c AILl ISSEMENTEN KERKNIEUWS VRIJDAG 22 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANl TWEEDE BLAD PAG. 6 BOSKOOP. Tooneeluitvoering. De R. K. Tooneel- club „St. Genesius" onderafdeeling van de St. Joseph-Gezellen-Vereeniging zal Dintf- da,g 26 en Woensdag 27 Jan. a.s. een too neeluitvoering geven. Opgevoerd zal worden „Der waarheid spiegel", een symbolische satyre op alle tijden in 3 bedrijven van Jos van Reusel. Ka de pauze zal worden gespeeld een blij spel in 2e bedrijven „Baron von Troaohhein" of „Het levend portret" door Jos. van Vreugd. Evenals de vorige malen zal we derom een gezellig etrijkje voor het muzi kale gedeelte zorgen. Het belooft een zeer inooie avond te worden. Conversatiegebouw gesloten? Naar wij vernemen, heeft het comité voor ontspan ning voor werkloozen besloten aan het eind dezer week het conversatiegebouw aan de Dorpsstraat te sluiten. De oorzaak hier van is gebrek aan kasgeld. Vermeld dient te worden, dat vanaf begin December vorig jaar het geheel uit vrijwillige bijdragen is gefinancierd. Propagandaclub. Dinsdag hield de propagandaclub St. Michael een feestver- gadering in het R.-K. Vereenigingsgebouw, ■waar als spreker optrad kapelaan Son- daal uit Alphen aan den Rijn. De voorz, opende de vergadering met den chr. groet en heette de talrijke aanwezigen van harte welkom. In het bijzonder dankte hij den Pastoor, de beide kapelaans en den spre ker voor hun aanwezigheid. Hierna zong men gezamenlijk „Roomsche Blijdschap" waarna het woord werd gege ven aan kapelaan H. Sondaal. Spreker koos tot onderwerp „De Maat schappelijke actie voor den Katholiek in dezen tijd." De tijd is steeds met groote schreden vooruitgegaan, maar dit is slechts uiterlijk. Innerlijk is er een groote achteruitgang en de mensch is te genotzuchtig geworden. Alles wordt in dezen tijd van een ver keerd standpunt beoordeelt terwijl ieder voor eigen belangen zorg draagt. De pers en de radio hebben vrijheid al les onder het volk te brengen. De amuse- mentsgebouwen zijn altijd vol terwijl de kerken leeg en verlaten zijn. In' restaurants en hotels heerscht geen malaise, maar de vergaderingen worden steeds minder bezocht. Er wordt meer propaganda gemaakt voor het kwaad dan voor het goede, doch niettegenstaande dat, bloeit het godsdienstig leven. De Semina ries blijken altijd nog te klein en de mis siehuizen moeten voortdurend verbouwd worden. „De Graal" beeft stormenderhand de harten der vrouwen veroverd. Ook voor de arbeiders is veel veran derd; het fabrieksleven is veel verbeterd. De mensch van onzen tijd moet zich bewust zijn van zijn tijd. Van vele dingen wordt misbruik ge maakt en worden zij gebruikt tegen de door God gemaakte en gestelde orde. God heeft de aarde gegeven om er de orde te bewa ren en later rekenschap af te leggen. Het leven is geen eigendom van den mensch want later is hij verantwoording verschul digd aan God. Al onze daden moeten ko men tot God. Wat dit betreft zijn allen gelijk: arbeiders en patroons, w^nt God heeft onze levens in zijn hand. De tijden zijn dikwijls ernstig en moei lijk, maar de moeilijkste tijden zijn meest al de mooiste. Wij, Katholieken, moeten nooit stilzitten en altijd actief zijn, want anders schieten we tekort in onze plicht als goed Katholiek. Het katholiek zijn moeten wij niet weg moffelen maar wij moeten het dragen als een vlag. Wij moeten de fakkeldragers van het volk zijn. De propagandisten moeten van jongs-af gevormd worden en dit