BUITENLAND VRAGENBUS DONDERDAG 21 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 De auto van Dr. Sprenger van Eyck, die deelneemt aan de STERRIT NAAR MONTE CARLO is verongelukt in de nabijheid van Montelimar in Frankrijk. De auto met de deelnemers even voor het vertrek uit Nederland: 1. de heer Rodrigo, die ernstig gewond werd; 2. dr. Sprenger v. Eyck, die ongedeerd bleef; 3. jhr. Loten van Doele Groote die aan de verwonding is overleden. HERSTEL VRAAGSTUK DU1TSCHLAND WEIGERT. Uitstel van betaling onvoldoende. Berichten uit Londen zeggen, dat de Engelsche regeering door bemiddeling van haar Berlijnsche gezant de Duitsche re geering heeft gepolst, of Duitschland zou genoegen nemen met een jaar verlenging van het Hoover-moratorium (uitstel van betaling). Brüning heeft dit voorstel van de hand gewezen. Duitschland houdt zich aan de uitspraak van het comité van Bazel, .waar in ook Frankrijk was vertegenwoordigd, dat Duitschland na afloop van het mora torium niet kan betalen. Het moratorium loopt Juli af, zoodat nog vijf maanden overblijven voor een verstandige regeling. Officieel Britsch communiqué. Het Britsch© departemnt van Buiten- landsche Zaken publiceert een communi qué, waarin verklaard wordt, dat de be sprekingen tusschen de voornaamste re geeringen, welke betrokken zijn bij de con ferentie van Lausanne, nog niet zijn ge ëindigd en dat het duidelijk is, dat de con ferentie niet reeds op den 25sten Januari, den voorloopig vastgestelden datum, zal kunnen aanvangen. Er hebben thans nog andere gedachten wisselingen plaats en de Britsche regeering koestert de hoop, dat het mogelijk zal blijken, binnen enkele dagen een bevredigende overeenstemming te bereiken ten aanzien van de te volgen procedure. In politieke kringen te Parijs verluidt, dat de regeering den aanvang der confe rentie te Lausanne wenscht te doen uitstel len van 25 Januari tot 28 Januari. Princi- pieele besluiten zouden echter noch te Londen noch te Parijs genomen zijn, daar men eerst het resultaat wil afwachten. In verband hiermede blijft deze kwestie dus nog volkomen open. Indruk van Laval's rede in Duitschland. De Fransche regeeringsverklaring en de daarop volgende debatten in de Fransche Kamer worden in de Berlijnsche ochtend bladen druk besproken. De „Voss. Zei- tung'' noemt Laval's reparatiethese het duidelijkste bewijs voor het feit, dat de a.s. Fransche verkiezingen den blik op de wer kelijk essentieele dingen in Frankrijk jam mer genoeg zeer vertroebelen. De „Vor- warts" noemt de verklaring van Laval een herhaling van bekende dingen. De „Ger- mania" twijfelt er aan, of Frankrijk voor de motiveering van zijn reparatie-stand- punt oor zal vinden. „De Börsenkurier" zet boven zijn commentaar: „Laval blijft ontoegeeflijk". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt: Duidelijk gezegd is het re sultaat van de voorbesprekingen van Lau sanne eenvoudig dit: het herstelvraagstuk zal dit jaar niet worden geregeld. De „Börsenzeitung" ziet in Laval's verklaring een hernieuwden strijd tegen Duitschlands wil om op te bouwen. De „Tag" eischt, dat rijkskanselier Brüning, hetzij in Lau sanne, hetzij in Genève, zijn verklaringen heel duidelijk moet herhalen, om er den nadruk op te leggen, dat het onderwerp van de debatten moet zijn: de definitieve nit-den-weg-ruiming der herstelbetalingen. Bidstonden te Rome Naar de „Osservatore Romano" mede deelt, zullen op verlangen van den Paus Zaterdag, Zondag en Maandag om 18 uur 30 in de kerk van San Rocco, naar aanlei ding van een voorstel van een naar Onze Lieve Vrouwe van Lourdes genoemde con gregatie, bidstonden gehouden worden ten einde, door bemiddeling van de Heilige Maagd, God te verzoeken te bewerken, dat de vertegenwoordigers