WAT JAPAN OVER ONTWAPENING DENKT UIT DE OMGEVING DONDERDAG 4 FEBRUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 door SETSUJO SAW ADA (Eerste Japansche gedelegeerde bij den Volkenbond). HILLEGOM. „Vondel'*. De Tooneelvereeniging „Vondel" heeft gisteravond haar laatste seizoen-uitvoering gegeven in hotel Sister- DE AARDBEVING OP CUBA. Verliezen veel minder, dan volgens de berichten. Volgens nadere telegrammen uit Cuba blijken de eerste berichten omtrent de aardbeving, vooral wat het aantal slacht offers aangaat, niet van overdrijving vrij te zijn geweest. Werd aanvankelijk een cijfer van 2000 dooden genoemd, later begon dat af te zakken. Het werden 1000'dooden, 500 doo~ den, 200 dooden, 100 doodenen oen slotte komt een Reuterberioht melden, dat volger-s de officieele opgave tengevol ge van de aardbeving te Santiago 6 (zes!) dooden en een 30-tal gewonden zijn geval len. Dat aanvakelijk veel hooger cijfers zijn genoemd is toe te schrijven aan het feit, dat de inwoners door een paniek bevan gen, de verliezen der menschenlevens in ihun verhalen sterk overdreven hebben. De door de aardbeving aan de waterlei ding aangerichte schade is reeds weer her steld, terwijl naar men aanneemt, ook de electriciteitswerken reeds hedenavond weer normaal zullen functionneeren. Solda ten en burgers werken samen bij het op ruimen der puinhoopen en het neerhalen der op instorten staande gebouwen. Wel geven velen er nog de voorkeur aan dep nacht in de openlucht door te brengen, dooh over het algemeen keert de rust ge leidelijk weer terug in de stad. Telegraaf lijnen en radiozendstation verkeeren m nnnder goeden toestand, zoodat het ver keer met de buitenwereld langs de tele foonverbindingen moet worden onderhou den. De regeering der Vereenigde Staten iheeft onmiddellijk maatregelen getroffen en groote watervliegtuigen uit Miami in Florida met dokters en verpleegsters naar Santiago gezonden, terwijl later op den dag de Amerikaansche vice-admiraal bet depar tement te Washington mededeelde, zich va-n Guantanamo naar Santiago te hebben begeven aan boord van een slagschip. De C'ubaansche regeering heeft de noodige schikkingen getroffen om de schade, welke te Santiago is aangericht, zoo spoedig mo gelijk te doen herstellen, daar de getrof fen stad de voornaamste havenplaats van Cuba is. Storm aan de Noorsche kust. Sinds Maandag wordt de kust van Noord-Noorwegen door een hevigen storm geteisterd. Vele dorpen hebben ernstige schade geleden. Het ernstigst werd de klei ne visschersplaats Mefjord bij Tromsó ge troffen, waar zoo goed als alle woonhuizen en opslagplaatsen verwoest werden. Bij Herstad werd een klein visschers vaartuig op de rotsen geworpen en vernield. De bei de inzittenden trachtten zwemmend de kust te bereiken, dooh verdronken. Storm en overstroomingen aan den Weichsel. Ten gevolge van den krachtigen storm stseg gisteravond het water in den Dooden iWeichsel zóó snel, dat het bij Schellmuehl buiten zijn oevers trad. He; water stond een halve meter hoog in de huueu. Nog grooieie overstroomingen veroorzaakte ds storm bij Heubude. Tegen middernacht nam de storm toe om eerst tegen gistermorgen te gaan liggen. Vooral kleine boeren en tuinders hebben schade, geleden. Do dij ken tusschen Danzig en Neufaehr zijn voor een groot deel ondermijnd. Ook aan het strand heeft de storm groote schade aange richt. De badinrichting bij Weiohselmuende werd weggeslagen en het geheele strand is met aangespoeld hout en wrakstukken bedekt. De promenade is gedeeltelijk be schadigd en op enkele plaatsen zijn zelfs stukken van de duinen weggeslagen. EEN LAATSTE AVOND MET DE SPAANSCHE JESUIETEN. Een tragisch afscheid. Aan „El Mati" ontleenen we de volgende ontroerende beschrijving van het vertrek der Paters Jesuieten uit Spanje. „De Jesuieten hebben den 28sten Januari des avonds om 7 uur hun klooster in de Caspstraat verlaten". Deze woorden moesten onuitwisbaar ge grift staan in de harten van de katholie ken van Barcelona en van alle die hun geestelijke en wetenschappelijke vorming iaan.de Jesuieten te danken hebben. Wij stonden daar dien neveligen winter avond in de „Carrer de Gasp" op het in drukwekkend oogenblik toen Ae Jesuieten hun klooster verlieten: wij Konden .onze ontroering niet bedwingen die zich van ons meester maakte in deze stervenssponde van de Sociëteit van Jesus. Sedert 1891 is de stichting „La Educa tion" eigenaresse zoowel van het huis, dat de Jesuieten in de „Carrer de Casp" bewo nen als van den geheelen inboedel. Toen de regeering het decreet uitvaar digde waarbij alle roerende en onroerende goederen van de Sociëteit van Jesus tot staatseigendom werden verklaard, besloot de stichting „la Education" haar goederen dn bezit te nemen en een notaneele acte te laten opmaken van de overdracht. Donderdagnamiddag kwam de voorzitter van „la Educatius" Sr. Luis Jover y Noneil met den notaris naar bet klooster, waar zij door Pater Rector werden ontvangen. Er werd een gedetailleerde inventaris opge maakt van de meubels en de leermiddelen: de Rector overhandigde de sleutels van alle kamers die gesloten en verzegeld werden. Terwijl de inventaris van het ooilege werd opgemaakt verlieten de Paters een voor een hun woning: om zeven uur was alleen nog Pater Rector Dr. Joan Guun aanwezig. Toen het oogenblik gekomen was, dat de akte van overdracht zou getee- kend worden, heerschte er een doodsche stille. Iedereen zag hoe ontroerd de anderen waren, maar niemand durfde een woord te Het is mogelijk, dat een algemeene ont wapening zal worden doorgevoerd, doch dit zal niet gemakkelijk gaan. Het verloop zal zeer geleidelijk moeten zijn, en zoolang aan zekere voorwaarden welke tot dus ver niet aanwezig zijn geen ruime plaats is gegeven, is algemeene ontwapening prac- tisch niet mogelijk. Japan heeft steeds gunstig gestaan te genover de ontwapeningsidee. Zeven jaar geleden hebben wij deze politiek geopperd, en steeds zijn wij haar blijven verdedigen. Wij achten ontwapening mogelijk, omdat wanneer een of ander idee groeit en zich ontwikkelt, zooals met de ontwapenings gedachte het geval is geweest, zij vroeg of laat verwerkelijkt zal worden. Overal is de ontwapening begroet als de panacee voor al onze misères en vele ernstige man nen ijveren voor haat verwezenlijking. Toen enkele jaren geleden vlootontwa- peiling weid voorgesteld, verklaarden ve len dit voor onmogelijk. „Nooit zult ge ook maar een gedeeltelijke ontwapening van de groote wereldvloten tot stand brengen." En zie nu wat reeds gedaan is Te Wash ington en Londen zijn wo ongetwijfeld vooruitgekomenhet resultaat dezer con ferenties was dat de groote mogendheden haar zeemacht op evenredige wijze begon nen te beperken. M.i. kan eenzelfde suc ces bereikt worden wat betreft de legers en luchtvloten der groote mogendheden, zcodat ik met vertrouwen over de ontwa peningsconferentie denk. We moeten echter niet te optimistisch worden. Het ontwapening* vraagstuk is vee! ingewikkelder dan bet lijkt. Het raakt n.l. aan bet probleem van waarborgen en veiligheid. Ge kunt van een land, dat om ringd is van machtige vijanden, geen ont wapening verwachten, wanneer het niet op een of andere wijze veiligheid is verzekerd. Ons vraagstuk zal dus nimmer worden op gelost, wanneer wij niet de veiligheid waarborgen, die de naties noodig hebben hetgeen heel redelijk