geschiedt voor het grootste gedeelte door de moeder. Voor een goede propagandist is echter studie noodig. Studie is noodig om te kunnen sprekenstudie is noodig voor de pers en de radio en om de actie te doen slagen. In dezen tijd moet men volledig toege rust zijn om zijn tegenstanders te kunnen antwoorden. Een verwaarloosde opvoeding is meestal oorzaak van noodtoestanden. Vooral onze tegenstanders, de Socialis ten en Communisten, maken veel propa ganda. Tegen hen steken wij dan ook droe vig afwij moeten echter altijd vertrou wen hebben en optimistisch zijn. Een propagandist moet altijd optimist zijn, opbouwen en niet afbreken. Dit kost echter offers maar in dezen tijd van moei lijkheden moet ieder offers brengen. Spreker sloot ten slotte zijn leerzame rede met een opwekking voor allen om toch vooral lid te worden van de R.-K. Propa gandaclub. De voorz. dankte hierna den spreker voor zijn gloedvolle rede, waarna door eenige leden no'g een paar voordrachten gedaan worden, n.l.„De wereld der blin den", „Jantjes offer", „Wat hebben we" en „Staatspensioen", door den heer C. van Vliet, terwijl de heer van Koppen een ge dicht declameerde. Hierna werd deze feestvergadering gesloten met den christe- 1 ijken .groet. Burgerwacht. Maandag 18 Januari hield de Boskoopsche Burgerwaoht haar jaarvergadering in hotel „Neuf". De voor zitter, de heer A. E. Steykel, opende de vergadering en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Daarna hield hij een be schouwing over de maatschappelijke toe standen, meende juist hierom de noodza kelijkheid der Burgerwaoht te moeten aan- fcoonen. Spreker spoorde allen aan trouwe leden der Burgerwacht te zijn. Hierna werd het woord gegeven aan den secretaris, tot voorlezing der notulen, wel ke onveranderd goedgekeurd werden. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental steeds stijgt en dat de Burgerwaoht thans 162 leden telt. De penningmeester, de heer Tromp, gaf hierna £en verslag over de financieele zij de, waaruit bleek, dat de inkomsten en uitgaven elkaar volkomen dekten. De heer Steijkel, die aftredend was, werd bij de verkiezing met algemeene stemmen herkozen. De heer Beekhuijzen hield een korte beschouwing over het vraagstuk van heden en wees vooral op den slechten toestand in het buitenland. Hierna had de beëedi- ging plaats van drie nieuwe leden, waarna de besprekingen begonnen over de te hou den schietwedstrijden. De voorzitter béloof- de zooveel mogelijk met ieders wenschen rekening te houden en sloot deze vergade ring met een dankwoord aan alle leden. Gevonden voorwerpen. 1 damespor- temonnaie met inh., 1 damesring, 1 gebreid kinderbroekje, 1 zilveren dameshorloge met dito armband, 1 bankbiljet, 1 snoeimes. Inlichtingen politiebureau Zaterdags tus- schen 23 uur. HAZERSWOUDE. Loop der bevolking. De bevolking bedroeg per 1 Januari 1931 2356 mannen en 2325 vrouwen is 4681 zielen. Zij vermeerderde door: vestiging; 104 m. en 121 vr. s 225 zielen; geboorte: a. in de ge meente 62 m. en 56 vr. is 188 zielen, b. bui ten de gemeente 3 m. en 3 v. is 6r zielen; totaal 169 m. en 180 vr. is 349 zielen. Zij ver minderde door: vertrek: 144 m. en 132 vr. is 276 zielen; overlijden: a. in de gemeente 21 m. en 19 vr. is 40 zielen, b. buiten de ge meente 3 m. en 3 vr. is 6 zielen. Totaal 168 m. en 154 vr. is 322 zielen. Levenloos aan gegeven 2. Totaal vermeerdering: 1 man en 26 vrouwen is 27 zielen. Totaal bevolking op 31 December 1931: 2357 mannen en 2351 vrouwen is 4708 zielen. Z0ETERW0UDE. Het crisis-comité. Donderdagmorgen vergaderde het plaatselijk crisis-comité ten gemeentehuize ahier, onder voorzitterschap van den burgemeester. De gecollecteerde gelden, bedragende in totaal f 776.04 1/2, werden aan den pen ningmeester, den heer de Graaf afgedragen. Laatstgenoemde deed voorts mededeeling dat nog de navolgende bedragen zijn inge komen: Sportvereeniging Meerburg Hooge Rijndijk f 9.16; Chr. Zangvereeniging f 5.