6» GEMEENTERAAD VAN LEIDEN NED OOST-INDIE DINSDAG 26 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BRITSCH-INDIE BR. INDIES VERZET. Rede van den onder-koning. De onder-koning van Indië, lord Wil- lingdon, heeft gisteren in de wetgevende vergadering te New Delhi, bij de opening van de'Indische wetgevende vergadering een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat de regeering van Indië tot drastische maatregelen is gedwongen door de houding van het z.g. al-Indisch congres, om het pact van Delhi te gebruiken ter voorbereiding van een nieuwe campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid. Tegenover deze bedreiging was geen compromis mogelijk. Alle voorzorgen zul len worden genomen, om misbruik van macht tegen te gaan, doch de maatregelen tegen de burgerlijke ongehoorzaamheid, zuilen niet worden verzwakt. Mijn regeering en ik zijn vast besloten, om ten volle alle machtsmiddelen, waarover de staat beschikt, te gebruiken bij de be strijding van deze actie en voor het ver slaan van een beweging, die anders een voortdurende bedreiging zal blijven voor een ordelievend bewind en de persoonlijke vrijheid. De onder-koning verzocht de vergade ring, de regeering te willen steunen, zoo wel in de actie tegen het congres, als vóór het werk van de ronde tafel conferentie lil Indië, dat deze week begint. De onder-koning was optimistisch ten opzichte van den eoonomischen toestand. Hij verklaarde dat de toestahd belangrijk is verbeterd en dat aan het einde van het financieele jaar een overschot wordt ver wacht. De uitvoer van goud was in het be lang van Indië in" verband met den stand van de roepee en het pond sterling en heeft Indië in staat gesteld, zijn Vlotten de schuld jte verminderen door 15 millioen pond terug te betalen. Aanslag op een sneltrein. De sneltrein Calcutta-Benares is bij Di- napoer in Behar ontspoord. Men meent te doen te hebben met een geval van sabotage. De rails zouden in het ongereede gebracht zijn. Er zijn bij het ongeluk twee menschen gewond. - in U* «»OIlu a\ 4"#V'" en houd' verW^ BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. GASONTPLOFFING TE DUSSELDORF. Eén doode, twee gewonden. In den afgeloopen nacht is bij een ont ploffing 'van lichtgas in een woning aan de Simrokkstrasse te Dusseldorf één persoon gedood, terwijl twee personen zwaar ge wond werden. De ontploffing is vermoede lijk indirect veroorzaakt door den 20-jari- gen jsoon des huizes, die reeds twee jaar werkloos is, reeds verscheidene malen plan nen tot zelfmoord zou hebben gemaakt en in den afgeloopen nacht een poging zou hebben gedaan om zich door gasverstik- king van het leven te erooven. Toen zijn vader met een brandende pijp op de ver dieping, waar de zoon sliep, kwam, explo deerde het gas. De vader en een zoon wer den zwaar gewond, terwijl de zoon die de gaskraan had opengedraaid, op de boven verdieping dood werd gevonden ten ge volge van gasverstikking. Door de explo sie is het buis van binnen grootendeels verwoest, terwijl ook het belendende per ceel schade heeft opgeloopen. Tragische dood van industrieel. De in West-Duitsche industrieele kringen en ook daarbuiten bekende leider van de verleden jaar stilgelegde mijn Meiderich, dr. ing. Esser, die eveneens lid is van het ■bestuur der Vereenigde Stahlwerke, is erns tig door twee schoten gewond achter zijn lessenaar gevonden. Hij is later overleden. Naar i9 komen vast te staan, is bij het na zien van een pistool plotseling een schot af gegaan, waardoor