23ste Jaargang DINSDAG 26 JANUARI 1932 No. 7110 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Zal Mussolini naar den Paus gaan? BINNENLAND S)e£cid^clie(2oii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling V oor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franoo per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnó's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een openbare school-kwestie. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft zioh gisteren langdurig bezig gehou den met een voorstel tot overplaatsing van een onderwijzer zekere heer De Groot een overplaatsing niet als straf bedoeld, maar gedaan omdat cr tussohen het hoofd der school en bedoelden onderwijzer een scheeve verhouding bestaat. Over dit voorstel is nog niet gestemd. De communist De Visser is hevig tekeer gegaan tegen het hoofd en tegen den wet houder van onderwijs, den heer Marchant. Bedoelde onderwijzer wilde, tegen de wet in, de republikeinsche school invoe ren, waarbij de schoolvergadering het wetgevend lichaam is. Hij wilde van con trole door het hoofd niets weten en had als uitdrukking daarvan b.v. voor zijn klas, als deze bezig was, een bordje staan met verboden toegang! In een overzicht van deze Raadszitting in het liberale „Vaderland" lezen wij: „Vóór de wethouder aan het woord kwam heeft de heer De Jong namens de katholieken 'n woord op zijn plaats gesproken. Het is beschamend, dat het van de voorstanders der bijzon dere school moest komen, maar de heer De Jong heeft het zonder eenige Sohadefreude geuit, en waar is, dat de zoogenaamde propagandisten voor de openbare school, die school het meeste nadeel toebrengen, door hun geschrijf en door hun optreden. Ze hebben nu weer onrust gewekt door allerlei oudp koeien uit de sloot te halen en door de kibbelarij in het publiek te bren gen, terwijl alle onaangenaamheden zijn begonnen met de komst van den heer De Groot op de schóól. Hij stelde zioh geheel achter het hoofd, al praatte hij diens menschelijke fouten niet goed, maar dat de sfeer aan deze school, welke hef hoofd tot bloei heeft gebracht, niet goed meer is, is de schuld van den heer De Groot, die als te ijverig Bondslid voortdurend aan het hoofdschap knaagt, het altijd be ter weet dan het hoofd en niet weet te gehoorzamen. Vandaar dat de ka tholieke fractie de overplaatsing goed keurt". 't Gebeurt méér, dat de voorstanders van de bijzondere school het doeltreffendst waken voor de belangen van de openbare school Zij toonen daardoor hun plicht in deze te begrijpen en «te willen uitvoeren. Verder ontleenen we nog aan het over zicht van genoemd liberaal Haagseh blad: „Wethouder Marchant begon met de verklaring, dat hij gepoogd heeft het geschil binnenskamers af te doen, maar dat dit door den heer De Groot en den Bond is mislukt en dat dezelf de Bond, die nu zegt dat hij met een vermaning van het hoofd in de wet houderskamer tevreden is, hem, toen hij net was opgetreden, heeft bezocht en overplaatsing van /het hoofd ge vraagd. Tegenover de beweringen van den communist stelde hij dat unaniem alle instanties, de gemeentelijke zoo wel als de rijksinspecteur, de over plaatsing van den onderwijzer hebben geadviseerd nu de beide personen ge scheiden moesten worden. Met stem verheffing verklaarde hij dat de school aan den Hyacinth weg (de school, waar de oneenigheid bestaat) de concurrentie met het bijzonder on derwijs nog heeft kunnen volhouden, wat een droevige verklaring is voor een voorstander van het openbaar on derwijs. Om die concurrentie te kun nen