en dronken de vloeistof op. Korten tijd later deden zich ernstige vergiftigingsverschijnse len bij hen voor, een arbeider overleed, twee arbeiders liggen in hopeloozen toe stand in het ziekenhuis. De flesschen, die het etiket van een li keurfirma droegen, waren door een kleine kleurstoffenfabriek gekocht en met proef- oplossingen gevuld, die men naderhand weggooide. Men vreest dat nog meer per sonen, voornamelijk (werkloozen, die de vuilnisbelt doorzochten, uit de flesschen ge dronken hebben. UIT DE OMGEVING HILLEG0M. Verkooping. Voor den Staat der Ne derlanden had gisteravond in Hotel Sister- mans ten overstaan van Notaris D. Lod der alhier de verkoop bij opbod plaats van 2 bouwterreinen aan de Hoofdstraat. Uit slag als volgt: Kavel I Sectie D no. 2275, groot 3.39 A. Hoogste bieder C. G. Suther land alhier 3100. Kavel II Sectie D no. 2274, groot 1.65 A. Hoogste bieder A. Zon neveld alhier 1700. Toeslag over een week. 0EGSTGEEST. Hanze. De afdeeiing Oegstgeest der R. IC. Middenstandsvereeniging kwam gis teren in vergadering bijeen onder voorzit terschap van den heer W. F. de Rooy, die ■bij de opening speciaal verwelkomde Pas toor de Vetten en oók de dames der leden, die wegens de vastenavondviering eveneens waren uitgenoodigd. De agendapunten waren onbelangrijk en men ging spoedig over tot „gezellig samen- zijn". De vertooning eener serie lichtbeel den van Zuid-Limburg viel zeer in den smaak. Vervolgens waren verschillende at tracties bedacht." Het was reeds laat ge worden toen allen voldaan huiswaarts keerden. De Graal. De leden der Maria-Congre- gatie waren gisterenavond met hun ouders uitgenoodigd tot een bijeenkomst in St. Wallibrord, alwaar de Leidische Graalmeis- jes een demonstratie gaven. Doel dezer bijeenkomst was te komen tot oprichting eener Graal wacht. RIJNSBURG. Tuinbouw. Toestand verandert. In deze twee woorden konden we een over zicht samenvatten. Want koolsoorten zijn bijna onverkoopbaar en uiten zijn redelijk in prijs, alhoewel ook in dalende lijn. Roo- de kool in 1ste soort per 100 van 3.20 tot ƒ5.10; Gele kool ƒ3.tot ƒ4.20; Uien per 100 Kg. van 5.S0 i.ot ƒ6.20; Wasoh- peen per 100 Kg. ƒ2.— tot ƒ3.10. Groene en boerenkool in goede kwaliteit 0.60 tot 1.50 per 100. Het zachte Veer werkt zeer Vermindering van pacht. De Afdee iing „Noordwijk" van het Hollandsch Bloembollenkweekersgenootschap heeft een verzoek- tot den Raad gericht om venïiin- deriüg van pacht voor eenige leden op van de gemeente gehuurde teelgronden. Florapark 1932. Naar wij vernemen is door den burgemeester dezer gemeente, den heer van de Mortel een gouden me daille beschikbaar gesteld voor de bloem- bollententoonstelling „Florapark 1932". N00RDWIJKERH0UT. Midderioianasvereeniging. De R. X. Miuuciistands'vereenigmg „St. Jozei nieid in het caie „Ucntrai aimer tiaar eeist© vergadering in 1932. De voorzitter openue de vergauering met den clinstelijken groot, lieette aile aanwezigen hartelijk welkom eii wenschte dc leden een zalig en gelukfcig 1932. Hierna ging men over tot behandeling van de agenda. De notuien van de vorige vergadering werden voorgelezen en ongewijzigd vast gesteld. De penningmeester gat rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar. De boeken en kas, nagezien uoor do tieeren Smit en van Denzen werden in goe de orde bevonden. Er is een batig saldo van 216.04 De aftredende 2e voorzitter en le secre#-. taris, de heer Seijsener, werd herkozen ais 2e voorzitter en als le secretaris werd ge kozen de heer P. P. van Denzen. Beido heeren naonen hunne benoeming aan. De voorzitter leliciteerde de beide nieuw-be- noeinclen en dankte de heer Uitendaal voor zijn bewezen diensten als penningmeester. De begrooting 1932 vvercl goedgekeurd, behalve een post vergoeding zaalkosten. De aanwezige kasteleins stelden liun loca- liteit gratis ter beschikking van de ver- eeniging. De vereeniging telt thans 66 leden. Bij de rondvraag dankte de heer Busch- man de voorzitter voor zijne wenschen en sprak eveneens de vvensch uit, dat ook de voorzitter en zijn gezin een gelukkig 1932 moge beleven. 2 Kaarten werden door het bestuur verloot om gratis een retraite mee te maken, de kaarten werden door de win naars gretig aanvaard. Een opwekkend woord werd gesproken om deel te nemen aan den stillen om gang. Hierna sloot de voorzitter de verga dering met den christelijken groet. Als dat kiestrekken pijn doet, raad ik je in je eigen belang aan, om mij te ver- dooven.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10