BUITENLAND HET HUIS DER VEWWDERS WOENSDAG 20 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 INTERNAT. CONFERENTIES WORDT LAUSANNE TOCH UITGESTELD? In goed ingelichte Londeneohe krin gen gelooft men thans, dat de mogelijk heid van een uitstel van de reparatie conferentie niet uitgesloten is. Voor het eind van de week kan echter geen be slissing worden genomen. De onderhandelingen over de confe rentie tusschen de verschillende credi- teur-staten en Duitschland zijn nog niet •beëindigd. Havas publiceert over dit mogelijke uitstel de volgende officieuse verklaring: „In verband met de verkiezingen, wel ke' in den loop van dit jaar in Frankrijk, Duitschland en de Vereenigde Staten zullen worden gehouden, komt men in de betrokken internationale kringen steeds oneer tot de overtuiging, dat men op het oogenblik onmogelijk kan komen tot een in bijzonderheden uitgewerkte, definitie ve oplossing van het vraagstuk der her stel- en oorlogsschulden. Men schijnt het thans te Parijs en Londen er over eens te zijn, voor Duitschland het op 1 Juli 1932 eindigende Hoover-moratorium zon der meer te verlengen en wel, op dezelf de voorwaarden, voor zes maanden of een jaar. Tevens zouden dan de Euro- peesche schuldenaars der Vereenigde Staten, die vorderingen op Duitschland hebben, in een gemeenschappelijke ver klaring van de Vereenigde Staten voor hun rekening eenzelfde behandeling ver langen, als voorwaarde voor en voor den tijdsduur van het nieuwe aan Duitschland te verleenen moratorium. „Wanneer op dezen grondslag langs diplomatieken weg overeenstemming tus schen de onderteekenaars van het Young- plan kan worden bereikt, za. de confe rentie van Lausanne voorshands doelloos worden, daar de kern van het vraagstuk door de belanghebbende regeeringen niet vóór het einde van het jaar in behande ling kan worden genomen. „Onder deze omstandigheden zou het voldoende zijn, wanneer de financieele deskundigen zouden bijeenkomen voor het uitwerken van een overeenkomst, welke een stilzwijgende verlenging van het Hoover-moratorium zou beoogen". Amerika's standpunt. Het denkbeeld 'betreffende het mora torium vindt te Washington echter in het geheel geen aanmoediging. Waarschijnlijk zal de regeering der Vereenigde Staten mededeelen, dat eerst een regeling in Europa dient te worden gezocht. In regeeringskringen is men niet van plan, iedere mogelijkheid tot nieuwe Amerikaansche concessies af te snijden, ÜLoch men beweert, dat het noodzakelijk is, dat de Europeanen maatregelen tref- ren, om het vertrouwen in hen te her stellen, voordat een verzoek om nieuw uitstel van de betalingen der schulden de minste kans heeft, de sympathie van het congres te ontmoeten. Men herhaalt het Amerikaansche stand punt, dat herstelbetalingen en oorlogs schulden geen verband met elkander hou den. FRANKRIJK LAVALS REGEERINGSVERKLARING. Frankrijks standpunt te Lausanne en Genève. Gisteren heeft Laval in de Fransche Kamer de regeeringsverklaring van zijn nieuwe kabinet voorgelezen. „Onze regeering aldus Laval staat voor groote buitenlandsch-politieke vraag stukken. Zij zal zich moeten bezighouden met problemen, waaromtrent interna- FRUIT-SODA zegt niéts I a zegt alles FABRIEK TE LEIDEN tionale besprekingen noodig zijn, n.l. de herstelbetalingen en de beperking en ver mindering der bewapening. De crisis, waarvan ook Frankrijk, als gevolg van de wederkeerige economische afhankelijkheid der verschillende staten, de gevolgen ondervindt, heeft niet alleen de openbare meening der volken in ver warring gebracht, doch ook talrijke plan nen doen opperen, die eerder op de theo rie dan op de realiteit de. feiten geba seerd zijn. De wereld