volhouden heeft men de beste krachten noodig anders gaat het openbaar onderwijs te gronde. Het hoofd heeft met het personeel de school tot grooten bloei gebracht en hij had er aan kunnen toevoegen, met vaak wisselend personeel waar hij maar tijdelijk over beschikte en nooit zijn klachten van ouders of personeel over het hoofd bij B. en W. ingekomen." Deze Haagsche aangelegenheid zal ook buiten Den Haag worden bekeken en wij zijn belangstellend, welke houding bij de stemming zal worden aangenomen door de sociaal-democraten in den Haagschen Raad, die zich bij de discussie nog niet klaar hebben uitgesproken. Zullen zij de openbare school durven of willen beschermen tegen.... den Bond. fe Haarlem heeft Maandag de officieele opening plaats gehad van de nieuwe schilderijenzaal van het BISSCHOPPELIJK MUSEUM te Haar lem. Vele autoriteiten waren hierbij tegenwoordig: v.I.n.r. Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, Comm. der Koningin in N.-Holland, Mgr. M. P. J. Möllmann, en Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. De betrekkingen niet vriendschappelijk maar-correct. (Van onzen Eomeinschen correspondent). Het gesprek van den dag tegenwoordig is: Zou het waar zijn, dat de Duce den elf den Februari naar den Paus gaat? Niemand kan er een antwoord op geven, want zij, die er meer van weten, houden over deze kwestie een ondoorgrondelijk stilzwijgen. Het persbureau „Havas" heeft deze geruchten al over het wereldrond heengesemd, wat echter niet uitsluit, dat men er tegenover de grootste reserve in acht moet nemen. We willen niet beweren dat het niet waar is, of dat een audiëntie van Mussolini bij den Paus onmogelijk is, maar vinden alleen, dat de grond, waarop die gerucht steunt, geen voldoende zeker heid geeft. De aanleiding was de hooge onderschei ding, die de H. Vader aan den Duce heeft verleend. Men verwachtte de audiëntie al op den elfden Januari, maar de Duce be paalde zich er toe, den Paus in een zeer hoffelijk ^elegram te bedanken. Objectief beschouwd zijn de ridderordes door den Paus aan de vooraanstaande per sonen van de Italiaansche regeering ge schonken, een noodzakelijk gevolg van het verdrag van Lateranen. Italië had deze di plomatieke plicht al eerder vervuld door aan kardinaal Gasparri, den toenmaligen staatssecretaris, de hoogst mogelijke ou derscheiding van de „Aununziata orde" te verleenen. Het Vaticaansche Hofprotocol verbiedt den Paus ridderorden van andere mogendheden aan te nemen. Het feit, dat de Paus zoo lang wachtte, met deze daad van de regeenng te beantwoorden, wordt alleen maar verklaard, doordat men eerst de innerlijke waarde en de oprechtheid van die vrede wilde ondervinden. Men moet achter deze Pauselijke onderscheidingen dan ook niet meer zoeken, dan een bevesti ging, dat er van beide kanten een ernstige wil bestaat, om de betrekkingen tusschen de Heilige Stoel en Italië correct te doen blijven. Deze betrekkingen waren vanaf October 1922, toen het fascisme de regee ring overnam, altijd min of meer correct geweest, al bleven enkele wrijvingen ook niet uit. Maar de politiek schijnt van pa radoxen te houden, want nauwelijks was het verdrag van Lateranen geteekend, of de toestand tussohen Vaticaan en regee ring werd uiterst gespannen, en bleef ge spannen, ook na het in September bereikte accoord, tot voor een paar weken. Eerst toen Mussolini enkele invloed rijke mannen uit zijn omgeving verwijder de, kon men tot de overtuiging komen, -lat de Duce werkelijk ernstige pogingen deed, de betrekkingen goed te doen zijn. Het Vaticaan