J oMk* DINSDAG 26 JANUARI 1932 DE LFIPSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 ZOETERWOUDE. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 24 Jan. 1932. De Hanze en Co. in Assurantiën. M. de R. Mag ik nog slechts éénmaal verzoeken om een -plaatsruimte in uw geëerd blad over dit onderwerp, bij voorbaat mijn dank. Het ingezonden stuk van den heer W. v. K., waarbij deze haalt Haarlems be minde Kerkvorst, kan ik rustig voorbij gaan, omdat ik het niet gehad heb over arbeiders-, ambtenaren-, boeren- of tuin ders-belangen, nog minder heb ik het coöperatieve stelsel aangeraakt 'in zijn goeden vorm. Zoo kom ik aan het ingezonden stuk van het bureau v. d. R. IC. Middenstands bond en dit bevredigt mij, middenstander, heelemaal niet. Zij draaien er om heen; alleen blijven zij hun zaakje verdedigen met de uitroep van „Konkurrenzfahig- keit". Nu ik kan heelemaal geen Fransch en heb dit laten vertalen, wat nu komt op: èn betere waren èn 10 procent. Re clame! Dus: lidmaatschap met cadeaux. Dat is dan zeker die vooruitgang van het ledenaantal, doch ten koste van an dere middenstanders-assuradeurs. Dan is de „Leidsche Courant" nog voordeeliger; daar is men gratis verze kerd. Maar nu in ernst: de tijden zijn voor ons ernstig. Moeten wij zoo doorgaan middenstanders, vraag ik aan u. Die vraag stel ik niet aan een ambtenaren- of arbeiders-afgevaardigde. Antwoordt u mij, Hanzebestuur of midd nstander. Of beteekent uw stilzwijgendheid, dat u mij gelijk geeft, dat wij onze eigen stand zelfs aan het afbreken zijn en nog wel met behulp van de organisatie. Doordat de menschen die nog een koe aan een koe verdienen vergaderen, om hun rijwielen coöperatief in te koopen, de broodbak kerspatroons hun kolen coöperatief in- koopen, de Hanze collectief verzekert. De assuradeurs willen een coöperatieve wassoherij. En zoo zouden wij om kunnen blijven draaien. De rijwielhandelaren roep ik toe: wacht nog even, om, naar de varkensmarkt te gaan, de beestjes worden nog goedkooper. Mag ik nu, voordat ik mijn contributie betaal, een afdoend antwoord hebben van een Middenstander, of wij zoo door moe ten gaan, ja of neen. Ik dank u bij voorbaat. A. B. Geachte Redactie. Naar aanleiding van het stuk, inge zonden door W. v. B., zou ik u willen vragen, of er nu werkelijk vereenigingen zijn waarvoor men niet behoeft te beta len, als men werkeloos is en wat men later ook niet behoeft in te halen. Ik weet wel hoe of het gewoonlijk gaat. Als er een of andere agent bij ons aankomt, belooven ze je koeien met gouden horens, maar als het er op aan komt. dan.... enfin dat weten wij wel. Het zou wel erg mooi zijn als het waar was, maar ik zou het toch eerst moeten zien. Hoe kan nu een verzekering bestaan, waarvoor men niet behoeft te betalen! Laat W. v. K. mij dat nu maar eens uitleggen. Een werklooze. IN DE GEVANGENIS DARTMOOR TE PRINCETOWN (Eng.) is een ernstig oproer uitgebroken. Het gelukte de politie slechts na hard nekkige gevechten de opstandelingen meester te worden. m Na de SPOORWEGAANSLAGEN in de omgeving van Amsterdam worden langs de spoorbaan zooveel mogelijk, de losliggende dwarsliggers opgeruimd. Hieronder vindt men het afschrift van den brief aan den Minister van Waterstaat Een probaat middel tegen slapende voe ten. HET BELGISCH KROONPRINSELIJK ECHTPAAR aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde". De kroonprins neemt deel aan de oefeningen met de reddingboot. SIR ERIC DRUMMOND, secretaris generaal van den Volkenbond heeft zijn onslag als zoodanig genomen. Gymnastiek-uitvoering „Meerburg". Zondag jl. heeft „Meerburg" haar jaarlijk- sche gymn.