UIT DE OMGEVING WOENSDAG 27 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 DE LOCOMOTIEF, DIE EEN STOKER VERLOOF.. „Hé, machinist, ben Je iets kwijt?" Uit Vlijmen wordt aan het „Hsgez." be richt: Zaterdagmiddag half drie.... Café, Coense, Dijk. Vol ongeduld staan de passagiers te wachten op het trammetje naar 's Bosch. Na vijf tienvijftien. twintig minuten gewacht te heben komt eindelijk het snelheidsmonster" tegen den dijk op« gesukkeld. Vlug instappen maant de conducteur, want „we zijn een beetje te laat." Blij eindelijk de reis naar het „Begeer de Land" te kunnen aanvaarden, wordt met bekwamen spoed aan dit verzoek vol daan. Reeds heeft conducteur „Het Bosje" zijn fluit aan z'n lippen gebracht om het ver treksein te geven. Met aangeboren gewoonte kijkt, hij ech ter eerst nog eens naar alle kanten uit of er hier of daar nog niet een passagier komt aangedraafd. En ja, daar komt juist om den draai een wielrenner aangevlogen. Door handop steken beduidt hij nog niet af te rijden. Buiten adem komt hij eindelijk bij het trammetje aan en vraagt aan den machi nist, of hij niets verloren heeft. De machi nist, meenende met een halven gek te doen te hebben, schuift eerst zijn stofbril in de hoogte om den vrager wat beter te kunnen opnemen. Hijgend herhaalt de wielrenner zijn vraag, waarna de machinist zich woedend omdraait om het handle over te halen en zijn monster op gang te brengen. Doch dan schreeuwt de wielrenner, eveneens woedend over zooveel noncha lance: „Machinist, je hebt je stoker verlo- ren." Ongeloovig gaat nn de machinist in spectie houden en waarlijk „de stoker is verloren." Wat was nu het geval. Onderweg er gens ongeveer twintig minuten loopens te rug, was de stoker van de machine geval len. Tot aan de derde halte had men van de vermissing niets gemerkt en zou men zonder waarschuwing waarschijnlijk nog doorgereden zijn naar Den Bosch. Bij vinding van den stoker bleek deze het er nos betrekkelijk goed te hebben af- geracht. Schoenen en teenen hadden een beetje geleden. Booze tongen beweren, dat ter dekking der reparatiekosten hiervan een cent per kaartje meer zal moeten worden betaald. Dienstmeisje sticht brand uit wraak. Maandag ontstond bij den bakker P. C. P. re Haren (Gr.) een begin van brand, dat door de brandweer spoedig kon worden gebluscht. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het dienstmeisje uit wraak den brand had ge sticht. Zij is gevankelijk naar Groningen over gebracht. Vergiftiging van runderen. Bij den veehouder De Lange te Scha- gerbrug zijn enkele koeien gestorven en verscheidene dezer ernstig ziek geworden. De verschijnselen wezen op arsenicumver giftiging en inderdaad werden sporen van het vergif aangetroffen. In een partij inge kuild gras, dat reeds voor direct gebruik op het erf aanwezig was, is bij onderzoek door de Rijksserumimichting arsenicum aangetroffen. Hooge barometerstand. In den morgen van 26 Januari heeft de barometerstand een hoogte bereikt, die sedert 1849 het begin der waarnemingen van het meteorologisch instituut, niet is voorgekomen. Te De Bilt was de hoogste stand gereduceerd tot zee-niveau 786,2 m.M., te Den Helder 786.7. De tot nu toe waargenomen maxima waren 786.0 te De Bilt en '586,2 te Den Helder, en kwamen voor op 17 Januari 1S82. LISSE. Uitvoering. A.s. Donderdagavond geeft de heer v. Houten uit Hillegom een opvoering van het tooneelspel „De Verlo ren Zoon". Dit stuk zal geheel gespeeld worden door gezinsleden van den heer v. Houten. De recensie, welke wij van dit stuk lazen, ig een voldoende bewijs, dat dit stuk zeer in den smaak zal vallen. De opvoering heeft plaats in het gebouw van den Volksbond, aanvang half acht. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naai de advertentie, voorkomende in het num mer van gisteren. ZEGWAART. