DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND HET HUIS DER VERSPIEDERS ZATERDAG 30 JANUARI DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 1 De stille dood. Zeventig mannen liggen begraven in het zilte zeemansgraf in de baai bij Portland Bill aan de Engelsche kust. Zij waren uitgevaren in hun schip, als moderne Jonassen in de buik van een wal- visch. welgemoed en vertrouwend op het wonderlijk samengestelde mechanisme van den duikboot. Zij doken onder, om niet meer boven te komen. De golven sloten zioh gorgelend, schuimend en draaikoikend boven hun hoof den en gedurende de eerste oogenb.ikken, misschien ze.fs gedurende de eerste uren, drong zich wellicht de gedachte nog niet naar voren, dat de toestand hopeloos was. Men zal alles gedaan hebben om de boot weer naar de oppervlakte te krijgen. Over tollige ballast zal zijn afgeworpen, men zal getracht hebben de watertanks, die volloo- pen als het schip wil onderduiken, met sa mengedrukte lucht leeg te blazen, men zal de motoren met alle kracht hebben laten draaien, Misschien ook was er een defect, waardoor de samen opgesloten mannen niets konden doen dan gelaten wachten of er soms hulp zou komen opdagen. Hulp, die uitbleef, het eene uur na het andere, totdat de lucht ondragelijk werd en het drama vol tooid was. Op den bodem der baai liggen nog twee honderd andere wrakken en nieuwsgierige visschen gapen ze aan en zwijgen. Zal het geheim van den ramp der M 2 ooit worden ontsluierd? Gevangeni s-o p r o e r. Nog een ander taferee., eveneens uit Engeland. Een rookende, brandende gevangenis te Dartmoor met oproerig tierende gevange nen achter de murer\ en gesloten poorten. Een brandend wilde-beestenspel als van Sarrasam. Het was op den vreedzamen Zondagoch tend, dat deze muiterij uitbrak, toen de ge vangenen naar den kerkdienst zouden wor den geleid. Plotse.ing wierpen de gestraf ten zich op hun bewakers, drongen in de gangen van het gebouw door een stiohtten brand om in de verwarring te kunnen ont snappen. Honderden gevangenen trachtten gelijk tijdig op alle plaatsen over de hooge muren te klimmen, terwijl de gevangenisbeambtep op hen schoten, waarbij een aantal gevan genen gewond werden. Andere gevangenen drongen de administratie-lokalen binnen, waar zij de stukken vernielden. Het gelukte de politie evenwel na twee uren den strijd te winnen. Niemand dnt- snapte. Spanje's Jezuieten. Een geheel tegenovergesteld beeld vertoont thans de Spaansohe grens. Daar houdt men de Je zuieten niet vast, doch jaagt ze eruit. In groote groepen reizen de verdreven ordes geestelijken naar het buitenland, meest naar België en men laat ze gaan. De verdrijving is men weet het het gevolg van de onderteekening van het ont- bindingsbesluit door den president der re publiek Alcala Zamora. Dat is dezelfde man die indertijd, toen het parlement bezig was, de grondwet op te stellen, zijn functie van minister-president neerlegde, omdat hij zich niet kon vereenigen met de anti-clericale artikelen in deze grondwet. Even later werd hij tot president gekozen en nu legt deze Katholiek den eed van trouw op diezelfde grondwet af. Het ontbindingsbesluit is de consequentie ervan. Wij hebben Maandag reeds uiteengezet, hoe de vierde gelofte van de z.g. professen" als voorwendsel moest dienen om den Jezuieten het werk in Span je onmogelijk te maken. Het drijven der uiterst-linksche elementen