23ste Jaargang WOENSDAG 27 JANUARI 1932 No. 7111 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND ^e£oki6ofte(Boii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bijvooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen Een booze fascist. De fascisten, hoewel in ons land niet zoo talrijk, zijn al in verschillende partijtjes of clubjes verdeeld. Eén daarvan heet Nieuw Verbond van Nationalisten en heeft een orgaan „De Nationalist", waarvan prof. dr. W. Blok, te Oegstgeest (bijzonder hoog leeraar aan de Universiteit te Utrecht en conservator aan de bibliotheek der Leid- sche Universiteit), hoofdredacteur is. In dat orgaan wordt een artikel gewijd aan de radiotoespraak, op den 2den Kerst dag door de Koningin gehouden een ar tikel met den titel „Ontgoocheling". De schrijver getuigt eerst van zijn Oranjegezindheidverhaalt dat hij met spanning bedoelde toespraak had afge wacht en vervolgt dan: Helaas hier breekt plotseling de bekoring, men kijkt elkander aan, dat is niet de Koningin die tot ons Haar Volk spreekt, neen, dit moet Uwe Majesteit weten, gij hebt slechts het woord gericht tot een klein gedeelte van Uw Volk, het overgroots deel hebt Gij diep. ja diep teleurgesteld. Uw raadgevers hebben zelfs deze gelegenheid misbruikt om hun stok- paardje, den godsdienst te berijden, zij hebben het aangeurfd, om U din gen te doen zeggen, die niet tot Uw verheven taak van Vorstin behooren. Majesteit, onmiddellijk nadat Uw stem zweeg ben ik naar buiten gegaan •om onze vlag te strijken, bedroefd, omdat mijn Koningin Haar Volk heeft teleurgesteld en door den inhoud van haar Kerstgroet blijk had gegeven Haar Volk niet te kennen, maar vast besloten om Uw politieken raadge vers een krachtig halt, tot hiertoe en niet. verder, toe te roepen. De man heeft na die radiotoespraak van de Koningin zijn vlag binnengehaald't Spijt ons niet voor de vlag, dat ze niet meer voor des professors huis mocht wap peren. Bedroevend is 't voor den man zelf, die zich niet weet te stellen op een zoo danig geestelijk peil, dat hij kan waardee- ren de getuigenis voor een hoog en heilig beginsel, bij welke getuigenis niemand, die dat beginsel niet aanhangt, zich gekwetst kan gevoelen. Een vorstin sprekend vrij van élk constitutioneel verband op het Kerst feest móet zwijgen over God en over Chris tusDat eischt de breeddenkendheid van den schrijver in een orgaan, welks hoofdredacteur doceert aan de Univer siteit, waar men een breeden en diepen, een universeel e n kijk op menschen en dingen zou verwachten.... Hoog-geleerd en klein-zielig gaan nog wel 'ns in bepaalde gevallen samen.... De uitersten ontmoeten elkander heel dikwijls. Het soc.-demr. dagblad „Vooruit" neemt de bovenstaande ontboezeming uit het fascistische tijdschrift over, met in stemming: „Juist zooals wij schreven", constateert het blad V Waar rroet het loon vandaan komen? De invoer van Deeusch vleesch is door de regeering gecontingenteerd, vastgesteld en beperkt, In Denemarken is men er erg boos over, docb daar is geen reden voor. Inplaats van nu de Denen te binden aan hun invoercij- fers in den normalen tijd, heeft de minister hun den invoer toegestaan van een tien maal zoo groote hoeveelheid, wat toch zoo gering niet is. In de liberale en socialistische pers wordt nu al tegen de regeeringsmaatregel geageerd Het „Volk" verheugt zich al in het vooruitzicht, dat het er in de Kamer, kanneer ze weer bijeenkomt, spannen zal. Wat willen die opposanten dan toch Nu de regeering daadwerkelijk het bedrijfs leven beschermt, nu is het al aanstonds niet goed gedaan. De „Volkskrant", deze opposanten lakend, schrijft: De liberalen kunnen er desnoods onder uit met voor nóg meer loons verlaging te pleiten; de sociaal-demo craten, die, terecht, op een behoorlijk loon prijs stellen, hebben ons nog altijd niet gezegd, waar een noodlijdend be drijf een-behoorlijk loon vandaan moet halen- Juist zonder