WAALS biedt U in TRICOTAGES een geweldige keuze, zoowel naar kwaliteiten als modellen. WIS voor Dantestricolages - WIS voor toentricolages - WAALS voor Kindertricoiages - WAALS voor olie Tricotages Een nieuw Wijkgebouw te Lisse WOENSDAG 27 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 biedt U in TRICOTAGES een geweldige keuze, zoo Het goed is prima en de prijzen spotgoedkoop. gelijk. Sentimenteele ouwe sufferds als ik maken zich van een kerkgebouw een ande re voorstelling. Maar moderne geesten ken nen geen verschil tusschen een Godshuis en een mislukte bloembollenschuur. Dezulken zullen het dan ook waarschijn lijk wethouder De Miranda kwalijk nemen, dat hij gelast heeft de peppels in de Am- stellaan te laten blijven. Maar ik, verroeste knul, die nu eenmaal een boom mooier vindt dan een glazen pijp met betonnen puisten, breng hem oprechte!ijk hulde voor het stuiten van de hakkende hand". Baron v. Wijnbergen. Naar de „Msb." verneemt, zal de heer Mr. Baron van Wijnbergen Zaterdagmid dag a.s., na daar gedurende zeventien we ken te zijn verpleegd, het Sint Antonius- gasthuis te Utrecht mogen, verlaten. Ech ter zal hij den eersten tijd zich nog met naar buiten kunnen begeven. Een spoedig, algeheel herstel zij hem toegewensoht. Minister Deckers in Indië. De minister vaji Defensie is volgens een Aneta-telegra.m 111 Medan aangekomen. li:j verklaarde, dat het hoofddoel van zijn be zoek aan Ned.-Indië was de inspectie van de marine-inrichtingen en onkeude noch bevestigde de geruchten, dat het doel van dit bezoek zich ook uitstrekte tot bespre kingen me den G.G. over de verdeeling van - de uitgaven voor de vloot tusschen Nederland en Ned.-Indaë of tot de bespre king inzake vermindering van de salaris- sen bij de marine. Loonsverlaging in de meubelindustrie? De werkgevers m de meubelindustrie hebben voorsteilen ingediend bij de sa menwerkende arbeiders-organisaties. Deze voorstellen houden in, zoo meldt de Volkskr., loonsverlaging van 7 cent per uur voor de groote plaatsen. Andere wijzigingen aangaande sociale bepalingen zijn eveneens in de voorstellen opgenomen. De moeilijkheden in het heerenkleeding- bedrijf. Namens de vakbonden wordt gemeld: Maandag hebben de hoofdbesturen Jer vakbonden vergaderd, ter bespreking van de voorstellen der werkgeversorganisaties. Er bleek volledige overeenstemming tusschen de hoofdbesturen te bestaan, dat de vakbonden niet anders koncien 'doen dan de voorstellen af te wijzen. Dit is nog clenzetfden dag geschied in een brief, waarin de werkgevers onder het oog wordt gebracht, dat zij feitelijk dubbele loons verlaging wenschen. De werkgevers stellen n.l. voor, uurloonen, waarnaar de wee le en slukloonen worden berekend, te verla gen, benevens een verandering in de toe passing van de tarieven, die ook een loons verlaging beteekent.In den brief wordt betoogd, dat juist in de kleermakerij een loonsverlaging onbillijk is, omdat de meeste kleermakers stukwerkers zijn, die bij min der werk in hun jaarverdienste worden ge troffen, en vele kleermakers de werkstuk ken niet kunnen maken in de tariefureu, al9 gevolg van een serie-verschuiving óf hooge vyerkeischen; ook de weekloonon der kleermakers op uurloon zijn reeds laag. De vakbonden hebben eenige tegen voorstellen ingediend, waarmee zij bedoe len te bereiken, dat in het bijzonder in de maat-annex-confectiezaken de kleerma kers ook in de hoogere tariefseries werk zullen ontvangen. De hoofdbesturen hebben den werkge vers een conferentie gevraagd, ten einde hun brief te kunnen toelichten. Werkloosheid Bouwbedrijf. Van do 30.000 leden van den