is door deu volkenbond of een ander middel. Daar is b.v. de kwestie van Frankrijk en Duitschland. Theoretisch is Duitschland ontwapend, doch het land heeft een be paalde politieke reactie tegen den vrede aan den dag gelegd, door den steun wel ken Hitier en zijn partij geleidelijk ver- wiervan. Frankrijk, dat zich van 't gevaar bewust is, en dat meer dan eepig ander land is blootgesteld aan den aanval van zijn ouden vijand, vraagt waarborgen. Duitschland bevordert de zaak, welke ons ter harte gaat, nu juist niet door den aanhang welken de nationaal-socialièten vinden. Ontwapening is een zepr mooi ideaal, dooh zij vereischt een groote vordering in zekere hoedanigheden, welke de mensch- heid tot nu toe eenigszins heeft gemist.' Wanneer de heele wereld overeenkwam om morgen te ontwapenen, wat zou daaruit volgen, als elke staat zijn belofte ten uitboer zou brengen En wat zou er gebeu ren wanneer een staat niet werkelijk ont wapende Zou de heele wereld, niet aan zijn genade zijn overgeleverd Ontwapening, zelfs wanneer ze in theo rie is verkregen, zal dus slechts mogelijk zijn, wanneer zekere voorzorgsmaatrege len zijn genomen, om bedacht te zijn op de mogelijkheid, dat een of andere staat van de -situatie profiteert. Hoe kan dit geschie den? De meest practische stap zou zijn, een internationaal leger (of legers) in het le ven te roepen, dat den vrede moet hand haven, zoodra eehige natie hem dreigde te verbreken. Wij leven nog niet in een tijd, waarin men kan vertrouwen, dat de men- spreken. De Rector kon zijn ontroering niet bedwingen. Toen hoorde men plotseling de stem van notaris Dalman die de acte voor tos. Hij wijst de plaats aan waar geteckend moest worden. Sr. Sover y Nonell teekent en geeft den penhouder over aan den Rec tor, „mijn hand beeft zoo, zegt deze, dat ik niet weet of ik wel kan teekenen". Na den Rector teekent Josef M. Blanc i Benet als getuige. De overdracht is geschied: maar in dè kerk is nog het Allerheiligste, en als de Priesters worden weggejaagd moet ook de kerk gesloten worden. Een twintigtal vrienden vergezelden Pa ter Rector naar de kerk. Bij het schemer licht van de godslamp was alleen het hoofdaltaar te onderscheiden, maar bij den flauwen lichtschijn leek de kerk nog veel hooger en grooter dan anders. Het middenschip der kerk waar duizen den mensohen in hun grooten nood bij God hun toevlucht zochten was leeg: de kapel van „La Immaoolada" waar de congrega- nisten zoo vaak hun Marialiederen deden weerklinken was verlaten. De geheele kerk was leeg en, toch zoo vol van droefheid en eenzaamheid. In de kapel van het H. Sacrament aan gekomen opent de Rector het tabernakel, en tracht het Pange Lingua aan te heffen, maar de woorden stokken hem in de keel van aandoening kan hij niet zingen, hij moest zich tevreden stellen met de hymne te lezen. Dokter Aleu en de overige aanwezigen zingen nu aan den voet van het altaar een lofzang ter eere van het H. Sacrament. Daarna hebben wij te samen de Litanie van het H. Hart gebeden met de oratie voor de kerkvervolgers. Pater Rector bad nog een gebed ter eere van Sint Ignatius, als een laatste groet van den zoon aan zijn H. Vader. En toen hebben wij met brandende was kaarsen den Priester met het H. Sacrament in zijn handen begeleid tot de deur van c!e kerk waar d$ auto's gereed ^stonden waar- De opening der algemeene Ontwa peningsconferentie te Genève is samengevallen met de gewelddadige uitbarsting van het Japansch-Ohi- neesch conflict. Deze dramatische samenloop maakt het dubbel interes sant van Japans eersten vertegen woordiger bij den Volkenbond te vernemen, hoe zijn land denkt óver ontwapening. schen de wet zullen