'AMES RUBRIEK EEN JAPON VOOR OUDERE DAMES. Met oudere dames wordt niet ver staan oude dames, maar zij, die in den zomer van haar leven zijn, dus ouder dan de bakvisch. Onze teeke ning laat u hier een gekleede middag japon zien van bedrukte soepele zijde De blouse valt even over de taille en geeft daardoor een vrij lang idee. Zij is geheel glad, heeft alleen drie bustenaadjes, terwijl de hals is afge zet met een gekleed kraagje van crêpe de chine, eindigende in een jabot. De lange rechte mouw eindigt in een kleine manchet, terwijl even boven de elleboog een klokkende strook is aangebracht. De rok be staat uit twee deelen, waarvan het bovenste gedeelte glad om de heupen valt. De onderste rok is., bevestigd op voering en vastgehecht aan de blouse. Een smalle ceintuur maakt het geheel af. HET KORTE BONTMANTELTJE. Als gevolg van dezen zachten winter blijven de korte bontmanteltjes in zwang. Wij zien v'erschillende dames op een rok van wollen stof in de kleuren biljart-groen of hazelnoot bruin deze korte manteltjes in di verse bontsoorten dragen. Onze teekening geeft u een aller aardigst model voor een slank figuur met een hoog tegen de hals opstaan de kraag, terwijl als sluiting twee bontknoopen worden gebruikt. De mouw moet vooral niet te breed zijn, eerder iets naar de smalle kant Het merkwaardige van zoo'n kort bont manteltje is, dat het de vrouwen over het algemeen verbluffend slank maakt. INDISCHE GARNALENKOEKJES. Gekookte garnalen worden tijnge- hakt tezamen met een paar uitjes, knoflookpitjes en wat peterselie. Daar wordt bijgevoegd: wat zout, een weinig geraspte kaas, een paar lepeltjes koriander en evenveel kar- wijzaad, een paar lepels meel, met wat melk aangemengd en een paar eierdooiers. Van deze massa worden koekjes gestoken, welke in boter lichtbruin worden gebakken. DE MODERNE KEUKENINRICHTING. Als er iets is veranderd in den loop der jaren, dan is het toch zeker onze keuken. En dat wel in de eer ste plaats doordat wij bijna nergens méér een keukenfornuis of petroleum stellen vinden, doch garfornuizen. gasstellen of electrische kookappa- raten. Deze laatste zijn echter nog niet voor iedere beurs bereikbaar, terwijl zij, die geen oppervlakte-tarief hebben, deze apparaten wegens den hoogen prijs van de electriciteit niet kunnen aanschaffen. Doch gas, ja, dat heeft men tegenwoordig overal, zelfs op het platteland. Er zijn na tuurlijk uitzonderingen, wéar de vrouw nog steeds tobt met een for nuis, dat niet wil trekken of een pe troleumstel, dat niet precies luistert en daardoor optrekt en stoomt, als juist de heele keuken schoon is ge maakt, maar deze plaatsen behooren gelukkig tot de uitzonderingen. En dan in dezen tijd van jagen en jachten zouden wij 's morgens geen tijd hebben om theewater op een pe troleumstel te zetten en e-jn Ual* uur te wachten voor het kookt, neen, in veje plaatsen heeft men »n de keu kens warmwater geysers waarin het water 's nachts tot bijna op kookpunt wordt gebracht, hiervan gaat een hoeveelheid in de ketel, deze even op het gas om te laten doorkoken en in drie fhinuten hebben wij thee. En zoo zijn er verschillende dingen die zich aan het snelle tempo waarin wij leven, hebben aangepast. Vele huisvrouwen zijn gedwongen haar werk zelf te doen, met al ol niet zoo nu en dan de hulp van een werkvrouw. Vroeger was dit bijna onmogelijk, daar de gespijkerde klec- den met een handschuier geborsteld moesten worden, het vele koper moest geregeld worden gepoetst en zoo voort. Doch nu met de stofzuiger