der volkeren, die aan de groote conferentie van Lau sanne deelnemen, bezield mogen zijn van den geest van rechtvaardigheid en naasten liefde. SPANJE NONNENKLOOSTER TE BILBAO GESLOTEN. Als gevolg van de gebeurtenissen te Bil bao hebben uc autoriteten het sluiten voor onbepaalden tijd gelast van het klooster der zusters van den H. Verlosser. ITALIË ABESSYNIE'S KROONPRINS BIJ DEN PAUS. De H. Vader heeft gisteren met het ge bruikelijke ceremonieel den Ethiopischen kroonprins, Asfaou-Ouossan, die met zijn zuster een reis door Europa maakt, in par ticuliere audiëntie ontvangen. Prins Asfaou-Ouossan ig 27 Juli 1916 ge boren en werd op den dag, dat zijn vader tot keizer werd gekroond, tot kroonprins geproclameerd. Tijdens zijn verblijf te Rome zal hij ook het Ethiopisch seminarie in de Vaticaan- sche Stad bezoeken, evenals te Frascati het graf van kardinaal Massaia. CHINA DE JAPANSCH—CHINEESCHE SPANNING. Bloedige botsing bij Shanghai. Reuter meldt, dat gisteren een troep Chineezen op Chineesch grondgebied ten Noorden van Shanghai, zonder eenige aan leiding, vijf Japansche monniken heeft aangevallen en zóó ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden ge bracht, waar bleek, dat de toestand van 2 hunner ernstig was. Japansche jongelingen, wilden in ver band met dezen laffen aanval wraak ne men en trachtten een Chineesche hand- doekenfabriek, waarbij de monniken waren aangevallen, in brand te steken en na brandende toortsen in de fabriek te hebben geworpen snelden zij terug naar de inter nationale concessie en vielen daar de Chi neesche politie aan, die op de scheidings wegen patrouilleerde. Een der Chineesche agenten kreeg een messteek, tengevolge waarvan hij over leed. Twee andere agenten werden zwaar gewond. Drie der Japansche aanvallers werden door revolverschoten gewond, naar het ziekenhuis gebracht, waar één hunner be zweek. De Japanners hielden een massa-bijeen komst, waarop betere militaire bescher ming werd geëischt. REBELLIE ONDER CHINEESCHE TROEPEN. 20.000 man naar de rooden overgeloopen. Twintig duizend man troepen onder be vel van Soen Lien-tsjoeng zijn in opstand gekomen, omdat zij bij hun strijd tegen de bandieten in Kiangsi geen voldoende le vensmiddelen hebben gekregen. Zij heb ben zich bij de communisten aangesloten en Tingtsjau in Foekien ingenomen, waar zij de plaatselijke troepen ontwapenden. De gouverneur van Foekien heeft dringend fiulp gevraagd en verklaart dat de rooden een sovjet-regiem hebben ingesteld te Snocitsjing in Kiangsi. Tsjang Kai-sjek en Wang Tsjing-wei hebben besloten samen te werken met de nieuwe regeering, die bevel heeft gegeven tot de arrestatie van Poe Ji, Tsjang Tsing- hoei en andere Mandspoerijsche leiders, die beschuldigd worden van verraad en sa menzwering voor het herstel der mo narchie. Hedenmiddag zullen Tsjang Kai-sjek. Wang Tsjing-wei, Soen-fo en andere leiders uit Nantsjau te Nanking aankomen, waar him een grootsch welkom wordt bereid. BUITENL. BERICHTEN. STORMEN AAN DE NOORSCHE KUST. Letlandsch schip vergaan. Dinsdagavond en gisternacht hebben aan Noorwegens kust zware stormen gewoed, waardoor de telegraaf- en telefoonleidin gen verbroken werden. Naben Drontheim is een Letlandsch stoomschip aan den grond geloopen. Bij de reddingspogingen zijn drie personen verdronken. Ten Zuid-Oosten van Kwitsoe is het Duitsche visschers vaartuig „Offenbach", uit C'uxhaven, ten gevolge van een storm gestrand. Het loodsen station, gewaar schuwd door noodsignalen, zond een boot, die onderweg een boot van de „Offenbach" ontmoette, waarin zich één man bevond. Behalve dezen, konden nog twaalf opva renden van het schip gered worden. Eén matroos wordt vermist. Het vaartuig is later binnengesleept. Het heeft een