dr. Esser in de borst werd getroffen. Treinbotsing in Frankrijk. Twee treinen, waarin zich talrijke arbei ders bevonden, zijn door den dichten mist bij Gannat met elkaar in botsing gekomen. Vijftien personen werden gewond. DE AARDBEVING IN GUATEMALA. Slechts tien dooden? Volgens de laatste berichten uit Guate mala zijn bij de aardbeving 10 personen om het leven gekomen. Aanvankelijk had men gevreesd dat het verlies aan menschenlevens veel grooter zou zijn geweest. Vliegtuigen, die over het getroffen gebied gevlogen zijn, melden, dat de door de aard beving en de uitbarsting der vulkanen ver oorzaakte verwoestingen betrekkelijk ge ring zijn. Koude en sneeuwval in Griekenland. Er hecrscht thans over geheel Grieken land een hevige koude en uit alle deelen van het land wordt sterke sneeuwval ge meld. Boven de Aegeïsche Zee heerschen volgenB de berichten, hevige stormen. KERKSCHENDERS. Kostbare kerkramen vernield. Zondagmorgen vroeg tegen vier uur be merkten twee politieagenten, die in de om geving surveilleerden, dat van de Christus kerk in Dresden-Strehlen alle ruiten, waar onder ook waardevolle gebrandschilderde ramen, met 6teenen waren ingeworpen. De politiemannen slaagden erin, een jon gen man te arresteeren, die nog tien groote steenen bij zich had. In den loop van Zno- dag kon ook de tweede dader gearresteerd worden. De eerste is een 28-jarige „schrij ver" en de tweede, die vier en twintig jaar oud is, is zoogenaamd architect. Bij hun verhoor zeiden zij, extremistische ideeën te huldigen, maar geen lid te zijn van de communistische partij. Zij beweren, in dronkenschap gehandeld te hebben. Naar een V.D.-telegram nader meldt, wordt de-schade geschat op verscheiden duizenden mark. In de Eerehal voor de in den oorlog gevallenen, werd door de daders, die ook in het kerkgebouw hun vernielend werk hebben gedaan, een door het ministe rie van binnenlandsche zaken geschonken en door prof. Goller uitgevoerd beeld met .een gekruisigden Christus vernield. WEER PEN HP'i ^^'Jr.iN0E DIEFSTAL IN BELGIë. De Brus8elsche correspondent van de Msib. meldt Te Zepperen hebben tot nog toe onbekend gebleven dieven uit de kapel der paters As- sumptionnisten een kostbaar reliekschrijn van het H. Kruis gestolen. Men heeft vermoedens ten aanzien van eenige vreemdelingen die de laatste dagen in den omtrek werden gesignaleerd. OPRUIMING IN BRIJSSEL'S ONDERWERELD. Internationale gauwdieven aangehouden. Wekenlang is de Brusselsehe recherche bezig, om de hoofdstad te zuiveren van de ongure elementen, die een voorliefde voor België schijnen te hebben, vooral als het leven hun in het buitenland onmogelijk ia gemaakt. Want Het zijn vooral buitenlan ders. die zich verschuilen in de lugubere hotelletjes nabij de stations en die van daar er op uittrekken, om zakken te rol len of inbraken te plegen. Het ophalen van het net, dat de recherche op één avond •heeft uitgeslagen, levert een merkwaar dige gesorteerde vangst op. De eerste slag bracht vijf beruchte bandieten: een Franschman, een Rus. een Italiaan, een Zwitser en een bandiet, wiens nationaliteit minder bekend is, dan zijn identiteit-, want hij is een beruchte internationale zakken roller, in het bezit van een speciale jas, die zoodanig is ingericht, dat de bezitter de zakken zijner slachtoffers leeghaalt zonder dat gezien wordt, dat hij zijn armen uit steekt. Verder werden gearresteerd een Turk, wiens uitlevering door Frankrijk werd ge vraagd en de Franschman Bavssaek. Laatst genoemde