heeft de uitvoe ring van dezen-opzet bespoedigd. Zij hebben thans hun zin. Er is een einde gekomen aan den zoozeer gevreesden invloed dezer zonen van Loyola en het land, dat eens de bakermat van de Sociëteit was, heeft ondankbaar voor de cultuurschatten, welke de orde het geschon ken heeft, eiken band voortaan doorgesne den. Dc geschiedenis herhaalt zich. E^n goede anderhalve eeuw geleden dreef Portugal onder markies Pombal de Jezuïeten op ge lijke wijze uit het land, doch het is niet ge lukt de orde er onder te krijgen. Ook aan het moderne Spanje zal dat niet gelukken. Wie had in onzen tijd een dergelijke ver dwazing mogelijk geacht? En waar blijven de protesten in onze neu trale pers? Men bepaalt zich er toe, het geval te ver melden en probeert de uitdrijving aanneme lijk te maken. „Men verdrijft de Jezuïeten om hun al te innigen samenhang met Spanje's verleden en hun groote ecopomische activiteit in Spanje's heden", schrijft o.a. de Telegraaf, heel laconiek. Doodgewoon, niet waar? Moeten ze maar niet zoo economisch in dringerig zijn. Maar wa-t zou de Telegraaf gezegd heb ben, als eenig land in Europa bijv. alle Joodsche burgers het land uitzette en al hun goederen verbeurd verklaarde met het motief, dat hun economische activiteit wel wat erg groot was? Men scheldt weieens op de barbaren van vroeger eeuwen en op de ergerlijke vrij- heidsberoovingen in oude tijden, maar het barbarisme schijnt weer terug te keeren. Japan. Wij meenden juist, dat wij na den wereldoorlog voor goed ordelijke toe standen zouden kunnen scheppen. Tot dat doel hadden wij een Volkenbond ingesteld en a-de beschaafde volkeren hadden plechtig het ^act bezworen, dat den vrede zou bren gen en bewaren. Thans is de Raad van den Volkenbond te Genève bijeen en trekt zich de haren uit het hoofd. De radelooze raad. Japan, die on deugende kwajongen in het Verre Oosten, haalt'de eene schurkenstreek na de andere uit ondanks alle protesten. De jongste streek is de bezetting en be schieting van Sjanghai. De Japansche handel wordt n.l. zwaar getroffen door de anti-Japansche boycot, die de gebeurtenissen in Mantsjoerije van zelf moesten uitlokken. De Japanners wil len nu de Chineesche regeering nopen een einde te maken aan de organisaties, die de beweging gaande houden en aan de anti- Japansche agitatie in het 'and. De bezet ting van Sjanghai is bestemd om de Chinee zen te dwingen tot de liefde voor Ja-pan, die zij door het conflict in Mantsjoerije verlo ren hebben. Wat nu te Sjanghai geschiedt is, inter nationaal beschouwd, veel gevaarlijker dan het gebeurde in Mantsjoerije. Sjanghai zelf is een internationale vestiging, gevormd uit oude, later uitgebreide Engelsche en Ame- rikaansche concessies. Een belangrijk ge deelte van de stad is heden ten dage nog Fransche concessie, waar de Fransohen al leen te zeggen hebben. Japan heeft er hee- lema-al geen speciale rechten. Ziin onderda nen kan het daar zonder groote militaire acties beschermd kriigen door de interna tionale autoriteiten, die er baas zijn. Gaat Japan door voor zich ze'f te han delen, en onderneemt het militaire acties van belang om van China maatrege'en af te dwingen, die volgens de beoalingen van Ge nève en van Washington en volgens het pact van Kellogg geen van de betrokkenen met toepassing van geweld van andere deel nemer mag eisehen, dan is voor de andere mogendheden een nog