lek en is ernstig beschadigd. Te Vadheim bij Bergen is ten gevolge van overstroomingen het water binnenge drongen in de opslagplaats van natrium van een chemische fabriek. Daar natrium ontbrandt, als het met water in aanraking komt, stond weldra de geheele opslagplaats in vlammen, die later ook op een tweede natrium-opsla-gplaats oversloegen. De op het water drijvende brandende natrium tastte ook de houtopslagplaats der fa- breik aan, welke geheel in de asch gelegd werd. Tot dusver wordt geen melding ge maakt van verlies van menschenlevens. De materieele schade is echter aanzienlijk. AARDBEVINGEN IN PERU. Naar Reuter uit Lima (Peru) verneemt, hebben aldaar binnen 24 uur twee aard bevingen plaats gehad. Onder de bevolking ontstond een pa niek. De electrische geleidingen werden verbroken en enkele gebouwen stortten gedeeltelijk in. Verscheidene auto's zijn in de niet ver lichte straten op de naar buiten gevlucnte menigte ingereden. De aardschokken werden voorafgegaan door een onderaardeoh gerommel, dat grooten schrik onder de bevolking ver spreidde. De aardschokken wierpen alies dooreen en deden de straten en wegen op een golvende zee gelijken, waarop de rij tuigen als schepen slingerden. De aardbeving is de hevigste, welke sinds 1904 in Peru is waargenomen. Te Huacho is een persoon door het in storten van een huis gedood. Men vreest dat bij de aardbeving ver schillende personen het leven verloren hebben. Tot dusver zijn één doode en vier gewonden geborgen. De juiste omvang van de aangerichte schade valt nog niet te bepalen. De zware sneeuwval in^Perzië. De geheele bevolking van Hamadan is door de sneeuw in haar huizen opgestoten. De winkels, scholen en kantoren zijn geslo ten; de straten zijn door de sneeuw onbe gaanbaar. De sneeuwval houdt nog steeds aan. AFSCHUWELIJKE MOORD TE BOEKAREST. Door huisknecht en dienstbode gepleegd. Gisteren zijn in hun woning te Boekarest de gepensionneerde directeur-generaal van het Roemeensche ministerie voor Openbare Werken, ingenieur Dumitrescu en zijn doch ter vermoord gevonden. De hoofden der slachtoffers waren volkomen verbrijzeld. Op het schrijfbureau lag een briefje met de woorden: „Doe maar geen nasporingen. Onzen meester hebben wij, Vasilie en Euge nie, vermoord". De onderteekenaars van dit briefje zijn de huisknecht en de dienstbode van de vermoorden. Zij zijn sedert Maandag verdwenen; de misdaad is gepleegd in den nacht van Zondag op Maandag. KOETJEPOF'S ONTVOERDERS GEARRESTEERD? Vangst der Roemeensche politie. De Roemeensche politie is overtuigd de hand te hebben gelegd op de mannen, die generaal Koetjepof, den leider der 'Russi sche emigranten, te Parijs hebben ontvoerd. Aan boord van het Grieksche stoomsohip „Philomena", waar Maandag reeds een aan tal passagiers, zoowel als leden der beman ning werden gearresteerd, trachtten ge heime sovjet-agenten iemand te ontvoeren, die bij onderzoek Agatief bleek te zijn, een voormalig hooggeplaatst ambtenaar aan het hof van den tsaar en een der intiemste vrienden van generaal Koetjepof. Veertien dagen geleden ontmoette Aga tief, die sedert jaren bedreigd wordt door geheime sovjet-agenten, een om haar schoonheid bekende dame, die hem vertelde dat zijn broer, die zich eveneens voor de Gepeoe schuil moest houden, zich aan boord van het schip bevond en een onderhoud met hem wenschte. Daar Agatief een hinderlaag vemoedde, waarschuwde hij de politie te Boekarest, die met hem aan boord ging en alle passagiers arresteerde. In een der hut ten werd de vrouw gevonden, die Agatief in een hinderlaag had willen lokken, en die naar de politie gelooft, de mysterieuze- vrouw is in wier gezelschap generaal Koet jepof het laatst werd gezien. Dc werkzaamheden voor de TWENTHE—RIJNKANALEN