Her is NOG NIET EVENVEEL RIJKSDAALDERS nieuw f NATUREL REEPEN Een WARME DEKEN komt NOG BEST VAN PAS. is ook voor U de gelegenheid. Voor ENKELE guldens ,HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHUIS" «Groot Mooee" VRIJDAG 22 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 BUITENLAND HERSTELVRAAGSTUK LAUSANNE VERDAAGD. Nieuwe datum niet aangegeven. De Britsche gezant te Bern heeft aan de Zwihsersche bondsregeering medege deeld, dat de conferentie, welke op 25 Januari te Lausanne zou aanvangen, uit gesteld ia, zonder dat hiervoor een nieuwe datum is bepaald. In welingelichte kringen te Londen is men van oordeel, dat de besprekingen, wel ke met betrekking tot de conferentie van Lausanne tot dusver geveerd zijn, het doo- de punt nog niet te boven zijn. Men geeft openlijk toe, met een zeer ernstige moei lijkheid te doen te hebben, doch men blijft de hoop koesteren, dat in de eerstvolgende dagen een formule zal worden gevonden, welke het houden van de conferentie in de paaste toekomst mogelijk zal maken. Zoo acht men het volstrekt niet uitgesloten, dat men ten slotte er toe zal overgaan, de meenings verschillen, welke tot dusver slechts in de diplomatieke besprekingen aan den dag zijn getreden, op een confe rentie van vertegenwoordigers der betrok ken regeeringen te behandelen. Under deze omstandigheden zou het. mogelijk zijn, dat in de naaste toekomst een hersteloon- ferentie zal worden gehouden, zonder dat Duitschland tevoren zijn toestemming heeft gegeven tot een verlenging van het Huo- ver-moratorium. Men heeft er te Londen nota van genomen, dat Duitschland zich met een dergelijke verlenging niet zou kunnen vereenigen. Minister-president MacDonald, die door den Franschen premier Laval was uit.ge- noodigd^ het week-end te Parijs door te brengen, teneinde gezamenlijk de aetueele vraagstukken te bespreken, heeft door be middeling van den Bntschen gezant te Pa rijs doen weten, dat het hem in verband met zijn drukke werkzaamheden tot zijn leedwezen niet mogelijk is, aan deze uit- noodiging gevolg te geven. „Uitstel van Lausanne enkel een kwestie van Europa". De Amerikaansche onderstaatssecretaris Castle heeft heden verklaard, dat de Ver- eenigde Staten niets uitstaande hebben met het uitstellen van de conferentie van Lausanne. Deze kwestie moet uitsluitend door de Europeesche volken worden uit gemaakt, zeide hij; het Amerikaansche standpunt, dat het initiatief met betrek king tot het schuldenvraagstuk van Europa moet uitgaan, beeft zich niet gewijzigd. SPANJE EEN OPSTAND VAN EXTREMISTEN. Krachtige regeeringsmaatregelen. Naar uit Manresa en- Berga in Gataloiuë wordt gemeld, is aldaar een anarohistisohe beweging uitgebroken. Waarschijnlijk lag het in de bedoeling Maandag a.s. een revo- lutionnaire algemeene staking te doen uit breken, welke thans echter te vroeg tot uitbarsting is gekomen. De extremisten in de beide genoemde steden hebben een aantal sabotagedaden verricht; oa. lieten zij eenige bruggen in de lucht vliegen. Uit Saragossa zijn afdeelingen civiele garde m vrachtauto's naar Manresa en Berga ge zonden, terwijl ook een bataljon infanterie uit Gerona en een eskadron cavalerie uit Barbastro zich op marsch naar de beide plaatsen hebben begeven. De premier Azana bevestigde het uit breken der extremistische beweging en deelde o.a. mede, dat de oproerkraaiers de telefoondraden hadden doorgesneden. D'e Spaansche regeering had besloten, de actie met kracht te onderdrukken. Naar het syndicalistisch hoofdkwartier te Cordova verklaart, is de beweging door monarchisten en communisten ontketend, die beide de bedoeling hebben, de repu bliek is discrediet te brengen. Door de syndicalisten wordt de beweging niet goed gekeurd. De minister van Mar me heeft verschil lenden oorlogsbodems bevolen, naar Barce lona op te stoomen. Zoowel te Barcelona, als te Valencia en Madrid is een aantal personen, die een vooraanstaande rol in de anarchistische beweging