naleven, wanneer er geen politiemacht is, om daar eventueel toe te dwingen. Evenzoo zal er volgens mijn meening een soort leger moeten wor den gehouden te Genève of op een ander centraal punt, om toe te zien, dat geen land voordeel trekt van den toestand, door zijn onverdeigde nabuurstaten aan te val len. Ook zouden we zooals admiraal La- caze voorstelde, een internationale vloot moeten hebben. Een ander bezwaar, dat spms tegen ont wapening te berde wordt gebracht, is dait zij met zich brengt een afschaffing of op offering der nationale verscheidenheden, opdat het ideaal van mr. Briand, de Ver eenigde taten van Europa, kan slagen. Dit bezwaar vind ik dwaas. De twee groo te levenselementen zijn verscheidenheid en eenheid en deze twee kunnen, hoe para doxaal het moge lijken, naast elkaar wor den ontwikkeld. Het gevoel van eenheid kunnen we ontwikkelen door hetzelfde doel na te streven en tegelijkertijd kun nen wij vasthouden aan al 't karakteristiek nationale, dat ons van anderen onder scheidt. Neem b.v. Japan. In den loop der laat ste tachtig jaren hebben we onze gewoon ten geheel vernieuwd naar Europeesch model. Toch leeft- naast het moderne Ja^ pan, dat er heel Europeesch en zelfs ge- americamseerd uitziet, het oude Japan voort, en al het essentieele van ons natio naal bewustzijn, nationaal gevoel en t-ra- ditoneele hoedanigheden zijn tegenwoordig niets anders dan zij vroeger waren. Kort om we hebben Europeesche cultuur en be schaving verweven in ons nationale leven en zijn toch even individualistisch Japa- nees gebleven als ooit. En hebben wij ge leerd van het Westen, ook onze cultuur is van voordeel geweest voor degenen, aan wie we onze moderne ideeën ontleen den. Daarom zie ik ook niet in, waarom een Vereenigde Staten van Europa of Azië niet kan worden tot stand gebracht tot welzijn van alle betrokkenen, het kenmer kende va-n een ieder met elkaar verzoe nende. Japans houding in de ontwapenings kwestie is, da-t we allen aa-n de verwezen lijking er van moeten medewerken, daarbij erkennend het gewicht van veiligheid en garanties voor den vrede, welke hem al leen mogelijk kunnen maken. Ontwapening is niet de panacee voor alle kwalen, maar ze kan veel bijdragen om deze te verhel pen. In ieder geval wil ik menschen, die zich tegen het plan verzetten, vragen een oogenblik te denken aan de groote som men die elk jaar aan de nationale verdedi ging worden besteed. Wanneer dit geld werd uitgegeven om iets van de ellende en armoede, welke de crisis teweeg heeft ge bracht, weg te nemen, zou dat niet veel gewonnen zijn? Zelfs gedeeltelijke ontwa pening van legers en luchtvloten zou eeni- ge verlichting geven van de lasten, aange nomen, dat het- geen ander voordeel bracht. mee in processie gereden werd naar het klooster der zusters van Jesus en Maria. De godslamp werd gedoofd, het tabernakel stond open. Ook Jesus was verbannen. Toen de Paters hun huis verlaten had den zijn wij nog eens naar de school gegaan waar de Jesuieten gedurende vijftig jaar de kinderen van onze stad hebben opge voed en onderwezen: daar in die lange gang, aan dien kapstok heeft vroeger onze muts gehangen, en kijk daar op die bank hebben wij in onze jeugd gezeten. Vroeger mocht er nooit op de muren geschreven worden, maar wat staat daar nu met kin derhand- gekrabbeld? „Visca la Companyia de Jesus" Leve de Sociëteit van Jesus", een kinderlijke manifestatie van aanhanke lijkheid der leerlingen jegens hun mees ters. Hier en daar ligt een stuk papier cp den grond; overigens is er nergens iets te merken dat de Jesuieten vertrokken zijn: zelfs in de kleine kapel van het college is niets veranderd. Hoe lang zal de school