is het schoonmaken veel intenser en veel hygiënischer en bovenal minder vermoeiend. Koper is uit de meeste keukens verdwenen, zoo ook de aan rechten, die bekleed waren met zink, of soms geheel van marmer. Tegen woordig heeft men eternit, dat een maal met lijnolie wordt behandeld en dan voor altijd gereed is om slechts met een doekje met wat heet zeep sop te worden afgenomen. En dan zijn de vele keukenmuren van tegels ook veel gemakkelijker te onderhou den. Het eten schoonmaken is ook veel vereenvoudigd. Moest de vrouw vroe ger voor haar heele gezin aardappe len schillen of in den tijd der nieuwe aardappelen ze schrappen, dan had zij daarvoor niet alleen veel tijd noo- dig, maar ook haar handen waren ontoonbaar. Tegenwoordig heeft men bijna overal bij de groentehandelaren electrische schil- en schrapmachines, die ook worteltjes schrappen voor een paar centen. Daardoor spaart de huisvrouw haar krachten en haar tijd, die zij nu aan heel andere din gen kan besteden. En zoo zijn er tal van dingen, die de tegenwoordige vrouw heeft boven die van een ge slacht terug, waar zij van den och tend tot den avond moest ploeteren om alleen maar het huishouden be hoorlijk te onderhouden. Zeer belangrijk bij het werk is ook de goede verlichting. Vroeger kwam juist het licht in de keuken het meest in het gedrang, terwijl de vrouw het grootste gedeelte van den dag in de keuken doorbracht. Doch nu, met het electrische licht en een beetje handigheid kan men nu boven den gootsteen een klein lichtje hebben en vooral boven de gasstellen, want vele ongelukken gebeuren er juist, omdat men niet kan zien wat er ge beurt, daar de gasstellen meestal in een donkeren hoek staan. Het is aan te bevelen voor de keuken lichte waschbare gordijnen en tafelkleedjes te gebruiken, zoo dat er een blijde en vroolijke stemming heerscht, waar wij veel tijd moeten doorbrengen. HET GEBORDUURDE TAFELKLEED. Ieder jaar heeft zoo zijn eigen handwerk-periode. Zagen we verle den jaar vele vrouwen met een eigen geborduurde tasch loopen, dit jaar staat in het teeken van het gebor duurde tafellaken. Men kan deze ta fellakens geheel geteekend koopen doch aardiger en origineeler is he wanneer men het tafellaken samen stelt uit kleine vierkante kleedjes die eveneens worden geborduurd e daarna aan elkander worden gehaakt of met kant aan elkander worden bevestigd Men kan dan tevens dt vingerdoekjes in precies dezelfde uit voering maken. Wij berekenen na tuurlijk eerst de grootte van de tafe' en zien hoeveel vierkanten wij noo- dig hebben om deze royaal te de' ken. Het is dan zeer goed mogelijk, •als men een vierkante tafel heeft een kleed te maken van b.v. negen vierkanten, zooals ook het kleed op de teekening is gedacht. Men heeft hier genomen vier vierkanten, die geheel geborduurd worden, en vijf, waarvan alleen de punten zijn be werkt. U kunt juist met de kleine vierkante kleedjes combinaties ma ken, die u zelf mooi vindt. Alleen dient u er op te letten, dat u geen kleedjes koopt, waarop een patroon in kruissteek is geteekend terwijl an dere vierkanten een steelsteek heb ben. Het is mooier het kleed in een geheel te houden. Het gemakkelijkst borduurt u met de gewone strenge tjes zij, terwijl u uw schilderstalent kunt uitleven, bij het combineeren der verschillende kleuren. Verder ziet u op de teekening nog drie voor beelden van servetjes. DE BRUID. Wij zien het tegenwoordig nog slechts sporadisch, een bruid in het wit en gesluierd. Dit is niet slechts een teeken der tijdsomstandightden, doch onze jeugd mist het romantische van het vorige, geslacbi.