— Chr. Meisjesvereeniging f 2.50; R. K. Vrou wenbond f 10.— en R. K. Volksbond Hooge Rijndijk f 2.50, benevens een bon voor goe deren in na tuna van een particulier ten be drage van f 2.50. In totaal is dus momen teel aan geld ontvangen f 805.20 1/2. Meer dere giften, zoowel in geld als in natura, worden gaarne in ontvangst genomen door den penningmeester voornoemd, Hooge Rijndijk F 184. De voorzitter deelde nog mede dat be richt is ingekomen van het bestuur der Boeren Spaar- en Leenbank dat in de eerst volgende bestuursvergadering het verzoek van het comité om eene bijdrage te schen ken zal worden behandeld. In bespreking kwam op welke wijze de gecollecteerde gelden aan de crisis-slacht offers zullen worden uitgekeerd. Besloten werd steun te verleenen zoowel in natura als in geld. Tot een bepaald bedrag, f 50.—, zullen steunbonnen worden uitgegeven van f 0.50 voor goederen in natura, met de be paling dat de goederen binnen de gemeen te gekocht moeten worden. Voorts werd be paald dat de comitéleden zullen nagaan, ieder in eigen wijk, wie voor eene uitkee- ring in aanmerking kan komen, terwijl de beslissing over het al of niet toekennen van steun zal genomen worden in eene verga dering van het geheele comité. Het comité werd uitgebreid met de na volgende heeren: J. J. van der Does, Gel- derswoude, J. Schenkveld, Westeinde; J. Verwoerd, Hooge Rijndijk; A. Hoogendoorn en H. J. van der Krogt, Vliet; Nic. van den Akker, Miening en Arit. C. Paardekooper, Noordbuurt. De eerstvolgende vergadering van het comité werd vastgesteld op 1 Febr. a.s. Uitgesproken: O. P. Selderijk, handelaar in veevoederartikelen, Woer den; cur.: mr. O. L. Eldering. J. Keyzer Pzn., rustend landbouwer, Rietveld; cur. mr. A. Thomsen, Bode graven. ST. MARTINUS PAROCHIE TE B0LSWARD. Als afzonderlijke parochie opgeheven. Men meldt ons uit Bolsward dat Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht met goedkeuring van Z. H. den Paus heeft be sloten de St. Martinusparoohie op te hef fen en te voegen bij de St. Franciscuskerk. Beide kerken werden bediend door de Eerw. Paters Franciscanen. Beide kerkbe sturen hebben bericht ontvangen de samen smelting voor Pasohen te regelen. Ondertusschen zal begonnen worden met den bouw van een groote nieuwe &t. Fnau- ciscuskerk. DEKEN P. v. BEURDEN, t Gisterennacht is te Apeldoorn in den ouderdom van 59 jaar overleden de Zeer- Eerw. Deken P. van Beurden. Katholiek Apeldoorn wordt door dit ver lies smartelijk getroffen. Vijftien jaar lang heeft Pastoor van Beurden de parochie met alle liefde en toewijding gediend. De overledene werd op 17 Februari 1872 te Beesd (N.-B.) geboren. In October 1917 werd hij benoemd tot Deken van het De kenaat te Deventer. Door zijn toedoen kwam het ö>t. Liduina-ziekenhuis te Apel doorn tot 8tand. De plechtige uitvaart zal plaats hebben op Maandag 25 Januari, des morgens te 10 uur, in de Maria-kerk, waarna te 12 uur de teraardebestelling volgt. INGEZONDEN STUKKEN De Hanze. M. de R. Met wellicht nog meer verwondering dan A. B. het verslag van de vergadering van de „Hanze" gelezen heeft, las ik het inge zonden stuk van A. B. Waarom zou de „Hanze" zelf niet de Assurantie ter hand mogen nemen? Waar om met zoo noodig of gewenacht de coö peratieve vorm kiezen? Ofschoon dat nog.