en de regeering hebben er per slot van rekening allebei belang bij, dat de betrekkingen goed zijn. De economische toestand in Italië is van dien aard, dat de regeering zich waarlijk niet de „luxe" van een strijd met het Vaticaan kan permit- teeren, want omdat het regime absolutis tisch is, wordt het door het volk zij het dan ook voor een groot deel ten onrechte voor den treurigen toestand aansprakelijk gesteld en daardoor is de politieke toe stand al gespannen genoeg geworden voor het fascisme, om een vrede met het Vati caan raadzaam te maken. Ook het Vati caan moet doorgaan op den weg, dien iet bij den vrede van Lateranen ingeslagen heeft, al is die weg ook moeilijk en al bleek hij ook veel ontgoochelingen te bevat ten. In alle geval is iedereen ervan over tuigd dat een eventueel nieuw staatsregi- me in Italië de kerk veel vijandiger gezind zal zijn, dan het fascisme ooit was. Maar vriendschappelijke betrekkingen tusschen Vaticaan en regeering zijn bij den tegenwoordigen stand van zaken toch on mogelijk; daartoe ontbreekt het eeme vereischte: n.l. het wederkeerige vertrou wen. De redevoering, die Mussolini den 13en Mei 1929 in het parlement gehouden heeft en waarin hij het werk, dat hijzelf een paar weken geleden voltooid had, mot bittere en ironische woorden zoo goed als vernietigde, is nooit herroepen. De strijd, die in den laatsten zomer om de jeugd en om de katholieke actie gestreden is, was te heftig en is nog te kort geleden, om ge heel vergeten te zijn. Ook blijft alles staan, wat de Paus gesproken heeft over de anti godsdienstige en immoreele jeugdopvoe ding. De Pauselijke veroordeeling van de fascistische jeugdopvoeding en van de fas cistische staatsopvatting blijft in haar volle kracht bestaan. Eveneens de Pauselijxe verklaring, dat de fascisten-eed ongeoor loofd en zoodoende ongeldig en niet ver plichtend is, wanneer hij niet ,met een be paalde „restrictio mentaüs" afgelegd wordt. Uit opportuniteitsgronden moest de re geering de katholieke actie weer toelaten, maar in een werkelijk honderd procent fas cistisch Italië is er voor zulke vcreenigira gen eigenlijk geen plaats. De katholieke vereenigingen zijn nog altijd in hun arbeid en innerlijke ontwikkeling veel te veel ge handicapt, al is hun numeriek aangroeien ook bevredigend. Maar bovenal: de strijd om de jeugd duurt voort, een strijd die met ongelijke wapens maar met gelijke hardnekkigheid gestreden wordt. En zoo is het te begrijpen, dat de betrek kingen tusschen het Vaticaan en de'fascis tische regeering hoogstens correct maar niet vriendschappelijk kunnen zijn. En deze correctheid uitte zich in het verleenen van de hooge onderscheidingen. Of zij zich ook zal uiten in een bezoek van Mussolini aan den Paus, zullen de gebeurtenissen van dé volgende weken laten zien. HET BISSCHOPPELIJK MUSEUM TE HAARLEM. De nieuwe aanbouw plechtig in gebruik genomen. Hedenmorgen werd dan onder groote be langstelling van kerkelijke en, burgerlijke autoriteiten de nieuwe lokalen van het bis schoppelijk museum en archief te Haarlem ingewijd. in de groote zaal waren o.m. aanwezig Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bis schop van Haarlem; Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bis dom; voorts de Hoogeerw. heeren Mgr. H. J. M. Taskin, dr. Th. Vlaming, H. A. Th. van Dam, M. W. A. Wij ten burg, L. Wester- woudt, dr. G. V. van Noort, Mgr. A. H. L. Hensen, allen van het kathedraal kapittel, de Hoogeerw. heer Deken H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem en voorts een groot aantal Eerw. heeren geestelijken, waaron der veel Dekens uit het bisdom. Ook wa ren aanwezig Z. Exc. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell; de leden van Ged. Staten van Noord-Holland, mr. J. B. Bo- mans en P. J. M. Verschure; als vertegen woordigers van het gemeentebestuur van Haarlem de heeren W. J. B. van Liempt, mr. M. Slingenberg en mr. J. Gerritz, wet- houuers; mr. J. M. J. E. Heerkens Thijs- sen, lid van de Eerste Kamer; dr. P. C. Molhuysen, president van het Ned. Histo risch Instituut te Rome; dr. J. F. M. Sterok, G; H. Weustink, L. Knoppert, areïü- varis der gemeente Haarlem; prof. Huib Luns. Mgr. Aengenent werd bij zijn binnen komst verwelkomd met gezangen die door een jongenskoortje werden uitgevoerd. Daarna verrichtte Mgr. de inzegening, na afloop waarvan allen in de groote ten toonstellingszaal bijeen kwamen. Hier sprak de archivaris en conservator van het museum, Pastoor L. J. Boogman3, het welkomstwoord uit, waarna hij de ge schiedenis van het museum en den arbeid, die er voor verricht is, niet het minst door Mgr. Graaf, belichtte. Groote hulde bracht spr. aan Mgr. Hensen, wien hij als souve nir een foto-album van het museum aan bood. Mgr. Aengenent, hierna het woord ne- mènd, herinnerde er aan, dat hij bij de in wijding twee gebeden namens de Kerk heeft uitgesproken, in het eerste werd God gesmeekt Zijn overvloedigen Zegen aan het museum te schenken, terwijl het onder bescherming der engelen werd gesteld, in het tweede gebed had Mgr. gebeden dat Gpd het museum en het archief zou beveili gen tegen natuurrampen en tegen onrecht vaardigheden van de zijde der menschen. ünaer een tweevoudig opzicht achtte Mgr. dezen dag van groot belang, In de eerste plaats in betrekking tot de geschie denis van dit bisdom. De codex van not Kerkelijk recht toch legt den bisschop den plicht op een archief te stichten op de vei ligste plaats en daarin alles, wat op de historie van het bisdom betrekking heelt, zorgvuldig te bewaren. Met de voltooiing van dit werk, zoo zoide Mgr., is aan dezen eisch geheel voldaan en in den persoon van Pastoor Boogmans bezitten wij een kracht, die ons groote resultaten mag döen verho pen. Vervolgens is het tot stand komen van die museum voor geheel het land van be lang. Het staat ten dienste van alle Neder landers, die zioh aan geschiedenis en kunst wijden. Mgr. begreep, dat de tijden nu moeilijk zijn, doch hij hoopte dat, als deze moeilijkheden voorbij zijn, de overheid zal willen aanvullen wat door particulier initia tief is tot stand gebracht. Dank bracht spr. vooral aan Mgr. dr. Hensen, de man die dit alles mogelijk heeft gemaakt. Moge, aldus eindigde de bisschop, dat museum voor geneel het land van be- zijn dienst bewijzen aan allen, die in ker kelijke kunst en geschiedenis belang stel len. Vervolgens^ sprak Mgr. dr. Hensen, die zich geheel bij de woorden van den bis schop aansloot, behalve wat betreft den steun, welken de bisschop van de overheid verwachtte. Mgr. Hensen had alle vertrou wen in het particulier initiatief en meen de, dat de Katholieken zelf voor dit mu seum en voor de uitbreiding daarvan moo- ten zorgen. Hij hoopte, dat alle geestelij ken jaarlijks een vrijwillige gift zullen in zenden. Van de vele artiesten welke hij on der zijn vrienden heeft, hebben vejen zich onmiddellijk bereid verklaard iets van hun werkstukken af te staan voor de afdeeldng „Hedendaagsohe Kunst". Zoo hoopte Mgr. Hensen, dat wij zelf in staat zullen zijn, om het museum verder uit te breiden en in stand te. houden. Hierna spraken nog jhr. mr. A. Röell en de heer Slingenberg, die namens de pro vincie en de gemeente hun gelukwenschen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een belangrijke conferentie te Parijs tusschen Frankrijk en Engeland inzake het herstelvraagstuk. (Buitenl. 