gesloten blijven? Er is geen onderwijzend personeel. De leemte, die de Jesuieten hebben achterge laten is niet aan te vullen. Noodgedwongen moesten de Jesuieten onze stad verlaten, waar ze meer dan 65 jaar hun zegenrijken arbeid hebben ver richt die in de toekomst zeker do vruch ten zal afwerpen die wij er van verhopen. MACD0NALD GEOPEREERD. Gunstig verloop. De oogoperatie, welke de Britscho pre mier MacDonald gisteren heeft ondergaan, is gunstig verloopen. Voo: zijn vertrek naar de klinieK heeft MocDonald van den koning en koningin een telegram ontvangen, waarin zij hem hun beste wenschen doen toekomen. Ken telegram van oezelfde strekking omving de Brit-sche premier ook van den ■Duncchen rijkskanselier dr. Brüning. man€ en heeft over gebrek aan belangstel ling niet te klagen gehad. De zaal was vol. De keuze van het stuk is goed geweest; Opgevoerd werd: „Onder één dak", tooneelspel in 3 bedrijven van Jan Fabricius. Wij hebben van een dilet- tanten-vereeniging nog niet zulk een ster ke en goede opvoering bijgewoond; dit was van het begin tot het einde af. Zoo wel op rolkennis, samenspel, dictie als groepeering viel niets aan te merken. Gouden jubileum. Maandag herdacht de heer J. C. Langeveld den dag, waarop hij voor 50 jaren in dienst trad bij de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Bloembollenkwee- kerij en Exporthandel. Gebroeders van Zan ten te Hi 11egom. In den morgen begaf de familie Lange veld zich naar de St. Martinuskerk alwaar een plechtige H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen. Van de gebouwen der N.V. Gebroeders van Zanten wapperde de driekleur, alwaar in de pakplaats de Jubilaris zou worden ge huldigd. Om half elf werd de Jubilaris en zijn ge zin door eeii der Directeuren van zijn wo ning gehaald en de feestelijk versierde pak plaats binnengeleid, alwaar de Directie en Mevrouw J. v. Zanten en hare dochters be nevens het geheele personeel reeds aanwe zig was. Nadat een welkomstlied was aangeheven en alle aanwezigen den Jubilaris en zijne huisgenooten persoonlijk hadden gelukge- wenscht. nam de oudste Directeur, de heer J. V. van Zanten het woord, die den Jubila ris schetste als een ijverig en trouw man, die de belangen der zaak steeds behartigde alsof die voor hem zelf waren en hem ten voorbeeld stelde voor de anderen. Als blijk van waardeering overhandigde hij den jubi laris een gouden horloge met inscriptie en een dito ketting. Namens het personeel wërd het woord gevoerd door den heer J. de Groot, als oud ste knecht, die met een hartelijke felicitatie den jubilaris twee leunstoelen en 4 daarbij passende stoelen aanbood. Nadat een en ander maal de wijn was rondgegaan, waarbij nog menig hartelijk: woord werd gesproken, dankte de Jubilaris diep onder den indruk. Hierna werd de jubilaris en zijn gezin we der huiswaarts gebracht, terwijl tevens het personeel dien da.g werd vrijgegeven. Des avonds br^eht het R. K. Fanfarecorps „Crescendo" den jubilaris aan zijn woning een serenade. Hare Majesteit de Koningin verleende 1 den jubilaris de bronzen medaille van Oranje Nassau. Bouwen. Het bouwen van een landhuis aan de Van Meerbeekstraat onder den ar chitect H. Kijne Kz. alhier is opgedragen aan den aannemer W. Bot/bijl alhier. H00GMADE. Examens Modevakschool. De jonge dames L. Kapteijn en M. Deckers, beiden alhier en G. Valentijn van Langeraar, zijn in Den Haag geslaagd- voor het coupeuse examen. Voor mevr. Bosman-Groenendijk, door wie zij werden opgeleid, een mooi suc ces. KATWIJK. De nieuwe burgemeester van Oude Tonge. Naar aanleiding van de benoeming van den heer H. Vooys tot burgemeester der gemeente Oude Tonge, deelt men ons nog mede, dat