bij Eefde. De vloeren van de sluisputten bestaan uit groote betonnen blokken. INTERNATIONALE BENDE GEARRESTEERD. Goede vangst der Berlijnsche politie. De Berlijnsche politie ia er in geslaagd door de arrestatie van verscheidene ban dieten, een wijdvertakte inbrekers- en tie- lersorganiastie op het spoor te komen, wel ke talrijke brutale inbraken in binnen- en buitenland heeft gepleegd. De meesten der thans in Berlijn gearresteerden wor den reeds sinds vrij langen tijd door ver schillende buitenlandsche politie-autoritei- ten gezocht. Reeds thans kan worden ge zegd, dat het gelukt is met deze arresta ties een groot aantal inbraken op te hel deren. Bij het onderzoek naar een inbraak was het opgevallen, dat drie buitenlanders in een helerslokaal in het centrum van de stad veel geld uitgaven; daardoor vestigden zij de aandacht op zich. Het drietal werd on opvallend nagegaan en geconstateerd kon worden, dat zij elkaar met korte tusschen- poozen gingen opzoeken in een woning aan de Bteinstrasse. Toen de beambten onver wacht binnenkwamen vonden zij het drie tal bezig een bedrag van 25000 pengö te verdeelen. De herkomst van dit geld kon niet met zekerheid worden vastgesteld, doch wel was zeker, dat het van inbraak afkomstig was. Na hun arrestatie gavon de inbrekers eerst valsche namen op en wel Moritz Grünstem, Mottel Bchwarz en Albert Rosen. De eerste beweert een geno- ren Pool te zijn, terwijl Schwarz den eenen keer zeide Oostenrijksch dan weer Rus sisch en ten slotte Duitsoh onderdaan te zijn. De derde was in het bezit van een Luxemburgsch paspoort. Niettemin twijfelt men er nog aan, of dit de echte namen der gearresteerden zijn. Voor de definitieve identificatie heeft de Berlijnsche recherche zich derhalve in verbinding gesteld met alle buitenlandsche politie-autoriteiten. Het verdere onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat een hunner medeplichtig zou kunnen zijn aan een inbraak, welke in de maand Augustus 1930 in de Landschafts- bank Pogegen bij Tilsit is gepleegd, en waarbij een bedrag van 46.000 Lit., 10.000 Mark en 500 dollar werd gestolen. Hij wordt ook gezocht door de politie van Brussel, in verband met een inbraak in het Bonthuis, en door de justitie te Me mel. Een tweede spoor. Tegelijkertijd is men bij de opsporing van dit consortium op het spoor gekomen van twee andere personen, die de verden king op zich hebben geladen, betrokken te zijn bij een inbraak, welke op 15 October 1931 te Essen is gepleegd. Bij deze inbraak waren de daders er met ongeveer 250.U00 mark aan waardepapier vandoor gegaan. De beide personen ontpopten zich als een zekre Bohrmer, en een vroegere bankem ployé Eichberg. Een deel der door bei den in den loop van den tijd bij kleinere posten aan verschillende helers overgedane waardepapieren kon door de politie weer worden opgespoord. Het grootste gedeelte evenwel kon men eerst niet ontdekken, tot men opmerkzaam werd op den als interna tionalen zakkenroller en heler reeds beken den koopman Sta«ohek Pfeifenkopf uit Warschau. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het gelukte dezen op het sta tion te arresteeren. Pfeifenkopf ontkent pertinent betrokken te zijn bij de inbraak te Essen dooh erkent waarde-papieren ten bedrage van 200.000 Mark van een man uit Keulen te hebben ontvangen. Hiervan zou hij een gedeelte hebben gegeven aan Bohr mer. De rest van de marken heeft een 35 jaar oude Moritz Ka-tz, een Amsterdammer van geboorte, nog in zijn bezit. Deze is in zijn kring als „Moische" bekend en wordt door de recherche nog gezocht. Katz is ongeveer 1.67 Meter, is tamelijk gezet, kaalhoofdig en spreekt slechts gebroken Duitsck. De politie-commissaris Zapfe van het Berlijnsche politie-presidium