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad van Zeg- waart. Afwezig de heer J. Lamens. Na de opening, door voorlezing van het formu liergebed, lezing der notulen der vorige vergadering. Deze worden onveranderd vastgesteld. Medegedeeld wordt een schrijven van Ged. Staten met bercht dat vaststelling der begrooting 1932 is verdaagd; schrijven der gymnastiekvereeniging „Pro Patria", met kennisgeving, dat zij het gemeente- terrein aan de Molenstraat niet meer wenscht te huren, in verband met het feit, dat de voetbalvereeniging „D. S O." van een ander speelterrein zich heeft voor zien. Bij punt 2: Geldleening burgemeesters woning, deelt de voorzitter mede, stappen te hebben gedaan om de benoodigde gel den te leen. Van de Spaar- en Voorschot bank alhier was bericht ingekomen, dat zij op de voorwaarden, in de vorige spoed vergadering besloten, niet kon ingaan. De voorzitter zegt, geslaagd te zijn bij de Maatschappij „Gemeerite-Crediet" te Amsterdam, die bereid is een leening aan te gaan ad 5 pet. af te lossen in 40 jaar. B. en W. adviseeren hiertoe te beslui ten. Bij meerderheid van stemmen wordt hiert< e besloten. Punt 3: Wijziging steunregeling wordt aangehouden tot het einde der vergadering Tot een wijziging der redactie van de verordening opcenten gemeentefondsbe lasting wordt besloten. Aan de veldwachters Steenhuisen en v. d. Graaf wordt met algemeene st°mmen een gratificatie toegekend. Opnieuw wordt tot lantaarnopsteker aangesteld de nachtwaker J. van der Vel den. Besloten wordt tot aanstelling als straat veger enz. per 1 Februari e k van L. Reu- nekei. Tot gemeentebode wordt benoemd J. van den Bos, gemeenteveldwachter. De pensioensgrondslagen van J. van den Bos en L. Reuneker worden vastge steld. Bij het punt overneming Slootweg, deelt de voorzitter mede. dat door den gemeen teopzichter de kosten van onderhoud wa ren geraamd op 81 cent per strekkende meter. Aangenomen was dat de gemiddel de kosten 70 cent per metei zouden be dragen. B. en W. stellen voor van den Palensteinschen Polder een bijdrage van 35 cent te verlangen. De heer v. Straalen vindt het voorstel van B en W. bekrompen, en doet een op somming van hetgeen den polder voor de gemeente over heeft. De heer Van Well wijst den heer Van Straalen op de voordeelen den polder be zorgd, als overname Schenkel weg en Geer- weg. He voorstel van B en W wordt aan genomen met 4 stemmen voor en 2 blanco (de heeren v. Straalen en Zegwaard). De verordening op de winkelsluiting wordt vastgesteld, waarbij met de wen- schen van de winkeliers is rekening ge houden. Een wijziging der begrooting 1931 wordt aangenomen. Bij de rondvraag breekt de heer Smits een Lar.s voor verbetering van het pad achter de gemeentewoningen aau den Zegwaartsehenweg en bespoediging van het aanbrengen van trottoirs voor da wo ningen van „Beter Wonen" aan de Molen straat. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna wordt de vergadering een half uur geschorst. Na heropening der vergadering wordt de wijziging der steunregeling ter sprake gebracht. De heeren A. J. Bos en H. Veld- huijzen, resp. voorz. en sec. der Steuncom missie zijn eveneens ter vergadering. De voorzitter doet voorlezing van een schrijven van Ged. Staten, nopens een re dactie-wijziging der verordening, waaraan zonder eenig bezwaar tegemoet werd ge komen Verder wordt voorlezing gedaan van een schrijven van de Steuncommissie om de aftrek voor de ongeorganiseerden te bren gen op 20 pet., evenals in Zoeterraeer en de trekkers uit een werkloozenkas een kindertoeslag te verleenen van 15 cent per dag en per kind tot een maximum van 3.60 per week. Aan dit schrijven is adhaesie betuigd door den R. K. Landarbeidersbond. De voorzitter zet het standpunt uiteen van de colleges van B. en W. van Zoeter- meer en Zeg waart, terwijl de heer Bos het schrijven van de Steuncommissie toelicht Het voorstel