spelen, gearres teerd, te Barcelona o.a. de leider der in ternationale anarchistische federatie. Du- ruti. De ministerraad is bijeengekomen onder voorzitterschap van den president der re publiek Alcala Zaniora, ten einde over den toestand te beraadslagen. Na afloop van de bijeenkomst verklaarde de minister van Arbeid, dat de regeering vast besloten is, de onlusten met de grootste energie te on derdrukken. In een communiqué van den minister van Binnenlandsche Zaken wordt medege deeld, dat de oproerlingen een spoorlijn hebben bezet en zich eveneens meester hebben gemaakt .van de telefoonlijnen, met inbegrip van de telefooncentrale te Navas- cues, al&mede van een munitie- en dyna- mietmagazijn. De premier Azana heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de aanstichters der beweging anarchisten zijn, die het republikeinsche régime in discre diet willen brengen. Hij heeft een bezoek gebracht aan het departement van Oorlog ten einde met den minister gezamenlijk de maatregelen te bespreken, welke genomen moeten worden om aan de opstandige be weging paal en perk te stellen. Aan «len generaal, die het bevel voert over de troe pen, welke voor het onderdrukken van den opstand zijn uitgezonden, heeft Azana per soonlijk geseind, dat het zijn wensch is, ONZE ontvangt U de waart opgericht 1875. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg 2-4-6 HEVIGE AARDSCHOK BIJ DEN VESUVIUS. Geen teekenen van uitbartsing. De directeur van het observatorium op den Vesuvius, prof. Alessando Malladra, deelt het volgende mede: „Woensdagavond 11 uur 19 is een hevige ardschok van plaatselijken oorsprong geconstateerd. De gebouwen van het ob servatorium, evenals de andere gebouwen in de omgeving, trilde sterk. De schok werd gevolgd door een langdurig gerom mel. Dit wijst op een aardverschuiving ov$t een groote oppervlakte in den vul kaan in Oostelijke richting." Tot dusver zijn er geen berichten ont vangen, dat ook in de aan den Vesuvius grenzende gebieden de schok zou zijn waargenomen, zoodat deze hoofdzakelijk beperkt is gebleven tot den vulkaan. De krater van den Vesuvius bleef donker, en er zijn geen teekenen, die zouden wijzen op een naderende uitbarsting. Woensdagochtend zijn voorts ten Noor den van Genua lichte aardschokken waar genomen. NOMADENOVERVAL IN KASJMIR. Politiepost geplunderd. Uit Jammu (Kasjmir) wordt gemeld: De nomadiseerende stam der Gujars heeft den j politiepost van een dorp in de nabijheid overvallen en zich van de aanwezige wa pens en een aantal bankbiljetten meester gemaakt. Vervolgens plunderden zij in het dorp viif winkels en huizen en verbrand den eenige postzakken. dat een kwartier na de aankomst der troe pen de orde geheel hersteld zal zijn. Voor de provincies Biscaye, Ala va, N.v varra en Guipuzcoa is een algemeen gede legeerde benoemd met opdracht om de on lusten in dit gebied, welke een politiek karakter dragen, te onderdrukken. Te Barcelona zijn twintig anarchisten gearresteerd. Uit La Coruna wordt gemeld, dat de al gemeene s>ta-iung aldaar voortduurt en dat de toestand ernstiger is geworden. Arbei ders, die uit een sigarettenfabriek kwamen, werden door de vrouwen van stakers aan gevallen, zoodat de politie tusschenbeide moest komen. Toen de betoogers zich ble ven verzetten, opende de guardia civil het vuur. Drie personen werden op slag ge dood, terwijl een vierde stervende is. Ver scheiden personen werden voorts minder ernstig gewond. SPANJE'S JESUIETEN. Het verbanningsdecreet reeds onder teekend? Naar de Madrileensche oorrespondent van de „Daily Telegraph" aan zijn blad meldt, gaan er te Madrid hardnekkige ge ruchten, dat de president der republiek Zamora, het decreet tot onmiddellijke ont binding van de orde der Jesuieten in Span je reeds heeft onderteekend. Minister-president Azana sprak deze geruchten Woensdagavond echter beslist tegen. De minister van justitie weigerde mede te deelen, oi de. regeering de verbanning door middel van een