IJS 4 IJS 23ste Jaargang DINSDAG 2 FEBRUARI 1932 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Na Sjanghai ook Nanking gebombardeerd BUITENLAND NED. OOST-INDIE BINNENLAND S)eÊcid6clve(Sou^ömt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het' tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarfn betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. EEN PANIEK IN DE STAD. De mogendheden zenden oorlogsschepen. LANDING VAN JAPANSCHE MARINIERS. Volgens berichten uit Nanking zijn Ja- pansciie oorlogsschepen gisteravond om 11.15 begonnen de stad Nanking te bombar deeren. Het bombardement duurde voor tot 12.45 en veroorzaakte een paniek in de stad, die geheel in duisternis was gehuld; slechts de vurige flitsen, veroorzaakt door het bom bardement der Japansche schepen, dat door Chineesche artillerie aan den wal beant woord werd, wierpen hun schijnsel door den donkeren nacht. Onder bescherming van het spervuur der Japansche oorlogs schepen op den Jangtse, werden Japansone mariniers aan wal gebracht, terwijl de Ohi- neesohe troepen zioh achter de stadsmuren verschansten. De opgewonden stemming in de stad, waar zooals men weet de staat van beleg isN afgekondigd, werd door deze gebeurte- nissen nog verergerd. Den geheeicn dag reeds hadden voertuigen van allerlei soor ten vluchtende Chineezen met hun huis raad vervoerd naar schepen op de rivier. Terwijl van Chineesche zijde gewaagd wordt van verbitterde geveohbeo, wordt van Japansehen kant beweerd, dat het hier slechts een demonstratie betrof en dat er niet met scherpe projectielen is geworpen. Hiermede in strijd is evenwel het rapport, dat de Amerikaan sche torpedojager „Simpson" die te Nanking voor anker Ligt, heeft uitgebracht en waarin wordt ge waagd van een beschieting zonder vooraf gaande waarschuwing, waardoor de „Simp son' genoodzaakt werd zich uit de vuur- zone terug te trekken en van ligplaats te veranderen. Ook wordt gemeld, dat door het bombardement talrijke huizen bescha digd zijn. Japan heeft te Nanking vier kruisers en drie torpedojagers, terwijl de Chineezen er drie kanonneerbooten hebben. Voorts lig gen er een Engelsohe en een Amerikaan- sche kanonneerboot. Nieuwe branden te Tsjapei. Wat den toestand te Sjanghai betreft kan worden medegedeeld, dat te Tsjapei nieuwe branuen zijn uitgebroken, waarvan de schade nog niet te ramen is. Van den vroegen ochtend tot negen uur 's avonds werd door de Japanners met machinegewe ren gevuurd; van uur tot uur neemt de spanning in Sjanghai toe, daar men een nieuwen aanval der Japanners op Tsjapei ducht. Deze hebben intussohen de stellin gen weer ingenomen, die zij Vrijdag moes ten opgeven. De stad was gisteravond geheel verla ten, daar order is gegeven, dat niemand zich s avonas buitenshuis mag begeven. In het Hongkau-district zijn alle straat lantaarns door de Japanners stuk gescho ten, zoodat dit deel der stad geheel m duisternis is gehuld. Bij het politie-bureau is een machine-geweer opgesteld en alle agenten moeten 's nachts op de politie- bureaux blijven ten einde zoo noodig te kunnen optreden. De spanning werd gister nog vergroot, doordat een Japansche torpedojager met mitrailleurs in de richting van de kust bij Sjanghai heeft geschoten- In de Chineesche pers wordt verklaard, dat circa 150 Chineesche gevangenen door de Japanners zijn gefusileerd; de meesten hunner zouden francs-tireurs zijn of onder veruenking staan dit te zijn. Verder wordt gezegd, dat de Japanners wagons met lij ken van Chineezen zouden hebben wegge voerd. De algemeene staking is niet zoo ern stig als eerst werd aangenomen, doch de meeste winkels in de stad, met uitzonde ring van de