als voorgesteld wordt aan genomen. In verband met de aanstelling in vasten dienst van L. Reuneker wordt de aanschaf fing voor gemeenterekening van een schuit besproken. Na bespreking wordt de burgemeester gemachtigd onderhandelin gen te voeren, die in een volgende verga dering nader besproken zullen worden. Hierna sluiting. In 't water gevallen. Door het breken van een waterstoep kwam de bejaarde echtgenoote van J. L. in de vaart achter het dorp terecht. Hoewel zij spoedig op den kant werd gebracht, was zij toch al bewusteloos geraakt. Dokter S. verleende de eerste hulp. Geboren Janna, dochter van K. Dekkers en van J. Stegeman Cornelis, zoon van A. Kraal en van E. M. Huurman Ondertrouwd: G. van der Torren 20 jaar te Bergschenhoek en I. J. Muilwijk 22 jaar alhier B. Oosterhoff 27 jaar te Zegwaart en T. de Weerd 26 jaar te Hoog kerk. Getrouwd: J. W. Kouwenhoven 25 jaar te Bleiswijk en M C. Gouweleeuw 22 jaar te Zegwaart. Overleden: Anne Wijma, 78 jaar te Zegwaart. GEMEENTERAAD VAN A' KF.MADE De Raad dezer gemeente ver, Dinsdagmiddag ten 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter aan het woord. Alvorens met de afwerking van de agen da te beginnen dankt de Voorzitter de le den van den Raad voor de gelukwenschen bij de jaarwisse.ing ontvangen en biedt we- derkeerig de beste wenschen ook namens zijne echtgenoote aan. Een teiugblik ojj het afgeloopen jaar wer pend moet spr. tot zijn groote teleurstelling constateeren dat het afgeloopen jaar voor de gemeente een jaar is geweest van zeer groote achteruitgang in de bedrijven. Spr. hoopt den grond van zijn hart dat in 19o2 een keerpunt ten goede zal komen, het welk aan de groei en bloei van de gemeente zal mogen bijdragen. De bevo.king nam weder in gestadigen groei toe, de totale vermeerdering bedroeg 121, zoodat het aantal inwoners op 1 Janu ari bedroeg 6161. Spr. brengt dank voor den in het afgeloopen jaar ondervonden steun en doet een ernstig beroep voor het jaar 1932. Een kalm en bezadigd be'eid zal noo- dig zijn om de belangen der gemeen'e op de juiste wijze te behaitigen. De heer dr Jong dankt den Voorzitter voor zijn waardeerende woorden en wenscht hem namens den Raad en besten zegen too voor hem en zijn gezin. Geldle»3ning. Zonder eenige discussie gaan onder den hamer door de punten 1 tot en met 5 der agenda t.w. het aangaan van een geldlee ning groot f 30.000.— voor beschikbaar ge stelde ge den voor onderwijs, de verlenging van de steunregeling en de verhuring van een warenhuis en een perceel tuinland in gevolge pub'ieke inschrijving, waartoe de Raad zicb reeds in beginsel had vóór ver klaard. benevens de wijziging van de ge- meentebegrooting, dienstjaar 1931 en de vaststelling van het 2e supp. kohier hon denbelasting. Tot de ingekomen stukken behoorden o.m. een schrijven van Ged. Staten houdende be richt dat met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden de uitgaven der ge meenten zooveel mogelijk dienen te beperkt, zoodat. het toekennen van subsidies tot de strikte noodzakelijkheid dient te behooren. Verzocht wordt een raadsbesluit uit te lok ken, waarbij bepaald wordt dat de subsidies waartoe reeds voor 1932 werd besloten als maxima zullen gelden. De subsidies. B. en W. stellen voor een derge'ijlc besluit te nemen en tevens te bepalen dat geen subsidies voor '9^2 meer zullen w orden ver leend. De heer de Koning vraagt of het nemen van een dergelijk besluit wel noodig is. De FJaad heeft toch alle zeggenschap in deze. Elke subsidie-aanvrage moet toch in den Raad behandeld worden. De Voorzitter is het hiermede wel eens, doch er is z.i. geen bezwaar tegen om aan den wensch van Ged. Staten tegemoet te komen. A'leen zou dit besluit niet van toe passing zijn op het algemeen burgerlijk armbestuur, dat in deze vergadering komt met het verzoek om de subsidie te verhoo- gen. De heer Verweij is van meening dat het burgerlijk armbestuur niet onder het hoofd subsidie valt, Dit lichaam moet er n.l. we zen op grond van de bepalingen der Armen wet, zoodat de gemeente de gelden zal heb ben toe te staan. De heer de Jong gelooft dat deze circu laire mede tot strekking heeft, dat reeds ver'eende subsidies slechts gegeven worden indien uit een exploitatietekort de noodza kelijkheid hiervan blijkt. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.s. aangenomen. De werkverschaffing. Vervolgens doet de Voorzitter voorlezing van het schrijven van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw inhou dende de subsidieregeling inzake werkver schaffing. Het toezicht is opgedragen aan de "Ned. Heidemaatschappij. Het uurloon bedraagt f 0.30 per uur. De heer Rietbroek vraagt naar het uur loon in de gemeente Haarlemmermeer en acht het bedrag dat hier wordt gegeven zeer miniem. Voorzitter is het met den heer Rietbroek eens, doch daar is niets aan te doen. We hebben niet anders dan de regeling te ac cepteeren. Wil men voor dit bedrag niet werken dan vervalt de regeling. In Haar lemmermeer wordt f 0.35 gegeven. B. en W. hebben om nog eenigszins in den nood der gezinnen tegemoet te komen besloten boven het bedrag der werkverschaffing nog een kindertoeslag te geven. De heer Riebbroek juicht dit besluit toe, anders was hij er mee voor den dag gekomen. De heer Bontje vraagt hoeveel uren per week in de werkverschaffing gewerkt mag worden. Voorzitter antwoordt 48 uren. Ver der vraagt de heer Bontje of B. en W. er wel zeker van zijn dat voor dit loon gewerkt wordt, want bij het grondvaren kan men veel meer verdienen. Spr. acht dit een scheeve verhouding. Voorzitter merkt op, dat het hier de werkverschaffing van de gemeente betreft. De taak van B. en W. is in deze uiterst moeilijk. De heer Bontje is hiervan overtuigd, doc-h het zal toch wel niet in de bedoeling liggen om de Poel zoo gauw mogelijk dicht te va ren. Het water is verkregen om hiermede de werkloosheid te bestrijden. Spr. zou er dan ook voor zijn dat a.leen hoofden van gezinnen tewerk worden gesteld. De heer Rotteveel zegt dat het zijn aan dacht heeft getrokken dat in de Poel met man en macht grond wordt gevaren. Men maakt daar een race van. Er komen er zelfs die in het bezit zijn twee schuiten, terwijl een ieder gehuwd en ongehuwd in de gele genheid wordt gesteld. De gemeente kan dit niet lang volhouden. De heer Rietbroek is het met de beide vorige sprekers niet eens. Spr. had reeds in beginsel bezwaar dat slechts een lid uit een gezin voor ondersteuning in aanmerking komt. Nu kunnen met grondvaren meerdere gezinsleden die werkloos zijn iets verdienen. Spr. acht dit een geluk, want a s de gemeen te er mee moet uitscheiden dan komen er nog meer werkloozen. Dat- er gezinnen zijn die f 100.— en meer verdienen zal wel eens voorkomen, doch dit zit in hoofdzaak in de goede weersgesteld heid. Verleden jaar is het meerdere keeren voorgekomen dat slechts een dag in de week kon worden gewerkt. Er wordt ook hard voor gewerkt. De heer Rotteveel wil even den heer Riet- broek antwoorden. Hij misgunt den men- schen niet dat zij een behoorlijk loon ver dienen doch hij wil nu wel duidelijker spre ken. De.controle laat z.i. te wenschen over. Do gemeente-opzichter is slechts 3 dagen in de week in functie en er wordt veel over het grondvaren en zijn praktijken gespro ken. Er gebeuren dingen die niet door den beugel bunnen. De heer Verweij zegt, dat het zeer moei lijk is het al of niet wenschelijke te bespre ken. Het is jammer dat de tijdsomstandig heden ons dwingen een dergelijken weg in te slaan. Dat de menschen die de handen uit den mouw steken flink verdienen daar is niets op tegen, als er maar absolute ze kerheid bestaat dat de controle goed is. Spr. heeft echter werklooze arbeiders op bezoek gekregen, die verschillende dingen hebben gezegd, die, als zij waarheid bevat ten, niet hadden mogen gebeuren. Spr. heeft hierom niet gevraagd, doch spontaan hebben zij het hem medegedeeld. Zoo wordt er b.v. 