mag eerst kennismaken met de Belgische en dan met de Fransche gevan genis. Met medewerking van zijn vriendin, die bellnerin in een café was, had Bayssack 40.000 francs weten buit to maken. Ver der had hij zich in Frankrijk aan flesschen- trekkerij schuldig gemaakt, waardoor eeni ge firma's voor 600.000 francs werden be nadeeld, DE INSTORTING IN HET VATICAAN. Belooning van brandweerlieden. De H. Vader, heeft den Romeinschen gou verneur. vorst Boncompagni-Ludovisi, een som van 10.000 lires doen toekomen orn deze onder de brandweerlieden te verdee- len, die op 2-2 December bij de instorting van de Sala Sistina zoo krachtig hulp heb ben geboden bij het bergen van de dooden en het opruimen van de puinen. Zooals bekend, is een groot deel van het brandweercorps, dat hier ook steeds uit rukt, als er ongelukken gebeuren, verschei dene dagen en nachten op de plaats des on- heils in de Vaticaansche Stad aanwezig ge weest om hulp te verleenen. Tevens heeft de H. Vader zijn dank en zijn bewondering uitgesproken voor hun heldhaftigen arbeid, waarop de gouverneur den dank uitsprak van de begiftigde brand weerlieden. Nieuwe scheuren. In eenige vertrekken van de Vaticaan sche bibliotheek zijn Zaterdag opnieuw scheuren in den muur ontdekt. De zalen zijn ontruimd en stutten zijn aangebracht. Bij de controle van de zalen der biblio theek wordt de grootste voorzichtigheid in acht genomen. De scheuren hebben zich in- tusschen uitgebreid. Dank zij de getroffen maatregelen echter is er geen onmiddellijk gevaar. Kostbare kerkruiten te Dresden vernield. Zondagnacht tegen vier uur werden van de Christus-kerk in de Dresdensche voor stad Strehlen, talrijke ruiten, w.o. ook kost bare gebrandschilderde ramen waren, met steenen ingeworpen. Politie-agenten, die in de buurt surveilleerden, konden in de nabijheid van de kerk een der daders, die nog tien groote steenen bij zich had, ar resteeren. In den loop van den Zondag kon ook de tweede dader gearresteerd worden. De eerste is een 28-jarige man, die tot het einde van het vorige jaar als schrijver bij het Kantongerecht werkzaam was, terwijl de tweede 24 jaar oud is en reeds geruimen tijd zonder werk is. Beiden hebben on langs voor het lidmaatschap van de kerk bedankt. De schade wordt geschat op ver scheidene duizefiden'Mark. In de Eerehal voor de in den oorlog gevallene, werd dooi de daders, die ook in 't kerkgebouw hun vernielend werk hebben gedaan, een door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken geschonken en door prof. Groller uitge voerd beeld met een gekruisigden Christus, vernield. RUST IN PRINCET0WN HERSTELD. Onderzoek naar de oorzaak. De muiterij in de gevangenis van Prince- town heeft door het geheele land een schok van ontsteltenis doen gaan en het ministe rie van Binnenlandsche Zaken heeft reeds een commissie benoemd, die een onderzoek naar de oorzaken zal instellen. Gisteren was het in de gevangenis betrek kelijk rustig. De ongeveer 450 gevangenen bléven den geheelen dag in hun cellen op gesloten en eenigen, die deel hadden geno men aan de muiterij, b'even een uitdagende houding aannemen. Bij wijze van voorzorg maatregel zijn alle cipiers van geweren voorzien, de bewaking op de voornaamste punten is' verdrievoudigd, verder zijn een honderdtal politie-agenten binnen en bui ten het gebouw geposteerd en wordt het garnizoen van Plymouth in gereedheid ge houden, om zoo noodig hulp te verleenen. Op de binnenplaats van de gevangenis zijn zoeklichten opge'steldvdie