bedrijfsbeschenning is voor vele bedrijven het uitbetalen van een behoorlijk loon absoluut onmogelijk DE SPOORWEGAANSLAGEN BIJ AMSTERDAM. DE BRIEF AAN DE SPOORWEG DIRECTIE. Zooals bekend, heeft de politie te Am sterdam twee dreigbrieven in haar bezit, welke verband zouden kunnen houden met de kortgeleden nabij de hoofdstad gepleeg de trein aanslagen. Van den eersten brief is het facsimile bereids gepubliceerd; thans is ook het facsimile van den tweeden brief door de politie aan de pers ter publicatie verstrekt. Deze brief, die met ongeoefende hand en in potloodschrift is geschreven, is blijkbaar afkomstig van iemand van geringe verstan delijke ontwikkeling. Op de adreszijde der enveloppe staan bovenaan de woorden „Dringend" en „Groote Spoed". De adres seering zelf luidt: „Aan de Directie der Nedierlandsche Spoorwege'i, Centraalsta tion Amsterdam". Een postzegel is blijk baar niet gebruikt, aangezien op de en veloppe een straf port zegel van tien cent ge bruikt is. Op de achterzijde van den brief waren op onbeholpen wijze hamer en sikkel van het Sovjet-embleem geteebend. Het schrijven dateert van 22 Januari 1.1. De inhoud luidt letterlijk: Mijnheer, in verband met onze spoorwegaansla gen verzoeken wij u Morgen 23 Jan. op de Haarlem weg bij het viaduct f 5000 te depo- neeren aan de kant in het gras. Wanneer aan ons verzoek niet word voldaan zullen er binnenkort eenige trei nen ontsporen. Het is onnoodig werk om ons probeeren te vangen daar wij hier een gevestigde ben de hebben opgericht. (Volgt onleesbare onderteekening). Elke mededee'ing, welke de politie ont vangt wordt nauwkeurig onderzocht; niets wordt verwaarloosd, dat tot de ontdekking en aanhouding van den dader of daders zou kunnen leiden. Een verzoek van de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Naar wij vernemen heeft het Hoofdbe stuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel er bij de Directie van de Spoorwegen op aangedron gen om ter verhooging van de veiligheid een meer frequenten schouwdienst te willen in voeren. In het bijzonder werd aangedrongen om den ochtendschouw, die vroeger plaats vond, voordat de eerste trein een baanvak bereed, weer te deen p'aats vinden.- Deze maatregel zal dan voor het geheele net moeten gelden. DE BLOEMBOLLENTEELT. GEDWONGEN INKRIMPING. Een bespreking op Maandag 1 Februari. Aan de voorzitters der afdeelingen van de Vereeniging voor Bloembollencultuur werd een schrijven verzonden van onge veer de volgende inhoud: Het (Jentr. Bloerub, Comité heeft dezer dagen in een vergadering van afgevaardig den een bespreking gehouden over de mo gelijkheid en wens-chelijlcheid van een ge dwongen inkrimping der .beplante opper vlakte. Gedaoht wordt daarbij aan een wette lijke dwang tot vernietiging van een deel van de hans te veld staande tulpen en narcissen met daaraan verbonden een ver plichting tot beperking van de teelt. Dit middel zou moeten dienen en een einde te maken aan de hevige overproductie, waar door de uitkomsten van de bloembollen teelt gedrukt worden. Een commissie werd benoemd om over leg te plegen met de regeering en evsn- tueel plannen te ontwerpen. Ofschoon aan het ontwerpen eener goede regeling en de uitvoering daarvan zeer ernstige moeilijk heden verbonden zijn zou men daarvoor niet mogen terugschrikken indien het ge heele bloembollenvak als „één man" al thans zonder noemenswaardige uitzonde ringen, een wettelijke regeling van de in krimping bij alle bedrijven als een nood zakelijkheid beschouwt ter verbetering van den toestand. Het Hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloemb. Cultuur zou, ter bepaling van zijn verdere houding in deze aangelegenheid, gaarne een indruk ontvangen van de mee ningen, die hierover in den boezem der vereeniging leven. Het meest afdoend ware een uitspraak eener alg. vergadering doch zulks zou te lang duren. Van de voorzitters verwacht het Comité dat zij in