UIT DE OMGEVING ZATERDAG 23 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ZIJN ONZE SPOORWEGEN NIET MEER VEILIG? OPNIEUW EEN TREINAANSLAG OP DE SPOORBAAN AMSTERDAM- HAARLEM. Een dwarsligger op den spoordijk versplinterd gevonden. Op <le spoorbaan AmsterdamHaarlem, opnieuw bij Sloterdijk, maar ditmaal onder de Ceintuurspoorbaan, die met een voor- loopig gebouwd houten viad-uct de groote spoorbaan kruist, is gisternacht opnieuw een poging gedaan om een trein, en wel den eersten, die gistermorgen uit Amsterdam zou vertrekken tot ontsporing te brengen. Gelukkig is ook deze misdadige poging mislukt. De baanwachter Buwalda, die gistermor gen omstreeks 8 uur de spoorbaan inspec teerde, vond op bovenaangeduid punt de helft van een over de heele lengte versplin terden en gespleten dwarsligger op den dijk -liggen, waarin nog geheel verbogen schroe ven met moeren staken. Op of bij het em placement van het station HalfwegHaar lem is de andere helft gevonden, die dus is meegenomen door de locomotief van den eersten trein, die er overheen gereden is zonder te ontsporen en er daarna bij Half weg afgevallen is. In de nabijheid van de plaats, waar de eerste helft van den dwarsligger gevonden is, bleek een ijzeren paal, waaraan ëen bord met het opschrift „verboden toegang" bevestigd is, losgerukt te zijn. De dader was er echter blijkbaar niet in geslaagd, dezen paal, waarvan hij zich eerst voor zijn opzet schijnt te willen heb ben bedienen, uit den grond te krijgen. Daarna moet hij het met een ouden dwars ligger, die langs den spoorbaan lag, gepro beerd hebben.' De politie, die nog druk bezig is met het onderzoek naar de beide mislukte trein aanslagen van Donderdagmorgen, was gis terochtend onder leiding van hoofdinspec teur Modderman zeer spoedig ter plaatse voor het onderzoek in dit nieuwe geval. Het eenige, wat gistermorgen gevonden is, zijn eenige voetstappen op den spoordijk in de nabijheid van de plaats van den aan slag. Deze voetstappen zijn onder bewaking gesteld. EEN VIERDE SPOORWEGAANSLAG OP DE LIJN NAAR ZAANDAM. De bestuurder van den electrischen trein die om 9.14 gisteravond, uit Zaandam ver trok, voelde, toen hij ongeveer 300 M. voor bij de Hémbrug was, een schok. Hij remde onmiddellijk. Toen de trein stilstond, ble ken houten splinters in 't remwerk te zit ten. De veronderstelling was, dat men over een stuk hout had gereden. De ploegbaas, die gewaarschuwd werd, vond inderdaad een stukgereden houten dwarsligger naast de rails. De trein had geen schade en kwam om 9.44 aan het Centraal Station aan. Men mag aannemen, dat men hier op nieuw met een poging om den trein te la ten derailleeren te doen heeft. De politie is thans op onderzoek uit, om te trachten licht in deze zaak to brengen. De poljtie tast in het duister. Na-der vernemen wij nog het volgende: Toen de stationschef van Amsterdam C.S. van het ongeluk hoorde, heeft hij on middellijk de politie gealarmeei'd. Com missaris Pijper en hoofdinspecteur Mod derman hebben met- eenige rechercheurs dadelijk een onderzoek ingesteld. Hierbij is, gebleken, dat de plaats, waar de aanslag is gepleegd, ongeveer 700 Me ter van de Hembrug gelegen is. Het ver moeden, dat van een ouden dwarsligger ge bruik was gemaakt, ié niet juist gebleken. Men vond een grooten ronden balk, die waarschnlijk indertijd als dwarsligger voor een zand spoortje heeft gediend. Hiervan was de kop afgereden, terwijl de balk ge heel gespleten was. Bij het zoeken naar voetsporen ontdekte men, dat een hec.tometerpaaltje van nieu we contstructie verdwenen was. Voetspo ren heeft men tot nu toe niet kunnen vin den. De politiehonden, die men had mee gebracht, kregen aan verschillende voor werpen lucht, maar ook op deze wijze heeft men geen resultaat mogen bereiken, zoo