OPRUIMING I ONZE UITVERKOOP IS EEN SUCCES!!! COUPONS EN DIVERSE RESTANTEN VOOR SPOTPRIJZEN DE HAARL.STR. 245 UIT DE RIJNSTREEK UIT DE OMGEVING ACADEMIENIEUWS STADSNIEUWS AGENDA PROFEET ELIAS EN THERESIA VAN HET KINDJE JEZUS. NIEUWE RIJN 58 BOLS Likeuren merk „'t Looisje" VRIJDAG 22 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 baar wordt beoordeeld op de wijze, zooals dit thans door den heer A. B. wordt be oordeeld op de wijze, zooals dit thans door den heer A. B. geschiedt. Speciaal uit de kringen van betrokkenen bij het assurau- liewezen is dit geluid anonym en opeu- lijkmeer gehoord. De Katholieke Middenstanders, georga niseerd en niet-georganiseerd-, hebben hierin steeds en terecht een bewijs gezien van de konkurrenzfahigkeit en aan bevelenswaardigheid van de collectieve verzekeringen van den Ned. R. K. Midden standsbond. De pelgrims zijn vertrokken, de landge- nooten zijn terug naar Bolland. Ik herhaal met weemoed telkens weer de zelfde woorden, als moest ik er mij met geweld van overtuigen en 't met harde woorden in mijn hersens hameren, dat jk nu voortaan alléén ben, moederziel alleen, op dezen vreemden bodem van het Land van Overzee. Moederziel alleen. Ze zijn weer weg. Als een groot vreemd schitterding lag het schip met al zijn lich ten in het duister, buiten den golfbreker van de aanlegplaats van Haïffa, waar men nog altijd bouwt aan de haven, Pralend lag het er op het donkere water, toen de sloep van wal ging. met de passagiers en de koffers en de vreemde, schreeuwende stuurlui. De sloep verloor zich in de duts- ternis en de stemmen verloren zich in de stilte. Wat golfgeflapper tegen do steencn kade. Tegen het donker van den hemei, op rijzend uit het donker der nachtelijke zee, lag het schip met al zijn lampen to gloeien, zonder lijn of omtrekken: alleen maar ge- stippel van lichten, van zijn ronde pa trijspoorten en zijn lange verdekken. Iéts als een tooverding uit een sprookje, zooals het daar lag. En als een wonderlijk vreemd verhaal van schoone onwerkelijkheid kwam het feest dezer dagen mij voor: zooals we daar dan werkelijk, inderdaad, door Jeru- salems straten trokken, bij licht en bij don ker, daar schreden over het tempelplein, brandend in de zon onder het blauw van den zomerschen hemel, en dan weer doken in de koele schaduwen der oude grafkerk, naar Bethlehem en naar Nazareth opgingen en stonden' voor het meer van Genezareth, 'blauw als een droom, en aan den rand van de Doode Zee met haar rollende golven, aan den Jordaan-oever met zijn looverweel- de, brandende in kleurige, herfstlijke pracht Nu zijn ze naar Holland terug, met het vonkelend schip, door den donkeren nacht, die over de zee ligt; de pelgrims zijn weer naar huis vertrokken en weg. De schoone droom is ten eind. De kade is leeg. Er waren maar weinig menschen geweest. De invallende avond drijft de inheemschen' vroegtijdig naar huis. Evenals in Jerusalem, is Qok in deze op komende havenstad van geen nachtleven sprake. Het donker, dat er alle kleuren ver- wischt, dooft ook alle geluid. De straten zijn leeg en verlaten. En ik laat mij naar het hotel brengen, Windsor heet het, en men spreekt er Engelsch. Het is nog le vroeg voor het avondeten Wat te doen? Ik ga naar mijn kamer: blij met het voor uitzicht om daar wat stilletjes alleen te zitten. En ik vind er op mijn tafe) een En- gelschen Bijbel, als was ik in een „Mis- sionshotel" van het Noorden Daar ben ik gaan zitten lezen in het on sterfelijk boek, dat