levensmiddelenwinkels, bleven gesloten, terwijl ook de Chineesche ban ken haar deuren niet hebben geopend. De buitenlanders bijn grootenueels ge rustgesteld door de berichten omtrent de versterkingen, tot het zenden waarvan de Engelsche en Amerikaansche regeering hebben besloten. Bezorgdheid voor communistische actie. De buitenlanders zijn grootendeels ge- bers zijn bevreesd, dat de communisten gebruik zullen maken van den huidigen chaos om den strijd tegen alle buitenlan ders te beginnen. Het is bekend, dat zich een groot aantal communisten in de neder zetting bevinden. Misschien is het om die reden, dat de Franschen de prikkeldraad versperringen om de concessie hebben ver sterkt, zoodat deze ooncessie nog sleohts op enkele punten toegankelijk is. In een interview met United Press heeft generaal Tsjai-Ting-kai, de Chineesche commandant te Sjanghai, te kennen gege ven, indien de Japanners van de internatio nale nederzetting als operatiebasis gebruik blijven maken, den aanval op de nederzet ting te zullen ondernemen. Een dergelijxe aanval zal niet ondernomen worden voor de Amerikaansche opperbevelhebber Tay lor te Sjanghai is aangekomen. De Chinee zen hopen van hem te vernemen, wat za-1 worden gedaan om hen tegen de Japanners te beschermen. De Japanners van hun zijde nemen uitgebreide voorzorgsmaatregelen in de wijk Hongkau, waar zij machinegewe ren hebben opgesteld en prikkeldraadver sperringen hebben aangebracht Voorloo- pig zijn de Japanners volkomen meester van dit gebied. Amerika's houding. Een volledig uitgeruste envoor alle eventualiteiten voorbereide Amerikaansche vloot van 65 schepen vertrok gisteren voor den jaarlijkschen kruistocht en manoeuvres naar de wateren van Hawaï uit San Pedro (Californiëj. De plannen voor dezen bocht zijn reeds twee jaar geleden gemaakt en zullen vol gens de vastgestelde route worden uitge voerd. De commandant der vloot admiraal .Richard Leigh, verklaarde, naar United Press meldt, dat de schepen gereed zijn om onmiddellijk voor andere doeleinden te worden gebruikt. De schepen hebben voor raden aan boord voor den tijd van een jaar. De vloot omvat negen slagschepen, twee moder schepen voor vliegtuigen met twee honderd machines en verder kruisers en torpedojagers. Alle Japansche vrouwen en kinderen uit Sjanghai? De Japansche vertegenwoordiger te Sjanghai is uit Tokio teruggekeerd, waar hij besprekingen heeft gevoerd en heeft alle Japansche vrouwen en kinderen in Sjanghai bevolen, onmiddellijk de stad te verlaten. Japanners bij Carbin omsingeld. De Chineesche generaal Ting-tsjau heeft gisterochtend de Japansche troepen, die onder leiding van generaal Hasp be naar Oharbin oprukten, omsingeld. Verscheiden Japansche vliegtuigen zijn onderweg, om de Japansche soldaten te ontzetten. De Japansche militaire autoriteiten heb ben besloten net gros van de Japansche troepen in Mandsjoerije samen te trekken, ten einde' weerstand te bieden aan het op treden van de Chineesche spoorwegbewa- kingstroepen onder bevel van Ting-tsjau. De adjudant-volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken te Moskou, Kara Chan, heeft den Japansehen ambassadeur mede gedeeld, aldus meldt Reuter, dat Sovjet- Rusland zou moeten protesteeren, indien de Japansche troepen .Charbin zouden binnen rukken. Men meent echter, dat dit pro test uitsluitend formeel is, aangezien de Sovjets reeds hebben toegestemd, in het vervoer van Japansche troepen over het Noordelijk deel van den Chineesche^ Oos- ter-Spoorweg. Genève is rustig. Terwijl de wereld kraakt in het Oosten, was het te Genève gisteren bijzonder rus tig. De voorzitter van den Volkenbondsraad was voor een paar dagen naar Frankrijk