KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Firma G. H. MAAT - wunkooperu AGENDA 'ZATERDAG 16 JANUARI 1932 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Verhooging van het Duitsche Invoerrecht op boter gevraagd. Van landbouwzijde in Duitschland •wordt een verhooging van het invoerrecht op boter van 60 tot 110 130 mark per 100 1\.G. verlangd. Hierdoor zouden de boter produceeren- de landen als Nederland, Denemarken, Zweden, Finland, Letland en Litauen ern stig getroffen worden. Kaas naar Zwitserland. De bondsraad van Zwitserland heeft naar Belga uit Bern meldt besloten een algeheele heffing van invoerrechten op harde kaas door te voeren. Deze rechten gaan onmiddellijk in en bedragen 65 francs per honderd kilogram. De rechten op zachte kaas blijven onveranderd. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alléén Vrijdag en Zater dag autodiëntie verleunen. LISSE. De 5000ste. In de laatste week van December 1031 werd de 6000ste huisaan- b1 uiting gemaakt op het kabelnet der N.V. Electrieiteitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sas- cenheim. De Raad van Beheer der N.V. besloot aan den bewoner van het desbetreffende perceel te Hillegom aan den Loosterweg II een Electrisch theelichtje als aanden ken aan to bieden. RIJNSATERWOUDE. De Raadsvacatures. Ingevolge art. 42 der gemeentewet, houdt het Hoofdstembu reau op Maandag 18 Janüari der namid dags 3 uur een zitting, ten einde bij loting de volgorde aan te wijzen, waarin in de vacaturen optstaan door het niet tijdig in dienen van de geloofsbrieven door de hee- ren J. 9. de Bruijn, P. Jansen en C. van Tol, zal worden voorzien. W0UBRUGGE. Burgerwacht. De heer J. H. G. Tonus van Leiden is benoemd tot commandant voor de burgerwacht alhier. In de zaal van het Oude Rechthuis hield de vrijwillige Landstorm en Burger wacht een schietwedstrijd. Door de inge zetenen waren hiervoor een aantal prijzen beschikbaar gesteld. Deze zullen op den feestavond in Februari a.s. aan de win naars worden uitgereikt. OEGSTGEEST Personalia. Voor uitzending naar Ned.- Indië is bestemd de heer T. G. Woudstra, administratief ambtenaar bij het binnenl. be stuur. RIJPWETERING Tooneel. Dezer dagen had fri Café „Con cordia" door de Missie-Tooneelvereeniging ,.St. Ursula" ten bate der Missie in Oeganda, de opvoering plaats van „Maria's macht te Lourdes", drama in vier bedrijven, gevolgd door de muzikale „Apotheose"., „Maria He melkoningin". Het geheel stond onder leiding van den heer Heggelman, den schrijver van het stuk. Nadat de zaal op het aanvangsuur geheel bezet was, opende mej. Speel, met een harte lijk woord van welkom dezen mooien avond. Het stuk in zijn geheel te beschrijven, zou te ver voeren, en te veel plaats vergen. Het spel was af, en men vroeg zich af: hebben we met beroepsspeelsters te doen? Dat het stuk en spel door de talrijke aanwezigen gewaardeerd verd, bewees wel de stilte, die tijdens het spel in de zaal heerschte. Een woord van dank is zeker ook op zijn plaats aan het muziekgezelschap van „St. Ur sula", die door mooi nummers tusschen de bedrijven, het publiek in prettige stemming hield. Het is een avond geweest, die bij allen in aangename herinnering zal blijven. Een „tot weerziens" aan het Missie-tooneelgezelschap „St. Ursula" 's Namiddags te 3 uur heeft „oom Bart" (de heer B. A. Devilé, Nieuwe Rijn 26, te Leiden) de kinderen een paar uur doen genieten van zijn oud-Hollandsche poppenkast en leuke goocheltoeren, waarvan de kleinen ten volle hebben genoten. TE RAAR Bijz. Vrijw .Landstorm. In het café van den heer v. d. Akker te Aardam werd deze week een vergadering gehouden van de afd. Ter Aar van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Aan wezig waren pastoor Bonnet, dr. Post-Uiter- weer, oud-secretaris Hoogeboom, sergeant de Goede en een 50-tal leden. Daar de voorz. niet aanwezig was, werd de vergadering geopend door pastoor Bonnet. Spr. heette allen van harte welkom, hoopte dat al hetgeen dezen avond besproken