goddelijk en mensche- lijk is, de oude, grootsche verhalen van Abraham en Loth, van Isaak en Jozef, van Saul, van David, van Elias. En het was me, als verstond ik die nu al beter dan ooit. Want men leeft en ademt dan toch geen veertien dagen voor niets in het land, on der dezelfde luchten, waar die grooten, vaders en profeten, hun leven leefden en hun daden stelden. Maar wat zijn deze da gen tot nu toe anders geweest dan een vluchtig overzicht: een zien van dingen en een noemen van namen, zonder verdieping van gedachten, zonder verinnigd beleven \an de verleden gebeurtenissen? Wij leven zoo vlug en stellen ons zoo gauw tevreden met oppervlakkigheden. Wij zijn als toeristen door het land gevlogen en verbeuzelden de kostbaarste uren met kodaks en prentkaarten, in plaats van over dit land te mediteeren, tot de bijbelsohe gestalten en beelden der Evangelies er uit opdoemen als uit een leesbaren tekst. En nu ben ik tóch blijde dat ik hier mag blijven, eenzaam en alleen, met niets dan het boek der boeken, om mijn stille gangen te gaan door de tragische stad, waar een maal de zoon des Menschen zijn gebene dijde voeten gezet heeft. Beklimming van den berg Karmel. En nog eenmaal ben ik, voor mijn ver trek uit Haïffa, naar den top van den berg getrokken, waar daags te voren de Neder- landsche pelgrims, door „Europa Express geleid, den zegen van het Allerheiligste ontvingen vóór hun inscheping. Want de havenstad Haïffa ligt tegen den Karmel geleund, die hier als een kaap in de zee staat, en met zijn langgelijnden rug de kuststrook scheidt van het binnenland. Het is de berg waarvan Isaïas XXXV :2 de voortreffelijkheid roemt en Amos IX:3 de gcduchtheid. Maar zijn roem is de glorie van Elias. Hoeveel indrukwekkender is hij dezen morgen, nu ik te voet tijg naar zijn kruin Ds. Lingbeek's opvolger in de Tweede Kamer. De heer G. Nieuwenhuysen heeft aan het Centraal Stembureau bericht gezonden, dat hij zijn benoeming in de vacature-Ling- beek, als lid van de Tweede Kamer, niet aanneemt. De opvolger op de lijst is de heer drs. J. J. Woldendorp te Groningen. Drs. J. J. Woldendorp is leeraar aan het Willem Lodewijk-gymnasium en de Chr. H.B.S. te Groningen. BODEGRAVEN. Stand Schietwedstrijd 21 Januari 1932. K. S. O. K a m p i o e n s b a a nE. v. Wa veren 114. V r ij e b a a n: J. Alewijn 108 11 X 36, A. C. Mijs Alphen a. d. R. 108 5 X 36, H. Göbel B'graven 108, J. Noomen, R'dam 108, J. Hoogendoorn B'graven 107, A. Veelenturf B'graven 107, E. v. Waveren, B'graven 106, L. Adriaans R'dam 106, J. v. Dam B'graven 105, T. Domburg B'graven 104. Personeele baan: L. Adriaanse R'dam 59-59, J. Alewijn R'dam 59-55, A. C. Mijs Alphen 56. Jubileum baan: J. Alewijn. R'dam 58-59, L. Adriaans R'dam 57, dagprijs J. Alewijn R'dam. Buks Vrije baan: J. F. v. Bekkum Ouderijn 50, N. C. Teeuwen Ouderijn 48 41, 3X29, J. J. Kool R'dam 89-2><29, A. Ber- kouwer Maassluis 88-6X29, J. Schoenmaker Loosduinen 88-4x29, J. Vermeer Loosdui nen 88-4 x29, A. Landa, H v. Holland 88-5V"28, O. Kerkouwer Maassluis 88-4X28, P. Nobel Maassluis 88-2X28, N. O. Teeuwen Ouderijn 88-1 ><28. Personeele baan: J. F. v. Bekkum Ouderijn 50, N. C. Teuewen Ouderijn 48 41, Th. v. Luijk Loosduineh 47 43, L. Ariaans R'dam 45 41, A. v. Rossum Loosduinen 45 40, J. Vermeer Loosduinen 45, P. Nobel Maassluis 44, J. Leerdam H. v. Holland 44, J. Schoenmaker Loosduinen 44, A. Ber- houwer Maassluis 43, 0. Berhouwer Maas sluis 40. Jubileum baan: L. Adriaans R'dam 