hij in het jaar 1917 door Hare Majesteit de Koningin werd begiftigd met een gouden dasspeld, bezet met een diaman ten monogram W. H., wegens buitengewone diensten, tijdens Hare Masjest-eits ver-blijf in de gemeente Katwijk. In het jaar 1922 werd hij door den Koning van België benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II. Deze onderscheiding werd hem toegekend omdat hij zich buitenge woon verdienstelijk had gemaakt bij het te werkstellen van verminkten door den oor log, welke verminkten waren ondergebracht in het Phalanstère Beige te Katwijk aan Zee. De nieuwe burgemeester van Oude Tonge behoort tot de Ant. Rev. partij. LISSE. Personalia. De heer M. van Waveren, alhier, is door Burgemeester en Wethoa' ders dezer gemeente benoemd tot kantoor bediende aan het Gas- en Waterleiding bedrijf dezer gemeente. Dienstplicht. In deze gemeente zijn 93 personen ingeschreven voor den dienst plicht lichting 1933. Burg. Armbestuur. Vanwege het Burg. Armbestuur is dezer dagen de collectebus „Gedenk den Armen", welke bij de voltrek king van de huwelijken binnen deze ge meente steeds aanwezig is, geleegd. Een totaal bedrag van 72.15 was de opbrengst van een periode van ongeveer 15 maanden, voorwaar een opbrengst, welke er zijn mag. Aanbesteding. Burgemeester en Wet houders dezer gemeente hebben aanbesteed heb uitbaggeren en gedeeltelijk uitdiepen van de Hallegatsloot binnen deze gemeen te. Ingeschreven werd door de heereu: Joh. Grimbergen perc. I f 1575, perc. II f 1575, perc. Ill f 1500, perc. IV 1750, perc. V f 1950, perc. VI f 1900; P. Opdam resp. f900, f950, f 1000, f 1100, f 1300, f900; A. Jansen resp. f715, f675, f 560.50, f541, f726, f 760.50; R. Overwijk resp. f 1681.20, f 1725, f 1567.50, f 1493, f 1775, f 1463; A. v. d. Voet resp. f 1575, f 1575, f 1500, 1 1750, f 1950, f 1900; J. v. Diest resp. f 1650. f 1200, f 1325, f 1250, f 1650, f 1350; Th. de Klerk resp. f 590, f 610, f735, f715, f 1090, f 1090; J. Th. Klcijhorst resp. f 1750.50, f 1165, f 1170, f 1780.50, f 14HO, f 1650.50S. Broekhuizen resp. f 1663, f 1228, f1318, f 1237, f1619, f1347; H. Grimbergen Jr. resp. f 1364, f 1375, f 1210, f 1900, f 1400, f 1725; Joh. Grimbergen Jr. resp. f 13S0, f 1370, f 1240, f 1870, f 1430, f 1720. Laagste inschrijvers zijn: perceel I Th. de Klerk voor f590; perceel II idem voor f 610; perceal III A. Jansen f 560.50; per ceel IV" idem f541; perceel V idem f720; perceel VI idem f 760.50. De gunning van het werk is nog aangehouden. LEIDSCHENDAM. L. T. B. Dinsdag hield de R. K. Land en Tuinbouwbond, afd. Leidschendam en Omstreken een groote feestavond in het Patronaat. Des morgens te 7.30 uur was er H. Mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der leden, waarna algemeene H. Communie. Des avonds om pl.m. 7.30 uur opende de voorz., de heer C. van Heiningen, den feestavond met den Ghristelijken groet en heette allen hartelijk welkom. Het is hem' een genoegen als opvolger van zijn vader thans a-ls voorzitter van den L. T. B. dezen avond te mogen openen. Zijn ver kiezing tot voorz. is voor hem een bewijs, dat zijn vader de zaken steeds goed be- lirtigd heeft en hij hoopt daarom de voet sporen van zijn vader te mogen drukken. En ofschoon het spreekwoord niet altijd waar is, zoo vader zoo zoon, toch zal hij zijn best doen zijn vader op waardige wij ze te vervangen; de goede wil is hiervoor bij hem zeker aanwezig. Hij hoopt hierbij op aller steun en op een goede samenwer king te mogen rekenen en hoopt met Gods hulp den L. T. B. tot nog rooter bloei te brengen. De geest, adv., kap. Dunselman, zegt blijde te zijn, dat zoovelen zijn opgekomen. Het is goed, dat men allen weer eens