2e blad). De verdrijving der Jezuïeten uit Spanje. (Buitenl. 2e blad). De communistische putsch in San Saiva- dor. (Buitenl. 2e blad). BINNENLAND. Beperking van den vleeschinvoer; con- tingenteeringsbesluiten treden In werking. (lste blad). Anonieme brieven, die waarschuwden voor de plaats gehad hebben spoorweg- aanslagen. (Gem. Ber., 3de blad). Dak van een huis te Helmond ingestort. Twee gewonden. (Gem. Ber., 3de blad). De gemeenteraad heeft de begrooting afgehandeld. (2de blad). ONZE ROMEINSCHE COR RESPONDENT SCHRIJFT OVER DEN PAUS EN MUSSOLINI Bladz. 1 DR. FELIX RUTTEN OVER ZIJN VERBLIJF IN BETH LEHEM Bladz. 5 aanboden. Beiden verklaarden nadrukke lijk zich buiten het „geschil", dat tusschen Mgr. Aengenent en Mgr. Hensen gerezen was, te zullen houden. De heer Slingenberg voegde daar nog aan toe, dat hij met bijzondere verheuging had gezien hoe door particulier initiatief dit museum is ingericht. Hierna sloot pastoor Boogmans de bij een komst, waarop hij de Aanwezigen uit- noodigde het museum te bezichtigen. „Msbd." R.-K. STATENCENTRALE „LEIDEN". De Algemeene Vergadering van boven genoemde Centrale heeft, zooals reeds eer der gemeld plaats op Zaterdag 30 Januari a.s. in „Den Burcht" te Leiden, te kwart over drie uur n.m. Verschenen is een aanvullende agenda: 5. Verkiezing van het bestuur. Candi- daat zijn gesteld de heeren: C. G. J. Al kemade, Noordwijk; H. Bader, Sassen- heiiuH. A- Boekraad, Leiden; Mr. E. Bol- sius, LeidenO. Boskamp, KatwijkG. Bulten, Voorhout; H. van Delft, War mond P. Heemskerk, LeidenJ. Korte- kaas, LisseF. C. van Lierop, Hillegom; G. Mathot, HillegomA. Meijer, Noord- wijk A. C. Paardekooper, Zoeterwoude O. P. Paardekooper, Oegstgeest en J. Schouten, Zoeterwoude. De heer M. Schölvinck, ook candidaat gesteld, woont niet meer in dezen kies kring. 6. Voorstellen. De R.-K. Kiesvereeni- ging Lisse stelt voor, bij de samenstelling der groslijst voor de Provinciale Staten, de stemming daarvoor in de Kiesvereeniging niet in 3, doch in 1 stemming af te wer ken, en zooveel noodig daarvoor het Re glement te wijzigen. De Centrale R.-K. Kiesvereeniging Noordwijkerhout, stelt voor, arti kel 3 van het Reglement der Statencen- trale te wijzigen in dien zin, dat het in overeenstemimng wordt gebracht met het Reglement der R.-K. Kamercentrale, het welk de mogelijkheid open, dat in een "ge meente meerdere R.-K. Kiesvereenigingen worden opgericht, welke onder een ge meentecontrole staan, zooals nu reeds oog luikend wordt toegestaan, en wat regle mentair behoort te worden vastgelegd. Bovengenoemde kiesvereeniging stelt te vens voor, artikel 15 te wijzigen in dien zin, dat de stemmingen voor candidaten voor de Provinciale Staten worden ver eenvoudigd, door deze in een, of hoogstens tweemaal te doen afloopen. HET GEVAL-K0RS. De Belgische - ministers hebben, naar V.D. uit Brussel bericht, het optreden van den minister van Justitie inzake het ver bieden der vredesbetooging, georganiseerd door de Leuvensche studenten, goedge keurd. Zjj waren van oordeel, dat deze laatsten ongelijk hadden een Duitscher uit te noo- digen om over ontwapening en dienstwei gering te spreken. Zoo alleen pater Kors ware uitgenoodigd, zou men er niet aan gedacht hebben de meeting te verbieden.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1