verlangt sterk naar formules, die haar genezing kunnen bren gen. Zij aanvaardt echter met te groote be reidwilligheid die theorieën, welke een algemeen geneesmiddel zouden brengen. Het denkbeeld der annuleering van her stelbetalingen en oorlogsschulden is een gevolg van dezen geestestoestand. Wij kunnen echter ook in de toekomst geen oplossingen aanvaarden, die, zonder de crisis te bezweren, Frankrijk zouden treffen in zijn wezenlijke belangen en zijn, in vrijwillig gesloten verdragen, ver vatte rechten. Wij zullen het recht op herstelbeta lingen niet loslaten". In de regeeringsverklaring worden ver der de economische positie van Frank rijk, de werkloosheid en de begrootings- kwesties behandeld, waarbij Laval er op wees, dat de positie van Frankrijk niet zoo bevoorrecht is als men het in het buitenland graag laat uitkomen. De re geering heeft maatregelen moeten treffen en zal dit blijven doen ten gunste eener nationale bezuiniging. Vervolgens ©bhandelde de regeerings verklaring het vraagstuk der ontwape ning. De conferentie tot beeprking der bewapening zal op 2 Februari bijeenko men. Het Fransche standpunt ten aanzien hiervan is uiteengezet in het memoran dum van 15 Juli 1931. Deze politiek is niet slechts die van Frankrijk, doch ook van den Volkenbond. Ook het protocol van 1924, hoewel nog niet geratificeerd, geeft nog steeds de Fransche opvatting weer, terwijl deze bovendien blijkt uit het verdrag van Lo carno, het Kellogg-pact en de overeen komsten tot het buiten de wet verklaren van den oorlog, alle maatregelen, waar mede de naam van Briand verbonden blijft. Deze vormen de onveranderlijke basis der Fransche politiek. Toen Laval zijn redevoering had be ëindigd, riep de linkerzijde: „Vive Briand". SPANJE JEZUÏETENORDE IN SPANJE WORDT ONTBONDEN. Decreet wordt spoedig gepubliceerd. De Spaansche staatscourant zal waar schijnlijk zeer binnenkort een decreet van den minister van Justitie publiceeren, waar in de Jezuïetenorde in Spanje ontbonden wordt verklaard. Te Sagunto bezet menigte het postkantoor. In Sagunto heeft een menigte van onge veer 50 personen verscheiden gendarmes overmeesterd, het postkantoor bezet en alle telefonische en telegrafische verbindingen doorgesneden. Soldaten hebben de orde hersteld. In het steenkolengebied Figola nabij Bar celona, hebben 3000 gewapende stakers een politiedepót overvallen. Te Berga zijn re- volutionnaire textielarbeiders in staking gegaan. De politie te dezer plaatse is door militairen versterkt. BRITSCH-INDIE „ZOUTFABRIEK" TE BOMBAY IN BESLAG GENOMEN. Na Gandhi's wapenstilstand met lord Ir win werd gisteren te Bombay voor het eerst de zoutwet geschonden. De overtreding had plaats op de groote graanmarkt. Zij verliep zeer zonderling en was niet meer dan een gebaar, waarbij de gemojrleren zeer kalm bleven en niemand zijn goede humeur ver loer. Zooals tevoren was aangekondigd, ver scheen op het vastgestelde uur de plaatse lijke Congrescommissie. Midden op straat werd een klein quantum zeewater in twee potjes verwarmd boven een pot met houts kool. Een menigte van ongeveer duizend personen woonde de overtreding bij, die slechts enkele minuten duurde, daar de po litie spoedig ter plaatse was en de overtre ders arresteerde. De „zoutfabriek" werd in beslag genomen. De demonstranten gedroe gen zich rustig en gingen, onder de toejui chingen van de menigte, kalm in de vracht auto's, welke de politie voor dit doel had meegenomen. Gandhi's jongste zoon gearresteerd. De jongste zoon van Gandhi, Ramdas, is eveneens gearresteerd Relletje in Britsch gezantschap te Tokio. Veertien Britsch-Indiërs hebben heden de ruiten van de Britsche ambassade