CENTRALE VERWARMING SANITAIRE INSTALLATIES UIT DE OMGEVING FAILLISSEMENTEN ZATERDAG 30 JANUARI DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 1r GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Onder een auto. Een meisje overleden. Donderdagavond is het 10-jarige doch tertje van de familie Overkleeft uit Poel dijk door een auto uit Loosduinen op den nieuwen weg aldaar aangereden. Het kind klaagde, toen het tot bewustzijn was ge komen, over inwendige niinen. Het werd naar het ziekenhuis in Den Haag overge bracht, waar het spoedig aan de gevolgen van dje aanrijding is overleden. ERNSTIG GEVAL VAN GASVER- STIKKING. Gisteren heeft zioh te Tilburg een ern stig geval van gasvergiftiging voorge daan Het kinderloos echtpaar, De Nijs v. d. Broek, wonende v. Grobbendonk- straat 28. beiden werkzaam op een schoe nenfabriek, waren gistermorgen niet op het werk verschenen. Gedurende den schaftijd gingen vrienden naa.' het huis. waar zij de deur gesloten vonden. Bi: het openen van de brievenbus namen zij een hevige gaslucht waar. De politie, die onmidde-lliik was gewaarschuwd, drong het huis binnen en vond het echtpaar be wusteloos te bed. Tn den kelder werd een groot lek in de gasleiding ontdekt. Met zuurstofapparaten probeerde men de le vensgeesten op te wekken, wat na een half uur bij de vrouw gelukte. Zij we»- daarna per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd Toen de man na drie uren nog niet t'- het bewustzijn was weergekeerd. heec men hem eveneens naar het ziekenhuis vervoerd, waar de pogingen, hem door middel van kunstmatige ademhaling weer tot bewustzijn te brengen, werden voortgezet. Men vreest voor zijn leven. De Nijs en zijn vrouw zijn ongeveer 30 jaar oud. Lijk opgehaald. Gisteravond is onder de gemeente Geldrop uit het Eindhovensch Kanaal 't lijk opgehaald van een ongeveer 55-jari- gen man, die bleek te zijn een zekere v. d. V., sigarenwinkelier te Eindhoven- Gestel, en die sinds 8 Januari werd ver mist. Het lijk is overgebracht naar het B.K. Ziekenhuis te Geldrop. Treinbotsing te Leeuwarden. Op het rangeerterrein van de spoorwe gen te Leeuwarden is gistermorgen oen goederentrein op een veetrein gereden. Verkeerde wisselstand moet de oorzaak zijn van het ongeval waarbij geen persoon lijke ongelukken voorkwamen. De mate- rieele schade is echter betrekkelijk groot. Door een verkeerde manoeuvre kwam de rangeerende trein op een zijspoor waar de veetrein stond. Tengevolge van den schok kwam de laatste in beweging en liep met een flinke vaart op het stootblok. De ran geerder was niet in staat tijdig te remmen. Hij sprong van den trein af en bekwam geen letsel. Naar de „Tel." verneemt, werd een acht tal wagens van den veetrein ingedrukt, waarvan enkele totaal werden vernield. Doordat het ongeval op een zijspoor voor viel ondervond het treinverkeer geen stag natie. BRUTALE ROOFOVERVAL TE HELMOND WISSELLOOPER OVERVALLEN Beroofd van f1181 Gistermiddag te half vier is te Helmond bij het Kasteelpark een wissellooper van van Geldersohe Credietvereeniging door twee onbekend gebleven personen over vallen en beroofd van zijn tasoh, inhou dende een bedrag van 1181. De overval had in de nabijheid van café Spierings aan de Kanaal-brug plaats. De 63-jarige wissellooper M. van Bragt, wonende in de Advocaat Botsstraat, was op dit tijdstip op weg naar het kantoor van de Geldersohe Credietvereeniging, waar hij in betrekking is. In de nabijheid van het café gekomen, ontrukte hem plot seling een persoon zijn actetasch, waarin zich 1230 bevonden, bestaande uit twee zilverbons en voor de rest uit bankpa- pier. De aanrander verdween in allerijl in den Kasteeltuin. Op de plaats van de aanranding waren verschillende personen aanwezig. Daar de roofoverval snel in zijn werk ging, beeft niettemin niemand iets van het gebeurde