-uitvoering gegeven en we mo gen hieraan gerust toevoegen, dat deze avond wederom een succes geworden is. De belangstelling voor dezen avond was bijzonder goed en de aanwezigen hebben van een mooie uitvoering, speciaal wat be treft de nummers van de meisjes-junioren en meisjes-adspiranten kunnen genieten. Onder de aanwezigen merkten we o. m. op: de Geest. Adviseur, Pastoor I. J. M. Meijer; den heer Brouwers, Hoofd der R. IC. Sohool voor L. O.; twee afgevaar digden van de R. K. S. V. „Teijlingen" en verschillende Bestuursleden van de R. K. Dansclub „T. O. P." Om circa kwart voor acht opent de voor zitter, de heer Th. Bergers, de^pn avond en heet allen welkom en hoopt dat de aan wezigen een gezellige avond zouden heb ben. Hierna wordt aan de afwerking van het programma begonnen. Allereerst krij gen we de gezamenlijke opmarsoh. Een keurige stoet van meisjes- en jongensgym nasten stelt zich midden in de zaal op, waarbij door allen het clublied wordt ge zongen. Hierna krijgen we de vrife-oefeningen van de Meisjes-junioren. Als eerste oefe ning konden we werkelijk geen beter num mer hebben. De oefeningen werden keurig afgewerkt en ontlokte ook een welverdiend en warm applaus. Na de afwerking van het geheele programma, deden de meisjes op verzoek, deze oefening nogmaals en oogstten wederom grooten bijval. Als vierde nummer krijgen we de Hee- ren-senioren met brugturnen. Ook de hee- ren deden de oefeningen naar wensoh, doch de afwerking was hier en daar minder goed te noemen. Alleen voortdurende oefe ning kan hier verbetering brengen. Tot een der aardigste en goed geslaag de nummers kan men zeker het nu volgen de nummer van de meisjes-adspiranten, onder de zeer goede leiding van den heer P. de Vrind rekenen. Precies in de maat volbrachten zij de beide oefeningen en de kleintjes hadden dan ook een luid en wel gemeend applaus in ontvangst te nemen. Als 6e nummer volgde paai dspringen van jongens-adspiranten. Ook hier was vergeleken bij verleden^ jaar, vooruitgang te bespeuren. Er zijn onder hen zelfs enkele zeer goede turners, die heel wat voor de toekomst beloven. Hierna volgen de vrije-oefeningen voor de heeren senioren. Ook deze werden prachtig uitgevoerd en dit was zeker het meest succesvolle nummer van de heeren. Hierna werd 10 minuten pauze gehou den. In de pauze werd een collecte gehouden ten bate van het Crisiscomité en voor de onlangs opgerichte „St. Elizabeth-VereeDi- ging". De totale opbrengst was 14.60. Als eerste nummer na de pauze kregen we stokoefeningen voor jongens-adspiran- ten. Evenals bij de heeren-senioren was dit wel het beste nummer, al leken ons de oefeningen wel wat licht. De rekstokoefeningen voor heeren-se nioren waren ook goed verzorgd. Speciaal de „Reuzenzwaai" van onze beste turner P. Vermeulen dwong wederom ieders be wondering af. Als laatste nummer van het programma de reidansen van de meisjes-junioren. Evenals de eerste reidansen werd dit we derom een groot succes. Hierna werd, zooals reeds vermeld, op verzoek de eerste reidans door de meisjes junioren uitgevoerd. Een woord van dank aan de heeren leiders: J. Castelein, A. Goddijn en P. de Vrind, aan wien het wel slagen van het eerste gedeelte van onzen feestavond grootendeels te danken is, is hier zeker ten volle op haar plaats. Aan de gymnasten den goeden raad om weder om met volle ijver de lessen te volgen, op dat de eerstvolgende uitvoering wederom een even goed succes moge worden. Vermelden we nog, dat de oefeningen uitstekend begeleid werden door de be kende band „The popular Jasz". Hierna kwam om 10 