UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK LAND- EN TUINBOUW UIT DE PERS DONDERDAG 21 JANUARI 1932 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 HILLEGOM. De Hanze. De afd. Hillegom der Han ze heeft een ledenvergadering gehouden in Hotel Sistermans. De belangstelling was best. De voorzitter, de heer P. Klaver, opent te ruim 8 uur de vergadering met den chr. groet en een woord van hartelijk welkom. Waar het de eerste vergadering is in het nieuwe jaar maakt de voorzitter gaarne van de gelegenheid gebruik, om allen na^ meDs het bestuur een zalig, gelukkig, voor spoedig 1932 toe te wensohen. Het afgëloo- pen jaar was voor de winkeliers niet roos kleurig; hopen we, dat we het ergste door zijn. Laten we daartoe meehelpen en niet bij de pakken neerzitteif en niet zui niger zijn dan noodzakelijk is en veel geld in circulatie brengen, wijl dit is in aller belang. De secretaris leest nu de notulen, die onveranderd onder dank voor de trouwe wedergave worden vastgesteld. Ingekomen is een circulaire ter propa- gandeering der Radio-cursussen voor den Middenstand, die door den K. R. O. zullen worden verzorgd; voor de te maken kos ten wordt een bedrag van 2.50 per per soon gevraagd. Het bestuur beveelt dit nuttige werk gaarne aan. Winkelsluitingswet. De Voorzitter zegt, dat deze zaak reeds meermalen is be sproken, zoowel in de ledenvergaderingen als in het bestuur. Thans wenden Ged. St zich tot het gemeentebestuur om dispen saties indien deze worden gewenscht door de winkeliers. B. en W. dezer gemeente hebben spr. opgedragen, deze zaak hier in behandeling te brengen. De regeerings- lichain en wenden zioh steeds meer tot de organisaties om adviezen, hetgeen een verblijdend verschijnsel is. Waar nu te Hil legom slechts één Middenstandsvereeni- ging meer bestaat, de Hanze, komen B. en W. tot ons. Spr. wijst in dezen op art. 9 der Wet. Wat het uniforme sluiten op een middag of morgen in de week betreft, hierbij gelooft het bestuur het wijst te han delen, in dezen ieder vrij te Laten. Be sloten. Thans komen de extra dagen in bespre king, het zijn er volgens de Wet 21. De heer A. W. Koppers vraagt, of de Oude jaarsavond genoemd is. Geantwoord wordt ontkennend. De heer K. zou die wensch naar voren willen brengen, als dat kan. De voorz.: dat kan. Het bestuur heeft bij het openstellen der winkels op Zondag gedacht aan de Bloemen-Zondagen; op die dagen valt er voor diverse winkeliers wat extra te verdienen. Art. 9- wordt voor gelezen. De heer SchulteKuperjans wil het sluitingsuur in den zomer in de week op 9 uur stellen. Geantwoord wordt, dat dit niet kan, het zou trouwens de geheele wet uit elkaar scheuren. De heer G. B. Kroon zegt, dat we Roomsoh moeten zijn en des Zondags onze winkels moeten slui ten. De G. A. vindt het open zijn op Zon dag ook niet goed. De heer Mathot zegt, dat we niet teveel moeten vragen, hij wil het verzoek een week te voren tot B. en W. richten. De voorz.: B. en W. vragen advies. De G. A. vindt het niet goed, dat officieel van Roomsche zijde openstellen der winkels op Zondag wordt gevraagd, het strijdt tegen de Zondagsheiliging. De heer G. B. Kroon wil het verzoek niet van de Hanze laten uitgaan, waar het eigen belang geldt kunnen de Katholieken Ud worden van de Hanze en de anderen hos- pitant-leden. De voorz.: het bestuur wil het nu weten, ook B. en W.; het is de derde maal, dat do zaak op het tapijt komt. De Hanze moet daden stellen, anders kunnen we wel opdoeken. De G. A. is er voor, dat dit voorstel niet van de R. K. uitgaat, we moeten geen ergernis geven aan ande ren. Laat men wachten, totdat die men- sohen komen, hun wensoheD als vereeni- ging