ondubbe'zinniger toestand ontstaan dan in Mantsjoerije. daar het voorwendsel van noodweer en van ver dediging van bedreigde rechten hier ten eenenm^le ontbreekt. China heeft zich thans beroepen op art. 15 van het Volken bond snoet, waarbij mi litaire en economische dwangmaatregelen kunnen worden genomen tegen het land, dat de rechten van het aangevallen land moedwillig schendt. Zullen de volkeren thans een krachtige houding tegen Japan durven aannemen Of zal men zich nu nog vergenoegen met een commissie van onderzoek te zenden, die veel en veel te laat aankomt? FEUILLETON. Uit het Engelsch van WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 14) Nance keek verschrikt: Is er wat aan de hand 1 Het zijn alleen maar signaal-schoten hier of daar. Het zal me benieuwen of de Fran- schen zullen landen. Mij ook. Ze liepen terug in de richting van Sto- nehanger. Nance keek 'n beetje schuw naar Jasper. Je bent militair, niet waar? Luitenant bij de vrijwilligers. Bijna de heele landadel is op een of andere manier in dienst. Je was dien nacht in een militaire uniform daarom vraag ik het. Het zal verschrikkelijk voor ons allemaal zijn als de Franschen landen. Ik geloof dat het erger is voor de Franschen. Maar Napoleon? Wat kunnen wij te genover hem stellen En ze zeggen dat die Franschen zoo ruw en zoo kwaadaardig zijn als ze bij de menschen ingekwartierd worden en maar doen waar ze pleizier in hebben? Soms schrik ik 's nachts wakker en denk ik dat ik kanongebulder hoor. Stonehanger is zoo'n oud, winderig huis. Het is de wind in de schoórsteenen. Jasper keek haar ernstig aan: Ik be loof je dat ik jou en je vader tijdig zal waarschuwen als de Franschen landen. De heele kustbevolking met het vee en het koren worden naar het binnenland ge bracht. Ik geloof niet, dat ik bang zou zijn als het gevaar er werkelijk was. Neen, dat geloof ik ook niet. Het is juist het afwachten, dat zoo zenuwachtig maakt. Ze kregen het terras in het gezicht. An thony was daar nog, heen en weer loopend en zwaaiend met zijn armen. Nance keek er een oogenblik naar en zag daarop Jas per aan. Vader is in een van zijn onrustige buien. Ik denk, dat de tijdsomstandigheden hem drukken. Neen, ik geloof niet dat dat het is. Als ik over Napoleon en de Franschen spreek zit hij me afwezig aan te kijken. Hij loopt vaak zoo het terras op en neer en houdt lange alleenspraken in het Grieksch of in het Latijn. Ik denk, dat die woorden voor hem zijn, wat muziek voor andere menschen is. Jaspers tegenwoordigheid scheen haar niet te hinderen. Ze nam het pad dat naar het terras voerde en Jasper wist niets beters to doen dan haar te volgen. Hij had een te open karakter om den ouden Durell te willen ontloopen. De ge leerde stond bij een van de taxisboomen, een arm onihooveeheven, het hoofd achter over toen hij Nance en Jasper ontdekte. Hij bleef nog een oogenblik in die houding den mond open, de oogen starend. SPORT VOETBAL. UIT HET KATHOLIEKE KAMP OVERZICHT. Wanneer Koning Winter ons geen par ten speelt, krijgen acht clubs in de eerste klasse E der Federatie gelegenheid om wat achterstand in te halen. "t. B. B. en D. O. N. K., de leiders en de hekke- sluiters zijn vrij. Komt er in den stand dezer klasse wijziging dan betreft, dit toch zeker niet de eerste en de laatste plaats. H. B. C. zal, na de in Rotterdam gele den nederlaag, ongetwijfeld trachten den achterstand op