inge gooid, waarna zij het gebouw binnendron gen en daar ernstige materieele schade aan richtten. Zij protesteerden tegen de arres tatie van Gandhi en wilden den ambassa deur spreken. Deze wees het verzoek af en waarschuwde de politie, die vier der In diërs kon arresteeren. De anderen waren in middels spoorloos verdwenen. BUITENL. BERICHTEN. ONGELUKKEN. ZES D00DEN BIJ EEN MIJN- ONTPLOFFING. In een anthraciet-mijn van de Pulaski- Maatsohappij te Parrott in Virginia heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor zes mijnwerkers om het leven zijn gekomen. MIJNGASONTPLOFFING IN SPANJE. Drie personen gedood, ettelijke gewond. In een mijn bij Moreda in de provincie Oviedo heeft gisteren een hevige mijngas- ontploffing plaats gehad, waarbij drie mijnwerkers werden gedood en verschei den arbeiders gewond, onder wie zes GRIEP-EPIDEMIE IN ENGELAND WIJKT. Duizend dooden geëischt Na Kerstmis jl. heeft in Engeland een influenza-epidemie gewoed, die sedert eenige dagen aan het wijken is, zoodat vol gens deskundigen de gevaarlijke periode voorbij is. Men koesterde grooten angst voor aanhouden der epidemie en herin nerde zich met schrik het groote aantal slachtoffers, dat zij in 1918 eischte, toen niet minder dan 90.000 menschen er aan j stierven. Thans is het ergste voorbij en de artsen gelooven, dat het millioen zieken voor het grootste deel binnen een week weer aan den arbeid zal kunnen gaan. Men raamt dat de golf van influenza door tijdverlies voor zakenmensohen, loonen e. d. een ver lies van anderhalf millioen pond heeft ver oorzaakt. UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Donderdag 21 Januari. Huizen, 298 M. 8.009.15 Gramofoonplaten. 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Ziekendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 KR O-Orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje. 5.00 Cursus Handenarbeid. 5.45 Piano-recital door B. Maas. 6.45 Knipcursus. 7.00 Vragenhalfuur. 7.45 Ber. van het Ned. Ohr. Persbur. 8.00 Evangelisatie-avond vanuit de Ned. Herv. Gem. te Beverwijk. Zangkoor, Cor Kee, orgel; toespraken. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. TJitsl. A.V.R.O.-uitzendmg. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Voordracht. 11.00 Knipcursus. 10.30 Vervolg voordracht. 12.002.00 Trio-concert. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Concert uit „Central" te Den Haag. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Gramofoonplaten. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramofoonplaten. 8.159.30 Uit „Tivoli" te R'dam. Ged. uitz. van de Revue „Wat doe je in de kou". 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Vervolg concert. 11.0012.00 Concert uit Rest. Haeck uit Den Haag. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 1.20 Gramofoonplaten. 1.35 Orkestconcert. 2.25 Uitz. voor scholen. 3.20 Kerkdienst. 4.25 Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Zangvoordrachfc. 7.10 Dujtsche lezing. 8.20 Concert. Koor en orkest. 9.55 Zang door Johnstone Douglas, bari ton; C. Smith, piano. 10.50 Kerkdienst. 11.0512.20 Dansmuziek. „R adio-Pari s", 1725 M. 8.05, 12.50 en 1.25 Gramofoonplaten. 9.20 Orkestconcerfc o.l.v. Strawinsky. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramofoonplaten. 11.2012.10 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkestconcert. 7.208.20 Orkest concert. Walsen. 8.20 Orkestconcert. W. Braunfels, piano. Daarna tot 12.20 Populaire muziek. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert. 2.50—4.20 Orkestconcert. 7.309.35 Orkestconcert. H. Byrding, 10.1511.50 Dansmuziek. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. Brussel, 508.5 en 338,2 M. 509.3 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkest concert. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert, afgew. door gramo foonplaten. 338,2 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.40 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. Orkest en solisten. Daarna Gramofo onp laten. Z e e s e n, 1635 M. 5.50 Gymnastiek. Daarna Gramofoonpl. 11.20 Berichten en gramofoonplaten. 1.20 Concert. 3.50 Orkestconcert. 8.20 Concert. 9.35 Berichten. Daarna tot 11.50 Dansmur De officieele opening van den nationalen schietwedstrijd ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Schuttersver. „Willem Teil" te BODE GRAVEN, had gisteren plaats. De autoriteiten aan schot. FEUILLETON. Uit het Engelsch WARWICK DEEPING. Vertaald door R. de Bree. 5) m. Twee mannen stonden te wachten in de steenen portiek die de hofpoort op Sto- nehanger beschutte. Een derde man liep het erf over met lange, zachte schreden en wenkte de twee anderen naar zich toe. Hij nam een van hen bij den arm. Hierlangstusschen de struiken door. Ze gingen in het maanlicht voorwaarts, maar uit de woestenij van den verwaarloos den tuin zoo gauw mogelijk in de scha duw van den steenen muur. De man, die gesproken had, had het voorkomen van een „grand seigneur", maar aan den in druk dien hij had kunnen maken werd af breuk gedaan door zijn neiging tot snoe verij en opgeblazenheid. Hij had onrustige oogen en wierp zenuwachtige blikken naar alle kanten. De man dien hij bij de arm hield, had witte haren en een mager, scherp en hartstochtelijk gezicht. De derde van het gezelschap was een dikke, ton ronde Franschman met een kikvorsch- ■ichtig voorkomen. Hier hebben we een pad, zei de slan ke man. Anthony Durell, wat bent u van plan als we gesnapt worden? Wat bedoelt u? Om Godswil, Sir, stop die schreeuw stem van u in uw schoenenNeem me niet kwalijkik ben van streek. Er ligt een officier in een roode. uniform op zijn dooie gemak op uw rustbank. Hij ligt on der een deken, maar ik heb nog net een glimp van zijn roode jas kunnen zien. En mademoiselle Nance zit in de kamer voor het vuur te slapen. De drie mannen scholen bij elkaar on der de laurierboomen en de hulst, de hoofden bij elkaar gestoken, en fluister den Fransch en Engelsch door elkaar. De lange, aristocratische man scheen het hoofd van het gezelschap te zijn. Voor den duivel, Durell; ik heb groo ten lust om terug te gaan en den kerel door het venster neer te schieten. Neenneen, daar kan ik mijn toestemming niet toe geven. Je hebt gelijk ook. Het huis kan wel vol zijn met roodrokken. Dat moet u uit vinden. Verwacht uw dochter u? Ja. Ga dan en klop met geweld op de deur als een oude ijzervreter. Jerome en ik kunnen in de schaduw bij de poort blij ven wachten. Als de roodjas alleen is en kwaad wil, kunnen wij met hem afrekenen. Als hij manschappen bij zich heeft zullen ze niets anders vangen dan een onschul dige, respectabele geleerde, die van een reis naar Londen terug komt. Het is maar goed dat ik de paarden in de steengroeve heb achtergelaten. Anthony Durell streek met de vingers langs zijn vooruitstekende, beenige kin. Ik geloof, dat u gelijk hebt, Chevalier. Natuurlijk. Het is zoo klaar als een klontje dat ik gelijk heb. Jerome en ik weten waar we naar toe moeten als het mis is Ga en omhels uw charmante dochter. Nance Durell ontwaakte met een schok en haar oogen ontmoette die van Jasper Benham. Ik was ingeslapenzei ze veront schuldigend. Er werd buiten geklopt. In een oogwenk was ze uit haar stoel en stak het stuk kaars uit de lantaarn aan het vuur in den haard aan. Dat moet vader zijn. Nance