overnemen en het verzoek dan tot do gemeente richten. De heer G. P. Out: met dat ergeren kunnen we geen rekening houden: sommigen ergeren zioh aan voet ballen op Zondag, of aan een vuurwerk op Zondag. De G. A-: dit oogenblik is nog niet geschikt. De heer Van de Poll: we moeten uitmaken of het mag. ja dan neen. De G. A.: op zich is 't te verdedigen. De heej W. Warmerdam: het gaat'om enkele Zondagen; Caféhouders bijv. zijn het ge heele jaar des Zondags tot laat open; de R. K. Volksbond is mede den geheelen Zondag open (dit is niet geheel juist; ver slaggever). De heer Van Staveren: het wordt nu een principieele kwestie. Spreker vreest, dat als wij niet verzoeken een neu trale winkeliersvereeniging komt. De heer A. W. Koppers: men is beangst, dat de Winkeliersvereeniging zou komen, maar die bestaat hier niet, hetgeen spr. bewijst; er zijn geen leden, geen reglement, geen contrbutie, niets. Af en toe is er wat actie voor reclame en wat gebeurd is, werd zelfs nog gevraagd aan de Geestelijkheid. Na nog heel wat bespreking, waarbij de G. A. nog opmerkt, dat hetgeen gaat gebeuren een uitzondering blijft op de Kerkelijke Wet van Zondagsheiliging en iedere uit zondering toch afbreuk doet aan zulk een wet, wordt besloten, aan den Gemeente raad te verzoeken, op de Zondagen tussehen half Maart en eind Mei de winkels te mo gen openstellen, waarbij vertrouwd wordt, dat alleen zij daarvan zullen gebruik ma ken, wier belangen dit beslist vraagt, Nog zal verzocht worden te bepalen, dat op de Zaterdagavonden van 15 Juli15 Septem ber de sluitingstijd met een half uur worde verlengd. Inzake de kwestie der „Automa ten" wordt na ampele bespreking beslo ten, dit punt tot de volgdnde vergadering aan te houden. Hierna brengt de heer H. Kroon als afgevaardigde verslag uit van den Centralen Raad, waarvoor hem groo- telijks dank gebracht wordt. Na korte be spreking wordt nog besloten, een Propa- ganda-Feestavond te houden, niet echter als officieel feest. De propaganda-oommis- sie heeft daarvoor de leiding. Met alge- meene stemmen wordt nog als lid der ver- ceniging aangenomen de heer W. Kuitens, architect alhier. Rondvraag. De heer L. Bakker be spreekt de commissie inzake prijsregeling tabak. Voor de sigaren is iets dergelijks in wording. Van onze zijde is ook een der onzen iD de desbetreffende commissie ge bracht. Niets daarvan is in de afdeelin- gen gebracht. De heer van der Klugt, se cretaris der vereeniging en mede sigaren winkelier, zegt, dat hij er nooit van ge hoord heeft. De heer Bakker: kunnen onze hoofdbestuurders dat dan maar eigenmachtig doen? Ik protesteer tegen dergelijke handelwijze en hoopt, dat de pers hiervan goede nota zal nemen. De voorzitter: wie zit er van ons in? De heer B.: de heer Erftemeijer. Het is verschrik kelijk, dat zoo iets kan gebeuren. De heer Van Staveren wil een wekelijksohe recla me-advertentie in de plaatselijke bladen, bijv. „Koopt in Hillegom". Dit zal de aan- daoht hebben der propaganda-commissie. De heer H. C. Spierings bevreemdt het, dat het Bestuur niet vertegenwoordigd was bij de oprichtingsvergadering Afd. Manufacturen. De voorzitter zegt, dat er geen officieele uitnoodiging bij het be stuur is ingekomen. De heer H. Kroon meent, dat er 3 jaar door de afd. voor een lid contributie aan het Hoofdbestuur is af gedragen, welk lid in geen 3 jaar zijn con tributie aan de afd. betaalde. Geantwoord wordt, dat dit nimmer 3 jaar is geweest, hoogstens 1 jaar. De heer G. B. Kroon wil het boetestelsel voor verzuim of te laat weer invoeren; dit wordt gevaarlijk ge acht. Dezelf,de informeert naar de vakver eenigingen in de Hanze; de voorz. ant woordt. Nog bepleit dezelfde vrager een waarschuwingsdienst inzake slechte beta lers. Wordt aandacht geschonken. Na nog wat kleingoed houdt de voorz. een korte sluitingsrede. Hij verheugt zich over de schitterende opkomst, over de zakelijke besprekingen geeft als zijn overtuiging, dat de winkeliers ter plaatse hun tijd be grijpen en met de prijsverlagingen mee gaan en sluit met den chr. groet. R. K. Gymn.