- Zij vinden trouwen een formaliteit, waarvan je niet ,1e veel werk behoeft te maken. Gelukkig zijn er echter nog uitzon deringen en voor zoo'n aanstaande romantische bruid, geven wij hier een voorbeeld van epn bruidssluier. De sluier wordt in het midden in de breedte om het hoofd gelegd bij wijze van een kapje, en van ach teren bevestigd. Heeft men een sluier met een geborduurde rand, dan hoeft men geen bloemen meer toe te voe gen; heeft men echter een effen tule sluier, dan gebruiken we een dia deem van oranjebloesem. Dit idee is op de teekening uitgewerkt. Lengte en breedte van de sluier hangen meestal van de beurs af. DE HANDSCHOENEN. Handschoenen met bont gevoerd en afgezet met een bontrand ziet men dezen winter zeer weinig dra gen, trouwens, dat zou, met dit zach te weer, veel te warm zijn. Daar door zijn de glacéleeren, wildleeren en peau de suede handschoenen veel meer op den voorgrond getreden Men ziet ze in een verscheidenheid van kleuren en modellen, waardoor de handschoen een zeer belangr onderdeel van het toilet is gewor den. Onze teekening geeft u twee modellen te zien, waarvan de kap pen even over de polsen reiken en verder zeer stijlvol zijn. DE PLAATS VAN HET MEISJE. Een van de verschijnselen van de malaise is wel, dat men eerst ver schillende mannen ontsloeg, doöh nu begint daar eenige verbetering in te komen en komen het eerst de meis jes aan de beurt, die bij hnar ouders wonen en dus niet dadelijk in de mi sère worden gedompeld, als zij bui ten betrekking komen. Deze toestan^' zal als natuurlijk gevolg hebban, dat veel meisjes zc:h weer voor de huis houding gaan bekwamer, want er is voorloopig nog niet veel kans op ver betering. Dan zullen toch noodzake lijk eerst de mannen, die een gezin moeten onderhouden, te werk wor den gesteld. Het werd de laatste ja ren als iets minderwaardigs be schouwd, om niet te studeeren doch thuis in de huishouding te helpen. De meeste meisjes volgden middelbaar en hooger onderwijs, niet omdat zij het prettig vonden, velen van haar waren er eigenlijk Jieelemaal niet géschikt voor, maar alleen om geen handenarbeid te behoeven te verrich ten. De malaise heeft nu de intel- lectueele en minder intellectueele meisjes gescheiden. Er zijn er altijd talloozen die zoo'n goed stel hersens hebben, dat zij geknipt zijn voor leer- ares, ingenieur, dokter en andere universitaire betrekkingen, maar zoo als dit bij de mannen even goed het geval is, niet iedereen heeft een hoofd om student te worden. De burgermeisjes, die vroeger altijd in de huishouding werden opgeleid, zien wij nu de verschillende kantoorbe trekkingen innemen, terwijl de dienst boden van vroeger veelal naar de fabrieken togen, omdat zij daar meer konden verdienen en een zekei; aan tal uren moeten werken, waarna zij 's avonds verder vrij waren. Daarom namen de Duitsche dienstmeisjes al spoedig de goede plaatsen in de Hol- landsche huishoudens in, omdat -Je malaise zich daax veei eerder deed gevoelen De meisjes werden op de fabrieken ontslagen, daarvoor nam men mannelijk personeel en men kreeg nu een ovei v'oed van meisjes en niet voldoende huishoudens, die een diensbode konden bekostigen Maar nu hebben wij in Holland deze zelfde toestand gekregen. De vele fabrieken die met verminderd per soneel werken of wel heelemaal stil liggen, brachten een groot aanbod van Hollandsche diens'meisjes, waar van velen heelemaal niet op de hoog te zijn met het huishoudelijke werk