gebouwen in een fel licht zetten. De bewakers verrichten de werkzaamheden op het land. die anders door de gevangenen worden gedaan. De politie is Zondag op het juiste oogen- blik aangekomen, ware zij tien minuten la ter gearriveerd, dan zouden de gevangenen volkomen meester van de gevangenis zijn geweest, en waarschijnlijk was dan reeds een begin gemaakt met een massavlucht. De muiterij is reeds eenigen tijd ge'eden voor bereid en een der aanstokers heeft in zijn bekentenis bijzonderheden omtrent de ge maakte plannen verteld. De raddraaiers stelden de andere gevangenen op de hoogte door een geheime code, zoodat a'len wisten war er zou gebeuren. Als een van de voornaamste oorzaken wordt genoemd de kwaliteit van de soep, die des morgens aan de gevangenen werd uitgereikt, maar men 'gelooft, dat er nog meer redenen tot ontevredenheid waren, welke zeer zeker tijdeus het onderzoek, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, bekend zullen worden. Met ste ligheid kan thans worden mede gedeeld, dat er geen gevangenen zijp ont komen, zoodat de bewoners van Dartmoor. die een onrustigen nacht hebben doorge maakt, thans gerust kunnen zijn. Slechts een gevangene is ernstig gewond door een val van een dak. Het ministerie van Binnen'andsche Za ken deelt vérder nog mede. dat voor zoo ver kan worden nagegaan, de gevangenen zich niet vooraf van wapenen hadden voor zien. De stukken ijzer en de pakken draad nagels. welke zij in hun handdoeken had den geknoopt en die in verschillende cellen zijn gevonden, zijn vo'gens het ministerie eerst tijdens het oproer van gisteren buit gemaakt. (Tel.). JAARBALANS neq FRANSCHE CASINO'S. Het Fransche ministerie van Financiën heeft een overzicht, gepubliceerd over den omzet der Fransche casino's, waaruit blijkt dat de casino bezitter Frank Jay Gould, uit de familie van de Amerikaansche spoorwegkoningen, het meest geprofiteerd heeft van de speelwoede de'rgetien, die zijn cosino s bezochten. In het afgeloopen jaar heeft Gould meer dan drie millioen gulden verdiend, d.w.z-. driemaal zooveel als het speel-syndicaat van Deauville en vijfmaal zooveel als in de speelzalen van Aix-les- Bains is verdiend. Gould's johgste onderneming op dit ge bied is het Casino de la Mediterranée te Nice, een paleis van wit marmer, welks bouw ruim 12 milioen gulden kostte. Men voorspelde Gould groote verliezen door deze onderneming, doch het bleek, dat juist dit casino op een na den grootsten omzet in Frankrijk kon bereiken. In het verstreken jaar verdiende Gould in Nice bijna 2 millioen gulden, een bedrag, dat door het stedelijk casino van Cannes met slechts enkele duizenden werd overtrof fen. Gould's casino te Juan-les-Pins leverde hem omstreeks een millioen gulden op, ter wijl zijn ondernemingen in Bagnolles de 1 Orne en Granville het met eenige hon derdduizenden winst moesten stellen. Blijkbaar behoort niet alleen bij het spel, doch ook bij het besturen van speel- gelegenheden veel geluk, want Gould's winsten zijn niet karakteristiek voor den stand van het geheele bedrijf. De bruto winst der 170 casino's van Frankrijk be droeg 24 millioen gulden, tegen 32 in 1930, een sterke daling dus. Het aandeel van den staat in de winst van 1981 is 12 mil lioen gulden. Het middelpunt schijnt nog altijd Nice te zijn. De casino's daar verdienden 5 mil lioen, de drie in Cannes bijna 4 en het casino te le Touquet 2 millioen gulden. De nieuwe onderneming in Enghien, op kor- ten afstand van Parijs gelegen heeft ha een