's nachts gelost, half de schuit ge leegd en dergelijke dingen meer. Spr. acht het een eisch dat de gemeente zich verze kert van een deugdelijke controle. De heer Strijk zegt dat men gemakkelijk B. en W. kan beschuldigen, doch spr. zou gaarne feitenmateriaal hebben. Aan praat jes hebben B. en W. niets. De heer Rotteveel zegt dat hij van zeer betrouwbare zijde hierover mededeelingen heeft ontvangen. Er zijn zelfs grond vaar- ders die het geheele jaar wel willen varen voor de gemeente, zoo'n best zaakje vin den deze het. Bovendien meet men niet ver geten dat bij een ondeugde'ijke controle de gelegenheid den dief maakt. De heer de Jong sluit zich aan bij de woorden van den heeren Verweij en Riet broek. Spr. heeft in de vergadering van B en W. zijn standpunt al meerdere keeren vrededigd. De praatjes welke over het grondvaren gaan kan' spr. zonder meer niet a-ceepteeren. De Burgemeester zelfs houdt mede geregeld toezicht. De heer Rietbroek zegt dat men hem ook al meerdere malen iets heeft medegedeeld en wanneer hij de zaak onderzocht dan bleek er niets van waar te zijn. Met een dergelijke insinuatie in den Raad te komen, zijn we niet gebaat. De heer Verweij moet toch opkomen te gen dit laatste gezegde van den heer Riet- broek, want aan zijn woorden zou een ver keerde uitleg gegeven kunnen worden. Spr. heeft geen enkel persoon op het oog. Hij heeft s.echts willen wijzen ip het gevaar lijke werk van grondvaren, een werk. dat zich bij uitstek leent tot het doen van din gen. die zouden strijden met de eerlijkheid. De heer Clemens bepleit beperkte leve ring en het ste len van een bepaalden prijs voor den grond. De Voorzitter zet de verschillende rnaat- rege.en, die genomen zijn voor de controle, in den breede uiteen. Dat er 's nachts grond gelost wordt behoort Ijot de onmogelijkhe den, daar na 4 uur thans 5 uur niet meer mag gelost worden en het werk des mor gens eerst begint om 7.30 uur. Gebpurt dit toch, dan is dit de schuld van den ambte naar met de controle belast. Bovendien is spr. voortdurend ter plaatse. Of de maat altijd goed is, kan spr. niet beoordeelen, de opzichter is de man die hierop eveneens heeft toe te zien. De heer Heemskerk vraagt of de gemeen te het wel voor kan loopen om met grond varen door te gaan. Voorzitter antwoordt dat binnenkort het grondvaren zal moeten worden stopgelegd. Nadat hierover nog door verschillende le den het woord is gevoerd wordt ten lange laatste besloten dat slechts met één schuit door één gezin grond mag worden gevaren en door ten hoogste twee uit één gezin. Deze regeling zal a.s. Maandag ingaan. Aan het bestuur der christelijke school worden de noodige gelden beschikbaar gesteld voor aanleg van een drinkwaterleiding in de school. Voorts worden wederom aan een aantal schoolbesturen voorschotten ver leend als bedoeld bij art. 101 der Lageron- derwijswet. De subsidie van het algemeene burgerlijk armbestuur wordt tot f 2500. verhoogd, nadat hierover door de heeren Bontje, Lo3 en Verweij het woord is gevoerd. Aan den brigadier van den Rijksveld- wacht wordt nog verhuurd de woning staan de aan den Langeweg te Rtoelofarendsveen tegen f 6.50 per week exclusief waterleiding- geld. Hierna sluiting. INGEZONDEN STUKKEN De Raadszetels te Rijnzaterwoude. Rijnzaterwoude, 25 Januari 1U32. Te Rijnzaterwoude gelegen aan 't Meei, Hebben we thans afwisseling van beheer Een onvoltallige Raad, al ettelijke dagen Om van weken en maanden niet te gewagen Totdat de Kroon deed besluiten, en Er moest geloot worden wie i n de Raad was, en wie daar buiten Er werd geloot al naar behooren, Het noodlot was, Tolbestormer van Tol beschoren De man zeer