dat de politie nog volkomen in het duister tast omtrent de indentiteit van den dadei dezer misdadige aanslagen. Nog wordt gemeld, dat ook de mare chaussee aan het opsporingswerk deel neemt. Gisteravond en in den afgeloopen nacht werd scherpe controle uitgeoefend in de omgeving van den Haarlemmerweg. Naar de chef van Amsterdam C.S. aan een verslaggever met stelligheid verzeker de, is er voor den trein en de passagiers geen feitelijk gevaar geweest, evenmin als bij de gepoogde treinaanslagen op het baanvak AmsterdamSloterdijk op Woens dagavond en gistermorgen. Aan een na-der bericht omtrent den aan slag ontleenen wij nog, dat na eenig zoe ken een deel van het verdwenen hectome- terpaaltje gevonden is, Zoodat vaststaat, dat ook hiermede een pogipg is gedaan om den trein te doen ontsporen door het over de rails te leggen. Het grootste ge deelte van het paaltje moet ver wegge slingerd zijn. Al het zoeken er naar, waar? bij ook van politiehonden gebruik ge maakt is, is tot vannacht vergeefs geble ven. Op het baanvak AmsterdamSloterdijk heeft gisteravond den geheelen avond ma rechaussee scherp gesurveilleerd. STROOHULZENFABRIEK AFGEBRAND. 40.000 K.G. stroo en alle machines verloren gegaan. Gistermorgen is de stroohulzenfabriek van den heer van Stalborg, gelegen aan den Esschen'weg te Vught afgebrand. Behalve 40.000 K.G. stroo gingen ook alle machines verloren. De brandweer wist het kantoor, de groote opslagloods met stroo en woning, van den bewaker te behouden. Alles is ver zekerd. Daar de heer van Stalborg ook te Helmond een fabriek heeft, kunnen orders blijven uitgevoerd. VAN EEN WISSEN DOOD GERED. Drie kinderen uit brandend huis gehaald. Onder de gemeente de Wijk is de wo ning van den varkenskoopman P. door een hevigen brand in asch gelegd. Het vuur sloeg uit, toen de ouders afwezig waren en de tlrie kinderen, resp. vier jaar, twee en half jaar en negen maanden, ouden, alleen thuis waren. Toen de vrouw, gewaarschuwd, ijlings bij het brandende huis terugkwam, drong zij zonder aarzelen binnen en wist haai drie, kinderen ongedeerd naar buiten te brertgen. Onmiddellijk daarop stortte t fel brandende dak reeds in en was de woning één rookende puinhoop. Doodelijk mijnongeluk. Gisternacht is op de Oranje-Nassaumijn I de arbeider J. S. door afvallend gesteente gedood. Hij is 49 jaar oud, gehuwd en woonachtig te Heerlen. DE SMOKKELHANDEL DUURT VOORT. Smokkelaar doodgeschoten. Aan de Limburgsch-Duitsohe grens is gisternacht de Duitsohe smokkelaar S., uit Kevelaar, bij het smokkelen van tarwe, door een Duitschen commies in den rug geschoten en onmiddellijk gedood. Een bende op de vlucht. Te Hulm bij Siebengewald hebbeu de douane-beambten Woensdagnacht een goeden slag geslagen. Een uitgebreide smokkelaarsbende trachtte hier een partij NOORDEN. Missionaris Koperdraad heden vertrokken. Missionaris Fr. Koperdraad, die Zon dagavond te 11 uur bij het verrichten van oen kerkelijke bediening ten behoeve van een drenkeling, de dupe werd van een auto-ongeluk en daarom zijn vertrek naai de Missie in Engelsch-Indië, dat bepaald was op Maandag, moest uitstellen, was heden zoodanig van de bekomen verwon dingen hersteld, dat hij de reis kon aan vaarden. smokkelwaar over de grens te brengen en had omvangrijke maatregelen getroffen om onopgemerkt de grens te kunnen passee- ren. De woning van deh beambte, die den nachtdienst had, werd door drie mannen m het oog gehouden, die een 'van te vo ren afgesproken teeken zouden geven wanneer de douanier zijn woning zou ver laten, en die gedurig zijn gangen zouden volgen, opdat de smokkelaars langs veilige wegen hun waai; in veiligheid zouden kun nen brengen. Tarwemeel In beslag genomen. Terwijl de spionnen op den uitkijk ston den werden de smokkelaars betrapt door den