hajfjaar 1 1/2 millioen gulden winst kun nen boeken. Roofoverval op een stationskas. Drie onbekenden hebben een roofoverval gepleegd op den stationsbeambte van het station Wehldenberg. Toen de man van zijn buitendienst terugkeerde, kreeg hij van achteren een slag op het hoofd, waardoor hij neerviel. De roovers bedreigden hem met een revolver en ontnamen hem den sleutel van de kas, waarin zich een bedrag aan wisseldgeld van ongeveer 300 Mark bevond. Met een auto wisten zij met hun buit te ontkomen. De begrooting thans eindeliik vastgesteld. Een bagger- en vuilkwestie. Geen eigen beheer, maar evenmin gunning aan de laagste inschrijvers. De schoolartsen doen van zich spreken. Magistrale academische redevoeringen. Wethouder Romijn remt te groote voortvarendheid. VIER INLANDERS OM HET LEVEN GEKOMEN. Holwoning bij Jogja ingestort. Aneta seint uit Jogja: Drie Javaansche mannen en een vrouw, die in den oeverwand van de KaliWinno, naljfj het emp.acement Jogja-Toegoe, een hol bewoonden, zijn door instorting van de wanden ten gevolge van den zwaren regen val, om het leven gekomen. De begrooting. 11. Voortzetting van de behandeling van de begrooting-van inkomsten en uitgaven der gemeente, voor den dienst 1932. Bij volgn. 577 (Stedelijke Werkinrichting) komi aan de orde een voorstel van den heer Knuttel tot afschaffing van deze Werkinrichting Aangezien de heer Knut tel niet aanwezig is, wordt dit punt uit gesteld. Bij volgn. 578 (Subsidie Blindenzorg) komt aan de orde een voorstel van mevr. d e C r,cl e B r u ij n tot bet instellen van een Gemeentelijke commissie van Blindenz-.g. Mevr. - e G 1 e rd e B r u ij verde digt uitvoerig haar voors". il, omdat de be staande particuliere vereeniging finan»- cieel niet in staat is om behoorlijk voor de bliv'en te zorgcrw Blindenzorg moet c 'leidszorg zijn. Wethouder R o m ij n wijst, erop, dat de gemeente zich het lot de.' blinden wel de gelijk '".•ekt. Het y,~' estuur meent dit te moeten doen in den vorm van een subsidie. Wanneer de vereeniging niet kan doen wat zij wil om financieele rede nen, dan dient die vereeniging zich zelf tot de gemeente te wenden. Dat is tot nu toe niet het geval geweest. Ondervindt de vereeniging de gevolgen van de malaise, een gemeentelijke commissie zou deze ge volgen evereens ondervinden. Z. i. is er geen aanleiding om tot instelling van een gemeentelijke commissie over te gaan. Na eenige repliek wordt het voorstel verworpen met 21 tegen 11 stemmen. Vóór de S., D. A. P. Rond bagger en vuil. Bij volgn. 663 (Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst) wordt tevens aan de orde gesteld punt 19. Voorstel tot verpachting van het baggerwerk en de uitvoering van bijkomen de werkzaamheden, aan P. Kuyf. alsmede een voorstel-S c h 11 e r om niet tot verpachting o^er te gaan. De heer S c h 1 1 e r beklaagt, zich erover, dat dit voorstel, zoo laat aan de raadsleden is toegezonden. Vervolgens con stateert spr. dat B. en W. zich er niets van hebben aangetrokken en nog voordat het voorstel in den raad is behandeld, zijn overgegaan tot het houden van een aan besteding, hoewel de gunning nog niet verleend, is. Spr. acht een dergelijke han delwijze onbehoorlijk. Ondanks de openbare aanbesteding stellen B. en W. thans voor om over te gaan tot onderhandsche opdracht. Wat is daarvan de reden? Een argument is in de slukken niet. te vinden. Do laagste in schrijver was de heer P. Kuijf niet, zoodat let geen financieele argumenten zijn, wel ke B. en W. bewogen