- niet altijd- noodig is en wat de Levensver zekering betreft, wellicht niet eens meer mogelijk. Waarom zouden de R. K. Mid denstanders niet mogen doen, wat de boe ren en de arbeiders reeds zoolang en met succes deden? Wat is hier tegen? De R. K. Arbeidersbeweging heeft zelf ter hand genomen de werkloosheidsverze kering, ze heeft ook zelf de coöperatieve Levensverzekering Mij. „Concordia", die o.m. bij werkloosheid, ziekte, werkstaking, uitsluiting en gozinsvermeerdering voor het geheele gezin vrijstelling van premiebeta ling geeft aan R. K. georganiseerde ver zekerden, terwijl de winst, niet noodig voor dat doel, wordt bijgeschreven op de polissen. Ook in onze stad hebben meer dere R. K. georganiseerde arbeiders, hetzij in den vorm van vrijstelling van premie betaling, hetzij in den vorm van winstuit- keering, de voordeelen van het „zelf doen" ondervonden, terwijl wat de soliditeit be treft (waarvan, zooals A. B. zelf zegt, bij geen verstand heeft) deskundigen, waaron der tegenstanders (maar menschen die er dan toch ver-stand van hebben) zijn het er allen over eens, dat „Concordia" behoort tot een van de allersoliedste Maatschap pijen van ons land. Waarom zouden de R. K. Middenstan ders alleen niet mogen ooöpereeren? Afge zien nog van de vraag, of nu juist de coö peratieve Vorm voor een eigen verzekering noodig is? Zijn dan die 100 „middenstan dera" verzekeringsagenten allen zulke te genstanders van coöperatie. Ik meen te we ten, dat zeer vele zelf lid en sommigen zelfs bestuurslid zijn van een coöperatieve verbruiksvereeniging en bakkerij (waar tegen ik geen enkel bezwaar heb). Iets anders is of de Middenstand niet te veel het ooöpereeren heeft verwaar loosd? Het is niet aan mij hierover te oor- deelen, maar nu deze kwestie door A. B. ter sprake is gebracht, meen ik deze vraag toch wel te mogen stellen. Voorts nog dit, Mgr. Aengenent heeft, teen Zijne Excellen tie nog professor was te Warmond, geleerd (zie Handiboek Sociologie), dat coöperatie noch in strijd met de rechtvaardigheid, noch in strijd met de naastenliefde is. Zoo zou, wanneer hiertoe aanleiding bestond, gerust een R. K. Coöperatieve Begrafenis onderneming mogen worden opgericht, al is het dan niet om overkomplete verzeke ringsagenten (levend) op te ruimen zooals A. B. voorstelt. De heer A. B. levert zelf het beste ar gument voor het „zelf doen" bij verzeke ringen (zoowel voor middenstanders als anderen) waar hij zegt, dat: „elke verzeke ringsagent zijn praatje klaar heeft en zijn maatschappij is altijd voordeeliger en so- lieder, neen daar heb ik geen bevoegdheid voor, om dat te beoordeelen". Juist en daarom doen de middenstanders goed het voorbeeld te volgen van de arbeiders en zelf hun verzekeringen oprichten en bij hun leden te propageeren, wanneer, zooals A. B. zegt niet veel geloof kan geslagen worden aan „de praatjes" die de heeren verzekeringsagenten alzoo vertellen, ter wijl A. B. (dit meen ik uit zijn ingezonden stuk te mogen opmaken zelf ook tot de de behoort) met een te prijzen eerlijkheid zich zelf onbevoegd verklaard tot oordeeien over soliditeit mn verzekeringsmaatschap pijen, waarvoor hij toch, meen ik, zelf