Algem. Ne- derl. Bouwarbeidersbond zijn thans onge veer 15.000 werkloos, in 1931 bedroegen de uitkeeringen 1.456.000; vpor 1932 worden de uitkeeringen geraamd op ruim 1.800.000 In verband hiermee heeft het bestuur van genoemden bond den minister van arbeid, handel en nijverheid verzocht, voor 1932 aan de werkloozenkas een hooger subsidie dan 100 p(Jt. toe te kennen en verder aan het kasbestuur de bevoegdheid te geven, 50 pCt. van het vermogen op 1 dezer te reserveeren voor 1933. De maand Januari heeft zulke groote bedragen aan uitkeering gevorderd, dat indien de regeering geen hulp verleent, de werkloozenkas spoedig zal zijn uitgeput. Mgr. Aengenent bij d< Graal. Haarlemsche In de Haarlemsche Schouwburg aan den Jansweg heeft Maandagavond een Graaluitvoering plaats gehad, waarbij Z. H. Exc. Mgr. Aengenent aanwezig was met Haarlems burgemeester, Haarlems Deken Pastoor Sondaal, Mgr. dr. Hensen, Kanun nik Westerwoudt, Kannunik Wijtenburg en andere vooraanstaande personen. Deze uiterst verzorgde Haarlemsche Graalopvoering ging van hetzelfde priu- cipe uit als de Leidsohe in de Schouwburg. Mgr. Aengenent verklaarde onder de pauze aan een der journalisten, dat z.i. van een dergelijke uitvoering een bezielen de kracht uitgaat-. SPORT R. K. FEDERATIE. MISSIEWEDSTRIJDEN. Haarlem loot tegen Breda. In de Zondag, gehouden bestuursver gadering van de R. K. F. heeft o.m. de loting' plaats gehad voor de dit ja-ar te houden Missie-wedstrijden. Het resultaat was, dat Haarlem tegen Breda zal spelen en Utrecht tegen Lim burg. Den Bosch lootte vrij. SCHAKEiN. Jaarvergadering Leidsche Schaakvlub „Philidor". Gisteravond hield de Leidsche Schaak club „Philidor" in café „Neuf" zijn jaar vergadering. De voorzitter opende te kwart over acht de bijeenkomst, waarna de secretaris de notulen las en het jaarverslag uit- bracht. De rekening van den penning meester sloot met een batig saldo, terwijl wederom een bedrag in de reservekas werd gestort. Nadat de beide aftredende be stuursleden bij acclamatie waren herko zen, werd het bestuur alse volgt samen gesteld: Voorz.: P. J. v. d. Zeeuw, seer. H. I. de Nie, penningm., J. O. Verhaar, comm. W. F. Snieder en W. Plasmeyar. Het ledental der vereeniging was weer toegenomen. Na de sluiting der vergade ring volgde nog een gongwedstrijd, waar aan een aantal leden deelnam en waarme de deze avond genoeglijk werd besloten. LUCHTVAART Record-vlieger neergestort. Naar Reuter meldt, is de record-vlieger en vliegtuigfabrikant Edwards Stinson in de nabijheid van Chicago met zijn vliegtuig omlaag gestort en levensgevaarlijk gewond. Drie passagiers, die in het vliegtuig za ten, liepen eveneens zware verwondin gen op. RECHTZAKEN Dood door schuld. Voor het gerechtshof in Den Bosch heeft terecht gestaan H. M. A. J., reiziger te Broek-ödttard, die op 26 Juni to Nieuw- stadt onder invloed van sterken drank, met zijn auto een wielrijder had aangere den en gedood. Het Ü.M. eischte, naar de Bossche Crt. meldt, drie maanden gevan genisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. UIT DE OMGEVING VOORSCHOTEN. Crisiscomité. Op initiatief van den heer E. Vernède, Burgemeester dezer Ge meente, is een Crisis-Uomité opgericht. In dit comité hebben zitting genomen: E. Ver nède, Burgemeester, Voorzitter; Zr. I. E. H. E. Bannen 't Loo, D. J. Brinks, J. Brag- gaar Sr., D. J. van Cuilemborg, C. Eggink Sr„ J. W. Eggink, Mej. N. E. S. van Geest, L. C. de Jong. W. T. Lekkerker, D. Lim burg, F. Limburg, J. A. Mens, G. Schrijvers, Mr. Vernède, secr.-penningmeester en P. van der Werf. Uit dit hoofdcomité is ge vormd een werkcomité bestaande uit: J. A. Mens, voorzitter, Mr. N. Vernède. secr.