staat zijn een denkbeeld te vor men van de meeningen in hunne afdeelin gen en daarom worden deze uitgenoodigt tot een bespreking op Maandag 1 Febr. a.s. 11 1 lA uur in het Krelagehuis te Haarlem. Besluiten worden daar niet genomen. Alleen de meeningen der voorzitters zon der eenige verantwoordelijkheid wordt ge vraagd. Wanneer de opkomst voldoende is zal uit het gesprokene een beeld te vor men zijn van de opvattingen in de afdee lingen, waarna het hoofdbestuur zijn hou ding zal bepalen. HET CONFLICT IN TWENTE. Geen bemiddelingsraad. Loonsverlaging van 10 pet. gehandhaafd. Dinsdagmiddag had onder leiding van den Rijksbemiddelaar, ir. H. A. van IJssol- steijn, in het Departement van Arbeid, een conferentie plaats met partijen, be trokken bij het conflict in de Twentsche Textiel Industrie. Naar aanleiding hiervan ziet de Rijksbe middelaar er van af om zooals aanvanke lijk zijn voornemen was, een bemiddelings raad te vormen, omdat de werkgevers hem hebben medegedeeld, dat zij een loonsver laging van 10 pet. in elk geval economisch noodzakelijk achten en zij van dit percen tage onder geen beding wenschen af te R. K. CENTRALE BURGERLIJK OVERHEIDSPERSONEEL. De uitvoering van de Ambtena renwet. De salariskorting van het Rijkspersoneel. Dezer dagen vergaderde de bovenge noemde Centrale onder leiding van den heer Bulten. Mede naar aanleiding der aan de orde gestelde wijziging van de Pensioenwet vond een bespreking plaats over nog en kele punten, die naar het oordeel der R. K. Centrale voor wijziging in aanmer king komen. Besproken werd de brief, dien de Mi nister van Binnen landsche Zaken deed uitgaan naar de gemeentebesturen in houdend verzoek om inlichtingen betref fende ter plaatse bestaande regelingen van scheidsgerechten of commissiën van advies. Ofschoon met instemming werd opgemerkt, dat de minister op spoed aandrong, zoo stelde de vergadering toch vast, dat in de uitvoering van de Ambte narenwet zich reeds een groote leemte vertoont waar wel de artikelen 125 en 126 reeds met 1 September 1931 in werking traden, maar de ambtenaren-gerechten nog niet zijn samengesteld. Dat beteekent, dat vooral op kleinere plaatsen, die geen plaatselijke beroepin- stanties kennen, geen beroep mogelijk is. terwijl het hooger beroep in vollen om vang niet geregeld is. Besloten werd zich daaromtrent tot den minister van Justitie te wenden. Aan de orde kwam nog een bespreking van het gepasseerde in de partijvergade ring der R. K. Staatspartij betreffende de salariskorting, aan het rijkspersoneel. De vergadering achtte het alsnog nuttig uit te spreken dat de indruk in de pers verwekt, als zouden de heeren v. d. Broek en Bulten, die van de zijde der R. K Centrale in die vergadering het woord voerden, geheel bevredigd zijn geweest door het betoog van prof. Aalberse en dat dank gebracht zou zijn aan de ka tholieke fractie voor haar houding in de Kamer niet juist is. Naar deze opvatting ging het bestuur accoord met de verklaring, die genoemde heeren in de partij-raadsvergadering heb ben afgelegd. Een schrijven zal gericht worden aan de R. K. Kamerfractie, betreffend een beter contact en overleg tusschen deze kamerfractie en de R. K. Centrale. Ten slotte werd besproken het werk der sub-commissie inzake de uitvoering van het arbeidsovereenkomstenbesluit bij het Rijk. CR IS IS INVOER BUR EAU. De afgifte van vergunningen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft den heer L. L. F. de Greve, leider van het Crisisinvoerbureau en bij diens afwezigheid, den heer O. van Biesum, plaatsvervangend leider van genoemd bureau, aangewezen, om namens hem te beslissen op aanvragen voor den invoer van versch of gekoeld rund- of kalfsvleesch of van bevroren rund- of kalfsvleesch, de daarvoor noodige vergun ningen te onderteekenen en deze af te geven. Voorts heeft de Minister het bedrag ter bestrijding van de kosten aan het afgeven der vergunningen verbonden