werkt. Volgens de Verzekeriugsbode „Sr.. Donatus" zou men dat „beunhazerij" kun nen noemen, n.l. het werken van onbevoeg den voor verzekeringen. Behalve nog, dat. verzekeringsagenten geen tegenstanders zijn van ooöperatie in het algemeen, zijn zij ook geen middenstan ders,' die m.i. thuishooren in de Hanze. De Hanze toch wil, ben ik goed op de hoogte, omvatten de industrieels en ne ringdoende middenstand. Bij welke groep zou A. B. nu de verzekeringsagenten wil len indeelen, die toch niet anders zijn, dan loontrekkende dienaren (wat niets verne derends is, integendeel) en nog wel in het algemeen van groote bedrijven. Dit werd ook zeer goed ingezien door het hoofdbe stuur van „St. Donatus", R. K. bond van verzekeringsagenten, welke zich aansloot bij het JR. K. Werkliedenverbond, niet bij de Hanze. En ten slotte nog: hoe kan A. B. het den middenstanders en ook de andere standen kwalijk nemen, dat deze zelf hun verzeke ringen exploiteeren (waarvoor ook weer menschen noodig zijn, zoo goed als voor de andere maatschappijen en wellicht met betere arbeidsvoorwaarden), terwijl toch het grootste gedeelte van die „100 midden standers verzekeringsagenten" er zelf éen verzekering op nahouden n.l. de O.L.V.A. te Amsterdam. Waarom zouden de R. K. Middenstanders, en ik zou hierbij ook wil len noemen de arbeiders en boeren, niet mogen doen om wille van de agenten, wat deze ten slotte zelf ook doen. Na dit, M. de R., zal het u niet meer ver wonderen, dat ik mij ten zeerste verwon derde, dat de heer A. B. „met verwonde ring las het verslag van genoemde mid den stands vereeniging in uw blad van 14 Januari van haar gehouden vergadering welke Y\ gewijd was aan Assurantiën". Met dank voor plaatsing, Hoogachtend, W. v. K. Leiden, Jan. 1932. Hooggeachte Redactie, Mag ik UEd. beleefd vragen om een plaatsje voor onderstaande regelen? Bij voorbaat mijn beleefde dank. „Hallo"! met de K. R. 0. Nu vele radio vrienden, pas aangesloten aan het Gemeentelijk-distributie bedrijf, in de meening verkeeren, dat ze, met hunne contributie-betaling aan genoemd bedrijf aan al hun verplichtingen hebben voldaan, moge ik in alle bescheidenheid hen even op het volgende wijzen. 't Is me bij het huisbezoek gebleken, dat velen in de vaste veronderstelling zijn, dat de Gemeente de verschillende Omroep- Vereenigingen subsidieert. Wie Woensdagavond de Vragen-rubriek goed heeft na-gelezen is al van deze mee ning genezen; doch voor wie dit niet deed, wil ik 't nog eens duidelijk uiteen zetten. De Gemeente stelt zich op het stand punt van eiken particulieren handelaar, en geeft absoluut niets aan de Omroep-Ver- eenigingen. Deze laatsten moeten hunne uitzendin gen en alles wat hiermede verband houdt, geheel bekostigen van de bijdragen der leden en donateurs. En nu is het wel. een feit, dat de luiste raar vrij kan aansluiten, welk station hij wil, zonder dat iemand hem kan dwingen, de muziek enz. te betalen, maarer bestaat toch nog zooiets als een moreele plioht en 't gaat toch eigenlijk niet aan, om bijv. te zeggen: „nu ja, de tijden zijn zóó slecht, Iaat m'n buurman maar bij dragen." Geaohte luisteraar, ook uw buurman maakt dezen slechten tijd mee en zou het zelfde kunnen zeggen ener naar han delen! En dan zou de K. R. O. niet alleen, niet blijven, wat ze nu is, doch zelfs achter uit gaan, en dat wilt Ge toch niet? Als ik u even mag opmerken, dat ééne uitvoering van het volledig K. R. O.