hebben. In de lees kamer hebben ook niet alle stukken ter inzage gelegen, waarvan de raadsleden kennis hadden moeten nemen. Hoe was het rapport van de kostenbere kening, wanneer deze bagger- eg vuil ver wijdering in eigen beheer zou zijn uitge- \oerd? Bij gebrek aan officieele cijfers geeft spr. zelf een berekening, waaruit blijken zou, dat het verpachten aan den heer Kuyf weliswaar ongeveer 600 goed- kc-oper komt, maar aan den anderen kant zijn de arbeidsvoorwaarden bij 't eigen be- heer-systeem. veel gunstiger Bij gelijke arbeidsvoorwaarden zou de heer Kuyf meer dan 4000 duurder zijn geweest. Spr. vraagt zich af, of de heer Kuyf voldoende waarborg heeft kunnen bieden. Bovendien acht. spr. het pacht contract onvoldoende. Waarom houden B. en W. zoo hardnekkig vaat aan het paehtsysteem, dat (}en laat- sten tijd zulke slechte resultaten oplevert. Spr. vult zijn voorstel aan als volgt: De raad besluit het baggerwerk met bij behoorende werken niet te verpachten maar in eigen beheer te nemen. De lieer Bergers begrijpt niet, waar om het baggerwerk niet is gegund aan de laagste inschrijvers. Waarom moet thans onderhandeld worden met iemand, die de derde inschrijver was? De heer M a n d e r b ging in de commis sie van fabricage accoord met. het voorstel doch later heeft spr. eenigszins afwijken de inlichtingen ontvangen. Hier is een heel gekke weg bewandeld. Het gebeurt, dat de laagste inschrijver gepasseerd wordt, maar alleen als deze absoluut ongeschikt blijkt. Dat is hier niet het geval. De laag ste inschrijvers zijn er wel capabel voor. Het valt altijd af te keuren, wanneer men na een insohrijving gaat marchandeeren. De heer Wilbrink becritiseert de berekening van den heer Schüller. Deze heeft zijn cijfers gebaseerd op den toestand in Juni 1931, de pachter heeft echter re kening gehouden met den veranderden toestand in December. Z.i. leent dit bag gerbedrijf zich slecht voor eigen beheer, het zou de gemeente in de practijk be langrijk duurder komen. In 't algemeen moet men zich houden aan de aanbeste ding, dooh er kunnen redenen zijn om den laagsten inschrijver te passeeren. Nog een voorstel. De heer Bergers dient een voorstel in om het baggerwerk en bijbehoorende werken te gunnen aan de laagste inschrij- I vers (de heeren Vreeburg en Lager berg) op de voorwaarden van de gehouden aanbesteding. Wethouder Splinter antwoordt den heer Schüller, dat zijn voorstel niet onbe hoorlijk is behandeld. Het was onnoodig het schriftelijk rond te zenden. Ale de heer Schüller de noodige stukken niet gelezen heeft, ligt dat aan hem zelf, zij hebben ter inzage gelegen. Spr. verklaart zich tegen het eigen be- heer-systeem, omdat het veel duurder zou uitkomen. De berekening van den heer Schüller houdt geen rekening met de ver anderde tijdsomstandigheden wat betreft de verkoopbaarheid van de harde bagger. De practijk wijst altijd uit, dat eigen be heer duurder is dan verpachting. Als de centrale rioleering "klaar is, zal de oaoht belangrijk dalen; hetgeen ook een argu ment is tegen eigen beheer. De gemeente kan mpeilijk als koopman optreden, daar hebben wij de capaciteiten niet voor. De heer Groene veld Dan maar een andere wethouder. Wethouder Splinter: Dank u wel. Je wordt eenvoudig weggejaagd. De reden waarom B: en W de laagste inschrijvers hebben gepasseerd is duidelijk. De inlich tingen van B. en W. wijzen erop, dat zij niet behoorlijk technisch onderlegd zijn, om dit belangrijk werk aan hen op te dra gen. Toen deze waren afgevallen