ging naar buiten en Jasper hoor de haar de grendels van de deur schuiven. Een opgeruimde en eenigszins galmende mannenstem begroette het meisje. Wel kind, daar ben ik dan;ein delijk Ik ben zoo blij, dat u er weer bent. Alles in orde hier? Ja, maar we hebben een avontuur be leefd. Een avontuur? Laat ik uw jas even aannemen. Ja, een heer is gewond door paardendieven, hier in de laan bij het huis. Ik heb hem hier binnen geholpen. Hij is in de woon kamer. Wel allemachtig Komt u binnendan kunt u kennis met. hem maken. Benham zat overeind; de deken gleed van hem af, toen Nance Durell en haar vader de kamer binnen kwamen. Hij zag een schrale man met smalle schouders, in heb zwart gekleed, die hem met blijkbaai zwakke en roodgerande oogen aankeek. Anthony Durell had een smal, honvorig, on tevreden-stuurseh gezicht, het gezTcht van een man die altijd vond dat het leven hem tekort deed en zijn wenschen onbevre digd liet. Hij maakte den indruk van een geleerde, een fanaticus en een droomer. Hij kwam glimlachend binnen en do glimlach beroofde het gezicht van zijn anders onmiskenbare waardigheid. Do mondhoeken waren te sterk opgetrokken; de gapingen in zijn gebit werden zichtbaai en de glimlach deed sterk denken aan een grens. Ik wensch u goeden avond, sir. Ben ham was opgestaan. Hij nam den binnenkomende aandachtig op. Miss Durell heeft u reeds op de hoogte gebracht? Ik moet zeggen, sir, dat ik bui tengewoon dankbaar ben. Het is niet meer dan gewone beleefd heid, gewone vriendelijkheid, mr Benham van Rush Heath. Mr. Benham. Ik hoop, dat u niet ern stig gewond bent? Hij wreef zijn handen en lachte met schijnbare sympathie die hem blijkbaai niet uit het hart kwam. Een gebroken arm, sir. Werkelijk? Dat is onaangenaam. Hij keek Benham scherp aan en wend de zich daarop tot Nance. Ik maak je mijn compliment, hoor kind. Ik ben blij dat we mr. Benhem van dienst hebben kunnen zijn. Wat zegt de klok? Wel; al twee uur. Dan lijkt het me het beste dat we mr. Benham verder niet storen. Je kunt nog wel wat eten voor me neerzetten in de keuken, Nance. En dan zal ik blij zijn als ik mijn bed voel. Een oogenblik bleef hij starend voor het vuur staan. De glimlach was uit zijn ge zicht verdwenen en er kwam een koude en ontstemde trek op. Maar toen hij zich tot Jasper wendde was de glimlach er weer, maar niet spontaan en zichtbaar gefor ceerd. Mr. Benham, ik zal u niet langer sto ren. Beschouw deze kamer als uw eigene. Zullen we afspreken dat we elkaar mor genochtend weer ontmoeten? Hij maakte een stijve en gedwongen bui ging voor Jasper en ging langzaam de ka mer uit. Nance volgde hem maar draaide zich bij de deur nog eens om. Goede nacht. Is er nog niets wat u noodig hebt? Niets. Alleen nogmaals mijn hartelij- ken dank. Haar bruine oogen glimlachten vriende lijk tegen hem toen zij de deur sloot. Hoor eens Nance Ja vader. David is in de keuken. Stuur hem naar bed en zet wat eten voor me klaar. Ik heb mijn tasch in de portiek laten staan. Ik had hem bijna ver geten. Ik zal hem wel even voor u krijgen. Neen, laat maar. Maak liever even wat melk voor me warmik heb het koud gekregen. En hij verliet haar met zenuwachtige haast. Durell sprak niet meer dan een paar vluchtige en gejaagde woorden met de mannen op het erf. Hij had de deur achter zich gesloten en sprak half-fluisterend. Geen gevaardenk ik. Het is een jonge man die door paardendieven gewond is toen hij ze achterna zat. Ik zal mijn dochter naar bed sturen en dan kom ik bij u. Wie is de man? Een jonge man Benham van Rush Heath. Dat is verduiveld vervelend. Ik moet nu weer naar binnen. Ja, ga maar. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5