-orkest, 25 man, de som van zeshonderd gulden kost, en U in de gelegenheid zijt, om zoo'n concert bij te wonen voor slechts enkele centeq (over een geheel jaar berekend) dan moogt u zich hieraan toch niet ont trekken En dan moet u ook niet zeggen: nu ja, moet ik dan alle Omroep-Vereenigingen niet steunen van welke ik profiteer? Ja en neen! Maar maakt u zioh hierom vooral het hoofd niet te moe! Vraag u zelf eens in gemoede af, of men u zou kunnen wijsmaken dat een A. V. R. O. of V. A. R. A.-enthousiast onze K. R. O. óók zal steunen (al zal hij de mooie mu ziek, enz. dezer laatste heusch 'ook wel eens beluisteren). De conclusie ligt dan wel duidelijk vóór U, nl. dat elk luisteraar, die Omroep-Ver- eeniging steunt, die 't meest met zijne prin cipes overeen komt! Roomsche Radio-vrienden! Voor zoover u nog niet uw steun geeft aan uw eigen Omroep-Vereeniging, de K. R. O., denk eens goed na over het bovenstaande en wanneer dan de propagandist u komt vra gen om lid te worden en u te abonneeren op onze Katholieke Radio-Gids, of minstens één van beiden, maak dan niet zooveel moeilijkhedenHeusch, de condities zijn zeer gemakkelijk, U leunt zelfs per week een klein bedrag betalen. Nogmaals dankend, verblijf ik, Hoogachtend, B. J. P. GODDTJN, Propagandist K. R. O. Korte Hansestraat 10a. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. P. O. HOOFT arr. 21 Jan. van Amster dam te Batavia. POELAU TELLO (uitr.) vertr. 20 Jan. van Sabang. KON. H0LL. LL0YD. RIJNLAND (uitr.) pass. 21 Januari te Dungeness. KON. NED. ST00MB. MIJ. BARNEVELD t(huisr.) vertr. 19 Januari van Corral. HEBE arr. 21 Jan. van Vigo te Lissabon NEREUS vertr. 21 Jan. van Amsterdam naar Danzig. PROTEUS arr. 20 Jan. van Danzig te te Stettin. ULYSSES vertr. 20 Jan. van Cristobal naar Buenaventura. VESTA arr. 21 Jan. van Mostaganem te Genua. VULCANUS arr. 21 Jan. van Valencia te Rotterdam. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. HOUTMAN vertr. 20 Jan. van Port Louis (Maur.) n. Lorenzo Marques. N. ZEELAND vertr. 20 Jan. van Sydney naar Singapore. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE, Vancouver naar Rot terdam, arr. 18 Jan. te San Francisco. HOLLAND-OOST AZIE LIJN. ZUIDERKERK (thuisr.) pass. 20 Jan. te Perim. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. MAASKERK vertr. 21 Jan. van Amster dam naar Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ACHILLES, Japan-Rotterdam, arr. 20 Jan. te Londen. DIOMED, Japan-Rotterdam, vertr. 20 Januari van Colombo. HECTOR, Japan-Rotterdam, vertr. 20 Jan. van Hon£"**,ng. HELENUS, Japan-Amsterdam, arr. 21 Jan. te Penang. MERIONes arr. 19 Jan. van Rotterdam te HacSkurg. EMZETC0 LIJN. JONGE ANTHONY, Rott.-Algiers, pass. 21 Jan. Dungeness. JONGE ELISABETH arr. 20 Jan. van Rotterdam te ALmeria. Een uitzondering op den regel. DE AVONTUREN VAN EEN VERKEERSAGENTJE. 191. Hoe blij waren allen, toen ze hoorden, dat het prin sesje van de draden was bevrijd en gesteund door den professor en door een der kabouters ging het stapje voor stapje. „Voorzichtig maar aan", maande de profes sor. „Steun maar op ons. Doe het maar voetje voor voetje". 192. Het was gelukkig zoo erg niet met de prinses. Ze werd op een bedje van varens gelegd en de professor, die natuurlijk van alles verstand had gaf haar een drank je te slikken om haar spoedig beter te maken. „Het is wat bitter", zeide de professor, „doch u moet maar den ken, bitter in den mond maakt het hart gezond".

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6