verschrokken en stond te beven dat hij zijn Raadszetel aan een ander moest geven De. heeren begonnen weer te verzinnen Wat moeten wij nu weer beginnen. Zij hebben gewikt, zij hebben gewogen En zijn naar Snoek Henkemans getogen Om daar te slikken een goeden pil Wat voor hen is geworden, ja waarlijk 'n paskwil Deze heer was blijkbaar vol verlangen De voorzitter van ons stembureau, een vlieg af te vangen. Maar het zal hem wel begrnoten Ja ik zeg het onverdi-oten Hij heeft veel grooter beestje. namelijk een bok geschoten Het advies was, Dorrepaal bedanken, Dan komt u allen wéér op de planken De heer Dorrepaal lang niet mis, Dacht, dat doe ik zeker en gewis Mijn wethouderszetel, zoo vredelievend door R.-K. mij gegeven Dan maar wéér verlaten't is toch maar voor even Dit is zeer zeker, 'n verloren ideaal Ik heb het toch lang niet mis, Dat deze opzet voor hen een mislukking is. De zaak doet de heeren denken, Dat ze in rechten worden bekort Nou dat is niet erg; v. Tol die heeft oen Ford Ze gaan het onderzoeken Maar 'n advocaat kan 't niet vinden in de boeken Zij willen zich vergewissen Maar zien dat dit is, steeds op laag water visschen Hij heeft het goed bekeken 'n Artikel vindt hij niet, voor zulke kwajongensstreken Geachte vreedzame partijgenooten van deze heeren Wil uit deze misèère leeren U kunt de zaak goed bekijken En het zal zeer zeker blijken, Dat door het afvaardigen van zulke heeren Aan de gemeente-belangen veel kan gaan mankeeren Een inwoner. VRAGENBUS Vraag: Mijn zoontje wordt 17 Mei 1932 13 jaar. Hij zit thans in de 7e klas, waarvan hij de derde is volgens medegege ven rapport. Het schooljaar eindigt 1 Mei. Mag ik nu mijn zoontje 17 Mei van de school thuishouden? Een 8e klas is er niet. Antwoord Neen, uw zoontje zal nog een jaar op school moeten blijven. Vraag: Hoe kan men den huid van een bont weer soepel krijgen? Antwoord: Leg de bont eenigen tijd in zemelen. V raag: Een vader, die invalide is, niet in staat om te werken, heeft vijf zoons, die ook geen werk hebben. Maakt hij aan spraak op steun of zijn zoons op werkver schaffing Antwoord: Ongetwijfeld, ja. Vraag: A. pandoert; ruiten troef voor klaver aas, speelt troef boer uit, maar troef zeven uit en valt in handen van de troep zeven uit en valt in handen van de maat met troef negen en deze zet vervol gens harten aas op. Nu is mijn vraag: moet nu eerst niet het gevraagde aas aange vraagd worden voordat de maat geen spe len Antwoord: Het gevraagde aas be hoeft niet. gevraagd te zijn voordat de maat gaat spelen. Vraag: Waar zijn in Leiden of omge ving klompenmakerijen gevestigd Antwoord. Zoover onze informaties strekken, bestaan er in Leiden of omge ving geen fabrieken van dien aard. V raag: Op welke wijze kan men cellu loid lijmen Antwoord: Hiervoor kan men dik wijls met succes syndeticon en dergelijke tubelijmen aanwenden. Men maakt ook wel gebruik van seeton. Celluloid is hierin oplosbaar; het verdampt zeer snel; men moet dus vlug .een druppel tusschen de breukvlakken brengen en ze sterk tegen elkaar drukken. Vraag: Hoe kunnen vlekken verwij derd worden uit een fluweelen japon? Antwoord: Abonné gelieve te ver melden welk soort vlekken bedoeld wor den. Vraag: Hoe kan een vetvlek verwij derd worden uit een karpet en uit een blauw costuum? Antwoord: Beleg de vlek met grauw papier en strijk er met een warm strijk ijzer over. Neem telkens een nieuw stukje grauw papier. Is de vlek zeer groot dan kan men deze borstelen met ammonia of met een aftrek sel van houfzeep. De vetvlek(ken) in hei costuum kan men trachten te verwijderen door striiken ofwel door het gebruik van verwarmde witte terpentijn. De terpentijn wordt in kleine hoeveelheden gewarmd in een bakje met water. Terpentijn is liclv ontvlambaar en' moet dus niet op vin verwarmd worden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10