decreet of door een speciale wet zal gelasten. Een mededeeling hieromtrent, zeide de minister zou de basis van onze politiek blootleggen. De Jesuieten maken zich gereed voor vertrek. Uit het novicenhuis van Loyola wordt inmiddels gemeld, dat do tweehonderd studenten en professoren reeds alle toe bereidselen voor een eventueel vertrek heb ben gemaakt. Men gelooft evenwel, dat een zeker aan tal paters in het college zullen mogen blij ven. In ieder geval zal de basiliek van Loyola geen staatseigendom kunnen worden ver klaard, daar zij eigendom is van de pro vinciale regeering. Sectarisme. De laiciseenng der scholen heeft in ver schillende plaatsen o.a. te Yekla, Artojone in de provincie Rampeluna en te Molma de Segura in de provincie Murcia hevige protesten uitgelokt van de zijde der bevol king. De gemeenteraden van hun kant zetten de laiciseënngscampagne hardnekkig voort. Zoo besloot de gemeenteraad van Ferrol de beelden en godsdienstige emble men van de openbare wegen, waar zij ge plaatst zijn te laten wegnemen. Eveneens werd besloten, een belasting te heffen op de klokken der kerken en de uren vast te stellen, waarop de klokken mogen luiden. Te Aimenas, een stadje in Catalomë, heeft de gemeenteraad de vorige week, tot groote verbazing en verantwaardiging dor geheele bevolking, het besluit genomen dat het prachtige kruis, dat als een mach tige obelisk reeds sedert eeuwen zich ver heft op de Plaze de Solderilla aan den in gang van een oude stadswijk, afgebroken en verwijderd moet worden, onder voor wendsel, dat daardoor de verkeersregeling verbeterd zal worden. Na de seculariseering der kerkhoven en de verwijdering van de kruisbeelden uit de scholen slaan de moderne beeldstormers thans hun heiligschennende handen aan de kunstzinnige kruisbeelden, die reeds eeuwen getuigen van het geloof van het Spaansche volk ten plattelande. CHINA BAN Dl ETEN-TER R EUR IN HOEPEH. Ruim 164.000 slachtoffers. Volgens Uhineesche rapporten hebben de bandieten in de provincie Hoepeh in de laatste twee jaar niet minder dan 1G4.551 slachtoffers gemaakt. Behalve deze perso nen, wier dood vaststaat, zijn er nog 946.0U0 vermisten, terwijl 7800 personen, voor wie losgeld wordt geëischt, door de bandieten worden vastgehouden, in totaal zijn 310.0U0 huizen verbrand. De in het genoemde tijdsverloop aangerichte schade wordt ge schat op bijna 30 millioen gulden. MANDSJOERIJSCHE ENQUÊTE COMMISSIE BIJEEN. Reis via Washington. De tijdens de Raadszitting te Parijs dour den Volkenbondszaad ingestelde commissie van onderzoek naar den toestand in Mandsjoerije, is gisteren bijeen gekomen in een vergadering te Geneve, teneinde het werkprogram en de taak, die de Volken bond haar heeft opgedragen, vast te stel len. De kosten, weLfce aan het uitzenden der commissie verbonden zijn, en die vol gens de beslissing van den Raad tezamen door Japan en China gedragen worden, worden geraamd op een millioen (Zwitser- sohej guudiranes. De commissie zal waar schijnlijk legen het einde van Januari of het begin van februari vertrekken en zich in de eerste plaats naar Washington bege ven om daar contact te zoeken met de Amerikaansche regeering. Het verblijf der commissie in Mandsjoerije zal waarschijn lijk negen a tien maanden duren. In een otficieeie, door den V uikenJ?onds- raad gepubliceerde nota, deelt Briand de benoeming der commissie mee, en ver klaart hij dat de voorwaarden, waaronder de commissie zal moeten werken, niet meer overeenstemmen met de omstandigheden, waaronder tol instelling er van besloten werd. Japan en China handhaven echter hun plechtig aangegane verplichtingen en waarborgen, dat geen territoriale doelein den in Mandsjoerije worden nagestreefd. Mondsjoerije's grondwet wordt 5 Februari afgekondigd. De nieuwe grondwet van de Mandsjoerij- sche republiek zal op 5 Februari worden afgekondigd, in de grondwet wordt be paald, dat de nieuwe republiek democra tisch is. üe regeering moet het vertrou wen