49, A. Berkouwer Maassluis 47, G. Berkou wer Maassluis 46 42, J. J. Kool R'dam 46, J. F. v. Bekkum Ouderijn 46, Th. v. Luijk Loosduinen 46. Vaste baan: J. J. Kool R'dam 144 131, J. F. v. Bekkum Ouderijn 143 134, Berkouwer Maassluis 142 121, J. Schoen maker Loosduinen 140, J. Leerdam H. v. Holland 139 127, Joh. Vermeer Loosduinen 138, A. Berkouwer Maassluis 137, dagprijs J. F. v. Bekkum Ouderijn 60. Korpswed strijd Generaal v. Houtz Ermelo 214, Eere korps Generaal v. Heutz Ermelo 128. VOORSCHOTEN. Diefstal. Gisterennacht, toen de heer v. E. de kachel van de verwarming ging voorzien van brandstof, ontdekte hij dat jn zijn bloemenkast was ingebroken. Tulpen, nog met verhandelbaar, waren afgesneden of afgerukt en een gedeelte vakkundig ver pakt om mee te nemen. Politiehulp werd ingeroepen. Toen hij op het erf was, zag hij tevens twee personen vluchten. Rijks- en Gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse, maar de daders zijn nog niet gevonden. LEIDEN. Geslaagd arts-exameü eer6te gedeelte mej. A. W. Bokma (Schiedam) en de heeren R. Ter- w iel (Den Haag), H. A. G. M. Walenkamp (Warmond), M. A Samson, (Paramari bo) en J. H. H. Lamers (Rotterdam). voorbereidend kerkelijk examen de heer J. P. Muilen (Rotterdam); Bevoiclerd zijn tot arts de heeren M. W. Jongsma (De Bilt), E. van Haeften ("Den Haag) en M. J. W. de .Groot (Vel- zen). Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „Peter lvropotkin. Grepen uit denken en werken van een idealist, de heer G. Drossaart van Dusseldorp, geboren te Vlaardingen. STILLE ARMEN. Nog ingekomen: Firma A. J. J5. Door den hegr J. G. v. D. van N. N5.- Middenstandsvereeniging „De Hanze" 25. God zegene UI St. Vincentius bidt voor U! Onder dankbetuiging en vriendelijke aanbeveling, JAC. CREYGHTON, President bijz. raad der St. Vincentiusvereeniging. Rijnsburgerweg 149. Giro 71164 en 131200. Kat. Jong. Stud. Ver. „St. Bonaventura". Dinsdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging een feestavond in de gerestau reerde zaal van café-restaurant „Zomer- zorg". Te ruim acht uur opende de voor zitter dezen avond. In zijn openingswoord heette hij alle aanwezigen welkom, in 't bijzonder den directeur der R.-K. H. B. S., verder de eerw. heeren geestelijken en heeren leera ren der H. B. S. Hij deelde nog mede, dat in de pauze een collecte ten bate van het wcrkloozencomité zou gehouden worden. Hierna volgde een vroulijk -stukje mu ziek, uitgevoerd door het H. B. S.-strijkje onder bekwame leiding van den heer van Dongen. Vervolgens werd 't eerste bedrijf opgevoerd van „Het kostbare leven". Door hun spel wisten de spelers al dadelijk de aandacht te boeien en de lachspieren in werking te brengen. Tusschen het eerste en tweede bedrijf volgde een viool-solo, ge- LEIDEN. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Vincentius Bibliotheek, geopend 's avonds var» 7.30—8.30 uur. Zaterdag. „Het konsert" door „Litteris Sacrum", Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Jan. a.s. waargeno men door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18, tel. 523. speeld door den heer Ruigrok. Onder de pauze werd de aangekonigde collecte gehouden, welke ongeveer 28. opbracht. Na de pauze volgden de twee laatste bedrijven waartusschen Ad. van Dongen nog een cello-solo speelde, begeleid door P. v. Dooren aan den vleugel. De moderator, Pater Dolle, sprak nog een een dankwoord tot hen, die. zoowel vóór als achter de schermen gewerkt ha-dden, in 't bijzonder