-Ver. „Turnlust". De R. K. Gymnastiekvereeniging „Turnlust" al hier gaf in het Patronaatsgebouw St. Jo seph haar eerste seizoen-uitvoering, die zich in een druk bezoek mocht verheugen. Na den algemeenen opmarsch trad de voor zitter, de heer J. v. d. Reep naar voren en heette de aanwezigen welkom; in het bijzonder richtte hij zich hiertoe tot den weleerw. heer Kap. A. Verhaar, die nu als G A. optrad en hij hoopte, dat Z.Eerw. nog lang in Hillegom mocht blijven. Met eenige opwekkende woorden tot de ouders der turnende jeugd besloot hij zijn rede. Wat het turnen betreft, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat er onder de be kwame leiding van den heer Jac. van der Schrier van Bennebroek over bet alge meen goed gewerkt is. Natuurlijk werden zoo nu en dan wel foutjes gemaakt en dan nog meer door de adspirantjes dan door de grooteren, maar ieder deed zijn best. Het programma was niet overladen en werd zeer vlot afgewerkt. Van de heeren was speciaal het hoog-brug- en hoog-rek- werk zeer goed, benevens de orde-oefenin gen, terwijl de tweede klas-jongens in dit laatste nummer en aan hooge brug mede geen kwaad figuur sloegen. Er schuilen on der deze jeugdige turners veelbelovende krachten voor de vereeniging. De standen aan het einde van den avond waren zeer fraai. Een woord van hulde mag wel ge zegd worden over het keurige piano-spel van mej. Appelman, die den geheelen avond de oefeningen begeleidde en met vroolijke entre-acte-muziek er de stemming in hield. Tot slot ging nog een één-aoter, die vlot gespeeld werd en de zaal deed scha teren van het lachen. N00RDWIJK. Geboren Casimira Hortensia Ma ria, dochter van F. C. Lassooij en M. v. d. Put Anna Jacoba, dochter van A. A. v. Dijk en A. A. Hoogervorst. Ondertrouwd: G. Plug 25 jaar en M. Cramer 26 jaar. Overleden: Johanna v. d. Peet 70 jaar wed. van M. Wassenaar Pieter Leendert Alkemade 1 jaar zoon van W. L. Th. Alkeniade en J. P. Buschman Jan Piet Barnhoorn 82 jaar weduwnaar van L. A. Marijnis Niesje Smit 69 jaar geh. met A. Plug. VOORSCHOTEN. Geboren Jacoba, dochter van G. van den Nagel en A. van Rooijen Jaco ba Maria, dochter van J. Langeveld en E. G. Roodakkers Jacoba Maria, dochter van A. J. van der Meer en J. Verhorik. Ondertrouwd: P. C. J. Stijnman 27 jaar en A. M. J. de Hosson 22 jaar. Gevestigd: Mej. E. Nolte, Wijn gaardenlaan 15, van Duitschland S. P. Kuis, Burg. Vernèdepark 63, van Alkema de Mevr. E. Bourgeois en gezin, Voor straat 17, van Leiden II. van der Tuin, Wijngaardenlaan 15, van Leiden C. Beijer en gezin, Veurscheweg 41, van Den Haag Mej. G. Preiks, Voorstraat 37, van Leiden J. Mostard, Wijngaardenlaan 37 van Leiden. Vertrokken: G. A. Noordman, naar Leiden Mej. J. J. Meijer naar Baexem G. Alblas naar Stompwijk. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileumuitvoering „Zanglust". Ter gelegenheid van haar zilveren feest gaf de gemengde zangvereeniging „Zanglust" in de Nutszaa] alhier een schitterend geslaagde uitvoering. De feestavond werd geopend met een welkomstwoord van den voorzitter der jubileerende vereeniging, den heer J. A. Tolk, die den aanwezigen, die door een groote opkomst blijk badden gegeven van sympathie, dank bracht voor de door hen betoonde belagstelling. Allereerst riep spr. den burgemeester, dr. H. J. Lovink. die door zijn aanwezigheid had getoond met zijn ge meentenaren in alles mede te leven, een welkomstwoord toe. Erkentelijk was spr. voor de bewijzen van belangsteling welke de zustervereenigingen aan de jubilaresse hadden doen toekomen. 