wórdt nuttig effect moge hebben. Vooral in den rumoerigen tijd, zooals dezen, is een instituut als de Landstorm noodig. Telkenmale leest men van communistisch gedoe, ophitserij, sto kerij. Het is nu niet te doen de leden van den Landstorm in het geweer te brengen, maar juist door het aanwezig zijn van een Bijz. Vrijw. Landstorm, zou men den opstand kun nen verhinderen. Verder wenscht spr. allen een genoeglijken avond, die leerzaam moge zijn en geeft de leiding over aan den plaat selijken sergeant E. de Goede, die bij de landstormers zoo hoog staat aangeschreven. Nu worden aan de prijswinnaars, die het hoogst aantal punten hebben behaald met de verschillende schietwedstrijden, de mooie prijzen uitgedeeld, die bestaan uit, huishou delijke artikelen, rookgerei en verder nog een lekkere pot „boerenjongens", die zeer zeker welkom is in dezen vastenavondtijd. De leider E. de Goede geeft een financieel verslag over de vorige propaganda- en feest avonden. Ondanks de slechte toestand, weet hij 't „budget" sluitend te krijgen. Een reuze prestatie I Gekomen zijnde aan het punt „bespreking landstormavonden" wordt de vraag gesteld: moeten wij deze houden ja of neen? Na eenige bespreking wordt besloten twee avonden te geven. De eerste avond te Langeraar op 3 Fe bruari, de tweede op 9 Februari te Aardam. Deze avonden zullen gevuld worden met mu ziek, voordrachten, film, enz. Als spreker zal optreden dien avond luitenant Bordewijk. Verder werd besloten, dat de afd. Ter Aar naar den schietwedstrijd zal gaan, die ge houden wordt te Bodegraven op 27 Januari. De subsidie, toegestaan door de gemeente Ter Aar, werd met dank aanvaard, evenzoo de 10 gulden, die door pastoor Bonnet werd geschonken. Vele leden stelden het op prijs, om een vaandel te bezitten, zooals men elders wel ziet. Dit vond instemming bij de leden. Er werd besloten een collecte te houden, die ruim 5 gulden opbracht, en voorts zal bij de schietwedstrijden een dergelijk raiddel wor den aangewend om eenig geld bij elkaar te krijgen. Na enkele huishoudelijke puntjes behan deld te hebben, ging de pastoor over tot slui ting en dankte allen voor hun pleizierige ge moedelijke medewerking. GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Kapelaan Bangert over: De rijkdom en diepte van het Stille. De afd. Leiden van het Genootschap van den Stillen Omgang vergaderde gister avond in heb „Ulubhuis St. Antonius" in de Hazewindsteeg. Toen een flink aantal leden tegenwoor dig was sprak de voorzitter, de heer L. O. Schrijvers, nadat de gees tel. Directeur Pa ter P. G. Frigge, met gebed had geopend, een woord van welkom tot de aanwezigen, daaraan vastknoopend een hartelijke op wekking om eer te brengen aan het H.H. Sacrament. Spr. dankte daarom vooral Kap. Bangert, voor de wewillendheid hier te willen spreekn. Hierna las de 2e secretaris de notulen, welke onveranderd onder dank werden goedgekeurd. Vervolgens was het woord aan den wel- eerw. heer Kap. H. J. Bangert, die zou spreken over: „De rijdoin en diepte vaa het Stille". Na een dankwoord aan den voorzitter voor diens welkomstwoorden, vervat in eeu geestige inleiding, besprak spr. de stad Amsterdam, waar wel dingen zijn, die God beleedigen, dingen waarvoor een wereld reclame wordt gemaakt, maar waar ook hèt ding is, dat geen ondergang, verderf en zonde geeft, maar frisch nieuwe zieleleveu, deugd, het H. Sacrament van mirakel, en daarbij: de Stille Omgang, de eei van Am sterdam, de eer van heel Europa. Spr. zou willen behandelen de intentie, die Z. D. H. zeker dit jaar aan de Stille Omgang zal verbinden n.l. de vrede op de wereld en de opheffing van den economi- sohen crisis, en met deze gedachte de rijk dom en de diepte van het Stille. Want het zal u misschien wel eens be treuren, dat dit alles m stilte moet gebeu ren, maar het behoeft u alleen maar te spijten, aldus spr., dat hier de omstandig heden zoo zijn, u behoeft alleen maar te treuren over de miskenning van Jezus' rechten. Treuren over het