vastgesteld op 1 voor elke 100 K.G. of gedeelte daarvan, waarvoo de vergun ning geldt, met een minimum van 2.50 per zending. DE ENGELSCHE INVOERRECHTEN. Tarwe en vleesch vrijgesteld. De Rijkslandbouwconsulent te Londen, ir. B. Gerritsen deelt het volgende mede: Zoodra het Parlement op 2 Februari a.s. weer bijeenkomt, zal er een wets voorstel worden ingediend, waarbij een invoerrecht van 10 15 pet. zal worden voorgesteld voor alle in Groot-Brittannië ingevoerde prodpeten, waaronder ook zul len vallen boter, kaas, eieren en andere landbouwproducten met uitzondering van tarwe en vleesch (varkensvleesch, rund- vleesch, schapen- lamsvl^esoh enz.). Eenige andere artikelen, die niet in Groot-Brit tannië kunnen worden geproduceerd, zul len eveneens vrij zijn. Verder bestaan er plannen om een ta rieven-commissie te benoemen, die spe ciale invoerrechten zal voorstellen voor luxe-artikelen en eenige artikelen, die evengoed in Groot-Brittannië zouden kunnen worden geproduceerd. De reden, dat vleesch er niet onder valt, is waarschijnlijk, dat er voor bacon en dergelijke producten andere plannen bestaan.1 Dr. R. J. SLOTEMAKER DE BRUïNE. Blijft lid van de Tweede Kamer. Prof. dr. R. J. Slotemaker de Bruïne, tot 1 Januari j.l. hulpprediker te Wasse- senaar, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente aldaar in de vacature van de tweede predikantsplaats bedankt. De heer Slotemaker de Bruine heeft er dus de voorkeur aan gegeven zijn mandaat als lid van de Tweede Kamer te blijven vervullen. DREIGEND CONFLICT TE OSS. Overeenstemming bereikt. De Rijksbemiddelaar in het vierde dis trict prof. mr. P. J. M. Aalberse, heeft Dinsdag geconfereerd met partijen, betrok ken bij het dreigend conflict bij de N.V. Zwanenberg's fabrieken te Oss. Tusschen partijen werd overeenstemming bereikt op één punt na, n.l. het in de nieu we collectieve arbeidsovereenkomsten vast te stollen uurloon. Besloten is dit punt te onderwerpen aan arbitrage. Het conflict is hiermede voorkomen. MELKSTRIJD TE UTRECHT. De melkveehouders handhaven een prijs van 7 cent. Nadat de Melkveehouders zich een week Irng gehouden hadden aan een arbitrale uittspraak om de melk 6 cent af fabriek te leveren, hebben zij zich gisteren, bij bet einde van den contractueelen termijn, in een vergadering in l'Europa uitgesproken tegen een voortbestaan van deze regeling. Een bestuursvoorstel, om den prijs van 6 ets. ook voor de toekomst te accepteeron, werd uitvoerig besproken, waarna een ;e- genvoorstel om vast te houden aan den prijs van 7 ets. met 132 tegen 8 stemmen werd aangenomen. De stemming van de vergadering was zeer strijdlustig en men was dan ook van plan om,als de 7 ets. niet worden geaccep teerd, zelf met het venten van de melk te beginnen. Nadat het tegenvoorstel was aangeno- men, verliet de heer Jongerius met enkele loden van het bestuur de zaal voor oen confeirentie met de gemeenteautoriteiten. 6854 MENSCHEN VERDRONKEN IN 10 JAAR. Verzoek van de Nederl. Centr. Reddings brigade aan den minister van Defensie. Door het dagelijksoh bestuur van de Nederlandsche Centrale Reddingsbrigade is een adres verzonden aan den Minister van Defensie waarin o.a. er op gewezen wordt, dat er in tien. jaren, 19201930 in Nederland 6854 menschen door een onvrij- willigen val in het water zijn verdronken. Jaarlijks van de gemiddelde 685 menschen die door verdrinking om het leven kwa men, behooren ruim 40 tot de manlijke personen niet ouder dan 19 jaar. Adres sante dringt er bij den Minister van De fensie op aan te besluiten om door het betrokken departement een grondig on derzoek te laten instellen naar de be kwaamheid in het zwemmen en zwem mend redden van alle manschappen in dienst- van de Land- en Zeemacht. Ge vraagd wordt het daarheen te willen lei den, dat er aan de manschappen die jaar lijks onder de wapenen worden geroepen, onderricht zal worden gegeven in zwem men, zwemmend redden en het opwekken dor levengeesten bij schijndoode drenke lingen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Spaansche Jezuieten verlaten het land. (Buitenl. 