0.a. waren ingeko men gelukstelegrammen van „Hosanna',' van de Leidsche zangvereeniging „Or pheus", van den bond van gemengde zang verenigingen, van het doopsgezinde zang koor uit Haarlem, van „Sursum Corda" uit Leiden en van den oud-directeur Vink uit Haarlem. Spr. wes op een woord van „Car men Sylva" er is één geluk, de plicht, één kracht, de arbeid, één vreugde, het schoo- ne. Welnu wij hebben getracht, aldus spr., het schoone te brengen. Onze vereeniging heeft moeitevolle jaren gekend, tijden van opbloei en tijden van teruggang. Wij wil len echter hopen, dat wij door het schoone wat wij hedenavond hopen te brengen, ge tuigen zul'en van onze liefde voor de kunst. Verder memoreert spr. de drie directeuren die in het leven van „Zanelust" een eroote rol hebben gespeeld n.l. de heeren Griet huizen, Vink en den tegenwoordigen direc teur de heer Zwaan. De beer Tolk gaf hierna de leiding over aan den directeur van het koor, den heer Zwaan. Vernadering hoofdbestuur „Bloembollencultuur". Op den heer Braam na, was het hoofd bestuur voltallig. De nieuwe leden, de heeren van Doorne, Philippo en Warnaar worden geinstallcerd. Tot onder-voorzitter voor het jaar 1932 wordt herbenoemd de heer Valkering. In de commissie uit het hoofdbestuur voor het nazien van de reke ning der vereeniging over het jaar 1931 worden benoemd de heeren Valkering, Warnaar en van Doorne. De aftredende leden van het scheidsge recht worden herbenoemd Het zijn de hee ren A. Frijlink Jr., Th. M. Hoog, .T. B. Meskers en R. V. van Zanten, exporteurs, en P. J. de Groot Jr., J. P. Nijsen, J.-Pij- nacker en Nic. Rooien Jaczn., als leden kweekers. Benoemd worden tot leden der commissie voor de Nomenclatuur en der bloemenkeuringen in de per 1 Januari j.l. ontstane vacatures: subcommissie voor hyacinthen D. E. Nieuwenhuissubcom missie voor tulpen Jan Roes en G. Zand bergen Wzn.subcommissie voor narcis sen G. Zandbergen „Terwegen" en Dege- naar de Jager subcommissie voor bijgoed Willy van Egmondsubcommissie voor dahlia J. F. Ch. Dix; subcommissie voor gladiolus A. Sabelis en subcommissie voor pioenen J. Verboom. Tot voorzitter van de subcommissie voor pioenen wordt de heer G. F. Hemerik Sr. benoemd. Benoemd wordt de jury voor de speciale keuring van gebroeide mendeltulpen, wel ke wordt samengesteld als volgt: voorzit- ter Ern3t H. Ivrelage. leden A. Bergman, J. F. Ch. Dix, W. A. Philippo, Jan Roozen Mzn. en N Zandbergen Wzn. Besproken worden de plannen van het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor de nieuwe indeeling van het telefoonnet Lisse en de nieuwe telefoon tarieven, die na automatiseering van dit net zullen gelden. De verga-dering besluit dat in samenwerking met andere organi saties en met de betrokken gemeentebe sturen van Hillegom, Lisse en Sassenheim zal worden aangedrongen op aanzienlijke wijziging dezer plannen. In ieder geval is een versplintering van het streeknet-Lisse als een directe schade te beschouwen voor het telefoonverkeer in de bloembollen streek, terwijl het voor de aangeslotenen in de plaatsen Hillegom, Li-sse en Sassen heim een achteruitgang beteekent, waar tegen groote bezwaren bestaan. Over de wensch van de afdeeling Noord- wijk ter jongste algemeene vergadering geuit, dat door onze vereeniging pogingen zullen worden aangewend om een uitvoer verbod te krijgen van plantgoed van tul pen, wordt uitvoerig van gedachten gewis seld. De maatregel