bemerkt. Volgens een later bij de politie binnengekomen getuigenverklaring, stond bij het wooa- hnis van den burgemeester M. van Hout, een tweede persoon met een fiets te wachten. De aanrander en deze laatste zijn daarop in onbekende richting ver dwenen. De politie heeft onder leiding "an inspecteur De Groot onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Alle omliggende gemeenten werden gewaarschuwd. De hoofdwegen rondom Helmond werden af gezet. Op het station werd speciaal toe zicht gehouden. Alle maatregelen bleven echter zonder resultaat. Volgens den heer v. Bragt was een der daders gekleed in een bruine jas en met zwarten deuk hoed. De ander droeg een lichte jas met een pet. Commissaris Loves, die voor dienstaangelegenheden afwezig was, heeft, nadat hij gewaarschuwd was, het onder zoek overgenomen. Brand in een passement- fabriek. Gistermiddag tegen balfzes werd brand ontdekt in de passementfabriek der fir ma Hirdes en Zonen te 's Hertogenbosch De brand bleek te zijn ontstaan op den zolder van het ketelhuis. De brandweer was spoedig met volledig materiaal aan wezig en slaagde er in het vuur tot dat gedeelte van de fabriek te beperken. De schade, door het vuur aangericht, is niet groot, wel echter de waterschade. De firma was verzekerd. Brand in een pension. In perceel Heerenmarkt 14 te Amster dam, dat geheel is ingericht als pension, is gistermiddag te ongeveer halfzes een brand uitgebroken, welke zijn oorsprong vond in de aan de achterzijde van het sousterrein gelegen pension-keuken, waar een pan met vet op het daar fel bran dende fornuis is gaan overkoken. Er was op dat oogenWik niemand in de keuken aanwezig, evenmin als in het overige ge deelte van het sousterein. Wel bevonden zich enkele personen op de hoogere ver diepingen. Toen zij vernamen, dat er be neden brand was verlieten zij in allerijl het huis-. De brandweer was spoedig met veel materiaal aanwezig, hoewel per slot van rekening het vuur met één straal kon worden bedwongen. De keuken, de daarin uitkomende slaap kamer en een berghok brandden geheel uit, de daarboven gelegen kamer kreeg waterschade, terwijl op enkele plaatsen de vloer was doorgebrand; voorts liep het trappenhuis tot aan de derde étage brand schade op. Verzekering dekt de schade. BIJ DE GEBOORTE VAN EEN ACHTSTEN ZOON. Belangstelling van de Landsmoeder. Enkele weken geleden werd, naar het „Dagblad v. N.-Br." meldt, te St. Wille- brord een gezin verblijd met de geboorte van een achtsten zoon. Voor het kinderrijke St. Willebrord is dit aantal nu niet zoo bijster groot. Maar toch, een huisgezin met 8 jongens, zonder een enkel zusje, trekt ook hier wel de be langstelling, te meer, daar de ouders van al dit kroost vooral in deze slechte tijden, de handen vol hebben om de gretige mond jes te stoppen. Men had wel eens gehoord van een Ko ninklijke gift bij de geboorte van een ze venden zoon. Een achtste zoon zou daar voor dan toch zeker wel in aanmerking komen. En zoo werd aan H. M. da Koningin „konde'' gedaan, dat een vrouw te St. Wil lebrord 8 jongens in een tijdperk van 12 jaar ter wereld had gebracht .Acht gezon de jongens, stevige jongens met echten Hollandscken eetlust. Verwezen wefcd naar de slechte tijden, de zeer geringe ver diensten. En ziet. Dit huisgezin mocht zich verheu gen in de Koninklijke belangstelling. H. M. de Koning solionk uit hare particuliere Kas een gift aan deze moeder, ter bestrijding der allernoodzakelijkste kosten, die dit 8ste broertje, hetgeen eigenlijk een zusje had moeten zijn, met zich mede bracht. Moeder is even trotsoh op deze Konink lijke gift als op haar achtsten jongen. Uit een auto geschoten. Toen de handelaar P. Werther uit de Haarsteeg des avonds huiswaarts keerde, passeerde hem op den weg van Genderen naar Heusden een auto, welke na hem voorbijgereden