de heeren dr. de Jong, die met de regie was belast, en van Dongen. Na het vierde bedrijf gingen de aanwe zigen voldaan huiswaarts. Last but not least zij nog vermeld dat de grime uitstekend was verzorgd door den heer Thoolen, die hiermede aller te vredenheid oogstte. De Leidsche Winkelstand. Heden heeft in perceel Breestraat 154 de opening plaats gehad van het sigarenma gazijn „La* Confiance", voorheen geves tigd Maarsmanssteeg 13. Het perceel Breestraat 154 leende zich uitermate hiervoor, wijl hierin tot voor een jaar een Hil'en-filiaal was gevestigd. De ruime winkel is keurig ingericht met ver scheiden fraaie wandkasten, die de arti kelen nog beter tot hun recht doen komen. Het interieur van den winkel is door den heer W. F. van der Steen gerestaureerd en maakt een frisch-artistieken indruk. Dat overigens een ruime sorteeriAg siga ren, sigaretten en diverse rookartikelen voorradig is, behoeven we eigenlijk niet te memoreeren. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5844. N.V. Winkel- Maatschappij de Koning (f.) Leiden, Haar lemmerstraat 247, hoofdz.: Rotterdam, Eoetendaalscheweg 7989, fabricage en verkoop van banket en chocolade. Vest. fil.Leiden, Korevaarstraat 2a. 1563. De Leidsche Stoomververij en Che mische Wasscherij onder de firma P. Stoe- ke, Leiden, Voldersgracht 23. Door uittre ding van den vennoot A. Stoeke, is de ven nootschap onder firma met ingang van 28 Maart 1931 ontbonden. Het bedrijf wordt thans voortgezet door den overblijvenden vennoot: van der Reyden, Leiden en de heeren Chr. Stoeke, en M. Stoeke, te Lei den, als mede-vennooten. Hedenmorgen omstreeks 9 uur is de 40- jarige J. v. T., in de zagerij van den heer G., Oude Rijn 62, met de linkerhand in aanraking gekomen met een cirkelzaag, waardoor drie vingers vrij ernstig- werden verwond. Door den E. H. D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd ter behan deling. EEN REIS NAAR HET H. LAND. door DR. FELIX RUTTEN. en het heiligdom der Lieve Vrouw van den Berg, dan toen wij gisteren saam er heen tuften met een gemakkei ijken wagen. Is het alleen omdat do zee zoo geweldig blauwt achter de Johannisbroodboomen en de pinio's van zijn flank: of is niet elk be reiken mooier, wanneer het een bereiken is uit eigen kracht en dus een belooning wordt voor vrijwillige en edelmoedige in spanning? Weer kniel ik voor de tronende Madon na, onder het kleurig koepelgewelf, waar uit de laatste Karmelieten-heilige, Treesje van Lisieux, haar rozenregen neerstrooit. En ik hoor in gedachten en herinnering op nieuw de prachtige veelstemmige muziek, waarmee de paters van het Karmelklous- ter gisteren ons geestelijk af schei dsuurtje opluisterden: de eenige goede muziek die wij hier in Palestina hoorden. Ik denk aan de pelgrims, nu op zee, op reis naar Neder land: Eia ergo, advoc&ta nostra, bescherm ze en geleid ze Onder het altaar, als krvpte, Elias' grot, waar de profeet verbleef in vasten en ge bed, en waar zijn herinnering jaarlijks dc-or christenen en moslims gevierd wordt, die er dan in feestelijke menigten samenko men. Daarnaast bevat de Karmel nog twee andere merkwaardige plaatsen aan Elias toegewijd, n.l. een tweede grot waar nu een moskee staat en „de school der profeten zou geweest zijn, waarvan de Bijbel go- waagt; en een twintig kilometer van het eerste klooster verwijderd, op den hoogsten top van den bergrug, een twee-de klooster, opgericht ter plaatse waar het vuur van den hemel Elias' offer verslond en de