2e blad). De Japanners bezetten Charbin. Ern stige spanning te Sjanghai. De Volken bondsraad weet niet wat te doen. (Buitenl. 2de blad). Engelsche duikboot met circa 70 man aan boord gezonken. (Buitenl. Berichten, 2de blad). De Amerikaansche kauwgomkoning Wrigley overleden. (Buitenl. Berichten, 2de blad). BINNENLAND. De Ver. v. Bloembollenteelt overweegt de mogelijkheid en wenschelijkheid van gedwongen inkrimping der beplante op pervlakte voor bloembollenteelt. (1ste blad) Geen bemiddelingsraad in de Twentsche Textielindustrie. (1ste blad). Onderhandelingen over het arbeidscon tract in de meubelindustrie en in het hes- renkleedingbedrijf. (1ste blad). De diefstal van 60.000Hoe de arres tatie plaats vond. (Gem. Ber., 3de blad). Goede vangst aan de Belgische grens. (Gem. Ber., 3de blad). BESCHOUWINGEN OVER DEN LEI DSCHEN GE MEENTERAAD Bladz. 5 ARTIKEL OVER DE DOCU MENTAIRE FILM Bladz. 5 DE BOUWSELS VAN ONZEN TIJD. De heer H. Polak, die reeds zoo dikwijls optrad voor de schoonheden in de natuur, keert in het „Volk" als volgt tegen de boo menvernielers: „In een klein plantsoen aan de Parklaan en de Muidergracht. te Amsterdam, tegen over de palmenkas van den Hortus Botani cus, staat een ontzag.ijke wilgeboom, een exemplaar als ik nooit elders aanschouw de, een zeldzaam prachtstuk. Eenige jaren geleden kwam een bewoner van de Muider gracht ontdaan mijn kantoor binnenstor men en deelde mij mede, dat eenige g«- meentewerk.ieden aanstalten maakten om dezen boom te rooien. Ik stelde mij onmid dellijk in verbinding met den wethouder en den directeur der beplantingen en van hen vernam ik, dat men den boom wilde vellen, ten einde een pad te kunnen maken, dat recht zou aanloopen op een fonteintje, dat men aangebracht had tegen den muur van het schoolgebouw, die het plansoentje af sloot. Het gelukte mij den boom te redden. Maar nu moet men eens gaan kijken, aan welk onbeteekenend stukje beeldhouwwerk men dezen heerlijken boom heeft willen ten offer brengen. Deze geschiedenis schoot mij te binnen, toen ik verleden week in onze krant las, wat er stond te gebeuren met de populieren in de Amsteilaan. Deze boomen zouden ver wijderd worden, „omdat zij, gezien van de Berlage-brug, het uitzicht belemmeren op den wolkenkrabber". Indien ik het voor het zeggen had, dan zou ik de hoogste boomen die er te krijgen zijn, in de Amstellaan en omstreken poten, ten einde het uitzicht op gezegden wolkenkrabber, niet alleen van de Berlage-brug, doch van alle kanten te be lemmeren. ja zelfs geheel te beletten. Want het gezicht op mooie, flinke boomen is verre te verkiezen boven dat op he't potsier lijke bouwsel met de aangeplakte balcon- netjes, waarmede men het Daniël Willink plein heeft opgedirkt. Ik ben mij bewust, dat deze zienswijze een vreeselijke ketterij is, dat zij getuigt van achterlijkheid, van conservatisme, van gebrek aan begrip van den geest des tijds, van verstarde gehechtheid aan zoetelijke romantiek, misschien zelfs wel van afwezig heid van socialistisch denken en aanwezig heid van volslagen verburgerlijking. Want naar het schijnt, mag een socialist tegen woordig alleen gebouwen van beton, staal en glas bewonderen, en hoe meer hij vooral van glas en beton, alsmede van muren die geen muren zijn, houdt, hoe beter. De Rotterdammers kunnen- daaraan hun hart ophalen. Want niet alleen staat Van Nelle's fabrieksgebouw bun ten dienste, doch ook een kerk, die ik daar on'angs aan schouwde, een langwerpig-vierkante, dak- looze pillendoos, met een rijtje al'emuch- terste vensters boven in de zijmuren en op den voorgevel, als ware het de reclnme van een kruidenier, de woorden „Hersteld Apos tolische Gemeente", alles zoo zakelijk mo-

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1