commies. Op het qpgenblik, toen de bende in de onmiddellijke nabijheid was ge komen, schoot de beambte een vuurpijl af, waarop de smokkelaars door een panische schrik bevangen de vlucht namen met ach terlating Van 1650 K.G. tarwemeel en vijf rijwielen. In denzelfden nacht-wisten andere com miezen uit Hulm op de Hulmerheide, een bende smokkelaars tesbetrappen, die ook een partij tarwemeel vervoerden, öp het knallen der schoten lieten de sluikers de smokkelwaar in den stéék en namen de vlucht. De zakken lagen in de onmiddel lijke nabijheid van een schuur, waarin de commiezen tot hun groote verrassing nog een aanzienlijke hoeveelheid gesmokkelde tarwe .vonden. De buit bedroeg vier vijf duizend K.G. tarwemeel en eveneens vijf rijwielen. Vreemde gewaarwording. Toen dr. KI. uit Monster dezer dagen bij een kennis op bezoek geweest was en mefc zijn auto wegreed, bemerkte hij toen de auto reeds in yolle vaart reed dat een ongenoode gast zich in de kussens genesteld had en niet van plan scheen uit de auto te stappen. Dé bestuurder schrikte begrijpelijk van het vreemde gerucht achter zich en stopte onmiddellijk, denkende dat de onbekende mede-passagier met minder goede bedoelingen zich in de auto verbor gen had gehouden. Dr. KI. riep de hulp van de politie in, die constateerde, dat een inwoner van Gravenzande, die dronken was, de auto van dr. K. had uitverkoren óm zijn roes uit te slapen. Hij moest de luxe inrichting van de auto spoedig verwisse len met de brits van het politiebureau, waar hij kon uitslapen. Zigeuners aan de grens. Donderdagnacht trachtten de in de buurt van Stramproy (L.) op Belgisch gebied verblijvende zigeuners de Nederiandsche grens te overschrijden. De met de grens bewaking beslaste rijksveldwacht en ma rechaussee wisten den troep, bestaande uit een zestal groote wagens, kleine kar retjes en een groot aantal paarden, tegen te houden. Het nomadenvolk trok# weer terug in de richting Bree met de mede- deeling: „We komen toch over". Het schijnt in hun bedoeling te liggen de Alk- maarsche paardenmarkt to bezoeken. Op verscheidene plaatsen 'in de Belgi sche Kempen zijn troepjes dezer onge- wenschte gaston gesignaleerd. De Ned. grensbewaking wordt thans naast rijksveld wacht en marechaussee ook nog uitge oefend door militaire politie en leden der burgerwachten. Voor verblijf dezer bewa king zijn langs verschillende grenswegen wachthuisjes geplaatst. HILLEGOM. Bouwen. Na onderhandsche aanbeste ding is? aan den aannemer E. Schuit alhier opgedragen hot bouwen van een bloembol- lensohuur met bijkomende werken te Lisse, voor rekening van de fa. H. Zijp en Co. aldaar. Winkeliersvereniging. Gisteravond werd door de Hill, winkeliers een slotver gadering gehouden inzake de St. Nioolaas- reclame. Het batig saldo dezer actie be droeg 116.48, hetgeen aan de T.B.C.-ver. ter plaatse zal worden afgedragen. Het. co mité werd hierna ontbonden. LISSE. Propaganda-vergadering. Op Dinsdag 26 Januari des avonds te 7 uur wordt van wege het Kruis verbond St. Joannes den Dooper en de Maria-Vereeniging in hét Pa tronaatsgebouw eon groote Propaganda- vergadering gehouden, toegankelijk voor alle Katholieken boven 16 jaar: Als spre ker treedt op Pater Theofasius Notenboom O.F.M., terwijl de voordrachtkunstenaar Frits Bouwmeester uit Amsterdam don avond zal opluisteren. Ten bate van het crisis-comité. Met welwillende medewerking van de R. K. Har monie Adolf Kolping, de Mandolineclub St. Lucia cn de Zangvereeniging St. Grego- rius zal ton bate van het crisis-comité in het- Bondsgebouw een kunstavond worden georganiseerd op Vrijdag 29 Januari des avonds te 7 uur. Een mooi idee R. K. Bewaarschool. Het besluit van den Burgemeester dezer gemeonte, waarbij de sluiting van de R. K. Bewaarschool van de Parochie „St. Agatha" was bevolen in verband met het heerschen van do besmet telijke ziekte „Diphterie", is thans opgehe ven, zoodat de leerlingen dier school we derom worden toegelaten. Arbeidsbemiddeling. Bij den oorres pondent der Arbeidsbemiddeling staan 358 werkzoekende personen ingeschreven; t.w. 283 landarbeiders, 21 timemrlieden, 10 met selaars, 12 schippers, 8 schilders, 5 chauf feurs, 3 kantoorbedienden, 3 monteurs las- scher, 2 stoffeerders, 3 grondwerkers, 1 fabrieksarbeider, 1 machinist, 1 smid, 1 slagersknecht en 1 molenaar. Verloting. Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan de Eerw. Zusters van het „St. Agathagesticht" alhier, vergun ning verleend tot het houden van een ver loting ten bate van de Afrikaansche Mis siën. NOORDWIJKERHOUT. Bouwen. In het afgeloopen jaar zijn door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente 69 vergunningen verleend tot het bouwen van een woning, 9 voor bloembol- lenschuren en 6 voor een broeikas. Dienstplicht. Voor den dienstplicht lichting *1933 zijn 46 personen ingeschre ven, waaronder 23 die vrijstelling hebben aangevraagd wegens broederdienst. TER-AAR. Het echtpaar P. VAN KINTSJ. O. KOEK te Ter-Aar viert 31 Januari zijn gouden huwelijksfeest. De heer Kints is bovendien 50 jaar als meester-metselaar werkzaam. TER-AAR. Het crisis-comité gaat collecteeren. Na de besprekingen, die gevoerd zijn ten Ge meentehuize door 't Crisis-Comité werd o.a» besloten zich aan te sluiten bij het Natio naal Crisis-Comité, terwijl getracht zal wor den van die zijde steun te krijgen, hetzij fi nancieel of in qatura. Leden van het Crisis-Comité zullen zelf gaan collecteeren, en wel op Maandag 25 Januari a.s. Laten wij hopen, dat deze «ollectc-dag, ten bate van onze noodlijdende plaatsge- nobten georganiseerd, een succes moge wor den. Voor hen, die nog kunnen geven, rekenen we er op, dat zij naar draagkracht zullen offeren. VOORHOUT. Maria-Congregatie. Gisteren heeft al hier plaats gehad een feestavond van de MariaCongrcgatie. tot besluit van het ge vierde triduum dier vereeniging. De bijeenkomst werd geopend door Kap. Rijk, Directeur der vereeniging, die de tal rijk aanwezige personen een welkom toe riep. Hij *vertrouvvde dat dezen avond net zoo goed geslaagd zal zijn aio het gehou den triduum, waarover hij zijn volle tevre denheid uitte. Vervolgens werd door eenige-dames eén zangnummer „het Lindspil", ten gehoore gebracht, hetgeen zeer .in den smaak van het publiek viel. Als hoofdschotel van dezen avond werd opgevoerd een familie-drama getiteld „Haar Offer" een stuk in vier bedrijven. De daines-tooneelisten wisten dit spel goed te vertolken en het publiek apprecieerde het gegeve ten volle. Vervolgens werd de avond aangovuld niet verscheidene voordrachten. Tijdens de pauzen werd piano gespeeld door mej. van der Hulst, hetgeen de feest vreugde van de congreganisten verhoogde. De damesvereeniging kan bogen op een welgeslaagden feestavond. NOORDWIJK. Fanfarecorps „Excelsior". Het Fan farecorps zal op Maandag, Dinsdag en Don derdagavond een uitvoering geven voor haar donateurs en kunstlievende leden. Een keurig muziekprogramma zal op deze avonden ten beste worden gegeven, terwijl heb verdere van deze avonden aangevuld zal worden met enkele luimige blijspelen met eigen krachten. Ook van dit gedeelte weten wij dat heb goed verzorgd is en ver wachten daarom op rric avonden een over volle zaal. DE VLIEGDIENST TUSSCHEN ENGELAND EN DE KAAP (Zuid-Afrika), is deze week geopend met het vertrek van het vliegtuig „Helena" uit Croy don, welke machine 36 passagiers kan bevatten. HET WRAK VAN DE STANFRIES IV die tijdens den jongsten storm op de Zuiderzee verging, is Vrijdag teAmsterdam binnengebracht.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9