- penningmeester. D. J. Brinks, J. W. Eg gink en L. C. de Jong. Een dezer dagen zal door verschillende dames bij de ingezetenen een circulaire worden bezorgd ter opwek king om het Crisis-Comité te steunen met hunne giften. LISSE De drankbestrijding. Gisteravond bielden de Mariavereeniging en het Kruisverbond een propaganda-vergadering in het Patronaatsge bouw. Deze vergadering was tevens bedoeld als feestvergadering. De opkomst was beneden het middelmatige! De voorzitter, de heer L. B. Jonkman, opende met den christelijken groet en heette allen, in 't bijzonder den spre ker van den avond, den zeereferw. pater Ce- iestinus Bakker, O.F.M., welkom. Spreker zei- de dat de malaise niets gemeen heeft met de drankbestrijding, echter wel de drankbestrij ding met de malaise. Vanwege de malaise moet men bezuinigen en dit zal men dan toch wel het eerst gaan doen op genotmiddelen. Nog te veel vloeit er in de schatkist van den accijns van de alcohol. Ons Nederlandsche volk geeft nog veel te veel uit aan den drank. Spreker besprak nog even de misleidende ad vertenties inzake het aanprijzen van den drank en hij waarschuwde om zich daardoor niet te laten vangen. Het doel van dezen avond is propaganda te maken voor de drankbestrijding in 't alge meen en voor de St. Annavereeniging in 't bij zonder. Laten wij onze kinderen alcohol-vr- opvoeden .opdat het later menschen worden in de maatschappij. Hierna was 't woord aan den gewijden spre ker, die zeide, dat het jammer was, dat als men voor Kruisverbond en Mariavereeniging als spreker optreedt, men meer voor ledige 'stoelen spreekt dan tegen bezoekers, 't Is jammer, doch men raakt er aan gewoon. Spr. schettse het alcoholisme als een volkskwaal en de groote ellende, welke het met zich brengt, wat spr. in schrille kleuren schilderde! Een dankbaar applaus loonde den spreker voor zijn mooie rede. De voorz .dankte den spreker en hij hoopte dat zijn woorden vrucht mogen dragen. Na een korte pauze trad op de voordracht kunstenaar Frits Bouwmeester uit Amster dam. Alereerst kregen we „Hamlet" van Shakespeare: a. de geestverschijning en b. het gebed des konings. Voorts werken van jonge dichters: a. de lantaarnopsteker, van Henri Bruning, b. Geschenk van mijn vader, van Marie Gijzen. c. Lof der Zeevaarders en d. Het Volk en de processie van Antoon van Duinkerken. Vervolgens meer humoristisch werk, als: a. Mijn merkwaardigste nacht, een vroolijk verhaal van Zetterström, b. Twist en hulde, c. De nette mensch spreekt, d. God dank, 't is weer Septembermaand, van Chava- rius, e. Frederik. een vroolijk verhaal van Zetterström, f. Mijn begrafenis, van Chariva- rius en g. Een piepklein detective geschiede-, nispe, van Stephan Leacok. De verschillende nummers werden zeer gewaardeerd en ver wierven een luid applaus. Aan het einde bracht de voorz. een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt dezen avond te doen slagen en sloot met den christelijken groet. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. „En als de ster bleef stille staan Voor een besloten kring van genoodigden had gisteravond in de St. Josephzaal, door de R.K. Ontwikkelingsclub de opvoering plaats van Felix Timmermans Kerstspel. In dit Kerstspel heeft de schrijver een voorbeeld gegeven eener legende die tot een dramatisch spel is gemaakt. Behalve de vrome gevoels inhoud, heeft men hier een krachtige ontroe rende handeling, welke ons voert tot het ein de in troost en verheerlijking. De gebeurtenis sen in „En als de ster bleef stille staan...." zijn verdeeld