teruggekeerd en de Chineesche gedelegeer de dr. Yen maakte van den vrijen dag ge bruik om een uitstapje over het Meer van Genève te maken! Mandsjoerije-Commissie niet per vliegtuig. Het secretariaat van den Volkenbond deelt mede, dat het verkeer op den Chinoe- schen Oosterspoorweg ten Noorden van Charbin onderbroken is, zoodat de Mand- sjoerijsche enquête-commissie overeenkom stig een besluit van haar voorzitter lord Lytton op 3 Februari naar New York zal vertrekken om vandaar langs der kortsten wag naar China te gaan. Ontstemming over den Raad in Japans pers In de Japansche pers wordt het besluit van den Volkenbondsraad, artikel 15 ïu werking te stellen, scherp gecritiseerd. De DUITSCHLAND VOOR PRES. H INDENBURG'S HERKIEZING. Oproep van dr. Sahm c.s. De z.g, „Hindenburg-commissie" heeft gisteravond een manifest gepubliceerd, waarin zij in hartstochtelijke bewoordingen een beroep doet op allen, om den huidigen rijkspresident von Hindenburg weer can- didaat voor de aanstaande presidentieele verkiezingen te stellen. „Binnen weinige weken", aldus het manifest, „moet het Duit- sche volk zijn nieuwen rijkspresident kiezen. Millioenen zijn de overtuiging toegedaan, dat voor deze hoogste functie in het rijk slechts één man in aanmerking komt: Hin denburg. Tegenover de historische persoon lijkheid van den huidigen rijkspresident zin ken alle andere namen in het niet". Het manifest wijst vervolgens op de groote verdiensten, die von Hindenburg zich in den wereldoorlog heeft verworven. „Hindenburg symboliseert de overwinning van den partijgeest. Zijn naam is voor Duitschland en de wereld de voornaamste belichaming der Duitsche natie". Candidaatstellingslijsten zullen van Woensdag tot en met Zaterdag bij de zich daartoe bereid verklarende bladen ter in- teekening worden neergelegd. Voor candi- daatstelling zijn 20.000 handteekeningen noodig. De burgemeester van Berlijn, dr. Sahm, -verstrekte den vertegenwoordigers der pers een uiteenzetting over de voorgeschiedenis van de vorming der „Hindenburg-commis sie". Hij wees er op, dat na de mislukking der pogingen, om Hindenburg's ambtster mijn langs parlementairen weg te verlen gen, gevaar bestond voor partijcandidatu- ren, die tot nog grooter verwarring bij het Duitsche volk zouden hebben geleid. Daar de rijksregeering verder niets kon doen, moest de stoot van buiten komen. In de overtuiging, dat slechts een candidatuur- Hindenburg redding kan brengen, heeft burgemeester Sahm derhalve tot de vor ming der commissie besloten.4 Naar verder wordt gemeld, heeft de Rijksdagfractie der Economische partij gis teren een zitting gehouden, waarin zij zich eenstemmig ten gunste van Hindenburg's candidateur uitsprak. SPANJE DE J ES UI ETEN-VER BANNING. Pleidooi van oud-minister Maura in de Cortes. Naar de „El Mati" uit Madrid verneemt, zal het hoogste gerechtshof, waarbij, .zooals bekend beroep is aangeteekend tegen, het decreet tot ontbinding der sociëteit van Je zus,, allereerst uitspraak doen, of een ophef fing van het regeeringsbesluit juridisch toe laatbaar is. Alvorens in dezen uitspraak te doen zal het gerechtshof een bespreking hebben met den procureur generaal der republiek. Verder verneemt het blad uit Madrid, dat de minister van pnderwijs verschillende besprekingen heeft gevoerd met de rectoren der universiteiten en de leiders van weten schappelijke instituten, ten einde zoo spoe dig mogelijk, de vacatures, die door het ver trek van Jesmeten-professoren zijn ont staan, opnieuw, te bezetten. In de eortes zullen de debatten over het ontbindingsdecreet morgen worden voorts gezet. Verschillende sprekers hebben zich reeds gemeld, oa. de geestelijke Pildain, Garcia Gallego, de leider der Basco-Navar- reezen Beunza en de oud-minister van bin- nenlandsche zaken Maura namens de repu- blikeinsoh-conservatieven. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat te Azpeitia, niet ver van het moederhuis van „San Ignacio de Loyola", geheel onver wachts troepen der guardia civil zijn ge concentreerd. De burgemeester van genoemde plaats heeft hiertegen bij den civielen gouverneur Japansche soldaten hebben slechts de aan vallen van de Chineezen afgeslagen, toen zij op last van den internationalen gemeen teraad de door duizenden buitenlanders bewoonde wijk van Sjanghai bezetten. Er bestaat geen gevaar, aldus de bla den, dat tusschen Japan en China een oor log zal uitbreken, waardoor alleen een be roep op artikel 15 en de daaruit voort vloeiende sancties mogelijk worden ge maakt. Het besluit van den Volkenbonds raad laat geheel buiten beschouwing, dat de Volkenbond ook bij de beschieting van Nanking door de Engelschen en Amerika nen in 1927 niet heeft ingegrepen, terwijl dit toch een veel grooter gewelddaad was. Het overijlde besluit van den Volken- bondsraad is volgens de pers voor Japan onbegrijpelijk en de betrekkingen van et land tot den Volkenbond zijn hierdoor ern stig in gevaar gebracht. Protest-nota van den pauselijken nuntius. Naar „El Mati" meldt, heeft de president der Catalaansche generaliteit, kolonel Ma- cia, den wensch te' kennen gegeven, dat de gebouwen, die de Jesuieten in Catalonië bezitten, vooral het chemisch en biologisch instituut van Sarria, een der voorsteden van Barcelona, en het observatorium van Tortor», aan de regeering der generaliteit zullen overgaan. De minister-president die bij afwezigheid van de Zulucta, die op het oogen-blik te Ge nève vertoeft, tevens de portefeuille van buitenlandsche zaken waarneemt, had Zon dagavond een langdurig onderhoud met den pauselijken nuntius te Madrid. Men meopt, dat de nuntius aan den mi nister-president een in gematigden toon ge stelde diplomatieke protestnota tegen het decreet tot ontbinding der Jesuieten-orde heeft overhandigd. Dit nummer bestaat uit twee bladen BUITENL. BERICHTEN. SNELTREIN PARIJS—MILAAN ONTSPOORD. Een doode, drie gewonden. De sneltrein Parijs—Milaan is gister ochtend bij het station Montreau ont spoord. De stoker werd gedood, en drie perso nen, onder wier een postbeambte, werden gewond. DE VERMISTE BRITSCHE DUIKBOOT. Men wil haar tot eiken prijs vinden. De admiraliteit heeft Zaterdagavond ge last, dat de M 2, de vermiste duikboot, gevonden moet worden, ten allen koste al zouden er veertien dagen mee gemoeid zijn. Dit beteekent, naar de Sunday Ex press opmerkt, dat elke vierkante meter van de West Bay, die 1200 vierkante mijl groot is, door mijnvegers en duikers zal moeten worden afgelood. Men heeft op 3 mijl bewesten Portland Bill weer een wrak aangetroffen, doch tot gisteren toe waren de duikers er nog niet in geslaagd het te bereiken, hoewel zij bij de pogingen daartoe meermalen hun leven op het spel gezet hadden. DE ECONOMISCHE CRISIS IN AMERIK. Edelmoedig offer van spoorwegarbeiders. De Amerikaansche spoorwegarbeiders hebben Zondag j.l. besloten, de loonsverla- ling van 10 pet. voor den tijd van een jaar te aanvaarden. De loonsverlaging gaat heden, 1 Febr., in en de nieuwe overenkomst blijft van kracht tot 31 Januari 1933. Deze overeenkomst zal voor de spoor wegen een besparing beteekenen van onge veer 250 millioen dollar per jaar. De vertegenwoordigers der vakvoreeni- gingen wezen er op, dat dit besluit een bewijs is van den wensch der arbeiders, mede te werken om het land uit de crisis te helpen en de algemeene welvaart te be