feit, dat Jezus uit het openbare leven moest verdwijnen, dat Hij alleen nog maar mag geïntroniseerd wor den in de huizen, als tenminste ook daar Zijn troon niet wordt omvergehaald. Maar neen, onze harten zouden wij liever zelf breken, dan dat daaruit gebroken zou worden de troon van Koning Christus. Maar treuren over het stille, neen, dat bergt geloof, hoop, vertrouwen en liefde. Het stille in onze omgangen getuigt van onze kracht, ons gelo:f, onze wil om Jezus Ohristus te huldigen in Zijn H. Sacrament ven mirakel. Het treft ons door de stoere kracht, die er uit dit massale spreekt. Dat s-tille doodt onze trots, onze hoogmoed, ons graag gezien willen worden. Het maakt ous eenvoudig tegenover onzen Koning. Het maakt ons wars van alle comedie. Die stilte is niet arm, maar des te kost baarder en vruchtbaarder. Al kan ons geloof dan niet uitlaaien, die tienduizenden zijn als tienmaal heetere ovens van NabuchodonoSor, waaruit de felle gloed slaat van het Geloof. Voor God is de Stille Omgang een blijd schap, een lichtkrans voortdurend deze woorden schrijvend: Mijn God ik aanbid U, mijn God ik hoop op U, mijn God :k bemin U. Maar de resultaten van den Ommegang schitteren in den dag, als ook de neutrale kranten moeten erkennen, dat liet grootsch is, een licht, dat uitstraalt over heel Ne derland, 'n licht dat wenkt, hopen we, ook het buitenland, hopen we ook de wereld. Hét stille schettert en davert over heel Nederland en ver daarbuiten, krachtiger en luider dan de luidsprekers bij een Eucharistisch Congres te Amsterdam op het Stadionveld. Laten we niet treuren over het stille in onze ommegangen, zij zijn er niet minder waardig om. Alleen Christus, hoe denkt Hij er over? Hij heeft door het wonder zoo duidelijk aangetoond, dat Hij een publieke deinon- stratie wilde. Maar Hij waardeert dit, Hij ziet het mooie, het pakkende, het overtui- 1 geilde, het eerlijke in onzen omgang. Chris- tus z-1 Zich herinnoren, hoe Hij Zichzelf ook terugtrok in do stilte om te bidden. Gevestigd sedert 1833 14 LEIDEN En Hij zal ons begroeten als Zijn navolgers, en om dien titel juichen wij. Spr. citeerde vervolgens een fragment uit Mgr. Broere's Dithyrambe op het H H. Sacrament van Mirakel en vervolgde dan, dat God ons zal weten te waardeeren, als wij stil zijn, zooals Hij stil is voor ons in het II. Sacrament. Zijn Goddelijke kracht ligt in het H. Sa crament, in net stille. In zijn Dithyrambe geeft Mgr. Broere zoo duidelijk aan, aldus spr., dat bij het vergaan der wereld God in Z i H. Sacra ment alles zal beheerschen, en daar alle menschen, die tot Hem komen, zal opheffen uit die ellende. Offert ter eere van Jezus dien nacht uw stilte op aan Hem, die Zich offerde voor q, opdat ge dien nacht nog meer op Jezus Christus zult gelijken. Laten wij nooit treu ren om het stille, dat verrijkt en veredelt, het stille, waarvan wij dit jaar verwach ten, dat vele andersdenkenden Jezus Chris tus zullen missen, dat het de wereld van ongeloof zal verlichten, opdat zij allen eens meetrekken. Laten wij die armen rijk maken met God, laten wij de wereld rijk maken van God, laten wij terugkeeren als vurige aan bidders van liet H.H. Sacrament. Wamt daar ligt het heil en de redding van de wereld, alléén bij God. Laten wij Jezus Christus meer bij ons binnenhalen door dagelijksche H. Commu nies, waartoe spr. tenslotte de aanwezigen krachtig opwekte om weer met een citaat uit Broere's Dithyrambe zijn enthousiaste rede te besluiten. De voorzitter dankte na bet applaus der aanwezigen Kapelaan Bangert in harte lijke bewoordingen. Hierna las de seoretaris, de heer Th. B. van Ovost, het jaarverslag, waarin hij me moreerde de laatstgehouden Stille Om gang en de viering van het 50-jarig be staan van het Genootschap te Amsterdam. De Leidsohu afdeeling groeide met 133 leclen. De voorz. dankte den secretaris hartelijk voor diens keurig uitgebreid jaarverslag. Onder de ingekomen stukken wae een dankbetuiging namens de werkloozen, die in staat werden gesteld