Baai priesters zich vergeefs tot hun afgod wend den, zoodat zij er verdelgd werden, de plaats ook vaar de profeet zijn dienaar uitzond om over de zee uit te spieden: en er daagde een wolkje op. niet grooter dm de hand van een man, die het dorstende land den regen bracht. Maar van de Karmeltoppen overschouwt men méér dan de blauwe zee en de groene vlakte van Esdrelon w Galilea. En zoo de grootsche figuur van Elias hier het eerst en misschien vóór alles de gedachte bezig houdt, de geweldige die Achab be schaamde en Jezabel vernietigde, en wiens woord was als een hamer die de rotsen verbrijzelde, zoo is het toch niet alleen deze dramatische Bijbelgeschiedenis, die in dit landschap hier staat uitgeschreven voor den peinzenden geest. Van Karme s gioene hoogten ziet men breeder over de wereld uit, in dieper verte en in jonger verleden; zoo ver immers als de orde der Karmelieten zich over de wereld verbreid de: want hier nam deze haar oorsprong, daar zij Elias als haar stichter vereert. Zoo reikt de blik tot Spanje, waar de groote II. Theresia van Avila haar grootste luister werd, en tot Duitscbland, waarvan de Luthersche storm opstak, samen met Je zuïeten en Gapucijnen zoo glansrijk jui3t ook door de Karmelieten bestreden. Aan Maria, door Luther gehoond, werd als Ko ningin van den Berg Karmel sedert voor deze beleedigingen eerherstel gebracht. Staat er nu van dit punt niet een regen boog van hemelsche zegeningen over de wereld gespannen, van den Karmelweg tot de Massabiella-rotsen van Lourdes, waar de laatste verschijning van de Lieve Vrouwe plaats greep op den zestiende Juli, het feest van den Karmel? Zoo gaat de blik van dezen berg of we! breed en diep door de wereld. Maar welke verten van historie ontsluiten er zich niet eveneens, want# vóór u ligt S. Jan van Acre. Het laatste „hou-vast" der Kruisvaarders. Daar de zee voor Haïffa als een boog ligt gerond, ziet men er de beroemde kruis vaarders vesting op den anderen, begenover- liggenden oever uitgestrekt. Palmen over schaduwen het strand van hier tot ginds. Palmen wuiven er ook boven Haïffa. Maar van deze havenstad, die zich onder het hui dige Engelsche bestuur haast om zich Ie moderniseeren, en haar Oostersch voorko men willig prijsgeeft voor een volstrekt waardelooze banaliteit, steekt men gaarne naar het oude Acre over, dat zijn vesting muur bewaarde met een stadspoort en zijn betrekkelijk nieuwe huizen optrok met de brokstukken van vervallen paleizen en kloosters in puin. In het Boek der Rech ters wordt de stad al vermeld. Later heette zij Ptolemaïs. Cleopatra gaf ze aan de 8y- riërs, en ze werd een Romeinsche kolonie. Hier ging S. Paulus aan land, en in 198 was er al een bisschop. Toen ze in de han den der Öaracenen viel, nam ze haar vrue- geren naam Akka weer aan. Met de kruis vaarders werd zij 8. Jan van Acre ge noemd, werd zij de groote haven van het koninkrijk van Jerusalem. Sint Helena was er aan land gegaan, de Moeder van Constantijn, die het Kruis des Heilands zou terugvinden; Lo^Iewijk, Nog een week kunt U profiteeren van de ongelooflijk lage prijzen. Jaeger Hecrenborstrokken 43 Jaeger Heerenpantalons 49 Bollen Jumperwol 49 19 9l/x j Restanten wollen Dameskousen 68 j Cassa Dameshemden met breed feston 49 Geel katoen Vrouwenhemden 59 j Jaeger Damcscamisoles26 Geel katoen Manshemden 69 j Heerenflancllen, dubb. borst 79 i Prima Molton 13'/s Oogjesgoed voor Luiers 11'/» j Dubbelbreed Allovernet14'/» Cassa Damespantalons van 78 voor 