T. Y. B. B. nog niet groo- ter te doen worden. Daarom zal van Graaf Willem wel gewonnen worden. D. H. L. ontvangt thuis de club uit Beverwijk, welke ook in Delft wel niet veel succes behalen. Leonidas kan zich voorloopig op de tweede plaats handhaven door van Spar taan te winnen. S. J. C. tenslotte ontvangt thuis G. D. A. Het heeft er allen schijn van, dat de Noordwijkers dit seizoen wel een der lagere plaatsen zullen bezet houden, maar zij zijn reeds gevrijwaard voor de laatste plaats. Toch is het lang niet on mogelijk, dat zij uit de laatste zeven wed strijden genoeg punten halen om nog één of twee plaatsen te stijgen. Morgen tegen G. D. A. is er dan ook wel kans om twee punten te behalen. In de tweede klasse O handhaaft Ex celsior zich tegen Graaf Floris wel aan den kop. De strijd om de tweede plaats gaat tus- sohen Lenig en Snel en Wilhelmus. Ons dunkt dat »de Voorburgsohe club wel het sterkst zal blijven. Lisse ontvangt thuis bezoek van P. F. C. Winnen de Lissenaren, hetgeen niet .onmogelijk is, dan zullen zij tot de derde plaats komen. Spelen Wilhelmus en Le nig en Snel e. v. gelijk, dan komt Lis3e zelfs op de tweede plaats. Aan den Maaldrift wordt de strijd tus- schen Leiden en Teijlingen gestreden. De Leidenaars kunnen de punten nog heel goed gebruiken en zullen dan ook wel alle krachten inspannen minstens één puntje in de wacht te slepen, waartoe we hen wel in staat achten. R. K. FEDERATIE. R. K. Sportvereeniging S. J. C. Had S. J. C. I aanvankelijk een uitwed strijd naar Gouda, thans is dit omgezet in een thuiswedstrijd waarbij zij G. D. A. I als gast krijgt. De Loosduinsche club heeft op eigen ter rein een verdiende 40 overwinning op S. J. C. behaald. Waar het krachtverschil tusschen beide clubs nihil is, mogen wij verwachten, dat S. J. C. nu op eigen ter rein revanche zal nemen in een prettigen eerlijken wedstrijd. Dat het spannen za.l mogen wij gerust verwachten. Daarbij zal het aan belangstelling niet ontbreken. R. K. Sportvereeniging „Leiden". Het eerste elftal ontmoet op eigen ter rein .,de oude bekende" Teylingen. Het eerste treffen in dit seizoen leverde een ge lijk spel op. Leidenaars, thans de eer aan U om elke pessimistische stemming den bo dem in te slaan, en met de eerste overwin ning in eigen home uit het strijdperk te tre den. Rood-Zwarten play up Het tweede elftal zal om 1.30 uur van de Douzastraat vertrekken om den tocht naar S. N. A. I te aanvaarden. Tweede-e'ftallers, toont wat gij waard zijt en geeft de Stomp- wijkers de overwinning met cadeau. Neen, verkoopt uw huid zoo duur mogelijk. De derde elftallers zullen het anker in het centrum der bollenstreek laten vallen en de tegenstanders -zijn van Lisse IV. Brengt de puntjes mee, Rood-Zwarten! De junioren blijven in training en zullen daarom om 12.30 op eigen terrein de junio ren van 'R'. W. D. ontmoeten. Hoe staat het met den verkoop der steun- Daarop liet hij plotseling den arm zak ken en een boosaardig wenkbrauwenfron- sen deed de edeler uitdrukking van zijn gezicht verdwijnen. Jasper nam zijn hoed af voor den ouden man: Ik wensch u goeden dag, mr. Du rell. Goeden dag, sir. Het gezicht van Anthony kreeg een scherpe, toornige uit drukking. Hij keek Jasper Menham aan als een adelaar zijn prooi Ik ben hierheen gekomen om miss Durell de doek terug te. brengen die ze mij had geleend. U had den ouden rommel kunnen houden. Nance, ik wacht