over drie merkwaardige Kerst missen, terwijl de legende zich afspeelt in Vlaanderen, 't Is een eenvoudig spel, doch juist deze simpelheid geeft er zoon schoon karakter aan. De vertolking, onder de be kwame regie van kapelaan Sondaal, heeft de aanwezigen ongetwijfeld van een schoonen en leerrijken avond doen genieten. De beschoeiingswerken langs den Rijn. Gisteren werd een aanvang gemaakt met de aanvulling van grond, achter de nieuwe be schoeiingswerken langs den Rijn. Bedrijfsongeval. Gisteren kreeg de arbei der H., werkzaam bij de firma D. en V., een buis op zijn voet, waardoor dit lichaamsdeel werd gekneusd. BODEGRAVEN Inbraak. In den nacht van Zondag op Maandag is inbraak gepleegd bij mr. L. en ds. K. Bij beiden zijn de ongewenschte bezoekers door den tuin gekomen en zijn door het for- ceeren van de tuindeur, binnengekomen. Uit het kantoor van den heer L. wordt 100 ver mist, bij ds. K. niets. Door de politie zijn gipsafgietsels van voet stappen gemaakt. Van de daders geen spoor. R.K. Yolksbond. De R.K. Volksbond zal Zondag een feestavond geven. Opgevoerd zal worden: „Het lokkende ongeluk" in één be drijf en „De held van het witte doek", klucht in drie bedrijven. De Hanze. Morgenavond zal De Hanze een feestvergadering houden in hotel v. Ros- sum. Door de tooneleclub T. A. V. E. N. W. uit Gouda zal opgevoerd worden het blij spel: „Doortje Spier", klucht in drie bedrij ven van Herman Nauw. De avond zal opgeluisterd worden door mu ziek van B. N, C. W.-band uit Gouda. NOORDEN. Groentenvervoer. Het groentenvervoer vpor dezen zomer naar de veiling te Vinke- veen is- door de tuindersorganisatie bij in schrijving gegund aan den laagsten inschrijver en wel N. C. de Pater te Nieuwkoop, Gedu rende tal van jaren was hiermede belast J. Sanders Sr. te Nieuwkoop, doch de inschrij ving was thans zoozeer, verschillend, dat mede met het oog op de slechte tijden voor de tuinders besloten werd den laagsten in schrijver het vervoer te gunnen. NIEUWVEEN. Voorziening raadsvacature. In de raadsvacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. Koren (S. D. A. P.) is voorzien door den heer A. de Geus, die als nummer twee van de lijst, zijn benoe ming aanneemt. WOERDEN Installatie crisiscomité- Gisteravond te 7 uur had ten stadnuize de installatie plaats en eerste vergadering van het plaatselijke crisiscomité. Het comité bestaat uit de volgende leden: voorz.: de edelachtb. heer H. G. v. Kempen, burgemeester: secr.r J. Beyen, gemeentesecre taris: penningm.: G. Burger, gemeenteontvan ger. Verdere leden zijn: A. C. v. Beek, J. Lu nenburg, H. Brunt, C. Rooseboom, J. C. Ruys J. P. v. Breukelen, J. Siera, J. v. Beek, H. Kemp, A .Zon, D. Blok, S. v. d. Beukei, D. Ul- teeen G. Weltevreden. De leden zijn afgevaardigden van alle ver schillende daarvoor in aanmerking komende vereenigii^gen. Van een enkele was nog geen antwoord verkregen. De burgemeesters richtte een welkomst woord tot alle aanwezigen en verklaarde hier na even hoe het comité is tot stand gekomen, wat de algemeene werkwijze zal zijn enz. Met algemeen goedvinden worden voorz., secr. en penningm. als bovengenoemd, gekozen. Vanuit de vergadering wordt erop gewezen, dat alles zich om het crisiscomité zal moeten concentreeren. Gehoopt wordt, dat hiermee zal rekening worden gehouden, waar reeds in een of andere richting gecollecteerd wordt. Betreffende de inzameling der gelden zou de heer A. C. v. Beek gaarne willen zien, dat deze geschiedt door inteekening op circulai res, zoodat regelmatig bedragen zullen komen De heer Rooseboora zou eerst met een col lecte willen beginnen. De