vorderen, zelfs ten koste va-n persoonlijke offers. Groote boschbrand in Ober-Beieren. Vrijdagmiddag stegen dichte rookwol ken op over het hooggebergte tusschen Kampenwand en het Marquartstein-dal, die oostwaarts verder trokken. Tegen donker werden de wolken, die in geheel Chiemgau gezien werden, steeds dichter. Het bleek, dat een groote boschbrand aan de zuidhel ling van de hoogvlakte was uitgebroken. Het vuur woedde Vrijdag ora acht uur des avonds nog verder. Afdeelingen hout vesters en brandweerlieden zijn met de blussching8werkzaamheden bezig. Tot nu tie is de schade niet te overzien. De oor zaak van het ontstaan van dezen brand is nog niet bekend. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een spoedzitting van den Raad van den Volkenbond. (Telegrammen). Nanking ge bombard eerd door de Japan ners. (Buitoni. lsto blad). Het onderzoek naar de gezonken Engel sche duikboot wordt voortgezet. Buitenl. Berichten, 1ste blad). BINNENLAND. Geen gedwongen teeltbeperking in do bloembollenstreek. (1ste blad). Geval van voedselvergiftiging te Raalte. Twee kinderen overleden. (Gem. Ber ad« blad). De brand te 's Gravenhage aangesto ken? (Gem. Ber. 2de blad). HOOG WATER IN DJAMBI. Aneta seint uit Buitenzorg: De Resident van Djambi seint dat de controleur van Tambesi rapporteert dat in alle kampon«gB het water tot 1 tot 2 1/2 M. diep staat. Menschen, vee en padi zijn grootendeels in veiligheid. De kampongs Kembang Seri en Benteng Mersam zijn verlaten. De Gou vernementskantoren en gebouwen ter hoofdplaats Moeara Tambesi dreigen he den onder water te komen, aangezien het water in de Batangharirivier en Tambesi- rivier steeds stijgt. De telegraafverbin ding met Moeara Tebo en de telefoonver binding met Sarolangoen, zoomede do landverbinding met Djambi, zijn verbro ken. De bevolking van de hoofdplaats Tambesi is verhuisd naar vlotten en het mi litaire kampement. De gezaghebber van Moeara Tebo rap porteert dat ten gevolge van den abnor maal hoogen waterstand in de Bataghari- rivier de langs die rivier gelegen gehuch ten zijn geinundeerd, ten gevolge waarvan groote schade is toegebracht aan reeds ge oogst en in schuren opgeslagen padi. Veel groot en klein vee is verdronken. Gevreesd wordt, dat rijstbergplaatsen door het band jirwater zijn meegesleurd. DE WINKELSLUITINGSWET. Op 1 Maart nog niet in werking. Naar het „Hbld." verneemt, zal de aan vankelijk door minister Verschuur aange nomen datum van het in werking treden van de Winkelsluitingswet 1930 n.l. 1 Maart a.s eenigen tijd verschoven worden. GELUKKIG RAVENSTEIN. Werkloozensteun is er overbodig. De Noord-Bra-bantsche Maasgemeente Ravenstein is waarschijnlijk de eenigo ge meente in ons land, waar werkloozensteun niet behoeft te worden verleend. In de jongste vergadering van den ge meenteraad heeft de burgemeester in een rede er op gewezen, dat ondersteuning voor crisis-werkloozen nog niet noodig is geweest. Dank zij de schoenen-industrie, die op volle kracht te Ravenstein werkt en zelfs naar Mandsjoerije en O.-Indië expor teert. Spr. bracht openlijk hulde aan de lei ders dier industrie. Vacantiekaarten bij de spoorwegen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen dit jaar behalve van 1 Juli tot en met 15 September, ook van 25 Maart tot en met 30 Maart (de Paaachdagen) en van 13 tot en met 18 Mei (de Pinksterdagen) vacan tiekaarten le, 2e en 3e klase uitgeven. Sluit geen contracten voor de levering van IJS. BINNENKORT BEZORGEN WIJ U IJS, TEGEN AANMERKELIJK LAGEREN PRIJS. N.V. Vereenigde Ijsfabrieken, IJmuiden - Telef. 73 N.V, Ijsfabriek voor de Vischhandelvereen., IJmuiden

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1