op je. Er moe ten verschillende paiperen met aanteeke- ningen in het manuscriptenboek worden overgeschreven. Nance zag hem vragend aan. Mis schien mr. Benham Mr. Benham staat op het punt om afscheid te nemen. We moeten hem niet ophouden. Binnen een half uur gaat het regenen; de wind is gaan liggen. Nance keek Jasper aan alsof ze zeggen wilde, half vergoelijkend, half humoris tisch De gril van een ouden man Jasper steeg te paard. Hij was boos en verwonderd. Mr. Durell. ik had u noodig moeten spreken over het gevaar dat ons allen dreigt. Als goede vriend kan ik u beloven dat u vroeg zult worden gewaarschuwd en een plaats in onze wasen zult krijgen als de Franschen zouden landen. De oude man staarde hem aan met tril lende neusvleugels. Mr. Benb^m sir. ik ben u zeer ver plicht. Maar ik ben altijd gewoon ge bonnen? De voorzitter heeft er nog eenig© De volgende clubavond wordt gehouden op Woensdag 24 Februari a.s. Houdt dus allen dien datum vrij R. K. Sportvereeniging Teijlingen. A.s. Zondag is vastgesteld de wedstrijd Leiden ITeijlingen I om 2 uur op het Leiden-terrein. Gezien de laatste twee wedstrijden gespeeld door Teijlingen en wel tegen Excelsior en Lisse, waarbij bei den het onderspit moesten delven, zou den wij geneigd zijn om een overwinning voor Teijlingen te voorspellen, als het maar niet bekend was, dat de Teijlingers zoo wispelturig waren. Daarbij komt nog,, dat Leiden in zijn laatste wedstrijden op het kantje af verloor, Dit zal toch zeker voor de Teijlingers een waarschuwing zijn om den wedstrijd #vlot te spelen zooals de laatste weken. Dan zijn wij verzekerd van een goeden strijd Teijlingen II ontvangt Blauw Zwart II om 2.30 uur op Sporthoff. Het resultaat hiervan zullen we maar afwachten. Het derde elftal van Teijlingen gaat bij R. W. D. I op bezoek, zoodat de Sassen- heimers, wel vertegenwoordigd zijn aan den Haagweg. Om 2.30 uur vangt de strijd aan. Wij zullen dezen middag gezamenlijk reizen per fiets. Vertrek van K. S. A. voor het eerste en derde om 1 uur. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Eerste klasse A. MarsanaCaesar; HeliosV. V. H.; Kimbria—R. K. O. N. S.; Valkenburg- Volharding; Sitt. BoysChèvremont; KerkradeR. K. V. V. L. Eerste klasse B. KolpingWilhelmina; D. E. V.R. K. T. V. V.; S. V. B.Gennep; M. U. L. O. Venlosche Boys; BrabantiaUnion; Ven- loGeel Zwart. Eerste klasse C. De Zweef—Grol; AchillesQuick; ZwolleP H.; DenekampN. E. O. Eerste klasse D. P. V. C.E. M. M.; S. D. O.Santpoort V. V. Z.V. I. O.; WilskrachtLimvio. Eerste klasse E. LeonidasSpartaan; S. J. C.G. D. A.; D. H. L.—D. E. M.; H. B. C.—Graaf Wil lem. Tweede klasse O. LisseP. F. C.; LeidenTeijlingen; Graaf FlorisExcelsior; Lenig en Snel Wilhelmus. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportvereeniging D. 0. S. Het programma vermeldt alleen voor D. O. S. II een wedstrijd, te 2.30 uur op het S. J. C.-terrein tegen S. J. C. IV. Thuis werd gelijk gespeeld, zoodat het op Noordwijk aanpakken zal zijn om behoor lijk resultaat te behalen. De Junioren zijn vrij, terwijl D. O. S. I waarschijnlijk nog een thuiswedstrijd heeft R. K. Sportvereeniging „Meerburg" Zoeterwoude (H.