39 de heilige koning van Frankrijk, was er ge komen om den.Karmel te bestijgen en zijn biograaf, de sire de Joinville berichtte er yver. In 1219 zou ook Franciseus van Assi- sië er landen, om daar ter plaatse Zijn eerste klooster te stichten in het Hei!ig Land: en sedert zijn de Francisoanen de bewaarders der heiligdommen van Pa lestina gebleven. Boven de stad rees het i klooster, dat een vesting was: de gekan- i teelde sterkte der machtige ridders van j 8. Jan: en daarmee was de stad het hech- te bolwerk der Christenheid en de steun- I pilaar der Europeesche legers in het Oos ten. I In 1291 viel Sint Jan van Acre en daar- mee was een eind gesteld aan het Latijn- sche rijk m het Morgenland. Het was het laatste houvast geweest van de macht dei i kruisvaarders. Dertig duizeud christenen i lieten er het' leven en het klooster op den Karmel 'werd uitgemoord. Andermaal was het woord van Jeremias IV, 26, bewaar heid: de Karmel ;a een woestijn geworden. In de XVilde eeuw wordt het Karme lietenklooster herbouwd, legenuver de 3tad van Sint Jan, die onder de horens der r halve maan verturkscht was. Nauwelijks j had Napoleon er zijn nederlaag geleden, j of de storm der vernieling, door de Turken opgeroepen, gaat weer verwoestend over den heiligen berg. Met de steenen der ge- vallen kloostermuren bouwt Abdullah Pa- j scha er e-en paleis, en boven de iiruisvuar- I dersstad rijst de minaret' dor moskee van j Jezzar. Met haar nuddeleeuwsche vesting- i muren behield zij niets meer dan de ver- j bleekte herinneringen van haar glorieuzen heldentijd; Akka heet zij opnieuw met haai Arabischen naam, en de zonen van Maho med, in de bonte kleedij die de kleuren der woestijn draagt, zonnen er zich in het ge zicht der zee, of verdroomen den dag in de schaduw der palmen; maar op den top van den Karmel luidt sinds 1853 weer de Angelusklok het eeuwig „Ave". Het is genoeg maar éven enkele herin neringen op te halen en het oor tot luiste ren te dwingen naar den weergalm die op- ruischt uit de diepte der tijden, als met de fluisteringen der wiegende zee, en plot seling ben ik er mij blij van bewust in een ander land te zijn, waar over het leven der dagen heen, dat er andere vormen en kleu ren heeft, de vleugelslag ruischt van groote herinneringen en de stemmen gonzen van verledens glorie en zege, van verledens strijd en smart en vreugd. Wie in zijn eenzaamheden met zijn ge dachten huist en met zijn droomen leeft, is nooit zoo geheel alleenEn ik denk met weemoed aan de pelgrims van Nederland op hun terugreis, die niet langer blijven, en toeven konden, die daar nu drijven met hun schip op zee en weer spoedig thuis zijn. Hun dagen waren te kort en hun uren te weinig talrijk, om dit land te zien zooa!s het is, in heel den luister zijner heugen:s- sen, met de veelheid zijner stemmingen, met dien overvloed van ontroeringen die het mbedeolt aan hem die zijn ziel te be naderen weet, waar zij sluimert achter den sluier der dingen. Doch wie ook alleen maar zijn glans zag en 't rythme zijner vor men, of het hart voelde kloppen op den klank van een naam in teeder en vroom ge denken, mag daarmee al voor het verder leven gelukkig zijn. Wijnhandel |||||jpï Gedistilleerd E.7. CO TER ALP HEN 7> RVN TEL.242 EUAESHUI//TRAATZ08, LEQEUTEEfl/TRMT 3 TiL.1361 In dit land van regen en nattigheid, Is BOLS de drank bij uitnemendheid. Elke dag één glaasje PER FLESCH f3.70 ZIET ONZE ETALAGES

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2