zou, indien uitvoerbaar, kunnen voorkomen dat kleine bollen wor den geëxporteerd, die bestemd zijn voor het aanleggen van tulpenkweekerijen in het buitenland, maar niet voorkomen zou kunnen worden dat voor dit doel leverbare bollen zouden worden aangekocht. Afge zien van de moeilijkheid om zuiver te be palen wat de term plantgoed inhoudt, en andere practische bezwaren, zou derhalve door een uitvoerverbod van kleine bollen het eventueel te verwachten nadeel vooi de bollenteelt hier te lande niet worden ondervangen. Op deze gronden wordt het denkbeeld der afdeeling Noordwijk niet uitvoerbaar gedacht. Over het denkbeeld der afdeeling War mond om na te gaan wat gedaan kan wor den tegen het gebruik om afwijkende ver koopsbepalingen on de koopbriefics-formu- lieren op onduidelijke wijze te laten druk ken, zal het advies van de commissie voor de herziening van het handelsreglement worden gevraagd. Deze commissie zal dan tevens kunnen overwegen de movelijkheid om artikelen van het handelsreglement aan te wijzen, waarvan door de leden der ver- DE WETHOUDERSCRISIS TE ROTTERDAM. Wij geven eenige persstemmen over de wethouderscrisis te Rotterdam. De Maasbode schrijft o.m.: „De verklaring van het College, welke wij voor den aanvang van de zitting reeds op de perstribune aantroffen, was niet voor niets eenigen tijd, vóór zij zou worden uitgesproken, reeds gepubliceerd en ver spreid. Aan duidelijkheid en klaarheid liet zij alles te wenschen over, vooral in die punten, waarover de groote oneenigheid was ontstaan. In zich een document zonder veel in houd, kon deze eenstemmige verklaring hoogstens dienen als een gezags-argument voor den Raad, in zooverre de unanimiteit van de leden van het College includeerde. dat de wethouders de Jong en Nivard, die zich zoo duidelijk haden uitgesproken in de vorige zittingen, zich nu weer met de roode wethouders hadden gevonden in eenstemmigheid over het bepaalde punt: de loonsverlaging. Dit eenigste argument, wat er uit te halen viel. kon de rechterzijde niet tot de conclusie brengen, dat het nu „safe" was met dit voorstel en de aanneming er van verzekerd kon worden geacht. Weshalve zij ook geen vrijheid kon vin den om haar stem te geven aan de voor stellen tot verhooging van de straatbelas ting en van de opcenten op de personeele belasting. Alleen de wethouders, blijkbaar meei wetend dan de Raad, alsmede de heer Hendriks, stemden met de sociaal-demo craten vóór de belastingverhooging. De geheele verdere Raad sloot- zich aaneen tot één front van tegenstanders. Zooclat- het College van B. en W. met een minderheid van 16 tegen 26 stem men het onderspit moest delven." De (A.-R.) Rotterdammer schrijft o.m.: i De roode wethouders waren op den goe den weg. Zij wilden de verantwoordelijk heid dragen voor de maatregelen, waar aan niet te ontkomen is. Doch toen puntje bij paaltje en zij bij hun opgehitste partij- genooten kwamen, schrokken zij voor de consequentie terug. Ongetwijfeld lag het in hun voornemen om door te gaan op den ingeslagen weg, maar dan moest de rechterzijde zich voor voetveeg laten gebruiken. De roode lei ders moesten tegen hun misleide volgelin gen kunnen zeggen: voor deze reactie bui gen wij het hoofd om nog rooter reactie te voorkomen. Deze positie van asschepoester kon de rechterzijde zich niet laten welgevallen. Ze kan zich niet als buffer of stootblok tus sehen de rechtscho en linksche sociaal-de mocraten laten gebruiken. Roode wethouders moeten kerels en geen sjacheraars en scharrelaars zijn. En daar om stelde de rechterzijde, daarbij zon der afspraak gesteund door de liberalen, Dr. Reeser (v.d.) en de revolutionairen, de wethouders voor de laatste consequen tie.'