bleef de heer Kuyf over en met hem is toen nader onderhandeld. De heer Schüller: Waarom is hij toen 5000 gezakt. Wethouder Splinter: Dat zal het gevolg zijn, van een beter inzicht in het werk bij gelegenheid van de onderhande lingen. De heer Schüller verdedigt nogmaals het eigen beheersysteem, dat hij wel dege lijk geschikt acht voor dit bedrijf. De ge meente kan evengoed voor koopman spelen als een particulier. De heer Wilbrink: Dan praten wij den heelen dag over éen socialistische in terpellatie. De heer S c h 1 le r handhaaft zijn mcening, dat zijn voorstel onbehoorlijk 18 behandeld. Ook heeft hij bij zijn cijfers re kening gehouden met de veranderde tijds omstandigheden. De beer Kuyf heeft daar blijkbaar ook rekening mee gehouden. Wanneer B. en W. zóó twijfelen aan de technische capaciteiten der laagste in schrijvers, dan vyil spr. wel eens weten welke technische bekwaamheden de heer Kuyf dan wel heeft. De heer Kuyf kent van het vak even weinig als de anderen. Spr leest verder uitvoerige citaten voor. De heer Bergers meent, dat de technische capaciteiten van de laagste in schrijvers toch niet zoo gering zijn, want hun berekeningen kloppen beter dan die van den heer Kuyf. Zij kunnen misschien niet baggeren, maar dat is ook niet noodig. De heer Manders gelooft evenmin, dat de laagste inschrijvers minder tech nisch onderlegd zijp dan de heer Kuyf. Spr. weet uit ondervinding, dat eigen be heer in veel gevallen goedkooper is en dat men bij eigen beheer dikwijls beter wer ken kan. Misschien leent het baggerwerk zich daar niet voor, maar heel duidelijk is dit spr. nog niet. Hoe dat ook zij, in ieder geval gaan vele bezwaren van den wet houder niet op. Spr. sluit zich overigens aan bij het voorstel van den heer Bergers. De heer Wilbrink gaat nogmaals in op de becijfering van den heer Schüller, welke hij geflatteerd noemt. Bedrog en knoeierij. De heer Groeneveld meent na alles wat er reeds gezegd is, nog eens een lans te moeten breken voor de voordee- len van eigen beheer, hetgeen hij uitvoerig en met veel uitwijdingen doet. De particuliere aannemerij berust totaal op bedrog en knoeierij, zegt spr., een zeer afkeurenswaardig gedoe. Wethouder Splinter beantwoordt de opmerkingen van den heer Schüller. De bekwaamheden van den heer Kuyf in zijn vak acht spr. hoog genoeg: die van de laagste inschrijvers acht spr. te Jaag. Met den heer Groeneveld wordt spr. het toch nooit eens. De heer Groeneveld Neen, je bent zelf aannemer. Nadat de heer Schüller nog eenigen tijd gefulmineerd 'heeft tegen den heer Wilbrink, omdat deze z. i. onverantwoor delijk niet te controleeren cijfers in den raad heeft geslingerd, wordt gestemd over het voorstel-Schüller, om het werk in eigen beheer te nemen. (Het eerste minder ver strekkende voorstel-Schüller wordt inge trokken). Het voorstel wordt verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heeren Vos en Manders. Op verzoek van wethouder Splinter gaqt de raad daarop in geheime zitting. Na heropening van de openbare zitting wordt het voorstel-B erger» verworpen met 2o7 stemmen. Voor: de Katholieken met uitzondering van wethouder Tepe. j De heer Schüller verklaarde, dat nu het voorstel tot het doen uitvoeren van deze werken in eigen beheer verworpen is, de S. D. A. P. zal meegaan met het voor stel van B. en W. dat nu zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. Daarna wordt de zitting geschorst tot 's avonds 8.15 uur.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6