te zijn, de lichtén doofde. Vanuit de auto werd daarna een schot ge lost op den heer Werther, zonder hem evenwel te treffen. Hij maakte zich ijlings met de fiets uit de voeten. Tot op heden is de dader niet opgespoord. Of hier van een roofaanslag sprake is, is nog niet bekend. De ketel van de Stanfries IV? Men meldt uit Enkhuizen aan het „Vad.": Het rijksbetonningsvaartuig van Enk huizen heeft gisteren bij het opnemen van de wraklichtboei, op de plaats waar de Stanfries IV is vergaan, een wrakstuk getroffen dat twee meter boven den zee bodem uitstak. Zeer waarschijnlijk is dit de vermiste stoomketel van de Stanfries IV, waarnaar men tot nog toe vergeefs heeft gezocht. STUKKEN HOUT OP DE BAAN DER H. S. M. Gevaarlijke baldadigheid. Door de oplettendheid van den wagen bestuurder is gisternamiddag op de tram lijn Den Haag (H.S.M.)Scheveningen een ernstig ongeluk voorkomen. Ongeveer hon derd meter voorbij de Delftschelaan be merkte de bestuurder van een tramtrein naar Scheveningen, aldus bericht de „Tel.", dat er iets op de rails lag. Door zeer krachtig remmen kon de tram nog zoo tijdig tot stilstand worden gebracht, dat de wielen van den eersten wagen enkele centimeters voor het obstakel bleven staan. Bij een wissel bleken eenige dikke stukken hout zoodanig tusschen de sporen en de dwarsliggers gekneld te zijn, dat zij, in dien de tram er tegen gereden was, niet op zij geschoven hadden kunnen worden. Wan neer de bestuurder de stukken hout dan ook niet tijdig opgemerkt had zou onge twijfeld een ontsporing gevolgd zijn. Daar deze sneltram lijn 11 der H. T. M. ter plaatse op een eigen baan rijdt, wordt daar steeds met een vrij groote snelheid van 30 a 35 kilometer per uur gereden. Een déraillement had dus ernstige gevol gen kunnen hebben. Men meent hier te doen te hebben met een geval van gevaarlijke baldadigheid, ge pleegd door de jeugd uit de dichtbevolkte buurt aan beide zijden van de spoorbaan. De mishandelde politie-agent te Breda. De toestand van den agent van politie K. te Breda, die zooals reeds gemeld, met agent J. Zondagnacht op den Bredaschen- weg door eenige cafébezoekers werd mis handeld, is achteruitgaande. K. moet op dokters advies volslagen rust hebben en mag volstrekt geen bezoek ontvangen. Men vreest voor een hersenaandoening. Drieduizend gulden verdwenen. Donderdagavond is op geheimzinnige wijze 3000 uit huize Padua, het krankzin nigengesticht voor mannen te Boekei, ver dwenen, welke som juist door een der em ploye's van het R..-K gesticht van de bank was gehaald. Bij dit bedrag was o.a een biljet van duizend gulden. Er is geen spoor van braak of inbraak. De politie heeft de zaak in handen. Het looze schippertje, Zonder het te weten heeft middag het zoontje van den schipper De Jong uit Goederak de halve stad Gouda op stelten gezet. Om kwart over twaalf was is uit school nog niet op de ouderlijke schuit aange land en dat teHvijl ie al geruimen tijd thuis had kunnen zijn. Zooals moeders zijn: ze maken zich ter stond ongerust zoodra hun spruiten niet op bet juiste oogenblik, wanneer ze ver wacht worden, zich melden. De moeder van ons schippertje was 'n moeder als alle andere en dies liep ze eerst ongeduldig van de roef naar de loopplank en omge keerd en daarna over de geheele schuit. Toen Janneman ver over tijd nog niet verschenen was, kon ze haar vrees niet langer verborgen houden en ze luchtte haar gevoel aan een buurvrouw. Deze slaakte, zoodra ze de woorden van de moeder gehoord had een rauwen gil en riep: „Dan is ie verdronken, ik heb daar straks een plons gehoord en toen lucht belletjes op h'et water." Nu stond het vast: 't ventje was van de loopplank gevallen en omgekomen. Het duurde nu niet lang of de geheele „buurt" was gealarmeerd Eerst ging een nevenliegende schipper te water, hij dook van boord