van het volk bezitten. Regeering en president zullen door het parlement wor den gekozen. De grondwet bepaalt verder de absolute gelijkheid van rechten van alle inwoners. In bijzondere gevallen heeft de president dictatoriale volmachten. De nieuwe regee ring zal als munteenheid den Mandsjoerij- schen dollar uitgeven. De justitie zal naar Japausch voorbeeld worden georganiseerd. BUITENL. BERICHTEN. CYNISCHE ROOVERS. Te Kirdjali in Zuid-Bulgarije hebben, volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Sofia, vijf gemaskerde roovers, die zwaar bewapend waren, een inval gedaan in een moskee tijdens een godsdienstöefe- ning. Ongeveer 50 Turken, die in gebed wa ren dwongen zij de handen omhoog te ste ken waarna zij zich meester maakten van al het geld en alle sieraden, die zij bij zich droegen. Den buit verzamelden zij op een „gebedstapijt". Een Turk, die geen geld bij zich had, werd uitgekleed en geranseld. Vervolgens dwongen de bandieten de aanwezigen te bidden voor een gelukkig ontsnappen der roovers. Ten slotte moes- ten de geplunderden met het gezicht op den grond gaan liggen, waarop de roo vers de moskee sloten en de vlucht na- men. De ingeslotenen werden eerst na 2 uur bevrijd, COMPLOT TEGEN SARRASANI? Verdachte omstandigheden. De Antwerpsche correspondent van de Msb. meldt: Het onderzoek naar de oorzaak van de brandramp bij Sarrasani wordt met verdub belden ijver voortgezet. De justitie schijnt enkele nieuwe gege vens te bezitten, waardoor de vermoedens van kwaadwilligheid weer zouden versterkt worden. Vandaar dan ook, dat de verzeke- rings-maatschappij een premie van 50.000 francs heeft uitgeloofd aan dengene. die den schuldige zou doen ontdekken. Men gaat thans wederom meer in de rich ting van misdaad zoeken, nu uit Brussel be richten zijn binnengekomen over de lage manier, waarop te Luik een campagne zou zijn gevoerd tegen Sarrasani. Een Brusselscbe drukker had enkele we ken geleden van een zekeren Libot opdracht gekregen om pamfletten tegen Sarrasani te drukken. Volgens Libot geschiedde zulks voor rekening van de vereeniging van Bel gische Music Hall-artisten. Toen de man zijn rekening niet betaalde, ging de drukker er op uit, doch hij vond Libot niet bij de Vereeniging, die trouwens verklaarde van niets te weten. Op nadere inlichtingen begaf de drukker zich naar het Koninklijk Circus, waar Libot in een Duitsch ensembe als clown zou zijn opgetreden. De directeur beweerde hem echter niet te kennen, doch het was wel merkwaardig, dat Libot den anderen dag s morgens om 6 uur reeds met het geld bij den drukker stnod. Eenige dagen later kwam Libot opnieuw bij den drukker. Hij verklaarde, dat hij voor Duitschers werkte en dat zij een belooning ad 10.000 francs hadden beloofd en een goe de betrekking in hun circus. Hij toonde ook de reiju's van de werkloozen van Luik die hij ha-d aangeworven om dezer dagen tegen Sarrasani te betoogeh. De man betaalde daarvoor 11.000 francs. Libot had dus een betaalden stoet georgani seerd met twee vracht-auto's op één waar van een Duitsche soldaat stond, die een' Belg doodde; op den anderen lag een Belgi sche vrouw, die door een Duitscher gemar teld werd. De betooging had weinig bijval, te meer, daar Sarrasani bij de eerste vertooning meedeelde, dat de opbrengst der voorstel ling zou worden afgedragen aan de werk- loozen vart Luik. Het- Duitsche circus had in Luik grooten bijval. Libot verzocht aan den drukker ook Vlaamsche pamfletten te drukken, welke waarschijnlijk bestemd waren voor een zelf de opgezet spelletje te Antwerpen. De druk ker had echter geweigerd. Deze mededeelingen, welke het eerst in de Duit-sche pers verschenen zijn, blijken bij nader onderzoek op waarheid te berusten. Zij worden te Brussel verder onderzocht. Het gerechtelijk onderzoek te Antwerpen heeft, zooals reeds bekend, uitgewezen, dat circus-personeel van Sarrasani tot twee uur 's nachts in de kleedkamer heeft gewerkt. De „plakkers" zouden