en zeker niet met het fijnere kamer werk. Nu kan men wel zeggen: Neem geen Duitsch meisje zoo lang er Hol landsche meisjes zonder betrekking zijn, maar dan zal de Hollandsche dienstbode zich ook weer moeten re- habiliteeren en er voor zorgen, dat zij weer de degelijke, goede en voor al kraakhelderen roep krijgt, waar- wor vroeger onze dienstb >den be kend stonden. Dan zullen wij mis schien weer eens een tijd beleven, waarin men kan hooren, dit dc eene mevrouw aan de andere zegt ,.Hoe mg hebt u uw dienstbode 1!?" Om dan ten antwoord te krijgen: „Tien ;aar Op het oögenblik zijn derge lijke uitspraken sprookjes. BELEEFDHEID. Vaak hooren wij in den tegenwoor- digen tijd de kinderen verschillende vragen aan hun ouders snellen op een toon, die de menschen van een vo rige generatie zeker niet zouden heb ben durven aanslaan. Nu is men gauw geneigd om van alles den oorlog de schuld te geven. Dadelijk hoort men: „Ja, de kinderen van tegenwoordig zijn veel vrijer opgevoed en zij be schouwen hun ouders meer als hun kameraden". Dat is nu heel goed mo. gelijk, als die kameraadschap maar niet ontaardt in onbeleefdheid. Een goed opgevoed kir.d, dat de men schen beleefd aanspreekt, niet alleen de familieleden of kennissen, maar ook de dienstbode, de bakker en an dere leveranciers, is nog steeds een gunstige uitzondering. Maar het ligt heuuh niet aan het kind en zeke< niet aan het feit, dat het kind tijdens of na den oorlog is geboren. Neen, het ligt- wel degelijk aan de opvoeding. Een kind neemt direct de manier van doen en spreken over van de menschen uit zijn omgeving. Is de moeder beleefd en spreekt zij op wel- luidenden toon, dan zullen ook de kinderen vanzelf sprekend gemanierd spreken. Verbiedt de moeder haar kinderen automatisch den heelen dag dan zal, als haar dochtertje met haar poppen aan het spelen is, men op eens hooren: „Blijf er af", „laat niet vallen", „voorzichtig toch!" en der gelijke uitroepen. In het spelen ver diept, imiteert het kind de moeder, waar zij het meest mee omgaat en aan wier manier*n zij dus een voor beeld heeft genomen. De moeders, moesten zich meer aanwennen inplaats van de kinderen te commandeeren, hun te vragen of zij even willen helpen, maar toch op zoo'n toon, dat zij er niet aan twij felen dat aan haar wensch wordt vol daan. Ook he* opwekken der kin deren om iederen dag minstens één goeden daad te verrichten, maakt de kinderen dienstvaardig. Ook moet men er goed op letten wat voor taal de kinderen uitkramen. Soms vangen zij een raar woord op, weten niet wat het beteekent, en plotseling ko men zij er mee voor den dag. Zoo gaat het ook met slechte manieren. Daarom, zoolang onze kleuteis nr niet op school zijn, kunnen wij er bij zonderen zorg asn besteden, dat zij beleefd zijn in spreken en manieren. Zijn zij eenmaal op school, dan zijn zij onzen invloed zoo gauw ontgroeid, dat het bijbrengen an goede ma nieren veel moeilijker is. Zeer belangrijk is het verder steeds met een aandacht'g oor te luisteren, naar hetgeen onze kinde.en ons te vertellen hebben en tc probeeren hun gedachtengang te v<>lg< n. Op die manier zullen zij ook aandachtig luisteren als een volwassene iets te gen hen aan het beweren is en als zij den zin van het gesprek niet be grijpen, om uitlegging vragen. Zoo wint ten slotte de goede invloed het van de indrukken, die het kind van buitenaf mocht opdoen en zoo zal men zien, dat de na-oorlogsche kin deren niet anders zijn dan de anderen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11