. Tegehover de s.-d. „Voorwaarts' merkt het a.-r. blad nog het volgende op: „Lasterlijk is de aantijging, dat men er eeniging niet mag worden afgeweken. Aan de tentoonstellingen van huisbroei van bloembollen te organiseeren door de afdeelingen Heemstede en Bennebroek van de R.-K. Bloemistarbeidersvereeniging „St. Deus Dedit" worden bijdragen beschik baar gesteld. Aanvaard worden voor de vereeniging een plaatwerk met afbeeldingen van bol gewassen uit de 17e eeuw in bruikleen af gestaan door den heer A. F. Bos te Hille gom en een partij vazen ten geschenke aangeboden door de Ned. Gladiolus Ver eeniging. Na afdoening van allerlei huishoudelijke zaken wordt de vergadering gesloten. „Bloembollencultuur". In Leiden gevestigd: J. A. van Abshoven, Blager, Hoogewoerd 79. D. Boogerd en fam.. Ingenieur, War- monderw. 7. S. M. H. J. van Alphen- Boots. Nieuwe Rijn 62. - D. J. Duitsmann, dienstbode, Schelpenkade 44. C. van Es, dienstbode, Volmolengr. 2a. H. van Ger- ner, hulp in de huish., Haarlweg 51. M. Goder, dienstbode, Ileerengr. 33/35.-G. Haantjes, ass. leeszaal, Stationsweg 45. K. Boogerd-Hocke, Warmonderw. 77. H. M. Kerkvliet, dienstbode, FJijnsb.weg 47. A. N. A. Marinus, Haagweg 26. J. Mie- dema en fam., winkelier, Haven 34. W. Müller, dienstbode, Oude Singel 156. G. A. Noordman, houtkoopcr, Haagweg 92. J. M. A. Noordman, Haagweg 92. N. Op dam en fam. dansleeraar, Middelweg 17-I7a. J. Plugge, Formosastr. 18a. L. N. van Polanen, Driftstr. 54a. M. G. Polderman, dienstbode, Rapenburg 81. Th. J. Rade makers, arb. Ned. Sp., Haarlemmerstr. 46a. J. Rooyakkers en fa-in., loswerkman, Pak- huisstr. 3. H. Rosthöfer, dienstbode, Me- reUtr. 19. H. Sabinasz, dienstbode, Haar lemmerstr. 47. F. J. M. Smits, winkelbe diende, Oosterstr. 28. A. Uhrmacher, dienstbode, Oude Singel 98. N. Vegt, kruidenier, Rijndijkstr. 2. E. Wendel, dienstbode, Morschweg 138. Uit Leiden vertrokken: M. Bink, Soest, Sanatorium Zonnegloren. J. Rorsje, Haag, Kockstr. 239. A. Bras, Rotterdam. Spanjaardstr. 112. B. Bromet, Amsterdam, Vrolikstr. 201. J. van der Bijl, Suresnes, Rue de I'Hippodrome 27". L. Dedert, Enschedé, Azaleastr 1. - G. A. Dodewaard. Heerlen, Treebeekpl. 80 J. L. van der Does, Delft, Wi'emstr. 48. A. M. Dn essen, Wassenaar, Wassenaerstr. 7. onzerzijds naar zou hunkeren „het mes er in" te zetten. Lasterlijk is ook de voorstelling van za ken, dat Rechts naar deze wethouders- crisis zou hebben verlangd. Tot het laat ste toe is de poging gedaan, om de socia listen terug te brengen tot de aanvanke lijk opgenomen verantwoordelijkheid. De heer Baars deed in allerlaatsten termijn nog het voorstel aan de hand otn alsnog het georganiseerd overleg te hooren Laat men dus ook niet komen met do valsche voorstelling van zaken alsof Rechts het georganiseerd overleg niet in zijn waarde wilde laten. Zeker, de noodtoestand dwong tot een spoedbeslissing. Maar als den raad een beslissing wordt gevraagd op zeer korten termijn, zou men dat dan van het georga niseerd overleg niet mogen verlangen?" INDEXCIJFERS. De Nieuwe Haarl. Ort. «chrijft: Het Centraal Bureau voor do Statis tiek publiceert geregeld indexcijfers, cij fers waaruit gelozen worden kan, hoe in een bepaald jaar, of in een bepaalde maand, de prijzen van bepaalde artikelen zich verhielden tot de prijzen van diezelf de artikelen in een ander jaar, of in een andere maand. Punt van uitgang is dan veelal het laatste „normale" jaar, 1913, het jaar vóór den Europceschen oorlog. Wo hebben het op die indexcijfers nooit bijzonder begrepen gehad. Als de vrouw des huizes haar echtge noot om meer huishoudgeld vraagt omdat de kinderen zooveel grooter