de Stille Omgang gratis mede te maken. De voorz. wekte op, dit jaar wederom hiervoor een offertje te brengen. Op een verzoek van het R. K. Werkloo- zencomité om op de vergadering te collec teeren, waarbij de voorz. eveneens een woord van opwekking sprak, werd gelegen heid hiervoor gegeven aan het einde der vergadering. Deze collecte bracht op 22.95 y2. Vervolgens deelde de voprz. mede, dat voor deelnemers van den Stillen Omgang weer gelegenheid bestaat om hun rijwiel te stallen bij de rijwielbewaarplaats „Cito" voor den halven prijs. Omtrent de organisatie van den Stillen Omgang volgden nog eenige mededeelingen betreffende de kaarten, die nu voor iedere groep een andere kleur zullen hebben, op dat er geen uitwisseling van kaarten kan plaats hebben en betreffende onlbijtgoie genheden, welke nu ook zijn aan de buffet ten in het Centraal Station te Amsterdam. De Omgang zal dit jaar worden gehou den in den nacht van 5 op 6 Maart. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Pluym wederom aan te dringen op een goedkooper reistarief. Dc voorzitter deelde hierna mede, dat dit jaar de reiskosten minder zullen zijn. De heer Paardekooper vestigde er den aandacht op, dat er stappen werden ge daan bij het hoofdbestuur om in Amster dam de zaken van kath. Caféhouders te bevocdeelen. De voorz. vroeg hierop den heer Paar dekooper het bestuur die adressen te wil len geven, en zegde toe dat het bestuur hieraan zou medewerken. De voorz. vraagt naar aanleiding van de juist gebeurde vreeselijke heiligschennis in België, allen dezer dagen een H. Com munie tot eerherstel op te dragen. Pater Frigge besprak daarna het 2e lustrum, dat gevierd zal worden met een plechtige H. Mis in de Broederschapskerk. Tegen een avondviering meende spr. zich te moeten verzetten, waarbij hij echter een verrassing in het uitzicht stelde, zonder zich hierover nu reeds nader te kunnen uitlaten. Daarna sprak de voorz. het shiitings- woord met eenige woorden van dank, waarop de geest-el. Directeur de vergade ring met gebed sloot. R. K. Wagenmakers en Carrossiers „Kring Leiden". Bovengenoemde „Kring" hield Woensdag haar 67ste ledenvergadering, tevens haar zaken een gelukkig en in hun gezinnen een zalig nieuwjaar, tevens den wensch uit sprekende, dat 1932 beter voor de zaken moge zijn dan het pas verloopen jaar. Na behandeling der ingekomen stukken volgde installatie van den Geestelijk Advi seur. Met eenige hartelijke woorden wor.lt de we.eerw. heer Bangert verwelkomd, ter wijl de wenesh werd uitgesproken, dat zijn- eerw. den Kring met zijn adviezen in deze moeilijke tijden zal bijstaan. Kapelaan Ban gert spreekt eenige woorden van dank tot den voorz. en beloofde zooveel mogelijk het bestuur ter zijde te staan. Hierna bracht de secretaris het jaarver slag uit. Dit jaarverslag stond dezen keer in mineur. Het was als voor zoovele vak ken een slecht jaar geweest, weinig weik aan minimum prijzen. Den Rijksnijverhei ls- assistent voor den carosserie- en wagen- bouw werd dank gebracht voor zijn vele adviezen en voorlichting welke hij in hei afgeloopen jaar gaf. Twee leden moesten Gemeentelijke Aankondigingen afgevoerd worden wegens ingebreke blij ven van contributie betaling. Uit het ver slag blijkt overigens, dat de vergaderin gen over het algemeen goed worden be zocht, in aanmerking nemende, dat vele leden van verre moeten komen. De contri butie wordt vervolgens vastgesteld als vo rig jaar, de begrooting 1932 aangeboden en goedgekeurd. De 2de voorz., de heer P. v. d. Werf van Voorschoten en de 1ste secr., de heer Arend Mulder vaui Rijnsburg, werden beiden met algemeene stemmen voor 2 jaar herkozen. Vervolgens kwam in bespreking, dat nog maals getraoht is den Landelijken Bond weer nieuw leven in te blazen. Hiervoor hebben voorz. en secr. een conferentie ge houden met mr. Bach, directeur van liet Centraal Hanzebureau. Getracht zal wor den samenwerking te verkrijgen met de Kringen, welke in het Zuiden bestaan en met de diverse