heer Ruys vindt, dat de stad in rayons verdeeld kan worden en de circulaires door de leden zelf worden afgehaald. Besloten wordt de stad in een 12-tal rayons te verdeelen, welke van een vroegere indee ling zullen worden overgenomen. Voor iedere afgevaardigde zal nog een plaatsvervanger worden aangewezen, die bij het collecteeren behulpzaam zullen zijn. Deze namen zullen op een lijst verzameld worden. De verdeeling der verschillende wijken wordt hierna toegewezen, terwijl tevens be paald wordt, onder algemeen goedvinden, wel ke afgevaardigden zullen samengaan. Besloten wordt nu een circulaire op te stel len en deze zoo spoedig mogelijk per post aan alle inwoners toe te zenden. Aan de ver schillende kerkbesturen zal worden gevraagd, vanaf de kansel hiervan mededeeling te wil len laten doen. De heer Siero wijst er nog op. hoe de leden zooveel mogelijk actief kunnen zijn bij ver schillende gelegenheden, die benuttende om geld bij elkaar te krijgen. De heer v. Beek wi,;t erop, hoe er mis schien werk van gemaakt kan worden om ge bruikte kleeding bij elkaar te krijgen. Besloten wordt, daar alle leden voor dit plan zijn, om in een der volgende vergaderin gen een subcommissie hiervoor aan te stellen, die deze zaak zal regelen. Op een vraag van een der leden wordt door den voorz. geantwoord, dat giften in natura gaarne zullen worden aangenomen. Binnenkort zullen de inwoners een circu laire kunnen verwachten, waarep voor een bedrag kan worden ingeteekend. We mogen verwachten, dat, bij den heerschen len nood, ook in Woerden (uit de vergadering werd ver nomen, dat deze nood al nijpender is dan me- AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiua» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Woensdag. Vastenavondfeest „De Hanze", Foyer, 8.15 uur. Woensdag. Kinderfeest van de Hanze, Foyer, 2 uur. Woensdag. R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden, Jacoba- zaal „Den Burcht", 8.15 uur. Donderdag. Ledenvergadering „A. R. K. A." „Den Burcht", 8 uur. Donderdag. R.-K. Verzekeringspersoneel „St. Donatus", Koepelzaal Café „Den Burcht", Installatie Gees telijk Adviseur Pater H. Mulder O.F.M., 8 uur. Donderdag, 3-Octobervereeniging „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Zaterdag, Dioc. Vereen, van R.-K. Bijz. Onderwijzers, afd. Leiden en Om streken, Hotel „Den Burcht", De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 tot en met Zondag 31 Jan. a.s. waargeno men door apotheek: P. du Croix, Rapen burg 9, telef. 807. i DRUKKERU STILLE RJN Cnze 'jfubiieum-Jlalcnde* io dezeï dagen bij jnze clientele bezetgd. Moefti die onvetfoept niet zijn ontvangen, dan %mcehen wij daarvan gaaine betiefit. nigeen denkt) allen een groote milddadigheid zullen beoefenen. Dat het crisiscomité in staat zij door de me dewerking van allen de heerschende nood te lenigen. Mededeelingen van het comité zullen op geregelde tijden worden gedaan. Tegen een boom gebotst. De knecht van zekere K., alhier, is op Geestdorp door slip pen met een vrachtauto tegen een boom re- reden. Hoewel de bestuurder niet verwond werd is de auto totaal vernield en werd later door v. V.'s sleepdienst weggehaald. De geheele lijdens- en vreugde-geschie denis van het nieuwe Kath. Wijkgebouw uitvoerig te verhalen, zou meer ruimte vra gen dan de krant groot is. De grootsche plannen moesten in den loop der jaren steeds voor minder-grootsche worden op gegeven ook al door de slechte tijden zoodat het bestuur besloot maar van on deren afaan te beginnen met een klein ge bouw een gebouwtje echter dat aan veie eis-chen ontnemend voldoet. De opening -van het nieuwe wijkgebouw had hedenmorgen plaats in de Patronaats zaal. Onder de vele genoodigden merkfen wij op pastoor Thomann, den burgemeester, dr. S. Baron van Wijnbergen, Wethouder Warmerdam, de gemeentesecretaris, den heer De Haan, de kapelaans Van Zon en Kuipers, en de pater van het. Piüsgesticht eenige eerw. Zusters van het Pius-Gestioht o.a. Zuster Josepha, bestuursleden van ver schillende corporaties. Welkom aan allen. De Pastoor verwelkomde de gasten in 't bijzonder .den Burgemeester, die na zijn ziekte thans weer aanwezig kan zijn. Het is aller wensoh aldus spr., dat de burge meester nooit meer ziek zal worden! (ap plaus). Spr. wenscht de geheele parochie geluk met de oprichting van dit wijkgebouw eu als iemand blij mag zijn op -dezen dag, dan zijn het dr. Haase en Zuster Josepha. Zij hebben zich steeds met een kleine ruimte moeten behelpen; thans is over een ruimer gebouw de beschikking gekregen. De pas toor hoopte, dat zij van dit gebouw veel vreugde mogen beleven. Dr. H a a s e verhaalde een en ander uit de historie van het Wijkgebouw. Een-en- twintig jaren heeft men zich beholpen met het zaaltje in het Piüsgesticht, maar de werkzaamheden liepen zoodanig op, dat zuster Josepha zich niet meer roeren kon. Er werden groote plannen gemaakt, eerst van 150.000, toen van 100.000, toen van 60.000, maar door de malaise bleek zelfs dit plan niet uitvoerbaar; het was"zelfs on mogelijk geld te leenen. Het scheen, dat de plannen zouden stranden, maar onverwacht deed zich 'n gelegenheid voor het perceel Bondstraat 10 te huren van het Pius-Gesticht. Dit huis is met eenige verbouwing uit stekend voor zijn voorloopig doel geschikt gepiaakt. Van de suits is de voorkamer in gericht als verbandkamer, de achterkamer als röntgen en hoogtezonkamer, boven zijn 4 vertrekken voor zieke vrouwen en kinde ren. Het geheel is. nog bescheiden en klein, maar wij hopen, aldus spr. dat het 't be gin zal zijn van iets grooters. Spr. noodigde de gasten uit zich in groepjes een overvloed van ruimte is er nietzich van de practische inrichting te gaan overtuigen. Door de inrichting van dit gebouw is eert flinke bres ia de spaarpenningen ge slagen. Spr. hoopte, dat de parochianen daarom hun steun zullen verdubbelen. Dank bracht spr. aan de commissie van bijstand voor de vele besprekingen, en aan de architecten Barnhoorn en v. d. Eerden, die een ontwerp voor een groot gebouw maakten, voor het betoonde ge duld. Voorloopig is het van de baan, doch spr. hoopte dat het niet zal verschoven worden ad calendas. graecas. Daar moet je een nonnetje voor zijn. Dank bracht dr. Haase ook aan Zuster Josepha, die als een paard gewerkt heeft, die nacht en dag bezig is geweest, altijd werkzaam, altijd klaar. Daar moet je een nonnetje voor zijn, om dat klaar te spelen Het bestuur was wel eens bezorgd voor de toekomst, maar met haar heerlijk opti misme en vertrouwen, bep'eitte Zuster Josepha, dat als het eenmaal rolt alles wel weer op z'n pootjes terecht komt. Dank ook aan den heeren Tolle en Hen- kes voor hun welwillende adviezen bij den aanleg van gas- en electriciteit. Dank aan de medebestuurders, die dezo zaak hebben willen aanpakken, bijzonder aan den heer Van Berkel. Erkentelijkheid betuigde spr. aan de Overste en het bestuur van het Pius-ge- stioht, van wier welwillende medewer king men steeds mocht profiteeren. Als nieuwtje deelde spr. nog mede, dat als huisbewaarster en leidster zal optreden Zuster Lidwina, die hier van haar „rente" komt leven Vervolgens voerde het woord de bur gemeester.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2