bij een komt, waardoor de onderlinge band weer nauwer wordt aangehaald. Wij moe ten, aldus spr., onze Katholieke beginselen vooruit dra-gen en door propaganda nieu we leden aanwerven. Juist hierdoor en door samenwerking kunnen wij de vereeniging tot- grooten bloei brengen. Allen moeten echte en trouwe leden en propagandisten zijn, dan wordt er gewerkt voor eigen zaak, voor allen en voor de zaak van Christus. Door allen wordt dan onder pianobege leiding het Bondslied gezongen. Hierna krijgen wij het optreden van het duo Smink, zang en karakter-duettisten, die de aanwezigen een echt gezelligen en vroolijken avond hebben bezorgd en een mooi en vroolijk programma afwerkten. Het duo had telkens een luid en verdiend applaus te accepteeren. Gedurende de pauze werd nog een ko mische film gedraaid, -die eveneens bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Het geheel was een mooie en succesvolle avond en allen keerden zeker overvoldaan huis waarts. Op het einde dankte de voorz. allen voor de medewerking en de geestelijkheid voor hun aanwezigheid en belangstelling, terwijl hij bijzonder het duo Smink dank te voor den gezelligen avond. Hij sloot dan den avond met den chr. groet. DE KWAKEL. Liefdadigheidsuitvoering. Op Maan dag 8 Februari a.s. zal „St. Genesius1" we derom opvoeren „Het Hoogste Goed" van Nielen, een stuk, dat er voor een paar jaar zoo „in" ging. Men riep om wederopvoering. En „St. Genesius" durft het aan, in deze tijden met dit stuk te komen. Evenwel niet voor de clüb zelve. Maar zij heeft zich nu een ander doel gesteld. De tijden zijn slecht. Men vraagt om steun. „St. Genesius" zal de opbrengst dezer opvoering storten in de Armenkas. Prachtig. Vele kleintjes maken een groote. Komt dan met velen! Stort uw entree-geld, het is gegeven aan de armen. Dan doet gij een goed werk ermee. Gij krijgt daarvoor een mooi stuk tc zien. Een goed werk een prachtig stuk. Gij gaat 's avonds dubbel voldaan huiswaarts. Üp dus Maandagavond naar J. Leenders. Steunt „St. Genesius" in zijn liefdadig werk. R0EL0FARENDSVEEN. Parochie-feestavond. Dinsdagavond gaf Pa-stoor Onel in de St. Pancratiuszaal een feestavond voor de verschillende per sonen, die in den loop van het jaar in het belang van de parochie op de een of andere wijze werkzaam zijn. Daarvoor had zijn zeereerwf het gezelschap Jan Brink uit Rot terdam laten komen. Het was een groot aantal, dat dien avond zijn gasten waren; het vulde bijna de groote zaal. De Pastoor sprak aan het begin van den avond de aanwezigen toe en bracht achtereenvol gens dank aan de verschillende groepen van menschen, die hem in zijn taak van het besturen der parochie bijstaan, in het bij zonder aan zijn Kapelaans, zijn Kerkmees ters; ook de dienstmaagden van zijn buis vergat hij niet. De heer Jan Brink gaf, bijgestaan door zijn pianist, een aantal muzikale voor- drachten te hooren en deed zich ook ken nen als een onderhoudend causeur, die met zijn tallooze grappen herhaaldelijk gelach deed opgaan. Zijn mimiek was zeer goed. Vervolgens kwam ten tooneele zijn jong leur, die een tijdlang de aandacht gespan nen wist te houden met zijn waarlijk ver bluffende kunstjes. Niet minder succes had den de twee acrobaten, die toerén te zien gaven, welke bewezen dat zij eerste-klas vakmenscben waren. Het geheel verschaf te een avond van veel pleizier. De Pastoor toonde zich des te meer een gulle gast heer, door de aanwezigen op een royale wijze te traeteeren. Namens allen sprak Kapelaan Van Kan een woord van dank. VOORSCHOTEN. Collecte. De gehouden collecte voor het crisis-comité heeft opgebracht de som van 1003.41.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6