recht de koude diepte in, de vader van Janneman „vloog'' hem na; personeel van de Malleeatsluis kwam met haken en koorden gewapend toekerend en begon terstond te dreg gen de politie, die spoedig van het onge val lucht had gekregen, verscheen met een zuurstofapparaat en notr meer dreegen, de Eerste Hulp bij Ongelukken, meldde zich met „groot materiaal", er werd een dokter gehaald en tusschen de bedrijven liep de halve stad leeg van het leed der ouders meevoelende menschen. Twintig minuten lang werd gemanoeu vreerd en gezocht, doch Janneman was en bleef onvindbaar. En reeds waren de gezichten zeer strak BERNARD SCHULTE - Voorhout bij Leiden -Telefoon; Sassenheim 4532 en „donker" geworden en maakte de moe der aanstalten in zwijm te vallen, om het verlies van haren lieveling, toen Janne man plots uit de menigte te voorschijn kwam en met 'n verwonderden, vragenden snuit de loopplank opstapte. Doch toen z'n moeder, z'n natte vader en de buurvrouw hem „teeder" omklem den en tranen en „lieve" woordjes ovei zijn onschuldig hoofd werden uitgestort, werd hij verlegen en begon mee te schreien. Even later in de roef was het „feest" voor Janneman; 't tweede „feest" binnen een uur, want hij was zoo laat omdat io voor straf had moeten schoolblijven. HILLEG0M. Gouden jubileum. Maandag zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer Jacob Langeveld in dienst trad bij de firma Van Zanten (thans N.V. Gebroeders Van Zanten) aan de Pastoorslaan alhier. Op 13-jarigen leeftijd kwam de a.s. jubilaris als koffiejongen in dienst bij nu wijlen den heer G. Veldhuijzen van Zanten. Door groot-en ijver en trouwe plichtsbetrachting wist Langeveld zich geleidelijk op te werken en bekleedt thans de verantwoordelijke func tie van Ziekzoeker en Tulpenbaas. Het zal den jubilaris Maandag zeker niet aan be wijzen van belangstelling ontbreken. Hillegomsche Harmoniekapel. Deze Vereemging gaf gisteravond in de Concert zaal van Hotel Hora voor leden, donateurs en muziekvrienden een uitvoering. De be langstelling was goed. Medewerking ver leende de humorist P. Leenhouts uit Den Haag. Het programma was vol afwisseling en werd goed uitgevoerd. Geboren: z. van A. M. Smit-Jonk- heer; z. van G. Krieger-Schilpzand; d. van J. M. Zonneveld-Lommersed. van H. C. Duinhoven-Bakker; z. van H. M. .Lonimer- sè-Vink; z. van W. G. Tesselaar-Vogel; z. van J. C. M. Zandbergen-Oudejans. Ondertrouwd: J. Bijlo en J. Keijzer. Overleden: Th. C. Smit, m. 2 d. OPRICHTING A.R.K.A. IN DE BOLLENSTREEK. Een afdeeling van 20 A 25 leden. Gisteren heeft een vergadering plaats gehad in het Café-Restaurant „de Nag Le gaal" te Lisse, om te geraken tot een af deeling Hiiiegom-Lisse en omstreken van de aigemeene Roomsch Katholieke Amb- tenaais vereemging. De heer J. L. P. Heijtveldt, alg.-secreta- ris-penningmeester der Vereenigmg, hield hiervoor een "inleidend woord. Op de eerste plaats bracht spreker dank aan de aan wezigen voor hun opkomst. Vervolgens zet te hij uiteen het begrip ambtenaar, waar na hij de noodzakelijkheid in het algemeen aantoonde om zich te organiseren. Hier na ontzenuwde hij de bezwaren om zicli principieele te organiseeren om vervol gens over te gaan tot een bespreking, waarbij het organisaueleven in de Aig. it. K. Ambtenaars vereemging de hootdschotel vormde. Hij ging na de oprichting van deze vereemging in het jaar 1916 a 1917, door den pionier dezer vereemging, den heer Von Prijtag Drabbe. Deze organisa tie is thans gegroeid tot een machtige bond met 5100 leden, waarvan ongeveer 3500 ge meente-ambtenaren zijn. Arka is gebouwd uit afdeelingen en groepen, waarin ieder ambtenaar zich thuis kan en moet gevoe len. Spreker besloot met den wensch, dat de R. K. ambtenaren van oeze streek ztcü zouden organiseeren bij de A.R.K.A., zoo wel dus het hoogere als het lagere perso neel. Hierin moeten de personen, die een leidende functie bekleeden bij de gemeen- DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 205. Maar tot haar schrik had haar ring niet de minste uitwerking. De agent bleef agent en toen hij de heks naar beneden zag tuimelen, terwijl de vogel op een vleugel van de machine had plaats genomen, lachte hij in zijn vuistje. 