volgens hun verkla ringen, een paar maal een persoon hebben bemerkt, die hun totaal onbekend wae. Duitsche bladen hebben gemeld, dat vlak bij de filaats der ramp een paar ledige ben- ziuebussen waren gevonden, van een merk, dat Sarrasani niet gebruikt. Dit is niet ge heel en al juist. Men heeft tusschen de wa gens een bus gevonden, welke volgens het personeel, niet door hen zou zijn gebruikt. SMOKKELEN VAN DEVIEZEN. Ten bedrage van millioenen. Door beamten van de Duitsche douane recherche is een geval van deviezensmok- kel ontdekt, waarbij het gaat om millioenen rijksmark. De bankier, dr. Gutherz, de vertegen woordiger van het bankiershuis Singer und Griedlander, dat zijn hoofdzetel te Londen heeft, is gearresteerd. Waarschijnlijk zul len in den loop van de volgende dagen ver dere arrestaties van bankiers en privé-per- sonen volgen. In verband met de arrestatie van dr. Gutherz vernemen wij nog het volgende: De eerste zaken in deviezen, welke dr. Gutherz als vertegenwoordiger van zijn huis Singer und Friedlander in Duitschland af wikkelde, waren in overeenstemming met de wettelijke bepalingen. Met toestemming van de betrokken auto riteiten, bracht hij Duitsche waardepapie ren van de Londensche markt naar Berlijn. Later ruilde hij deze tegen andere Duitsche papieren om. Deze nieuwe stukken wilde hij dan weer mee naar Londen nemen. De papieren, waarmee hij hier zaken wil de doen, hadden een waarde van meer dan een millioen mark. De beambten van de douane-recherche kwamen echter te weten, dat dr. Gutherz de nieuwe waardepapieren niet naar Lon den overmaakte, doch dat hij met ver scheidene kleine commissiehuizen en privé- bankiers in verbinding trad. Hij verkocht de omgeruilde Duitsche waardepapieren en opende bij zijn zakenvrienden bankrekenin gen in rijksmarken. De bepalingen luiden echter, dat deze batik-rekeningen door de banken als zoo genaamde geblokkeerde rekeningen moeten worden gehouden en dat de rekeninghouder niet meer het recht heeft vrij over de gel den te beschikken. Dr. Gutherz handelde in strijd met deze bepalingen. Schijnbaar hebben Engelsohe firma's niet alleen door bemiddeling van dr. Gutherz haar schulden bij Duitsche firma's in rijksmarken betaald, doch ook inkoopen gedaan. Toen dr. Gutherz gisteren naar Mariën- bad wilde vertrekken en daarmede het Duitsche rijksgebied zou hebben verlaten, werd hij door de beambten in den D-trein gearresteerd. Meer dan een half millioen rijksmark is reeds in beslag genomen. Verhaal van een eeuw geleden weer opgerakeld. Vóór Kerstmis bevatten de bladen het bericht, dat een 11-jarige jongen in een eenzaam gelegen boschwachtershuis in den Eifel een inbreker, die zich als duivel had vermomd, had doodgeschoten. Uit een uitgebreid onderzoek in den ge- heelen Eifel is thans komen vast te staan, dat deze gebeurteis inderdaad in het dis trict Monschau aan de Belgische grens honderd jaar geleden heeft plaats gehad. Het verhaal werd aan de stamtafels in den Eifel weer eens verteld, ging eenige dagen Van mond tot mond, totdat eindelijk een correspondent van een plaatselijk blad de zaak actueel maakte en haar zelfs in het district Adenau liet afspelen. De redacteur van het plaatselijk blad publiceerde het bericht en gaf het aan een persbureau door, dat geen verder onder zoek instelde, omdat de redacteur sinds ja ren als een betrouwbaar correspondent bekend stond. Het bericht ging daarna door de pers in binnen- en buitenland doch bezorgde aan het kleine postkantoor te Adenau grooten last. Ter gelegenheid van het- Kerstfeest kwamen uit alle streken van Duitschland en ook uit het, nabij gelegen buitenland zendingen te Adenau aan, ge adresseerd aan den dapperen jongen, die den duivel doodgeschoten had, De post kon den jongen echter niet vinden en heeft ten slotte alle zendingen aan de afzenders moeten retourneeren. N.V. Hollandsch -Zwitsersche Chocoladefabriek. VRAAGT ZE

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11