uur voor de meest jongeren de clou van dezen avond. The Popular Jasz zorgde voor een bui tengewone stemming, zoodat het einde er was, eer men het bemerkte. De stemming was opperbest en dit is hoofdzakelijk toe te schrijven aan „The Popular Jasz", die ons met vroolijke en schitterende muziek steeds weer bezig hield. Om 12 uur was ook het einde van het tweede deel van dezen avond en keerden allen voldaan huiswaarts. ZEVENHOVEN. Tweede uitvoering Mariacongregatie. Zondag 24 Jan. gaf de Maria-congregatie op veler verzoek een herhaling van de uitvoering van 10 Januari jl. 't Mag weer een goed geslaagde avond heeten. Den speelsters 'komt een woord van lof toe voor hun kranig optreden. Tij dens de pauze werd een mooie ganglamp, van houtsnijwerk, verloot. Vroolijke mu ziek zorgde den geheelen avond,voor een opgewekte stemming. De congregatie mag met voldoening op dezen goed geslaagden avond terugzien. Crisis-comité. In deze gemeente is door den Burgemeester eeji crisis-comité opgericht, waarin zitting hebben 17 perso nen van verschillende richtingen en uit in de de gemeente bestaande organisaties en instellingen. Triduum. Vrijdag, Zaterdag en Zon dag zal voor de jongens en meisjes-con gregaties een Triduum worden gegeven door een pater. Zondag algemeene Communie voor de congreganisten en 's avonds om 7 uur op dracht van nieuwe leden. (ij ,11 st< t/e MA I 1T: V ,C nf/7 /I~4~ <4 n. e fi ,C hrt£ t P n M t<5 ■ixt-TAft, UI «l, Jl /.irtr f <i,lf &r' 9817.1831 M«tij MuWs.-. 4. NOORDEN. St. Elisabeth-penning. Ook in de R. K. Kerk alhier is de St. Elisabeth-penning ingevoerd, waarvoor eiken Zondag na de Vroeg- en Hoogmis een paar personen met een bus bij den uitgang staan voor het ontvangen van bijdragen ter bekostiging van de uitgaven voor on- en minvermogen den die eventueel opgenomen moeten wor- wordt gezocht. den in het St. Elisabeth-Ziekenhuis te Lei den en voorzoover deze kosten meer be dragen door 2.50 per dag. Aangenomen wordt, dat allen lid zijn van het alhier bestaande ziekenhuisfonds, dat in derge lijke gevallen de ligkosten van 2.50 per dag voor zijn rekening neemt KF.R^nif! IWS Eerw. Br. Mathias Maria, t In het R.-K. Weeshuis te 's-Gravenhage hee'ft gisteravond een tragisch sterfgeval plaats gehad. Tijdens een voorstelling welke de tooneelclub „St. Bernardus" voor de inwonenden van het Weeshuis gaf, werd de Eerw. Broeder Mathias Maria (in de wereld N. Zuiderwijk) plotseling onwel. Hij werd naar zijn kamer gebracht, waar hij na eenige oogenblikken den geest gaf, na dat de Z.Eerw. heer Pastoor Nuyen hem nog van het H. Oliesel had voorzien. De laatste 11 jaren was Br. Mathias Maria, die 61 jaar oud was. met volle toe wijding werkzaam in het Weeshuis. Daar vóór heeft hij zijn beste krachten^ gegeven te Rotterdam in de ziekenverpleging. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 197. In de groote werkplaats van den smid werd de mo tor van het vliegtuig gemaakt. Een prachtstuk en het mooiste was wel, dat hiervoor /een brandstof noodig was. De motor liep vanzelf. Zoo iets was nog nooit gemaakt. De koning vertelde het den verkeersagent, die daarop zeide: „ja, ja, de wonderen zijn de wereld niet uit". 198. Toen men den motor probeerde om te zien of hij goed liep, was het alsof een storm in het bosch was los gebarsten. De boomen zwiepten en eenige kabouters, die in de nabijheid waren gingen de lucht in. Ze werden als veertjes in de lucht geblazen. „Alle vogels vliegen", riep een kabouter lachende, toen hij zich aan een tak van een boom had vastgegrepen.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 8