-R.). Meerburg I speelt morgen op eigen ter rein haar laatsten competitiewedstrijd, al thans van de eerste competitie, tegen S. j. c. n. In Noordwijk werd onverdiend verlo ren, en zijn de prestaties der Noordwijkers de laatste weken van dien aard, dat we voor den uitslag niet bang behoeven te zijn. Men diene het echter niet te gemak kelijk op te nemen. Meerburg komt weder om geheel compleet uit. Voor de suppor ters dus een goede gelegenheid om het elftal in de nieuwe formatie aan het werk te zien. Vanaf heden beginnen de wed strijden weer om half drie. Meerburg II speelt eveneens om half drie in Warmond tegen de S. M. C.-reser- ven. Verleden week hebben de Warmon- ders bewezen; dat zij zioh niet gemakke lijk gewonnen geven. Voor de tweede elf tallers dus een reden om energiek aan t© pakken. Van den uitslag durven we geen weest voor mijn eigen zaken te zorgen. Ik wensch u goeden dag. Hij keerde zich om en volgde Nance, die op het huis toeliep. Jasper keek hem na en zag zijn schrale, zwarte figuur ver dwijnen om een hoek van het huis. Hij was niet bepaald zachtaardig gestemd toen hij door de golvende brein naar huis reed. De wind was tegen den avond wat gaan liggen en huilde wat minder hevig door de schoorsteenen van Stonehanger. Nance ging vroeg naar bed, met een betrokken gezicht en in een verdrietige stemming. Haar vader was knorrig, zwijgzaam en vreemd geweestze had opgemerkt dat hij haar van uit zijn stoel bij het vuur voort durend in het oog had gehouden. Het was ongeveer middernacht toen Anthony Durell het boek, waarin hij las. neerlegde een oogenblik ingespannen luis terde en daarop naar de poortdeur ging. Hij klonte er zachtjes met zijn knokkels te gen. Zijn klop werd van buiten beant woord. Durell opende de deur en Chevalier de Rotban stapte binnen. Wel sir, wat nieuws? Alleen dat die jonge Benham hier is geweest. Alle duivelsDat gaat mis tusschen dat jongetje en mij VIII Anthony Durell had de kaars uit de zit kamer gehaald. De statige de Rothan moest zich vernederen en de weinig-ele- tranto bezigheid van op kousevoeten te wan'elen, toen hij Durell de trappen op volgde. Nance's kamer lag aan het Westelijk voorspelling geven. Vertrek half twee van de Korevaarstraat per fiets. Het derde elftal speelt om half één thuis tegen V. V. B. III. Ook dit elftal komt in de sterkste op stelling uit, zoodat we nu eens een be vredigenden uitslag verwachten. Voor alles jspeelt eerlijk en zorgt voor een fairen kamp. Het eerste junioren-elftal heeft weder om rust. De jongste junioren spelen op het sport park aan de Maaldrift tegen de R. W. D. II Bijeenkomst om 11 uur aan het Patronaat, vanwaar gezamenlijk vertrok ken wordt. Werkloozen op vertoon van stempel kaart vrijen toegang bij alle wedstrijden. Afkeuren der terreinen of eventueel uit stellen van wedstrijden wordt bekend go- maakt bij den heer W. Tijssen, Hooge Rijndijk, Zoeterwoude en aan het secreta riaat, Nieuwe Rijn 92, Leiden. R. K. Sportvereeniging A. V. V. Morgen zullen alleen de 2e elftallers voor de competitie in actie zijn. Dit elftal ontvangt om 2 uur op eigen terrein Graaf Willem. Wij achten het 2e elftal wel in staat beide punten thuis te houden, doch dan zal er van begin tot einde flink moe ten worden aangepakt, daar Gr. Willem geen gemakkelijke tegenstander is en wel eens voor een verrassing zorgen kan. Denkt er daarom aan, 2e elftallers, do zaken serieus aan te pakken en doet uw best in een mooien wedstrijd beide punt jes op den Dam te houden. R. K. Sportvereeniging A. S. C. A.s. Zondag speelt het eerste wederom thuis en wel tegen S. J. C. uit Noordwijk. De uitwedstrijd werd door de onzen verlo ren. We verwachten nu een A. S. C.