Hanzebureaux. Hierna komt aan de orde de coöperatie ve inkoop van bouten, houtschroeven enz. Verschillende lijsten werden ingediend. Een commissie van voorzitter en secretaris werd opgedragen deze zaak verder tot uitvoe ring te brengen. Nog werd naar voren gebracht, dat vele R. K. wagenmakers en carossiers uit Lei don en Omstreken nog steeds zich niet aan melden aan den Roomsohen vakbond. De vergadering werd op gebruikelijke wijze en onder dank door voorzitter Deckers van Zoeterwoude gesloten. R. K. Commissie voor Werkloozenzorg. Gistermiddag heeft bovengenoemde com missie wederom een uitkeering gedaan aan ruim 300 R. K. werkloozen. De uitkeering bestaande uit, vleeseh, vet, spek, worst, rijst, bruine booen, erwten, koffie, thee en tabak, maakte weer veel blij de gezichten, allen waren zeer voldaan en dankbaar. De aanvragen om steim, welke bij de commissie binnen komen, worden steeds grooter. Willen wij onze menschen geregeld kun nen helpen, dan moeten de gaven blijven vloeien, onze kas raakt leeg en de winter is nog lang niet om. De commissie houdt zich aanbevolen voor alles, waarmede men de werklooze gezinnen kan helpen, alles is welkom. Vereenigingen, welke voor den Vastentijd nog een uitvoering geven, of iets van dien aard, geeft de commissie gelegenheid om te collecteeren voor de R. K. Werkloozen. Denkt om onze telefoonnummers 721 en De bij het R. K. Comité voor Werkloozen zorg aangesloten werkloozen danken harte lijk voor de gisteravond ontvangen uitkee- ringen in natura. Zij zijn de bestuurders van het comité en de gevers zeer erkentelijk. Namens de R. K. Werkloozen. Dinsdag a.s. 19 Januari, 's avonds om 8 uur, zal er een ontwikkelingsavond gegeven worden in het Concertgebouw Concordia, Steenstraat. Deze avond is alleen toegan kelijk voor de werkloozen met him vrouw of meisje. De Rederijkerskamer „Vondel" zal een mooi tooneelspel geven, terwijl de Muziek vereniging „Perosi" het muzikale gedeelte van den avond zal verzorgen. Een en ander belooft een mooie avond te worden. Handelsregister K. v. K. Wijziging. 768. S. Melema v.h. F. P. Haan, Alphen aan den Rijn, van Mandersloostr. 33, horlogerie, goud en zilver en optiek. Wijz. handelsn. thans: Alphensche Juwe liers- en Horlogeriezaak. Hedenmorgen ondervond het tramver keer tusschen Rijnsburg en de Poelbrug (bij het voormalige Posthof) aanzienlijke ver traging door een kortsluiting in het electri- sche net. Omstreeks 10 uur was de storing weer opgeheven. Maandag a.s. des n.m. te 2 uur speelt L.P.S.V. I op eigen terrein een wedstrijd tegen H.P.S.V. I (Den Haag) voor de com petitie van den Nederl. Politie Sportbond. MUZIEK MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST „Die Schöpfung". Op de plaats, waar Anton Tierie afscheid nam verleden jaar, stond nu de jonge dirigent Richard Boer in diens plaats, gereed de lei ding op zich te nemen van het oratorium „die Schöpfung", gekozen ter viering van het twee de eeuwfeest van Haydn's geboorte, op 1 April 1732. Donkere wolken dreigden dit jaar, maar dank zij beleid, overleg en noodzakelijke maatregelen van het bestuur, is het (te dezer stede en daarbuiten) zoozeer gewaardeerde afdeelingskoor blijven bestaan. Ten doel stelt men zich, onder de directie van een kunst zinnig, ondernemend leider werken van groote meesters uit te voeren, en door gezamenlijke studie tot het vereischt artistiek niveau te ko men. De eerste uitvoering onder Richard Boer is een succes geworden. Mogen de Leidenaars voldoende appreciatie gevoelen voor dit kunst zinnig streven, werken en bereiken, voor Lei den van zooveel belang, dat echter onmiddel lijk in zich draagt den eisch van voldoend financieel houvast om vrij van de allergroot ste zorgen voort te kunnen gaan. Hoe deze uitvoering een succes werd, volgt. Het wezen der Haydn'sche muziek, haar kleur is geheel neigend naar het pastorale, het folkloristische. De inhoud is een en al ge voelswarmte en uitgezongen geluk, waaruit Afsluiting passage Nieuwe Rijn bij de St. Annabrug. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat in verband met het sloopen van de St. Anna brug bij de Middelstegracht, de Nieuwe Rijn aldaar, met ingang van 18 Januari a.s. behalve voor alle doorgaand rijverkeer, ook voor voetgangers, tijdelijk zal zijn af gesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, VAN STRIJEN, secretaris. Leiden, 16 Januari 19.32. LEIDEN. Maandag: „Pygmalion" door het Rofc- tcrdamsch Hofstadtoon. Schouw burg 8,15 uur. Dinsdag: R.K.S.V. „Sanctus Augustinus' „Eigen Huis", 8.30. Dinsdag: Ontwikkelingsavond R.K. Werkloozen, Concertgeb. „Con cordia", 8 uur. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag. Vincentiu»- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. Dinsdag, Gemengd Koor „Sursum Corda" Jubileum-uitvoering, Stadsgehoor zaal, 8 uur. Vrijdag. Mij. tot bevordering der Toon kunst. „Die Schöpfung", Stadsge hoorzaal 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: De Graaff De Jager, Renaud en Timmermans. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Jan. as. waargeno men door de apothegen: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. Telef. 36 VRAAGT PR6EF2R00D een religieuse reflexie van diepen ondergrond ontstaan is. De gewaarwordingen, voortgeko men uit Haydn's lyrische en harmonische ver beeldingen, zijn bovenal aanlokkelijk door diens vrome ongekunsteldheid, de eenvoudige levensvreugde en het subjectieve in zijn kunst. Beginnen wij met onze hulde te brengen aan het koor, dus aan dirigent Boer, want er is dezen avond ontzaglijk mooi gezongen: bij zonder van expansieve innerlijkheid, emotio neerend van klank en kleur. Wij zijn als voorheen ingenomen voor het klankgehalte en het bel-canto van het dameskoor, terwijl met genoegen geconstateerd mag worden, dat de bassen vooruitgegaan zijn in ledental niet alleen, maar ook in timbre. De tenoren zijn lang niet achteruit gegaan, en hebben zich voortreffelijk gehandhaafd. Wij roemen de ar tisticiteit van liëeren en scandeeren van het woord zoowel als van de harmonische con structie. De gespannen en tegelijkertijd soe pele zekerheid der uitbeelding, heeft het koor in staat gesteld zich tot in fijne bijzonderhe den uit te zingen. Wij hebben genoten van de weelde van den koorzang, gevolg van de psychische meerderheid van den leider, die koor en orkest beinvloedt met eigen inten ties. Stof tot prijzen voor Boer's talent. Aan lokkelijk en ^aangenaam deed alles aan: de fleurige décoratieve accentuaties, het binden der melodieuse gevoelswerking, waaraan Haydn zoo rijk is. Van de solisten, staande midden in de voldragen interpretatie, noemen wij (honneur aux dames) mevrouw Vincent 't eerst. Zij toch zong ongemeen voortreffelijk. Haar groote moeilijke partij vertolkte zij in de haar eigene lyrische weelde, frisch, bril jant en klankvolzongen en sensitief belicht. Louis van Tulder is een kunstenaar, die goed weet wat zingen is, wat zeggen is en uitbeel- j den: een zanger met gestyleerde zangplastiek Thom Denijs het is haast onbegrijpelijk j dat wij dezen zanger (ik geloof) nooit hier gehoord hebben zong uiterst bewogen en i technisch voortreffelijke afwerking wat sa- menzang en dictie betreft. De ensembles der solisten zijn boven allen lof. De begeleiding der recitativo werd door mr. Leerink, met veel smaak op het cimbalo verzorgd. De Haarlemsche Orkestvereeniging ver- I leende ditmaal haar medewerking. De dirigent liet mooi zingen en spelen, zoodat het goed op dreef zijnde orkest, genietend van zijn dankbare partij, koor en solisten zeer wel ter zijde stond: en met de grootste toewijding en élan speelde. De toehoorders waren zeer in hun schik over deze oud-klassieke muziek- weelde. Richard Boer heeft het geheel geest driftig en spontaan geleid, zoodat, als «en echo van zijn enthousiaste interpretatie, de zaal daverde van de toejuichingen. Er waren bloemen voor mevrouw Vincent en de diri gent werd gelauwerd. 1 J. K.

Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2