verzoekt zijn arrestatie. SARRASANI LOOFT VIJFTIGDUIZEND FRANCS UIT. Voor aanhouding van den brandstichter. De directie van circus Sarrasani heeft een be!ooning van frs. 50.000 uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke kunnen leiden tot de aanhouding van den stichter van den brand. Ten behoeve van de artisten, die groote schade hebben gele den door het verbraden van hun uniformen, zal een benefice-voors telling worden gege ven. Natrium-brand in Noorwegen bijna bedwongen. Op 2 K.M. afstand nog personen gewond. De natnum-brand in de electrotechnisoh© fabriek van Vadheim kon na zwaren en langdurigen arbeid zoo goed als bedwon gen worden. Het vuur heeft twee opslag plaatsen met ongeveer 60 ton natrium vol komen verwoest en verder een aantal kleine huizen en een deel der fabrieken vernield. Verscheiden personen, die aan de reddings werkzaamheden deelnamen, liepen door den met gas vermengden rook ernstige brand wonden op. Deze rook dreef in dichte wol ken naar de op twee kilometer van de plaats des onheils gelegen stad Vadheim, waar eveneens een aantal personen brand wonden, hoofdzakelijk in het gezicht, kreeg. De omvang van de schade is op 't oogen- blik nog niet bekend en ook zeer lastig vast te stellen, daar het vuur nog niet volkomen is gebluscht, waardoor het moeilijk is een onderzoek in te stellen. Bovendien is de verbinding met de plaats van den brand ook nog bemoeilijkt, doordat verscheiden telefoonleidingen door een aardverschuiving zijn verstoord, welke ontstaan is door het smelten van de sneeuw in de bergen als een gevolg van het zachte weer. Neger-cheque-vervalscher gearresteerd. Zooals indertijd gemeld, werd eenige da gen geleden bij een bank te Antwerpen de uit Duala afkomstige neger Wilhelm Mu- numo gearresteerd, toen hij trachtte, de bank met behulp van vervalschte traveller- chèques op te lichten. Zijn medeplichtige, de eveneens uit Duala afkomstige Peter Ma- cembe, is thans te Berlijn gearresteerd. Een verzoek om zijn uitlevering naar reeds ontvangen. Een fraaie Thee-Maatschappij. Voor de Berlijnsche rechtbank begon gisteren het massa-proces tegen den direc teur en de vertegenwoordigers van de Or- do-thee-maatschappij. De instructie heeft ongeveer twee jaar in beslag genomen, daar honderden klachten waren ingediend. Dc hoofdverdachte is Leopold Ordo. De maatschappij overstroomde heel Duitschland met reizigers, die voornamelijk kruidenierswinkeltjes in kleine steden en dorpen bezochten. Tot hun groote verbazing en schrik zagen de winkeliers na het ver trek van den reiziger uit de copie der be- stelorder of uit het bevestigingsschrijven der firma, dat zij zich verplicht hadden 100 K.G. thee te koopen. Aangezien de bestel ler meestal weigerde de goederen in ont vangst te nemen en te betalen, deed de maatschappij hem een proces aan, dat zij bijna steeds won; de maatschappij heeft to taal ongeveer 200 processen gevoerd. Den hoofdverdachte Ordo wordt ten laste ge legd, dat de verkoopers overeenkomstig zijn aanwijzingen hebben gehandeld en dat hij een op bedrog berekende reclame heeft ge maakt. In drie jaar tijd beliep de omzet 1 3/4 millioen mark en door de processen zijn tallooze kleine handelaren geruïneerd. Vraag: Bij ziekte van een verzekerde in de Rijksziekenverzekering wordt 70 pet. van 't loon uitgekeerd. Moet nu de verze kerde de dokterskosten betalen of de ver zekering Antwoord: De verzekering van de Ziektewet verzekert alleen de uitkeering van het loon. De dokterskosten komen ten laste van den verzekerde. Dokters- en ver- plegingskosten worden uit anderen hoofde wel eens vergoed door den Raad van Ar beid, doch deze gevallen worden ieder op zich beoordeeld.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5