-over- winning, tenminste als het eerste nu eens volledig uitkomt. Denkt erom jongens we hebben de winstpunten hard noodig. Aan vang 2 uur. Voor de junioren is geen wedstrijd vastgesteld, zoodat ze een vrijen dag heb ben. R. K. Athletiek- en Sportvereeniging „Rood-Wit". Voetbal. Het eerste ontvangt om half drie Teijlingen. In Sassenheim werd slechts met 10 gewonnpn. Jongens zorgt dat de puntjes binnenkomen, wij hebben ze hard noodig. Het eerste der junioren gaat nogmaals naar Leiden, ditmaal voor een vriend schappelijk partijtje. Aangezien ons elftal wegens ziekte niet volledig zal zijn, kan bet er zeker spannen. Vooruit jongens, doet ditmaal weer jullie best en zorgt voor een spannenden, fairen wedstrij,d. Aanvang half een. Het tweede kan eindelijk voor de com petitie weer eens trappen en wel tegen Meerburg II. Het zal zeker aanpakken worden, maar toont wat jullie kunnen prest eeren. Aanvang 1 uur. Junioren denkt om de juniorenkaarten. R. K. Sportvereeniging S. M. C. S. M. O. I, nog steeds vrij zijnde van competitiewedstrijden, benut dezen tijd voor het spelen van oefenwedstrijden. Na Meerburg volgt thans B. S. M. I, eveneens een 2e klasser. Een gunstigen uitslag ver wachten we niet en B. S. M. zal de uitge loofde medaille wel thuis houden, doch de S. M. C.'ers zullen goed doen met het ge wone enthousiasme te spelen en een ver rassing is mogelijk. Gezamenlijk vertrek 1 uur naar Bennebroek. Het tweede elftal is nu de gastheer vah Meerburg, en probeert zeker eenzelfde resultaat te be reiken als het eerste. Of het zal lukken? We verwachten zeker een spannenden en eerlijken strijd, welke te 2.30 uur aanvangt. Het 3e trekt er op uit om een vriend- schappelijken wedstrijd te spelen en ver trekt 1 uur van de Baan. terwijl het twee de Junioren-elftal thuis, te 1 uur, op nieuw tegen V. V. L. II speelt. Maar nu beter jongelui, 't gaat zoo niet goed. einde van de lange bovengang. De Rothan en de geleerde heer ^moesten haar deur passeeren, want de trap kwam vlak bij haar kamer uit. Ze waren nog een tree of drie van het portaal verwijderd toen Durell een deurkruk hoorde omdraaien'. Oogenblikkelijk blies hij de kaars uit en naar achter reikend in de duisternis, trok hij de Rothan zachtjes achter zich. Bent u het. vader? Ja kind. Iemand moet het venster aan het eind van de gang hebben opengelaten. De tocht heeft mijn kaars uitgeblazen. Ik dacht dat, ik stemmen hoorde. Onzin. Ga maar slapen. Ik was bezig in mijzelf Virgilius-te reciteeren. Ga naar bed, kind. Zal ik u licht geven? Dank je. Ga maar naar bed. Ik ken het huis in het donker net zoo goed als overdag. Als het moet ga ik wel naar be neden en steek licht aan aan het haard vuur. Goeden nacht, vader. Goeden nacht, kind. Nance's denr werd weer gesloten en de twee mannen passeerden de gang. Durell hield de Rothan bij den arm. De studeer kamer lag aan den Oostkant van het huis. Er waren drie kamers tusschen de studeer kamer en die van Nance, allemaal onge bruikt en niet gemeubeld. De sleutels roest ten in de sloten. Durell opende de deur van zijn werkka mer en duwde de Rothan naar binnen. Wat bezielde Nance plotseling?, zei Durell. Gelukkig dat u het licht uitblies. Het zou een buitengewone pech zijn geweest.. Explicatiesen vrouwenaltijd bui tengewoon onaangenaam. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 13