206. En terwijl de vliegmachine verder vloog viel de heks □iet een luide gil in het water, waarboven het vliegtuig zich bevond. De cnechte tooverring volgde haar, aan de betting vastgebonden. „Haar vlieger is nou dit keer eens niet opgegaan", zei de koning. te, het rijk of andere openbare lichamen het voorbeeld geven. Na deze inleiding werden door de aan wezigen verschillende vragen gesteld be treffende de organisatie van A.R.K.A. en tot welke afdeeling men zou behooren enz., welke vra.gen tot tevredenheid door den heer Heijtveldt werden beantwoord. Het resultaat van dezen avond was, dat ongeveer 20 k 25 leden zioh bij de afdee ling Lisse-Hillegom en omstreken aanslo ten. Als voorloopige bestuursleden werden benoemd de heeren Droogh uit Noordwijk, Hubers uit Sassenheim en Kocke uit Hil- legom. De heer Heijtveldt besloot den avond met de pas opgerichte afdeeling geluk te wenschen en haar een groote bloed toe te wensehen. Vertegenwoordigers van de afdeelingen Haarlem en Leiden wenschten de afdee ling eveneens geluk. Mogen de R. K. ambtenaren in de bloem bollenstreek hun belangen begrijpen en deze belangen kunnen zij het beste voor staan door lid te worden van de Aigemee- ne Roomsch Katholieke Ambtenaars ver eemging, afdeeling Lisse-Hillegom en om streken. Arbeidsbemiddeling. Bij den plaatse lijken correspondent der Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering staan 351 werkzoekende personen ingeschreven, t.w. 274 landarbeiders, 20 timmerlieden, 1 scheepstimmerman, 2 kistenmakers, 10 met selaars, 3 opperlieden, 9 schilders, 4 chauf feurs, 3 kantoorbedienden, 3 monteurs las- schers, 2 behangers en stoffeerders, 10 schippers, 2 fabrieksarbeiders, 1 machinist, 2 loodgieters, 1 smid, 1 molenaar, 1 electri- cien, 1 auto-reparateur, 1 mach.-bankwer- ker. Collecte. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan het bestuur van het Leger des Heils vergunning ver leend tot het houden eener collecte binnen deze gemeente. Bouwvergunning. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben aan de Fa. H. Zijp en Co., vergunning verleend tot het bouwen van een bloembollenschuur langs den Heereweg. Arbeidswet. In het jaar 1931 zijn bin nen deze gemeente m totaal 279 arbeids kaarten verstrekt en wel aan jeugdige mannelijke arbeiders 101, aan jeugdige vrouwelijke arbeiders 95 en aan gehuwde vrouwelijke arbeiders 279. KATWIJK. Onveilig duinterrein. Het duinterrein ten Zuiden van de schietbanen zal onveilig zijn op Maandag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m. we gens het houden van schietoefeningen met scherpe patronen met geweren, lichte en zware mitraillers. Het duinterrein is dan eerst veilig wanneer de roode vlaggen zijn weggehaald. RIJNZATERWOUDE. De samenstelling van den Raad. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat bij den voorzitter van het Centraal Stembureau bericht is ingekomen van de heeren P. Jan sen, J. A. de Bruyn en O. van Tol, dat zij hunne benoeming tot lid van den Raad. aan nemen. Uitgesproken: J. Barendse, bloemenhandelaar te L e i- den; cur.: mr. L. Sreij, te Leiden. C. Leeflang, landbouwer, te N o o r d w ij- kerhout; cur.: mr. G. H. E. Nord Thomson, te Leiden. J. A. Meijer, bouwkundige, te Wasse naar; cur. mr. A. Mout. Opgeheven: P. M. Pansier, te Leiden. Vader, wie was dat, dien u daar groette? Jongen, dat was een redacteur van een van mijn bladen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10