worden, wijst manlief triomfantelijk op de indexcijfers in de krant, die onomstootelijk bewijzen dat alles zooveel goedkooper is 1 Als een arbeider zijn baas om opslag vraagt, omdat hij nu al vijf jaar op het zelfde loon is blijven staan, houdt deze hem met hetzelfde gebaar de krant vbor den neus: maar man, zie oens, dertig, veertig procent is in die vijf jaar je loon in waarde gestegen 1 Men dat is de groote massa leest in die cijfers wat er niet in ligt, wat het Centraal Bureau ook nooit er in heeft wil len leggen. Het zijn geen cijfers voor het groote publiek, dat ze niet lezen kan en er toch gebruik, veelal verkeerd gebruik, van maakt. Het „bene docet qui bene distinguit" dient hier terdege te worden in acht ge nomen. Wie met de indexcijfers wat bewij zen wil, wie ze wil toepassen op het dage- lijksch leven, moet wèl weten te onder scheiden. Hij dient zich af te vragen of ze betrekking hebben op groot- of kleinhan delsprijzen; hij dient er rekening mee te houden welk percentage van het huishou delijk budget er onder begrepen is hij heeft te bedenken vooral, wat niet in die cijfers is opgenomen huren bijvoorbeeld en belastingen en vergoedingen voor open bare diensten en vrage zich daarbij af, in hoeverre de beteekenia van de in de cijfers verwerkte artikelen door, wat daar buiten is gehouden moet worden gecorri geerd. Maar daartoe is niet ieder in staat en daarom is de „populariseering" van de in dexcijfers een gevaar. Een gevaar vooral in dezen tijd, nu men vaak al te lichtvaardig bewijzen wil wat althans met die cijfers alléén niet afdoende te bewijzen is. Gorgel droog met BHft WYBERT beschermt U ieder jaar tegen verkoudheid en catarrh. Hwr Alléén In orlgineele doozen h 25. 45 en 65 cis. M. Duda, Voorschoten, Inst Wullings. E. M. Durek, Kerkrade, Piusstr. 20. H. F. Eschauzier, Haag, J. v. Oldenb. laan 29. F. J. van Eijk, Haag, Adelheidstr. 93. G. Chr. Ferwerda, Hazerswoude, Voorweg C 51. K. F. Frohwein, Haag, Jan Blan- kenstr. 39. F. J. Gelderman, Haag, Pau- weblaan 47. J. W. Grube, Haag, N. Schoolstr. 75. C. de Graaf, Breda, Nieuwe Haagdijk 67a. M. 't Hart, Oegstgeest, Rijnzichtweg 11. J. Hoogstraten en fam., Noordwijk, Voorstr. 22. J. G. Hupje, Hoorn, Wijdebrugstr. 26rd. G. N. Ch. Janssen Andeweg, Oegstgeest, Regentesse- laan 37. J. P. Janssen, Breda, Wilhe'mi- nasingel 3. J. J. Jansen en fam., Leeu warden, Tuinen 27. M. W. Jongsma, Hil- ligersberg, Breitnersingel 69. J. F. J. M. Karthaus, Haag, v. d. Heiihstr. 78. M. L. Klein. Zoeterwoude, H. Rijndijk 30F. J. Knaap, Voorburg, Opwijkstr. 30. J. A. Kriek, Rotterdam, Bruinstr. 60a. A. Kui pers, Amersfoort, St. Anfridusstr. 9. A. J. M. Lobman, Tilburg, J. v. Beverwijckstr. 2a. E. C. de Meer, Dordrecht, Kromme- dijk 20. M. de Monchij, Rotterdam, Wes tersingel 11. J. Mostard, Voorschoten, Wijngaardenlaan 37. J. M. Nuijten en fam., Utrecht, Leidschekade 102. J. F. Ouwerkerk, Uden N.B., Missiehuis. H. M. Verhey-van der Pas, Amsterdam, Sar- phatpark, 77. B. A. Perik, Almelo, Hooge Belsweg 11. A. Petio, Rotterdam, Baar- schestr. 29. W. F. A de Ridder. Haag, Laan 12. C. H. L. Sanders, Haag, Bali- str. 70. E. Schipper, Amsterdam, Pr. Hen- driklaan 8. W. Schumacher, Murlenbach, R. Schut, Apeldoorn, Englanderw. 9. J. Schuurman, Ommen, Achter de Geuzen 16. H. Smit, Utrecht, v. Marumstr. 18 C. Stam, Delft, Ziekenh. Bethel. J. Th. van Stuijvenberg, Zalt Bommel. H. Tel- jeur, Haarlem. Raamvest 39 zwart. H. van der Tuin, Voorschoten, Wijngaardenl. 15. W. van Waardhuizen en fam., Leider dorp, Zijldijk 29. J. A. Wamsteker, 'Rot terdam, Persoonsdam 14. W. van der Woude, Alkmaar, Nieuwe Sloot.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7